صفحه 4 از 4 نخستنخست 1234
نمایش نتایج: از شماره 31 تا 36 , از مجموع 36

موضوع: جرم گمشده

1. Top | #1
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    482
    تشکر شده 37 بار در 4 ارسال

جرم گمشده

با سلام
    من حدود یک سال پیش مقاله ای خوندم که خلاصه ای از اون رو اینجا می آرم و می خوام که هر کسی که چیزی راجع به این موضوع می دونه اطلاعات خودشو در اختیار من و بقیه قرار بده. البته امیدوارم که خوب یادم مونده باشه.
    این مقاله درباره ی انحنای دنیایی بود که ما در اون زندگی می کنیم.پارامتری به نام امگا که انحنای فضا-زمانی دنیا رو معرفی می کنه وجود داره.اگر این پارامتر برابر یک باشد دنیا را تخت می نامیم اگر بزرگتر از یک باشد دنیا را باز و اگر کوچکتر از یک باشد دنیا را بسته می نامیم.حال با توجه به انتظارات و مشاهدات فعلی ما انتظار دنیایی بسته را داریم.البته این توضیح رو هم بدم که دنیای تخت دنیایی که بی وقفه در حال بزرگ شدن است و دنیای باز دنیایی که در حال بزرگ شدن با آهنگی صعودی است و دنیای بسته دنیایی است که در آن ابتدا دنیا تا جایی بزرگ شده و سپس شتابی کند شونده مانع این بزرگ شدن می شود و در نهایت دنیا دوباره جمع شده و مهبانگ(بیگ بنگ) اتفاق می اُفته.حال این که با محاسبات انجام شده این پارامتر یعنی اُمگا با چگالی دنیا رابطه ی مستقیم داره و همین طور با محاسبات اولیه ی انجام شده برای چگالی جهان دنیای ما دنیایی بسته و بنابر انتظار بدست آمد.چندی بعد موضوع ماده ی تاریک پیش آمد و به نظر رسید که محاسبات انجام شده اشتباه بوده و جرم ماده ی تاریک نیز باید اضافه گردد با اضافه شدن این جرم نیز مشکلی پیش نیمده و همچنان دنیای ما بسته بود مطابق انتظار.اما چندی بعد نظریاتی درباره ی مهبانگ ارایه شد که منجر به وجود جرمی گمشده حاصل از مهبانگ شد.وقتی که این جرم نیز به محاسبات افزوده شد دنیای ما با دقت یک در 8^10 دنیایی تخت بدست آمد که موجب حیرت شد چرا که این رو هم باید در نظر داشت که این پارامتر یعنی اُمگا با توجه به مقدار آن و پارامتر های دیگر جهان نرخ تغییراتی دارد.این نرخ به این صورت است که اگر اُمگا>1 باشد با گذشت زمان دنیا باز تر و باز تر خواهد شد و اگر اُمگا<1 باشد بسته و بسته تر و اگر دنیا تخت باشد تا ابد تخت می ماند.حال با گذشت سال های زیاد از مهبانگ اگر قرار باشد که دنیایی با این دقت تخت داشته باشیم باید در ابتدا دنیا با دقت یک در 80^10 تخت بوده باشد.اما این از نظر آمار احتمالات غیر ممکن است.
    حالا من می خواهم بیشتر راجع به جرم گمشده صحبت کنیم و کسی که اطلاعاتی داره به من هم بده

2. 20 کاربر مقابل از kamyar1992 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

3. Top | #31

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    5116
    تشکر شده 70 بار در 9 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط خورشید نمایش پست ها
    من از این چیزایی که شما فرمودید چیزی حالیم نشد اما من چنتا مطلب شنیدم شاید بی ربط با بحث شما نباشه.
    یکی اینکه نظریه بیگ بنگ نمیتونه درست باشه به این دلیل که در صفر مطلق هیچ انفجاری صورت نمیگیره
    دوم اینکه شکل فضا زمان به شکل مدلی از دی ان ای هستش
    سوم اینکه فضا زمان قابل تفکیک نیست
    چهارم اینکه سرعت نور از 0 تا بی نهایته
    پنجم اینکه ما در قسمت دمل جهان قرار داریم
    ششم اینکه جهان 24 بعدیه البته تا امروز
    هفتم اینکه این مطالب رو از دکتر ناصری شنیدم و بخاطر کلی گویی از شما بزرگواران عذر خواهی میکنم. و امیدوارم از اینا که نقل قول کردم چیزی به درد بخور گیر شما دانشمندان آینده بیاد...
    در باره ی بقیه چیزا فعلا نظر نمیدم ولی اینو میدونیم که جهان ما در حال سرد شدنه پس هرچی به مهبانگ نزدیک میشیم انرژی و دما بیشتر میشه و معقول نیست دمای عالم در لحظه ی صفر رو صفر مطلق در نظر بگیریم. هرچند به نظرم مدل سازی خوبه اما مدلی خوبه که شواهد تجربی تاییدش کنن و ما هم که فعلا مهبانگ رو نمیبینیم.... تا آیندگان چی ببینن...

4. 6 کاربر مقابل از roustaie عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

5. Top | #32

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    5116

می خوام یه سوال مطرح کنم : در سال های اخیر تلاش های زیادی شده که کاندیداهای معقولی برای ماده تاریک پیدا کنن.... خیلی از این کاندیداها ازجنس مواد باریونی یعنی مواد مرئی اطراف ما هستن فقط بنا به دلایلی تا حالا ندیدیمشون..... صرف نظر از اینکه آیا تعداد اینها آیا اینقد زیاد هست که مقدار ماده ی مورد نظر رو تامین کنه ، به نظرتون آیا اصلا میشه انتظار داشت ماده تاریک از جنس باریونی باشه یا خیر؟

6. 4 کاربر مقابل از roustaie عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

7. Top | #33
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط roustaie نمایش پست ها
    می خوام یه سوال مطرح کنم : در سال های اخیر تلاش های زیادی شده که کاندیداهای معقولی برای ماده تاریک پیدا کنن.... خیلی از این کاندیداها ازجنس مواد باریونی یعنی مواد مرئی اطراف ما هستن فقط بنا به دلایلی تا حالا ندیدیمشون..... صرف نظر از اینکه آیا تعداد اینها آیا اینقد زیاد هست که مقدار ماده ی مورد نظر رو تامین کنه ، به نظرتون آیا اصلا میشه انتظار داشت ماده تاریک از جنس باریونی باشه یا خیر؟
    منظورتون مواد معمولی مثل عناصری است که اطراف خودمون می بینیم؟ فکر نکنم ماده تاریک از این عناصر باشه چون اگر بود باید با نور کهکشانهای دیگر برهمکنش انجام می داد و ما اثرش را می دیدیم. مگر این که ذراتی باشند که با امواج الکترومغناطیس بر همکنش نداشته باشند. شنیده بودم که ممکنه ماده تاریک از نوترینوها باشه ولی مقدار نوترینوهای جهان در حد جرم ماده تاریک نیست نه؟ و خب پخششون به این صورت هم یک مقدار عجیبه (که فقط اطراف کهکشانها هستند).

8. 9 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

9. Top | #34

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    5116

با تشکر از آقای اکبرنیا
    جالبه بدونید نمی شه حکم کلی داد یعنی بین کیهان شناسا اتفاق نظر وجود نداره
    بعضی ها به دنبال موادی هستند که اصطلاحا غیر باریونی هستند یعنی موادی که اصلا نمی شناسیم و نمی دونیم خواصشون چیه
    البته نوترینو کاندید خوبی نیست چون هم جرمشو صفر می دونیم و هم با آشکارسازهایی که ساخته شده می دونیم نوترینو ها تعدادشون خیلی کمتر از حد تصور ماست
    برخی دنبال کاندیداهای باریونی می گردن مثلا کهکشان های کوتوله ، که تعداد ستاره هاشون 10تا100 برابر کمتر از کهکشان های معمولی مثل راه شیری خودمونه ، از کاندیداها هستن و خیلی هم روی کهکشان های کوتوله مانور می دن

کهکشان های کوتوله معمولا از توده های گازی حاصل از انفجار ستاره های سنگین که عناصر سنگین دارند متولد می شن و به دلیل سایز کوچکی که دارند توسط کهکشان های بزرگتر کشیده شده و ساختار کهکشانی اونها توسط کهکشان بزرگتر از هم گسسته و جذب کهکشان بزرگتر می شن... این برخلاف برخورد کهکشان های بزرگتره که عملا از هم رد می شن بدون اینکه ستاره ای در همدیگه جا بذارن تنها با تغییر شکل کهکشان از هم جدا میشن..
    معمولا کهکشان های کوتوله به دور یه کهکشان بزرگتر مدار می زنن مثل کهکشان آندرومدا به دور راه شیری.. البته راه شیری بیشتر از 20 کهکشان کوتوله داره که به دورش می گردن
    منشا این کهکشان ها رو هم کشند یک کهکشان روی دیگری می دونن که یه تیکه از اون رو کنده و حالا شده کهکشان کوتوله
    این رو می دونم که در تخمین جرم عالم این کهکشان ها مورد توجه نبودند چون اصلا اون موقع کشف نشده بودند

یه کاندید باریونی دیگه که می شناسم ابرهای اتم هیدروژن سرد هستند که به دلیل دمای پایینشون قابل مشاهده نیستن و معتقدند قسمت عمده ی مواد میان ستاره ای رو تشکیل می دن.... کاندید های خوبی هم برای این ابرها پیدا کردن البته دقیق یادم نیست چطوری فهمیدن اونجا چنین ابری هست چون سایز کوچیکی دارن ولی از نظر جرم قابل مقایسه با ابرهای مولکول هیدروژن هستن
    سعی می کنم درباره ی روش مشاهده شون اطلاعاتی پیدا کنم و بذارم

تا اینجایی که فهمیدم این ابرها عموما داخل ابرهای مولکولی سرد هیدروژن هستند که به دلیل پایین بودن دما مولکول تشکیل نمی شه (انرژی کافی برای برخورد موثر ندارن) و زمانی که در طیف ، خط هیدروژن اتمی رو می بینن میفهمن اونجا این ابر هست از جزئیات بیشترش خبری ندارم

10. 6 کاربر مقابل از roustaie عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

11. Top | #35
    NARUTO

سلام به دوستداران کیهان .
    1. آیا 73 درصد جرم مخفی جهان ماده تاریک است ؟
    2. آیا میتوان تصور کرد که جنس ماده تاریک از نوترینو باشد یا جنس اجرام مخفی از نوترینو باشد ( یعنی سیاره و ستارگان و اجرامی و حتی موجوداتی از جنس نوترینو ساخته شده باشند ؟ )
    3. تفاوت نوترینو و آکسیون در چیست ؟
    4. آیا میتوان تصور کرد که در ماورای عالم خودمان یا در همین عالم اجرامی از جنس آکسیون کشف کرد ؟

12. Top | #36

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    5116

جرم گمشده         
    نقل قول نوشته اصلی توسط NARUTO نمایش پست ها
    سلام به دوستداران کیهان .
    1. آیا 73 درصد جرم مخفی جهان ماده تاریک است ؟
    2. آیا میتوان تصور کرد که جنس ماده تاریک از نوترینو باشد یا جنس اجرام مخفی از نوترینو باشد ( یعنی سیاره و ستارگان و اجرامی و حتی موجوداتی از جنس نوترینو ساخته شده باشند ؟ )
    3. تفاوت نوترینو و آکسیون در چیست ؟
    4. آیا میتوان تصور کرد که در ماورای عالم خودمان یا در همین عالم اجرامی از جنس آکسیون کشف کرد ؟
    سلام دوست عزیز
    1)خیر تا اونجایی که مشخص شده حدود 24% جرم جهان ماده تاریکه و رقم 73% مربوط به انرژی تاریکه

2) این نظریه تا مدتها بود اما چند نکته وجود داره:
    اولا مقدار نوترینو در عالم اونقدر زیاد نیست که اینهمه ماده رو تامین کنه یعنی حدود 9برابر ماده مرئی ...
    دوما نوترینو ذره ای بدون جرم هست
    سوما نوترینو برهمکنش گرانشی نداره یعنی براحتی میتونه از داخل زمین رد بشه بدون برهمکنش گرانشی .... درحالیکه تنها خصوصیتی که از ماده تاریک سراغ داریم همین برهمکنش گرانشی هستش

3)آکسیون یکی از ذرات بنیادی هست که برای تکمیل نظریه Peccei–Quinn theory در سال 1977 مطرح شد . از بوزون های سبک هست و یک کاندید برای CDM یا ماده تاریک سرد . برای مشاهده ش آزمایش های زیادی انجام شده که حداقل یکیشون نتایج مثبتی داشته ، یعنی چیزی با اون مشخصات دلخواه مشاهده کردن..... برخی از کیهان شناسا معتقدند که آکسیون ها در لحظه ی مهبانگ به مقدار زیادی تولید شدند و در طی دوران تابش غالب و تورم و ماده غالب به حدی دوام آوردن که کیهان کنونی پر از این این آکسیون های اولیه سرد و چگال هستش و ماده تاریک سرد رو تامین می کنه...
    ولی به شخصه می گم یه مشکل هست ..... تو مدل استاندارد ذرات بنیادی این ذره اولا 2تا partner داره یکی اسکالر و یکی فرمیون و دوما اینکه این ذره سبک ترین ذره ی ابرتقارنی هستش و اگه جهان ما پر از آکسیون باشه احتمالا باید تقارن کنونی کیهان متفاوت می بود.......

4) گفتم که دست کم تو یه آزمایش چیزهایی با اون خواص دیدن...

اینو بگم ذرات من زیر حد فقره ... دوستان اطلاعات بیشتری دارید بگید یا اگه جایی اشتباه گفتم لطفا تصحیح کنید .....

با تشکر

13. 5 کاربر مقابل از roustaie عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 4 از 4 نخستنخست 1234

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)