نمایش نتیجه های نظرسنجی ها: به نظر شما جهاني كه در آن زندگي ميكنيم چگونه است؟

رأی دهندگان
24. شما نمی توانید در این نظرسنجی رای دهید.
  • ازلي و ابدي است.

5 20.83%
  • ازلي است ولي ابدي نيست.

2 8.33%
  • ازلي نيست ولي ابدي است.

1 4.17%
  • ازلي و ابدي نيست.

16 66.67%
صفحه 4 از 17 نخستنخست 1234567814 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 31 تا 40 , از مجموع 166

موضوع: جهان ازلی و ابدی (مباحثه)

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال نقره كشوري المپياد نجوم
    شماره عضویت
    251
    تشکر شده 5,531 بار در 622 ارسال

جهان ازلی و ابدی (مباحثه)

در اين تاپيك هم مبنا رو قرار داديم بر مباحثه و هركس هر نظري داره بياد بگه و اصلا مهم نيست با چه جنبه اي اين مسئله رو بررسي ميكنيد!
    فلسفي، مذهبي، فيزيكي و يا ...
    اما دقيقا صورت سؤال چيست؟

بنظر شما جهاني كه در آن زندگي ميكنيم چگونه است؟

1) ازلي و ابدي است.
    2) ازلي است ولي ابدي نيست.
    3) ازلي نيست ولي ابدي است.
    4) ازلي و ابدي نيست.

*ازلي بودن دقيقا يعني بوده كه بوده و نقطه آغازي نداشته.

**ابدي بودن هم يعني خواهد بود كه خواهد بود و پاياني نخواهد داشت.

2. Top | #31
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    251

دوستان بنده ميرم بخوابم كه فردا كلي كار دارم!
    فردا ساعت 19:30 ميرسم خدمتتون! كلي هم حرف دارم براي زدن!
    با اين تنفس دوستاني كه نرسيده بودند به بحث هم ميرسند.
    متن پست قبلم حاصل همين طور مباحثاتي است پس اين مباحثات نتايجي دارد كه بسيار مفيد هست.
    بايد بگم كه دوستاني كه بحث كردند و به نتايج بالا رسيدند نه فيلسوف بودند و نه فقيه و فقط يكسري اطلاعات اوليه ناقص داشتند كه با تركيب چاشني عقل و رد و قبول با آن به نتايج بالا رسيدند.
    انشاالله ما هم بتوانيم در اين فروم چنين بحث هايي را به چنان نتايجي برسانيم.
    شب خوش تا 19:30

3. 5 کاربر مقابل از Astronomer عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #32
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    283
    تشکر شده 6,306 بار در 874 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط astronomer نمایش پست ها
    من گفته بودم كه خيلي جاها مباحثه ايجاد كردم و اكثرا آغاز اون از خدآ بوده. حالا ميبينم اينجا هم داره بحث هاي ما به اين قضيه پيوند ميخوره. در ادامه متني رو ميگذارم كه در اون نتيجه يكي از مباحثات اومده و من ازش در خيلي جاها استفاده ميكنم. منظور من از اين كه مباحثه را ميندازم اينه كه به چنين نتايجي برسه كه هركس هرجايي خواست به چيزي اشاره كنه كه خيلي از سؤالات در ذهن رو جواب بده به اون اشاره كنه! متن زير را بخوانيد! و از اصل بحث خارج نشيد لطفا!

((
    از دوران طفولیت به یاد داریم که "چون جهان وجود دارد،حتما چیزی باید عامل به وجود آمدنش باشد، پس خدایی وجود دارد." اما عجیب نیست که در برابر چنین استدلالی کسی به سادگی بگوید:"پس خدا را چه کسی به وجود آورده است؟" اکنون می خواهیم نگاهی دقیق تر به این سوالات داشته باشیم. و موضوع را تا حد ممکن روشن کنیم. یک کیهان شناس که می خواهد به جهان عظیم فکر کند باید ابتدا شهود زمینی اش را کنار بگذارد، حالا که ما می خواهیم به چیزی فراتر از جهان فکر کنیم باید شهود کیهانی مان را هم کنار بگذاریم. این است که ابتدا یک تقسیم بندی دقیق می کنیم.
    هر موجودی بودنش از دو حال خارج نیست:
    1) وجود داشتنش ضرورت دارد. یعنی حتما باید باشد.
    2) وجود داشتنش ضرورت ندارد. یعنی می توانست باشد یا نباشد.
    .
    .
    .
    علی خودت این متن رو بدون اشکال می دونی؟! اگه اره که قضیه اثبات حل شده و
    اگه نه اشکالاشو بگو!دوستان هم همین طور!
    چون بحث فلسفی شده بیشتر میخونم متن هارو!
    تو نظر سنجی هم شرکت کنید.
    امضای ایشان
    .

5. 3 کاربر مقابل از 169 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #33
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    251

چند مورد!!!

نقل قول نوشته اصلی توسط astronomer169 نمایش پست ها
    علی خودت این متن رو بدون اشکال می دونی؟! اگه اره که قضیه اثبات حل شده و
    اگه نه اشکالاشو بگو!دوستان هم همین طور!
    چون بحث فلسفی شده بیشتر میخونم متن هارو!
    تو نظر سنجی هم شرکت کنید.
    اگر اينطور نبود بدون كه اينجا قرار نمي دادمش وگرنه بايد يه بحث طولاني فقط در اين باره داشته باشيم كه من اين رو نميخوام.
    اين نتيجه مباحثات بسيار است و اذهان پرسنده بسياري در اين اثبات خلل وارد كردند و جواب گرفته اند و بنظرم اگر پذيرفتني نبود آن افراد كه دور هم بحث كرديم نبايد اين اثبات را قبول ميكردند. اين نبود كه يكي بگه و همه قبول كنند. يكي ميگفت هيچ كسقبول نميكرد مگر اينكه به تمامي سؤالاتش جواب داده بشه!!!

نكته: بحث ما بر روي ازلي و ابدي بودن جهان است و ربطي(نا مربوط هم نيستا!) به اثبات وجود خدا ندارد.

در ادامه به بخشي از فلسفه و فيزيك ميپردازم.

7. 5 کاربر مقابل از Astronomer عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #34
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    251

فيزيك فلسفي/فلسفه فيزيك

من گفتم كه هر علمي بايد فنداسيونش روي فلسفه ريخته بشه! و يكسري اصول و تعاريف از فلسفه مي آيند. متن زير ميتونه مثالي از اين مورد باشه!!!

در نظريه بيگ بنگ گفته ميشه، لحظه انفجار بزرگ لحظه بوجود آمدن فضا و زمان است و وقتي ميگيم انفجار بزرگ رخ داده نه اين كه مثل انفجار هاي روي زمين در يك نقطه رخ داده باشه بلكه در كل فضا و زمان بوجود آمده رخ داده.
    (...)
    (من براي راحت بودن درك كلمه انفجار ميگم كه انفجار به رويدادي گفته ميشه كه يك چيز(كلمه چيز كاملا فلسفي است!) رو با سرعتي نسبتا بالا به فضاي اطرافش برسونه!
    انفجار بمب ماده و انرژي حاصله را به نقاط اطراف ميرسونه
    انفجار اطلاعات اطلاعات رو با سرعتي بالا به اطراف ميرسونه
    :
    :
    انفجار بزرگ وجود داشتن(خلقت) رو با سرعتي غير قابل توصيف به كل فضا و زمان ميرسونه!)

اما ديدگاه فلاسفه درباره فضا و زمان چيست؟ فضا و زمان وجود خارجي ندارند و زاييده ذهن انسان ميباشد. فلاسفه بر اين باورند كه هرگاه انسان بخواهد درمورد چيزي فكر كند بايد آن را در چارچوب هاي ذهني خود جاي دهد و اين نوعي محدوديت است. در مسائل طبيعي اين چارچوب شامل فضا و زمان است و در مسائل انتزاعي به 12مورد اشاره ميكنند.
    اما يعني چي چارچوب فضا زمان!!! يعني هرچيز كه در عالم طبيعي قرار داشته باشد و انسان بخواهد آن را در ذهنش متصور شود فضايي براي آن و زماني براي آن در نظر ميگيرد و اگر اين كار را نكند آن چيز در ذهنش وارد نمي شود تا بتواند بر روي آن فكر كند...
    پس وقتي فيزيك ميگويد فضا زمان در بيگ بنگ خلق ميشود يك بحث كاملا فلسفي را پيش ميكشند بدين ترتيب كه بيگ بنگ نقطه ابتداي قرار گرفتن طبيعت در ذهن من براي تحليل و فكر كردن است! چون اگر قبل از هرچيز فضا و زمان بوجود نيايد من نمي توانم درباره طبيعت فكر كنم پس صفر دنيا رو لحظه خلقت فضا زمان در نظر ميگيرم در حالي كه چنين چيزي به نام خلقت فضا زمان وجود ندارد چون اصلا فضا زماني وجود ندارد.

پس ديديد كه چگونه فيزيك با يك مبحث فلسفي شيوه فكر كردن را براي خود ريخت!؟

چون ميدونم اين متن بسيار گيج كننده است در هرجاي آن كه احساس كرديد نتونستم خوب توضيح بدم اشاره كنيد. سعي ميكنم توضيح بدم. همچنين در قبال متني كه نوشتم متعهدم كه جواب گوي سؤالات نيز باشم!

9. 8 کاربر مقابل از Astronomer عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #35
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    133
    تشکر شده 1,300 بار در 216 ارسال

جناب آسترونومر هیچ چیز مطلقی وجود نداره. همه چیز نسبین حتی قوانین علم. ما نمیتونیم مطمئن باشیم که فلان قانون تو تمام شرایط صادقه.

ببینید این نیاز غریزی انسانهاست که یه آفریننده ای رو متصور بشنو شریک غم و شادیاشون بدونند. این جزو غرایز انسانیه که یکی رو ناظر بر کاراش ببینه. اینو نه من میتونم انکار کنم و نه شما. منظور من هم از خدا تعریف امروز شما بر اساس چیزایی که یاد گرفتین نیست. کلی تر به موضوع نگاه کنید. کاملا باهاتون موافقم که از بچگی ذهن آدما به اطرافشون عادت میکنه در نتیجه از کجا معلوم درست به همون نتایجی نرسیم که تحت تاثیر اونا فکر میکردیمو استدلال ؟؟؟

باز هم خدمتتون عرض میکنم اگه حرف های دین اسلامو کنار بذاریمو جدای از اون بخوایم بحث کنیم – بیشتر از دید فلسفی میگم- به نظر شما چه اثبات کاملی وجود داره که با قطعیت تمام بگه ماها کارایی رو انجام میدیم که اختیار میکنیم نه کارهایی که تحت اختیار خداست ؟؟

اینجا هم باهاتون موافقم که کم لطفی به خدا از طرف ماست ولی نمیشه با اجبار به یه بچه بگی مثلا با خدا درد و دل کردنی اینطور نگی ها بده !! یا دعا کردنی مودب دعا کن ها زشته !! نمیشه جناب. هر کسی با زبون خودش با خداش حرف میزنه و یه اسمی براش میذاره. کسی نمیتونه اجباری برا دیگران بوجود بیاره.
    نظر غیر عادی نمیدم. این احتمال وجود داره که اتفاقای اطرافمون هم خیلی متفاوت باشنو چیزای غیرمنتظره ای توش باشه ولی بخاطر همون محدودیت دید انسانی چیزایی رو میبینیم که از روش همین نظریات ارائه شده! قرار شد بحث فقط سر فلسفه و منطق باشه پس بیشتر از این ادامه نمیدم.

باز هم به نظرم شما علم رو مطلق میدونید و برتر از همه چیز که اشتباهه. هیچ کس نمیتونه ثابت کنه چیز مطلقی تو دنیا وجود داره. میتونید بفرمایید !
    جناب رضایی جمله آخرتون تو بند آبی رو متوجه نشدم.مثل اینکه بدمتوجه شدم. میشه یه بار دیگه توضیحش بدید ؟؟
    ویرایش توسط na3r : 12-05-2010 در ساعت 04:12 PM
    امضای ایشان
    کوه استوار نیست ، پایی برای فرار ندارد ...

11. 3 کاربر مقابل از doostesetareha عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #36
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    283
    تشکر شده 6,306 بار در 874 ارسال

درست میگید آقای رضایی و خانم soostsetareha بحث فلسفی است و بهتره روی فلسفی بودن مانور دهید.
    فکر میکنم کسانی که فلسفه خوندن و باورشون دارند اگه راه ی که فلسفه برای وجود آغاز و پایان جهان یا بودن و نبودن خدا گفته و قرار گذاشته فکر میکنم تمام این دوستان یه چیزو و یک هدف رو داشته باشند.
    اگه کسی به خدا اعتقاد داشته باشه(قطعا) ترس از عظمت خدا وجودشو فرا میگیره و کسی دست به کاری خواهد زد که مخالفتی با منشاءش (خدا) ندارد ولی چیزی که الان میبینیم خلی فرق میکنه!
    __________________________________________________ ____________________
    منتظر پیامها و نظرات و توضیحات سایر دوستان هم هستیم + دوستان حاظر!
    ویرایش توسط 169 : 12-05-2010 در ساعت 03:57 PM
    امضای ایشان
    .

13. 2 کاربر مقابل از 169 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #37
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    53
    تشکر شده 8,834 بار در 819 ارسال

اسرار ازل را نه تو داني و نه من
    وين حرف معما نه تو خواني و نه من
    هست از پس پرده گفتگوي من و تو
    چون پرده برافتد نه تو ماني و نه من

ازلي و ابدي بودن جهان يه جورايي از ذهن ما خارجه و دقيقا نمي تونيم بگيم كه حتما بوده يا نه.....!!!!

ولي با اطلاعاتي كه داريم ميشه حدس هايي زد اما..........

اما بايد به نسبي بودن ابتدا و انتهاي جهان اعتقاد داشته باشيم يعني اينكه نسبت به چه چيزي ازلي يا ابدي هست يا نه!!!!
    ویرایش توسط na3r : 12-11-2010 در ساعت 06:37 PM دلیل: تغییر اندازه قلم
    امضای ایشان
    عاشق دستپخت مادرمم
    اگرم سرد باشه مشکلی نیس
    در عوض یه ادویه ای می زنه که بکره
    تو هیچ رستورانی نیست و اسمش عشقه

orion سابق!!!

15. 6 کاربر مقابل از Hojjat Zafarkhah عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #38
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    251

در جواب دوستان!

نقل قول نوشته اصلی توسط doostesetareha نمایش پست ها
    جناب آسترونومر ...
    بحث بر روي پست خدا رو در پيام خصوصي جواب ميدم چون مربوط به بحث اصلي نيست.

چون فضا زمان وجود نداره، طبق گفته فلاسفه كه من هم به اون اعتقاد دارم پس خلقتي هم نداشته يعني لحظه اي وجود ندارد كه در آن فضا زمان متولد شود چون اصلا متولد نشده!!!

من نميگم علم مطلق هست! اصلا هم از پست هايي كه گذاشتم اين برنمي ياد كه چنين فكري هم داشته باشم. نميدونم چطور اين نتيجه رو گرفتيد! بايد بگم من فقط حرف علم امروز درباره كيهان رو گفتم. نه تأييد كردم و نه رد

من همچنان براين باورم كه همه گزينه ها روي ميزه و اصلا قرار نيست از طريق فلسفه فقط به اين قضيه بپردازيم. من بيشتر دوست دارم علمي بحث شه كه بتونيم بيشتر به نجوم بپردازيم.

نقل قول نوشته اصلی توسط astronomer169 نمایش پست ها
    درست میگید آقای رضایی و خانم soostsetareha بحث فلسفی است و بهتره روی فلسفی بودن مانور دهید.
    فکر میکنم کسانی که فلسفه خوندن و باورشون دارند اگه راه ی که فلسفه برای وجود آغاز و پایان جهان یا بودن و نبودن خدا گفته و قرار گذاشته فکر میکنم تمام این دوستان یه چیزو و یک هدف رو داشته باشند.
    اگه کسی به خدا اعتقاد داشته باشه(قطعا) ترس از عظمت خدا وجودشو فرا میگیره و کسی دست به کاری خواهد زد که مخالفتی با منشاءش (خدا) ندارد ولی چیزی که الان میبینیم خلی فرق میکنه!
    __________________________________________________ ____________________
    منتظر پیامها و نظرات و توضیحات سایر دوستان هم هستیم + دوستان حاظر!
    من اصراري بر بحث فلسفي ندارم و بيشتر دوست دارم كيهانشناسي بحث كنيم تا به نجوم نزديكتر باشيم.
    من با اين حرفتون درباره خدا موافقم ولي كمي بالاتر ديدم بحث جبر و اختيار به ميون اومده كه خيلي سخته بشه اينطوري(اينترنتي) درباره اون بحث كرد. جبر الهي و اين جور چيزها با تعريفي كه امروزه هست فقط حرفه! ميتونم باهاتون بحث كنم كه بدجوري غلطه!!!
    نقل قول نوشته اصلی توسط orion نمایش پست ها
    اسرار ازل را نه تو داني و نه من
    وين حرف معما نه تو خواني و نه من
    هست از پس پرده گفتگوي من و تو
    چون پرده برافتد نه تو ماني و نه من

ازلي و ابدي بودن جهان يه جورايي از ذهن ما خارجه و دقيقا نمي تونيم بگيم كه حتما بوده يا نه.....!!!!

ولي با اطلاعاتي كه داريم ميشه حدس هايي زد اما..........

اما بايد به نسبي بودن ابتدا و انتهاي جهان اعتقاد داشته باشيم يعني اينكه نسبت به چه چيزي ازلي يا ابدي هست يا نه!!!!
    خداييش بگم خيلي از اين اسرار كه ميگه نه تو داني و نه من با كلي بحث بهش رسيدن نه اين كه بدون زحمت و بحث بگن من به چيزي نرسيدم! پس بايد بحث كرد.

واقعا بگم نميفهمم كه ازلي يا ابدي بودن چطور ميتونه نسبي باشه! يعني نسبت به يك ديدگاه ازلي باشه و از ديدگاه ديگه نه يا خيلي چيزهاي ديگه؟؟؟ بيشتر توضيح ميديد؟
    ویرایش توسط na3r : 12-11-2010 در ساعت 06:40 PM دلیل: تغییر اندازه قلم

17. 8 کاربر مقابل از Astronomer عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #39
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    133
    تشکر شده 1,300 بار در 216 ارسال

بحث بر روي پست خدا رو در پيام خصوصي جواب ميدم چون مربوط به بحث اصلي نيست.

چون فضا زمان وجود نداره، طبق گفته فلاسفه كه من هم به اون اعتقاد دارم پس خلقتي هم نداشته يعني لحظه اي وجود ندارد كه در آن فضا زمان متولد شود چون اصلا متولد نشده!!!

من نميگم علم مطلق هست! اصلا هم از پست هايي كه گذاشتم اين برنمي ياد كه چنين فكري هم داشته باشم. نميدونم چطور اين نتيجه رو گرفتيد! بايد بگم من فقط حرف علم امروز درباره كيهان رو گفتم. نه تأييد كردم و نه رد

من همچنان براين باورم كه همه گزينه ها روي ميزه و اصلا قرار نيست از طريق فلسفه فقط به اين قضيه بپردازيم. من بيشتر دوست دارم علمي بحث شه كه بتونيم بيشتر به نجوم بپردازيم.
    خوشحال میشم در مورد خدا بیشتر بحث کنم.
    ولی من یه نظر دیگه در مورد فضا و زمان از حرفتون استنباط کردم. اینکه حتی میشه قبل از بیگ بنگ هم فضا زمان درنظر گرفت منتها در حد صفر ! پس میشه گفت وجود داشتند - البته زیاد در این مورد مطمئن نیستم.- و این رو هم قبول دارم که فضا و زمان خلقتی نداشته یعنی میشه این احتمال رو در نظر گرفت که از ازل و از عدم بودند. باز هم میگم از این حرفام مطمئن نیستم فقط یه نظر شخصی بود.
    حق با شماست. من خطاب به جناب رایگان اون حرفامو در مورد مطلق بودن علم زدم نه شما. بعدش که خواستم درستترش کنمو ویرایش ، دکمه ویرایش غیرفعال بود ! مدیران عزیز رسیدگی !
    امضای ایشان
    کوه استوار نیست ، پایی برای فرار ندارد ...

19. 6 کاربر مقابل از doostesetareha عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #40
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    53
    تشکر شده 8,834 بار در 819 ارسال
    جهان ازلی و ابدی (مباحثه)         

خداييش بگم خيلي از اين اسرار كه ميگه نه تو داني و نه من با كلي بحث بهش رسيدن نه اين كه بدون زحمت و بحث بگن من به چيزي نرسيدم! پس بايد بحث كرد.

واقعا بگم نميفهمم كه ازلي يا ابدي بودن چطور ميتونه نسبي باشه! يعني نسبت به يك ديدگاه ازلي باشه و از ديدگاه ديگه نه يا خيلي چيزهاي ديگه؟؟؟ بيشتر توضيح ميديد؟
    خوب منم که نگفتم بحث نکنیم!!!!! حکیم عمر خیام که خودش تو زمینه نجوم فعالیت های خاصی داشته این حرف رو زده....حالا بماند که چرا این حرفا رو گفته!!!!

در مورد نسبی بودن ازل یا ابد کیهان منظورم اینه که:
    اگه نسبت به خودمون(بشریت) بگیم خوب ابتدای کیهان خیلی سال پیش در حد بینهایت اتفاق افتاده یعنی چیزی اتفاق افتاده ولی چون زمانش خیلی دوره ما اونو بینهایت در نظر میگیریم!!! که همون ازل از نظر ما انسانها میشه!!!

یعنی کیهان از یه جایی شروع شده چون خیلیه ما به اون میگیم ازل!!!!

منظورم این بود!!!!
    امضای ایشان
    عاشق دستپخت مادرمم
    اگرم سرد باشه مشکلی نیس
    در عوض یه ادویه ای می زنه که بکره
    تو هیچ رستورانی نیست و اسمش عشقه

orion سابق!!!

21. 4 کاربر مقابل از Hojjat Zafarkhah عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 4 از 17 نخستنخست 1234567814 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 2 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 2 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع