صفحه 6 از 14 نخستنخست ... 2345678910 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 51 تا 60 , از مجموع 138

موضوع: رصد اختفا در ایران

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    283
    تشکر شده 6,306 بار در 874 ارسال

Post رصد اختفا در ایران

سلام به منجم های عزیز
    اگه به سایت های نجومی فارسی سری بزند می بینید که نوشته هایی در مورد رصد اختفا سیارک با ستارگان پرنور و تقریبا پرنور خواهید دید که چند هفته ای میشه که به این مقوله دارند می پردازند.البته این اتفاق بیشتر به خاطر برگزاری کارگاه گنبدکاووس ب وجود اومد که داریم نتایجشو تقریبا می بینیم. رصد اختفا سیارک ها باعث میشه که تجربه های رصدی خودمون رو محک بزنیم و از طرفی به تولید اطلاعات پژوهشی - رصدی کمک کنیم. کاره بسیار جذاب( به دلیل مدت زمان کم رصد) و علمیه که باعث میشه با کنا هم قرار دادن اطلاعات رصدی دقیقی که گروه ها مختلف مستقر در مدار اختفا سیارک انجام دادن به شناخت بهتر سیارک ها از نظر فیزیک و بعضا مواد شیمیایی کمک خواهد کرد.
    دراین سایت لیست تمام اختفاهای سیارکی رو با مشخصا کامل لیست کرده که میتونید بگردید و ببینید کدوم اختفا در شهر شما قابل رصد ست.
    http://www.poyntsource.com/New/Global.htm

پس اين تاپيك به بررسي اختفاهاي سياركي و رصد آنها اختصاص خواهد داشت .
    ویرایش توسط Mostafa : 02-26-2013 در ساعت 12:32 AM

2. 14 کاربر مقابل از 169 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

3. Top | #51
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    842
    تشکر شده 5,392 بار در 472 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Setare KOchOlO نمایش پست ها
    با نرم افزاري مثه Occult 4 ميشه اين پيش بيني ها رو انجام داد .
    با نرم افزاری که شما می گین اختفا های سیارکی یعنی اختفاهایی که ستاره ای پشت سیارک پنهان میشرو نمیشه پیش بینی کرد برای این کار باید از نرم افزار occult watcher استفاده کرد که البته من تلاشم رو کردم برای شیش ماه رو نداد فکر کنم من بلد نبودم .

4. 3 کاربر مقابل از mahdad_haghighi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

5. Top | #52
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    276
    تشکر شده 366 بار در 46 ارسال

با برنامه هایی مثل Occult و Guide میتونید پیش بینی هارو انجام بدین، نیاز به آشنایی با کاتالوگ های ستاره ای و داده های دقیق مداری سیارک ها به علاوه ی حرکت ستاره ها دارین ! بعد از اتمام این مسابقه من دقیق یک مقاله در این مورد خواهم نوشت برای انتشار در خبرنامه ی اختفا !

6. 2 کاربر مقابل از iooi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

7. Top | #53
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    276
    تشکر شده 366 بار در 46 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط mahdad_haghighi نمایش پست ها
    با نرم افزاری که شما می گین اختفا های سیارکی یعنی اختفاهایی که ستاره ای پشت سیارک پنهان میشرو نمیشه پیش بینی کرد برای این کار باید از نرم افزار occult watcher استفاده کرد که البته من تلاشم رو کردم برای شیش ماه رو نداد فکر کنم من بلد نبودم .
    البته آقای حقیقی عزیز، آکولت واچر یه نرم افزار پایه وب هست برای اختفاهای سیارکی که تمامی محاسباتشون انجام شده و از طریق خوراک های مختلف در اختیار رصدگر ها قرار میگیره، برای محاسبات همونطور که گفتم از نرم افزارهای Occult و Guide استفاده میشه، یا توجه به اینکه آکولت واچر رو ترجمه کردم و تقریبا داره به اتمام میرسه در مورد این نرم افزار مقاله ای مفصل در خبرنامه ی اختفا خواهم نوشت، منتظر باشید همچنان

8. 2 کاربر مقابل از iooi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

9. Top | #54
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    537
    تشکر شده 3,013 بار در 352 ارسال

در روزهای اخیر شاهد انتشار پیش بینی های اختفای سیارکی برای چهارشنبه 24 اوت 2011 در وب سایت های مختلف بودیم. همواره ارائه پیش بینی های علمی برای توجه و احتمالا رصد علاقمندان به نجوم جای بسی تشکر و قدردانی دارد. ولی همواره باید توجه داشت که پیش بینی ها، جامع و بدور از خطاهای علمی باشد. در این مورد خاص، هیچ پیش بینی از طرف iota/me و جناب آقای پاول میلی برای ایران در خبرنامه 8 اختفا صورت نگرفت. این اختفا به دلایل مختلفی برای ایران مناسب نیست مگر در شمال شرق کشور که به همین جهت دوستان و رصدگران عضو iota/me در آن منطقه که توانایی و تجربه کافی دارند مامور به رصد این پدیده خواهند بود. آنچه که باعث شد این متن را بنویسم نه در خصوص بررسی علمی این رویداد خاص، بلکه در خصوص نحوه انعکاس آن در یکی از وب سایت های نجومی کشور است. به این متن توجه فرمایید:
    تذکر جدی : هرگونه کپی برداری خلاف است و برای درج خبر از لینک این خبر استفاده شود. در غیر این صورت برخورد جدی خواهد شد.
    برای مجموعه iota/me جای بسی تعجب است که در کشوری که یک نهاد علمی اختفا وجود دارد این نوشته و با عصبیت در انتهای یک متن راجع به اختفا، از یکی از وب سایت ها سردر بیاورد. مطمئنا کسانی رصد اختفاهای سیارکی را انجام می دهند که سابقه ای هرچند کوتاه در رصد اختفاهای با ماه داشته باشند، و چنین فردی مطمئنا با نرم افزارهای بسیار ساده پیش بینی اختفاهای سیارکی آشناست و هیچ چیز خاص و با اهمیت محاسباتی در این مورد وجود ندارد. ضمن اینکه قبلا متنی راجع به این اختفا توسط دوست و همکار گرامی جناب آقای لاوری "مطرح" و منتشر شده بود.
    در آخر عرض می کنم رصد پدیده ای همچون اختفای سیارکی و ارائه داده های علمی به مجامع جهانی، از این نوع فعالیت های پیش و پا افتاده پیش بینی مهمتر است. البته همه رصدگران باتجربه می دانند که پیش بینی فقط مواردی که در حال حاضر در ایران و برروی وب سایت ها به آن پرداخته می شود نیست (نگاهی بیندازید به مسابقه پیش بینی اختفا از جانب iota/me)!
    ویرایش توسط Atila Poro : 08-24-2011 در ساعت 09:57 AM

10. 2 کاربر مقابل از Atila Poro عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

11. Top | #55
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    537

مسابقه پیش بینی اختفاهای سیارکی

مسابقه پیش بینی و طراحی استراتژی رصد اختفاهای سیارکی به پیشنهاد آقای آریا صبوری و اعضا هیات امناء IOTA/ME، برای همه علاقمندان بویژه شرکت کنندگان در کارگاه های اختفا طراحی شده است. براساس طراحی این مسابقه، شرکت کنندگان تا پایان شهریورماه فرصت دارند 5 اختفای سیارکی مناسب را در شش ماه دوم سال 1390 پیش بینی و استراتژی رصدی و مکان یابی برای هر اختفا را پیشنهاد کنند. علاقمندان می توانند پیش بینی و استراتژی رصدی اختفای سیارکی (با در نظر گرفتن مواردی همچون ماه، قدر ستاره و حداقل ابزارهای مورد نیاز مانند تلسکوپ، مکان یابی و استراتژی رصد گروهی، زمان سنجی، نقشه ها و اطلاعات اختفا) را به ایمیل iotamiddleeast@yahoo.com ارسال فرمایند.
    به سه نفر برتر این مسابقه جوایز ارزنده ای از طرف اسپانسر اعطا خواهد شد؛ ضمن اینکه برای اعضا IOTA/ME برندگان این مسابقه در رتبه بندی دارای 50 امتیاز موارد خاص خواهد بود.

12. کاربر مقابل از Atila Poro عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

13. Top | #56
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    537

آخرین خبر از اختفا: سمپوزیوم بین المللی اختفاها با حضور اساتید خارجی (از طرف iota) و اعضا و نمایندگان iota/me در کشورهای خاورمیانه در سطح پیشرفته a در نیمه دوم پاییز امسال برگزار خواهد شد. بنظر می رسد این سطح علمی و جغرافیایی برگزاری در نجوم کشور اگر بی نظیر نباشد کم نظیر خواهد بود.

14. Top | #57
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98
    تشکر شده 21,151 بار در 1,931 ارسال

در شماره اخیر مجله دانشمند (شهریور ماه) خبری در رابطه با اختفای سیارکی آمده است و طبق این خبر قرار است در روز شنبه 5 شهریور در صورت فلکی قوس سیارک Mechthild یکی از ستاره های این صورت فلکی با نام 2UCAC 24431250 را مدتی در اختفا قرار میدهد.

و در مورد مدت زمان این اختفا و همینطور محدوده مکانی رویت آن توضیحی داده نشده است.اگر کسی در مورد جزئیات این اختفاء اطلاعاتی دارد ممنون میشم اطلاع رسانی کند.

زمان این رویداد ساعت 10:17 دقیقه ذکر شده است.

البته ناگفته نماند که در رویدادهای ماه شهریور این مجله اشتباهات فاحشی وجود دارد که من را در مورد صحت این اختفا نیز به تردید انداخت.(شاید هم اشتباه چاپی بوده باشد)
    امضای ایشان

وقتی آرامش را در خود نیابید, جستجوی آن در جای دیگر, کار بیهوده ای است.

15. کاربر مقابل از rezash عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

16. Top | #58
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    537

نقل قول نوشته اصلی توسط rezash نمایش پست ها
    در شماره اخیر مجله دانشمند (شهریور ماه) خبری در رابطه با اختفای سیارکی آمده است و طبق این خبر قرار است در روز شنبه 5 شهریور در صورت فلکی قوس سیارک Mechthild یکی از ستاره های این صورت فلکی با نام 2UCAC 24431250 را مدتی در اختفا قرار میدهد.

و در مورد مدت زمان این اختفا و همینطور محدوده مکانی رویت آن توضیحی داده نشده است.اگر کسی در مورد جزئیات این اختفاء اطلاعاتی دارد ممنون میشم اطلاع رسانی کند.

زمان این رویداد ساعت 10:17 دقیقه ذکر شده است.

البته ناگفته نماند که در رویدادهای ماه شهریور این مجله اشتباهات فاحشی وجود دارد که من را در مورد صحت این اختفا نیز به تردید انداخت.(شاید هم اشتباه چاپی بوده باشد)

متاسفانه وقتی هر کسی به خودش اجازه میده در فعالیت های جدی و تخصصی نجوم آماتوری وارد بشه اوضاع بهتر از این نیست. در گذشته اگر خیلی ها راجع به بارش شهابی، کسوف و ... که جنبه آموزشی و عمومی هم دارند مطلب مینوشت و ... مهم نبود (هر چند این هم جای اشکال دارد). در این مورد خاص من سیارکی با این نام پیدا نکردم هر چند نام مشابهی وجود دارد ولی به هیچ عنوان برای رصد در ایران تایید نمی شود. هم از لحاظ ارتفاع پایی ستاره و هم از لحاظ موقعیت خورشید مناسب نیست. همین امشب بچه های مشهد باوجود اینکه وضع ستاره نسبت به این مورد بهتر بود موفق نشدند و ستاره را به خاطر گردوغبار پیدا نکردند. اگر هر کسی یاد بگیره در موارد تخصصی از متخصص اون رشته سوال کنه و منبع قرار بده این مشکلات پیش نمیاد.

17. 3 کاربر مقابل از Atila Poro عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #59
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98
    تشکر شده 21,151 بار در 1,931 ارسال

البته این مجله مرجع مناسبی برای این گونه رویدادهای نجومی نیست وزیاد نباید روش تکیه کرد.ولی شاید عموم رو به اشتباه بندازه.

مثلا" در رویدادهای نجومی شهریور زمان مقارنه ماه و مریخ رو روز اول شهریور اعلام کرده در صورتیکه این مقارنه در روز سوم شهریور حادث خواهد شد.

یا به مقارنه ماه و نپتون اشاره کرده که به خاطر کم سو بودن نپتون مقارنه ای جالب و دیدنی نیست.

در هر صورت این موارد باید گفته بشه که عموم و حتی منجمین به خصوص در مورد این اختفا دچار اشتباه نشوند.
    امضای ایشان

وقتی آرامش را در خود نیابید, جستجوی آن در جای دیگر, کار بیهوده ای است.

19. 3 کاربر مقابل از rezash عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #60
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    451
    تشکر شده 11,082 بار در 1,135 ارسال

رصد اختفا در ایران         
    ببخشید من الان این تاپیک و خبر مهر رو دیدم .
    اختفا تموم شد؟(((
    واقعا؟
    تموم نشد؟
    فردام می تونیم ببینیم ؟
    چه ساعتی؟
    امضای ایشان
    زندگیت رو روی یک قاعده بنا کن
    نه یک استثناء

21. 2 کاربر مقابل از karimisss عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 6 از 14 نخستنخست ... 2345678910 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع