صفحه 3 از 10 نخستنخست 1234567 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 , از مجموع 91

موضوع: بررسی انواع مقر تلسکوپ

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    283
    تشکر شده 6,306 بار در 874 ارسال

Post بررسی انواع مقر تلسکوپ

سلام به همه دوستان منجم
    در اینجا به انواع و بررسی مقرهای تلسکوپ خواهیم پرداخت. اطلاعتی که اینجا قرار می گیرد صرفا تئوری می باشد. از دوستانی که تجربه استفاده از مقری را دارند تقاضا میکنم در مورد مقرشون توضیحات لازم را بدهند.
    __________________________________________________ _____________________

نکات :
    1- بحث فقط و فقط روی مقر و پایه های تلسکوپ است پس موارد خارج از این بحث را وارد نفرمائید.
    2- سوال و جواب مربوط به تاپیک آزاد است.
    3- هر مطلبی ترجمه ای دارید با ذکر منبع قرار دهید.
    4- تعریف و تبلیغ کاذب ممنوع است.

__________________________________________________ _____________________
    پایدار باشید

2. Top | #21
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    936
    تشکر شده 4,026 بار در 343 ارسال

سلام!
    من می خواستم معنی مقر handheld رو که جزء مقرهای سمت و ارتفاعی است رو بگم: یعنی تقریبا" خوش دست، چیزی که توی دست به راحتی جا بگیره.
    و astrographic هم یعنی همون ترسیم نجومی، شاید و به احتماله زیاد یعنی اینکه با اون مقر میشه در آسمون نقاشی و ترسیمات نجومی کرد!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    اما واقعا" معنی اون یکی رو نتونستم پیدا کنم!
    -------------------------------------------------------------------------------
    ویرایش مدیر: به این مقرها اصطلاحا "بازویی" گفته میشود
    ویرایش توسط رضا طامهری : 05-07-2012 در ساعت 03:07 PM

3. 2 کاربر مقابل از Negar Najafi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #22
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای ويكی نجوم
    شماره عضویت
    960
    تشکر شده 6,841 بار در 934 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط محمدهادی نوری نمایش پست ها
    مقری سمتی ارتفاعی و ساده ، جهت استفاده اپتیکهای کوچک . اینطور که در تصویر مشخصه ، دستگیره ای برای هدایت مقر در az ندارد و همینطور قابلیت محکم کردم اتصالات مقر در حرکات سمتی و ارتفاعی را نیر دارا نیست .

------------------------

اگر به اتصالات و صفحات بین تلسکوپ و مقر در محصول سلسترون در پست جناب Mostafa نگاه کنید متوجه کیفیت و فرق بین دو مقر می شوید .
    دقیقا همین طور ولی من هم اول شک کردم چون مقری که آقای امام گذاشتن یه کم با این فرق میکنه به خاطر همون من گفتم شاید مقر دیگه ای باشه !1
    امضای ایشان
    این سرا را سزا بیش از این است ....

5. 4,294,967,295 کاربر مقابل از Mojtaba.M عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #23
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    283
    تشکر شده 6,306 بار در 874 ارسال

دوستان عزیز توجه کنید
    یک خبر به نسبت قدیمی در مورد وسیله ای است که در اینده ی نزدیک تمامی مقرهای تلسکوپ رو در بر میگیره! و بهتر دیدم که اینجا مطرح کنم!

وسیله ی "Telescope Drive Master" یا به اختصار TDM عنوان ابزاریست که توسط دو شخص ساخته شد و به نظرم یک انقلابی در ترکینگ مقرهای تلسکوپ است! این وسیله که یک اختراع مهم و بسیار پرکاربردی است که هر روز داره در مقرهای مختلفی استفاده میشود و نتیجه ای فوق العاده عالی تولید می کند!

این وسیله برای مقرهای مختلف ساخته شده و وظیفه ی اصلی این وسیله افزایش دقت ترکینگ مقر به زیر 1 ثانیه قوسی است! همون طور که می دونیم ترکینگ یک چیزی است که توسط اون می تونیم با ردیابی اجرام از پشت تلسکوپ باعث ثابت نگه داشتن اون جرم در دید و عکاسی بلد مدت از اون جرم بشود که این عمل رو ترکینگ می گویند! این ترگینگ به دلیل خطاهای که در قطبی کردن، خطای حرکتی موتور و ... باعث می شود که دقت مقر بسیار پایین بیاید که برای مقرهای مختلف عدد مختلفی به دست می آید! برای افزایش دقت این مقرها از وسیله ی کمکی به اسم گایندیگ که شامل دوربین این کار + تلسکوپ کوچک استفاده میشود که بر روی تلسکوپ سوار و با کابل های به مقر تلسکوپ متصل می شود و توسط برنامه های داخلی مقر و سیستم PEC باعث افزایش دقت مقر برای عکاسی بلند مدت می شود! با این عمل بازم دقت حول 10 ثانیه قوسی یا کم یا زیاد است که باز این برای عکاسی بلند مدت بسیار بد است و باعث می شود ستاره ها رد پیدا کنند یا ابعاد "دیسک هوایی" ستاره ها افزایش پیدا کند و ...
    به وسیله TDM شما بدون نیاز به دوربین خاص و تلسکوپ و با نصب وسیله به مقر و متصل کردن کابل های مربوط می تونید دقت مقر رو به زیر یک ثانیه افزایش بدید! جالبه این وسیله اینجاست که شما می تونید مدت طولانی حتی یک ساعت عمل ترکینگ با دقت قابل قبول انجام بدید!(این حرف برای عکاسان عمق اسمان بسیار لذت بخشه!) البته بگم که این وسیله برای ترگینگ در محور بعد ساخته شده و یک مشکل بزرگی هم داره اینه که قیمتش بالاست! البته این وسیله هم برای پاییه های چنگالی مید هم ساخته شده و میتونید از این پس هم با این وسیله با مقرهای چنگالی عکاسی خیلی خوبی انجام بدید!
    قیمتش برای مقر EQ6 بین 1800 تا 2000 دلار است! البته به مرور و افزایش استفاده از این وسیله قیمت اونو به 500 دلار هم کاهش پیدا می کنه و فعلا در اوایل استفاده از این وسیله در مقرهاست!
    دوستان عزیز منجم این وسیله واقعا انقلابی در عکاسی از اسمان است و بهترین ویژه گی اسن وسیله صرفه جویی در وقت، افزایش کیفیت کار،افزایش دقت و ... .

بررسی انواع مقر تلسکوپ-eq6_hip44356_tdm_pe_small-jpg
    - میبینید که دقت ترکینگ چقدر افزایش پیدا کرده! فوق العاده اس!

بررسی انواع مقر تلسکوپ-tdmv2_web-jpg
    - جعبه اصلی این وسیله البته قسمت های مختلفی داره این فقط دستگاه وسیله است!

بررسی انواع مقر تلسکوپ-m15_eq6_with_tdm_20min-jpg

اینم یک عکس 20 دقیقه ای از خوشه M15 با مقر EQ6 است! دقت کنید بعد از 20 دقیقه عکاسی ستاره ها کاملا نقطه ای هستند!

منبع عکس : سایت اصلی شرکت به ادرس : www.mda-telescoop.com
    امضای ایشان
    .

7. 9 کاربر مقابل از 169 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #24
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    985
    تشکر شده 200 بار در 25 ارسال

میشه بگید چرا eq های 5 و 6 خیلی گرونن؟
    من ترجیح میدم az4 استفاده کنم چون ارزون و راحته !
    امضای ایشان
    آسمون مال همست !

9. 7 کاربر مقابل از rosokh2004 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #25
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    5
    تشکر شده 2,230 بار در 263 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط rosokh2004 نمایش پست ها
    میشه بگید چرا eq های 5 و 6 خیلی گرونن؟
    من ترجیح میدم az4 استفاده کنم چون ارزون و راحته !
    پایه az4 سبک تر است
    توانایی تحمل وزن بسیار کم تری نسبت به eq ها دارد
    به دلیل میل و بعدی بودن امکان رد یابی اجرام به منظور عکاسی و به طور بسیار دقیق را دارا است
    پایه های eq موتور ردیاب و جستجوگر بسیار دقیق تری داشته و بهتر الاین می شود. (البته تنها سری سوم eq5 به بعد دارای موتور جستجوگر هستند)

البته هر که بامش بیش، برفش بیشتر... این پایه ها هم بسیار سنگین هستند (بنده دوران جوانی که بای 60-70 کیلو گرم تلسکوپم و تجهیزاتش را جابجا می کردم هرگز فراموش نمی کنم)
    هم نصبشان وقت گیر تر است وکاربریشان پیچیده تر
    و هم حساسیت بالاتری دارد.

11. 10 کاربر مقابل از Panahandeh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #26
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    985
    تشکر شده 200 بار در 25 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط معین پناهنده نمایش پست ها
    پایه az4 سبک تر است
    توانایی تحمل وزن بسیار کم تری نسبت به eq ها دارد
    به دلیل میل و بعدی بودن امکان رد یابی اجرام به منظور عکاسی و به طور بسیار دقیق را دارا است
    پایه های eq موتور ردیاب و جستجوگر بسیار دقیق تری داشته و بهتر الاین می شود. (البته تنها سری سوم eq5 به بعد دارای موتور جستجوگر هستند)

البته هر که بامش بیش، برفش بیشتر... این پایه ها هم بسیار سنگین هستند (بنده دوران جوانی که بای 60-70 کیلو گرم تلسکوپم و تجهیزاتش را جابجا می کردم هرگز فراموش نمی کنم)
    هم نصبشان وقت گیر تر است وکاربریشان پیچیده تر
    و هم حساسیت بالاتری دارد.
    حد اکثر بزرگی تلسکوپ که میشه با az4 ازش استفاده کرد چقدره

مثلا میشه با 5 یا 6 اینچ از Az4 hاستفاده کرد ؟
    امضای ایشان
    آسمون مال همست !

13. 4 کاربر مقابل از rosokh2004 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #27
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    301
    تشکر شده 3,243 بار در 483 ارسال

بله با مقر az4 تا بزرگنمای 200 برابر هم با کمی تمرین به راحتی می توان کار کرد ... با اپتیکهایی در این سطح می توان از این مقر استفاده کرد. این مقر از نوع سمتی و ارتفاعی (AZ )است و ویژگی ان در راحتی در برپایی و استفاده اسان می باشد . با پیچهای تنظیم سفتی مقر می توان به خوبی و بدون لرزش اپتیک را حرکت داد ...

15. 7 کاربر مقابل از mh.noori عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #28
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای ويكی نجوم
    شماره عضویت
    960

سوالی از همه ی دوستان خصوصا مدیران داشتم که آیا مقر های استوایی برای کار راحت تر است یا مقر های سمت ارتفاعی ؟
    امضای ایشان

17. 2 کاربر مقابل از Mojtaba.M عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #29
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900
    تشکر شده 12,272 بار در 1,234 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Mojtaba.M نمایش پست ها
    سوالی از همه ی دوستان خصوصا مدیران داشتم که آیا مقر های استوایی برای کار راحت تر است یا مقر های سمت ارتفاعی ؟

سلام دوست عزيزmojtaba.m
    مهمترين موضوعي كه تو سوال شما وجود داره اينه كه منظور چه كاريه؟ عكاسي يا رصد
    مقرهاي سمت ارتفاعي از لحاظ ساختاري بسيار ساده اند ولي مقرهاي استوايي مقرهاي نسبتا پيچيده تري هستن
    من منظور شما رو رصد درنظر ميگيرم و جواب ميدم:
    در مورد رصد و يافتن اجرام مقرهاي سمت ارتفاعي بمراتب كاربري اسون تري نسبت به استواعي ها دارن چون شما براحتي ميتونيد مقر رو هرطرفي خاستيد بچرخونيد،و همچنين در اول كار هيچ نيازي به قطبي كردن مقرهم نداريد؛اين رو دوستاني كه از هردو نوع مقر استفاده كردن دقيقا درك ميكنند
    اما خوب مقرهاي سمت ارتفاعي كه الان az4(اسكاي واچر) و versago(اوريون) در ضدر اونها قرار دارن نقصهايي هم دارن؛ يكي از بزرگترين معايب اونها عدم تونايي در تحمل تلسكوپهاي بالاي ٦اينچه به نحوي كه حتي تلسكوپهاي ٦اينچ هم براي برخي از اونها سنگين قلمداد ميشن
    امضای ایشان

19. 6 کاربر مقابل از رضا طامهری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #30
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای ويكی نجوم
    شماره عضویت
    960

بررسی انواع مقر تلسکوپ         
    نقل قول نوشته اصلی توسط Rezatamehri نمایش پست ها

سلام دوست عزيزmojtaba.m
    مهمترين موضوعي كه تو سوال شما وجود داره اينه كه منظور چه كاريه؟ عكاسي يا رصد
    مقرهاي سمت ارتفاعي از لحاظ ساختاري بسيار ساده اند ولي مقرهاي استوايي مقرهاي نسبتا پيچيده تري هستن
    من منظور شما رو رصد درنظر ميگيرم و جواب ميدم:
    در مورد رصد و يافتن اجرام مقرهاي سمت ارتفاعي بمراتب كاربري اسون تري نسبت به استواعي ها دارن چون شما براحتي ميتونيد مقر رو هرطرفي خاستيد بچرخونيد،و همچنين در اول كار هيچ نيازي به قطبي كردن مقرهم نداريد؛اين رو دوستاني كه از هردو نوع مقر استفاده كردن دقيقا درك ميكنند
    اما خوب مقرهاي سمت ارتفاعي كه الان az4(اسكاي واچر) و versago(اوريون) در ضدر اونها قرار دارن نقصهايي هم دارن؛ يكي از بزرگترين معايب اونها عدم تونايي در تحمل تلسكوپهاي بالاي ٦اينچه به نحوي كه حتي تلسكوپهاي ٦اينچ هم براي برخي از اونها سنگين قلمداد ميشن
    با سلام جناب Rezatamehri متشکرم .
    بله برای رصد میخواستم متاسفانه در بحث انتخاب مقر تلسکوپ دچار شک و تردید هستم و برای همین پندماهی که درگیر این قضیه هستم.
    امضای ایشان

21. 3 کاربر مقابل از Mojtaba.M عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 3 از 10 نخستنخست 1234567 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 2 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 2 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع