صفحه 4 از 11 نخستنخست 12345678 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 31 تا 40 , از مجموع 108

موضوع: كهكشان راه شيري ، از ديد كهكشان هاي ديگر ( مباحثه )

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    451
    تشکر شده 11,082 بار در 1,135 ارسال

كهكشان راه شيري ، از ديد كهكشان هاي ديگر ( مباحثه )

همه ی ما تصاویر مختلف کهکشان ها را دیده ایم، بعضی از رو به رو دیده می‌شوند، برخی کمی مایل هستند،

بعضی اصلا از بغل دیده می‌شوند، بعضی بازو دارند و بعضی دیگر کلا بازو ندارند، بعضی مارپیچی-میله ای هستند و بعضی پراکنده و نا منظم...

اما تا حالا فکر کرده اید که اگر از روی یکی از این کهکشانها، به راه شیری نگاهی بیندازیم، اون رو چه شکلی می‌بینیم؟

سوال مورد بحث تاپیک هم همین هست:

اگر روی کهکشان همسایه و نزدیک خود، آندرومدا بنشینیم و به راه شیری نگاه کنیم، نزدیکترین تصویر به تصویر واقعی که ممکنه ببینیم چیست و چگونه است؟

برای راهنمایی و دونستن شرایط بیشتر این پست رو ببینید.
    دوستان عکس هایی که قراره تو تاپیک قرار بدید حتما دقت کنید تو آپلود سنتر آوا باشه و خود عکس در تاپیک دیده بشه.
    ویرایش توسط karimisss : 08-08-2013 در ساعت 01:14 AM

2. Top | #31
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    378
    تشکر شده 492 بار در 56 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط galaxy 1996 نمایش پست ها
    از نظر کیهانشناختی فکر می کنم سن کهکشان رو به فعالیت ماده تاریک مرتبط بدونند ، اولین کهکشان ها حدود یک میلیارد سال پیش به وجود اومدند.
    ولی فکر نمی کنم کهکشان ما خیلی پیر باشه تا این حد...

نه دیگه اختلاف منظر نداریم.فاصله خیلی بیشتر از این صحبت هاست...!
    فواصل بین دو کهکشان از فواصل کیهانشناسی ولی اینکه کجای آندرومدا باشیم اخترفیزیکیه.البته چون آندرومدا نزدیکه نسبتا(این نسبتا خیلی مهمه!!!) ممکنه مقدار بسیار کمی اختلاف منظر به وجود بیاد.ولی محسوس نیست.
    البته من هنوز فکر نکردم که چجوری دیده میشه ولی هر جوری دیده بشه دیگه فرقی نداره کجای کهکشان باشیم.
    خیلی ممنون از پاسختون
    یک سوال دیگه
    حتی اگر ما در منظومه ها مختلف آنرومدا باشیم و هر کدام از آن ها انحراف خاص خود را نسبت به صفحه مرکزی کهکشان(مثل استوای سماوی) داشته باشند ودر واقع هر کدام افق خاص خود را پیدا می کنند باز هم فرقی در چه جهتی دیدن راه شیری نمی کند؟
    امضای ایشان
    شیشه پنجره را باران شست

از دل من اما چه کسی

نقش تو را خواهد شست

3. 6 کاربر مقابل از Ali Mohamad Nesari عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #32
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    989
    تشکر شده 291 بار در 56 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Ali Mohamad Nesari نمایش پست ها
    خیلی ممنون از پاسختون
    یک سوال دیگه
    حتی اگر ما در منظومه ها مختلف آنرومدا باشیم و هر کدام از آن ها انحراف خاص خود را نسبت به صفحه مرکزی کهکشان(مثل استوای سماوی) داشته باشند ودر واقع هر کدام افق خاص خود را پیدا می کنند باز هم فرقی در چه جهتی دیدن راه شیری نمی کند؟
    خواهش می کنم.
    فواصل را کوچک می شمارید دوست عزیز!باید این فواصل را درک کرد واقعا.
    یک مثال میزنم:
    من از جنوب تهران ، به کوه دماوند نگاه می کنم.حالا من دو قدم برم به چپ.آیا تغییری در تصویری که من از دماوند می بینم ایجاد میشه؟مسلما خیر.
    این مثال البته اصلا قابل قیاس نیست.فواصل کهکشانی واقعا عجیب و غریبند...!
    اما انجراف داشتن صفحه هم همین است.مثل این است که من یک نردبان بگذارم و برم بالایش و از آنجا دماوند را ببینم.باز هم نتیجه یکسان است.کلا اگر بخواهیم یک مقایسه ی اجمالی کنیم ، می توانیم فاصله بین تهران تا شیراز را فاصله کهکشان ها در نظر بگیریم و خانه خودتان را کل کهکشان!یک همچین نسبت های بزرگی دارند.

مهدیه خانوم جواب ما رو ندادینا...

5. 8 کاربر مقابل از galaxy 1996 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #33
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    7153
    تشکر شده 424 بار در 83 ارسال

اصلا بايد فكركنيم آندرومدا چقدر بزرگه راه شيري چقدر بزرگه.اگه اشتباه نكنم آندرومدا از راه شيري بزرگتره.بنا براين ما به بزرگي اي كه آندرومدا رو ميبينيم راه شيري رو نميبينيم.اين يك قسمت از مشخصات ظاهري راه شيري از روي آندرومدا.
    1:اندازه كوچكتر راه شيري باعث ميشود از روي آندرومدا راه شيري كوچكتر ديده شود.
    2:اگه ما زا راه شيري آندرومدا رو كج ميبينيم.بايد از روي آندرومدا هم راه شيري رو كج ببينيم.اگه فرض بر اين بگيريم كه اين دو كهكشان يكي بالا و يكي پايين همديگر قرار گرفته اند.مثلا راه شيري پايين قرار گرفته است و آندرومدا بالا.سياره اي كه در آندرومداست در نيمكره جنوبش مثلا يك موجود فضايي ميتواند راه شيري را ببيند.به صورت مثلا تخت يا يكم كج.و شخصي كه در زمين است نماي پايين آندرومدارا ميبيند.
    البته اينا دانش اندك من نسبت به علوم كهشكاني است و ممكن است سرارسر غلط باشد يا سرارسر درست.به هرحال چيزي كه خودم فكر ميكردم درست است رو بيان كردم.اگه اشتباهي شده بود متاسفم.
    امضای ایشان
    به آسمان بنگر
    قدري تامل كن
    آنوقت است كه به خدا و قدرت الهي پي ميبري.
    سري به وبلاگ منم بزنيد.موضوعش نجومه.

7. 9 کاربر مقابل از سينا منجم عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #34
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    7476
    تشکر شده 4,689 بار در 597 ارسال

یه بار دیگه به این تصویر نگاه کنید:

جایگاه آندرومدا فقط یک نقطه از این کره هست و جایگاهش عوض نمیشه کلا جایگاه کهکشانها و ستاره ها در آسمان در بازه زمانی کم ثابته و تغییری که ما در مورد تغییر مکان کهکشانها وستارگان احساس میکنیم به زاویه قرار گیری زمین در کهکشان زاویه دار بودن مدار زمین به دور خورشید و البته مهمترین دلیل یعنی گردش زمین در طی فصول مختلفه که باعث میشه در هر فصل ما بخشی از آسمان رو در شب ببینیم:

آیا موقعیت زمین در راه شیری به اینکه ما از روی زمین آندرومدا رو چه طور میبینیم نقش نداره؟
    در مورد مثال دوستمون فرض کنی دارید یه کوه دماوند نگاه میکنید (A) حالا به پشت بخوابین و سرتونو به زمین تکیه بدین حالا چی میبینید؟ (B)
    در واقع موقعیت دماوند تغییر نکرده این درک ما از دماونده که به خاطر تغییر زاویه افق عوض شده پس اینکه زمین نسبت به راه شیری در چه موقعیتی و با چه زاویه ای قرار گرفته در اینکه ما آندرومدا رو از زمین چه طور ببینیم موثره.

ویرایش توسط مداد رنگیهام : 08-12-2013 در ساعت 01:40 PM
    امضای ایشان
    با احتیاط نا امید شوید معجزه خبر نمیکند

9. 8 کاربر مقابل از مداد رنگیهام عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #35
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

دوستان من به علت گرفتاری فرصت نکردم بودم تا به حال به این بحث بپیوندم. دقت کنید برای اینکه به این سوال جواب بدیم باید حواسمون باشه که:

1- اندازه زاویه ای کهکشان ما از دید آندرومدا به فاصله بین ما و آندرومدا و اندازه کهکشان ما بستگی داره.

2- این که کهکشان ما از دید آندرومدا از لبه دیده میشه یا به صورت مایل یا از مقابل، به این بستگی داره که صفحه کهکشان ما نسبت به خط واصل ما و آندرومدا در چه جهتی قرار داره. ولی اصلا به این ربطی نداره که ما آندرومدا را چجوری می بینیم. ما آندرومدا را مایل می بینیم ولی این دلیل نمیشه که اون هم مارو به صورت مایل ببینه استدلال زاویه صفحه کهکشان راه شیری و محل آندرومدا در آسمان را دنبال کنید که قبلا هم مطرح شده از اون طریق به جواب می رسید

یک سوال هم می پرسم بهش فکر کنید:

معنی میده که بپرسیم از دید آندرومدا کهکشان راه شیری در کدوم صورت فلکی دیده میشه؟

11. 14 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #36
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط مداد رنگیهام نمایش پست ها
    آیا موقعیت زمین در راه شیری به اینکه ما از روی زمین آندرومدا رو چه طور میبینیم نقش نداره؟
    به اینکه ما چه تصویری رو می‌بینیم ارتباطی نداره. تنها اثرش اینه که باعث میشه تصویر بچرخه. مثل همون مثال دماوند که زدید همه جزئیات تصویر مثل حال قبله و تنها تفاوت اینه که تصویر چرخیده. ار افق یک سیاره حتی در طول یک شبانه روز هم تصویر اجرام آسمانی ثابت نیست و همواره در حال چرخشه.
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

13. 7 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #37
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    7153
    تشکر شده 424 بار در 83 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط پیمان اکبرنیا نمایش پست ها

معنی میده که بپرسیم از دید آندرومدا کهکشان راه شیری در کدوم صورت فلکی دیده میشه؟
    به نظر من معني ميده.چون ما داريم مثلا كهكشان آندرومدا رو در صورت فلكي آندرومدا تصور ميكنيم.در حالي كه در نظر فردي كه در آندرومداست صورت فلكي آندرومدا وجود ندارد.ممكن است كهكشان ما هم از ديد آندرومدايي ها در صورت فلكي اي قرار گرفته باشد كه ما نميتوانيم ببينيمش.اما ممكن است همين صورت فلكي كه نميتونيم ببينميش يا مثلا هر صورت فلكي ديگري از ديد آندرومدايي ها قرار گرفته باشيم.
    بازم اگر اشتباهي شد متاسفم.
    امضای ایشان
    به آسمان بنگر
    قدري تامل كن
    آنوقت است كه به خدا و قدرت الهي پي ميبري.
    سري به وبلاگ منم بزنيد.موضوعش نجومه.

15. 2 کاربر مقابل از سينا منجم عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #38
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    7476
    تشکر شده 4,689 بار در 597 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط mohsen4465 نمایش پست ها
    به اینکه ما چه تصویری رو می‌بینیم ارتباطی نداره. تنها اثرش اینه که باعث میشه تصویر بچرخه. مثل همون مثال دماوند که زدید همه جزئیات تصویر مثل حال قبله و تنها تفاوت اینه که تصویر چرخیده. ار افق یک سیاره حتی در طول یک شبانه روز هم تصویر اجرام آسمانی ثابت نیست و همواره در حال چرخشه.
    متوجه منظور من نشدید.
    شما الان چون بارها و بارها کوه رو به صورت ایستاده دیدین متوجه میشید که تصویر چرخیده حالتی رو در نظر بگیرید که در سیاره دیگه به علت متفاوت بودن افق همواره اجسام در آسمان معکوس دیده بشن...
    تو مثال دماوند شمال تصویر ایستاده جنوب تصویر خوابیده به پشته مثلث رو به بالا تصویراول تو تصویر دوم مثلث رو به پایین دیده میشه.می خوام بگم با تغییر افق تصویری که شما از یک جسم میبینید تغییر میکنه.از کجا معلوم که روی سیاره ی دیگه ای از کهکشان راه شیری ما آندرومدا رو به همین حالتی که در زمین میبینیم ببینیم؟از کجا معلوم تصویر آندرومدا در اون سیاره نسبت به تصویری که از زمین دیده میشه نچرخیده باشه؟

شما صفحه ی اصلی که از کهکشان راه شیری میگذره رو در نظر بگبرید اگر خطی به موازات این صفحه بکشیم و اون رو افق دید کهکشان راه شیری در نظر بگیریم افق دید ما در زمین با این خط یکی نیست بنابر این باید این اختلاف در محاسبات در نظر گرفته بشه.
    اینکه ما بیایم بگیم چون ما قرص آندرومدا رو میبینیم از آندرومدا هم باید یه همچین تصویری از راه شیری ببینیم منطقی به نظر نمیرسه به مثال زیر توجه کنید:
    یه فرد که نیمرخ ایستاده در حال نگاه کردن به فردی است که در حالت تمام رخ ایستاده و استدلال میکنه:چون من اونو تمام رخ میبینم اونم منو تماکم رخ میبینه در صورتی که این موضوع غلطه!!

من هم با آقای اکبرنیا موافقم بهتره موضوع رو با بررسی موقعیت آندرومدا نسبت به راه شیری ادامه بدیم
    ویرایش توسط مداد رنگیهام : 08-12-2013 در ساعت 06:07 PM
    امضای ایشان
    با احتیاط نا امید شوید معجزه خبر نمیکند

17. 7 کاربر مقابل از مداد رنگیهام عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #39
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    5398
    تشکر شده 3,050 بار در 259 ارسال

باسلام

البته که معنی نمیده..

چون ما تقریبا تمام ستارگانی که در صورت های فلکی مشاهده می کنیم داخل یا نزدیک به کهکشان خودمون (راه شیری) هستند.. پس ستارگانی که صورت های فلکی را برای زمینی ها تشکیل می دهند، به راحتی برای ساکنان کهکشان آندرومدا قابل مشاهده نخواهند بود.

البته باید اینم در نظر داشت که برای ساکنان کهکشان آندرومدا صورت فلکی هایی نیز قابل مشاهده باشند... اما کاملا متفاوت نسبت به صورت فلکی های آسمان زمین.
    امضای ایشان

19. 8 کاربر مقابل از حسین زارعی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #40
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    7312
    تشکر شده 2,399 بار در 324 ارسال

كهكشان راه شيري ، از ديد كهكشان هاي ديگر ( مباحثه )         

اين سؤال دوتا جواب داره.هم معني ميده و هم نه!
    اگه صورت هاي فلكي رو محدود كنيم به اونايي كه ما از زمين مي بينيم اصلا معني نداره.
    اما اگه بيايم برا آندرومدا بگيم نسبت به اين كه كجا قرار داريم(منظور تو كدوم قسمت آندرومدا)مي تونيم راه شيري رو بين يه ستاره هايي از اون ببينيم.واگه اجدادمون رو بفرستيم به اونجا ميشينن بازم از خودشون يه حيووني يا يه چيزي رو تجسم ميكنن بعد اون ميشه صورت.البته من به فلكي بودنش شك دارم.چون ما اين فلك رو برا ناظر زميني به كار مي بريم و نه فضايي
    در ضمن اصلا چه معلوم كسايي كه توي يه سياره تو آندرومدا زندگي مي كنن بعد كشف يه چيزي مثل تلسكوپ برا راه شيري اسم صورت رو نذاشتن؟درس مثله ما

21. 6 کاربر مقابل از aysa عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 4 از 11 نخستنخست 12345678 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 2 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 2 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع