صفحه 7 از 49 نخستنخست ... 3456789101117 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 61 تا 70 , از مجموع 481

موضوع: پرسش و پاسخ نجومی

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    15
    تشکر شده 730 بار در 62 ارسال

Question پرسش و پاسخ نجومی

با سلام

با اجازه دوستان ، اين تاپيك رو ايجاد كردم تا هر كس هر سوال نجومي داره اينجا مطرح كنه و هر كس هم جواب سوالات رو مي دونست، پاسخ بده . اینجا سوالات نجومی به صورت کلی مطرح می‌شوند و همه می‌توانند سوالات نجومی خود را اینجا مطرح کنند.

به طور خاص برای هر موضوعی نیز تاپیک مجزای پرسش و پاسخ موجود است که اگر حوزه سوال خود را می‌دانید، سوالتان را آنجا مطرح کنید:

پرسش و پاسخ رصدی
    پرسش و پاسخ کیهان شناسی و اخترفیزیک
    پرسش و پاسخ مکانیک سماوی
    پرسش و پاسخ نجوم کروی
    پرسش و پاسخ علوم سیاره‌ای
    پرسش و پاسخ عکاسی نجومی
    پرسش و پاسخ عمومی عکاسی
    پرسش و پاسخ فناوری فضایی
    پرسش و پاسخ ابزارهای نجومی
    پرسش و پاسخ المپیاد نجوم

سوالاتی که در این تاپیک مطرح می‌شود بعدا به یکی از تاپیکهای پرسش و پاسخ تخصصی بالا انتقال خواهند یافت تا دسترسی موضوعی به سوالات راحت تر باشد.

فكر ميكنم انشاا... اين تاپيك يكي از پربار ترين تاپيك هاي اين سايت بشه .

موفق باشيد

2. 149 کاربر مقابل از Sharafi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

*artemis, 2215, @p@rs, adrahmad, af.skylover, al-psp, ali zeynali, Amin-Mehraji, amir adib, Amirali, amirehsan, andromeda.s, arashgmn, Arian Soltani, Armin.etemad, Arta.kh, aseman zibast, AstroForce, Astronomy, aypara, aysa, ᗩᖇ☂ᗰᓰᔕᔕ, bahare akbarie, celestial boy, COLDFIRE, delniya, elman, Emad Tabatabai, e_moases, fampersi, farazamin, farbovad, farimah sh, fateme.kokabi, Fayazi, Fowad, galaxy 1996, ghasedac, golaftab, Hojjat Zafarkhah, Hooman, hosseinkaku, Hydra, jalal jazayeri, javadstar76, jozaa, kh.maroufi, Kianoosh.S, m.bio7, m.m.e.w, maede astronomer, mahdad_haghighi, Mahdieh. GH, masi, Masoume falaki, Mat, Mehrzad-jupiter, melika bidabadi, melika-m, milad77, mo0n, mobi, mobina gh, MOHAMAD.N, Mojtaba.M, moonlight13, Mostafa, msalek, My style A&F, nabat, nakhodaye aseman, Navid MMM, Negar khalili, Negar Najafi, noori, Orion Nebula, pam pam, parvin, raha_mousavi, ramin50, reza3000, rezash, rocky, rock_iml, roset, rostam, SaBa Ho0shmanD, Sadrieh fatoorchi, Saeed Jafari, SAEED560, saeed77, sara shahabi, sasan20oo20, Setare KOchOlO, shahabi, shahrzad.b.m, shahrzad.bmq, shazde, sina_el, skygirl, skynight, Sky_Watcher, soheil+, solh, subaro, tahoo, the milky way, toraj1358, فائزه معتضدیان, لامبورگینی اونتادور, مبین سبزواری, محمد فتحی, محمد مهدی محمدی, محمدرضا صادقیان, محمدسعید, مسعود فرح بخش, گلناز, پیمان اکبرنیا, x11416, yalda sohrabi, yasiii, yeganeh miraftab, yperseusy, zahra eDson, zanbaq, zizo.h, آیو, آریا برزن, آسمون, امین, امیر عباس, امیرعلی, حسین زارعی, دختر ستاره, رویا افشار, راه اسمان, رخساره روشنی, رضا طامهری, سينا منجم, سیاره ی ناهید, سپیده دم آسمان, شهلا ناصریان, شايان سليم شهشهانى, شادي شهراييني, شبنم مختاری, شروین حکیمی, شعری, صادق مقامی, علیرضا محمدی

3. Top | #61
    کاربر فعال
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    ديوان سالار ويكی نجوم
    شماره عضویت
    1479
    تشکر شده 11,960 بار در 1,080 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط celestial boy نمایش پست ها
    یا این رخداد های نجومی رو از کجا میارن؟؟از نرم افزاره؟از همون سایتاس؟از محاسبه گیر میاد؟؟؟؟هاااااااا...
    همون طور كه خودتون هم اشاره كرديد رويدادهاي نجومي رو از سايت هاي معتبر مي شه پيدا كرد البته اگه سايت انگليسي باشه به اين معني نيست كه تمام جزئيات رويدادهايي كه نوشتند براي ما هم صدق مي كنه...برخي رويدادها از نظر زماني، مكان رويداد در آسمان و ... براي هر كشوري يكسان نيست و حتي براي شهرهاي مختلف هم متغيره كه با استفاده از نرم افزارها و يا به طور دقيق از طريق محاسبات به دست ميان.
    امضای ایشان
    وقتی خدا را دیدم که مشکلم را حل می کرد، من به توانایی او ایمان می آوردم

و وقتی حل نمی کرد

می فهمیدم او به توانایی من ایمان دارد...

4. 5 کاربر مقابل از هانیه امیری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

5. Top | #62
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    3652
    تشکر شده 16 بار در 6 ارسال

معمای نجومی

با سلام و احترام
    من همین امروز بنا به ارتباط این سایت به رشته دانشگاهیم، عضو این سایت شدم

یک معما برای شما طرح می کنم البته امیدوارم پیشتر مطرح نشده باشه

اگر فرض کنید اسلحه ای دارید (در تخیلات!!!) که می تونید به ستاره ها شلیک کنید، برای خوردن تیر به هدف باید چه طور نشانه روی ای کنید؟ چه قانونی رو رعایت کنید؟ توضیح بدید.

6. 2 کاربر مقابل از payam-surveyor عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

7. Top | #63
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط payam-surveyor نمایش پست ها
    با سلام و احترام
    من همین امروز بنا به ارتباط این سایت به رشته دانشگاهیم، عضو این سایت شدم

یک معما برای شما طرح می کنم البته امیدوارم پیشتر مطرح نشده باشه

اگر فرض کنید اسلحه ای دارید (در تخیلات!!!) که می تونید به ستاره ها شلیک کنید، برای خوردن تیر به هدف باید چه طور نشانه روی ای کنید؟ چه قانونی رو رعایت کنید؟ توضیح بدید.
    منظورتون اینه که اثر جاذبه زمین را هم روی گلوله حساب کنیم؟ در این صورت مسیر حرکت گلوله نسبت به زمین یک هذلولی میشه(البته به شرط این که جاذبه خورشید را در نظر نگیریم)

8. 7 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

9. Top | #64
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    3652
    تشکر شده 16 بار در 6 ارسال

با سلام و احترام
    مرسی از توجه و راه حل شما؛
    کاربر گرامی؛ فرض کنید مسیر گلوله مثل مسیر یک لیزر (در برد کوتاه) هست؛ انحرافی چشم گیر نداره و میشه چشم پوشی کرد؛
    اصطکاک هوا و گرانشهای زمین و ... به اون تاثیری نداره
    مثلا مثل اسلحه نیست که ابتدا باید تنظیم کنید که هدف در چه فاصله ای هست، بعد اون قسمت مربوط اسلحه رو جابجا کنید تا سقوط تیر رو جبران کنه؛
    حالا هنگام هدف گیری چه قوانینی رو باید رعایت کنید؟

10. Top | #65
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98
    تشکر شده 21,151 بار در 1,931 ارسال

يكي از دوستان احتياج به كمك دارند.از دوستان كسي هست كه جواب دقيق اين سوالات را بدونه؟

1- از طرف گالیله به یک خانم!نامه ای داده میشود ؟و نام زن و محتوای نامه چه بود؟( اینم شد سوال استادمون پرسیده و باید جواب ببریم)

2- کتاب هایی گه گالیله در مورد خورشید مرگزی نوشته است را نام ببرید ( حداقل 2 مورد) و چکیده ای چند خطی از محتوای کتاب هایش

3- چرا به جای کپرنیک گالیله محاکمه شد؟

4-علل اصلی ( پشت صحنه و جدا از علل و بهانه های ظاهری )محاکمه گالیله چه بود؟ حداقل 5 سطر

5- اولین بار چه کسی نظریه خورشید مرکزی را مطرح کرد؟( قبل از کوپرنیک - گفته اون نیست )

6- اولین بار چه کسی زمین مرکزی را مطرح کرده است؟
    امضای ایشان

وقتی آرامش را در خود نیابید, جستجوی آن در جای دیگر, کار بیهوده ای است.

11. 4 کاربر مقابل از rezash عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #66
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    923
    تشکر شده 2,060 بار در 207 ارسال

جواب سوال 5 و 6 رو میدونم:
    اولین کسی که نظریه خورشید مرکزی رو ارائه کرده آریستارخوس بوده!
    اولین کسی هم که نظریه زمین مرکزی رو ارائه کرده ارسطوبوده!(در جواب سوال استادش افلاطون که چطور میشه حرکت اجرام سماوی رو توجیه کرد؟!)

درمورد سوال 2 هم میدونم که گالیله یه کتاب داره به نام:«ستاره جدید» که تو اون گفته ستاره ها هم روی کره ای به مرکز خورشید قرار دارند و اینکه حرکت رجعی رو تو اون کتاب توجیه کرده!

یه کتاب دیگه هم داره به نام :«گفتگو» که تو اون به صورت محاوره ای در ارتباط با دوتا سیستم اصلی جهان(بطلمیوس و کوپرنیک) حرف زده!ولی خب ازونجایی که خودم نه دیدمش و نه خوندمش نمیدونم توش چقدر در مورد خورشید مرکزی صحبت شده؛اصلا نمیدونم شده یا نه!(ولی خب احتمالا شده!)

نمیدونم اینا به دردتون میخورن یا نه!امیدوارم مفید باشن!

+-+-+----++++++++++-+-+-+--+
    پ.ن.:حواسم بود شما گفته بودین جواب دقیق و میدونم که هیچ کدوم از جوابای من دقیق نیستن و حتی منبعی هم براشون ندارم ولی خب گفتم شاید بدرد بخورن!
    ویرایش توسط BigBang : 04-27-2012 در ساعت 12:20 AM دلیل: اضافه کردن یه مطلب دیگه!
    امضای ایشان
    من شکوفایی گل های امیدم را در رویاها میبینم
    وندایی که به من میگوید:
    گرچه شب تاریک است،
    دل قوی دار سحر نزدیک است...

13. 7 کاربر مقابل از BigBang عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #67
    کاربر ممتاز
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    737
    تشکر شده 3,855 بار در 697 ارسال

3 : کپرنیک میترسید از اینکه عقایدش را بیان کند ، به خاطر همین قبل از آنکه محاکمه اش کنند مرد . در اواخر عمر خود و شاید بعد از مرگش بود که عقایدش فاش شد . و نوشته هایش خوانده شد . گالیله در تایید نظر او همچنان زنده بود و اشکارا این کار را میکرد ( احتمالا به جرم تشویش در اذهان عمومی گرفته بودنش !!) .
    امضای ایشان
    مستقبل این مجلس جز قصه ماضی نیست
    تا صبحدم محشر دی خفته به فرداها

15. 4 کاربر مقابل از solh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #68
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    3989
    تشکر شده 4 بار در 1 ارسال

اولا از محبت تک تکتون ممنونم که راهنمایی میکنید
    دوما جواب این سوالات چون برام مهمه چند جای دیگه مطرح کردم تا به جواب درستی برسم . و جوابی رو که در فاروم دیگه نوشتن رو اینجا ذکر میکنم تا نظرتون رو بدونم .. پیشاپیش بازم ممنونم ..انشاالله همتون در سایه حق موفق باشید

جواب اول :
    فکر میکنم جواب سوال 5 آریستارخوس ساموسی فیلسوف و منجم یونانی
    قرن سوم پیش از میلاد باشه........... (مطمئن نیستم)

جواب دوم

4- به احتمال زیاد پاپ و کشیش های کاتلیک اعتقادات خودشونو باور داشتن و بهانه ای در کار نبوده. ولی احتمالا استادتون منظورش این بوده که چون نمی خواستن مردم به گفته های گالیله اعتقاد پیدا کنن و به اونا بی اعتماد بشن (که مبادا از کتاب مقدس رو برگردونن و دیگه از دستوراتشون پیروی نکنن و سلطشونو به مردم از دست بدن) اونو محکوم کردن.
    5-احتمالا منظور استادتون ابو سعید سجزی (سیستانی) هست که ابوریحان با دیدن اسطرلاب ایشون که بر مبنای ثابت بودن خورشید و حرکت زمین بدور اونه, خیلی تشویقش می کنه و فرض ایشونو درست میدونه. خیام هم باتکیه بر همین موضوع تونسته گاهشمار جلالی(همون هجری شمسی) رو بنویسه.
    البته فیلسوف یونانی اریستاک هم نظریه خورشید مرکزی داشته که احتمال میدن کوپرنیک با خوندن این نظریه, نظریه زمین مرکزی رو داده.
    6- از ابتدا در فکر انسان ها همین بوده که اسمان و هر چی توشه متحرک و زمین ثابته. دقیقا چیزی که میدیدن. ولی به طور رسمی فکر کنم بطلمیوس اولین بار این نظریه رو داد.

جواب سوم

جواب سوال 3 البته امیدوارم جواب سوالت باشه::

1.کوپرنیک اندکی بعد از انتشار کتابش از دنیا رفت.

2.کوپرنیک کتابشو به زبان لاتین نوشته بود که فقط افراد تحصیل کرده می تونستن اونو بخونن که این باعث میشد عده خاصی اون رو مطالعه کنن.

3.او نظرشو این جوری گفته بود که اگه زمین در حال حرکت باشه اون وقت خورشید مرکزیت داره و ادامه نظریه...
    این طرز جمله سازی خیلی اهمیت داره چون یه جورایی به این معنیه که کوپرنیک می تونست انکار کنه که به این موضوع باور داره. در واقع دست ستاره شناس ها رو باز گذاشته بود که بگن نظریه تو اشتباهات ریاضی داره. با این کار, کوپرنیک یه جورایی خودشو از دست کلیسا خلاص کرده بود.
    نظریه گالیله و کوپرنیک یکسان بود.

17. 4 کاربر مقابل از roojan عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #69
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    2742
    تشکر شده 512 بار در 81 ارسال

من در يك كتاب خواندم كه وقتي به خورشيد نگاه ميكنيم تصوير 8 دقيقه و 17 ثانيه قبل خورشيد رو ميبينيم
    يعني گذر زهره هم 8 دقيقه و 17 ثانيه زود تر تموم شده بوده؟
    امضای ایشان
    اگر شب تا صبح به خاطر از دست دادن خورشيد اشك بريزي،لذت ديدن ستاره ها رو از دست ميدي.

19. 12 کاربر مقابل از fateme.kokabi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #70
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545
    تشکر شده 17,035 بار در 1,523 ارسال

پرسش و پاسخ نجومی         
    نقل قول نوشته اصلی توسط fateme.kokabi نمایش پست ها
    من در يك كتاب خواندم كه وقتي به خورشيد نگاه ميكنيم تصوير 8 دقيقه و 17 ثانيه قبل خورشيد رو ميبينيم
    يعني گذر زهره هم 8 دقيقه و 17 ثانيه زود تر تموم شده بوده؟
    این اتفاق به خاطر ِ متناهی بودن ِ سرعت ِ نور رخ می ده. نور ِ خورشید به خاطر مسافتی که داریم 8 دقیقه طول می کشه به ما برسه و البته در مورد گذر ِ زهره چون زهره به ما نزدیکتر هستش زمان ِ کمتری طول می کشه تا نورش به ما برسه و این یعنی مثلا حدود ِ 2 3 دقیقه قبل از پایان ِ گذر زهره از مقابل ِ قرص ِ خورشید کنار رفته. که البته واقعا مهم زمان ِ دیداریش بوده نه زمان واقعی!
    امضای ایشان
    یک سر به هوای کوچک در این دنیای بزرگ

21. 18 کاربر مقابل از Ehsan عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 7 از 49 نخستنخست ... 3456789101117 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 2 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 2 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

فيلتر مايلار, لکه های خورشیدی, منظومه ی شمسی, ماه گرفتگی, مثلث کروي, مدار دنباله دارها, مریخ, مرکز جرم, نور منطقه البروجى, نور خورشید, نجوم, نجوم کاربردی, نجوم کروی, نظریه ی پلاسما, همجوشی, کمربند سیارات, کیهان شناسی, کسوف, گرانش, پدیده ی انالما, پرسش های نجومی, پرسش و پاسخ نجومي, انحراف محور چرخش زمين, اورانوس, اینشتین, ایستگاه فضایی, ابزار و وسایل نجومی, اجرام آسمانی, اختفا, اختلاف ارتفاع خورشيد, اختلالات گرانشی, اخترفیزیک, ارتفاع ستاره قطبی, استواي سماوي, تلسکوپ, تولد ستارگان, تاریخ نجوم, تعادل هیدرواستاتیک, ثابت هابل, جو زمین, جرم خورشید, حد چاندارسكار, حركت تقديمي, حرکت چرخشی, خورشید گرفتگی, خوشه ستاره اي, خسوف, دنباله دار, دایره البروج, رصد با چشم مسلح, رصد با چشم غیر مسلح, زهره, سفر در زمان, سوال و جواب نجومی, سوال و جواب علمي, سوالات نجومی, سوالات کیهان شناسی, سوالات اخترفیزیک, سیاهچاله, سیاره چیست, سال نوری, ستاره, ستاره شناسی, سحابی چیست, سحابی اولیه, شفق قطبی, صورت فلکی, صورت های فلکی, طول وعرض چغرافیایی, علوم فضایی, غول سرخ

نمایش برچسب‌ها