صفحه 1 از 8 12345 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 78

موضوع: رصد در المپیاد

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    مدال طلای جهانی المپياد نجوم
    شماره عضویت
    3538
    تشکر شده 4,710 بار در 536 ارسال

رصد در المپیاد

همونطوری که می دونید مهارتِ رصد، توی المپیاد نجوم نقش مهمی داره. برای همین این تاپیکو ایجاد کردم که

بدونیم برای رصد باید چی بخونیم و چه جوری مهارت رصدیمون رو افزایش بدیم.

توجه کنید که بخش زیادی از این مهارت به صورت تجربی و با رصد زیر آسمون تاریک یا با کار با تلسکوپ به دست میاد. بنابراین تجارب رصدی تون رو هم می تونید این جا قرار بدید. (البته فقط رصد های المپیادی رو... ! )

غیر المپیادی های مشتاق رصد هم می تونن بحث رو دنبال کنن. توصیه های المپیادی تنها در انتهای این مطلب مطرح میشه.

باقی مطلب همون چیزیه که ما همه با هر سطح سوادی از آسمون می فهمیم.

به قول سهراب سپهری : "... هر کجا هستم ، باشم ، آسمان مال من است !"
    ویرایش توسط arashgmn : 08-14-2013 در ساعت 02:23 PM

2. Top | #2
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    شماره عضویت
    3538

اولین کار در رصد ، قطعا شناخت آسمونه. شناخت صورت های فلکی ، شناخت ستاره های پرنور و خلاصه این که وقتی توی یه آسمون تاریک (دور از نور شهر و بدون حضور ماه ) به این همه ستاره نگاه می کنیم ، توی این آسمون خدا ، گم نشیم !

افرادی که برای اولین بار رصد میرن ، معمولا نسبت به آسمون هیچ آشنایی اولیه ای ندارن و شاید اسم چندتا صورت فلکی معروف رو شنیده باشن. توی رصد هم اغلب صورت های فلکی بهشون نشون داده میشه و میگن که :

"... این ملاقه هه دب اکبره ، این دو تا ستاره رو اگه ادامه بدید میرسید به ستاره قطبی ، نزدیک ترین ستاره ی پرنور به ستاره قطبی ستاره ی نوک صورت فلکی قیفاووسه که شبیه یه خونه اس ... "

و خیلی چیزای دیگه ! که اگه با آب و تاب و همراه با تعریف کردن افسانه های هر صورت فلکی باشه ، خیلی هم شنیدنی میشه! اما اغلب اگر چند روز بعد از همون شنونده های مشتاق سوال بشه که صورت فلکی اژدها شبیه چی بود یا این که کجا بود ، 99 درصدشون فراموش کردن ! حق هم دارن. چون دوره نکردن.

اما چه کار کنیم که وقتی دوباره رفتیم رصد ، همه ی اون توضیحات یادمون باشه ؟ چه کار کنیم که مایی که هیچ چیزی از رصد نمی دونیم و تا حالا هم رصد نرفتیم ، آسمون رو یاد بگیریم ؟ اونم بدون راهنما ؟

پست های بعد جواب خیلی ساده ای به این سوال ها میدیم.
    ویرایش توسط arashgmn : 08-14-2013 در ساعت 05:05 PM
    امضای ایشان
    عجیب ترین چیزی که تا به حال تو نجوم دیدم نه ابعاد و ارقام ماه و ستاره و فاصله و جرم اجرام کیهانیه و نه اسرار سر به مهر درون سیاهچاله ها !
    اینه که یک علاقه مشترک چه جوری می تونه این همه آدمو با هم آشنا کنه !

3. Top | #3
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    شماره عضویت
    1713
    تشکر شده 423 بار در 67 ارسال

پیدا کردن صورت فلکی ها تو صفحات وایت اسکای نرم افزار استاری نایت واقعا می تونه کمک کنه.
    البته هر کس باید یک یا ۲ صورت فلکی پرنور اسمان رو پیدا کنه و باید بتونه از اونا بقیه صور رو شناسایی کنه.
    مثلا من از ذات الکرسی و مثلث تابستانی استفاده می کنم. خیلی ها از دب اکبر استفاده می کنند.

4. Top | #4
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    5944
    تشکر شده 274 بار در 43 ارسال

به نظر من هم برای شروع بهتره از نرم افزارهایی مثل استاری نایت یا استلاریوم استفاده بشه

5. Top | #5
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    5839
    تشکر شده 1,240 بار در 176 ارسال

سلام دوستان
    یه مسئله ای یادم اومد که گفتم بگم
    کتابی به اسم صورت های فلکی
    ترجمه ی مهندس احمد دالکی
    که اجرام عمقی هر صورت فلکی با نقشه آسمان و موقعیت اون صورت فلکی با صور فلکی دیگه رو نشون میده
    یه کتاب جم و جوریه که خیلی راحت میشه تمامی صور فلکی رو در مدت کوتاهی یاد گرفت
    امضای ایشان
    I hope God grant you the serenity and power to struggle on

6. 14 کاربر مقابل از skynight عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

7. Top | #6
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلاي كشوري المپياد نجوم
    مدال برنز جهاني المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1783
    تشکر شده 2,171 بار در 243 ارسال

از جناب گل محمدی عزیز تشکر میکنم بابت این پست بسیار خوب و به جاشون!

منم نمیخوام ترتیب مطالب رو بهم بریزم فقط یه سری نکته میگم که به نظرم لازم ومهمه.

1-دوستان اگر منجم آماتور خوبی هستید اصلا به این معنی نیست که توی رصد المپیاد موفق باشید.در رصد المپیاد، جرم گیری تنها بخشی از نمره هستش و بخش اعظم دیگه رو تونایی های اهمییت بسیار داره. برای مثال اسکیچ زدن اصلا کار بیهوده ای نیست. کمک میکنه تو خیلی چیزا اگه اصولی بزنید. حالا در ادامه بیشتر توضیح میدم.

2- بچه های شهرستان که اینقد میگن امکانات آموزشی بچه های تهران بیشتره یکی از راه هایی که این مشکل رو میتونه براشون پوشش بده رصده. به هر حال دسترسی بچه های شهرستان به رصد گاه ها میتونه راحت تر باشه پس تا میتونین رصد برین چون صرفا رصد حفظیات و مهارته و تقویت این بخش با تجربه ی بیشتر امکان پذیره.

3-بخش اعظمی از رصد حفظیاته.اصلا نیازی به آسمون نداره.اصلا بخشی از امتحان رصد المپیاد هم حفظی که اگه با داشتن یه نرم افزار خوب مثل استاری نایت و استلاریوم میشه این بخش رو کامل شد. حالا چیا باید یاد گرفت:

الف)اگه یه ورق سفید دادن بهتون که پر از ستارست و خط صورت فلکی ها بهم متصل نیست شما باید بتونید تمام صورت فلکی هارو کاملا پیدا کنید حتی اون هایی که نصفه افتادن(یعنی نصفشون خارج صفحه هست)

ب) گاهی اوقات تو همین جور نقشه ها ستاره های پر نور و بعضا مهم حذف میشه و ازتون میخوان بگید کدوم ستاره ها هستن. پس باید کاملا ستاره های هر صورت فلکی رو بشناسید(استانداردش صورت فلکی که در حالت تنظیمات عادی استاری نایت وجود داره هستش(البته گزنیه های متفاوتی داره و هرکدوم یه شکل میکشن ولی من اسم گزینه هاشون رو یادم نیست)

ج)باید اسم ستاره های مهم ترجیحا لاتین و آلفا بتا گاما دلتا هر صورت فلکی بدونید

د)صورت فلکی های کم نور خیلی مهمن. اینارو بیخیال نشید. بعضی از اینها جرم های مهمی دارن که چون ستاره های این صورت فلکی کم نورن گرفتنشون حتما نیاز داره قبلش یک راهی برای گرفتنش پیدا کنید.

ه)اجرام مهم یعنی مسیه و ان جی سی های پرنورو حتما سعی کنید جاهاشون رو یه چیز تقریبی یادتون باشه

4-اسکچ بزنید. هم از آسمون هم از توب تلسکوپ. در اسکچ رعایت کردن 3 مورد خیلی مهمه الف) اندازه ستاره ها باید به صورت دایره ی تو پر و متناسب با قدرشون کشیده بشه ب) فاصله ی بین ستاره ها شکل صورت فلکی ها نسبت هم همه باید مثل آسمون باشه فقط شما با یه ضریب باید کوچیک کنید ج) جهت باید در اسکچ مشخص باشه (ترجیحا شمال) مخصوصا از چشمی تلسکوپ چون تصاویر مستقیم نیستن این کار حتما نیاز به تمرین و تجربه داره.

میبینید اسکچ هم در حفظ کردن مکان صورت فلکی ها تخمین قدر تخمین زاویه تشخیص جهت اگه اصولی زده شه چقدر میتونه مهم باشه.

5- باید یه سری مهارت کار با تلسکوپو بلد باشید مثل میدان دید پیدا کردن با کرنومتر و... که حتما توضیح میدن

6- سعی کنید همیشه از رصد لذت ببرید و فقط دید المپیادو این چیزا نداشته باشید. مثله خیلی نباشید که دمه صبح میخوابن. اینا معنی رصدو نفهمیدم. تمام لذتش حداقل برای من همون 2 ساعت مونده به صبحه!
    امضای ایشان
    اگر ذهن ما اونقد ساده بود که راحت درکش میکردیم اونموقع اونقدر احمق بودیم که نمیتونستیم درکش کنیم

8. Top | #7
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    شماره عضویت
    3538

دب اکبر - Ursa Major

اما چه کار کنیم که وقتی دوباره رفتیم رصد ، همه ی اون توضیحات یادمون باشه ؟ چه کار کنیم که مایی که هیچ چیزی از رصد نمی دونیم و تا حالا هم رصد نرفتیم ، آسمون رو یاد بگیریم ؟ اونم بدون راهنما ؟

پست های بعد جواب خیلی ساده ای به این سوال ها میدیم.
    جواب ساده ای که قرار بود بدیم ، اینه :

چند صورت فلکی پرنور رو پیدا می کنیم و هر شب اون ها رو توی آسمون پیدا می کنیم. بعد از یه مدت که اون ها رو خیلی خوب شناختیم ، اون صورت رو به عنوان مبدا خودمون قرار میدیم و سعی می کنیم صورت های همسایه ی اونو پیدا کنیم. همین طوری جلو میریم تا صورت فلکی های بیشتری رو بشناسیم...

(فلسفه اش دقیقا مثل بازی Age of Empires می مونه )

خوب پس الان فقط می مونه شناختن و پیدا کردن صورت فلکی های معروف. من هم برای شناسوندن آسمون مثل بقیه جاها خیلی کلاسیک شروع می کنم. از معروف ترین صورت فلکی شروع می کنیم : دب اکبر! البته، دب اکبر علاوه بر معروف بودن، به چند دلیل فنی انتخاب خیلی خوبیه برای شروع ... . پس باهاش آشنا می شیم :

قسمت پرنور این صورت فلکی ، هفت ستاره ی انتهای اونه که شبیه ملاقه اس. این قسمت حتی از شهرهای پرنور هم دیده میشه. پس با کمی دقت می تونید اونو توی آسمون پیدا کنید. این قسمت این شب ها (اواخر مرداد ماه) بعد از غروب آفتاب، اگه به سمت شمال وایسید، این شکلی تو آسمون دیده میشه :

خوب این پست رو در همین جا به پایان می برم ! پست های بعدی سعی می کنیم کمی بیشتر با این صورت فلکی و نسخه ی کوچکترش (دب اصغر) آشنا بشیم.

-----------------------------

پ.ن 1 : این تاپیک قراره از سطح صفر (صفر کلوین !!!) شروع کنه و بیاد بالا. لطفا یهو مطلبی نذارید که کلی جلوتر قراره بهش برسیم. ( به قول یکی از استادا : اگه بذارید خودتون میدونید و خدای خودتون ... )

پ.ن 2 : سعی کنید این یه عادتی رو که میگم داشته باشید! اصلا یه اصل در نظرش بگیرید که در غیر این صورت در رصد سعاتمند نمی شوید!

وقتی از زیر به محیط سرپوشیده میاید بیرون در حالی که هوا تاریکه ، اولین کار اینه که بالا سرتون رو نگاه کنید !!!

باعث میشه که بدونید آسمون بالا سرتون چه خبره. جای صورت فلکی ها، سیاره و ... . پس یادتون نره ها! امشب موقعی که آشغال می خواستید بذارید دم در، اول آسمون رو نگاه می کنید بعدش آشغالا رو میذارید... !

پ.ن 3 : الان دارم بخش سوم آهنگ تابستان چهارفصل ویوالدی رو گوش می کنم. زیباست بسی.
    ویرایش توسط arashgmn : 08-19-2013 در ساعت 06:43 PM
    امضای ایشان
    عجیب ترین چیزی که تا به حال تو نجوم دیدم نه ابعاد و ارقام ماه و ستاره و فاصله و جرم اجرام کیهانیه و نه اسرار سر به مهر درون سیاهچاله ها !
    اینه که یک علاقه مشترک چه جوری می تونه این همه آدمو با هم آشنا کنه !

9. Top | #8
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    6114
    تشکر شده 2,560 بار در 294 ارسال

سلام
    حالا اگر ما هم بخواهیم در مورد نحوه رصد و شیوه شناخت اسمون توضیح بدیم باید از همین دب اکبر شروع کنیم یا صورت های قطبی دیگه رو هم می تونیم معرفی کنیم کلا منظورتون اینه که فقط شناسایی اسمون باشه یا بعد از شناخت صورت فلکی به اجزاشم می پردازین البته با رصد.
    امضای ایشان
    اهل ابادی عشقم ز همین ویرانم
    همه رفتند ولی با دل خود میمانم
    همسفر باشم اگر با تپش شب بوها
    دست اخر به گلستان تو سرگردانم
    هر چه کردم که نگویم دل ما هم تنگ است
    خیره شد یاد تو بر ما که خودم میدانم

10. 7 کاربر مقابل از SAEED560 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

11. Top | #9
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    378
    تشکر شده 492 بار در 56 ارسال

به نظر من یکی از بهترین کار ها این است که یک نقشه آسمان(مثل گردونه آسمان) را نگاه کنیم و سعی کنیم که جای صورت فلکی ها و صورت ها فلکی همسایه آن ها را به خاطر بسپاریم و بعد یک کاغذ بر داریم و وسط کاغذ را ستاره قطبی در نظر گرفته و سعی کنیم بقیه صور فلکی رسم کنیم(حتی می تونیم از روش بکشیم در بار های اول). اگر این کار را چند بار تکرار کنیم احتمالا" جای صورت فلکی ها در ذهنمون می ماند
    امضای ایشان
    شیشه پنجره را باران شست

از دل من اما چه کسی

نقش تو را خواهد شست

12. 14 کاربر مقابل از Ali Mohamad Nesari عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

13. Top | #10
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    378
    تشکر شده 492 بار در 56 ارسال

رصد در المپیاد         
    این یکی کاری که پیشنهاد می کنم هم حوصله می خواد وهم از خواب شب زدن...
    این کار به یک دور بین ساده و یک سه پایه نیاز دارد و اگر یک نرم افزار ساده مثل استلاریوم داشته باشید بهتر.... اول شما با استفاده نرم افزار یا یک گردونه آسمان می یایید ببینید الان مثلا" در سمت شرق چه صورت فلکی هایی وجود دارد بعد میروید در جایی که افق باز داشته باشد بعد سعی کنید ستاره های پر نور را(آلفا صورت فلکی ها معمولا" پیداست) شناسایی کنید برای کدام صورت فلکی است بعد دوربین را روی سه پایه قرار داده و جهت آن را رو به شرق می گیریم با استفاده از بخش منوآل دوربین (معمولا" روی دوربین ها با حرف M مشخص می شود) ایزو (iso) را 1600 گذاشته شاتر دوربین را روی 15 ثانیه گذاشته و دیافراگم را در باز ترین حالت گذاشته وبعد از افق شرق عکاسی می کنیم و 15 ثانیه صبر می کنیم بعد در LCD دوربین یا کامپیوتر به عکس نگاه می کنیم .

توضیحات: 1-این کار برای کسانی که به عکاسی علاقه دارند بسیار مفید است چون به مرور یاد می گیرن متناسب با شرایط محیط(روشنایی...) تنظیمات دوربین را انجام دهند.
    2-این کار چون عملی است بسیار جذاب تر از کار خشک حفظ کردن است.
    3-وقتی به رصد بروند خواهند دید راحت تر آسمان را می شناسند تا اینکه به صورت دو بعدی حفظ کنند و بخواهند روی آسمون آن را پیاده کنند.
    4-این کار به این خاطر است که اگر حتی نور کوچکی در آسمون پدیدار شود در عکس شما می افتد
    امضای ایشان
    شیشه پنجره را باران شست

از دل من اما چه کسی

نقش تو را خواهد شست

14. 12 کاربر مقابل از Ali Mohamad Nesari عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 1 از 8 12345 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)