صفحه 2 از 6 نخستنخست 123456 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 , از مجموع 54

موضوع: قطعات یک تلسکوپ دست ساز

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    27
    تشکر شده 1,122 بار در 124 ارسال

Post قطعات یک تلسکوپ دست ساز

سلام
    من یک تلسکوپ چند سال پیش ساختم که آینه اش رو خودم تراش دادم اما حال نداشتم پایه و اینا درست کنم لذا خریدم.....آینه 6 اینچ چیز خوبی از آب در اومد. الان گذاشتمش یه گوشه خاک بخوره...اگه کسی تو کار دست ساز و اینا هست بیاد بهش بدم...حیفم میاد کسی استفاده نکنه....اپتیکش خوبه....در ضمن پایه اش هم بدک نیست.....به قول قدیمیا "حالا شما بیا مشتری میشی"

2. Top | #11
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    شماره عضویت
    1
    تشکر شده 43,792 بار در 2,956 ارسال

سلام Astronomer169 جان

البته می دونم منتظر جواب آقا مهدی هستید .ولی بد نیست منم در این باره مطلبی عرض کنم .

بهترین مرجعی که میتونید هم همه وسایل ساخت تلسکوپ رو ( پودر سمباده ، قرص شیشه ، پودر کوتینگ و .... ) گیر بیارید و هم همه اطلاعات رو ،کارگاه جناب مهندس کثیری ها است .

نمیدونم دوستان چقدر با ایشون آشنایی دارند . ولی ایشان مرد بسیار بزرگ و نازنینی هستند که سالهای سال است کارگاه اپتیک در حوالی خیابان جمهوری دارند و در همان کارگاه نسبتآ کوچک

کارهای اپتیکی بزرگی ( از جمله سفارشات وزارت دفاع و .... ) را انجام میدهند .

ایشان از معدود انسانهای شریفی هستند که علمشان را بدون ذره ای چشم داشت به هر کس که از راه برسد و طالب باشد آموزش میدهند .

بنده 10 سالی هست که افتخار شاگردی ایشان را دارم و به جرآت عرض میکنم نفر اول ساخت انواع ابزار های اپتیکی در ایران هستند .

اتفاقآ بنده همین اخیرآ با ایشان صحبت کردم و قرار شد مقاله مفصلی به زودی برای آوااستار بنویسند .

ضمنآ ایشان همه نجهیزات تراش آینه را هم دارند و آینه افراد را در هر مرحله تست میکنند .

موفق باشید

3. 11 کاربر مقابل از Mostafa عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #12
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    283
    تشکر شده 6,306 بار در 874 ارسال

بسیار عالی بسیار عالی آقای امام!!!
    فکر کنم باید به فکر یه کارگاه اموزش ساخت تلسکوپ بزارید!!! با حضور آقای نوابی و خودتون و آقای کثیری ها!!!
    امضای ایشان
    .

5. 10 کاربر مقابل از 169 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #13
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    27
    تشکر شده 1,122 بار در 124 ارسال

با عرض سلام مجدد
    همونطور که دوست و معلم عزیزم آقای امام فرمودند آقای کثیری ها واقعا از این جهت منبع خوبی هستند....
    یه عذر خواهی هم باید بکنم بابت فاصله ی بین پست هام....

7. 6 کاربر مقابل از مهدی نوابی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #14
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    26
    تشکر شده 1,409 بار در 282 ارسال

تلسكوپ!

نقل قول نوشته اصلی توسط مهدی نوابی نمایش پست ها
    شما می تونی تا 6 ماه دیگه یه تلسکوپ خوب درست کنی ...عید زمان خوبیه
    با توجه به نزديك شدن به عيد (٤٥روز مانده!) از اقاي نوابي تقاضا دارم تا اطلاعات مختص به ساخت تلسكوپ را بصورت فايل (احتمالا) pdf در اين تاپيك قرار دهند ، من هنوز مشتاق ساخت تلسكوپم!
    ميتونه تلسكوپم دابسوني باشه ديگه!!؟
    امضای ایشان
    گيرند همه روزه و من گيسويت / جويند همه هلال و من ابرويت
    از جمله ي اين دوازده ماهِ تمام / يك ماه مباركست و آن هم رويت

9. 6 کاربر مقابل از شايان سليم شهشهانى عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #15
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    4715
    تشکر شده 934 بار در 113 ارسال

سلام دوستان
    داشتید خوب پیش میرفتید
    منم داشتم مباحثتونو دنبال می کردم
    چرا دیگه ادامه نمی دید!!!!!؟
    ویرایش توسط par_sed : 07-29-2012 در ساعت 08:12 AM
    امضای ایشان
    ابلیس ، زاده آدمیست ، نه مخلوق خداوند!
    شیخ بهایی

11. کاربر مقابل از par_sed عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

12. Top | #16
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    1272
    تشکر شده 432 بار در 44 ارسال

با سلام و درود :

مسئله سیستم ترکینگ یکی از مفید ترین لوازم کاربردی برای یک تلسکوپ ( چه اپتیکی و په رادیویی ) است که اگر دوستان در این تاپیک به نتایج دلخواه بررسند , من هم در ادامه و پس از اتمام پروژه تلسکوپ سیستم ترکینگ طراحی شده توسط گروه خودمان را در این تاپیک قرار می دهم . امید است مورد قبول دوستان قرار گیرد .

برای اطلاعات بیشتر می توانید به این صفحه مراجعه کنید :

http://parssepehr.net/%D8%A8%D8%B1%D...A7%D9%86%DB%8C

کد:
    http://parssepehr.net/%D8%A8%D8%B1%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87-%D9%87%D8%A7-%D9%88-%D9%81%D8%B9%D8%A7%D9%84%DB%8C%D8%AA-%D9%87%D8%A7/%D8%B7%D8%B1%D8%A7%D8%AD%DB%8C-%D8%B3%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D9%85-%D8%AA%D8%B1%DA%A9%DB%8C%D9%86%DA%AF-%D8%A7%D8%AC%D8%B1%D8%A7%D9%85-%D8%A2%D8%B3%D9%85%D8%A7%D9%86%DB%8C
    نکته : با کمتر از 100 هزار تومان می توان این سیستم را برای تلسکوپ های اپتیکی راه اندازی کرد .

13. 8 کاربر مقابل از N3PTUN3 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #17
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    4715
    تشکر شده 934 بار در 113 ارسال

میشه یه کم درباره سیستم ترکینگ توضیح بدید؟
    امضای ایشان
    ابلیس ، زاده آدمیست ، نه مخلوق خداوند!
    شیخ بهایی

15. Top | #18
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    1272

با سلام و آرزوی قبولی طاعات و عبادات دوستان عزیز :

در این قسمت در نظر ندارم با استفاده از نام های تخصصی , پروتوکل های موجود و یا .. به نگارش این پاسخ بپردازم و امید دارم پاسخی مناسب داده باشم .

قبل از خواندن این قسمت , لینک های زیر رو مشاهده کنید :

http://www.buytelescopes.com/Topic/28-astronomy-101-part-1-goto.aspx
    http://www.youtube.com/watch?v=C03CdNY71k8

سیستم ترکینگ و یا GOTO که هموراه یکی از ابزارهای پرطرفدار در بین عکاسان آسمان و یا منجمان حرفه ایی است وظیفه کنترل موقعیت سمتی و ارتفاعی یک تلسکوپ را دارد . به طور مثال بنده که سر رشته ایی از نجوم ندارم قصد دارم در آسمان شب سیاره زهره را پیدا کنم , زمانی که تلسکوپ را بر روی سیستم ترکینگ سوار می کنم , با استفاده منو جستجو سیاره زهره را وارد می کنم و سیستم با استفاده از سنسور های متصل شده به دستگاه ( سنسور GPS و زاویه سنج های مدار ) جرم مذکور را بر صفحه ی آسمان پیدا می کند و راستای تلسکوپ را طوری تنظیم می کند که بتوان جرم مذکور را به راحتی مشاهده کرد . مرحله بعدی این نکته است که با توجه به تغییر موقعیت زمین و سیاره موقعیت سمتی و ارتفاعی تلسکوپ را با استفاده از موتور های متصل سده به روز رسانی کند , که این نکته هم به صورت اتوماتیک انجام می شود .

دوستانی که با محاسبات مربوطه آشنا هستند , بهتر از بنده در جریان هستند که محاسبه موقعیت یک سیاره در آسمان در یک تاریخ و زمان خاص با توجه به موقعیت جغرافیایی ناظر کاری زمان بر است . از این رو این محاسبات به صورت یک برنامه به زبان C برای نوشته شد . حال می توانیم به راحتی این برنامه را بر روی کامپیوتر اجرا کنیم و به اهداف دلخواه بررسیم . اما اینجا یک نکته دیگر پیش می آید که همیشه که یک کامپیوتر همراه آدم نیست و نباید سیستم متکی به کامپیوتر باشد ! به همین دلیل تصمیم گرفتم این برنامه را برای میکرو کنترلر طراحی کنیم . ( میکروکنترلر یک آی سی است که همانند کامپیوتر حافظه ,CPU و .. دارد که می توان با برنامه دادن به این قطعات الکترونیکی , اهداف مذکور را در آن پیاده سازی کرد ) و در حال حاضر تمام محاسبات مورد نظر بر روی یک میکروکنترلر 8 بیتی که کمتر از 5 هزار تومان قیمت دارد , انجام می شود .
    این سیستم در بازار کشور به صورت آماده به فروش می رسد و می توان آن را به راحتی تهیه کرد , اما دلیل ساخت این سیستم در داخل کشور در لینک زیر به صورت کامل تری آورده شده است .

http://parssepehr.net/%D8%A8%D8%B1%D...A7%D9%86%DB%8C

اگر تا کنون پاسخ خود را نگرفته اید , از طریق پیام خصوصی سوال خود را تکرار کنید . زیرا سایر مباحث تخصصی است و شاید از حوصله کاربران خارج باشد .

ویرایش توسط N3PTUN3 : 08-01-2012 در ساعت 01:23 AM

16. 9 کاربر مقابل از N3PTUN3 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

17. Top | #19
    کاربر طلایی عکاسی
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    شماره عضویت
    2817
    تشکر شده 13,336 بار در 1,103 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط N3PTUN3 نمایش پست ها
    زمانی که تلسکوپ را بر روی سیستم ترکینگ سوار می کنم با استفاده منو جستجو سیاره زهره را وارد می کنم و سیستم با استفاده از سنسور های متصل شده به دستگاه ( سنسور و زاویه سنج های مدار ) جرم مذکور را بر صفحه ی آسمان پیدا می کند و راستای تلسکوپ را طوری تنظیم می کند که بتوان جرم مذکور را به راحتی مشاهده کرد .

اگر تا کنون پاسخ خود را نگرفته اید , از طریق پیام خصوصی سوال خود را تکرار کنید . زیرا سایر مباحث تخصصی است و شاید از حوصله کاربران خارج باشد .
    درود بر شما

و ممنون برای توضیحاتی که ارائه دادید.

یعنی میفرمائید بدون نیاز به قطبی کردن، این کار صورت میگیره!؟ یا اینکه اول باید قطبی بشه؟!

من فکر میکنم اگر براتون زحمتی نباشه و کامل تر توضیح بدید خیلی به دردمون بخوره...
    مدتی پیش با دوستانی در یک فروم عکاسی، ماه ها !!! در مورد چند و چون این کار مباحثه کردیم اما به علت نداشتن تجربه نجومی پروژه نیمه کاره ماند و ...
    منظورم ساخت پایه ای هستش که بشه ازش برای عکاسی استفاده کرد ( اگه درست متوجه شده باشم در مورد این سیستم ترکینگ )

سپاس
    امضای ایشان
    ما را، نه غم دوزخ است و
    نه حرص بهشت...

18. 6 کاربر مقابل از farshad عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

19. Top | #20
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    1272

قطعات یک تلسکوپ دست ساز         
    با سلام و درود :

یعنی میفرمائید بدون نیاز به قطبی کردن، این کار صورت میگیره!؟ یا اینکه اول باید قطبی بشه؟!
    قطبی کردن فقط برای AZ در پایه های معمول مطرح است که اگر سیستم به طوری طراحی شود که اتوماتیک نسبت به قطب , AZ را تغییر دهد , نیاز به قطبی کردن نیست . ( در حال حاضر چنین مشکلی وجود ندارد و سیستم به صورت اتوماتیک قطبی می شود ! یعنی نیازی به تنظیم کردن آن نیست , شما پایه را در هر موقعیتی قرار می دهید و پس از حدود 30 ثانیه سیستم موقعیت شما , زمان محلی و... را محاسبه می کند و بعد از آن به طور اتوماتیک به دنبال هدف شما می گردد. )

من فکر میکنم اگر براتون زحمتی نباشه و کامل تر توضیح بدید خیلی به دردمون بخوره...
    من دقیقا نمی دونم تو عکاسی به چه دقتی احتیاج است و یا پایه موقعیت تلسکوپ را هر چند دقیقه در میان باید آپدیت کند !
    اما تا اینجا من پیش رفتم که یه جرم تو آسمان ( یا یه میل و بعد ) به دستگاه بدی بعد اون قفل می کنه روش و با توجه به موقعیت شما رو کره زمین اون رو ردیابی می کند و به دنیال آن حرکت می کند .
    چون دقت این پایه و محاسبات انجام شده با یک میکروکنترلر 8 بیتی است , بدیهی است که دقت لازم را برای کار های حرفه ایی نداشته باشد !

به طور مثال عکس زیر را نگاه کنید =>

نتایجی که در بالا مشاهده می کنید در حدود 6 ماه پیش پس از تست های اولیه ثبت شد و اکنون به مراتب دقت بالاتری در سیستم داریم . اما باز امکان دارد سیستم اون دقت لازم برای عکاسی را نداشته باشد

من تا کنون عکاسی نکردم , اما می دونم که با یه دیش که زاویه دریافتش در حدود 15 درجه است , این خطایی که ما 6 ماه پیش هم تو محاسباتمون داشتیم , هیچ مشکلی در دریافت ایجاد نمی کنه !

من فعلا در حال ساخت نسخه اولیه هستم , یعنی سیستم مکانیکی به طور کامل راه اندازی شود و یک رادیو تلسکوپ بر روی آن نصب شود و اجرام مورد نیاز به راحتی در پهنای آسمان ردیابی شود ! می توانیم پس از راه اندازی این سیستم بر روی افزایش قابلیت هایی برای هر چه حرفه ایی شدن پایه و در آخر امکان استفاده از آن برای علاقه مندان عکاسی فرآهم شود .

مدتی پیش با دوستانی در یک فروم عکاسی، ماه ها !!! در مورد چند و چون این کار مباحثه کردیم اما به علت نداشتن تجربه نجومی پروژه نیمه کاره ماند و ...
    من همچین خودم هم تجربه نجومی ندارم , کلا یه کلاس نجوم کروی رفتم و این رو آماده کردم و هنوز راه زیادی در پیش داره که بشه ازش در کارهای حرفه ایی استفاده کرد !

منظورم ساخت پایه ای هستش که بشه ازش برای عکاسی استفاده کرد ( اگه درست متوجه شده باشم در مورد این سیستم ترکینگ )
    یه نکته که فقط این وسط می مونه این امر هست که با توجه به سیاست های گروه , در نظر داریم پس تکمیل شدن آن تمام برنامه ها و توضیحات مربوطه در فضای مجازی قرار می گیرد که تمام علاقه مندان بتوانند به راحتی آن را برای کاربرد های معمول بسازند و مورد استفاده قرار دهند .

پیوست برای دوستانی که حوصله خواندن کامل ندارند : بله میشه این رو به عنوان یک پایه برای عکاسی در آینده استفاده کرد .

20. 8 کاربر مقابل از N3PTUN3 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 2 از 6 نخستنخست 123456 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع