صفحه 4 از 4 نخستنخست 1234
نمایش نتایج: از شماره 31 تا 32 , از مجموع 32

موضوع: نقدی بر یادداشت توهین آمیز مجله نجوم !

1. Top | #1
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    366
    تشکر شده 70 بار در 4 ارسال

نقدی بر یادداشت توهین آمیز مجله نجوم !

با عرض سلام خدمت کلیه سروران گرامی

من به تازگی عضو این سایت شده ام . البته تا قبل از این ؛ فقط خواننده مطالب بودم ولی اتفاقی افتاد که دیگر سکوت را جایز ندیدم .

چند روز پیش شماره 201 مجله نجوم به دستم رسید . در صفحه 14 این شماره آقای شهاب صقری یادداشت توهین آمیزی با عنوان " این پدر های خیالی " نوشته بودند و در آن با زشتی تمام یکی از بزرگان نجوم کشور را با پدر پسر شجاع مقایسه کرده بود و در ذیل یادداشت هم عکسی از پدر پسر شجاع چاپ شده بود .

( راستش دیدن همین عکس برای من کافی بود تا بفهمم مجله نجوم به چه روز های سختی رسیده که برای جلب مخاطب از چاپ هر عکس و مطلبی خودداری نمی کند )

آقای صقری در این یادداشت سخیف خود سوالاتی مطرح کرده بودند که بسیار جای تامل دارد !

ایشان میپرسد :

چه معیاری برای " پدر شدگی " در یک علم وجود دارد و چه مرجعی هست که مدرک " پدریت " میدهد که ما هم برویم و اقدام کنیم ؟

پاسخ من به آقای صقری این است :
    جناب آقای صقری , شما دیگر چرا به این موارد گیر میدهید ؟

شما و مجله مطبوعتان که ید طولایی در ساخت عناوین و القاب من درآوردی دارید دیگر چرا ؟

هدف من دفاع از استاد محترمی که آقای صقری چهره ایشان را تخریب کرده نیست ولی رفتارهای اهانت آمیز در جامعه علمی خیلی زشت است .

آقای صقری ,

کمی گردن مبارک را بچرخانید و اطراف خود را ببینید
    آقایی را پیدا نمی کنید که با داشتن یک فقره مدرک دیپلم ! گاهی عنوان کارشناس نجوم میگیرد گاهی پژوهشگر کسوف گاهی ژورنالسیت علمی و حتی گاهی دانشمند ؟
    باز فرد دیگری را نمی یابید که با داشتن لیسانس ریاضی , " کارشناس نجوم " میشوند ؟
    به ریزه خواران اطرافتان هم عناوین کم و بیش مشابهی هبه میفرمایید

خودتان قضاوت کنید ؛

به قول شما مدرک " پدریت " معیار و مبنای مشخصی ندارد اما حد اقل آن استاد محترم دارای 2 مدرک معتبر
    دانشگاهی از ایران و انگلستان هستند و استاد دانشگاه .
    ولی مدرک " کارشناسی " که اتفاقآ معیار دارد
    آدم باید برود د انشگاه لیسانس نجوم بگیرد تا بشود " کارشناس نجوم "
    دوستان دیپلمه شما از ماهنامه نجوم مدرک کارشناسی گرفته اند یا برنامه آسمان شب ؟
    ( حد اقل 3 نفر از همکارانتان را میشناسم که دقیقآ همین شرایط را دارند ! )
    به نظر شما پژوهشگر هم احیانآ با توریست علمی یا عکاس علمی تفاوت هایی ندارد ؟
    مدرک " منجم شناخته شده " را کجا میدهند ؟ یا مثلآ باید چند نفر یک منجم را بشناسند تا او بشود " منجم شناخته شده " ؟
    ( شاید هم اگر شما و کارشناسانتان ! بشناسید ؛ " شناخته شده " میشود ؟ )

آقای صقری
    اگر عنوان پدیریت آن استاد محترم در یک مجله با تیراژ چند هزار تا چاپ میشود , عناوین دوستان شما که برای یک ملتی در برنامه تلویزیونی تان زیر نویس میشود !
    حالا اگر بچه های نجومی به قول معروف نجابت میکنند و به شما و دوستانتان گیر نمیدهند , شما باید دست پیش را بگیرید ؟
    شاید هم امر بر شما مشتبه شده بود که مجله معظم نجوم , صلاحیت بذل و بخشش عناوین را دارد و حالا که یکی پا کرده در درون کفشتان شاکی شده اید ؟

راستش را بخواهید چاپ چنین مقاله سخیفی آن هم در مجله نجوم را اگر به چشم خودم نمی دیدم هرگز باور نمیکردم .
    و این نتیجه گیری هر خواننده بی طرفی است که کسی که اینچنین بی پروا سخن به وهن دیگران میگشاید حتمآ از چیزی به شدت هراسان شده است .
    من معتقدم که در این شرایط باید همه جامعه نجومی و بلکه کل جامعه علمی در برابر چنین رفتارهایی موضع گیری کنند وگر نه دیر نیست که مجله نجوم با همین روش سایر افراد را مورد اهانت قرار دهد و هیچکس هم صدایش در نمی آید .

آقای صقری این حرکت شما به زعم من تیر خلاصی بود که خودتان بر پیکر نیمه جان مجله شلیک کردید .

2. Top | #31
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    386
    تشکر شده 8,391 بار در 879 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط emir نمایش پست ها
    یادش بخیر یه زمانی وقتی این حرفا رو می‌شنیدم جوش میاوردم و شاکی میشدم اما الان دیگه نه!اون روزی که یکی از چهره‌های نجوم آماتوری نامه سرگشاده نوشت و یکی از مدیران نجوم آماتوری رو که کمترین کارش روشن نگه داشتن چراغ نجوم آماتوری بود رو به باد انتقاد گرفت هیچ کس چیزی ننوشت و سکوت کرد؟چرا اون روزی که در برنامه تلویزیونی تخصصی نجوم، کنکور راه انداختن و فرداش تو یاهو 360 طنز نامه نوشتند و تو باشگاه نجوم دی وی دی پخش کردند هیچ کس چیزی نگفت؟ چرا اون روزی که توی همون مجله نجوم جامعه نجوم آماتوری رو به گشتی یوگی دوستانش تشبیه کردند کسی چیزی ننوشت؟چرا وقتی همایش نکوداشت ابووفا بوزجانی برگزار میشه و هیشکی نمیاد ولی اونطرفتر همایش موجودات فضایی برگزار میشه و سالن جای سوزن انداختن نداره کسی چیزی نمی نویسه .....چرا؟خسته نشدید؟........چندتا مقاله معتبر تو چند سال اخیر توی مجلات نجومی دنیا داشتیم؟چندتا پروژه قابل توجه نجومی داشتیم؟... اما بیان ببینید چقدر انجمن و فروشگاه و فروم و گروه و وبلاگ درست شده پس خروجی اینا کجاست؟چرا کسی درباره اینا نمی نویسه؟

و یه نکته دیگه این مجله قبل از چاپ چند بار بازبینی میشه چند نفر این متن رو بررسی می کنند و آیا سیاست گذاران این مجله با چاپ چنین مطالبی موافق هستند؟ آیا مدیر مسئول و .... نیم نگاهی به مقالات و نوشته‌های این مجله نمی اندازند؟
    سلام به شما کاربر گرامی

آغاز فعالیتتون در سایت رو تبریک میگم

نمی دونم به تاریخ پست ها و تاپیک دقت کردید یا نه ولی این بحث مربوطه به یک سال پیش بوده

پیشنهاد میکنم اگر تمایل دارید در بحث های مربوط به وضعیت نجوم در ایران و نقد و نظر های مربوط به اون شرکت کنید به این تاپیک سر بزنید

اگر نقد و نظری در باره ماهنامه نجوم دارید هم این تاپیک مناسب تره

قلبا امیدوارم همه نقد و نظر های منتشر شده از طرف دوستان منجم، منجر به ایجاد فضایی آرام و متعالی در جامعه نه چندان بزرگ نجوم آماتوری ما بشه
    امضای ایشان
    ... جان تو بندری است، جای ورود نور، جای صدور نور ...

3. 2 کاربر مقابل از Sunrise عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #32
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    1404
    تشکر شده 42 بار در 5 ارسال

نقدی بر یادداشت توهین آمیز مجله نجوم !         
    سلام ممنون من به پیشنهاد یکی از دوستان درباره یکی از پست ها عضو شدم و بیشتر بیننده این مطالب بودم جواب من هم مخصوص همین بحث بود که وقتی در صفحه اول اوااستار دیدم در اون شرکت کردم.
    و تو این چند ساله به دلیل عدم رسیدن به نقطه مشخص و دنیای بی انتهای نقادی در این جور بحث ها واردش نمی شم
    باز هم ممنون
    در پناه حق

5. کاربر مقابل از emir عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

صفحه 4 از 4 نخستنخست 1234

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)