نمایش نتیجه های نظرسنجی ها: به نظر شما جهاني كه در آن زندگي ميكنيم چگونه است؟

رأی دهندگان
24. شما نمی توانید در این نظرسنجی رای دهید.
  • ازلي و ابدي است.

5 20.83%
  • ازلي است ولي ابدي نيست.

2 8.33%
  • ازلي نيست ولي ابدي است.

1 4.17%
  • ازلي و ابدي نيست.

16 66.67%
صفحه 12 از 17 نخستنخست ... 28910111213141516 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 111 تا 120 , از مجموع 166

موضوع: جهان ازلی و ابدی (مباحثه)

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال نقره كشوري المپياد نجوم
    شماره عضویت
    251
    تشکر شده 5,531 بار در 622 ارسال

جهان ازلی و ابدی (مباحثه)

در اين تاپيك هم مبنا رو قرار داديم بر مباحثه و هركس هر نظري داره بياد بگه و اصلا مهم نيست با چه جنبه اي اين مسئله رو بررسي ميكنيد!
    فلسفي، مذهبي، فيزيكي و يا ...
    اما دقيقا صورت سؤال چيست؟

بنظر شما جهاني كه در آن زندگي ميكنيم چگونه است؟

1) ازلي و ابدي است.
    2) ازلي است ولي ابدي نيست.
    3) ازلي نيست ولي ابدي است.
    4) ازلي و ابدي نيست.

*ازلي بودن دقيقا يعني بوده كه بوده و نقطه آغازي نداشته.

**ابدي بودن هم يعني خواهد بود كه خواهد بود و پاياني نخواهد داشت.

2. Top | #111
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    2656
    تشکر شده 48 بار در 8 ارسال

واقعا" از پاسخ شما سان رایز عزیز بسی مشعوف شدم.حرف دل خودمو زدی.فکر کنم همه بیگ بنگ رو قبول داشته باشن.خیلی ساده هم اگه به این پدیده فکر کنیم متوجه میشیم که پس چیزی بوده , جرمی یا هر صورتی از ماده و انرژی بوده که بیگ بنگ رخ داده.لذا ماقبل آغاز جهان کنونی (که به دید ما که بیگ بنگ باشه) پس چیز دیگه ای هم بوده پس جهان ازلی است . و بر طبق اصل بقای ماده و انرژی ابدی هم خواهد بود.استدلال من بر اساس دانش قاصر خودم بود.امیدوارم اشتباه نکرده باشم

3. کاربر مقابل از vahid.t عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

4. Top | #112
    کاربر ممتاز
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    737
    تشکر شده 3,855 بار در 697 ارسال

من که از اول نفهمیدم ازلی و ابدی بودن چه چیزی مورد بحثه ؟!! خوب این جهانی که شما دارین از ازلی و ابدی بودنش صحبت میکنید ،باید چارچوب و تعریفی براش بگیم تا قابل بحث بشه ، اینجوری که هر کس با ذهنیت خودش میاد یه چیزی رو میگه که ممکنه کاملا با ذهنیت دیگری متفاوت باشه !! و این منطقن بحثی نیست که نتیجه بده . ابعاد جهان مد نظره ؟ انرژییش؟ یا چیز دیگه ؟
    .
    در پرانتز : گفتم حالا که یه پست نو خورد این تاپیک، نظر کلیم رو بگم !!
    امضای ایشان
    مستقبل این مجلس جز قصه ماضی نیست
    تا صبحدم محشر دی خفته به فرداها

5. Top | #113
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    2627
    تشکر شده 290 بار در 45 ارسال

میشه گفت این تاپیک داشت نظریه زمان صفر رو اثبات میکرد که یکی حرکتش داد و کلا نظربه نابود شد.

من فکر کنم 3 4 باری از آخر خوندم تا اول .
    نکته ای بنظرم رسید که بگم :

به نظر حقیر کل دیدی که ما از جهان هستی داریم و بر پایه اون دید قوانینی رو هم ایجاد کردیم فقط نظر شخصی نوع بشر هست.

جهان نیازی به رفتار کردن ظبق قوانین نوع بشر رو نداره.
    ممکنه فردا اتفاقی بیوفته که مفاهیم بنیادی فیزیک رو کاملا دگرگون کنه .

مثل اینکه چندی بعد کشف بشه ما بر خلاف نظرات قبلی میتونیم از تاکیونها برای ارسال اطلاعات استفاده کنیم.

و یه سوال دیگه از اونجاییکه زمان در حرکت تعریف میشه و هیکچس هم تا حالا نرفته تو افق رویداد یه سیاهچاله بایسته.

اگه سیاهچاله فقط یک چاله ساده در مکان باشه که حتی نور رو هم در خودش جذب میکنه.

در مرکز سیاهچاله زمان صفر هست؟
    امضای ایشان
    سریعترین راه دریافت عشق بخشیدن آن به دیگران است. (آلبرت انیشتین)

6. 4 کاربر مقابل از taralius عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

7. Top | #114
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1003
    تشکر شده 3,297 بار در 484 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط solh نمایش پست ها
    من که از اول نفهمیدم ازلی و ابدی بودن چه چیزی مورد بحثه ؟!! خوب این جهانی که شما دارین از ازلی و ابدی بودنش صحبت میکنید ،باید چارچوب و تعریفی براش بگیم تا قابل بحث بشه ، اینجوری که هر کس با ذهنیت خودش میاد یه چیزی رو میگه که ممکنه کاملا با ذهنیت دیگری متفاوت باشه !! و این منطقن بحثی نیست که نتیجه بده . ابعاد جهان مد نظره ؟ انرژییش؟ یا چیز دیگه ؟
    جهان یعنی هر چیزی که بتوان گفت وجود داشته، وجود دارد یا وجود خواهد داشت. حالا جرم،فضا، انرژی، ابعاد یا هر چیزی دیگری که تصور کنید شامل می شود.
    ازلی و ابدی بودن هم مربوط به مسئله زمان می شود. و زمان هم یعنی حرکت و تغییر.
    پس بحث سر دو مفهوم کاملا مشخص است: وجود- زمان
    و سوال این است: اگر ما در زمان عقب برویم آیا به جایی می رسیم که زمان متوقف شود بطوریکه قبل از آن نه زمانی است و نه وجودی. (بعبارتی دیگر جایی که جهان از نیستی به هستی مبدل شود!)
    (البته این توضیح را داخل پرانتز باید عرض کنم که بحث وجود خدا خارج از این بحث است چون خداوند وجود دارد اما متحرک نیست.)
    ما بدنبال اولین حرکت در جهان هستیم..!؟؟

نظر بنده این است که چنین چیزی وجود ندارد نه از لحاظ عقلی و نه از لحاظ تجربی (در آینده). پس جهان همیشه بوده یعنی ازلی است و همیشه خواهد بود یعنی ابدی.

8. 4 کاربر مقابل از smhm عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

9. Top | #115
    کاربر ممتاز
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    737

نقل قول نوشته اصلی توسط smhm نمایش پست ها
    جهان یعنی هر چیزی که بتوان گفت وجود داشته، وجود دارد یا وجود خواهد داشت. حالا جرم،فضا، انرژی، ابعاد یا هر چیزی دیگری که تصور کنید شامل می شود.
    ازلی و ابدی بودن هم مربوط به مسئله زمان می شود. و زمان هم یعنی حرکت و تغییر.
    پس بحث سر دو مفهوم کاملا مشخص است: وجود- زمان
    و سوال این است: اگر ما در زمان عقب برویم آیا به جایی می رسیم که زمان متوقف شود بطوریکه قبل از آن نه زمانی است و نه وجودی. (بعبارتی دیگر جایی که جهان از نیستی به هستی مبدل شود!)
    (البته این توضیح را داخل پرانتز باید عرض کنم که بحث وجود خدا خارج از این بحث است چون خداوند وجود دارد اما متحرک نیست.)
    ما بدنبال اولین حرکت در جهان هستیم..!؟؟

نظر بنده این است که چنین چیزی وجود ندارد نه از لحاظ عقلی و نه از لحاظ تجربی (در آینده). پس جهان همیشه بوده یعنی ازلی است و همیشه خواهد بود یعنی ابدی.
    نمیخام کلیشه کنم حرف رو ، ولی تا حالا من یه متنی رو اینطور ندیده بودم ، برای من هر جملش ابهام داره ، وجود خودش بحث داره ، اصلا یعنی چی و چه چیزی وجود داره ، مفهوم زمان و ...

یه تعریف از زمان هم که دادین !! بابا زمان اگه ما داخلش پیش نریم هم وجود داره و وجودش فکر کنم (با ابهام ) مستقل از ما باشه (اگه نیست بگین )یعنی اگر حرکت هم نباشه هست . نیاز به تعریف فیزیکی: ....(یه نفر بگه )
    امضای ایشان

10. 2 کاربر مقابل از solh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

11. Top | #116
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1003

نقل قول نوشته اصلی توسط solh نمایش پست ها
    یه تعریف از زمان هم که دادین !! بابا زمان اگه ما داخلش پیش نریم هم وجود داره و وجودش فکر کنم (با ابهام ) مستقل از ما باشه (اگه نیست بگین )یعنی اگر حرکت هم نباشه هست . نیاز به تعریف فیزیکی: ....(یه نفر بگه )
    می خواستم سؤال را واضح تر بیان کنم وگرنه منظورم این نبود که حتما ما (انسان) باید در زمان پیش برویم.
    اصلا بحث سر انسان نیست.

اگر یه نفر تعریف علمی دقیق فضا-زمان را بگوید می تونیم بحث را از همین جا ادامه دهیم.

12. 4 کاربر مقابل از smhm عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

13. Top | #117
    کاربر ممتاز
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    737

می خواستم سؤال را واضح تر بیان کنم وگرنه منظورم این نبود که حتما ما (انسان) باید در زمان پیش برویم.
    اصلا بحث سر انسان نیست.

اگر یه نفر تعریف علمی دقیق فضا-زمان را بگوید می تونیم بحث را از همین جا ادامه دهیم.
    بله اگر کسی تعریف فیزیک از زمان رو میتونه به زبان غیر ریاضی بیان کنه ، بگه

ولی به نظر من به غیر از مسئله وجود که مورد بحث ترین مسئله ی این سوال هست ، باید پرسید : ما در چه جهانی زندگی میکنیم ؟ بعد میتوانیم چیز های دیگری هم در موردش گفت . ساده لوحانه است که چنین سوالی (ازلی و ابدی ) را پرسید در حالی که مرجع سوال خود تنها کلمه ایست که با آن بازی میشود (جهان ).
    امضای ایشان

14. 3 کاربر مقابل از solh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

15. Top | #118
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    2627
    تشکر شده 290 بار در 45 ارسال

فکر کنم این تعریفی که حواستید یکی از بزرگترین چالشهای علم فیزیک باشه .

شاید بشه گفت زمان کمیتی است یک سویه و غیر قابل بازگشت که وجود آن عیر وابسته به تمامی کمیتهای قابل درک و مشاهده است.

خودم نفهمیدم چی گفتم.

من ناتوانی خودم رو در این مبحث اعلام میکنم اونم با شدت زیاد.
    امضای ایشان
    سریعترین راه دریافت عشق بخشیدن آن به دیگران است. (آلبرت انیشتین)

16. 6 کاربر مقابل از taralius عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

17. Top | #119
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1003

نقل قول نوشته اصلی توسط taralius نمایش پست ها
    میشه گفت این تاپیک داشت نظریه زمان صفر رو اثبات میکرد که یکی حرکتش داد و کلا نظربه نابود شد.
    در مرکز سیاهچاله زمان صفر هست؟
    برای اینکه مسئله واضح تر بشه، بیایید جهان را به سه بخش تقسیم کنیم:

بخش اول: از زمان پلانک(آغاز بیگ بنگ) تا الآن.
    ما هیچ مشکلی با این بخش نداریم و قبول می کنیم.

بخش دوم: از زمان پلانک تا نزدیکی زمان صفر.
    در این بخش جهان اصطلاحا در یک گوی آتشین اولیه متجمع است و هنوز بیگ بنگ اتفاق نیافتاده. با اینکه هیچ نظریه فیزیکی تاکنون قادر به توضیح این بخش نیست اما اجمالا قبول می کنیم و فعلا کاری با این بخش نداریم.

بخش سوم: خود زمان صفر. t=0
    همه بحث ما در این تایپیک بر سر این بخش است. که آیا زمان صفر اصلا وجود داشته یا نه؟

قبل از هر چیز باید بگویم که مسئله زمان صفر به هیچ وجه محصول علم فیزیک نیست. وقتی فیزیک نتواند بخش دوم را توضیح دهد به طریق اولی در مورد بخش سوم هم چیزی برای گفتن ندارد. پس بحث زمان صفر از علم فیزیک درنیامده ولی از کجا مطرح شده؟
    مفهوم زمان صفر به نظر من تنها یک برداشت ذهنی ساده اما غلط است که بسیاری را دچار اشتباه کرده.
    زمانی که هابل انبساط عالم را کشف کرد یک برداشت ذهنی فورا در ذهن همه متبادر شد. و آن این بود که خوب اگر جهان در حال انبساط باشد پس ابعاد جهان با زمان باید رابطه مستقیم داشته باشد. یعنی هرچه زمان بیشتر شود ابعاد عالم هم باید بیشتر شود و هرچه زمان کمتر شود ابعاد عالم هم کمتر. حالا میتوان تصور کرد که زمان به صفر میل کند و حتی خود صفر. این تصور از لحاظ ریاضی هیچ مشکلی ندارد و قابل قبول است. اما از لحاظ فیزیکی و در عالم واقع چنین چیزی آیا می تواند وجود داشته باشد؟

در عالم ریاضی صفر یک عدد است. فاصله صفر تا یک با فاصله یک تا دو یکسان است. اما در فیزیک اینگونه نیست فاصله صفر تا یک فاصله از نیستی تا هستی است. صفر را نمی توان در فیزیک یک عدد دانست.

پس تا اینجا دانستیم که زمان صفر یک چیز اثبات شده در علم فیزیک نیست بلکه فقط زاییده ذهن انسان است آن هم سطحی و بدون تأمل عمیق.
    به نظر من زمان صفر یک مغالطه است و در عالم واقع وجود ندارد. جهان و یا هر شیئی می تواند به صفر نزدیک شود اما هیچگاه خود صفر نمی شود.
    شما تصور کنید اگر قرار باشد درون سیاه چال زمان متوقف باشد (البته زمان نسبی است و برای ناظرین خارج از سیاه چال زمان متوقف شده در حالیکه برای موجودات درون سیاه چال زمان وجود دارد. اما با اینحال اگر بپذیریم که زمان درون سیاه چال واقعا صفر و متوقف باشد) در این صورت همه چیز درون سیاه چال باید بحالت سکون و بدون تغییر باشند در این صورت چگونه یک جسم خارجی می تواند وارد سیاه چال شود؟ و در نتیجه جرم سیاه چال هیچگاه نباید تغییر کند.

نتیجه بحث اینکه: زمان صفر در فیزیک وجود ندارد و در ذهن هم اگر وجود داشته باشد یک تصور غلط است.
    این نظر بنده است.

18. کاربر مقابل از smhm عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

19. Top | #120
    کاربر ممتاز
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    737

جهان ازلی و ابدی (مباحثه)         
    برای اینکه مسئله واضح تر بشه، بیایید جهان را به سه بخش تقسیم کنیم:

بخش اول: از زمان پلانک(آغاز بیگ بنگ) تا الآن.
    ما هیچ مشکلی با این بخش نداریم و قبول می کنیم.

بخش دوم: از زمان پلانک تا نزدیکی زمان صفر.
    در این بخش جهان اصطلاحا در یک گوی آتشین اولیه متجمع است و هنوز بیگ بنگ اتفاق نیافتاده. با اینکه هیچ نظریه فیزیکی تاکنون قادر به توضیح این بخش نیست اما اجمالا قبول می کنیم و فعلا کاری با این بخش نداریم.

بخش سوم: خود زمان صفر. t=0
    همه بحث ما در این تایپیک بر سر این بخش است. که آیا زمان صفر اصلا وجود داشته یا نه؟

قبل از هر چیز باید بگویم که مسئله زمان صفر به هیچ وجه محصول علم فیزیک نیست. وقتی فیزیک نتواند بخش دوم را توضیح دهد به طریق اولی در مورد بخش سوم هم چیزی برای گفتن ندارد. پس بحث زمان صفر از علم فیزیک درنیامده ولی از کجا مطرح شده؟
    مفهوم زمان صفر به نظر من تنها یک برداشت ذهنی ساده اما غلط است که بسیاری را دچار اشتباه کرده.
    زمانی که هابل انبساط عالم را کشف کرد یک برداشت ذهنی فورا در ذهن همه متبادر شد. و آن این بود که خوب اگر جهان در حال انبساط باشد پس ابعاد جهان با زمان باید رابطه مستقیم داشته باشد. یعنی هرچه زمان بیشتر شود ابعاد عالم هم باید بیشتر شود و هرچه زمان کمتر شود ابعاد عالم هم کمتر. حالا میتوان تصور کرد که زمان به صفر میل کند و حتی خود صفر. این تصور از لحاظ ریاضی هیچ مشکلی ندارد و قابل قبول است. اما از لحاظ فیزیکی و در عالم واقع چنین چیزی آیا می تواند وجود داشته باشد؟

در عالم ریاضی صفر یک عدد است. فاصله صفر تا یک با فاصله یک تا دو یکسان است. اما در فیزیک اینگونه نیست فاصله صفر تا یک فاصله از نیستی تا هستی است. صفر را نمی توان در فیزیک یک عدد دانست.

پس تا اینجا دانستیم که زمان صفر یک چیز اثبات شده در علم فیزیک نیست بلکه فقط زاییده ذهن انسان است آن هم سطحی و بدون تأمل عمیق.
    به نظر من زمان صفر یک مغالطه است و در عالم واقع وجود ندارد. جهان و یا هر شیئی می تواند به صفر نزدیک شود اما هیچگاه خود صفر نمی شود.
    شما تصور کنید اگر قرار باشد درون سیاه چال زمان متوقف باشد (البته زمان نسبی است و برای ناظرین خارج از سیاه چال زمان متوقف شده در حالیکه برای موجودات درون سیاه چال زمان وجود دارد. اما با اینحال اگر بپذیریم که زمان درون سیاه چال واقعا صفر و متوقف باشد) در این صورت همه چیز درون سیاه چال باید بحالت سکون و بدون تغییر باشند در این صورت چگونه یک جسم خارجی می تواند وارد سیاه چال شود؟ و در نتیجه جرم سیاه چال هیچگاه نباید تغییر کند.

نتیجه بحث اینکه: زمان صفر در فیزیک وجود ندارد و در ذهن هم اگر وجود داشته باشد یک تصور غلط است.
    این نظر بنده است.
    شاید هم به قول فیلسوف بزرگ ، هستی و زمان دو عنصر جدا نشده از هم باشند ، ولی آیا ابعاد دیگه ای مستقل از زمان رو نمیتونیم تعریف کنیم ؟
    امضای ایشان

20. کاربر مقابل از solh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

صفحه 12 از 17 نخستنخست ... 28910111213141516 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع