صفحه 20 از 22 نخستنخست ... 1016171819202122 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 191 تا 200 , از مجموع 211

موضوع: دنباله دار آیسان ( c/2012 s1 )

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    5398
    تشکر شده 3,050 بار در 259 ارسال

Post دنباله دار آیسان ( c/2012 s1 )

با سلام خدمت دوستان عزیز

یکی از مهم ترین پدیده های نجومی سال 1392 ظهور یک دنباله دار با نام C/2012 S1 یا همان آیسان ( ISON ) است.

این دنباله دار در تاریخ 28 نوامبر 2013 ( هفتم آذر ماه 1392 ) به نزدیک ترین فاصله اش از خورشید خواهد رسید.

این فاصله برابر با 1.2 میلیون کیلومتر بوده و کمتر از 0.01 فاصله ی زمین تا خورشید است. این فاصله می تواند باعث تکه تکه شدن و یا تبخیر کامل این دنباله دار شود اما همه ی این ها یک حدس و گمان بوده و بستگی به مشخصات فیزیکی و شیمیایی این دنباله دار دارد.

این دنباله دار دارای پتانسیل دیده شدن با چشم غیر مسلح را نیز دارد، ولی پیش بینی ها از آینده ی این دنباله دار با هم تفاوت دارند. بازه ی قدر درخشندگی های پیش بینی شده برای زمانی که این دنباله دار در حضیض خورشیدی است، از 14- تا 5+ است.

با کمک شما دوستان، در این تاپیک به بیان اخبار منتشر شده، تصاویر گرفته شده از این دنباله دار و بررسی آن ها می پردازیم.

ضمنا در این تاپیک، موقعیت این دنباله دار را در آسمان مشخص کرده و دستور العمل های رصد این دنباله دار را نیز قرار خواهیم داد.

2. Top | #191
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98
    تشکر شده 21,151 بار در 1,931 ارسال

حسین جان

از اونجا که میدونم این دنباله دار را خیلی دوست داشتی و داری فقط میتونم بگم متاسفم.

خودم هم به بازگشت پرفروغ آیسان امید داشتم ولی مقاومت در برابر خورشید آن هم در آن فاصله بسیار سخت است به خصوص برای یک تکه کوه یخی کوچک.

متاسفانه هسته آیسان هم کوچک بود و هم احتمالا سست بود که اینچنین در حضیض گسسته شد.

اگر یادتون باشه در تصاویری که هابل از این دنباله دار گرفته بود,با اینکه دنباله دار در قبل از مدار مشتری قرار داشت ولی فورانهای گازی هسته, دنباله ای زیبا را تشکیل داده بود.

البته گویا قسمتی از این دنباله دار باقیمانده است و شاید بتوان عزیمت آنرا از زمین و با تلسکوپهای آماتوری مشاهده کرد ولی دیگر از دنباله ای زیبا خبری نخواهد بود.

در پست قبلی هم به این مورد اشاره کردم که هسته دنباله دار تا قبل از حضیض خورشیدی بوضوح بی رمق شده و توان فوران گاز از دل این دنباله دار را نداشت.

امیدوارم در آینده ای نزدیک, دنباله داری در خور توجه به مانند "هیل _ پاپ" را با هم ببینیم.

من هیل پاپ را دیده ام وخیلی هم برام خاطره انگیز بوده.البته انموقع هنوز به نجوم فکر نمیکردم و بسیار تصادفی این دنباله دار را دیدم و چند وقتی هم تعقیبش کردم.

به هرحال دیدن دنباله دارهای پرفروغ در آسمان,بسیار بسیار جذاب است و بسیاری از مردم را شیفته این اجرام عجیب و غیر قابل پیش بینی و در کل نسبت به نجوم میکند.

آخرین تصاویر پیاپی از آیسان تا این لحظه:

آیسان اگر میخواست در هنگام حضیض زمینی خودنمائی کند باید همکنون دنباله ای بسیار بزرگ و به مانند دنباله قبل از حضیض خورشیدی میداشت.همانطور که در تصاویر سوهو قبل از حضیض میدیدم.

به هرحال هنوز نیز این دنباله دار تیتر خبرها است و شخصا" همچنان این دنباله دار را تعقیب میکنم.

تا هفته آینده,کشیدگی نسبتا مناسبی با خورشید خواهد داشت و میتوان در آسمان صبحگاهی به تعقیب آن پرداخت.البته نه به هیبت گذشته.
    امضای ایشان

وقتی آرامش را در خود نیابید, جستجوی آن در جای دیگر, کار بیهوده ای است.

3. Top | #192
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    5398
    تشکر شده 3,050 بار در 259 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط rezash نمایش پست ها
    خودم هم به بازگشت پرفروغ آیسان امید داشتم ولی مقاومت در برابر خورشید آن هم در آن فاصله بسیار سخت است به خصوص برای یک تکه کوه یخی کوچک.

متاسفانه هسته آیسان هم کوچک بود و هم احتمالا سست بود که اینچنین در حضیض گسسته شد.
    بله آقای شعبانی قبول دارم. اما اگر برخی مشخصات فیزیکی دنباله دار های آیسان و لاوجوی (C/2011 W3) رو با هم مقایسه کنیم، به این نتیجه می رسیم که دنباله دار ها بشدت غیر قابل پیش بینی اند:

قطر آیسان: حدود 2 کیلومتر (تخمین زده شده توسط HST)
    قطر لاوجوی: حدود 0.5 کیلومتر

کمترین فاصله ی آیسان از خورشید: 0.01244 واحد نجومی (.A.U)
    کمترین فاصله ی لاوجوی از خورشید: 0.00555 واحد نجومی (.A.U)

قدر آیسان هنگام کشف: حدود 20 (!)
    قدر لاوجوی هنگام کشف: 13

مدت زمان زنده ماندن پس از حضیض آیسان: ؟
    مدت زمان زنده ماندن پس از حضیض لاجوی: 4 روز

از هر لحاظ که این دو دنباله دار رو با هم مقایسه کنیم، به این پی می بریم که آیسان حداقل باید نمایشی مانند لاوجوی رو داشته باشه... اما...

-------------------------------------------------------------------------------------------

*** تلسکوپ فضایی هابل در اواسط ماه دسامبر، یعنی هنگامی که آیسان کمی از خورشید فاصله می گیرد، قرار است که از بقایای این دنباله دار تصویر برداری کند.

((تصویر تهیه شده از آیسان توسط هابل در تاریخ 2 نوامبر))
    امضای ایشان

4. Top | #193
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    9966
    تشکر شده 74 بار در 7 ارسال

در ابتدا به نظر می‌رسید تکه‌‌ای کوچک از هسته‌ی یخی آیسان از جهنم تاج خورشیدی سالم مانده و در حال دور شدن است تا به آسمان شب برگردد، اما با دور شدن از خورشید به سرعت کم‌فروغ و محو شد و نشان داد که هسته متراکمی باقی نمانده و آیسان در تاج خورشید نابود شده است. گاز و غبار بازمانده از دم و گیسوی دنباله‌دار کماکان در فضا در حرکت است و این توده بسیار محو و کم فروغ ممکن است در تصاویر بسیار عمیق و با میدان دید باز از آسمان در شب‌های بعد ثبت شود.

آیسان، دنباله‌دار جنجالی این روزها که همه‌جا درباره‌اش سخن می‌گویند، دیروز نزدیک‌ترین فاصله‌اش با خورشید را تجربه کرد و ساعاتی بعد از آغوش خورشید بیرون آمد. تصاویر و فیلم‌های این هم‌آغوشی آسمانی از دید چشمان تیزه‌بین فضاپیماها و ماهواره‌هایی که همواره یگانه ستاره‌ی منظومه‌ی شمسی را نظاره می‌کنند پنهان نماند و لحظه به لحظه‌ی این ملاقات باشکوه ثبت شده‌ است.

تکه‌ (یا تکه‌هایی) کوچک از هسته‌ی یخی آیسان به نظر می‌رسد که از جهنم تاج خورشیدی سالم مانده و در حال دور شدن است تا به آسمان شب برگردد، منظره‌ای که بدون شک دنباله‌دار قرن را به نمایش نمی‌گذارد اما منظره‌ای تماشایی درصبحگاه اواسط آذر در آسمانی تاریک (به دور از نور شهر) خواهد بود. هنوز مشخص نیست بازمانده‌ی آیسان با ورود به آسمان شب طی چند روز آینده چقدر روشن و دُم آن چند درجه گسترده خواهد بود.

5. 15 کاربر مقابل از mohadeseh:) عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #194
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

تو پست 172 همین تاپیک دوتا تصویر رو از SDO قرار داده بودم که بنظرم میاومد دنباله‌دار ISON در اون‌ها دیده میشه. جرم مذکور فقط در یک فریم دیده میشد ولی چون در دو عدد از سه عدد ویدئو SDO اونو پیدا کرده بودم تصور میکردم که خود ISON باشه. دلیل تک فریم بودنش هم رو پیش خودم اینجور توجیه کرده بودم که دنباله‌دار بخاطر نور ضعیفش دیده نمیشه اما در اون دو فریم انفجارهای گاز زیر سطح یخی ISON اونو مرئی کرده. تا همین چند دقیقه پیش احساس میکردم که این جرم ISONه و پستی هم امروز در موردش اینجا گذاشتم که بعد از رسیدن به نتایج پایین پاکش کردم.

از اونجایی که تو هیچ سایت خبری هیچ اشاره ای به این جرم نشده بود تصمیم گرفتم که خودم بررسیش کنم. با ترکیب کردن فریم‌ها و استخراج تا جای ممکن دقیق مدار ISON از طرح شماتیک پست 159 و انداختن اون روی تصویر SDO متوجه شدم که این جرم یا نویز یا هر چیز دیگه نمیتونه ISON باشه:

با اینکه فکر می‌کنم یکجور نویز باشه ولی با این حال تک بودن این نویز، درشت بودن اون و دنباله‌دار بودنش برام خیلی عجیبه. یعنی اینها تکه‌هایی از ISON در حال متلاشی شدن هستن که بخاطر انفجار گاز داخل هسته برای لحظاتی مرئی شدن؟ جهت دنباله‌ها در دو حالت دقیقاً عکس همدیگرن؛ یکی بالا یکی پایین؟! از لحاظ زمانی پایینی به لحظه 175400 و بالایی به لحظه 183148 جهانی مربوط میشن. SDO هر 12 ثانیه یک تصویر ثبت میکرد بنابراین این نقاط بایستی در عرض 12 ثانیه ایجاد و محو شده باشن تا فقط در یک فریم بیافتن! بهرحال نویزهای غریبی‌ان!

-----------------------------------------------------------------------------
    پانویس: بین ساعت و دقیقه و ثانیه نمیتونم « : » بذارم. شکلک میاد جاش!!!
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

7. 21 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #195
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

آیسان همچنان نفس می‌کشد!

هر چند که ISON روز به روز در حال کم نورتر شدنه اما همچنان در آخرین تصاویر فضاپیمای STEREO دیده میشه:

دنباله‌دار ISON در گوشه بالا سمت راست تصویر بخوبی مشخص است.
    تصویر از رصدخانه فضایی STEREO A در 3 دسامبر 2013.

تصویر از رصدخانه فضایی STEREO A در 4 دسامبر 2013.

ضمناً هفته آینده مدارگرد تازه پرتاب شده مریخ (MAVEN) برای رصد این دنباله‌دار اقدام می‌کنه و پس از اون و در اواسط الی اواخر دسامبر هابل و چاندرا و اوایل 2014 اسپیتزر نگاهی به بقایای ISON خواهند داشت.
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

9. 19 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #196
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98
    تشکر شده 21,151 بار در 1,931 ارسال

هنوز هم وقت برای ارسال تصاویر ثبت شده از آیسان برای شرکت در مسابقه وجود دارد.

همانطور هم که قبلا در همین تاپیک ذکر شده است جوایز این مسابقه قابل توجه میباشد.

نفر اول:

نفر دوم:

Cometron 114 AZ Telescope

نفر سوم:

Cometron 12x70 Binoculars

تصویری از جوایز:

اسپانسر این مسابقه شرکت سلسترون میباشد.

برای دیدن جزئیات بیشتر به نشانی زیر مراجعه کنید:

http://www.skyandtelescope.com/news/...234689801.html
    امضای ایشان

وقتی آرامش را در خود نیابید, جستجوی آن در جای دیگر, کار بیهوده ای است.

11. Top | #197
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    9054
    تشکر شده 9 بار در 1 ارسال

با وجود تخمین 90 درصدی نابودی دنباله‌دار آیسان در پی اقدام انتحاری نزدیک شدن به جو خورشید، ناسا قصد دارد با کمک تلسکوپ‌های پر‌قدرت و فضاپیماهای مختلف، جست‌وجو برای یافتن بقایای احتمالی این دنباله‌دار را آغاز کند.

به گزارش ایسنا، آیسان (ison) با نام رسمی c/2012 s1 که به دنباله‌دار قرن نیز شهرت دارد، روز پنجشنبه 28 نوامبر (هفتم آذر) در یک اقدام انتحاری با سرعتی بالغ بر 350 کیلومتر در ثانیه، از فاصله 1.2 میلیون کیلومتری جو خورشید عبور کرد که این اقدام باعث متلاشی شدن هسته یخی دنباله‌دار شد.

اغلب اخترشناسان بر این باورند که آیسان در نتیجه تحمل حرارتی بالغ بر 2760 درجه سانتیگراد بطور کامل نابود شده است؛ با این حال ناسا قصد دارد دور جدید تحقیقات خود را با هدف یافتن پاره‌های دنباله‌دار که احتمالا نجات پیدا کرده‌اند، طی هفته‌های آتی آغاز کند.

تخمین زده می‌شود که از هسته یک کیلومتری آیسان، احتمالا خرده سنگ‌های 10 متری نجات پیدا کرده باشند.

ناسا قصد دارد از دوربین‌های پر قدرت فضاپیمای stereo، فضاپیمای maven که به تازگی با هدف بررسی جو مریخ راهی فضا شده است و تسهیلات تلسکوپ مادون قرمز (irtf) در هونولولو برای یافتن بقایای احتمالی دنباله‌دار استفاده کند.

در بازه زمانی اواسط تا اواخر ماه جاری میلادی (دسامبر) ناسا با استفاده از تلسکوپ‌های هابل و چاندرا، جستجوهای عمق فضا را با هدف یافتن بقایای احتمالی دنباله‌دار آیسان آغاز خواهد کرد؛ تلسکوپ اسپیتزر نیز از اوایل سال 2014 میلادی به این تحقیقات می پیوندد.

با این حال «گرهارد شووم» مدیر بخش عملیات علوم منظومه شمسی در آژانس فضایی اروپا (esa) معتقد است که اخترشناسان هیچ شانسی برای مشاهده مجدد آیسان ندارند و این دنباله‌دار درخشان در نتیجه نزدیک شدن به خورشید بطور کامل نابود شده و بقایایی از آن به جای نمانده است.

12. 9 کاربر مقابل از صداقت عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

13. Top | #198
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    9764
    تشکر شده 83 بار در 10 ارسال

مروری بر سرگذشت دنباله دار آیسان در دو ماه آخر زندگی خود ، در قالب پاورپوینت از صفحه 10 تا آخرین پست همین تایپیک
    تقدیم به تمامی کاربران آوااستار که لحظه به لحظه اخبار مربوط به آیسان رو منتشر کردن

دانلود فایل

-----------------
    هر چند آیسان سرانجام غمگینی داشت ، اما خیلی از کاربران از جمله خودم ، اطلاعاتمون در مورد این دنباله دار کامل تر شد... به خصوص وضعیت یک دنباله دار در هنگام حضیض خورشیدی... امیدوارم به زودی شاهد دنباله داری چون مک نات و هیل پاپ باشیم

14. 10 کاربر مقابل از sina.zendehboudi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

15. Top | #199
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    487
    تشکر شده 2,517 بار در 229 ارسال

در عکس زیر که از موقعیت دنباله دار آیسان(مطابق محاسبات) گرفته شده هیچ جرمی که نشان دهنده این دنباله دار باشه، دیده نمی شود

منبع:
    http://spaceweather.com

16. 10 کاربر مقابل از امیر حسن زاده عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

17. Top | #200
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    5510
    تشکر شده 927 بار در 142 ارسال

به دنبال ایسان

دنباله دار آیسان ( c/2012 s1 )         
    نقل قول نوشته اصلی توسط امیر حسن زاده نمایش پست ها
    در عکس زیر که از موقعیت دنباله دار آیسان(مطابق محاسبات) گرفته شده هیچ جرمی که نشان دهنده این دنباله دار باشه، دیده نمی شود

منبع:
    http://spaceweather.com
    سلام
    حق با شماست آقای حسن زاده
    بنده هم با توجه به آماری که در سایت های www.heavens-above.com (قدری حدود 5.5 برای ایسان ذکر کرده بود) و نرم افزار Starry Night (این نرم افزار هم قدری حدود 6 برای آیسان ذکر کرده بود) و همچنین سایتwww.calsky.com نیز قدری حدود 10 برای آیسان ذکر شده بود..دوستان میتونن چک کنن
    با توجه به پست های گذشته که دوستان نابودی آیسان رو ذکر کرده بودند مایه تعجب است چطور سایت مشهوری همچون heavens هنوز هم آپدیت نشدن ؟
    کنجکاو شدم برای آخرین بار این دنباله دار رو رصد کنم
    ساعت 2 صبح عازم نقطه ای بسیار تاریک (کوه سرخ واقع در 75 کیلومتری جنوب نیشابور با ارتفاع 2100 متری و سرمای 5- )شدم که جز سرما ابری شدن صبحگاه و البته بارش برف ناگهانی در برگشت چیزی عایدم نشد.
    البته دوستان دنباله دار لاوجوی رو فراموش نکن که بسیار زیبا شده و چون منطقه تاریک بود تونستم چندعکس نسبتا خوب از اون ثبت کنم که عجله کردن در قطبی کردن مقر بدلیل ظهور ابر در افق غربی و سرمای استخوان سوز هوا و وزش بادی که مختص مناطق مرتفع هست و اذیت کردن ریموت کنترل دوربین در روشن شدن همه دست به دست هم دادن تا نتونم برای ثبت دنباله دار لاوجوی بیش از 80 ثانیه نوردهی کنم.
    عکس اول آیسان نوردهی 100 ثانیه در ایزو1600 چیزی دیده نشد

عکس دوم :مسیر لیزر سبز مکان لاو جوی رو نشون میده که دم دمای صبح زیر ابرها رفت

عکس سوم : در انتظار طلوع خورشید عکس چهارم :ریزش برف دوساعته
    و عکس پنجم: دنباله دار لاوجوی دوستان میتونن این عکس رو با عکسی که از همین دنباله دار در پست 110 همین تاپیک به اشتراک گذاشتم مقایسه کنن
    امضای ایشان
    در دهـــر، هـر آنـکه نـیـم نانـی دارد - از بـهـر نشــست ، آشــیانی دارد
    نه خادم کس بود، نه مخدوم کس - گو : شاد بزی که خوش جهانی دارد

18. 10 کاربر مقابل از toraj1358 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 20 از 22 نخستنخست ... 1016171819202122 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)