نمایش نتیجه های نظرسنجی ها: به نظر شما جهاني كه در آن زندگي ميكنيم چگونه است؟

رأی دهندگان
24. شما نمی توانید در این نظرسنجی رای دهید.
  • ازلي و ابدي است.

5 20.83%
  • ازلي است ولي ابدي نيست.

2 8.33%
  • ازلي نيست ولي ابدي است.

1 4.17%
  • ازلي و ابدي نيست.

16 66.67%
صفحه 1 از 17 1234511 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 166

موضوع: جهان ازلی و ابدی (مباحثه)

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال نقره كشوري المپياد نجوم
    شماره عضویت
    251
    تشکر شده 5,531 بار در 622 ارسال

جهان ازلی و ابدی (مباحثه)

در اين تاپيك هم مبنا رو قرار داديم بر مباحثه و هركس هر نظري داره بياد بگه و اصلا مهم نيست با چه جنبه اي اين مسئله رو بررسي ميكنيد!
    فلسفي، مذهبي، فيزيكي و يا ...
    اما دقيقا صورت سؤال چيست؟

بنظر شما جهاني كه در آن زندگي ميكنيم چگونه است؟

1) ازلي و ابدي است.
    2) ازلي است ولي ابدي نيست.
    3) ازلي نيست ولي ابدي است.
    4) ازلي و ابدي نيست.

*ازلي بودن دقيقا يعني بوده كه بوده و نقطه آغازي نداشته.

**ابدي بودن هم يعني خواهد بود كه خواهد بود و پاياني نخواهد داشت.

2. Top | #2
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    283
    تشکر شده 6,306 بار در 874 ارسال

چون اطلاعات امروزه دانشمندا کمه و جواب قطعی ندادن منم میگم چند صد سال دیگه صبر کن!
    نظر خودم اینه که (علمی) :
    جهان های زیادی وجود داره و ما توی جهان بیگ بنگی هستیم! کل جهان یکی بودند ولی چندین جهان مثله جهان ما وجود داره که ما افتادیم تو این جهان! و اینکه چه بلایی سرش میاد همون نظریکه دانشمندا دادن رو قبول دارم که به مرور سرتش کم میشه و دوباره کوچک میشه! یا شایدم جهان تغییر شکل بده!
    امضای ایشان
    .

3. 7 کاربر مقابل از 169 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #3
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    137
    تشکر شده 5,538 بار در 611 ارسال

به نظر من جهان نه ازلی هست ونه ابدی .چون هر چیزی باید ابتدا وانتها داشته باشه .و یه موقعی آغاز شده و یه موقعی میتونه پایان داشته باشه .و این درست نیست که چون ما از ابتدا وانتها وآغاز وپایان یه چیزی اطلاعات کافی نداریم پس ازلی و ابدی هست.

5. 7 کاربر مقابل از narcissus flower عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #4
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    386
    تشکر شده 8,391 بار در 879 ارسال
    سلام

چقدر دوست داشتم این بحث رو! ممنون از طرحش...
    قبل از پاسخ خودم:

آقای استرونومر: این تعاریف از ازلی و ابدی بودن بر چه اساسی صادر شده؟ مبناش چیه؟

آقای رایگان : علم فاقد دلیل است؛ علم به معناي واقعي عبارت است از فرآيندي كه براي كشف واقعيت صورت مي گيرد و داراي روش هايي آزمون پذير و نتايجي قابل مشاهده است . بنابراين اخلاق ، فلسفه و به اعتقاد بعضي ها حتي رياضيات در واقع علم نيستند ،ماجرای بیگ بنگ و عوالم موازی و انقباض و ... همه جزء متشابهات علم نجوم هستند و نمیتوان در مباحثی این چنینی از آنها استفاده کرد!

خانم فیلا: قطعا خداوند که خالق و عالم است میداند! ( یعنی موافقم ولی ما هم میتونیم براساس علمی که خدا در طبیعت جاری کرده، برخی مسائل رو کشف کنیم و یا پیرامونشون نظر بدیم)

خانم قلمبر:نوشته اید"چون هر چیزی باید ابتدا وانتها داشته باشه " چرا؟؟
    و "این درست نیست که چون ما از ابتدا وانتها وآغاز وپایان یه چیزی اطلاعات کافی نداریم پس ازلی و ابدی هست. " از همین استدلال شما میشه نتیجه گرفت که پس نمیتونیم بگیم که ازلی و ابدی هم نیست!!!!

ممنون میشم پاسخ بدید تا من هم پاسخ خودم رو به این موضوع بیان کنم!
    امضای ایشان
    ... جان تو بندری است، جای ورود نور، جای صدور نور ...

7. 10 کاربر مقابل از Sunrise عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #5
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    283

ممنون از آقای sunrise بابت علاقه به این مبحث!
    من عقیده دارم که نباید علم با دین و مباحث دینی درهم آمیخته بشه!!!(خواهشا سعی نکنید بپرسید چرا؟وسعی نکند تحمیل کنید عقایدتون رو و همچنین هر کسی تاوان اعتقادات خودشو می بینه حالا یکی ضرر یکی خیر!)
    در مورد جهان آیا بوده یا نبوده از ابتدا،اخر داره یا نداره در نهایت، ایا چیزای که علم اثبات علمی و نظری کامل نکرده و در حد یک نظریه است.و اینو هم بدونید انسان تکامل پیدا میکنه و حالا برای اهداف خودش یا جهان انسانی دست به کاووش خواهد زد همون طو که چند ساله شروع کرده! انسان ها هنوز دارن میرن به سمت قدم اول و تا قدم بعدی راه طولنی دارند. شما میتونید بگید 10 سال دیگه چه ابزارها و چه چیزهایی جای امروزمون رو خواهد گرفت؟! سیر پیشرفت انسان به صورت تصاعدی اونم از نوع هندسی است.
    اینکه گفته میشه انسان ناکامله و نمیتونه جهان ر از ابتدا و انتها درک کنه رو قبول ندارم! حرفای که ایجا زده میشه معمولا بر اساس تفکرات رویایی و خیالی است و فقط ابراز نظراست. نمیدونم تعریفم از فلسفه درست است یا نه! به نظرم فلسفه سعی داره همه چیز رو در حالم حرف و تفکر اثبات کنه! اگه درسته این حرفم فکر میکنم فلسفه از دنیای خودش به قضیه نگاه میکنه! هر کسی الان بگه من میدونم دنیا از چی شروع شده و از چی شروع نشده فقط در حد یک نظر و نظریه است(اگه علمی باشه حرف)! من این چیزی که این چند ساله دیدم این طور بوده که هر وقت نتونستیم در مورد چیزی حرف بزنیم دین و قران رو وارد کردیم. جهان همون طور رفتار میکنه که ما داریم مبینیم.و به نظرم باید طبق همین مشاهدات در مورد عالم قضاوت کنیم.
    آقای sunrise اگه مبخواید صحبتی کنید فقط ساده بگید و قابلفهم چون فکر میکنم قراره صحبت های پیچیده ای از شما بشنویم!ممنون
    امضای ایشان
    .

9. 7 کاربر مقابل از 169 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #6
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    386

پاسخ ساده!

سلام بر آقای رایگان

میبینم که خدا رو شکر حالتتون از "مریض" تغییر پیدا کرده و امیدوارم سلامتی کامل حاصل شده باشه!

اول اینکه :من خانوم هستم! فکر میکنم با یه کم دقت در ادبیاتی که برای ارسال پست هام به کار میبرم مشخص بشه! نه؟

دوم اینکه :این تاپیک رو با برچسب های زیر معرفی کردن:فلسفي, فيزيكي, كيهانشناسي, مباحثه, مذهبي
    و اولش هم گفتن که هر کسی در هر حوزه ای که فکر میکنه بیاد نظرش رو بگه!!! نه؟
    "در اين تاپيك هم مبنا رو قرار داديم بر مباحثه و هركس هر نظري داره بياد بگه و اصلا مهم نيست با چه جنبه اي اين مسئله رو بررسي ميكنيد!
    فلسفي، مذهبي، فيزيكي و يا ..."

سوم اینکه :عقاید شما و هر کس دیگه ای محترمه و من نه تحمیل کردم و نه توهین! فقط در حوزه ایدئولوژی ارائه شده توسط خودتون ازتون سوال کردم! این اساس مباحثه و مناظره است، نه؟

چهارم اینکه :"علم فاقد دلیله" این حرف صد در صد درسته و میتونیم جای دیگه راجع بهش بحث کنیم! بحث غیر دینی!

پنجم اینکه :علم محدود به دانش ماست و دانش ما محدود به زمان و مکان و به نظر من به این بحث(ازلی و ابدی) کاملا فلسفی و دینی(کلامی) میشه پاسخ داد و نه علمی و این نظر من هست!!!

ششم اینکه : انسان در ابتدا و خود به خود کامل نیست ولی استعداد کامل شدن رو داره و میتونه کل هستی و درک کنه ولی از راههایی که جای بحثشون اینجا نیست!

هفتم اینکه: کلا نظر دادن و فکر کردن خوبه ولی آیا در تمام حوزه ها نظر ما نافذه؟ یعنی مثلا همین تعریف شما از فلسفه که تقریبا درست هم هست باید متصل به منبعی باشه که در این زمینه صاحب نظره!ما برخی حرفامون رو باید متصل به منبع کنیم تا ارزشمند بشه! نه؟ در این مورد خیلی خلاصه میگم که فلسفه به چراهای اساسی و بحث وجود میپردازه و منطق به چگونگی ها! یه سرچ ساده میتونه سوالاتتون در این زمینه رو پاسخ بده.

هشتم اینکه: شما دیدید وقتی کم میارن به دین متوسل میشن و خب قبول دارم که این روش غلطه! ولی اینکه دین الهی باید جامع باشه و هستی شناسی کاملی رو ارائه بده یه حرف عقلانیه و ربطی به اشتباهات کاربردی بشر نداره! اتفاقا دین در این زمینه بهترین پاسخ رو میده.
    اساسا این حرف شما هم حرفی عقلی و دینی است که گفتید:"جهان همون طور رفتار میکنه که ما داریم میبینیم" البته یه کم بهتر هم میشه گفت ولی این حر ف درسته! دلیل هم داره! نمیدونم جای بحث در این مورد اینجا هست یا نه؟!

استاد ما میگفتن که هر چی سواد کسی بیشتر باشه ساده تر میتونه مباحث رو مطرح کنه ولو اینکه سخت و پیچیده باشه! اگر حرفای من هم پیچیده و سخت هستن از بی سوادی منه و شما ببخشید! ایشالا در کنار هم یاد میگیریم و به نتایج خوبی میرسیم!
    ویرایش توسط Sunrise : 12-03-2010 در ساعت 03:24 PM
    امضای ایشان

11. 13 کاربر مقابل از Sunrise عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #7
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    283

اره فعل حالتم از مریضی در اومده فقط کمی صدام گرفته است که اونم داد میزنم درست میشه!

چیز اول : ساری من اصلا فکر نمی کردم خانم باشید! بله خانم sunrise
    چیز دوم : بله هر احدی میتونه از دید خودش به قضیه نگاه کنه و نظراتشو بگه
    چیز سوم : اون حرفموبه این دلیل زدم که معمولا در این بحثا دیدم هرکسی عقاید خوشدو به رخ میکشه و سعی داره اعتقادات خودشو به بقیه بفهمونه!(این قدر بدم میاد ازاین جور کارا) خدا روشکر امیدوارم اینجا ای طوری نباشه
    چیز چهارم : یه سوال دارم علم حالا نجوم با علم فلسفه چه حالتی نسبت به هم دارد؟ در تضاد هستند؟در کنار هم؟کامل کننده هم؟و یا ...؟
    چیز پنجم : انسان محدوده ولی این محدودیت تابع علم و دانش بشری است. از نجوم بخواهیم از دید نجوم بگم میتونم بگم تنها علمی که مقدار محدودیش از همه کمتره! چون میدونیم و داریم میبینیم در کجا و کیهان چیه!البته به اندازه ی امروزی عرض کردما! منظورتون از محدود بودن انسان نمی فهمم؟! اگه همون طور که گفتید بخوایید دینی و فلسفی حرف بزنید میگید که انسان تمام چیزایی که نیاز دار رو نداره حتما!
    ولی نظر خودم در مورد انسان بگم که : انسان موجود بسیار بسیار بسیار بسیار هوشمند که چیزی جلوی تفکرشو نمی گیرده ممکنه مانع بشند ولی توسط انسانها این مانع به مرور برداشته میشود. من راستش اول فکر میکردم علم دنیویی هیچ وقت پایان نمی گیره ولی یکی دوسالی میشه که فهمیدم انسان خیلی بالاتر از این چیزایی که فکرشو میکنیم. و روزی خواهد رسید که جهان بزرگ ما دهکده ی کیهانی تبدیل میشه! و چون میدونم این اتفاق خواهد افتاد پس فهمیدم که انسان در نهایت به تکامل نهایی خواهدرسید.
    حالا اگه بحث رو میخواید فلسفی و دینی بررسی کنید اشکال نداره ولیمن شصا زیاد علاقه ا دارم! خوشبختانه دوستان زیای اینجا هستند که اینو قبول دارند و امیدوارم نظراتشونو بگن.
    چیز ششم : همون جواب چیز پنجم
    چیز هفتم : علم تجربی به مشاهدات و تجربه برمیگیرده علمی مسله دین و فلسفه به تفکر! درسته باید به یک منبع معتبر ارجاع بدیم ولی هر منبعی هم کامل نیست.علم فلسفه نتیجه تفکر کردنه!همون طور نجوم که نتیجه ی مشاهداته و دیدنه! شاید ظاهرا با گفتن منبع قضیه معتبر بش ملی بازم امکان خطا هست. علم هم مثله انسان تکامل پیدا میکنه!
    چیز هشتم : گویا شما علقه مند به ورد بحث دینی هستید. فکر مکنید اگه دین نبود انسان به اینجا نمی رسید! نمونه ای کامله انسان محوری همین دوره ی زرتشت با اینکه اطلاعات تاریخی شدیدا پایینه ولی زرتشت انسانیت رو در همون سه چیز خلاصه کرد. من نه با فلسفه نه ب دین نه با هر چیزی که تو این حیطه باش مخالف نیستم.فقط راهمون فرق میکنه!
    چیز نهم (خودم اضافه کردم گویا یادتون رفته) : عالی گفته استادتون و قبول دارم. ولی به نظر مبعضی چیزارو نمیشه ساده گفت واینکه ممکنه متن خیلی ساده ای باش ولی مفهوم پیچیده ای داشته باشه! فکر کنم کتاب دکتر هاوکینگ "کیهان در پوست گردو" نمونه ی بارزشه! متن ظاهرا ساده ای داره ولی فهمش برا من یک خیلی سخت بود. احساس کردم میخواید وارد مباحث فلسفه بشید و ...
    امضای ایشان
    .

13. 6 کاربر مقابل از 169 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #8
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    54
    تشکر شده 8,442 بار در 878 ارسال

اگر انسان رو هم جزو جهان حساب کنیم از دید مذهبی :

جهان (یا لا اقل بخشی از اون - که انسان باشه!-) ابدیه ....
    امضای ایشان
    گاهی ستاره هدیه کن به مشت پوچ شب ها ...

15. 6 کاربر مقابل از ستاره بنیادی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #9
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    386

آقای رایگان!

فلسفه علم نیست!
    محدودیت انسان به محدودیتش در زمان و مکان بر میگرده و نه علم و دانش!
    نجوم شدیدا به فیزیک و ریاضی وابسته است!
    "منظورتون از محدود بودن انسان نمی فهمم؟! اگه همون طور که گفتید بخوایید دینی و فلسفی حرف بزنید میگید که انسان تمام چیزایی که نیاز دار رو نداره حتما!"........منم این رو متوجه نشدم!
    جز تعصب مانعی برای تفکر وجود نداره!
    " ولیمن شصا زیاد علاقه ا دارم!"........این رو چی باید بخونم؟؟؟؟دارید یا ندارید؟
    چیز هفتم رو تقریبا قبول دارم و فکر کنم با حرفای منم مطابقت داشت ها! نه؟
    (من خیلی رسمی و مهربون نوشتم و از این " چیز " گفتن شما خوشم نیومد اصلا!)
    چیز هشتمتون کلا غلطه!
    علاقه من به بحث دینی شخصی هست و به کسی مربوط نیست ! فعلا هم همه قوانین اینجا رو که تو اساس نامه خوندم رعایت کردم! من مهندسی خوندم توی یکی از برترین دانشگاههای خاور میانه! حالا هم دارم علوم اسلامی میخونم و این که این مساله رو براتون میگم ، به این دلیل هست که استاد ما خدا رو اثبات کرد با ترمو دینامیک!!!!
    عدم تعصب ورزی یعنی همین! یعنی وقتی تحت تاثیر پرفسور هاوکینگ قرار میگیری و ذوق میکنی ، یه بارم بری کتاب هیئت و ریاضی علامه(همون پروفسور بخون)حسن زاده رو بخونی و ذوق کنی!!!!....اون وقت زمانیه که به آزاد اندیشی نزدیک میشی!
    چیز نهم هم یادم نرفته بود! نهمی اصلا چیز نبود!!!!
    این دفعه "نکته "ننوشتم تا با "چیز" مواجه نشم!

"احساس کردم میخواید وارد مباحث فلسفه بشید و ... "
    احساس نکنید ، بلکه یقین داشته باشید این سوالی که اقای استرونومر مطرح کردن یه بحث فلسفی سنگینه و با توجه به ایدئولوژی هر کسی یه جوابی میشه بهش داد، این یعنی بحث کلامی هم هست! و بدونید که فلسفه و کلام لزوما بحث دینی نیستن ولی متاثر از دین هستن!

اگر از حوصله جمع خارجه ،فکر کنم ادامه ندیم بهتر باشه....مرسی
    ویرایش توسط Sunrise : 12-04-2010 در ساعت 01:21 AM
    امضای ایشان

17. 13 کاربر مقابل از Sunrise عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #10
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    283

جهان ازلی و ابدی (مباحثه)         
    "محدودیت انسان به محدودیتش در زمان و مکان بر میگرده و نه علم و دانش!"
    من این طور برداشت کردم از محدودیت زمان و مکانی که گفتید : انسان محدود به زمان و مکان نیست( یک فرد رو مثال نزدم) کلا بشریت منظورم بود اگه یکی نتونست و عمرش کفاف نداد یکی دیگه جاشو میگیره! از نظر مکانی هم فکر انسان درسته فعلا روی زمینه (فعلا) ولی اصلا دور از انتظار نیست که چند صد سال دیگه روی مریخ نباشیم!

اخ ببخشید بازم غلط املایی!" ولی من شخصا علاقه ای ندارم" ببخشید!
    " باور کنید اصلا منظور و قصد بی احترامی نداشتم از گفتن چیز"دیگه تکرار نمی شود.(قول)
    درسته نظر هشتمم از دید شما و احتمالا خیلی ها غلطه!
    از دستم ناراحت و دلگیر نباشید.بیشتر موقع ها اگه من هر با هر چیزی که گفته میشه موافقت کنم اون موقع چی به ذهنم اضافه میشه؟!
    نمیدونم چرا استادها باتخصصی که دارند می روند سمت اثبات خدا و اثباتشون هم نمایش داده میشود. چرا استادی خدا رو نقض نمیکنه؟! البته نقض هم شود گفته نمی شود.
    راستش من حرف از دکتر هاوکینگ زدم به خاطر علاقه مند بودند به شخص خودشه! من تنها کتابی که ازش خوندم همین کیهان در پوست گردو بود و برای مثال عرض کردم!بیشتر صحبت ها وفعالیت های جناب دکتر در حیطه کهان شناسی است و اخترفیزیک پیشرفته که من شخصا علاقه ی زیادی به مباحث کیهان شناسی ندارم. اگه بتونید کتاب علمه حسن زاده رو با مشخصات قرار بدهید بسیار ممنون می شوم چون در نت چیزی پیدا نکردم.
    - بسیار عالی پس منتظر نظراتتون از دید فلسفی به پاسخ آقای رضایی(astroomer) هستیم.

ایرانی جماعت(منظورم کلا بود یه موقع بی احترامی ندونید) چون راحت طلبه معمولا سعی میکنه بخونه تا بنویسه! شما بنویسید و مطمئن باشید نوشته هاتون برای اعضا و مهمان ها ارزشمند و حتما خوانده می شود.
    ( عرض خواهی میکنم در قبال خانم sunrise بابت "چیز" گفتنم به جای "نکته"،غلط املایی بسیار زیاد( خیلی روی این متن حوصله کردم تا بدون غلط بنویسم)، و وجود حرف بی احترامی اگه بود)

خانم sunrise منتظر نظرتون در نظر سنجی هستم! جناب رضایی خودت تاپیک زدی نظر سنجی راه انداختی خودت نیستی در نوشتن و نظردادن! بیا استاد رضایی ببینم چی می گوی ..
    امضای ایشان
    .

19. 10 کاربر مقابل از 169 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 1 از 17 1234511 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع