صفحه 16 از 22 نخستنخست ... 6121314151617181920 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 151 تا 160 , از مجموع 211

موضوع: دنباله دار آیسان ( c/2012 s1 )

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    5398
    تشکر شده 3,050 بار در 259 ارسال

Post دنباله دار آیسان ( c/2012 s1 )

با سلام خدمت دوستان عزیز

یکی از مهم ترین پدیده های نجومی سال 1392 ظهور یک دنباله دار با نام C/2012 S1 یا همان آیسان ( ISON ) است.

این دنباله دار در تاریخ 28 نوامبر 2013 ( هفتم آذر ماه 1392 ) به نزدیک ترین فاصله اش از خورشید خواهد رسید.

این فاصله برابر با 1.2 میلیون کیلومتر بوده و کمتر از 0.01 فاصله ی زمین تا خورشید است. این فاصله می تواند باعث تکه تکه شدن و یا تبخیر کامل این دنباله دار شود اما همه ی این ها یک حدس و گمان بوده و بستگی به مشخصات فیزیکی و شیمیایی این دنباله دار دارد.

این دنباله دار دارای پتانسیل دیده شدن با چشم غیر مسلح را نیز دارد، ولی پیش بینی ها از آینده ی این دنباله دار با هم تفاوت دارند. بازه ی قدر درخشندگی های پیش بینی شده برای زمانی که این دنباله دار در حضیض خورشیدی است، از 14- تا 5+ است.

با کمک شما دوستان، در این تاپیک به بیان اخبار منتشر شده، تصاویر گرفته شده از این دنباله دار و بررسی آن ها می پردازیم.

ضمنا در این تاپیک، موقعیت این دنباله دار را در آسمان مشخص کرده و دستور العمل های رصد این دنباله دار را نیز قرار خواهیم داد.

2. Top | #151
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    6275
    تشکر شده 3,346 بار در 359 ارسال

سلام به همگی
    من به سایتی که آقای شعبانی در پست 147 معرفی کردند رفتم و داده های لحظه به لحظه ی این سایت از آیسون:
    دنباله دار آیسون هر روز و هر لحظه داره از زمین دورتر و به خورشید و حضیض خورشیدی خودش نزدیک تر میشه
    قدر درخشندگی آیسون در حال حاضر 2.52 و ظاهرا در صورت فلکی میزان ( ترازو ) دیده میشه
    در حال حاضر فقط 2 روز و 23 ساعت به حضیض خورشیدی آیسون مونده ( حضیض خورشیدی در 28 نوامبر یعنی ، 5 شنبه 7 آذر رخ میده)

امضای ایشان
    حتی در انتهای بن بست نیز، راه آسمان باز است... !
    پس پرواز را بیاموز!

3. 16 کاربر مقابل از Mahdieh. GH عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #152
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98
    تشکر شده 21,151 بار در 1,931 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Amirali نمایش پست ها
    سلام دوستان
    امروز صبح پس از مدتها هوا صاف شد و برای رصد ایسان اقدام کردم اما متاسفانه هیچ اثری از ایسان نه با چشم برهنه و نه با دوربین دوچشمی دیده نشد!!!
    حتی توی عکس هایی هم که گرفتم چیزی ثبت نشد!!

به خاطر روشن شدن اسمون هم به هیچ وجه امکان نوردهی بیشتر برای ثبتش وجود نداره و عکس فورا اووِر میشه

[/CENTER]

به همان دلیل فنی امکان عکس گرفتن از این دنباله دار مقدور نشده است.فکر کنم بتوان با تلسکوپ و در صورت دارا بودن افق باز و پاک آنرا رصد کرد.

در روز پنج شنبه و هنگام حضیض خورشیدی امکان دیدن این دنباله دار وجود دارد.

البته اگر به درخشندگی قابل قبول و دنباله ای درخور توجه برسد.برخی منابع تا قدر درخشندگی 7- و یا کمی بیشتر را پیش بینی میکنند که احتمال رویتش را زیاد میکند.

البته این دنباله دار هسته ای کوچک دارد و همین مورد در درخشندگی و رویتش در روشنائی روز, خلل ایجاد میکند.

خورشید خراشها اغلب به ناگهان پرفروغ شده و خیلی زود هم کم فروغ میشوند.

در این چند روز هم عکاسان معدودی موفق به عکسبرداری از این دنباله دار و در روشنائی روز شده اند.مثل عکس زیر که به نظر من ابری بودن افق به ثبت دنباله دار کمک کرده است.

و البته آیسان نیز به سختی دیده میشود.

Lionel Parmeggiani
    امضای ایشان

وقتی آرامش را در خود نیابید, جستجوی آن در جای دیگر, کار بیهوده ای است.

5. Top | #153
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    487
    تشکر شده 2,517 بار در 229 ارسال

دنباله دار آیسان وارد میدان دید دوربین C3 - SOHO شد

6. 20 کاربر مقابل از امیر حسن زاده عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

7. Top | #154

عنوان کاربر
    شماره عضویت
    17
    تشکر شده 12,423 بار در 1,283 ارسال

مسیر حرکت دنباله دار ISON

امضای ایشان
    [CENTER][COLOR="navy"][B]as days and nights,
    would pass me by
    i tell myself that i was waiting for a sign
    then she appeared,
    a love so fine,
    my valentine[/B]
    [/COLOR]:ORLY::ORLY::ORLY::ORLY:

[/CENTER]

8. 12 کاربر مقابل از yperseusy عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

9. Top | #155
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

دیروز غروب خبر بدی در سایت skyandtelescope دیدم که میگفت خطوط نشری طیف ISON یکی پس از دیگری بسرعت در حال محو شدنه و این بهمراه نشانه‌های دیگری از جمله فوران‌های ناگهانی، کم بودن نرخ تولید غبار با وجود نزدیکتر شدن به خورشید، عقب ماندن مرکز درخشندگی ISON به میزان 5 ثانیه قوسی نسبت به مکان پیش بینی شده در 22 نوامبر و ... که همه اینها میتونن نشانه متلاشی شدن هسته باشن.

اما امروز خبر امیدوارکننده‌ای رو در Spaceweather دیدم که با اشاره به اخبار قبلی نتایج ناراحت کننده اونو رد کرده. در این خبر که هم اکنون رو سایت Spaceweather هست یکی از خوانندگان سایت بنام Rob Matson از تصاویر STEREO-A فیلمی تهیه کرده که به محدوده زمانی 21 تا 24 نوامبر یعنی زمانی که رصدخانه اسپانیایی نتایج ناراحت کننده طیف نگاریش رو ثبت میکرد مربوط میشه. در این فیلم بخوبی جدا شدن توده‌هایی عظیم از ماده مشخصه که وارد دنباله ISON شدن. Matthew Knight از رصد خانه Lowell و عضو ائتلاف رصدی دنباله‌دار ISON ناسا بعد از ابراز نگرانی که دیروز بعد از شنیدن گزارش‌ها داشته با مشاهده درخشانتر شدن دنباله‌دار در 36 ساعت گذشته طبق تصاویر رصدخانه‌های خورشیدی ناسا دلیل این محو شدن موقتی خطوط جذبی رو آزاد شدن ناگهانی حجم زیادی از غبار از هسته دنباله‌دار عنوان کرده که باعث ضعیف شدن طیف نشری دنباله‌دار شده.

فیلم مربوطه رو میتونین از این لینک دریافت کنید (32 مگابایت):
    http://science1.nasa.gov/media/media...27/96hours.avi
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

10. Top | #156
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    2400
    تشکر شده 6,172 بار در 666 ارسال

سلام به دوستای خوبم

من فردا دارم میرم کویر ، مدتیه خبر های آیسان رو دنبال نکردم ، دقیقا میشه بهم بگید که فردا کجا می تونم احیانا پیداش کنم؟

11. 11 کاربر مقابل از مسعود فرح بخش عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #157
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای ويكی نجوم
    شماره عضویت
    960
    تشکر شده 6,841 بار در 934 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط مسعود فرح بخش نمایش پست ها
    سلام به دوستای خوبم

من فردا دارم میرم کویر ، مدتیه خبر های آیسان رو دنبال نکردم ، دقیقا میشه بهم بگید که فردا کجا می تونم احیانا پیداش کنم؟

سلام بر مسعود گرامی

با این که خیلی بعیده بتونی ببینیش ولی خوب حداقل جای امید اندکی هست .

فردا آیسان درست در نزدیکی ستاره قلب العقرب در صورت فلکی عقرب ، توی مزر بین میزان و این صورت فلکی قرار داره ، یعنی دقیقا کنار خورشیده

این هم نقشه آسمان

حد قدر حدودی ستاره های قابل تشخیص 6.5 فرض شده و شهر پیش فرض هم آران و بیدگل هستش

این هم اطلاعات دیگه :

موفق باشی
    ویرایش توسط Mojtaba.M : 11-28-2013 در ساعت 12:26 AM
    امضای ایشان
    این سرا را سزا بیش از این است ....

13. 15 کاربر مقابل از Mojtaba.M عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #158
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153

Exclamation

نقل قول نوشته اصلی توسط مسعود فرح بخش نمایش پست ها
    سلام به دوستای خوبم

ISON فردا دقیقاً بغل خورشیده.
    حضیض خورشیدی ISON فردا شب ساعت 22:16 به وقت تهران رخ میده. فردا در هنگام طلوع خورشید ISON در سمت راست خورشید و به فاصله 4 درجه‌ای اون قرار داره و بامداد روز بعد در سمت چپ خورشید و به فاصله 2.5 درجه‌ای اون هست. پیش بینی شده که قدر ISON در حضیض خورشیدی به 4- میرسه اما هر لحظه ممکنه که ISON فورانی عظیم و ناگهانی رو آغاز کنه و به درخششی بیشتر برسه. هیچ چیز مشخص نیست. ضمناً با وجود اینکه تو بعضی از سایت‌های نجومی روش رصد ISON رو در روشنایی روز و نزدیکی خورشید عنوان میکنن اما NASA به رصدگران هشدار جدی داده و عنوان کرده که بهترین و ایمن‌ترین راه دنبال کردن این گذر از طریق رصدخانه‌های خورشیدی ناسا هست و مشاهده مستقیم به هر شکلی حتی اگر به فاجعه ورود نور خورشید به دوچشمی منجر نشه اما بازهم وجود پرتوهای مضر در نزدیکی خورشید برای چشم بسیار مضره. بنابراین پیشنهاد میکنم بهیچ وجه با دوچشمی بسراغ رصد ISON نرید. کوچکترین اشتباه میتونه منجر به از دست دادن بینایی منجر بشه و بخوبی اطلاع دارید که بینایی مهمترین نعمت برای یک منجمه.

از طرف دیگه چون میدونم ما منجم‌ها نمیتونیم طاقت بیاریم (از جمله خود من ) اینو هم میگم که اگه از فشار کنجکاوی بالا مجبور شدید به خورشید نگاه کنید ابتدا به طریقی یه حائل بین خودتون و خورشید بندازید. بهترین حائل سقف ساختمانه (که البته تو بیابون پیدا نمیشه!). از داخل سایه شروع کنید و کنج سقف رو روی خورشید بندازید و در اطراف بدنبال ISON بگردید. بازم حواستون باشه که ورود نور خورشید اونهم فوکوس شده بداخل چشم عوارض زیادی برای یک منجم داره. به امید رؤیت یه دنباله‌دار افسانه.

ضمناً دوستان برای رفع کنجکاوی میتونن این امشب و فردا شب با Lovejoy مشغول بشن که فوق العاده این روزها زیبا شده.
    --------------------------------------------------------------------------
    با پست آقا مجتبی همزمان شد.
    امضای ایشان
    Benjamin Franklin

15. 20 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #159
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153

فقط ساعاتی تا حضیض خورشیدی دنباله‌دار ISON باقی مونده. طبق آخرین تصاویر از رصدخانه‌های فضایی خورشیدی، هسته دنباله‌دار ISON بظاهر همچنان سالمه و لحظه به لحظه در حال پر فروغ‌تر شدنه (این فیلم رو ببینید). رصدخانه دینامیک خورشید یا SDO که در وضعیت عادی مستقیماً روی خورشید نشانه رفته قراره که در لحظات هیجان انگیز دور زدن ISON بدور خورشید بطور موقتی هدف نشانه روی خودش رو تغییر بده و بر روی این دنباله‌دار جنجالی متمرکز بشه. در اینفوگرافی زیر می‌تونید برنامه SDO برای رصد ISON رو ببینید. ضمناً قراره بین ساعات 21:45 تا 22 قرارگیری تصاویر تهیه شده SDO بر روی اینترنت آغاز بشه. برای دیدن این تصاویر در زمان گفته شده به این آدرس مراجعه کنید:

http://cometison.gsfc.nasa.gov/#

برنامه رصدی رصدخانه دینامیک خورشید (SDO)
    تمامی زمان‌ها بوقت تهران است.
    امضای ایشان
    Benjamin Franklin

17. 19 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #160
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    9764
    تشکر شده 83 بار در 10 ارسال

دنباله دار آیسان ( c/2012 s1 )         
    سلام به همگی دوستان ، همون طور که دوست عزیزمون Mosen گفتند ، زمان کمی به حضیض آیسان مونده ،

الان در فاصله ی بسیار کمی از خورشید 0.014 واحد نجومی یا 2.270 میلیون کیلومتر از خورشید فاصله داره. هفت صدم فاصله ی زمین تا خورشید..
    که این فاصله در لحظه حضیض خورشیدی به 0.012 واحد نجومی میرسه. سرعتش هم به طور شدیدی! در حال افزایشه ، بطوری که با هربار رفرش کردن صفحه حدود 2-3 کیلومتر بیشتر میشه! الان با سرعت 350 کیلومتر به سمت خورشید حرکت میکنه که این مقدار در لحظه حضیض به 378 کیلومتر بر ثانیه میرسه.. یعنی 0.13 سرعت نور! فاصلش تا لحظه حضیض از زمین بیشتر خواهد شد ولی بعد از اینکه حضیض رو رد کرد همینطور به زمین نزدیک میشه .. فاصلش الان از زمین 0.995 واحد نجومی هست.
    قدرش هم بر اساس سایت CometISON 2013 الان منفی 6.7 هست که داره با سرعت زیادی پر نور میشه... تا لحظه حضیض اگه به همین صورت پیش بره فکر میکنم به منفی 9-10 هم برسه!
    از لحاظ ظاهری حدود 4 درجه با خورشید فاصله داره الان که فکر میکنم برای 2-3 روز تو آسمون شامگاهی باشه (اینو مطمئن نیستم منتظر نظر دوستان هستم )

موقعیت آیسان در این لحظه »

در لحظه حضیض »

شرایط برای رصد آیسان ، فکر میکنم تا تا 1 هفته دیگه هم مناسب نخواهد بود. هفته اینده همین روز ساعت 5:50 که احتمالا آخرین زمان ممکن برای دیدن اجرامه ، ارتفاع آیسان حدود 7-8 درجه هست.

19. 5 کاربر مقابل از sina.zendehboudi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 16 از 22 نخستنخست ... 6121314151617181920 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 2 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 2 مهمان ها)