صفحه 13 از 30 نخستنخست ... 39101112131415161723 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 121 تا 130 , از مجموع 298

موضوع: چی شد به نجوم علاقمند شدی ؟

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    131
    تشکر شده 5,043 بار در 474 ارسال

Question چی شد به نجوم علاقمند شدی ؟

سلام...

دوستان عزیز منجم حتما یادتونه چه جور با نجوم آشنا شدین...

با کتاب،یه عکس نجومی،یه خبر نجومی،...

پس خوشحال می شیم بدونیم چه طور شد که به نجوم علاقمند شدید

دونستن اینکه اکثر مردم چه طور نجومی شدن خیلی کمک می کنه برای گسترش نجوم و همگانی کردن نجوم

با آرزوی بهترین ها برای دوستان گلم...

2. Top | #121
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    26
    تشکر شده 1,409 بار در 282 ارسال

طبيعت فراموش شده ، واقعا فراموش شده ها ، ببين بحثمون در فروم به كجا ها كه نكشيد

نقل قول نوشته اصلی توسط rezash نمایش پست ها
    بهترین عنوان منجمه با پسوند یا پیشوند
    منجم با تجربه
    منجم قدیمی
    منجم فعال
    منجم اماتور
    ستاره شناس اماتور یا حرفه ای
    اخترشناس اماتور یا حرفه ای
    و غیره..
    اماتور بمعنای علاقه مند است.
    فكر كنم اگر اين القاب را هم به گردانندگان برنامه نسبت دهيم باز هم كساني (از هر دو طرف دعوا!) (بالاخره نمي شود حقيقت را كتمان كرد) بگويند:
    "كدام مرجع است كه مدرك با تجربگي نجوم مي دهد؟ يا مدرك اماتور بودن ، يا مدرك فعّالي!، اگر هست بگوييد ما هم اقدام كنيم!". (ببينيد يك نيم صفحه از مجله نجوم چقدر مي تواند در ديد نجومي(seeing)(!) افراد موثر باشد.)
    همانطور كه اقاي ناظمي هم اشاره كردند ، "كارشناس"ي كه به بعضي از كارشناسان(!) برنامه اسمان شب نسبت داده مي شد ، تنها نشان دهنده ي اين است كه فرد مورد نظر با تجاربي كه دارد و اطلاعاتي كه در ان زمينه كسب كرده است ، لياقت كارشناس خطاب شدن را دارد ، مثل كارشناس داوري در برنامه ي نود!
    البته من ، هم مي گويم كه:
    اگر اقاي صفاريان پور حدس مي زدند كه شايد ان كارشناس نوشتن ها اين همه جنجال(!) بپا كند ، خب عقل سليم حكم مي كند كه از بروز جنجال جلوگيري كنيم!
    و هم مي گويم كه:
    ايا واقعا بغير از محدود بودن مهمانان برنامه اسمان شب(كه درباره ي اين قضيه نظري ندارم) ، تنها مشكل اين برنامه نوشتن يك كارشناس گوشه ي قاب شبكه ٤ بود!؟ (البته بر تبعاتي كه اين حركت مي تواند بر ذهن مردم داشته باشد، كاملا واقفم ، اما ايا واقعا ان تبعات مضر ، بر نبودن برنامه ي اسمان شب (حتي براي ٢-٣ ماه) ارجحيت دارد؟)
    امضای ایشان
    گيرند همه روزه و من گيسويت / جويند همه هلال و من ابرويت
    از جمله ي اين دوازده ماهِ تمام / يك ماه مباركست و آن هم رويت

3. 5 کاربر مقابل از شايان سليم شهشهانى عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #122
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98
    تشکر شده 21,151 بار در 1,931 ارسال

تا حدودی با حرف شما موا فقم که مرز مشخصی و بارزی وجود نداره.
    ولی قبول کنید مدرک درسی نشان دهنده توانایی افراد در فعالیتهای حرفه ای و اماتور نیست.
    در مورد برنامه اسمان شب هم بگم که این حق متصدیان یک برنامه است که نسبت به سلیقه و طرز فکر و تا حدود زیادی ذائقه مخاطب خود افراد کارشناس یا غیر کارشناس را به برنامه دعوت کنند.و به احتمال خیلی زیاد هم همه راضی نباشند.
    به نظر من در رادیو صدا و در تلویزیون سیما و تیپ و قیافه افراد مهمه.ایا میتوانند با تمام دانش و تجربه ای که دارند جذب مخاطب کنند.طرز بیان و حتی حرکات کوچک فیزیکی به خصوص در یک برنامه تلویزیونی خیلی اهمیت داره.
    البته من هم نسبت به برنامه اسمان شب ایراد دارم و در تایپیکهای قبلی عنوان کردم.ولی اگر خودم جای اقای صفاریان پور بودم با 40 دقیقه برنامه در هفته و با توجه به تمام شرایط ذکر شده چه گزینه هایی و با چه معلوماتی داشتم.
    همین که برنامه ی نسبتا" موفق و حداقل برای علاقه مندان به نجوم مهم بوده جای خوشحالیه.
    (هر چند برنامه مشابه ی برای رقابت نداشته)
    باز هم من چون در بطن کار نبودم نمیتونم قضاوت درستی داشته باشم.
    به خدا از نیم صفحه مجله نجوم به عنوان منبع استفاده نکردم.ولی اگر چند بار مطالب یا گفته هاتون رو ببینم و یا بشنوم حداقل با درصد کمی میتونم بگم چقدر نجومی هستید.همین مورد برای شما هم صدق میکنه که بقیه رو ارزیابی کنید.
    در گستره علم نجوم شاخه های بسیاری وجود داره.و اکثرا" هم به قسمتی از این شاخه ها علاقه مندند وبیشتر وقت خود را صرف علاقه مندی خود میکنند که همین باعث میشه در این شاخه خاص مثلا"(سیارات دنباله دارها متغییرها کهکشانها و غیره...)تبحر بیشتری داشته باشند.
    امضای ایشان

وقتی آرامش را در خود نیابید, جستجوی آن در جای دیگر, کار بیهوده ای است.

5. 4 کاربر مقابل از rezash عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #123
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    428
    تشکر شده 1,974 بار در 166 ارسال

ارائه‌ي پيشنهادات جديد

سلام دوستان
    به نظر من عنوان كارشناس يك بحث حاشيه‌اي هست كه داريم به آن مي‌پردازيم. عنوان در يك برنامه‌ي علمي بايستي تعريف شده و استاندارد باشد و ما در ايران به علت نبود يك ساختار درست ممكن است از عناوين ديگري استفاده كنيم. از عناوين بسياري مي‌توان استفاده كرد ولي كارشناس يك لفظ مرسوم است. با اين حال اگر شخصي آماتور اسمش در برنامه كارشناس بوده ادعايي در نجوم حرفه‌اي نداشته. نهايتاً مي‌توان اين 2 را تفكيك كرد. كارشناس نجوم آماتوري و كارشناس نجوم حرفه‌اي.
    به نظرم بياييد در مورد نحوه‌ي ساخت برنامه، ساختار، محتوا و تنوع صحبت كنيم. مثلاً برنامه كجا ساخته شود؟ دكور چگونه باشد؟ چه آيتم‌هايي داشته باشد؟ احساس مي‌كنيد در برنامه‌ي آسمان شب به چه موضوعاتي پرداخته نشده است؟ و غيره
    با تشكر
    علي ابراهيمي سراجي
    19 بهمن 1389

7. 4 کاربر مقابل از علی ابراهیمی سراجی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #124
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98

به نظر من هم موضوع رو خیلی کش دادیم و به نتیجه ای هم نرسیدیم.
    فعلا" که نه برنامه قبلی پخش میشه نه از سری جدیدش خبریه.
    من به نوبه خودم در مواقعی که به شرایط جوی و یا شبهای مهتابی میرسم ونمیتونم رصد کنم دوست دارم برنامه نجومی درست و حسابی ببینم.وا قعا" نبود یه برنامه تلویزیونی خلا بزرگیه.
    در هر حال من که با این فروم ودوستان نجومیش خیلی حال میکنم واز همتون ممنونم.
    امضای ایشان

9. 4 کاربر مقابل از rezash عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #125
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4
    تشکر شده 6,435 بار در 852 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط علی ابراهیمی سراجی نمایش پست ها
    سلام دوستان
    به نظر من عنوان كارشناس يك بحث حاشيه‌اي هست كه داريم به آن مي‌پردازيم. عنوان در يك برنامه‌ي علمي بايستي تعريف شده و استاندارد باشد و ما در ايران به علت نبود يك ساختار درست ممكن است از عناوين ديگري استفاده كنيم. از عناوين بسياري مي‌توان استفاده كرد ولي كارشناس يك لفظ مرسوم است. با اين حال اگر شخصي آماتور اسمش در برنامه كارشناس بوده ادعايي در نجوم حرفه‌اي نداشته. نهايتاً مي‌توان اين 2 را تفكيك كرد. كارشناس نجوم آماتوري و كارشناس نجوم حرفه‌اي.
    به نظرم بياييد در مورد نحوه‌ي ساخت برنامه، ساختار، محتوا و تنوع صحبت كنيم. مثلاً برنامه كجا ساخته شود؟ دكور چگونه باشد؟ چه آيتم‌هايي داشته باشد؟ احساس مي‌كنيد در برنامه‌ي آسمان شب به چه موضوعاتي پرداخته نشده است؟ و غيره
    با تشكر
    علي ابراهيمي سراجي
    19 بهمن 1389
    بله! به ترتیب به این مباحث هم می پردازیم!
    سعی داریم همه چیز را به خوبی بررسی کنیم

به نظر من هم موضوع رو خیلی کش دادیم و به نتیجه ای هم نرسیدیم.
    فعلا" که نه برنامه قبلی پخش میشه نه از سری جدیدش خبریه.
    من به نوبه خودم در مواقعی که به شرایط جوی و یا شبهای مهتابی میرسم ونمیتونم رصد کنم دوست دارم برنامه نجومی درست و حسابی ببینم.وا قعا" نبود یه برنامه تلویزیونی خلا بزرگیه.
    در هر حال من که با این فروم ودوستان نجومیش خیلی حال میکنم واز همتون ممنونم.

دوستان عزیز با نظر شما در رابطه با این که این بحث هیچ فایده ای ندارد کاملاً مخالف هستم و اعلام می کنم از همین حضور چند نفری یه نکته ی مهم را متوجه شدم:
    این که برای مخاطبان معمولی برنامه (که هیچ ادعا و توقعی جز مشاهده ی یک برنامه ی خوب ندارند) اصلاً موضوعیت ندارد که عنوان مهمانان چه باشد!!
    مخاطبین فقط برنامه ی خوب می خواهند و فقط کسانی که احساس می کنند می توانستند در این برنامه حضور داشته باشند (اما حضور ندارند) اینقدر روی این موضوع حساس شدند
    بنابراین گفتن این موضوع که عنوان مهمانان چه باشد خیلی مطرح نیست برای مخاطبان معمولی برنامه (البته به نظر من و کسانی که در این تاپیک حضور داشتند و اظهار نظر کردند)
    اما بسیار خوب است که به این موضوع توجه شود.
    اما موضوع دیگری که می خواهیم بررسی کنیم:
    علاقه دارید که میان برنامه هایی که پخش می شود چه ویژگی هایی داشته باشد؟ دوست دارید فقط زیبا باشد و یا نکته ای علمی هم هم در آن باشد. لطفاً نظرتان را کامل بگویید
    ویرایش توسط پیام بهرام پور : 02-09-2011 در ساعت 10:58 PM
    امضای ایشان
    مشاهده مقالات:
    فن بیان
    روش تدریس
    هوش هیجانی

bahrampoor.com/

11. 5 کاربر مقابل از پیام بهرام پور عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #126
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98

تا حدودی با شما موافقم اقای بهرام پور.
    به این دلیل که من به نوبه خودم معتقدم هر شخصی که بتونه به دیگران تعلیم بده. با اطلاعاتش و با نوع مناسب تدریس کردنش باید تقدیر بشه.
    من خودم فعلا" شرایط لازم را ندارم.
    حتما" هم لازم نیست شخص در برنامه تلویزیونی شرکت کنه یا کلاس درس تشکیل بده.در همین فروم یا دیگر سایتها یا تور های نجومی وغیره... هم میشه ثواب کرد.اکثر بر و بچه های نجومی با مطالب و مو ضو عات برنامه ی عامه پسندی مثل اسمان شب اشنایی دارند وبیشتر براشون یه دوره است.
    من خودم تقریبا" از نظر رصدی تا حدی تجربه دارم.ولی یه شب یه بچه 10 ساله چند مورد مهم رو یاد گرفتم که نمیدونستم و همیشه در ذهنم مونده و برای من ارزشمنده. و از خیلی های دیگه مثل افراد همین فروم اوااستار.
    اگر هم گفتم بحث رو ادامه ندیم.منظورم بحث تعریف کارشناس بود.که اینطور که معلومه خیلی سلیقه ها متفاوته.به نظرم همین بچه ده ساله هم میتونه به عنوان کارشناس در برنامه اسمان شب شرکت کنه.
    امضای ایشان

13. 5 کاربر مقابل از rezash عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #127
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    137
    تشکر شده 5,538 بار در 611 ارسال

تا حدودی با شما موافقم اقای بهرام پور.
    به این دلیل که من به نوبه خودم معتقدم هر شخصی که بتونه به دیگران تعلیم بده. با اطلاعاتش و با نوع مناسب تدریس کردنش باید تقدیر بشه.
    من خودم فعلا" شرایط لازم را ندارم.
    حتما" هم لازم نیست شخص در برنامه تلویزیونی شرکت کنه یا کلاس درس تشکیل بده.در همین فروم یا دیگر سایتها یا تور های نجومی وغیره... هم میشه ثواب کرد.اکثر بر و بچه های نجومی با مطالب و مو ضو عات برنامه ی عامه پسندی مثل اسمان شب اشنایی دارند وبیشتر براشون یه دوره است.
    من خودم تقریبا" از نظر رصدی تا حدی تجربه دارم.ولی یه شب یه بچه 10 ساله چند مورد مهم رو یاد گرفتم که نمیدونستم و همیشه در ذهنم مونده و برای من ارزشمنده. و از خیلی های دیگه مثل افراد همین فروم اوااستار.
    اگر هم گفتم بحث رو ادامه ندیم.منظورم بحث تعریف کارشناس بود.که اینطور که معلومه خیلی سلیقه ها متفاوته.به نظرم همین بچه ده ساله هم میتونه به عنوان کارشناس در برنامه اسمان شب شرکت کنه.
    بنده هم کاملا موافقم عنوان افراد که سطح سواد افراد رو کاملا مشخص نمیکنه مخصوصا اگر از علوم میان رشته ای باشه آنچه که مهم هست علم فرد در عمل ه و فن بیان او در گفتن و فهماندن به دیگران است .خیلی از اساتید هستند که دکتری هستند اما دریغ از یه ذره فن بیان.
    یه نکته هم اینکه با اینکه همه ی ما آسمان شب(طبیعت فراموش شده)رو دوست داشتیم اما حالا که تموم شده باید بادید مثبت منتظر سری جدید باشیم کسی چه میدونه شاید خوب بود!

15. 6 کاربر مقابل از narcissus flower عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #128
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    124
    تشکر شده 1,517 بار در 165 ارسال

یه دفه دلم واسه آسمان شب تنگ شد...!

واسه اینکه شمام مث من دلتون تنگ شه ، لینک دانلود آهنگ (کامل) تیتراژ برنامه رو میزارم.
    شاید بعضیا هیچ وقت به طور کامل آهنگ Capriccio Espagnol اثر ریمسکی کورساکوف رو نشنیده باشن..!

http://s1.picofile.com/file/63453048...gnol4.mp3.html

امضای ایشان
    قراره بترکونم ..!

17. 8 کاربر مقابل از na3r عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #129
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4
    تشکر شده 6,435 بار در 852 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط پیام بهرام پور نمایش پست ها
    علاقه دارید که میان برنامه هایی که پخش می شود چه ویژگی هایی داشته باشد؟ دوست دارید فقط زیبا باشد و یا نکته ای علمی هم هم در آن باشد. لطفاً نظرتان را کامل بگویید
    دوستان عزیز لطفاً نظراتتان را بفرمایید.
    امضای ایشان
    مشاهده مقالات:
    فن بیان
    روش تدریس
    هوش هیجانی

bahrampoor.com/

19. 4 کاربر مقابل از پیام بهرام پور عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #130
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    283
    تشکر شده 6,306 بار در 874 ارسال

چی شد به نجوم علاقمند شدی ؟         
    خب ببین پیام به نظرم بهتره هدف برنامه رو تعیین کنند!
    برنامه ای که می خواد به چی برسه؟!
    1- دانش نجومی مردم عام رو درست و بالا ببره؟
    2- آموزش نجوم به صورت اماتوری ولی کاربردی به منظور تولید علم؟
    3- آموزش نجوم در حد حرفه ای برای منجمهای اماتور که میخواهند یه دید گسترده از نجوم ببینند؟

من نظرم اینه که الان تعداد منجمهای جوان اماتور به اندازه ی کافی(حتی بیشتر از اون چیزی که فکرشو کنیم) در کشور وجود دارند!باید برنامه برای این منجم های جوان با هدف حرفه ای شدن بیشتر کارها و کارهای تحقیقاتی ساخته بشه!!! فکر میکنم تا الان مردم هم تا حدودی با نجوم آشنا شدن و اونهایی هم که به طالع بینی و ... اعتقاد دارند معمولا افراد قدیمی هستند! در کل فکر میکنم به هدفمون رسیدیم!!! باید حالا از این افراد آموزش دیده استفاده کنیم!!! برای این افراد موضوعاتی برای پژوهش مادالعمر تعیین کنیم که هرکسی با تناسب به علاقه و امکانات به اون سمت کشیده بشه و به صورت مستمر این کارو ادامه بده و پا نکشه!!! این طوری نجوم کشور شامل تعداد زیادی شاخه اصلی میشه و هر کدوم برای یه مدت خیلی خیلی زیاد تداوم داره!!! به نظرم الان شاخه هایی که هست اینان: ساخت تلسکوپ، المپیاد نجوم، محصولات نجومی،ساخت ابزارهای نجومی،اختفا،عکاسی نجومی،تالیف کتاب و چندتا هستش که اونا هنوز کاملا مطرح نشده!!
    مشکل منجم های کشور اینه که خیلی از این شاخه به اون شاخه می پریم! باید این مشکل رو با تعیین اهدافی از بین برد و هر منجمی در یک زمینه خاص به تخصص لازم برسه!!!

خلاصه حرفام: برنامه ای که ساخته میشه باید :
    1- اولا مختص منجم ها باشد!
    2- استفاده کاربردی از نجوم برای تولید محتوای علمی
    3- تعیین هدف برای منجم ها
    4- فراگیر بودن آموزش ها در کل کشور
    5- یکپارچه سازی نجوم کشور
    6- تخصصی تر شدن فعالیت ها
    7- استفاده حداکثری از امکانات موجود
    امضای ایشان
    .

21. 6 کاربر مقابل از 169 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 13 از 30 نخستنخست ... 39101112131415161723 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 4 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 4 مهمان ها)