صفحه 4 از 10 نخستنخست 12345678 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 31 تا 40 , از مجموع 95

موضوع: فيزيك جديد

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    7312
    تشکر شده 2,399 بار در 324 ارسال

فيزيك جديد

سلام خدمت همه ي دوستان عزيز خودم
    راستش اين تاپيك رو ايجاد كردم تا جايي باشه برا بحث در مورد فيزيك جديد...
    روند تاپيك: اول در مورد اين موضوع كه از كجا اومده توسط كي چرا وچطوري بحث ميكنيم!
    دوم اين كه كلا چي ميخواد بگه!
    وسوم:مباحث علمي ترش!اول از نسبيت شروع كنين لطفا.
    تو اين ميان يه عالمه فرمول عجيب غريب خواهيم ديد كه اون هارو هم تاحد امكان سعي كنين به بيان ساده واگه نشد با تشرح كامل بيان كنين.
    دوستان در نظر داشته باشين ما يه تاپيكي به اسم فيزيك _محض هم داريم.
    سؤالي بود درخدمتم

2. Top | #31
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1003
    تشکر شده 3,297 بار در 484 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط solh نمایش پست ها
    سرعت ناظر رسما اهمیت فیزیکی نداره چون راهی برای فهمیدنش اصلا وجود نداره
    پس با این حساب سرعت نور هم یک سرعت واقعی و ذاتی نیست بلکه نسبی است (نسبت به ناظر)
    و چون ناظر هیچ راهی برای درک سرعت واقعی خودش نداره میشه نتیجه گرفت که سرعت کلا یک پدیده خنثی و بی اثر است و سرعت یک جسم هرچقدر هم که باشد هیچ تأثیری در ذات ماده و ذرات آن ندارد.!

3. 10 کاربر مقابل از smhm عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #32
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545
    تشکر شده 17,035 بار در 1,523 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط smhm نمایش پست ها
    پس با این حساب سرعت نور هم یک سرعت واقعی و ذاتی نیست بلکه نسبی است (نسبت به ناظر)
    و چون ناظر هیچ راهی برای درک سرعت واقعی خودش نداره میشه نتیجه گرفت که سرعت کلا یک پدیده خنثی و بی اثر است و سرعت یک جسم هرچقدر هم که باشد هیچ تأثیری در ذات ماده و ذرات آن ندارد.!

سرعت مستقل از این که سرعتِ چی باشه، یک امرِ مطلق نیست و نسبی هستش. سرعتِ نور هم به این معنا که بالاخره «سرعت» هستش و باید نسبت به چیزی سنجیده بشه نسبی محسوب میشه، اما از طرفی سرعتِ نور یک کمیت ِ بنیادین هستش به این معنا که در هر دستگاهی که اندازه گیری بشه مقدارش ثابته و به همین دلیل یک خطکشِ بنیادین برای جهان حساب میشه و به نحوی با ارزشه.

تو فیزیک معمولا راجع به «ذات» حرف نمی‌زنند و بیانِ معمول و عُرفی گزاره ای که فرمودید اینه که سرعتِ دستگاه ِ مختصات هیچ اثرِی روی قوانین ِ فیزیک (مشاهده پذیرها) نداره و قوانین ِ فیزیک مستقل از سرعتِ ناظر، یکسان و بلاتغییر هستند و این همون اصل ِ نسبیت هستش که در این پست بهش اشاره شده
    ویرایش توسط Ehsan : 08-24-2013 در ساعت 09:38 PM
    امضای ایشان
    یک سر به هوای کوچک در این دنیای بزرگ

5. 11 کاربر مقابل از Ehsan عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #33
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1003
    تشکر شده 3,297 بار در 484 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Ehsan نمایش پست ها
    سرعتِ نور هم به این معنا که بالاخره «سرعت» هستش و باید نسبت به چیزی سنجیده بشه نسبی محسوب میشه، اما از طرفی سرعتِ نور یک کمیت ِ بنیادین هستش به این معنا که در هر دستگاهی که اندازه گیری بشه مقدارش ثابته و به همین دلیل یک خطکشِ بنیادین برای جهان حساب میشه و به نحوی با ارزشه.
    خوب این مطلب یک مقدار تناقض داره اگر سرعت نور نسبی است پس چرا مستقل از سرعت ناظر هست؟! نسبی بودن با مستقل بودن تضاد دارد.
    در همه سرعتهایی که کمتر از نور هست و بطور روزمره با آنها مواجهیم نسبی بودن کاملا صدق می کند یعنی اگر من با سرعت 20 عقب بروم و شما با سرعت 40 جلو بروید نهایتا من سرعت شما را 60 اندازه گیری می کنم. (مفهوم نسبی بودن یعنی همین) اما در مورد سرعت نور این مسئله صدق نمی کند و نور همواره با سرعت ثابت اندازه گیری می شود. این یعنی نقض نسبیت.! این مسئله نشون میده که سرعت نور یک ویژگی متفاوتی نسبت به بقیه سرعتها داره. در حالیکه سرعت، سرعته چرا باید یک حالت خاصی از سرعت وجود داشته باشه؟
    و یک سوال دیگه اینکه اگر من با سرعت 150 هزار کیلومتر در ثانیه عقب بروم و شما 150 هزار کیلومتر در ثانیه جلو بروید آیا من شما را با سرعت نور می بینم؟ در اینصورت آیا شما نباید به نور تبدیل شوید؟ حالا اگر سرعت شما کمی بیشتر شود آیا من شما را با سرعتی بیشتر از نور مشاهده خواهم کرد؟

7. 7 کاربر مقابل از smhm عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #34
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545

نقل قول نوشته اصلی توسط smhm نمایش پست ها
    خوب این مطلب یک مقدار تناقض داره اگر سرعت نور نسبی است پس چرا مستقل از سرعت ناظر هست؟! نسبی بودن با مستقل بودن تضاد دارد.
    در همه سرعتهایی که کمتر از نور هست و بطور روزمره با آنها مواجهیم نسبی بودن کاملا صدق می کند یعنی اگر من با سرعت 20 عقب بروم و شما با سرعت 40 جلو بروید نهایتا من سرعت شما را 60 اندازه گیری می کنم. (مفهوم نسبی بودن یعنی همین) اما در مورد سرعت نور این مسئله صدق نمی کند و نور همواره با سرعت ثابت اندازه گیری می شود. این یعنی نقض نسبیت.! این مسئله نشون میده که سرعت نور یک ویژگی متفاوتی نسبت به بقیه سرعتها داره. در حالیکه سرعت، سرعته چرا باید یک حالت خاصی از سرعت وجود داشته باشه؟
    و یک سوال دیگه اینکه اگر من با سرعت 150 هزار کیلومتر در ثانیه عقب بروم و شما 150 هزار کیلومتر در ثانیه جلو بروید آیا من شما را با سرعت نور می بینم؟ در اینصورت آیا شما نباید به نور تبدیل شوید؟ حالا اگر سرعت شما کمی بیشتر شود آیا من شما را با سرعتی بیشتر از نور مشاهده خواهم کرد؟
    تضادی در کار نیست، معنای نسبی بودن کمی دردسر ساز شده، سرعت همیشه نسبت به سکون سنجیده میشه وقتی در دستگاهی اعلام می‌کنیم که سرعتِ فلان شی 100 کیلومتر در ثانیه است منظورمون اینه که در دستگاه ِ سکونِ ما این جسم در هر ثانیه 100 متر جا به جا میشه. نه این که نسبت به یک جسم ِ متحرکِ دیگه بگیم 100 متر در ثانیه، البته میشه این کار رو کرد (یعنی بگیم نسبت به یک جسم ِ متحرک ِ دیگه سنجیده میشه) اما باید دقت کنیم وقتی این بیان رو استفاده می کنیم از یک اشتباه جلوگیری کنیم، فرض کنید میگیم سرعتِ جسم ِ A نسب به جسم ِ B در دستگاه ِ سکونِ ما (که الزاما دستگاهِ سکونِ a یا b نیستش) Vab هستش باید دقت کنیم این با سرعتِ جسمِ A در دستگاه ِ سکونِ B تفاوت داره یعنی:

«Vab» مساوی نیست با «سرعتِ A در دستگاه ِ سکونِ B»

حالا فرض کنید که دو تا ذره داریم که در یک آزمایشگاه یکی با سرعتِ 250000 کیلومتر در ثانیه به سمت ِ چپ میره و یکی دیگه با سرعتِ 250000 کیلومتر بر ثانیه به سمت ِ راست میره، سرعت ِ نسبی به اون معنایی که شما گفتید برای این دو ذره میشه 500000 هزار کیلومتر بر ثانیه یعنی خیلی بیشتر از سرعتِ نور اما آیا این نقض ِ نسبیته؟ نه!

حدِ سرعت ِ نور برای سرعتِ یک ذره در چاچوبِ سکون هستش، قاعده ای هست به اسمِ جمع ِ سرعت های نسبیتی که می‌گه برای دو جسم که در راستای متضاد حرکت می‌کنند سرعتشون از دیدِ هم دیگر از این رابطه حساب میشه:

(به زودی اثباتش خواهیم کرد) این قاعده میگه سرعتِ این دو تا جسم در چارچوبِ سکون ِ یک دیگر برابر خواهد بود با 0.98 برابر ِ سرعت ِ نور یا حدودا 295000 کیلومتر بر ثانیه.

این رابطه در سرعت های بسیار کم تبدیل میشه به اون چیزی که شما برای سرعتِ نسبی فرمودید
    ــــــــــــــــ
    فعلا بحث ِ ما به اینجاها نرسیده لطفا مطالبِ قبلی رو مطالعه کنید و صبر کنید تا بحثها برسه و بعد من در خدمتم
    امضای ایشان

9. 8 کاربر مقابل از Ehsan عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #35
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545

از نسبیت چه طور به همگنی و همسانگردی می‌رسیم؟

ساده است

اول فرض می‌کنیم نسبیت برقراره.

سه چارچوب ِ پایین رو در نظر بگیرید:

ما در دستگاهِ s1 ساکن نشستیم، در هر کدوم از دو دستگاه ِ دیگه یک آزمایش داره انجام میشه E و 'E که در s2 و s3 ساکن هستند، چون نسبیت برقرار هست پس من مطمئن هستم که نتیجه ی دو آزمایش یکی خواهد بود و چون می‌تونم s2 رو به میزانِ دلخواه جا به جا کنم و s3 رو به میزان ِ دلخواه بچرخونم و طبق ِ نسبیت نتیجه ی آزمایش نباید عوض بشه پس قوانین ِ فیزیک و آزمایشها نسبت به چرخش و انتقال ناوردا هستند بنا بر این هر دستگاه ِ لختی همگن و همسانگرد هستش

اما برعکسش چه طور؟ قبل از اثبات ِ برعکسش باید لم ِ دستگاه ِ میانی رو معرفی کنم:

لم دستگاه ِ میانی (یا لم ِ چارچوب ِ میانی)

فرض کنید دو تا چارچوبِ لخت داریم، یکی s و دیگری 's ، چارچوبِ 's با سرعتِ v نسبت به s در حالِ حرکت هستش، لم ِ دستگاهِ میانی میگه که وجود دارد چارچوبی مثلِ "s که مشاهده می‌کنه s و 's با سرعتِ یکسان به دو جهتِ مخالف در حالِ حرکتند.

اثبات:

فرض کنید دستگاهِ r رو داریم که می‌تونیم سرعتش رو تغییر بدیم، w ، یعنی سرعتِ دستگاه ِ r از دیدِ چارچوب ِ s می‌تونه از صفر تا v تغییر کنه، وقتی سرعتِ r صفر باشه r دقیقا منطبق بر s هستش و وقتی برابر با v باشه r دقیقا منطبق بر s’ هستش.

دو تابع ِ پایین رو در نظر بگیرید:

f(w) l سرعتِ دستگاه ِ s از دیدِ ناظر ِ ساکن درون ِ r هستش
    g(w) l سرعت ِ دستگاه ِ 's از دید ِ ناظر ِ ساکن درون ِ r

میدونیم که g(w) l به صورتِ پیوسته از v تا صفر تغییر می‌کنه یعنی g(0)=v و g(v)=0 ، اما f(w) l از صفر تا یک سرعت ِ مثبتی مثل ِ u تغییر می‌کنه یعنی f(0)=0 و f(v)=u حالا تابعِ اختلاف ِ سرعت ِ بین ِ دو دستگاه میشه D(w)=f-g

تابع ِ D(0)=-v و D(w)=+u ، ما دنبال ِ اثبات ِ وجود ِ سرعتی مثل ِ a هستیم که در اون D(a)=0 باشه (یعنی ناظر سرعت ِ یکسان و مخالف الجهتی از s و 's آشکار کنه. چون D پیوسته است و از منفی تا مثبت تغییر میکنه پس حتما دستِ کم یک جا (سرعت) وجود داره که D حتما تغییر علامت میده (صفر میشه) بنا بر این دستگاه ِ "s وجود داره

این لم با نام midframe lemma معروفه.

حالا با این لم میشه برعکس ِ قضیه رو هم اثبات کرد اما قبل از اثبات یه کمی روش فکر کنید نظری نیست؟

ــــــــــــــــــ

ابهامی هست اگر در خدمتم
    امضای ایشان

11. 9 کاربر مقابل از Ehsan عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #36
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545

حالا چه طور از همگنی و همسانگردی دستگاه‌های لخت، نتیجه بگیریم که اصلِ نسبیت صحصیحه؟

حالا فرض کنید دو تا دستگاهِ لختِ دلخواه داریم که می‌خواهیم اثبات کنیم فیزیکِ یکسانی بر اونها حاکمه، طبقِ لمِ دستگاهِ میانی "s ی وجود داره که سرعتِ هر دو دستگاه رو یکسان می‌بینیه. فرض کنید رفتیم توی "s و اونجا دو تا آزمایش در جهتِ مخالف ِ هم رو رصد می‌کنیم که هر دوی آزمایش ها در دستگاه‌های اول و دوم قرار داره، یعنی آزمایش های E و 'E

حالا طبقِ همگنی و همسانگردی ِ دستگاه‌های لخت، دستگاهِ "s هم همگن و همسانگرده، در نتیجه دو آزمایش ِ E و 'E باید نتیجه ی دقیقا یکسانی داشته باشند، نتیجه:

فیزیک برای تمامِ دستگاه‌های لخت یکسان است

نکته: اگر فرض کنیم که تنها یک دستگاهِ همگن و همسانگرد وجود داره و بعد بخواهیم برای بقیه ی چارچوبها (لخت یا غیرِ لخت) اظهار ِ نظر داشته باشیم، می‌تونیم به صورتِ منطقی همگنی بقیه ی چاچوبها رو اثبات کنیم، اما همسانگردی بقیه چارچوبها مستلزمِ رصد و آزمایش هستش. اگر در گزاره های بالا، به جای سرعت بگذاریم: شتاب، ممکنه این ابهام پیش بیاد که اثباتِ ما همچنان جواب میده و فیزیک برای چارچوبهای شتابدار هم یکسانه اما می‌دونیم این طور نیست چون آزمایشها نشون میده چارچوبهای شتابدار ناهمسانگرد هستند

ـــــــــــــــــــــــــ ــ
    ابهامی اگر هست در خدمتم، حالا می‌تونیم با همین فرضها واردِ استخراجِ تبدیلاتِ لورنتس بشیم
    امضای ایشان

13. 7 کاربر مقابل از Ehsan عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #37
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    7312
    تشکر شده 2,399 بار در 324 ارسال

با سلام به همه دوستان

اين تاپيك ، يكي از تاپيك هاي تالار مباحث غير تخصصي(غير نجومي) بود كه فقط اعضاي ممتازو مديران به مباحث آن دسترسي داشتند .
    با ايجاد زيرتالار فيزيك اين تاپيك هم به اينجا منتقل شد.بنابراين از اين پس همه ي اعضا ميتوانند در مطالب آن شركت كنند.براي اطلاعات بيشتر به پست اصلي نگاه كنيد وصفحات قبلي را بخوانيد.
    با تشكر از همگي

15. 9 کاربر مقابل از aysa عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #38
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    5631
    تشکر شده 48 بار در 9 ارسال

کسی در باره نظریه f مطلبی داره که در اختیارم بزاره؟
    امضای ایشان

17. کاربر مقابل از kamy عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

18. Top | #39
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    436
    تشکر شده 6,249 بار در 703 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط kamy نمایش پست ها
    کسی در باره نظریه f مطلبی داره که در اختیارم بزاره؟
    نظریه f در اینجا مخفف کلمه Father هستش. این نظریه یکی از شاخه های نظریه ریسمان محسوب میشه. (شخصاً چون خیلی موهومی و رو کاغذ تعریف میشه خوشم نمیاد ازش ). کامران وفا اومد و یک بعد جدید به نظریه M اضافه کرد و اون رو به بعد دوازدهم تعمیم داد. اما این بعدی که ایشون اضافه کرد یک بعد زمانی بود نه مکانی به خاطر همینم بود که به چالش خورد. چون ما در جهانی زندگی می کنیم که فقط یک بعد زمان رو تنها حس می کنیم و از اینکه دو بعد زمانی رو درک کنیم یکم سخته و به خاطر همین قضایای فلسفی میان وسط که چالش کار رو بیش تر می کنن. یکم واضح تر میگم. اگر گذشته و آینده و حال رو روی یک خط راست فرض کنیم و اسمشو بذاریم بعد زمان،گذشته و آینده و حال رو توجیه کردیم اما وقتی زمان رو به ابعاد بالاتر تعمیم بدیم مثلاً دو بعد، یک صفحه زمانی دارم که توجیه آینده و... سخت میشه!
    این از بعدی که اضافه شد. اما نکته جالبی که تو این نظریه هستش اینه که دیگه قوانین فیزیک برای ناظران یکسان باقی نمی مونن و این یعنی بی اعتبار بودن نسبت. خود کامران وفا هم معتقد هستش که این نظریه در حال حاضر به صورت انتزاعیه و با توجیه این که خیلی از پدیده های فیزیکی ابتدا روی کاغذ پدید اومدن و بعد تو طبیعت پیدا شدن،ممکن هستش که روزی این ابعاد زمانی بالاتر هم قابل درک و مشاهده باشن. در اون صورت دیگه پدیده های فیزیکی این طوری که ما می بینیم رفتار نخواهند کرد. همه اینا ینی دنیایی جدید با قوانین فیزیکی جدید!

این تاپیک رو هم بخونین
    http://forum.avastarco.com/forum/sho...6-%D9%87%D8%A7
    امضای ایشان

19. 5 کاربر مقابل از gandom عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #40
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    6357
    تشکر شده 386 بار در 47 ارسال

فيزيك جديد         
    نقل قول نوشته اصلی توسط Ehsan نمایش پست ها
    تجربه ی گذشته ی ما میگه اگر اتوموبیلی با سرعت ِ 80 بره و ما در اتوموبیلی با سرعت 70 موازی قبلی حرکت کنیم، سرعتی که ما از اتوموبیل ِ 80 کیلومتری خواهیم دید، 10 کیلومتر در ساعت خواهد بود، همین تجربه میگه اگر ما به سمت ِ نور حرکت کنیم سرعت ِ نور با سرعت ِ ما جمع میشه و اگر ازش دور بشیم سرعت ِ ما کسر میشه. اما این معادلات دقیقا پیش بینی می کردند که سرعت c هستش، پس این c باید نسبت به محیطی باشه دیگه؟ نمی تونه که همین طوری تو هر دستگاهی c باشه که؟ می تونه؟ دِ نمی تونه!
    سلام
    میدونم که عقبم چون امروز شروع کردم
    نمیدوننم که الان درباره چه تو صفحه 4 صحبت میشه فقط این جمله رو برام تفسیر کنه یه دوست عزیز ممنون میشم...
    امضای ایشان
    تمام ذرات جهان دارای نیروی مرموزی به نام جاذبه هستند كه باعث جذب آنها به یكدیگر می شود و به طور معمول ذرات هر توده مجذوب مركز آن و توده ذكر شده، خود، مجذوب توده دیگری است.((آیزاك نیوتن))

21. 2 کاربر مقابل از آیو عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 4 از 10 نخستنخست 12345678 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)