صفحه 5 از 5 نخستنخست 12345
نمایش نتایج: از شماره 41 تا 49 , از مجموع 49

موضوع: جزر و مد

1. Top | #1
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    334
    تشکر شده 1,431 بار در 143 ارسال

Post جزر و مد

سلام دوستان
    با خبر شدم که در غیاب من جلسه چیدن و در مورد تاپیک جنجالیم (همون که کل آوا استار رو به هم ریخته) که ظاهرا قفل شده و دومی که نیز ظاهرا حذف شده قضاوت کردند و تصمیم گرفتند فروم رو به سمت علمی شدن هدایت کنند. بنده نیز از این به بعد فقط علمی صحبت خواهم کرد. پس در همین راستا حضور علمی خودم رو با ایجاد این تاپیک اعلام مینمایم.
    از این به بعد سوالات نجومی خود را در این تاپیک مطرح کنید تا دوستان متخصص به آنها پاسخ دهند.

------------
    با توجه به این که مباحث این تاپیک پرسش و پاسخ پیرامون موضوع جزر و مد بود، با توافق جناب geologist نام تاپیک تغییر کرد.
    ویرایش توسط Sunrise : 01-23-2011 در ساعت 11:51 PM

2. 14 کاربر مقابل از geologist عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

3. Top | #41
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    4853
    تشکر شده 311 بار در 45 ارسال

توضیحات جناب آقای حسن زاده کاملا درست بود و این همون توجیهی است که در تمام منابع ذکر شده
    فکر می کنم مثال فنری من هم برای درک بیشتر موضوع بد نباشه
    فرض کنید که سه تا وزنه را به وسیله دوتا فنر به هم وصل می کنیم به طوری که تشکیل یک خط راست را بدهند بعد سیستم را بدون وصل کردن با جایی روی زمین قرار میدیم و با دست یکی از وزنه ها را می کشیم (نیرویی که ماه به آبهای یک طرف زمین وارد می کنه) وزنه ای که در دست ماست (1) وزنه وسطی(2) و وزنا ای که به ما از همه دورتره(3) نامگذاری می کنیم
    نیروی کشش دست ما باعث کشیده شدن فنر بین وزنه های 1 و2 می شود و همین نیرو باعث میشه که وزه شماره 2 به ما نزدیک تر بشه (به دلیل جازبه ماه مرکز زمین به ماه نزدیک شده) و همان طور که وزنه شماره 2 به ما نزدیک میشه از وزنه شماره 3 دور میشه (مرکز زمین از آبهای طرف دورتر به ماه دور میشه)
    توجه کنید که وزنه شماره 3 هم اندکی به ما نزدیک میشه اما نیرویی که دست ما به وزنه شماره 1 وارد میکنه بیشتر از 2 و اونهم بیشتر از 3 است پس اگر نگاه کنیم می بینیم که وزنه های 1و3 نسبت به حالت اولیه از وزنه2 فاصله بیشتری گرفتن (آب های دو طرف زمین هم از مرکز فاصله می گیرن)
    اگه بد توضیح دادم می تونید به کتاب نجوم دینامیکی-فصل زمینو ماه-قسمت جزر و مد مراجعه کنید
    امضای ایشان
    جهان پر از پلیدیست
    نه به خاطر وجود انسان های بد
    بلکه به خاطر سکوت انسان های خوب

4. 4 کاربر مقابل از نجمه عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

5. Top | #42
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    4853

نقل قول نوشته اصلی توسط m.m.e.w نمایش پست ها
    من هر چی گشتم نتونستم جایی پیدا کنم که دقیقا گالیله چه تصوری از علت جزر و مد داشته ولی یه جایی شنیده بودم...اما یادم نمی یاد. به هر حال من یک مقدار یه نظر شما مشکوکم...آخه تو نجوم دینامیکی ننوشته که جزر و مد های زمین فقط به خاطر ماه بوده، فقط نوشته که مد های خورشیدی به خاطر فاصله ی زیاد خورشید تا زمین نصف مد های ماه هستند. پس اگه حرف شما درست باشه که نظر گالیله تا حدودی درست بوده؟
    خورشید هم روی جذر و مد های زمین تاثیر داره اما چون فاصلش نسبت به ماه زیاده تاثیرش خیلی کمتره
    در حالت ماه نو و تربع کامل که ماه زمین و خورشید تقریبا در یک راستا قرار دارند جذر و مد کامل(مهکشند) رخ میده چون در این دو حالت ماه و خورشید هردو باعث مد در نقاطی مشابه میشوند و چون نیروها هم راستاست پس باهم جمع میشوند
    جزر و مد-1_1_-2-jpg
    اما در حالت های تربیع چون ماه و خورشید باهم زاویه 90 درجه میسازن و ماه و خورشید هردو باعث مد می شوند پس تقریبا خورشید قسمتی از کشند ماه رو خنثی می کنه و در این حالت جذرو مد خفیف(کهکشند) رخ میده
    جزر و مد-20111130102132521_035-gif

می دانیم که ماه مسیری بیضوی به دور زمین را دنبال می کند که فاصله حضیض این مدار 356,400 کیلومتر است؛ این فاصله، حدود 92.7 درصد فاصله متوسط آن است. به علت این که نیروهای جزر و مدی با توان سوم فاصله تغییر می کنند، این تغییر کوچک 8% ، بیان گر 25% افزایش در قدرت تولید جزر ومد توسط ماه بر روی زمین است. اگر حضیض مدار ماه زمانی اتفاق بیفتد که ماه بین زمین و خورشید قرار دارد، یک مد کامل و بلند غیر عادی موسوم به جزر و مد کامل حضیضی تولید می شودجزر و مد کامل حضیضی، هر 1.5 سال یک بار اتفاق می افتد.

منبع:سایت تبیان
    .................................................. .................................................. ..............
    فکر می کنم اگه حضیض مداری زمین ماه و حضیض مداری زمین خورشید باهم و با ماه نو یا ماه کامل هم زمان بشن هم خوب نیروی جذر ومد بیشتر میشه اما این که چقدر بیشتر میشه و آیا تاثیر مخرب هم داره یا نه نمیدونم ولی اگه شد محاسبه می کنم اگه دوستان تونستن زودتر از من به جواب برسن لطفا بگن
    تصاویر کوچک فایل پیوست تصاویر کوچک فایل پیوست جزر و مد-20111130102132552_4-gif  
    امضای ایشان
    جهان پر از پلیدیست

6. 6 کاربر مقابل از نجمه عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

7. Top | #43
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    4853

الان تقریبا یک هفتست که کسی مطلبی راجع به سوال قبل ننوشته پس فکر کنم که همه دوستان پاسخ سوال را گرفتن
    حالا اگه ممکنه رو این موضوع بحث کنیم
    اگه میتونید با استفاده از جذر و مد توضیح بدین که چرا ماه هر سال تقریبا 3 سانتیمتر از زمین دور میشه؟
    من یه چیزایی خوندم اما درست متوجه نشدم
    امضای ایشان
    جهان پر از پلیدیست

8. 3 کاربر مقابل از نجمه عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

9. Top | #44
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط نجمه نمایش پست ها
    الان تقریبا یک هفتست که کسی مطلبی راجع به سوال قبل ننوشته پس فکر کنم که همه دوستان پاسخ سوال را گرفتن
    حالا اگه ممکنه رو این موضوع بحث کنیم
    اگه میتونید با استفاده از جذر و مد توضیح بدین که چرا ماه هر سال تقریبا 3 سانتیمتر از زمین دور میشه؟
    من یه چیزایی خوندم اما درست متوجه نشدم
    سلام به شما

دلیلش به صورت کیفی اینه:

زمین هر 24 ساعت یکبار به دور خودش میچرخه و ماه به دور زمین هر 27 روز یکبار. بنابر این چرخش زمین از ماه سریع تر هست. این امر باعث میشه که قله های جزر و مد به دلیل اصطکاک اقیانوسها با زمین، کمی در جهت چرخش زمین جلوتر از راستای ماه و زمین قرار بگیرند (در واقعا زمین با سرعتش دوست داره اقیانوسها را به جلو هل بده ولی گرانش ماه مانع از این امر میشه). شکلهای سوم و چهارم در لینک زیر را ببینید:

http://www.aerospaceweb.org/question...my/q0262.shtml

حالا این قله های جزر و مد که جلو افتاده اند، نیرویی به ماه وارد می کنند که همواره اندکی انرژی به ماه میده و باعث میشه ماه کم کم از زمین دور بشه. این نیرو را متقابلا ماه به اقیانوسها وارد می کنه که باعث کند شدن چرخش زمین به دور خودش هم میشه (یعنی هم ماه داره دور میشه و هم چرخش زمین کند میشه)

امیدوارم تونسته باشم تا حدی مفهومش را رسونده باشم. محاسباتش قدری پیچیده است

10. 10 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

11. Top | #45
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    4853

در مورد بحث اصطکاک درست گفتین یعنی در واقع به دلیل وجود اقیانوس ها مایع در زمین و برخورد آنها با کف اقیانوس ها در هنگام چرخش زمین اصطکاک ایجاد میشه و این اصطکاک باعث کند شدن حرکت وضعی زمین میشه
    اما برای اینکه فاصله ماه و زمین زیاد بشه طبق قانون پایستگی تکانه(اندازه حرکت) باید سرعت حرکت انتقالی ماه بیشتر بشه و در واقع باید زمین مقداری از تکانه خودش را به ماه منتقل کنه و سرعت حرکت خودش به دور مرکز جرم کمتر و سرعت حرکت ماه بیشتر بشه
    اما من نمیتونم رابطه بین کند شدن سرعت در حرکت وضعی را با تند شدن حرکت انتقالی متوجه بشم:x3:
    امضای ایشان
    جهان پر از پلیدیست

12. 4 کاربر مقابل از نجمه عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

13. Top | #46
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    902
    تشکر شده 5,824 بار در 808 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط نجمه نمایش پست ها
    در مورد بحث اصطکاک درست گفتین یعنی در واقع به دلیل وجود اقیانوس ها مایع در زمین و برخورد آنها با کف اقیانوس ها در هنگام چرخش زمین اصطکاک ایجاد میشه و این اصطکاک باعث کند شدن حرکت وضعی زمین میشه
    اما برای اینکه فاصله ماه و زمین زیاد بشه طبق قانون پایستگی تکانه(اندازه حرکت) باید سرعت حرکت انتقالی ماه بیشتر بشه و در واقع باید زمین مقداری از تکانه خودش را به ماه منتقل کنه و سرعت حرکت خودش به دور مرکز جرم کمتر و سرعت حرکت ماه بیشتر بشه
    اما من نمیتونم رابطه بین کند شدن سرعت در حرکت وضعی را با تند شدن حرکت انتقالی متوجه بشم:x3:
    با اجازه آقای اکبرنیا
    همون طورکه ایشون هم اشاره کردند در هنگام جذر و مد آبهای جلو رفته ی زمین نیرویی رو در راستای مماسی به مدار ماه وارد می کنن. این نیروهای وارد شده باعث افزایش سرعت ماه در مدارش و همچنین افزایش ارتفاع میشه. در واقع ماه از نیروی این آبها انرژی میگیره و میره به مدار بالاتر.

------------------------------
    فک کنم اگه بپرسید چطور نیروها باعث افزایش سرعت ماه در مدار میشه دیگه توضیحات جواب نده باید دست به قلم بشیم!

14. 4 کاربر مقابل از Amin-Mehraji عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

15. Top | #47
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    4853

نقل قول نوشته اصلی توسط Amin-Mehraji نمایش پست ها
    با اجازه آقای اکبرنیا
    همون طورکه ایشون هم اشاره کردند در هنگام جذر و مد آبهای جلو رفته ی زمین نیرویی رو در راستای مماسی به مدار ماه وارد می کنن. این نیروهای وارد شده باعث افزایش سرعت ماه در مدارش و همچنین افزایش ارتفاع میشه. در واقع ماه از نیروی این آبها انرژی میگیره و میره به مدار بالاتر.

------------------------------
    فک کنم اگه بپرسید چطور نیروها باعث افزایش سرعت ماه در مدار میشه دیگه توضیحات جواب نده باید دست به قلم بشیم!
    بله اگه میشه دست به قلم بشین چون نمیتونم تحلیلش کنم
    امضای ایشان
    جهان پر از پلیدیست

16. 3 کاربر مقابل از نجمه عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

17. Top | #48
    NARUTO

سلام.
    در گذشته ماه به زمین خیلی نزدیکتر بوده پس میشه اینطور تصور کرد که جذر و مد شدیدتر بوده و علت زیر آب رفتن و همچنین پدیدار شدن خیلی از جزایر و حتی سرزمینها همین جذر و مد بوده ؟

18. کاربر مقابل از NARUTO عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

19. Top | #49
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    6114
    تشکر شده 2,560 بار در 294 ارسال

جزر و مد         
    سلام
    سطح اقیانوس ها در تمام نقاط به فواصل زمانی کم و بیش منظمی بالا می اید و پایین میرود به طور متوسط فاصله زمانی بین دو مد متوالی 12 ساعت و 25 دقیقه است درست نصف زمانی است که ماه ظاهرا یک دور به دور زمین میزند این امر یک تصادف نیست وعلت اصلی جزو مد و کشنده اقیانوسها نیروی گرانش ماه است . البته خورشید نیز در این پدیده شریک است .

20. کاربر مقابل از SAEED560 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

صفحه 5 از 5 نخستنخست 12345

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع