صفحه 4 از 7 نخستنخست 1234567 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 31 تا 40 , از مجموع 68

موضوع: چشمی های تلسکوپ

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    283
    تشکر شده 6,306 بار در 874 ارسال

Post چشمی های تلسکوپ

سلام
    شاید باورتون نشه ولی برای رصد، چشمی ها در دیدن بسیار بسیار مهم هستند.چون ما از داخل چشمی میخواهیم جهان رو ببییم.
    سعی میکنم در اینجا و با کمک شما مطالب کاملی از مباحث چشمی های تلسکوپ قرار بدهیم.سوالی،ابهامی،مشکلی و هر چیزی که میخواید میتونید در مورد چشمی ها بپرسید و من تا اونجایی که بتونم (باخوندن مطالب موجود) سعی میکنم جواب تون رو بدم و شما هم در این مبحث همکاری کنید.
    ممنون از شما منجمها
    ویرایش توسط 169 : 12-01-2010 در ساعت 11:51 PM

2. Top | #31
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900
    تشکر شده 12,272 بار در 1,234 ارسال

چشمی های سری omni سلسترون

سری omni از چشمی های شرکت سلسترون دارای طراحی پلوسل متقارن 4 المانی(4عدسی در طراحی آن استفاده شده است)است. یکی از شاخصه های خاص این چشمی ها این است که لبه های عدسی های بکار رفته در آنها سیاه شده اند(همواره در لبه های عدسی ها شکست نور به بدترین نحو صورت میگیرد)، این کار باعث بیشینه شدن کنتراست کلی چشمی و کمینه شدن بارتاب های داخلی نور در فضای داخلی چشمی(که باعث پایین آمدن کیفیت تصویر میشود) میشود. پوشش های چند لایه بر هر سطح عدسی در این چشمی باعث بیشینه شدن عبور نور در چشمی و بالارفتن کنتراست میشود.
    این چشمی ها در فواصل کانونی 4، 6 ، 9 ، 12.5، 15، 32 و 40 میلیمتر عرضه شده اند. میدان دید آنها(FOV) 52 درجه است.میزان گشودگی عدسی بالایی چمشی در هرکدام از این چشمی ها متفاوت است ما در مجموع چشمی های راحتی برای رصد محسوب میشوند.
    امضای ایشان

3. 13 کاربر مقابل از رضا طامهری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #32
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    3656
    تشکر شده 237 بار در 35 ارسال

سلام دوستان و استادان...ببخشید میخواستم بدونم فروشگاه آوا الآن(یا حد اکثر تا دو سال ونیم دیگه)چشمی های luminosرو داره یا وارد میکنه؟اگه نه میشه راهنماییم کنید لطفا؟؟

5. 3 کاربر مقابل از rocky عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #33
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900

نقل قول نوشته اصلی توسط rocky نمایش پست ها
    سلام دوستان و استادان...ببخشید میخواستم بدونم فروشگاه آوا الآن(یا حد اکثر تا دو سال ونیم دیگه)چشمی های luminosرو داره یا وارد میکنه؟اگه نه میشه راهنماییم کنید لطفا؟؟
    سلام دوست عزیز
    چشمی ها ultima و x-cel lx هم اکنون در فروشگاه آوا موجوده که کیفیت بسیار بالای هم داره..من خودم از این چشمی های فوق العاده استفاده کردم
    ولی luminos رو نه.. این چشمی ها بسیار گران قیمت هستند که البته کیفیت بی نظیری هم دارند... این چشمی ها بیشتر برای سری فوق پیشرفته edgeHDسلسترون طراحی شده اند که به طبع تلسکوپهای دیگر نمیتوانند از پتانسیل این چشمی استفاده کنند و من پیبشنهاد نمیکنم... به همین خاطر برای تلسکوپهای دیگر همین چشمی های ultima و x-cel موارد عالی هستند. البته در صورتی که از بازتابی استفاده میکنید چشمی های ultima نیز پیشنهاد نمیشوند

آسمون دلتون پرستاره
    امضای ایشان

7. 14 کاربر مقابل از رضا طامهری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #34
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    5410
    تشکر شده 233 بار در 75 ارسال

سلام دوستان وقت بخیر من تازه عضو سایت شدم .خوشحال هستم .
    من تلسکوپ دابسونی 8 اینچی دارم(203mm قطر دهانه ،406 برابر ) لطفا چندتا چشمی خوب و با کیفیت و با قیمت مناسب و میدان دید خوب برای رصد سیارات و سحابی و کهکشان کلا اجرام ستاره ای و غیرستاره ای اسمان شب بهم معرفی کنید.ممنون پیشاپیش خیلی دنبال چنین تاپیکی با چنین اساتیدی بودم.

9. 2 کاربر مقابل از Sky-Watcher عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #35
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900

نقل قول نوشته اصلی توسط Sky-Watcher نمایش پست ها
    سلام دوستان وقت بخیر من تازه عضو سایت شدم .خوشحال هستم .
    من تلسکوپ دابسونی 8 اینچی دارم(203mm قطر دهانه ،406 برابر ) لطفا چندتا چشمی خوب و با کیفیت و با قیمت مناسب و میدان دید خوب برای رصد سیارات و سحابی و کهکشان کلا اجرام ستاره ای و غیرستاره ای اسمان شب بهم معرفی کنید.ممنون پیشاپیش خیلی دنبال چنین تاپیکی با چنین اساتیدی بودم.
    سلام دوست گرامی
    خوش امدین
    مطمئنا چشمی های 25 و 10 میلیمتری همراه تلسکوپ به شما داده شده اند ولی دراینجا شما به تعدادی چشمی و فیلتر برای رصد سیارات و اجرام دور و نزدیم نیاز دارید
    نکته ای را ازیاد نبرید آن هم این است که در آینده احتمالا شما تلسکوپ بهتری تهیه خواهید نمود پس از الان چشمی و کلا لوازم جانبی تهیه کنید که برای اپتیکهای بعدیتان هم مفید باشد
    برای سیارات تلسکوپ شما تا 400 برابر را پیشتیبانی میکند پس نهایتا میتوانید از چشمی 5 میلیمتر استفاده کنید(فاصله کانونی تلسکوپ شما 2000 است)
    شما میتوانید از چشمی x-celسلسترون با فاصله کانونی 5 میلیمتر استفاده کنید(البته میتوانید چشمی ها کلا از همین سری بسیار عالی انتخاب کنید اما هزینه شما کمی بالا خواهد بود) و یا اگر هزینه برایتان زیاد است میتوانید از سری omni سلسترون چشمی 6 میلیمتر را انتخاب کنید.
    یک سری فیلتر نیز برای تلسکوپتان نیاز است که من این سری را برای شما پیشنهاد میدهم

البته درکنار این چشمی ها، شما میتوانید از سری ultima سلسترون با میدان دید 72 درجه بهره ببرید که به علت قیمت بالا فعلا و البته وزن بالا برای الان و البته مقر دابسونی شما پیشنهاد نمیکنم

در کنار چشمی های سلسترون استفاده از چشمی های plossel شرکتهای دیگر نیز انتخابهای نامناسبی نخواهد بود...اما مطمئنا بسیاری از مارک های بازار قابل اعتماد نیستند

البته میتوانید
    امضای ایشان

11. 7 کاربر مقابل از رضا طامهری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #36
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Rezatamehri نمایش پست ها
    سلام دوست گرامی
    خوش امدین
    مطمئنا چشمی های 25 و 10 میلیمتری همراه تلسکوپ به شما داده شده اند ولی دراینجا شما به تعدادی چشمی و فیلتر برای رصد سیارات و اجرام دور و نزدیم نیاز دارید
    نکته ای را ازیاد نبرید آن هم این است که در آینده احتمالا شما تلسکوپ بهتری تهیه خواهید نمود پس از الان چشمی و کلا لوازم جانبی تهیه کنید که برای اپتیکهای بعدیتان هم مفید باشد
    برای سیارات تلسکوپ شما تا 400 برابر را پیشتیبانی میکند پس نهایتا میتوانید از چشمی 5 میلیمتر استفاده کنید(فاصله کانونی تلسکوپ شما 2000 است)
    شما میتوانید از چشمی x-celسلسترون با فاصله کانونی 5 میلیمتر استفاده کنید(البته میتوانید چشمی ها کلا از همین سری بسیار عالی انتخاب کنید اما هزینه شما کمی بالا خواهد بود) و یا اگر هزینه برایتان زیاد است میتوانید از سری omni سلسترون چشمی 6 میلیمتر را انتخاب کنید.
    یک سری فیلتر نیز برای تلسکوپتان نیاز است که من این سری را برای شما پیشنهاد میدهم

البته درکنار این چشمی ها، شما میتوانید از سری ultima سلسترون با میدان دید 72 درجه بهره ببرید که به علت قیمت بالا فعلا و البته وزن بالا برای الان و البته مقر دابسونی شما پیشنهاد نمیکنم

در کنار چشمی های سلسترون استفاده از چشمی های plossel شرکتهای دیگر نیز انتخابهای نامناسبی نخواهد بود...اما مطمئنا بسیاری از مارک های بازار قابل اعتماد نیستند

البته میتوانید
    البته این مشکل وزن که آقای طامهری فرمودند فکر نمیکنم مشکل زیادی ایجاد کنه و نباید دلیلی بشه برای صرفنظر کردن از یک چشمی خوب. من هم تلسکوپ دابسونی دارم به همراه یک چشمی سنگین 5 میلیمتری. یکبار این چشمی رو بهمراه یک بارلو دوبرابر روی تلسکوپ وصل کردم و در عین حال یک کلاهک شبنم 1.5 متری دست ساز هم روی تلسکوپ گذاشته بودم (البته نسبت به اندازش زیاد سنگین نیست؛ حدود 400 گرم)؛ موقعی که از کنترل دستی تلسکوپ زحل که در ارتفاع حول و حوش 20 درجه قرار داشت رو انتخاب کردم نزدیکهای زحل سر تلسکوپ یکهو افتاد پایین و متوجه شدم که یک مقدار تجهیزاتی که سر تلسکوپ وصل کردم سنگین هستن. این مشکل رو براحتی با ساختن چند وزنه سربی حل کردم. این وزنه ها رو طوری طراحی کردم که با چهار پیچ به پشت آینه اصلی وصل میشن و قابلیت کم و زیاد کردن وزنه هم وجود داره. جای پیچ ها از قبل پشت آینه اصلی بود و نمیدونم کاربرد اصلیشون چیه ولی من ازشون برای قرار دادن وزنه تعادلی استفاده کردم.

خیلی وقته قصد دارم عکس این وزنه ها رو داخل تاپیک «کارگاه مجازی ابزارهای نجومی» بذارم ولی هی تنبلیم میگیره. سعی میکنم تو این چند روز بذارم.

جدای بحث بالا یه سوالی هم خودم دارم و اون اینکه من یه چشمی 36 میلیمتری از نوع Let دارم که کیفیت نسبتاً خوبی داره و یه زمانی قصد داشتم باز هم از این نوع چشمی بخرم (به لحاظ کلاهک محافظ جلوی چشمی که کار یه کلاهک شبنم خیلی خوب رو بازی میکنه مخصوصاً برای من که تو شمال رصد میکنم، میدان دید زیاد و آسودگی چشم. البته خطای انحنای میدان داره) اما یه ایراد اساسی داره. اتصالات داخل چشمی روقنکاری شدید و زیادی داره طوری که هروقت میخوام سطح چشمی رو پاک کنم بیشتر روغنی و آلوده میشه تا تمیز و مجبورم میکنه تا مقدار زیادی شوینده استفاده کنم. این باعث شده تو تصمیم گیریم برای خرید این نوع چشمی مردد بشم. حالا سوالم اینه که این چشمی ها ساخت کدوم کشور و شرکت هستن که به چنین مورد ساده و ابتدایی دقت نکردن؟ از لحاظ کیفیت در چه سطحی ان؟
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

13. 3 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #37
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    5410
    تشکر شده 233 بار در 75 ارسال

ممنون دوست عزیز از مشاوره شما ،ولی تلسکوپ من از نوع با فاصله کانونی 1200 هستش که با این اوصاف باید چشمی 5mm فقط 240 برابر بزرگنمایی بدهد در نتیجه فکرمی کنم به چشمی هایی در حد 3.2mm یا 3.7mm احتیاج دارم البته می خواستم نظر شما را درباره چشمی 32mm با میدان دید 70 درجه SWA و همچنین نظرتان درباره چشمی های مثل LET 5mm و یا چشمی های شرکت Orion مثل 3.2mm یا 3.7mm و یا چشمی های سیاره ای TMB که اندازه مختلف هم وجود دارند با میدان دید 58 درجه و یا چشمی هایی مثل 6mm UltraWide با میدان دید 66 درجه و یا برای مثال چشمی 4mm از Zhumell.طولانی شد شرمنده لطفا نظرتان رو بدید.باتشکر

15. کاربر مقابل از Sky-Watcher عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

16. Top | #38
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900

نقل قول نوشته اصلی توسط mohsen4465 نمایش پست ها
    البته این مشکل وزن که آقای طامهری فرمودند فکر نمیکنم مشکل زیادی ایجاد کنه و نباید دلیلی بشه برای صرفنظر کردن از یک چشمی خوب. من هم تلسکوپ دابسونی دارم به همراه یک چشمی سنگین 5 میلیمتری. یکبار این چشمی رو بهمراه یک بارلو دوبرابر روی تلسکوپ وصل کردم و در عین حال یک کلاهک شبنم 1.5 متری دست ساز هم روی تلسکوپ گذاشته بودم (البته نسبت به اندازش زیاد سنگین نیست؛ حدود 400 گرم)؛ موقعی که از کنترل دستی تلسکوپ زحل که در ارتفاع حول و حوش 20 درجه قرار داشت رو انتخاب کردم نزدیکهای زحل سر تلسکوپ یکهو افتاد پایین و متوجه شدم که یک مقدار تجهیزاتی که سر تلسکوپ وصل کردم سنگین هستن. این مشکل رو براحتی با ساختن چند وزنه سربی حل کردم. این وزنه ها رو طوری طراحی کردم که با چهار پیچ به پشت آینه اصلی وصل میشن و قابلیت کم و زیاد کردن وزنه هم وجود داره. جای پیچ ها از قبل پشت آینه اصلی بود و نمیدونم کاربرد اصلیشون چیه ولی من ازشون برای قرار دادن وزنه تعادلی استفاده کردم.

خیلی وقته قصد دارم عکس این وزنه ها رو داخل تاپیک «کارگاه مجازی ابزارهای نجومی» بذارم ولی هی تنبلیم میگیره. سعی میکنم تو این چند روز بذارم.

جدای بحث بالا یه سوالی هم خودم دارم و اون اینکه من یه چشمی 36 میلیمتری از نوع let دارم که کیفیت نسبتاً خوبی داره و یه زمانی قصد داشتم باز هم از این نوع چشمی بخرم (به لحاظ کلاهک محافظ جلوی چشمی که کار یه کلاهک شبنم خیلی خوب رو بازی میکنه مخصوصاً برای من که تو شمال رصد میکنم، میدان دید زیاد و آسودگی چشم. البته خطای انحنای میدان داره) اما یه ایراد اساسی داره. اتصالات داخل چشمی روقنکاری شدید و زیادی داره طوری که هروقت میخوام سطح چشمی رو پاک کنم بیشتر روغنی و آلوده میشه تا تمیز و مجبورم میکنه تا مقدار زیادی شوینده استفاده کنم. این باعث شده تو تصمیم گیریم برای خرید این نوع چشمی مردد بشم. حالا سوالم اینه که این چشمی ها ساخت کدوم کشور و شرکت هستن که به چنین مورد ساده و ابتدایی دقت نکردن؟ از لحاظ کیفیت در چه سطحی ان؟
    سلام دوست گرامي
    ممنون از راهنمايي خوب شما
    چشمي هاي سري let چشمي هاي دوست داشتني و درعين حال ارزان قيمتي هستند كه با دارا بودن ميدان ديد 55 درجه و گشودگي چشم مناسب، گزينه هاي خوبي براي تلسكوپهاي بازتابي و بعضا شكستي مي باشند
    اين چشمي هاي ساخت اسكاي واچر هستندو به طبع در كشور چين ساخته ميشوند
    مشكلي كه شما ميفرماييد به خاطر اين است كه شركت سازنده قصد پارفوكال كردن چشمي به هرقيمتي را داشته كه بالاجبار اين وضعيت را براي چشمي را ايجاد كرده است.
    اما در چشمي هايي با فاصله كانوني كمتر از اين خانواده اين مشكل كمتر به چشم ميخورد و در چشمي كه شما ميفرماييد به خاطر 2 اينچي بودن اندازه چشمي اين وضعيت تشديد ميشود(روغن بيشتري استفاده شده است)
    امضای ایشان

17. 4 کاربر مقابل از رضا طامهری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #39
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900

نقل قول نوشته اصلی توسط Sky-Watcher نمایش پست ها
    ممنون دوست عزیز از مشاوره شما ،ولی تلسکوپ من از نوع با فاصله کانونی 1200 هستش که با این اوصاف باید چشمی 5mm فقط 240 برابر بزرگنمایی بدهد در نتیجه فکرمی کنم به چشمی هایی در حد 3.2mm یا 3.7mm احتیاج دارم البته می خواستم نظر شما را درباره چشمی 32mm با میدان دید 70 درجه SWA و همچنین نظرتان درباره چشمی های مثل LET 5mm و یا چشمی های شرکت Orion مثل 3.2mm یا 3.7mm و یا چشمی های سیاره ای TMB که اندازه مختلف هم وجود دارند با میدان دید 58 درجه و یا چشمی هایی مثل 6mm UltraWide با میدان دید 66 درجه و یا برای مثال چشمی 4mm از Zhumell.طولانی شد شرمنده لطفا نظرتان رو بدید.باتشکر
    من سرفصل وار جواب شما را خواهم داد:
    - اول اينكه حواستان به ميدان ديد تصويرتان هم باشد.... اين موضوع به علت مقر دابسوني شما و عدم دقت بالا در اين مقرها تشديد خواهد شد
    -در مقام مقايسه من چشمي هاي ultima سلسترون را ترجيح ميدهم. البته در اين حد مطمئنا چشمي هاي x-celهم جوابگو خواهد بود تنها 10 درجه ميدان ديد تفاوت دارد كه در بزرگنمايي كم تفاوت فاحشي نخواهد داشت.
    - چشمي هاي LET براي تلسكوپهاي بازتابي عملكرد مناسبي دارند.
    چشمي هاي اوريون چشمي هاي خوب و باكيفيتي هستند. سري serius آنها از نظر كيفيت با سري omniسلسترون هم خواني دارد و قيمت هاي مشابهي هم دارند. اما چشمي كه شما اشاره كرديد از سري epik-ed اين شركت است. به نقل خود شركت دوتا از 6 المان اين چشمي شيشه ed هستند. من به شخصه با اين چشمي ها كار نكرده ام اما تاكنون از اوريون محصول بي كيفيت نديده ام
    - نام توماس بك مهمترين نكته در مورد چشمي هاي TMB است اما هنوز امتحان خود را پس نداده اند
    - چشمي هاي سري ultraWide اسكاي واچر در تقريبا در حد LETهستند اما من letها رو ترجيح ميدهم
    - چشمي هاي zhumelهم در حد wide angelها ساده هستند و معمولي ترين نوع چشمي ها محسوب ميشوند

چقدم كه من سرفصل وار گفتم
    امضای ایشان

19. 9 کاربر مقابل از رضا طامهری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #40
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900

نگاهی اجمالی بر چشمی هایی که برای رصد سیارات مناسبند

چشمی های تلسکوپ         
    با سلام خدمت دوستان گرامی و نازنین
    در چند پست آتی به بررسی اجمالی چمشیهای چندین مارک معتبر میپردازیم که برای رصد اجرام نزدیک همچون سیارات و حتی دنباله دارها و سیارکها مناسبند
    در دو پست اول به بررسی چشمیهایی از خانواده سلسترون خواهیم پرداخت

امضای ایشان

21. 5 کاربر مقابل از رضا طامهری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 4 از 7 نخستنخست 1234567 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 2 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 2 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع