صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 17

موضوع: 15 دانشگاه برتر برای تحصیل ستاره شناسی(نجوم) در آمریکا

1. Top | #1
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    373
    تشکر شده 415 بار در 54 ارسال

15 دانشگاه برتر برای تحصیل ستاره شناسی(نجوم) در آمریکا

لیستی از 15 دانشگاه برتر برای ادامه تحصیل در رشته ی ستاره شناسی(نجوم) در آمریکا

لیستی که در زیر مشاهده می کنید در بردارنده ی بهترین دانشگاه های بر اساس رنک آنها برای ادامه تحصیل در رشته ی ستاره شناسی در ایالات متحده امریکا می باشد

-1دانشگاه ایالتی برکلی
    2- دانشگاه ایالتی سانتا کروز( تمرکز مطالعاتی این دانشگاه بر روی آلات رصدی و همچنین مشاهده و رصد فروسرخی می باشد)
    3- دانشگاه هاروارد
    4- دانشگاه پیرنستون ( تمرکز مطالعاتی این دانشگاه عمدتا بر روی اختر فیزیک نظری می باشد )
    5- مرکز تکنولوژی کالیفرنیا

این 5 دانشگاه در صدر لیست دانشگاه های دارای رشته ی اختر فیزیک قرار گرفته اند که تحقیقات و برنامه ی جداگانه ای برای نجوم مشخص کرده اند . البته باید توجه داشته باشید که دانشگاه های دیگری همچون ام آی تی و استنفرد دارای دپارتمان جداگانه ای برای نجوم نمی باشند که در لیست بالا قرار نگرفته اند ولی دارای برنامه های خوبی می باشند .

در زیر هم لیستی از دانشگاه های دیگری که دارای برنامه و دپارتمان ستاره شناسی هستند و دارای برنامه های قوی و رنک خوبی هستند قرار گرفته است که در ذیل لیست فوق قرار میگیرند .

6- دانشگاه واشنگتن
    7- دانشگاه ایالتی لس آنجلس
    8- دانشگاه تگزاس-آستن
    9- دانشگاه کلورادو-بولدر
    10 – دانشگاه هاوایی
    11 – دانشگاه آریزونا
    12- دانشگاه شیکاگو
    13- دانشگاه ایالت پن
    14- دانشگاه کرونیل
    15- دانشگاه ایالت اوهایو

دانشگاه های فوق برنامه های خوبی برای ادامه تحصیل ،آماده کردن و همچنین آموزش نجوم برای به دست آوردن شعلی در همین زمینه را دارا می باشند. اما به هر حال بهترین دانشگاه برای ادامه تحصیل در نجوم ، بستگی به حیطه ی علاقه و مطالعاتی شما دارد

منبع :
    http://www.brighthub.com/education/c...les/88476.aspx

مترجم :

x-black hole

2. Top | #2
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    8100
    تشکر شده 30 بار در 4 ارسال

سلام دوستان عزیز
    این اولین ارسال من در سایت شماست
    سوالی دارم و ممنون میشم اگر جوابم رو بدید
    من فارغ التحصیل مقطع کارشناسی رشته کامپیوترم
    اما حالا تصمیم دارم هر طور شده برای ارشد وارد یکی از زیر شاخه های رشته نجوم یا فیزیک بشم .
    میخواستم بدونم ایا اصلا امکانش هست من با لیسانس غیر مرتبط یکی از زیر شاخه های نجوم یا فیزیک رو انتخاب کنم ؟

راستش نخواستم تاپیک جدید ایجاد کنم برای همین اینجا سوالم رو مطرح کردم .

3. 12 کاربر مقابل از NGC224 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #3
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط NGC224 نمایش پست ها
    سلام دوستان عزیز
    این اولین ارسال من در سایت شماست
    سوالی دارم و ممنون میشم اگر جوابم رو بدید
    من فارغ التحصیل مقطع کارشناسی رشته کامپیوترم
    اما حالا تصمیم دارم هر طور شده برای ارشد وارد یکی از زیر شاخه های رشته نجوم یا فیزیک بشم .
    میخواستم بدونم ایا اصلا امکانش هست من با لیسانس غیر مرتبط یکی از زیر شاخه های نجوم یا فیزیک رو انتخاب کنم ؟

راستش نخواستم تاپیک جدید ایجاد کنم برای همین اینجا سوالم رو مطرح کردم .
    سلام دوست عزیز

بله امکانش هست. شما چون در یک رشته از شاخه ریاضی - فیزیک کارشناسی دارید می‌توانید برای کنکور کارشناسی ارشد در کنکور رشته فیزیک شرکت کنید و در ادامه یکی از رشته‌های کیهان شناسی، اخترفیزیک یا سایر گرایشهای ارشد فیزیک را انتخاب کنید

5. 19 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #4
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    3948
    تشکر شده 1,128 بار در 87 ارسال

تاپیک جالبیه
    اتفاقا امروز داشتم سایت دانشگاه استنفورد رو می دیدم، به لینک زیر رسیدم:
    http://aa.stanford.edu/
    هر چند دپارتمان نجوم نداره، ولی خوب استنفورده دیگه
    امضای ایشان
    من نمی خندم اگر بادکنک می ترکد

و نمی خندم اگر فلسفه ای، ماه را نصف کند...

7. 16 کاربر مقابل از elahe rafiei عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #5
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    1120

نقل قول نوشته اصلی توسط elahe rafiei نمایش پست ها
    تاپیک جالبیه
    اتفاقا امروز داشتم سایت دانشگاه استنفورد رو می دیدم، به لینک زیر رسیدم:
    http://aa.stanford.edu/
    هر چند دپارتمان نجوم نداره، ولی خوب استنفورده دیگه
    این باکس سمت راست سایت، قسمت اخبار دانشکده را نگاه کنید (همچنین قسمت وسطی و اصلی سایت)! اخبار فعالیتهای دانشکده را آدم میبینه حس میکنه در حال مشاهده پیشرفت علم به صورت زنده است!

حالا خود تحقیری نباشه ولی ما در دانشگاه شریف که کلی هم ادعای بهترین بودن داره، اساتیدی داریم که هنوز جزوه سالیان سال قبل را درس می‌دهند اون هم نه در درسهای معمولی، در درس‌های تخصصی! البته اساتید بسیار خوب هم زیاد داریم ولی خب یا بودجه ندارند یا ... . قصه‌اش طولانی و پر از غصه است! بگذریم ... .

9. Top | #6
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    8100

نقل قول نوشته اصلی توسط پیمان اکبرنیا نمایش پست ها
    سلام دوست عزیز

بله امکانش هست. شما چون در یک رشته از شاخه ریاضی - فیزیک کارشناسی دارید می‌توانید برای کنکور کارشناسی ارشد در کنکور رشته فیزیک شرکت کنید و در ادامه یکی از رشته‌های کیهان شناسی، اخترفیزیک یا سایر گرایشهای ارشد فیزیک را انتخاب کنید

ممنونم از اینکه جواب سوالم رو دادید
    اگر ممکنه براتون ممنون میشم اگر بگید بطور کلی این گرایش ها (اختر فیزیک و کیهان شناسی) چه تفاوت هایی با هم دارند ؟
    البته مطمئنا دروس مشترک زیادی باید داشته باشند .

10. 9 کاربر مقابل از NGC224 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

11. Top | #7
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    1120

ممنونم از اینکه جواب سوالم رو دادید
    اگر ممکنه براتون ممنون میشم اگر بگید بطور کلی این گرایش ها (اختر فیزیک و کیهان شناسی) چه تفاوت هایی با هم دارند ؟
    البته مطمئنا دروس مشترک زیادی باید داشته باشند .
    راستش بحث تفاوت بین کیهان شناسی و اخترفیزیک یک مقدار مفصل است شما اگر یکی دو کتاب در زمینه اخترفیزیک و کیهان شناسی مطالعه کنید تفاوتها را متوجه خواهید شد اما اگر بخوام خیلی خلاصه بگم، کیهان‌شناسان ساختار جهان را در مقیاسهای بزرگ (مقیاسهای کهکشانی) بررسی کرده و در زمینه آن تئوری‌هایی می‌دهند. مثلا مبحث انبساط عالم، اینکه جهان چگونه متولد شد و تحول پیدا کرد و در آینده به چه صورت ادامه پیدا خواهد کرد و مباحثی مانند اثر ماده تاریک و انرژی تاریک در تحول جهان.

اما در اخترفیزیک موضوع بیشتر در رابطه با مقیاس‌های کوچکتر مانند ستارگان و مشخصات و تحول آن‌ها، ستارگان دوتایی، خوشه‌های ستاره‌ای، سحابی‌ها و مسائلی از این دست است.

البته شاخه‌هایی مانند علوم سیاره‌ای، سیارات فراخورشیدی و ... هم وجود دارد که به صورت یک گرایش جداگانه نیست و احتمالا باید از طریق گرایش اخترفیزیک یا سایر گرایش‌هایی که در ایران وجود ندارند به تحقیق در اون مسائل بپردازید. به نظرم برای بیشتر آشنا شدن با کارها و تحقیقاتی که انجام میشه حتما به دانشگاه‌هایی که این رشته‌ها را دارند مراجعه کنید و یک مقدار درباره اساتید و اینکه به چه تحقیقاتی مشغول هستند پرس و جو کنید

12. 18 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

13. Top | #8
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    688
    تشکر شده 1,396 بار در 163 ارسال

در دانشکده هایی که رشته های مرتبط با نجوم دارن میشه گفت اکثر افرادی که میخوان تحصیلات تکمیلی بخصوص پی اچ دی بخونن در لیسانس رشته های زیر رو خوندن:
    اخترفیزیک: اکثراً فیزیک و در مواردی رشته های مهندسی ولی در کل فرد باید مسلط به مباحث فیزیک در حد لیسانس فیزیک باشه که اون رو هم با جی آر ای سابجت فیزیک تشخیص میدن.
    کیهان شناسی : اکثراً فیزیک
    علوم سیاره ای (بحث های مربوط به منظومه شمسی و تصاویر مدارگردها): میشه گفت بین رشته ای ترین گرایش هست و عموماً در دانشکده های علوم سیاره ای و زمین شناسی ارایه میشه که به صورت یک دانشکده کاملاً جدا از نجوم هست اکثراً. افرادی که کار میکنن متفاوت هستن ولی بالای 70 درصد زمین شناسی خوندن و یا ژئوفیزیک یا سنجش از دور و ژئوموفولوژِی. افرادی که روی داده های سطح نشین ها کار میکنن تماماً زمین شناسی خوندن تو لیسانس و برخی فیزیک (که باید در حد لیسانس زمین شناسی بدونن)
    شیمی کیهانی: گرایشی که رابطه خیلی نزدیکی با علوم سیاره ای داره ولی عموماً با بررسی آزمایشگاهی نمونه های آورده شده به شکل مصنوعی توسط فضانوردها و کاوشگر و طبیعی به شکل شهاب سنگ سر و کار داره و هدف اون بررسی تشکیل و تکامل منظومه شمسی و در مواردی کهکشان هست... افرادی که این شاخه رو دنبال میکنن اکثراً زمین شناسی خوندن و در مواردی شیمی
    آستروبیولوژی: از گرایش های مختلف، ولی اکثراً زیست شناسی و در مواردی شیمی و زمین شناسی
    افرادی که به بحث سیارات فراخورشیدی علاقه دارن در واقع اخترفیزیک خوندن در تحصیلات تکمیلی

ولی در کل هرکس با لیسانسی در یکی از شاخه های علوم میتونه تحصیلات تکمیلی رو در یکی از این شاخه ها ادامه بده ولی باید ثابت کنه که میتونه ادامه بده ( حالا از طریق جی آر ای سابجکت، یا کار پژوهشی مرتبط، ولی عموماً افرادی پذیرفته میشن که در رشته های مرتبط تحصیل کرده باشن...)
    امضای ایشان
    \CEREGE پژوهشگر شهابسنگ شناسی/

14. 12 کاربر مقابل از حامد پورخرسندی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

15. Top | #9
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    8100

نقل قول نوشته اصلی توسط پیمان اکبرنیا نمایش پست ها
    راستش بحث تفاوت بین کیهان شناسی و اخترفیزیک یک مقدار مفصل است شما اگر یکی دو کتاب در زمینه اخترفیزیک و کیهان شناسی مطالعه کنید تفاوتها را متوجه خواهید شد اما اگر بخوام خیلی خلاصه بگم، کیهان‌شناسان ساختار جهان را در مقیاسهای بزرگ (مقیاسهای کهکشانی) بررسی کرده و در زمینه آن تئوری‌هایی می‌دهند. مثلا مبحث انبساط عالم، اینکه جهان چگونه متولد شد و تحول پیدا کرد و در آینده به چه صورت ادامه پیدا خواهد کرد و مباحثی مانند اثر ماده تاریک و انرژی تاریک در تحول جهان.

اما در اخترفیزیک موضوع بیشتر در رابطه با مقیاس‌های کوچکتر مانند ستارگان و مشخصات و تحول آن‌ها، ستارگان دوتایی، خوشه‌های ستاره‌ای، سحابی‌ها و مسائلی از این دست است.

البته شاخه‌هایی مانند علوم سیاره‌ای، سیارات فراخورشیدی و ... هم وجود دارد که به صورت یک گرایش جداگانه نیست و احتمالا باید از طریق گرایش اخترفیزیک یا سایر گرایش‌هایی که در ایران وجود ندارند به تحقیق در اون مسائل بپردازید. به نظرم برای بیشتر آشنا شدن با کارها و تحقیقاتی که انجام میشه حتما به دانشگاه‌هایی که این رشته‌ها را دارند مراجعه کنید و یک مقدار درباره اساتید و اینکه به چه تحقیقاتی مشغول هستند پرس و جو کنید
    ممنون از توضیحات خوب شما

صرفنظر از رقابت با نخبگان و دانشجویان رشته های مرتبط با فیزیک برای قبولی در داشگاه های خوب کشور که کار خیلی سختی هست فکر نمیکنم با این ظرفیت های محدود دانشگاه های دولتی آنچنان حق انتخابی بین این گرایش ها داشته باشم !

ایا دانشگاه پیام نور هم درمقطع ارشد این گرایش ها رو ارائه داده ؟

16. کاربر مقابل از NGC224 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

17. Top | #10
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    1120

15 دانشگاه برتر برای تحصیل ستاره شناسی(نجوم) در آمریکا         
    ممنون از توضیحات خوب شما

صرفنظر از رقابت با نخبگان و دانشجویان رشته های مرتبط با فیزیک برای قبولی در داشگاه های خوب کشور که کار خیلی سختی هست فکر نمیکنم با این ظرفیت های محدود دانشگاه های دولتی آنچنان حق انتخابی بین این گرایش ها داشته باشم !

ایا دانشگاه پیام نور هم درمقطع ارشد این گرایش ها رو ارائه داده ؟
    با توجه به اینکه در حال حاضر بسیاری از فارغ التحصیلان کارشناسی برای ادامه تحصیل به خارج از کشور می‌روند، به نظرم قبولی در دانشگاه‌های دولتی به شرط یک مطالعه مستمر و با برنامه ریزی کار سختی نیست حتی برای سایر رشته ها. البته قطعا کار آسانی هم نخواهد بود ولی به نظر من نا امیدانه بهش نگاه نکنید

در مورد پیام نور اطلاع دقیقی ندارم اما به نظرم اگر برای کسب علم و علاقه به نجوم قصد ادامه تحصیل دارید حتما به دانشگاه‌های خوب چشم داشته باشید ولی اگر برای کسب مدرک تحصیلات تکمیلی و شغل هست به نظرم در ایران در صورت تحصیل در دانشگاه پیام نور آنچنان نباید به فکر شغل در این رشته های علوم محض مثل کیهان شناسی یا اخترفیزیک بود چون هنوز بازار کار مناسبی ندارند

و حتما به اندازه کافی از شغلهای نجوم حرفه ای پیش از وارد شدن بهشون اطلاع کسب کنید. خیلی ها بعد از خوندن فیزیک و اخترفیزیک، متوجه می شوند که شیوه کاری که تصور آن را دارند، زمین تا آسمان با نجوم آماتوری که قبلا مطالعه کرده اند تفاوت دارد

ضمنا خواندن این مقاله را به شما توصیه می کنم:

: چگونه منجم حرفه ای شویم؟ (مقاله تیر 91)

در نهایت پیشنهاد می کنم بر اساس حرفهای من تصمیم نگیرید. حتما با اساتید و فارغ التحصیلان این رشته ها مشورت کنید اونها بهتر راه و چاه را می دانند

18. 15 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)