صفحه 9 از 16 نخستنخست ... 5678910111213 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 81 تا 90 , از مجموع 154

موضوع: صور فلكي و افسانه ها

1. Top | #1
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    115
    تشکر شده 1,325 بار در 159 ارسال

Post صور فلكي و افسانه ها

در اين تايپيك با كمك شما دوستان علاقمند به نجوم كهن به جمع آوري مرجعي كامل از داستان هاي اسطوره اي مربوط به صور فلكي مي پردازيم. همانطور كه ميدانيد معمولا صور فلكي در اقوام مختلف سرگذشت خاصي برايشان تعريف شده ، تا آنجا كه بتوانيم در اين تايپيك آنها را جمع آوري ميكنيم. به اميد كمك هاي شما در گرد آوري آن..
    بي نقطه...

2. Top | #81
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1003
    تشکر شده 3,297 بار در 484 ارسال

یک افسانه عربی در مورد ستارگان دب اکبر (هفت ستاره بنات النعش) تو یکی از سایتهای عربی پیدا کردم. کسی هست بتونه ترجمه کنه؟

وبنات نعش لمن يحب .... أسطورة عربية ... تقول أن سهيلاً قتل نعشاً، وكان لنعش سبع من البنات، فأقسمن أن لا يدفن جثة أبيهن إلا أن يدركن ثأرهن من سهيل،فهرب سهيل إلى الجنوب الشرقي، وحملت أربعة بنات عذراوات نعش أبيهن، وسارتخلف النعش ثلاث، إحداهن حامل، وثانيهن برفقة طفل صغير، وثالثتهن عرجاء تمشي الهوينا.

وبنات نعش يعرفن باسم الدب الكبير ... يظهرن في الجزء الشمالي طوال العام،أما سهيل فهو نجم يظهر في الجنوب الشرقي أحياناً يتبع مجموعة الجدي.

وما زلن من قرون طويلة يحملن النعش، يطاردن سهيلاً، فلا أدركن ثأراً، ولا دفن جثة أبيهن، ولا استراحت أجسادهن.

3. 7 کاربر مقابل از smhm عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #82
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    894
    تشکر شده 1,000 بار در 114 ارسال

چیزی که من از این متن عربی به کمک ترجمه گوگل فهمیدم اینه:
    سهیل یک نفر را میکشه که این مقتول 7 تا دختر داشته.دختران هم قسم می شوند پدر را دفن نکنند تا زمانی انتقام او را از سهیل بگیرند.و سهیل که میفهمه به سمت جنوب شرقی فرار میکند.4 دختر باکره جسد پدر را حمل میکنند و زیر تابوت را گرفتند و سه دختر دیگر به دنبال تابوت در حرکت اند که اولی حامله است، دومی یک بچه کوچیک همراهش داره و سومی هم داره در سوگ پدر شیون و زاری میکنه(متن نوشته عرجاء تمشي الهوينا که ترجمه گوگل اینه پیاده روی در حالت لنگ و پایکوبی) حالا نمیدونم واقعا داره گریه میکنه یا داره خوشحالی میکنه.

بعدش هم کتن در مورد جایگاه دب اکبر و سهیل در آسمان میگه.

و پس از قرنها آنها همچنان جسد را حمل میکنند و به دنبال سهیل اند و هنوز انتقام نگرفته اند و پدر را دفن نکرده اند و اجساد خودشان نیز استراحت نمیکند
    امضای ایشان
    هرکجا هستم باشم آسمان از آن من است.
    www.yazdsky.com

5. 9 کاربر مقابل از Ahmad عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #83
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    386
    تشکر شده 8,391 بار در 879 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط smhm نمایش پست ها
    یک افسانه عربی در مورد ستارگان دب اکبر (هفت ستاره بنات النعش) تو یکی از سایتهای عربی پیدا کردم. کسی هست بتونه ترجمه کنه؟

وبنات نعش لمن يحب .... أسطورة عربية ... تقول أن سهيلاً قتل نعشاً، وكان لنعش سبع من البنات، فأقسمن أن لا يدفن جثة أبيهن إلا أن يدركن ثأرهن من سهيل،فهرب سهيل إلى الجنوب الشرقي، وحملت أربعة بنات عذراوات نعش أبيهن، وسارتخلف النعش ثلاث، إحداهن حامل، وثانيهن برفقة طفل صغير، وثالثتهن عرجاء تمشي الهوينا.

وبنات نعش يعرفن باسم الدب الكبير ... يظهرن في الجزء الشمالي طوال العام،أما سهيل فهو نجم يظهر في الجنوب الشرقي أحياناً يتبع مجموعة الجدي.

وما زلن من قرون طويلة يحملن النعش، يطاردن سهيلاً، فلا أدركن ثأراً، ولا دفن جثة أبيهن، ولا استراحت أجسادهن.
    با تشکر از Ahmad گرامی و ترجمه اشون

دختر سومی پاش لنگ بوده و آهسته میرفته/ برای همین پشت تابوت حرکت میکرده

ترجمه ی درستش این میشه که :

و داستان دخترانی که تابوت حمل میکنند برای کسی که دوست دارد از این قرار است که: (منظورش ملاقه دب اکبره) این یک اسطوره ی عربی است که میگوید سهیل کسی را کشته بود و او هفت دختر داشت... آنها قسم خوردند که جسد پدرشان تا زمانی که از سهیل انتقام نگیرند دفن نکنند و سهیل به سمت جنوب شرقی گریخت! و چهار دختر که مجرد بودند جسد پدرشان را برداشتند و سه دختر دیگر دنبال آن رفتند که یکی باردار بود و یکی فرزندی کوچک داشت و سومی لنگ بود و آهسته میرفت!
    این هفت دختر به اسم خرس بزرگ شناخته میشوند... در طول سال در نیمکره شمالی دیده میشوند . اما ستاره سهیل در جنوب شرقی و به دنبال جدی ظاهر می شود.
    در طول این قرنها که دختران هنوز به تعقیب سهیل فراری هستند و هنوز انتقام نگرفته اند و هنوز جسد پدرشان را دفن نکرده اند و از پای ننشسته اند
    البته این متن برای ترجمه راحت بود اگر یه متنی باشه که محاوره ای نوشته شده، سخت تر میشه!
    امضای ایشان
    ... جان تو بندری است، جای ورود نور، جای صدور نور ...

7. 13 کاربر مقابل از Sunrise عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #84
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1003

با توجه به شکل ملاقه دب اکبر، افسانه جالبیه. اونی که بارداره ستاره درشت و پر نوریه. اونی که طفلی بر دوش داره همون عناق هست که سها را در آغوش گرفته و اون سومی هم که لنگ لنگان می رود مشخصه که از قافله عقب افتاده و شکل دسته ملاقه را کج کرده.

9. 7 کاربر مقابل از smhm عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #85
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    894
    تشکر شده 1,000 بار در 114 ارسال

خدمت دوستان عرض کنم
    با آقای smhm رفته بودیم مکان یابی رصدگاه یک پیر مرد یزدی میگفت این هفت ستاره دارند تشییع جنازه میکنند. 4 تا برادرها زیر تابوت بابا هستند و سه تا خواهر ها هم پشت سرشون هستند و یکی شون هم بچه اش آورده تشییع جنازه.ریشه این افسانه یزدی را الان متوجه شدم! انشالاه اون پیرمرد هرجایی هست سلامت باشه
    امضای ایشان
    هرکجا هستم باشم آسمان از آن من است.
    www.yazdsky.com

11. 6 کاربر مقابل از Ahmad عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #86
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1003

فرق داستان با افسانه:
    داستان صرفا یک حکایت خیالی و ساختگی است. اما افسانه ریشه در واقعیت دارد. واقعیتی که بخاطر بزرگ بودن آن یا بخاطر بزرگ جلوه دادن آن با عباراتی مبالغه آمیز به اسطوره تبدیل شده.

13. 7 کاربر مقابل از smhm عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #87
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    6114
    تشکر شده 2,560 بار در 294 ارسال

صورت فلکی اکلیل شمالی :
    هفت ستاره ایی که به صورت تصادفی کنار هم قرار گرفته و نیم دایره ایی ساخته اند را اکلیل شمالی میگویند .. شش تای انها از قدر چهارمند و ستاره میانی به نیرالفکه معروف است . اکلیل شمالی به معنی تاج و افسر و نیر الفکه به معنی مروارید تاج است .
    افسانه اکلیل شمالی
    ته زئوس همسری داشت به نام اریادنه. همسر اریادنه از اتنی هایی بود که قراربود قربانی مینتور که نیمه ایی انسان و نیمه ایی گاو بود و در دهلیزی در نزدیکی شهر کرت زندگی میکرد .ته زئوس با کمک اریادنه تونستن این غول را بکشند و زئوس با شمشیر و قرقره نخی که از اریادنه گرفته بود داخل دهلیز شد و بعد از بیرون امدن از دهلیز و انجام عملیاتشون با هم از دواج کردند . اما این ازدواج طولی نینجامید و ته زئوس همسرش را رها کرد و رفت . ربالنوع باکوس که این ناراحتی اریادنه را دید به او یک تاج داد که هنوز این تاج در اسمان مانده است .
    ستاره های این صورت به طور اتفاقی کنار هم قرار گرفتند و هیچ کدام با یک سرعت و یه جهت حرکت نمیکنند . و در حدود 50000 سال پیش ستاره ای الفا و بتا این صورت فلکی جای خود را تغییر داده اند و در همین مقدار سال شکل تاج از بین میرود .
    ویرایش توسط SAEED560 : 11-13-2012 در ساعت 12:22 PM

15. 9 کاربر مقابل از SAEED560 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #88
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1003

بزرگترین صورت فلکی آسمان متعلق به ایرانیان است

اختراع کشتی به ایران باستان باز میگردد. و صورت فلکی کشتی (حمال) بعنوان مهمترین اختراع بشر از جمله افتخارات ایرانیان بشمار می رود.
    این صورت فلکی که همواره بزرگترین و گسترده ترین صورت فلکی آسمان بوده و دومین ستاره پرنور آسمان (سهیل) را در خود جای داده و بر رودخانه راه شیری در جریان است، متأسفانه در قرن 18 میلادی به دلایلی(!) به سه صورت فلکی شاه تخته(حمال)، کشتیدم(تفر) و بادبان(شراع) تجزیه شد.

.

17. 6 کاربر مقابل از smhm عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #89
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

اختراع کشتی به ایران باستان باز میگردد. و صورت فلکی کشتی (حمال) بعنوان مهمترین اختراع بشر از جمله افتخارات ایرانیان بشمار می رود.
    این صورت فلکی که همواره بزرگترین و گسترده ترین صورت فلکی آسمان بوده و دومین ستاره پرنور آسمان (سهیل) را در خود جای داده و بر رودخانه راه شیری در جریان است، متأسفانه در قرن 18 میلادی به دلایلی(!) به سه صورت فلکی شاه تخته(حمال)، کشتیدم(تفر) و بادبان(شراع) تجزیه شد.

.
    مطمئن هستید؟ آخه اکثر قسمتهای این صورت فلکی از ایران دیده نمیشه. صورت فلکی اولیه قبل از تجزیه نامش Argo Navis بوده و به افسانه‌های یونان باستان برمیگرده. البته باز خیلی از قسمتهای این صورت فلکی در یونان هم فکر نکنم دیده بشه. این لینک را ببینید:

http://en.wikipedia.org/wiki/Argo_Navis

19. 6 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #90
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900
    تشکر شده 12,272 بار در 1,234 ارسال

صور فلكي و افسانه ها         

.
    با تشکر از آقای مصدق عزیز

اینکه اختراع کشتی متعلق به ایرانیان باستان است کاملا صحیح اما اینکه حمال نیز متعلق به ایرانیان باشد جای بحث دارد.

این صورت فلکی عظیم در کمتر نقاط نیمکره شمالی کامل دیده میشود و در ضمن اگر هم دیده شود در افق جنوبی محو و نامرئی است.

اثبات این مدعا خود سهیل است. حتی در یزد هم این ستاره زیاد از افق فاصله نمیگیرد و کمتر دیده میشود که دلیل ورود این ستاره به ضرب المثلهاست"قلانی ستاره سهیل شده". که نشان از کم یاب بودن این ستاره در اسمان است و این درحالی است که سهیل در قسمتهای بالایی عرشه این کشتی قرار دارد پس تصور اینکه ایرانیان این صورت فلکی را کاملا میدیده اند خیلی دور از ذهن است.

21. 6 کاربر مقابل از رضا طامهری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 9 از 16 نخستنخست ... 5678910111213 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)