نمایش نتیجه های نظرسنجی ها: طالع بینی حقیقت دارد یا ندارد ؟

رأی دهندگان
138. شما نمی توانید در این نظرسنجی رای دهید.
  • مطلقاً صحیح نیست

53 38.41%
  • اثبات علمي ندارد ولي صد درصد هم غلط نيست

79 57.25%
  • 100% درست است

6 4.35%
صفحه 9 از 10 نخستنخست ... 5678910 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 81 تا 90 , از مجموع 97

موضوع: طالع بینی حقیقت دارد/ندارد

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    5
    تشکر شده 2,230 بار در 263 ارسال

طالع بینی حقیقت دارد/ندارد

در پی جنجالی که در یکی از تاپیک های مرتبط به پا شده بود به این فکر افتادم که این تاپیک رو ایجاد کنم :
    نمی توان گفت طالع بینی صد درصد غلطه به دلیل این که میزان علمی نبودن اثبات آن به اندازه ی علمی نبودنشه.
    تا به حال هیچ سند یا فرمولی دال بر علمی بودن طالع بینی وجود نداشته، پس همه می دانیم که دلیلی برای اثبات علمی طالع بینی وجود ندارد. اما قضیه اینجاست که حتی اگر به آن اعتقاد هم نداشته باشید در برخی موارد درست از آب در می آید.
    پس می توان گفت طالع بینی دانشی است بر پایه ی اطلاعات آماری (چون معمولاً به صورت آماری برای برخی افراد جواب می دهد) که هیچ دلیل علمی ای برای اثبات آن وجود ندارد.

یکی از دوستان در یکی از تاپیک ها به بنده گفت : چرا می گوئید طالع بینی صددرصد درست نیست ؟
    و بنده پاسخ دادم :
    حتی اگر فرض کنیم طالع بینی در بیشتر مواقع درست نیست :
    1. همون طور که عرض کردم برای طالع بینی هیچ اثباتی وجود نداره که به نوعی علمی باشه اما مسئله اینجاست که ما حق نداریم هر چیزی رو که اثبات علمی نداره رد کنیم.
    2. از طرف دیگه حتی اگر طالع بینی صد در صد اثبات علمی داشته باشه نمی تونیم صد در صد قبولش کنیم چون علم ما محدوده. این رابطه دو طرفه است؛ پس اگر طالع بینی اثبات علمی نداشته باشه هم نمیشه صد در صد ردش کرد.
    3. به طور کلی هیچ چیز صد در صد نیست و مطلق معنا نداره.
    نظر شما چیه؟

2. Top | #81
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    5839
    تشکر شده 1,240 بار در 176 ارسال

درکل علم روی روی نظریه ها میچرخه!!!
    و اکثریت چیزایی که ما از نجوم میدونیم فرضیه به حساب میاد
    چون فاصله ی زیادی داریم و در مقابل فضا ناچیز هستیم
    و صحیح و غلط بودن طالع بینی اثبات نشده پس یه فرضیس
    و هر فرضیه میتونه ثابت یا رد بشه
    و ممکنه برخی مسائل در طالع بینی هم ثابت یا رد بشه
    امضای ایشان
    I hope God grant you the serenity and power to struggle on

3. 4 کاربر مقابل از skynight عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #82
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    4659
    تشکر شده 261 بار در 44 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط mohsen4465 نمایش پست ها

1. من نگفتم کاملاً یکسان.
    2. من نگفتم شکل صورت فلکی روی روحیات انسان تأثیر میذاره.
    3. در این حالت بدلیل جابجا شدن فصول شما بایستی ماهی متناسب رو انتخاب کنی که وضعیت آب و هوایی اون متناسب با برج مورد نظر در گذشته باشه. همین الانشم در نیمکره جنوبی ماه ها برعکس هستن که همونطور که تو ارسالهای قبلیم گفتم باید مدنظر قرار بگیرن.
    4. همه پژوهشگران با پس زمینه فکری رد طالع بینی وارد مرحله آزمایش میشن و بجای اینکه به واقعیت نهفته (تغییر فصول) توجه کنن همانند انسان های عهد عتیق به شکل و ظاهر صورت های فلکی و مکان اونها دقت میکنن. متأسفانه دانشمندان تا نام ماوراء الطبیعه رو می‌شنون همگی روشونو برمیگردونن. این در واقع یکجور تصمیم گیری از روی احساسات و تعصبه نه از روی منطق. چه بسا دانشمندی مانند آنتوان لاووازیه از درون خرافاتی بنام سحر و جادوگری علم شیمی رو بیرون کشید. سنگ جادو و اکسیر جوانی هرگز کشف نشدن اما چیزی نسیب بشر شد که از لحاظ ارزش اصلاً قابل مقایسه با طلا نیست.

این پست من ادامه پست قبلیم بود، نه خطاب به شما
    امضای ایشان
    "موانع" چيز هاي وحشتناكي هستند كه وقتي چشمتان را از روي "هدف" برميداريد، به نظر مي رسند.

5. 2 کاربر مقابل از Zahra Shakeeb عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #83
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    3948
    تشکر شده 1,128 بار در 87 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط آسمون نمایش پست ها
    با سلام به دوستان عزیز
    خیلی خوبه که مباحثه ای خوب شکل گرفته منتها من این وسط یه مشکلی دارم و اون اینه که اصلا متوجه نمیشم دو-سه یا چهار طرف مباحثه با استدلال ها و حرفاشون دقیقا میخوان چه چیزی رو اثبات کنن ؟؟؟!!!!!!!!! واقعا با خوندن پست ها شک کردم که بحث سر طالع بینی هست یا محل تولد بچه؟!!

من حس میکنم چند طرف مباحثه دارند در مورد مباحث مختلفی بحث میکنند.
    سلام
    آره واقعا منم یه لحظه این سوال برام پیش اومد
    الآن فک کنم موضوع تقریبا این بوده که آیا فصل تولد انسان می تونه روی ویژگی ها اثر بزاره؟ یعنی اگر دو نفر در تابستون به دنیا اومده باشن، ویژگی های مشترک برخواسته از زمان تولدشون دارند یا خیر؟

به طور کلی شما به طالع بینی فصلها اعتقاد دارید یا نه؟
    امضای ایشان
    من نمی خندم اگر بادکنک می ترکد

و نمی خندم اگر فلسفه ای، ماه را نصف کند...

7. 5 کاربر مقابل از elahe rafiei عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #84
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    4794
    تشکر شده 733 بار در 96 ارسال

سلام
    من تازه میخوام تو این مبحث شرکت کنم
    یه مروری به مطالبی که قبلا در موردش بحث کردین اگه برام توضیح بدین ممنون میشم
    با تشکر
    امضای ایشان
    mano mahdieho negin yehoyii

9. Top | #85
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1003
    تشکر شده 3,297 بار در 484 ارسال

به نظر من برای اینکه در مورد طالع بینی قضاوت بهتری داشته باشیم باید منابع اصلی آن را ابتدا مطالعه کنیم.
    این کتابهایی که امروزه بنام طالع بینی در بازار رواج یافته به نظر من هیچ اعتباری در نزد منجمین (حال یا گذشته) ندارد.

البته بنده اطلاعی از منابع اصلی ندارم اما همین قدر باید عرض کنم که طالع هر فرد نیاز به محاسبات پیچیده ای داشته که توسط منجمین و کاهنان در گذشته انجام می گرفته و نه تنها ماه تولد بلکه روز و حتی ساعت تولد نیز در این محاسبات اعمال میشده و نتایج این محاسبات نیز ارتباطی با روحیات و اخلاقیات طرف نداشته بلکه اهداف دیگری منظور نظر بوده است. (نظیر اهداف پزشکی، تجاری، نظامی و ... )
    این محاسبات نیز شاید در گذشته تا حدودی صحیح بوده و منافعی داشته اما امروزه منسوخ شده و یا بخاطر تغییراتی که در سیستم حرکتی زمین رخ داده (نظیر حرکت تقدیمی و غیره) از اعتبار ساقط شده است.

طالع در لغت به معنی محل طلوع یا زمان طلوع است. و در اصطلاح نجوم احکامی (اگر اشتباه نکنم) برجی است که همزمان با تولد شخص در حال طلوع بوده است و این فقط یکی از مواردی بوده که در زایچه شخص بحساب می آوردند. البته مفهوم «طلوع» نیز در اصطلاح آسترولوژی با مفهوم آن در اصطلاح آسترونومی متفاوت است. مثلا مصریان باستان طلوع ستاره شعرای یمانی را علامت طغیان رود نیل می دانستند. بنابراین مفهوم طلوع یک ستاره چیزی است که در سال یکبار اتفاق می افتد و با طلوع آسترونومی که هر روزه اتفاق می افتد متفاوت است.

10. 14 کاربر مقابل از smhm عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

11. Top | #86
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    5953
    تشکر شده 339 بار در 59 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط 169 نمایش پست ها
    این ریشه ی طالع بینی درست و حسابی اگه معرفی بشه مشکل حل میشه!!!
    اخه ممکنه بعضی چیزهارو با متافیزیک اشتباه بگیریم! اگه طالع بینی در ارتباط با متافیزیک باشه من می تونم تا حدی قبولش کنم چون علم ماوراست!
    سلام
    الان این موضوع ربطی به بحث نداره ولی خب شاید مفید باشه!:
    منم تا چند وقت پیش فکر میکردم متافیزیک علم ماوراست ولی بعد فهمیدم به کـــلــــی اشتباه میکردم و متافیزیک فلسفه ی علم هست که هیچ ربطی به ماوراءالطبیعه نداره،بلکه مابعدالطبیعه هست...
    فکر نکنم علمی درباره ی طالع بینی وجود داشته باشه ولی با نظره خانمsh*موافقم

12. کاربر مقابل از فائزه معتضدیان عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

13. Top | #87
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    8858
    تشکر شده 333 بار در 57 ارسال

به نظر من اصلا با عقل جور در نمیاد که یه تعداد ستاره و سیاره بتونن شخصیت و آینده و سرنوشت مارو رقم بزنن!
    انسان یه موجود مختاره نه یه موود تحت سلطه!
    امضای ایشان
    چون اکثر نوابغ و دیوانگان رفتار مشابه دارند، نبوغ و جنون در یک ردیفند. (گوته)

14. 3 کاربر مقابل از storm عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

15. Top | #88
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    5953
    تشکر شده 339 بار در 59 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط storm نمایش پست ها
    به نظر من اصلا با عقل جور در نمیاد که یه تعداد ستاره و سیاره بتونن شخصیت و آینده و سرنوشت مارو رقم بزنن!
    انسان یه موجود مختاره نه یه موود تحت سلطه!
    منم با طالع بینی از روی ستاره ها و سیاره ها(همون تنجیم!)مخالفم
    ولی شاید یه نفر قدرت این رو داشته باشه که بتونه آینده رو ببینه،هیچ کس نمیتونه بگه 100%غلط هست...
    اونم درسته که انسان مختار هست ولی به نظرم بحثش خیلی پیچیده هست(بحث جبر و اختیار)مثل بحث درباره ی اینه که خدا میدونه ما میخوایم چیکار کنیم،پس آیا ما اختیار داریم؟...

16. 3 کاربر مقابل از فائزه معتضدیان عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

17. Top | #89
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    6374
    تشکر شده 6,841 بار در 590 ارسال

آیا ستارگان و اجرام سماوی می توانند برروی انسان تاثیر بگذارد؟؟!

نقل قول نوشته اصلی توسط Mostafa نمایش پست ها
    ممنون به خاطر بحثي كه تا اينجا انجام داديد

البته نتيجه نظر سنجي براي من كمي عجيب بود ( آن هم در يك فروم نجومي ! )

اما در اين مورد موارد مفصلي دارم كه انشاا... سر فرصت توضيح خواهم داد .

ف
    قط اينكه لطفآ نسبت به اين بحث بي تفاوت نباشيد !

اينكه چند درصد از اعضاي يك سايت علمي ممكن است به درصدي از طالع بيني اعتقاد داشته باشند بسيار جاي تآمل دارد .

البته تعريفي كه از طالع بيني ارائه ميشود هم مهم است .

ولي در هر صورت بحث قابل تآملي است ...

انشاا... به زودي با مطالبي در اين خصوص در خدمتتان خواهم بود .

موفق باشيد
    اول نوشت:پوزش بابت متن نسبتا طولانی .

سلام

از اونجایی که نشد! بی تفاوت باشم.

نشستم کل 9 صفحه رو با دقت خوندم.

و سوال بزرگی در ذهنم شکل گرفت که به نظرم صحت این نظر سنجی رو هم کاملا زیر سوال می بره!

اینکه منظور شروع کننده ی موضوع از "طالع بینی" چیست؟!

تو این 9 صفحه به جوابم نرسیدم.

ممنون میشم از دوستان اگه کسی اطلاع داره پاسخ بده که کلا منظور از "طالع بینی"مورد بحث چیست؟!
    __________________________________________________ _____________________________

چیزی که امروزه به عنوان طالع بینی می شناسیم!(اینکه آینده و سرنوشت را از طریق آن پیش بینی می کنند)و انواع طالع بینی های ازدواج!عدد!و......از نظر بنده کاملا مردود است.و کاملا با قوه ی اختیار انسان در تناقض است! و از نظر بنده همین 9 صفحه بحث و دلایلی که ذکر شد کفایت می کند!(البته هنوز منتظر نظر آقای امام هستیم!)

اما قصد مطرح کردن بحث دیگری رو دارم که شاید بی ربط به موضوع طالع بینی نباشه.

*همه ی ما از تاثیرات محیطی،آب و هوایی ،فرهنگی ،اجتماعی،مذهبی و.... بر روی انسان آگاهی داریم.(البته این حرف بنده تاییدی بر طالع بینی نیست و صرفا قصد استفاده از این صحبت را دارم).

**حال این موضوع بالا را می توان تا حدودی به این موضوع تعمیم داد،و سوالی مطرح کرد:

1/آیا ستارگان و اجرام سماوی می توانند برروی انسان تاثیر بگذارد؟؟!

با اندکی تامل شاید بتوان پاسخ "آری"به این سوال داد؛با استناد به "تاثیر نیروی گرانش ماه بر جذر و مد دریاها(1)"
    و با استناد به اینکه "
    بیش از ۷۵٪ وزن یک انسان از آب تشکیل شده‌است.(2)
    می توان سوال مطرح کرد:

2/آیا نیروی گرانش ماه بر انسان تاثیر می گذارد؟!

__________________________________________________ ______________________________

امروزه علم به ما اثبات کرده:"لزومی ندارد چیزی که ما نمی بینیم وجود نداشته باشد"

مثال واضحش را می توان توان امواج مغناطیس و الکترومغناطیس و در کل امواج دانست که امروزه بحث بر سر تاثیر سوء یا بی تاثیر بودن این امواج بر انسان داغ است!

*شاید اگر؛ قبل از اینکه "دانشمند آلمانی در سال 1801 متوجه وجود پرتو ی فرابنفش شود(3)"،فردی از تاثیرات این پرتوی نامرئی بر انسان و خطرناک بودن آن صحبت می کرد،بسیار مضحک به نظر می رسید.چرا که علم تا آن لحظه قادر به پاسخگویی به این پدیده و یافتن پاسخی منطقی برای آن نبود!

**و اینکه لزوما نمی توان گفت که علم محدود(بنابر:پذیرش محدود بودن علم انسان) برای هر پدیده ای در عالم هستی پاسخی دارد.

با استناد به موضوعات بالا از نظر بنده در اساس سوال مشکلی وجود ندارد و میتوان به بحث و تبادل نظر در مورد آن پرداخت و به پاسخی رسید!.

از دوستان تقاضا دارم در صورت تمایل به منظور ادامه ی بحث، به تبادل نظر در مورد این موضوع و سوالاتی در این موضوع بپردازیم.

متشکرم.

منابع:
    (1):

کد:
    http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%AC%D8%B2%D8%B1_%D9%88_%D9%85%D8%AF
    (2):
    کد:
    http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A2%D8%A8
    (3):
    کد:
    http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%81%D8%B1%D8%A7%D8%A8%D9%86%D9%81%D8%B4
    امضای ایشان

18. 8 کاربر مقابل از |Alireza| عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

19. Top | #90
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    386
    تشکر شده 8,391 بار در 879 ارسال

طالع بینی حقیقت دارد/ندارد         
    نقل قول نوشته اصلی توسط فائزه معتضدیان نمایش پست ها
    سلام
    الان این موضوع ربطی به بحث نداره ولی خب شاید مفید باشه!:
    منم تا چند وقت پیش فکر میکردم متافیزیک علم ماوراست ولی بعد فهمیدم به کـــلــــی اشتباه میکردم و متافیزیک فلسفه ی علم هست که هیچ ربطی به ماوراءالطبیعه نداره،بلکه مابعدالطبیعه هست...
    سلام
    البته از تاریخ این پست شما مدتی گذشته ولی من تازه اون رو خوندم

من فکر میکنم شما خیلی هم اشتباه نمیکردید که فکر میکردید متافیزیک علم ماوراء است! اما اینکه ماوراء چه چیزی مهمه ... و صد البته متا فیزیک فلسفه علم نیست! و خیلی به ماوراء الطبیعه ربط پیدا کنه اگه طبیعت رو به معنی پوزتیویستیش در نظر بگیریم...

متافیزیک بخشی از کتاب ارسطو بوده که بعد از بخش فیزیک در چینش کتابش قرار داشته و برای همین هم بهش گفتن متافیزیک/ یعنی بعد از فیزیک و وقتی ترجمه شد به عربی معادل ماوراء الطبیعه قرار داده شد.

ولی اون مباحثی که در متافیزیک ارسطو - همون ماوراء الطبیعه- نوشته شده بود کم کم در طول زمان رنگ و بوی الهیاتی و انتزاعی بیشتری پیدا کرد و اخص از اون معنایی که کاربرد عمومی اولیه اش داشت، شد.

بحث این تاپیک تا جایی که یادمه بیشتر به غیب گویی و پیشگویی و نفی و نهی اون ربط داره. (ولو اینکه برخی روش های صائب هم در این راه وجود داره که نمیشه خودشون و نتایجشون رو انکار کرد) ولی بحث متافیزیکی بیشتر از هر چیز دیگه ای یعنی بحث فلسفی و الهیاتی

برای همین فکر میکنم پست 169 عزیز تا حدی قابل قبوله
    امضای ایشان
    ... جان تو بندری است، جای ورود نور، جای صدور نور ...

20. 9 کاربر مقابل از Sunrise عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 9 از 10 نخستنخست ... 5678910 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع