صفحه 6 از 7 نخستنخست ... 234567 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 51 تا 60 , از مجموع 68

موضوع: چشمی های تلسکوپ

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    283
    تشکر شده 6,306 بار در 874 ارسال

Post چشمی های تلسکوپ

سلام
    شاید باورتون نشه ولی برای رصد، چشمی ها در دیدن بسیار بسیار مهم هستند.چون ما از داخل چشمی میخواهیم جهان رو ببییم.
    سعی میکنم در اینجا و با کمک شما مطالب کاملی از مباحث چشمی های تلسکوپ قرار بدهیم.سوالی،ابهامی،مشکلی و هر چیزی که میخواید میتونید در مورد چشمی ها بپرسید و من تا اونجایی که بتونم (باخوندن مطالب موجود) سعی میکنم جواب تون رو بدم و شما هم در این مبحث همکاری کنید.
    ممنون از شما منجمها
    ویرایش توسط 169 : 12-01-2010 در ساعت 11:51 PM

2. Top | #51
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900
    تشکر شده 12,272 بار در 1,234 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط aidin_bateni نمایش پست ها
    سلام.می خواستم بدونم چشمی ای که بزرگنمایی 42 برابر با میدان دید 55 درجه داره چه فرقی با چشمی 80 برابر میدان دید 80 درجه داره؟آیا بزرگنمایی زیاد با میدان دید زیاد در تناقض نیست؟آیا تصلویر این دو چشمی با هم فرقی داره؟
    سلام دوست گرامی
    بزرگنمایی و میدان دید یک چشمی کاملا به تلسکوپ شما مربوط است! ممکن است یک چشمی روی یک تلسکوپ ۱۰۰ برابر بزرگنمایی بدهد روی یک تلسکوپ دیگر ۱۸۰ برابر!
    برای محاسبه فاکتور بزرگنمایی باید فاصله کانونی تلسکوپ را تقسیم بر فاصله کانونی چشمی کنیم و برای محاسبه میدان دید تصویر باید میدان دید چشمی را تقسیم بر بزرگنمایی کنیم
    برای مثال ما یک تلسکوپ داریم که ۱۰۰۰ میلیمتر فاصله کانونی دارد با یک چشمی ۱۰ میلیمتر که میدان دید۵۰ درجه دارد میتوانیم بزرگنمایی و میدان دید زیر را داشته باشیم:

بزرگنمایی: فاصله کانونی تلسکوپ تقسیم بر فاصله کانونی چشمی: یعنی ۱۰۰ برابر
    میدان دید: میدان دید تقسیم بر بزرگنمایی: یعنی نیم درجه
    امضای ایشان

3. 4 کاربر مقابل از رضا طامهری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #52
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    10348
    تشکر شده 73 بار در 27 ارسال

از توضیحات شما دوست گرامی متشکرم.خودم هم از این مسائل مطلع هستم.من یه تلسکوپ 10 اینچ دابسونی دارم.یکی از چشمی هام 28 میلیمتری 55 درجه هست و یکی 15 میلیمتر 80 درجه.سوالم این بود که با وجود اینکه فاصله ی کانونی چشمیم تقریبا دو برابر شده ولی به خاطر میدان دید زیاد چشمی تصویر این دو چشمی فرق زیادی با هم نداره.آیا میدان دید زیاد معکوس بزرگنمایی عمل میکنه یا فقط اینطوری به نظر میاد؟

5. 2 کاربر مقابل از aidin_bateni عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #53
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900

از توضیحات شما دوست گرامی متشکرم.خودم هم از این مسائل مطلع هستم.من یه تلسکوپ 10 اینچ دابسونی دارم.یکی از چشمی هام 28 میلیمتری 55 درجه هست و یکی 15 میلیمتر 80 درجه.سوالم این بود که با وجود اینکه فاصله ی کانونی چشمیم تقریبا دو برابر شده ولی به خاطر میدان دید زیاد چشمی تصویر این دو چشمی فرق زیادی با هم نداره.آیا میدان دید زیاد معکوس بزرگنمایی عمل میکنه یا فقط اینطوری به نظر میاد؟
    طبق فرمولی که من بالا بهتون دادم کاملا مشخصه که با بالا رفتن بزرگنمایی میدان دید کم میشه و این کاملا عادیه

ولی چیزی که پر واضحه اینه که چشمی های میدان دید باز مثل چشمی ۱۵ شما از یه چشمی پلوسل ساده با میدان دید حدود ۵۰ درجه حدود ۳۰ درصد میدان دید بیشتری داره

بزرگنمایی چشمی شما دوبرابر و میدان دید شما حدود ۳۰ درصد بیشتر شده است به همین علت میدان دید تغییر فاحشی نمیکند
    امضای ایشان

7. 5 کاربر مقابل از رضا طامهری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #54
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

روی سیارات (مثل مشتری) هر دو چشمی رو امتحان کنید. مطمئناً افزایش بزرگنمایی سیاره رو حس می‌کنید.
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

9. 3 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #55
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    283
    تشکر شده 6,306 بار در 874 ارسال

با سلام

فکر می کنم می تونم بفهمم مشکل شما چیست

بزارید این طوری مسئله رو فرض کنیم که شما دو تا تلسکوپ 10 اینچ با فاصله کانونی 1200 میلی متر دارید + چشمی پلوسل 15 میلی متر با میدان دید ظاهری80 و چشمی پلوسل 25 میلی متر با میدان دید ظاهری 48 !

حالا چشمی 15 را روی یکی از تلسکوپ ها قرار میدیم. چشمی 25 هم روی تلسکوپ دیگر و هر دو را به سمت ماه کامل نشانه می گیریم!

بزرگ نمایی تلسکوپ اول با چشمی 15 = 80x
    میدان دید واقعی از پشت تلسکوپ اول با میدان دیدظاهری 80 = 1

بزرگ نمایی تلسکوپ دوم با چشمی 25 = 48x
    میدان دید واقعی از پشت تلسکوپ دوم با میدان دید ظاهری 48= 1

در واقع طوری اعداد رو قرار دادیم که میدان دید واقعی برابر شوند. در واقع در داخل چشمی هر دو تلسکوپ می توان دو ماه قرار داد ( قطر ظاهری ماه 0.5 درجه ) اما چرا باید پول چند برابری بدهیم که چشمی با میدان دید ظاهری 80 بگیریم؟!

در واقع جواب این سوال برمیگیرده به اون مقدار قشنگی احساسی که می خوایم داشته باشیم! به نظرم بهترین تشابه با این وضعیت رو می تونیم این طوری در نظر بگیریم که ما از دیدن عکس های بزرگ از یک شی بیشتر لذت می بریم از دیدن همان عکس در ابعاد کوچکترش! و البته در واقع همین بزرگ تر بودن باعث میشه چشم ما راحت تر بتواند دو نقطه نزدیک به هم را از هم تفکیک کند. اینکه این بزرگ تر بودن چه فواید های دیگری می تونه داشته باشه مثلا در عکاسی نجومی خبری ندارم.

در مورد روابط ریاضی که چرا این طوری میشه باید به کتاب های "اپتیک هندسی" سربزنید.

ببخشید که زیادی ساده شد
    امضای ایشان
    .

11. 5 کاربر مقابل از 169 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #56
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    10859
    تشکر شده 2 بار در 1 ارسال

سلام دوستان
    ازتون یه سوالی داشتم:
    یه چشمی تلسکوپ ساختم (بادو عدسی آکروماتیک وبا فواصل کانونی واندازه های برابر ) عدسی ها بر هم منطبق بوده وهم محوراند فاصله ی میان دو عدسی 15 میلی متر و فاصله ی کانونی نهایی چشمی 2 میلی متر میباشد وهمچنین قطعات چشمی به وسیله ی کامپیوتر وبا دقت بالا طراحی وساخته شدن.
    اما هنگام رصد به وسیله ی چشمی لحظاتی پس از رصد چشمام تار می بینن نمی دونم مشکل کار کجاست
    لطفا اگه می دونید کمکم کنید.
    azadkhosh757@gmail.com

13. 2 کاربر مقابل از azadkhosh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #57
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900

نقل قول نوشته اصلی توسط azadkhosh نمایش پست ها
    سلام دوستان
    ازتون یه سوالی داشتم:
    یه چشمی تلسکوپ ساختم (بادو عدسی آکروماتیک وبا فواصل کانونی واندازه های برابر ) عدسی ها بر هم منطبق بوده وهم محوراند فاصله ی میان دو عدسی 15 میلی متر و فاصله ی کانونی نهایی چشمی 2 میلی متر میباشد وهمچنین قطعات چشمی به وسیله ی کامپیوتر وبا دقت بالا طراحی وساخته شدن.
    اما هنگام رصد به وسیله ی چشمی لحظاتی پس از رصد چشمام تار می بینن نمی دونم مشکل کار کجاست
    azadkhosh757@gmail.com
    سلام دوست گرامی
    البته من خیلی از ساخت ابزارها سررشته ای ندارم
    ولی قاعدتا چشمی ۲ میلیمتر رو ابتداعا باید بینید که به تلسکپتون میخوره یا نه!!!
    مثلا اگه یه تلسکوپ ۶ اینچ داشته باشین که فاصله کانونیش ۱۰۰۰ میلیمتر باشه نمیتونین از این چشمی استفاده کنین چون بزرگتماییش میشه ۵۰۰ برابر و این در حالیه که ماکزیمم بزرگنمایی موثر تلسکوپ ۳۰۰ برابره
    امضای ایشان

15. 2 کاربر مقابل از رضا طامهری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #58
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط azadkhosh نمایش پست ها
    سلام دوستان
    ازتون یه سوالی داشتم:
    azadkhosh757@gmail.com
    مشخصات خود تلسکوپتون رو نگفتید؟ اندازه دهانه تلسکوپتون چقدره؟ دقیقاً بعد از رصد چه جرمی این مشکل رو پیدا میکنید؟ آیا معمولاً ماه رو رصد میکنین؟
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

17. 2 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #59
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    2569
    تشکر شده 74 بار در 19 ارسال

درود بر دوستان آوا استار
    چشمی های مورد نیاز یه دابسونی 16 اینچ با فاصله کانونی 1800 و f4.5 برای رصد سیارات و اجرام عمق آسمان چیه؟
    نظرتون راجع به چشمی زیر چیه؟مشتری از درون این چشمی با تلسکوپ بالا چطور دیده می شه؟
    چشمی 100 درجه 20 میلیمتر محصول Explore Scientific
    امضای ایشان
    زندگی را به بیداری بگذرانیم که سالها به اجبار خواهیم خفت!
    شریعتی

19. 4 کاربر مقابل از payam57 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #60
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900

چشمی های تلسکوپ         
    نقل قول نوشته اصلی توسط payam57 نمایش پست ها
    درود بر دوستان آوا استار
    چشمی های مورد نیاز یه دابسونی 16 اینچ با فاصله کانونی 1800 و f4.5 برای رصد سیارات و اجرام عمق آسمان چیه؟
    نظرتون راجع به چشمی زیر چیه؟مشتری از درون این چشمی با تلسکوپ بالا چطور دیده می شه؟
    چشمی 100 درجه 20 میلیمتر محصول Explore Scientific
    چشمی که شما پیشنهاد دادید برای رصد اجرام عمق اسمان مناسبه مخصوصا اجرامی که گستردگی بالایی دارند مثل خوشه ها
    بزرگنمایی ۹۰ برابر برای رصد سیارات بد نیست گرچه با توجه به جمع اوری نور بالای تلسکوپ فوق تصویر واضح و شفاف است اما برای رصد دقیق سیارات حداقل بزرگنمایی موثر حدود ۱۸۰ برابر است
    تلسکوپ فوق توانایی بزرگنمایی ۸۰۰ برابر است پس بهتر است از ماکزیمم بزرگنمایی برای رصد اجرام نزدیک استفاده کنید
    امضای ایشان

21. 5 کاربر مقابل از رضا طامهری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 6 از 7 نخستنخست ... 234567 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع