صفحه 4 از 5 نخستنخست 12345 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 31 تا 40 , از مجموع 46

موضوع: عكس ِ خوب ببينيم ...

1. Top | #1
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    شماره عضویت
    1
    تشکر شده 43,792 بار در 2,956 ارسال

عكس ِ خوب ببينيم ...

سلام به همه دوستان آوايي ، خصوصآ علاقمندان به هنر عكاسي

يكي از اهداف ما در تالار عكاسي فروم ، بالا بردن سطح دانش عكاسي و ارتقا درك بصري همه اعضا است .

در همين راستا برخي تاپيك هاي آموزشي ايجاد شده است . ( مطالعه تاپيك نقد عكس ؛ چرا و چگونه را به دوستان پيشنهاد ميكنم )

اما يكي از راه هاي ارتقاي ديد عكاسانه ، ديدن عكس هاي خوب است .

به همين دليل اين تاپيك را با قوانين و مقررات زير ايجاد ميكنم تا جايگاهي باشد براي ديدن عكس ها و احيانآ نقد هاي خوب و مثبت

هر كدام از دوستان مي توانند با رعايت قوانين زير ، در پيشبرد اين تاپيك كمك كنند :

قوانين تاپيک :

1- هر كدام از دوستان مي توانند در هر پست 1 عكس برتر از عكاسان ايراني يا خارجي را قرار دهند .

( عكس برتر فقط شامل عكس هايي است كه در يكي از جشنواره هاي داخلي حائز رتبه اول ، دوم ، سوم شده يا در جشنواره هاي خارجي پذيرفته شده باشد )

2- بهتر است در صورت امکان لينک سايت اعلام برندگان جشنواره نيز در زير عكس ، درج شود .

3- اگر متن توضيحي از داوران يا نقدي درباره آن عكس وجود داشته باشد ، خيلي به درك بهتر مفاهيم عكس كمك مي كند .

لذا اگر درج عكس ها همراه با توضيح يا نقد داوران يا عكاسان برتر باشد ، بسيار بهتر است .

( در اين مورد ترجمه نقد داوران خارجي نيز مي تواند بسيار مفيد باشد )

4- هر كدام از اعضا نيز مي توانند اگر نقد يا توضيحي درباره عكس دارند ، بنويسند .

اما ، همه نقد ها و توضيحات نوشته شده درباره 1 عكس ،به دليل حفظ انسحام مطالب ، توسط مديران به صورت نقل قول از طرف نويسنده ، زير همان پست تبديل مي شود .

منتظر فعاليت علاقمندان به عكاسي در اين تاپيك هستيم

عكس ِ خوب ببينيم ...

2. Top | #31
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    شماره عضویت
    1
    تشکر شده 43,792 بار در 2,956 ارسال

راستي مطلبي درباره مجموعه عكس " بي چيزي " كه انتقاد هايي رو در پي داشت :

ببينيد دوستان ، بر حسب اتفاق ، دقيقآ هدف از ايجاد اين تاپيك آشنا كردن اعضا با ديدها و تفكرات مختلف و متنوع در حوزه عكاسي است

اين مهم است كه بدانيم كساني هستند كه به هنر عكاسي با ديدي متفاوت تر از ما مي نگرند كه اتفاقآ آن افراد اساتيد دانشگاهي يا داوران جشنواره هاي عكاسي هستند !

قرار نيست اعضاي ما مثل يك دانشجوي عكاسي فكر كنند و عكس بگيرند !

اما خوب است كه لا اقل با اين ديدگاه نيز آشنا باشند

شايد خود من هم در مورد مجموعه عكس " بي چيزي " بحثي داشته باشم

اما از شما دعوت مي كنم تا اندكي بيشتر درباره عكاس اين مجموعه بدانيد

شايد باعث شود كه بتوانيم با تمركز بيشتري اين مجموعه عكس را نگاه كنيم و تصور نكنيم كه هميشه آن چيزي كه ما فكر ميكنيم الزامآ درست است

درباره استاد مهران مهاجر

3. 15 کاربر مقابل از Mostafa عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #32
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای ويكی نجوم
    شماره عضویت
    960
    تشکر شده 6,841 بار در 934 ارسال

بله اتفاقل چه خوب که این بجث راه افتاد !

همچنین ممنون از آقای امام به خاطر قرار دادن لینک این عکاس...

ولی به سوالیه که ذهن منو مشغول کرده ، توی تحلیل عکس و نقد اون و ارتباط برقرار کردن با عکس ها ، چه قدر باید نام عکاس رو و شهرت اون رو مورد نظر داشته باشیم .

به نظر من باید عکس فارغ از عکاس اون نقد بشه ، چنان چه که ممکنه هر عکاسی آثاری رو ثبت کنه که آنچنان هم خوب نیستند

ولی در مورد عکس های آقای مهاجر ؛ این عکس های عملا هیچ مفهومی رو تداعی نمیکنه حد اقل برای من شاید هم این عکس ها خیلی مفهومیه

بهتره که در مورد این عکس هم بگم : خوب.... ؟

ولی در کل سوالم همونی بود که در بالا گفتم ، توی نقد عکس چه قدر باید نام عکاس و شهرت اون رو در نظر بگیریم ؟
    امضای ایشان
    این سرا را سزا بیش از این است ....

5. 7 کاربر مقابل از Mojtaba.M عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #33
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    8788
    تشکر شده 1,139 بار در 113 ارسال

شرحی مختصر :)

نقل قول نوشته اصلی توسط Mojtaba.M نمایش پست ها
    بله اتفاقل چه خوب که این بجث راه افتاد !

همچنین ممنون از آقای امام به خاطر قرار دادن لینک این عکاس...

ولی به سوالیه که ذهن منو مشغول کرده ، توی تحلیل عکس و نقد اون و ارتباط برقرار کردن با عکس ها ، چه قدر باید نام عکاس رو و شهرت اون رو مورد نظر داشته باشیم .

به نظر من باید عکس فارغ از عکاس اون نقد بشه ، چنان چه که ممکنه هر عکاسی آثاری رو ثبت کنه که آنچنان هم خوب نیستند

ولی در مورد عکس های آقای مهاجر ؛ این عکس های عملا هیچ مفهومی رو تداعی نمیکنه حد اقل برای من شاید هم این عکس ها خیلی مفهومیه

بهتره که در مورد این عکس هم بگم : خوب.... ؟

ولی در کل سوالم همونی بود که در بالا گفتم ، توی نقد عکس چه قدر باید نام عکاس و شهرت اون رو در نظر بگیریم ؟

mojtaba جان به نظر من توی نقدی که نوشته میشه اصلا عکاس اثر نباید تاثیر بگذاره

هرچند منتقدان فکر عکاس رو طبق آثار قبلیش و سطح علم اون هم نقد و برسی میکنند

اما در کل نباید بر روی خود اثر مورد نقد اثر گذار باشه

یک نکته کوچک من اینجا اضافه کنم ما در نقد چیزی از خودمون اضافه و کم نمی کنیم فقط اون چیزی رو که هست با دیدی باز تر تشریح و درباره ی اونچیزی که هست بحث می کنیم و گاهی منتقد حرف های خودش رو با یک نقد در رابطه با یک اثر مطرح میکنه .

هر عکسی قابل نقد نیست ! و گاهی برای بعضی عکس ها که مشکل های فنی دارند باید نظر داد ! ابیگیل سُولُومُون گُودُو منتقد عکاسی می گوید(( اثری که بی ارش هست را باید بی ارزش خواند اما به نظر من طرح پرسش هایی درباره ی مفهموم اثر بسیار سود مند تر از پرسشهایی دربارهی ارزش زیبایی شناسی آن است ))

منتقد یک هنرمند است که بین هنرمندِ اثر و بیننده قرار میگیره تا ناگفته های هنرمند رو کمی با زبان نوشتار باز کنه و به بیننده بگه ! حرف های منتقدان در رابطه با آثار خیلی مهم هستند چکیده ی حرف منتقدان برای ما خیلی آشناست برای مثال بهترین فیلم سال یا فیلم تحسین شده ی جشنواره ی فیلم یا عکس برتر یا عکسی ضعیف و ...

نقد به معنی انتقاد و ایراد گرفتن نیست ! نقد کلامی روشنگر و تحلیل گر هست ا.دی کولمن منتقد برجستهی عکاسی در بارهی نقد چنین میگوید (( تقطیع تصاویر عکاسی با کلمات )) یا در جایی دیگر موریس وایتس نقد را این چنین تعریف میکند (( شکلی از سخن گفتن سنجیده درباره ی اثر هنری با استفاده از زبانی که برای آسان ساختن و وسعت دادن درک هنر طراحی شده است )) که به نظر شخصی خودم تعریفی جامع و شامل هست .

در نقد اینکه برای مثال در یک عکس چرا کادر بندی به این گونه هست این جوری بود بهتر بود مطرح نمیشه هر چیزی که عکاس اثر قرار داده برای او محترم هست و ما یا می توانیم آن را ارزیابی کنیم یا هیچ نگوییم در نقد از نظر دادن باید جدا پرهیز کنیم چون نقد با نظر کاملا متفاوت هست .

به گفته ی مایکل فِین گولد منتقد تئاتر نشریه ی ویلیج وُیس : (( نقد باید جنبه ی مثبت هنر را ارج نهد نه آنکه خشمش را نسبت به جنبه های منفی آن ابراز کند همان طور که هر منتقدی میداند ارزیابی مثبت و مستدل به مراتب از انتقاد تند و بی پایه دشوار تر است ))

یا در جای دیگر شلد هال به اون قسمت از سوال شما که از تصویر هیچ مفهومی رو نگرفتید پاسخ داده که به عنوان منتقد اگر از اثری خوشم نیومد چند سوال رو در ذهن خود جاری میکنم و به دنبال یافتن پاسخ آنها می گردم (( اگر من میخواستم این اثر رو به وجود بیارم چه میکردم ؟ اگر اثر مورد پسندم بود کدام قسمت هایش را دوست داشتم ؟ و اصلا چگونه آدمی میتواند طرفدار این اثر باشد ؟ ))

یک کلام شخصی عکس های آقای مهاجر جدا از این که چه کسی عکاس مجموعه هست دارای مفهوم های ژرفی هستند با این که فرم انتزاعی در کل فریم ها فریاد میزنه اما در همین حال تصاویر مفهوم های زیادی رو حمل میکنند یکبار دیگه تصاویر رو نگاه کن اینبار جوری متفاوت برای مثال قسمت هایی که فکوس هستند مهم نیستند به قسمت های غیر فکوس توجه کن

موفق باشی
    امضای ایشان
    وقتي انتها هم آن ابتدا است وقتي پايان آغاز است وقتي روز ، شب و قفس آسمان است سفر بايد كرد

7. 10 کاربر مقابل از kopernik عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #34
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    2166
    تشکر شده 7,688 بار در 659 ارسال

شبه نقدی بر عکس های نمایشگاه بی چیزی

با سلام و درود
    عکس های این نمایشگاه یکی از معدود عکس هایی است که در نگاه اول هیچ گونه ارتباط بصری با عکس ها نتوانستم برقرار کنم ...
    با توجه به تعداد زیاد عکس ها توضیحاتکلی ام را بیان میکنم ( البته این را هم بگویم که در نقد عکس تازه کار هستم )
    از اسم نمایشگاه معلوم میشود شاید قرار است عکسی را ببینیم که چیزی از زندگی بیان کند نگاهی را توصیف کند اما عکس ها دربر دارنده چیزی نیست زیرا خود از بی چیزی آمده اند
    در تمام عکس ها حس سادگی ،کهنگی و .. موج میزند

در واقع شاید عکاس در پی این بوده که با عکس هایی که هیچ گونه هدفی ندارند .. مفهومی کلی را منتقل کنند
    در بیشتر عکس ها سوژه خاصی وجود ندارد .. در اغلب عکس ها حتی گردش چشم هم موجود نیست و فقط و فقط باعث میشود بیننده خود را وادار کند چیزی درون عکس ها ببیند .
    با دیدن عکس ها تنها پرسشی که به ذهن اغلب بیننده ها خطور میکند این است که این عکس ها برای چه گرفته شده اند و فکر میکند این بی هدفی ناشی از این است که عکاس فقط در پی این بوده که از دور و اطراف خود چند شات ساده بدون هیچ گونه ادیتی تهیه کند تا شاید مفهوم بی چیزی و سادگی را اینگونه نمایش دهد .

می شود اینگونه برداشت کرد که این اشیا بی جان .. زنگ زده و پوسیده .. آن گره های معمولی ...سکه های انباشته شده در لیوان می خواهد این را بیان کند که همه چیز هایی که بیهوده به نظر میرسند
    میتوانند سوژه .. نگاه یک عکاس باشند
    می توانند برای خیلی ها عامل زندگی باشند
    می توانند با همان بیهودگی مهم باشند
    می توانند حتی با همان بی چیزی عامل تفکر باشند
    چون در اطراف ما قرار دارند و جزئی از طبیعت ما هستند روزگاری تک تک آن عناصر مهم بودند که حالا نیستند

همین و بس !

( نظر شخصی ام را در مورد عکس ها بیان نکردم اما به نظرم دیدن این سبک از عکاسی هم خالی از لطف نباشد )

ویرایش توسط رخساره روشنی : 08-18-2013 در ساعت 11:37 PM

9. 7 کاربر مقابل از رخساره روشنی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #35
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    8788

City of shadows

و باز مجموعه ای متفاوت و شاید جالب شاید هم بحث برانگیز

این بار مجموعه ای تحت عنوان شهر سایه ها یا City of shadows اثر Alexey Titarenko الکسی تیتارنکو عکاس نام آشنای روس که در سال 1962 در سن پترزبورگ به دنیا آمد. او که هم اکنون در نیویورک زندگی می کند علاقه خاصی به عکاسی از شهرها دارد.

اما گویی الکساندر می خواهد تصویری جدید ارائه کند.

این مجموعه عکس در طی سال های 1992 تا 1994 تهیه شده است و نگاه متفاوت عکاسش را در تمام فریم ها با صدای بلند فریاد میکند . عکس ها از شهر سن پترزبورگ گرفته شده اند .

برای خواند نقد های این مجموعه به تاپیک نقد خوب بخوانیم رجوع کنیم .

ادامه ی تصاویر در پست بعدی

امضای ایشان
    وقتي انتها هم آن ابتدا است وقتي پايان آغاز است وقتي روز ، شب و قفس آسمان است سفر بايد كرد

11. 7 کاربر مقابل از kopernik عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #36
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    8788

City of shadows

ادامه ی تصاویر مجموعه ی City of shadows

ادامه ی تصاویر در پست بعدی
    امضای ایشان

13. 9 کاربر مقابل از kopernik عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #37
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    8788

City of shadows

ادامه ی تصاویر مجموعه ی City of shadows

پایان مجموعه عکس City of shadows
    اثر

Alexey Titarenko
    امضای ایشان

15. 10 کاربر مقابل از kopernik عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #38
    کاربر طلایی عکاسی
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    شماره عضویت
    2817
    تشکر شده 13,336 بار در 1,103 ارسال

سلام به همه دوستان

اول عذر خواهی می کنم اگر مطلبی که عرض می کنم کمی بی ربط به موضوع تاپیک است ( ولی برای ایجاد یک عکس خوب لازم است )

پس از ایجاد تاپیک های مختلف در زمینه عکاسی از جمله ژوژمان عکس٬ شاهد افزایش فعالیت کاربرها در زمینه عکس و عکاسی بودیم که انصافا هم با توجه به تخصص و رسالت اصلی فروم که نجوم می باشد٬ این پیشرفت ها در زمینه عکاسی بسیار چشمگیر و تا حدی دور از انتظار بوده اند.

البته ناگفته نماند که عکاسی و نجوم ( مخصوصا نجوم آماتوری ) پیوند ناگسستنی با یکدیگر دارند و معمولا هر منجم آماتوری که زیبائیهای اسمان را مشاهده می کند به سمت ثبت این زیبائیها ( عکاسی نجومی ) کشیده می شود و در نتیجه شاهد تولد عکاسان منجم و یا منجمین عکاس خواهیم بود :)

پرگویی نمی کنم و میرم سراغ اصل مطلب:

همیشه کیفیت بهتر از کمیت است

نکته ای که متاسفانه بیشتر عکاسان آماتور در ابتدای راه به آن مبتلا می شوند و اگر زود به خودشون نیان از دست میرن٬ سکون است.

یعنی اینکه به جای اینکه دوربین به دست بگیرن و بزنن به طبیعت و خلاصه بیرون از مکان زندگیشون در عوض توی خونه سعی می کنن سوژه سازی کنن و عکس بگیرن.البته مخالف این قضیه نیستم و بعضی سوژه ها و سبک ها معمولا در خونه ( و یا اتلیه ) انجام می شود ولی در کل به قول یکی از دوستان اگر بالشت رو بیشتر از دوربینت دوست داشته باشی مجبوری به جای عقاب از کلاغ عکس بگیری.

اینکه عرض کردم کیفیت بهتر و مهم تر از کمیت است به این دلیل بود که اگر بنا به هر علتی ( دانش آموز هستی و یا دانشجو و فرصت بیرون زدن از خونه نداری ... و یا ... ) نمیتونی زیاد سوژه پیدا کنی کم عکس بگیر ولی از سوژه های خوب و درست...

اینکه خودمون رو مجبور کنیم حتما هر روز عکس بگیریم ولی اگه نمیتونیم هر روز بریم سراغ سوژه های جدید سعی کنیم در محل زندگی سوژه سازی کنیم عاقبت خوبی نداره و از ما یک عکاس ساکن می سازه که در نهایت به درد هیچ کس نمیخوریم :)

هدف اصلی یک عکاس٬ نشان دادن چیزهایی است به دیگران که آنها نمی توانند ببینند.

دوربینت رو بردار و راه بیفت...

برو و برو و ... تا به جایی و چیزی برسی که وقتی ثبتش کردی خودت لذت ببری :)

موفق باشید.

--------------------------------------------------------------------------------------

پ.ن.

علت اصلی مطرح کردن این موضوع این بود که اخیرا شاهد ارسال عکسهای زیادی به گالری هستم که متاسفانه نشان از ساکن شدن عکاسان خوب فروم دارد...
    امضای ایشان
    ما را، نه غم دوزخ است و
    نه حرص بهشت...

17. Top | #39
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    8788

تاریخ یافت شده

با سلام خدمت همه ی آوایی های عزیز

چندی بود که تالار عکاسی خیلی از تاپیک هاش غیر فعال شده بود و تقریبا خاک می خورد بر آن شدم کمی از این غبار را با توجه به توان خود بگیرم

شاید برخی از دوستان برا این عقیده باشند که فروم رسالت نجومی در راستای خود دارد و ما باید به عکاسی نجومی بسیار بها بدهیم جالب است بگویم من هم موافق هستم که فروم نجومی است و عکاسی نجومی اینجا کمی مهمتر هست اما هرکدام از این زمینه ها در فروم جایگاهی مشخص دارند و فعالیتی جداگانه که هرکدام میتوانند با توجه به این که اعضا پست ها رو به اشتراک میگذارند رشد خود را انجام دهد و هیچ کدام مانع دیگری نیست و اگر میخواهیم بخشی پیشرفت کند این امر نباید با جلوگیری از رشد بخش دیگر صورت گیرد.

خدارو هزار مرتبه شکر مطالب موجود و مربوط به نجوم و عکاسی نجومی خیلی بیشتر از محدود مطالب و موضوعات دیگر عکاسی است که موجود هست و یا در این جا بحث میشود
    پس مانعی برای رشد هیچ یک وجود ندارد و یک تالار یا چند تاپیک رسالت یک فروم را تغییر نخواهد داد بلکه شاید به سطح کلی فروم هم بسیار کمک کند (( به نظر شخصی خودم : یاکاری انجام نشه یا اگر انجام میشه به حد عالی خود برسه )) و این خوب به وقوع نمی پیونده مگر همه بخواهیم .

در جواب آقای شبستری عزیز باید بگم که فرمایش شما بسیار ارزشمند است و من با شما موفق اما نمیخواستم این موضوع رو اینجا جواب بدم چون مطرح کردید یک پاسخ کوتاه میدهم و از این موضوع نیز میگذرم .

آقای شبستری عزیز من کوچکتر از آن هستم که این ها را بگم اما همه ی ژانر های عکاسی عکاسی از طبیعت و پرنده گرافی و حتی عکس مینیمالیستی از طبیعت نیست و بسیاری از سبک ها و ژانر های عکاسی همانگونه که خود گفتید نیاز به حضور در آتلیه و خانه یا اتاقی بسته و یا حتی اتاق خواب دارد ومن کاملا با جمله آخر شما که گفتید هدف اصلی یک عکاس نشان دادن چیز هاییست به دیگران که آنها را نمیتوانند ببینند موافقم و این رو جزو رسالت های یک عکاس میدانم ولی باز یک امای کوچک ، من جزو رسالت های یک عکاس نشان دادن چیز هایی که هروز میبینیم به دیگران به شکلی که شاید آنها ندیده باشند یا نتوانند ببینند هم اضافه میکنم .
    از مبحث عکاسی سکون که بگذریم

در زیر مجموعه عکسی آماده کرده ام از آقای سید مهدی مقیم نژاد با عنوان تاریخ یافت شده
    که نقدی از این مجموعه نیز در تاپیک نقد خوب بخوانیم قرار دادم

کمی با مهدی مقیم نژاد آشنا شویم

وی در پنجمین روز پنجمین ماه سال هزارو سیصدو پنجاه و پنج چشم به این دنیا باز میکند.
    متولد: بابل
    تحصیلات: دکتری پژوهش هنر از دانشگاه هنر تهران، سال 1387
    فوق ليسانس رشته ي عكاسي، سال 1380، دانشگاه هنر تهران
    ليسانس رشته ي گرافيك ( ارتباط تصويري )، سال 1378، دانشگاه هنر تهران

چندی است مجموعه آثار جالبی را خلق گرده است که تمامی آنها در پرژه ی وی با نام واقع نمایی ها دسته بندی می شوند
    وی مجموعه اول خود را که تهیه آن از سال 2002 تا 2008 به طول می انجامد با نام رویاهای پراکنده یک روز بلند منتشر میکند
    سپس در سال 2009 مجموعه ی در میان باد های شرقی را منتشر کرده
    در سال های 2010 و 2011 به ترتیب مجموعه های مرز رویش سرو ها و تاریخ یافت شده مجموعه را به چهار بخش رسانید
    وی در سال 2012 پنجمین مجموعه را با نام وساطت الاهی تمام کرد و پایانی بر این پرژه نامید اما هنوز منتشر نشده است این مجموعه با 13 تصویر در 29 آذر ماه 1392 در قالب یک نمایشگاه انفرادی به نمایش در خواهد آمد .

ببخشید زیاد گفتم شما ببخشید از همه دوستان معذرت میخواهم اگر کسی ناراحت شد. ادامه تصاویر در پست بعدی
    امضای ایشان

18. 5 کاربر مقابل از kopernik عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

19. Top | #40
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    8788

تاریخ بر ساخته

عكس ِ خوب ببينيم ...         
    ادامه تصاویر مجموعه تاریخ بر ساخته اثر مهدی مقیم نژاد

پایان مجموعه تصاویر تاریخ برساخته
    امضای ایشان

20. 4 کاربر مقابل از kopernik عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 4 از 5 نخستنخست 12345 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)