صفحه 3 از 5 نخستنخست 12345 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 , از مجموع 45

موضوع: گفت‌وگو با طعم نجوم

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

گفت‌وگو با طعم نجوم

سلام به همه دوستان گرامی

از چندی قبل در نظر داشتم که در فروم تاپیکی ایجاد بشه برای گفت‌وگو یا همون مصاحبه با افراد و چهره‌های مختلف در جامعه نجومی کشور. البته پیش از ایجاد این تاپیک، تلاشهایی از سوی دوستان دیگر برای این امر صورت گرفته بود مثلا قرار بود با آقای دکتر منصوری مصاحبه‌ای انجام بشه که میسر نشده بود. در نهایت به این نتیجه رسیدم که اگر تاپیکی در این رابطه ایجاد بشه و این برنامه به صورت مدون پیش بره، مفید خواهد بود.

و اما هدف از این کار این است که اعضای فروم و جامعه نجومی بتوانند با افرادی که با مسئولیت‌های مختلف، در زمینه نجوم آماتوری، ترویج نجوم و نجوم حرفه‌ای به فعالیت مشغول هستند، ارتباط مستقیم داشته باشند و سوالات و پیشنهادات خود را مطرح کنند. به نظر من بسیاری از ما از شرایط و چالش‌های مختلف پیش روی مراکز نجومی، مجلات، موسسات، رسانه‌ها و ... اطلاعات ناقصی داریم. خوب است که با پرسیدن سوالات خود در قالب یک گفت‌وگو، پاسخ بسیاری از آن‌ها را بیابیم.

هدف این تاپیک، ایجاد ارتباط دو طرفه است. ارتباطی که می‌تواند هم به مصاحبه شونده کمک کند با نظرات اعضای فروم که بخشی از جامعه نجوم آماتوری کشور هستند آشنا شود هم به اعضای جامعه کمک می‌کند با نظرات مصاحبه شونده آشنا شوند و به طور خلاصه، فضایی ایجاد شود که با گفتمان، همه بتوانند با واقعیت‌ها، چالش‌ها و مشکلات پیش روی قسمت‌های مختلف جامعه نجومی بیشتر آشنا شوند و در راستای بهبود آن بکوشند

رعایت قوانین فروم، قوانین نقد و لحن و ادبیات آن در این فروم کاملا واجب است. لذا از همه دوستان تقاضا دارم که پس از اعلام هر مصاحبه، سوالات و مطالبی را که در ذهن دارند، به صورتی که ذکر شد بیان کنند تا پس از جمع آوری همه سوالات، بتوانیم مصاحبه را به خوبی انجام دهیم.

امیدوارم که این تاپیک، مفید باشه

و اما بهتره بریم به سراغ اولین فردی که قراره باهاشون گفت‌وگو کنیم. در پست بعدی ایشون را معرفی خواهم کرد...

2. Top | #21

عنوان کاربر
    شماره عضویت
    17
    تشکر شده 12,423 بار در 1,283 ارسال

میشه سوال علمی مرتبط با رشته شون هم بپرسیم؟؟
    اگر میشه لطفا به این سوال پاسخ بدهند تا جماعتی از ابهام در بیان
    من با ایشون صحبت کردم ، بپرسید مشکلی نداره همش رو جواب میدند بهتون
    امضای ایشان
    [CENTER][COLOR="navy"][B]as days and nights,
    would pass me by
    i tell myself that i was waiting for a sign
    then she appeared,
    a love so fine,
    my valentine[/B]
    [/COLOR]:ORLY::ORLY::ORLY::ORLY:

[/CENTER]

3. 11 کاربر مقابل از yperseusy عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #22
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    7499
    تشکر شده 491 بار در 52 ارسال

گفتگو با طعم نجوم

این هم سوالات بنده:
    -آقای ابل به نظر شما با فناوری امروزه و گستردگی کشفیات به نظر شما امروزه یک فرد اماتور چگونه میتونه گامی در ستاره شناسی برداره؟؟؟
    -شما توسّط آقای مور پرورش یافتید آیا از ایشون نصیحتی به یاد دارید که نقل قول بکنید.
    -خاطره ای با آقای مور برامون تعریف کنید.
    -شما در حال حاضر به بالاترین درجات علمی در زمینه کیهان شناسی رسیدید (حداقل از نظر آکادمیک) یه پیشنهاد به اونهایی بدید که میخوان کیهان شناسی مطالعه کنند

باتشکّر از شما امیدوارم سوالاتم مفید باشه
    امضای ایشان
    طولانی ترین سفر هم باید با اوّلین قدم آغاز شود. لائوتسه

5. 10 کاربر مقابل از Mat عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #23
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    484
    تشکر شده 608 بار در 89 ارسال

سلام
    1- امکان داره به جای حرکت ما در فضا زمان , فضا زمان حرکت کنه ؟
    2-با توجه به اهمیت ریاضی در علومی مثل فیزیک و نجوم برای موفقیت در این رشته یادگیری آکادمیک ریاضی ضروری هست؟
    2- آیا فضا زمان لایه لایه هست؟ اگه هست چه تفاوتی بین لایه ها وجود داره ؟
    با تشکر
    امضای ایشان
    من خدا را دارم ،

کوله بارم بــــــر دوش ،

سفری بی همــــــراه ،

گم شدن تا ته تنــــهایی محض ،

هر کجا لرزیدی از سفر ترسیــدی ،

تو بگو از ته دل من خـــــــــــــــــــــدا را دارم.

7. 9 کاربر مقابل از Mehrnoosh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #24

عنوان کاربر
    شماره عضویت
    17

سلام دوستان اگر ممکن هست سوالاتتون رو زود تر بپرسید تا به مرحله ترجمه سوالات برسیم

موفق باشید
    امضای ایشان
    would pass me by
    then she appeared,
    a love so fine,
    my valentine[/B]

[/CENTER]

9. 12 کاربر مقابل از yperseusy عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #25
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1003
    تشکر شده 3,297 بار در 484 ارسال

چند سوال:
    1- در قدیم مردم بر این باور بودند که فضا از عنصری بنام «اتر» ساخته شده. نظر شما در این رابطه چیست؟ آیا فضا ذاتا هیچ و خالی است یا جسمی است که می تواند خم شود و کش بیاید؟
    2- آیا تا کنون سیاه چاله های اتمی و همچنین تابش هاوکینگی در دستگاه های شتابدهنده مشاهده شده است؟ اگر چنین تابشی وجود دارد آیا می توان گفت این فوتون ها مسافرانی اند که از کرمچاله زمان بیرون آمده اند؟
    3- من فکر میکنم چیزی بنام ماده تاریک وجود ندارد بلکه این جاذبه اضافی که در کهکشانها مشاهده می شود چیزی نیست جز همان فشار انرژی تاریک که از فضای بیرون بر کهکشانها وارد میشود. نظر شما در مورد این فرضیه چیست؟
    4- پیش بینی میشود که ترمودینامیک پیروز نهایی کیهان است و از طرفی چون این حادثه هنوز اتفاق نیافتاده است پس معلوم میشود که جهان آغازی داشته و همیشگی نبوده. حال با توجه به این موضوع به نظر شما آیا آینده هم پایانی خواهد داشت یا اینکه آینده بی نهایت است؟

11. 14 کاربر مقابل از smhm عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #26
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    137
    تشکر شده 5,538 بار در 611 ارسال

سلام

ببخشید این مصاحبه قراره کی انجام بشه؟؟ما بی صبرانه منتظر هستیم

میترسم انقدر طول بکشه تا ایشون هم مرحوم بشن....

13. 7 کاربر مقابل از narcissus flower عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #27

عنوان کاربر
    شماره عضویت
    17

سلام دوستان
    شب گذشته مصاحبه با آقای Paul G. Abel انجام شد و ایشون به سوالات شما جواب دادند . از مدیر گرامی Gandom هم به خاطر ترجمه این مصاحبه تشکر میکنم. در پست بعدی میتوانید این مصاحبه را مطالعه فرمایید .

با تشکر
    امضای ایشان
    would pass me by
    then she appeared,
    a love so fine,
    my valentine[/B]

[/CENTER]

15. Top | #28

عنوان کاربر
    شماره عضویت
    17

متن مصاحبه با آقای Paul G. Abel

- چه حسی داشتید وقتی که پاتریک مور به نامه تان پاسخ دادند؟

خیلی هیجان زده شده بودم! اصلاً توقع نداشتم که او به نامه من پاسخ دهد زیرا که من تنها اسم او را پشت پاکت نوشته بودم و حتی آدرس او را بلد نبودم!

- آینده برنامه تلویزیونی آسمان در شب را بدون پاتریک مور چگونه ارزیابی می کنید؟

من فکر می کنم که روح برنامه ما همان راهی را ادامه می دهد که پاتریک مور شروع کرده بود. این برنامه با این هدف ادامه پیدا می کند که پیامدهای نجوم آماتوری و حرفه ای را برای همگان به وجود آورد.

- برنامه شما برای برنامه آسمان در شب چیست؟

مثل پاتریک مور تا هر وقت که بخواهم در این برنامه می مانم!

- برای ما در مورد فعالیت های نجومی تان بیش تر صحبت کنید.

خوب من یک ستاره شناس آماتور در زمینه رصدی علوم سیاره ای و قمری هستم. رصدخانه خانگی من شامل یک تلسکوپ 8اینچ بازتابی نیوتنی است. من اصولاً رصدهای سیاره ای ام را با همین تلسکوپ انجام می دهم. من علاوه بر ترسیم سیارات، تغییرات مشخصه های ظاهری آن ها از جمله تغییر در روشنایی ظاهری شان را دنبال می کنم. من عضو انجمن ستاره شناسی بریتانیا هستم(جایی که هر کس از هر کشوری می تواند در آن عضو شود) و تمامی مشاهداتم را برای آن جا ارسال می کنم.

- در این روزها یک ستاره شناس آماتور چگونه می تواند گامی در ستاره شناسی بردارد؟

کارهای بسیاری وجود دارد که یک ستاره شناس آماتور می تواند انجام دهد. همانند کارهایی که در حیطه علوم سیاره ای وجود دارد، در شکار دنباله دار ها، سیارک ها،ستاره های متغیر و ابرنواختر ها نیز وجود دارد که اغلب توسط ستاره شناسان آماتور صورت می گیرد! ستاره شناسی از معدود علومی است که در آن ستاره شناسان آماتور می توانند بهترین کمک ها را در پیشرفت آن انجام دهند. دنبال کردن روش های علمی و یادداشت برداری خوب،بسیار بسیار مهم تر از کارهایی است که تلسکوپ های بزرگ انجام می دهند!

- پیشنهاد شما برای کسی که می خواهد کیهان شناسی را شروع کند چیست؟

خوب کیهان شناسی بیش تر یک موضوع ریاضی وار است.پس شما نیاز به یادگیری بسیاری از روابط ریاضی دارید تا بتوانید در کیهان شناسی پیش بروید.

- با توجه به اهمیت ریاضیات در فیزیک و ستاره شناسی، آیا ضرورتی دارد که ریاضیات را به صورت رشته دانشگاهی گذراند؟

اگر که شما می خواهید یک ستاره شناس حرفه ای شوید نیاز دارید که به صورت تخصصی رشته فیزیک و یا ستاره شناسی را در دانشگاه ادامه دهید. اما بسیاری از ستاره شناسان حرفه ای که کار رصدی انجام می دهند زیاد از روابط ریاضی پیجیده ای که در دانشگاه گذرانده اند استفاده نمی کنند. اما برای ستاره شناس آماتور بودن داشتن حداقل دانش ریاضی در حد جبر و مثلثات کافی است. مهم ترین کار برای یک ستاره شناس آماتور ثبت و ضبط مشاهدات خود و ارسال آن به ارگان هایی است که بتوانند از آن داده ها استفاده کنند.

- آیا امکان دارد که فضا-زمان به جای ما حرکت کند؟

فضا-زمان چارچوب ریاضی نسبت عام است(در حال حاضر بهترین نظریه در رابطه با گرانش محسوب می شود). این چارچوب معمولاً 4 بعدی فرض می شود که در آن ذرات و فوتون ها حرکت می کنند. در کیهانشناسی نظریه ای وجود دارد به نام "جریان هابل" که در این نظریه تصور بر آن است که فضا در حال انبساط است، اما این به معنای حرکت کردن آن نیست!

- مردم باستان بر این باور بودند که جهان از ماده ای به نام اتر پر شده است، نظر شما در این رابطه چیست؟

چیزی شبیه به اتر جهان را پر نکرده است. نسبیت عام نشان داده است که چیزی با ماهیت فضای محض و زمان محض وجود ندارد و این نشان می دهد که این نظریه دارای اضافاتی است.

- آیا فضا دارای خلا است یا از ماده ای انعطاف پذیر ساخته شده است؟

کیهان دارای یک خلا اساسی است که باعث می شود ذرات به صورت خود به خود به حالت ذره و پاد ذره در بیایند که البته یکدیگر را خنثی می کنند. فضا-زمان با توجه به نسبت عام انعطاف پذیر است، به طوری که اگر ما یک جرم و انرژی را در آن قرار دهیم، منحنی های فضا-زمان را خم می کند و ما آن را به صورت میدان گرانشی حس می کنیم.

- درباره تابش هاوکینگ و ذره مجازی که عامل آن است کمی توضیح دهید.

ایده اینکه سیاهچاله ها تابش می کنند از قانون دوم ترمودینامیک تحقیق می شود، یعنی افزایش آنتروپی. حال با توجه به ترمودینایک، اگر هرچیزی مقیاسی از آنتروپی باشد دارای گرما است و در نتیجه آن تابشی دارد.برای سیاهچاله ها ،افق رویداد مقیاسی از آنتروپی محسوب می شود و در نتیجه تابش می کند. باور بر این است که خلا پس زمینه ای که عامل به وجود آورنده ذره و پاد ذره است، عامل تابش هاوکینگ نیز باشد.

- چرا ذره با بار منفی برای سقوط در سیاهچاله در اولویت قرار دارد؟

خیر در اولویت قرار ندارد.

- آیا تا به حال تابش هاوکینگ و سیاهچاله های اتمی در شتابدهنده ها مشاهده شده اند؟

هنوز نه. مشکل اینجاست که سیاهچاله های کوچکتر سریع تر تابش می کنند و در لحظه ای که به وجود می ایند به سرعت تبخیر می شوند.

- اگر تابش هاوکینگ وجود داشته باشد، آیا می توان گفت که فوتون ها مسافرانی هستند که از کرم چاله ها بیرون می آیند؟

خیر، سیاه چاله ها با کرم چاله ها متفاوت هستند. سیاه چاله دارای افق رویداد است در حالی که کرم چاله افق رویداد ندارد. سیاه چاله بر اساس رمبش گرانشی به وجود می اید و از لحاظ هندسی بسیار با کرم چاله متفاوت است.

- یکی از اعضای فروم اعتقاد دارد که ماده تاریک وجود ندارد و آن چه که به عنوان ماده تاریک باور داریم، در واقع نیروی گرانش اضافی کهکشان هاست که در نتیجه ی فشاری است که انرژی تاریک وارد می کند. نظر شما در این رابطه چیست؟

هنوز منازعاتی بر سر این موضوع وجود دارد. من به شخصه متعقدم این قضیه زمانی حل می شود که نظریه گرانش کوانتومی کامل شود و احتمالاً جای نسبیت عام را خواهد گرفت.

- پیش بینی شده است که ترمودینامیک پیروز کیهان است.اما این پیش بینی هنوز اثبات نشده است. نظر شما درباره آینده چیست؟ آیا دارای پایان است و یا بی نهایت؟

راهی وجود ندارد که به طور قطع در این مورد نظر داد، من تا جایی که مدارک بیش تری جمع آوری نکره ام نسبت به این قضیه خنثی هستم و نظری ندارم!

با تشکر از وقتی که در اختیار ما قرار دادید
    امضای ایشان
    would pass me by
    then she appeared,
    a love so fine,
    my valentine[/B]

[/CENTER]

16. Top | #29
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط yperseusy نمایش پست ها
    - چرا ذره با بار منفی برای سقوط در سیاهچاله در اولویت قرار دارد؟
    خیر در اولویت قرار ندارد.
    نمیدونم این سوالو کدوم یکی از بچه ها پرسیدن اما فکر میکنم سوال برای ایشون اشتباه پرسیده شده باشه و در نتیجه جوابی متفاوت دریافت کردیم. فکر کنم منظور دوستی که این سوالو پرسیده "جرم منفی" باشه.
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

17. 4 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #30
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    436
    تشکر شده 6,249 بار در 703 ارسال

گفت‌وگو با طعم نجوم         
    سؤال فارسی دوستان راجع به " عضو منفی" بودش به همین دلیل هم من به همون صورت ترجمه اش کردم بدون اینکه در مورد صحت این قضیه سرچ کنم متأسفانه وگرنه خودم تصحیح می کردم و جرم منفی رو از ایشون می پرسیدم
    امضای ایشان

19. 8 کاربر مقابل از gandom عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 3 از 5 نخستنخست 12345 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع