صفحه 3 از 3 نخستنخست 123
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 , از مجموع 30

موضوع: روش تعيين اوقات شرعي

 1. Top | #1
  کاربر ممتاز

  عنوان کاربر
  كاربر ممتاز آوااستار
  مدال نقره كشوري المپياد نجوم
  تاریخ عضویت
  Sep 2010
  شماره عضویت
  251
  نوشته ها
  640
  تشکر
  8,088
  تشکر شده 5,531 بار در 622 ارسال

  Post روش تعيين اوقات شرعي

  دین اسلام بر تعیین زمان به‌جای آوردن فرایض دینی با استفاده از معیارهای ساده منطبق بر طبیعت اصرار دارد. بارزترین آن‌ها اوقات شرعی روزانه است که زمان به جای آوردن فریضه نمازهای یومیه را مشخص می‌کند. آیا از چگونگی تعیین اوقات شرعی خبر دارید؟  امیر حسن‌زاده* : در دین اسلام برای شناخت زمان به جای آوردن فرایض دینی از معیارهای ساده و منطبق با طبیعت استفاده شده که نمونه‌های بارز آن، آغاز و پایان ماه قمری بر اساس رویت هلال ماه و اوقات شرعی بر پایه موقعیت خورشید در طول شبانه‌روز است. معمولا با ورود به ماه مبارک رمضان، توجه به اوقات شرعی بیشتر می‌شود، از این‌رو در گزارش امروز این موضوع را روشن می‌کنیم.
  اذان صبح
  وقتی خورشید در نیمه‌های شب در پایین‌ترین ارتفاع زیر افق قرار دارد، پرتوهای آن توسط ناظر زمینی دیده نخواهد شد؛ اما پس از چند ساعت، اولین پرتوهای خورشید به لایه‌های بالای جو برخورد کرده و منعکس و پراکنده می‌شوند.

  زمان اذان صبح بر اساس مشاهده اولین روشنایی سپیده صبحگاهی (فجر صادق) تعریف می‌شود. این اتفاق زمانی می‌افتد که خورشید هنوز زیر افق است و بر اساس رصدها، می‌توان تحقیق کرد اگر خورشید چند درجه زیر افق باشد، چنین پدیده‌‌ای دیده می‌شود. مشاهدات منجمان دوره اسلامی مقدار آن را بین 17 تا 19 درجه ثبت کرده‌اند. طبیعی است که به علت ضعیف بودن فجر صادق، مشاهده آن نیازمند داشتن افق شرقی کاملاً باز و تاریک است. در سال‌های گذشته نیز رصدهایی در کشورمان انجام گرفته و نتایج آن به تایید بسیاری از مراجع دینی رسیده است.

  در حال حاضر مرکز تقویم مؤسسة ژئوفیزیک دانشگاه تهران که مسولیت استخراج اوقات شرعی کشور را به عهده دارد، برای اذان صبح زاویه 17.7 درجه زیر افق را ملاک محاسبات قرار داده و از صداوسیما نیز همین اوقات اعلام می‌گردد.
  طلوع و غروب خورشید
  لحظه‌ای که لبه بالایی قرص خورشید از زیر افق ناظر سر بر می‌آورد، زمان طلوع خورشید است. نورِگسیل شده از خورشید قبل از این این‌که به ناظر برسد، از جو زمین عبور می‌کند و وجود جوّ باعث می‌شود که مسیر نور منحرف شده و خورشید بالاتر از موقعیت واقعی خود به نظر برسد. به طور کلی می‌توان گفت که اثر شکست موجب می‌شود که ارتفاع اجسام بیش از آن‌چه هست، مشاهده شود.

  مقدار شکست در افق ناظر به طور متوسط 34 دقیقه قوسی است (هر درجه 60 دقیقه قوسی است). بنابراین بدون در نظر گرفتن اثر شکست، قرص خورشید 34 دقیقه قوسی پایین‌تر قرار دارد که در بحث‌های دقیق باید لحاظ شود.

  به شکل مشابه، زمان دقیق غروب خورشید نیز لحظه‌ای است که مرکز قرص خورشید 50 دقیقه قوس زیر افق ناظر باشد که 34 دقیقه قوس آن به علت تأثیر پدیده شکست و 16 دقیقه قوس باقیمانده، مربوط به شعاع ظاهری قرص خورشید است. قطر ظاهری خورشید به طور میانگین 32 دقیقه‌ی قوس است.
  اذان ظهر
  در کره آسمان، نصف‌النهار ناظر به صورت کمانی قابل تصور است که از شمال شروع شده و از بالای سر (سمت الراس) عبور کرده و به جنوب سماوی می‌رسد. مطابق برخی روایات، زمان اذان ظهر وقتی است که مرکز قرص خورشید در حرکت روزانه خود به نصف‌النهار ناظر برسد. اما برخی مراجع از بیان دیگری برای تبیین اذان ظهر استفاده کرده‌اند: وقتی خورشید به بیشترین ارتفاع خود برسد و سایه شاخص نیز به کمترین مقدارش برسد. از نظر نجومی این دو تعریف با دقت خوبی منطبق بر یکدیگرند و ممکن است فقط چند ثانیه با یکدیگر اختلاف داشته باشند. در حال حاضر مرکز تقویم موسسه ژئوفیزیک برای محاسبه اذان ظهر از تعریف اول استفاده می‌کند و لحظه محاسبه شده با دقت یک دقیقه گرد می‌شود.
  اذان مغرب
  پس از آن‌که خورشید غروب کرد، تا مدتی آسمان همچنان روشن است. در واقع برای ناظری که روی زمین قرار گرفته، خورشید غروب کرده است؛ اما اگر در همان لحظه در ارتفاع قابل ملاحظه‌ای قرار بگیرد (مثلاً سوار بر هواپیما باشد)، خواهد دید که هنوز خورشید بالای افق است. دقایقی بعد، خورشید بیشتر به زیر افق می‌رود و انحطاط آن بیشتر می‌شود و پرتوهای نور خورشید به سطح زمین برخورد می‌کند که در نتیجه، سایه آن در سمت مقابل خورشید (افق شرقی) قابل مشاهده است.

  این سایه به صورت نواری قرمز رنگ تشکیل می‌شود و اصطلاحاً حمره مشرقیه (سرخی مشرق) نام دارد. با گذشت زمان و افزایش انحطاط خورشید، ارتفاع و گسترش این نوار قرمز رنگ بیشتر می‌شود اما به تدریج کم‌نور‌تر می‌شود. زمان اذان مغرب وقتی است که حمره مشرقیه محو شود. در برخی منابع، ذکر شده که حمره مشرقیه باید از سمت‌الراس بگذرد، اما مشاهدات تجربی نشان می‌دهد که قبل از آن، سرخی مشرق کم‌نور و محو می‌شود. بر اساس مشاهدات انجام شده در سال‌های گذشته، ملاک اذان مغرب زمانی است که خورشید به انحطاط 4.5 درجه برسد.
  نیمه شب شرعی
  طی چند سال اخیر، نیمه شب شرعی نیز در اوقات شرعی رسمی اضافه شده است. این وقت شرعی مستقل نیست و به تعریف شب از لحاظ شرعی بستگی دارد. مطابق نظر بیشتر مراجع، نیمه شب شرعی زمان وسط بین غروب خورشید و اذان صبح روز بعد است. بنابراین ممکن است نیمه شب شرعی دقایقی قبل یا بعد از نیمه شب نجومی ‌(ساعت صفر بامداد) باشد.
  پرسش و پاسخ
  چرا اوقات شرعی با دقت ثانیه اعلام نمی‌شود؟
  امروز با کمک رایانه‌ها، مشکلی از نظر محاسباتی وجود ندارد و امکان محاسبه و درج اذان صبح و سایر اوقات شرعی با دقت ثانیه وجود دارد؛ ولی به دلایل علمی همچون تاثیر موقعیت دقیق جغرافیایی، دما و رطوبت و... چنین کاری غیر علمی است، بنابراین اعداد با دقت دقیقه گرد می‌شوند.
  آیا فاصله زمانی دو وقت شرعی (مثلاًغروب آفتاب و اذان مغرب) برای یک شهر همواره ثابت است؟
  اوقات شرعی به موقعیت خورشید در طی سال بستگی دارد و به دلیل این‌که حرکت ظاهری خورشید در طی سال یکنواخت نیست، این فاصله زمانی نیز ثابت نیست و می‌تواند متغیر باشد.
  آیا همیشه اوقات شرعی شهرهای غربی دیرتر از شهرهای شرقی است؟
  به طور کلی هر چه به غرب می‌رویم زمان طلوع یا غروب خورشید دیرتر است؛ اما این گفته دقیق نیست. اوقات شرعی (به‌جز اذان ظهر) علاوه بر طول جغرافیایی، به عرض جغرافیایی نیز وابسته است. در برخی اوقات سال مانند حوالی انقلاب تابستانی یا زمستانی تاثیر عرض جغرافیایی (شمالی یا جنوب بودن) بیشتر است و ممکن است که اوقات شرعی یک شهر غربی کمی زودتر باشد. به عنوان مثال اردبیل در مقایسه با تهران، غربی‌تر است، ولی در نیمه خرداد ممکن است اذان صبح اردبیل کمی زودتر از تهران اتفاق بیفتد. بنابراین فاصله زمانی اوقات شرعی بین دو شهر در طی سال ثابت نیست و نمی‌توان با اضافه یا کم کردن، اوقات شرعی شهر جدید را محاسبه کرد. محاسبه اوقات شرعی در هر مکانی نیاز به دانستن موقعیت جغرافیایی دقیق محل و استفاده از نرم‌افزارهای خاص دارد.
  آیا اوقات شرعی یک مکان در طی سال‌های مختلف یکی است؟
  تقریباً بله، ولی از آن‌جاکه طول سال شمسی دقیقاً عدد صحیحی نیست، اوقات شرعی یک سال نسبت به سال قبل یا بعد ممکن است حداکثر تا یک دقیقه تفاوت داشته باشد.

  *کارشناس ارشد مرکز تقویم موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران

  منبع : khabaronline.ir


 2. Top | #21
  کاربر فعال

  عنوان کاربر
  کاربر فعال
  تاریخ عضویت
  Oct 2012
  شماره عضویت
  5953
  نوشته ها
  48
  تشکر
  1,319
  تشکر شده 339 بار در 59 ارسال

  سلام
  متن زیر درباره ی تعیین زمان شرع نیست ولی به نظرم جالبه بدونیدش:
  صدایی که هرگز قطع نمیشه تو جهان!
  گفتن اذان 4 دقیقه زمان لازم دارد و زمین دارای 360 خط فرضی از قطب شمال به قطب جنوب است که معادل 360 درجه می باشد.هنگامی که مثلا ظهر شرعی در خط یک شروع می شود ، 4 دقیقه طول می کشد تا ظهر شرعی در خط دو شروع شود و این مدت معادل زمانی است که در خط یک اذان گفته می شود.
  به این ترتیب 360 ضربدر 4 می شود 1440 که معادل 24 ساعت است.
  بنابراین این صدا صدای اذانه که هرگز قطع نمیشه.

  (منبع:فروم آیریسک)

 3. 6 کاربر مقابل از فائزه معتضدیان عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 4. Top | #22
  کاربر ممتاز

  عنوان کاربر
  کاربر ممتاز
  تاریخ عضویت
  Jul 2011
  شماره عضویت
  1003
  نوشته ها
  505
  تشکر
  137
  تشکر شده 3,296 بار در 484 ارسال

  نقل قول نوشته اصلی توسط فائزه معتضدیان نمایش پست ها
  بنابراین این صدا صدای اذانه که هرگز قطع نمیشه.
  البته با این شرط که در هر نصف النهاری یک مسلمان اذان گو وجود داشته باشه و همچنین در اقیانوس آرام
  اما اگر اذان صبح و مغرب را هم اضافه کنید میشه گفت این حرف تقریبا درسته.

 5. 9 کاربر مقابل از smhm عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 6. Top | #23
  کاربر جدید

  عنوان کاربر
  کاربر جدید
  تاریخ عضویت
  Jun 2013
  شماره عضویت
  8665
  نوشته ها
  1
  تشکر
  0
  تشکر شده 5 بار در 1 ارسال

  با سلام
  محاسبات اوقات شرعی را قرار دهید.
  با تشکر ولی اله تاجی

 7. 5 کاربر مقابل از vtaji عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 8. Top | #24
  کاربر ممتاز

  عنوان کاربر
  کاربر ممتاز
  تاریخ عضویت
  Jul 2011
  شماره عضویت
  1003
  نوشته ها
  505
  تشکر
  137
  تشکر شده 3,296 بار در 484 ارسال

  گام اول در محاسبات اوقات شرعی، محاسبه زمان ظهر خورشیدی است. برای تعیین زمان ظهر می توانید از فرمول زیر استفاده کنید:

  t = 12 - E - L/15 + zt

  E: معادله زمان - L: طول جغرافیایی - zt: زمان منطقه ای (برای ایران در شش ماهه اول 4.5 ساعت و در شش ماهه دوم سال 3.5 است) - t: زمان ظهر خورشیدی به ساعت رسمی

  (معادله زمان یا تعدیل زمان عبارتست از اختلاف بعد خورشید حقیقی و خورشید میانگین. و تغییرات آن در طول سال چیزی حدود 16 دقیقه است. مقدار آن را در هر روز از سال می توانید از طریق جداول تعدیل زمان پیدا کنید.)

 9. 9 کاربر مقابل از smhm عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 10. Top | #25
  کاربر ممتاز

  عنوان کاربر
  کاربر ممتاز
  تاریخ عضویت
  Jul 2011
  شماره عضویت
  1003
  نوشته ها
  505
  تشکر
  137
  تشکر شده 3,296 بار در 484 ارسال

  گام دوم در محاسبات اوقات شرعی، محاسبه زاویه ساعتی خورشید است. با فرمول زیر می توانید زاویه ساعتی خورشید (H) را بدست آورید:  d: زاویه میل خورشید و f: عرض جغرافیایی و h: زاویه ارتفاع خورشید است.

  زاویه ارتفاع خورشید برای هریک از اوقات شرعی متفاوت است. مثلا برای اذان صبح مقدار منفی 18 درجه در نظر گرفته می شود برای اذان مغرب مقدار منفی 4.5 درجه و برای زمان طلوع و غروب خورشید با اعمال شکست جوی مقدار منفی 0.8 درجه در نظر گرفته می شود.

  نکته: آرک کسینوس، مقادیر مثبت و منفی برای زاویه ساعتی بدست می دهد. برای غروب و اذان مغرب باید مقدار مثبت را در نظر بگیرید و برای اذان صبح و طلوع آفتاب باید مقدار منفی جواب را در نظر بگیرید.

  .
  .

  و بالاخره گام نهایی این است که زاویه ساعتی (H) خورشید را برحسب ساعت بدست آورید و با زمان ظهر خورشیدی جمع کنید.

 11. 9 کاربر مقابل از smhm عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 12. Top | #26
  کاربر جدید

  عنوان کاربر
  کاربر جدید
  تاریخ عضویت
  Aug 2014
  شماره عضویت
  11013
  نوشته ها
  2
  تشکر
  3
  تشکر شده 1 بار در 1 ارسال

  با سلام
  لطفا تمام فرمول های محاسبه اوقات شرعی را ارسال نمایید
  باتشکر

 13. Top | #27
  مدیریت انجمن

  عنوان کاربر
  مدیر آوا استار
  تاریخ عضویت
  Aug 2010
  شماره عضویت
  1
  نوشته ها
  2,772
  تشکر
  17,045
  تشکر شده 43,888 بار در 2,967 ارسال

  نقل قول نوشته اصلی توسط alireza094 نمایش پست ها
  با سلام
  لطفا تمام فرمول های محاسبه اوقات شرعی را ارسال نمایید
  باتشکر
  سلام دوست گرامي
  ورودتون رو به فروم تبريك عرض مي كنم
  در مورد سوالي كه مطرح كرديد لازم ديدم اين نكته رو عرض كنم كه محاسبه اوقات شرعي با دانستن يك سري فرمول ها امكان پذير نيست
  اما با داشتن اطلاعات در مورد معيار هاي اوقات شرعي و دانستن اصول نجوم كروي ، خودتون توانايي محاسبه اوقات شرعي رو خواهيد داشت
  اگر هم فقط اطلاعات مربوط به اوقات شرعي رو بخواهيد و نحوه محاسبه اون براي شما مهم نباشه ، ميتونيد از برخي نرم افزار ها استفاده كنيد .
  امضای ایشان
  باده خور غم مخور و پند مقلد منیوش
  اعتبار سخن عام چه خواهد بودن

 14. 6 کاربر مقابل از Mostafa عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 15. Top | #28
  کاربر جدید

  عنوان کاربر
  کاربر جدید
  تاریخ عضویت
  Aug 2014
  شماره عضویت
  11013
  نوشته ها
  2
  تشکر
  3
  تشکر شده 1 بار در 1 ارسال

  سلام دوست گرامي
  ورودتون رو به فروم تبريك عرض مي كنم
  در مورد سوالي كه مطرح كرديد لازم ديدم اين نكته رو عرض كنم كه محاسبه اوقات شرعي با دانستن يك سري فرمول ها امكان پذير نيست
  اما با داشتن اطلاعات در مورد معيار هاي اوقات شرعي و دانستن اصول نجوم كروي ، خودتون توانايي محاسبه اوقات شرعي رو خواهيد داشت
  اگر هم فقط اطلاعات مربوط به اوقات شرعي رو بخواهيد و نحوه محاسبه اون براي شما مهم نباشه ، ميتونيد از برخي نرم افزار ها استفاده كنيد .
  ممنونم که پاسخ دادید
  من برای طراحی نرم افزار احتیاج به این فرمول ها و اطلاعات نجوم کروی دارم .
  اگر امکان داره این اطلاعات را در اختیار من بگذارید.
  با تشکر

 16. کاربر مقابل از alireza094 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:


 17. Top | #29
  کاربر جدید

  عنوان کاربر
  کاربر جدید
  تاریخ عضویت
  Jun 2016
  شماره عضویت
  12366
  نوشته ها
  1
  تشکر
  0
  تشکر شده 2 بار در 1 ارسال

  سلام
  آیا اذان در یک لحظه اتفاق می افته؟یا بازده زمانی داره؟

 18. 2 کاربر مقابل از nima001 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 19. Top | #30
  مدیر ارشد

  عنوان کاربر
  مدير ارشد
  تاریخ عضویت
  Feb 2011
  شماره عضویت
  545
  نوشته ها
  1,564
  تشکر
  7,749
  تشکر شده 17,019 بار در 1,523 ارسال

  روش تعيين اوقات شرعي         
  نقل قول نوشته اصلی توسط nima001 نمایش پست ها
  سلام
  آیا اذان در یک لحظه اتفاق می افته؟یا بازده زمانی داره؟
  به لحاظ فنی یک لحظه است اما میشه گیر داد، گیرهایی که به تعریف اذان برمیگرده، اذان ظهر واقعا در یک لحظه اتفاق می‌افته (چون تعریف دقیقی داره، رسیدن خورشید به بالاترین ارتفاع)، اما اذان ِ صبح و مغرب خیلی مشخص نیست، مقاله ی ابتدای تاپیک رو اگر بخونید میبینید که شرط اذان صبح دیده شدن فجر صادقه و شرط اذان مغرب از بین رفتن سرخی شرق آسمانه، حالا اینا رو چجوری میشه تشخیص داد؟ معلوم نیست، حتی فتوایی از امام خمینی هست که شب های مهتابی که آسمان به خاطرِ ماه روشنه ممکنه فجر صادق دیرتر دیده بشه به همین خاطر یک ربع تا بیست دقیقه بعد از اذان صبح بهتره نماز خونده بشه که البته این فتوای همه ی مراجع نیست.

  خلاصه که درسته به لحاظ فنی یک لحظه است اما واقعا لحظه ی مشخصی نیست، چون مشخص نیست معمولا لحظاتی که احتمال اذان میره توصیه به احتیاط شده و البته این معنیش هنوز این نیست که اذان یک بازه ی زمانیه نه یه لحظه، وقتی شما یقین کردین که وقت اذان داخل شده دیگه باید مسائل شرعی مربوط به اون لحظات رو رعایت کنید و بازه ای در کار نیست
  امضای ایشان
  یک سر به هوای کوچک در این دنیای بزرگ

 20. کاربر مقابل از Ehsan عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:


صفحه 3 از 3 نخستنخست 123

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق برای آوا استار محفوظ بوده و هرگونه کپی برداري از محتوای انجمن پيگرد قانونی دارد