صفحه 7 از 9 نخستنخست ... 3456789 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 61 تا 70 , از مجموع 86

موضوع: شناخت خورشید

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    3665
    تشکر شده 5,416 بار در 440 ارسال

Post شناخت خورشید

ســــــــــــــــلام بر دوستان آوایی

در تالار علوم سیاره ای جای بررسی تفضیلی خورشید خالی بود که به پیشنهاد و درخواست خانم somaye این بخش رو هم ایجاد کردیم.

محور این بحث بررسی فیزیک خورشید، لکه های خورشیدی و تاثیرش روی آب هوا است.

(دیگه چیکار کنیم دیگه، همین یه خورشید رو که بیشتر ندارم. ادای دین باید بهش کنیم )

برای شروع از ایشون میخوایم که یه توضیحی راجع به این بحث بدن و بطور اجمالی خورشید و ویژگی های مهمش رو ذکر کنن و ادامه ماجرا ...

2. Top | #61
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    1751
    تشکر شده 273 بار در 43 ارسال

خب دوستان حالا میرسیم به بحث شراره ها...
    شراره ها پدیده هایی هستند که توی تاج اتفاق می افتند و انرژی بسیار بالایی معادل 10 به توان 32 ارگ آزاد میکنند. با حساب کتاب میشه نشون داد که این انرژی ناشی از گرمایی نیس که در خورشید تولید میشه(گرمایی که تولید میشه حدود 10 به توان 23 الی 25 هست) بلکه این انرژی عظیم ناشی از میدان های مغناطیسی خیلی قوی ( مخصوصا در محل لکه ها) هستش.خلاصه جایی از خورشید نیس که ربط به میدان نداشته باشه.
    جالبه بدونید این انرژی در حدود یک ششم انرژی خروجی از سطح خورشید در هر دقیقه‌است. این پدیده در سایر ستارگان هم دیده می‌شود که به آن‌ها نیز شرارهٔ ستاره‌ای گفته می‌شود. شرارهٔ خورشیدی کلیهٔ لایه‌های سطح خورشید شامل شیدسپهر، تاج خورشیدی و فام‌سپهر)را مورد تاثیر قرار می‌دهد و باعث گرم شدن پلاسما تا چندین میلیون درجهٔ کلوین می‌شود.
    شراره ها انواع مختلف دارن ،مثلا نوع a b c که بسته به انرژی شون و اینکه در چه طول موجی دیده میشن ،طبقه بندی شدن. بیشتر شراره ها در طول موجهای ایکس و گاما دیده میشن. در ضمن اگه کسی به بحث های محاسباتی و حساب کتاب در هر زوینه از خورشید علاقه مند باشه از طریق اینجا یا یاهو اطلاع بده تا من کمکش کنم.

من بلد نیستم در اینجا فیلم آپ کنم ،اگه کسی بلده ممنون میشم به منم بگه. شراره ها درخشش ناگهانی دارن که توی یه سری از فیلمها رویت میشن.این عکسو من از یه فیلم گرفتم.البته فیلمها خودشون در واقع تصاویر پشت سر هم هستند.

خب ... اطلاعات بیشتر؟؟؟؟
    ویرایش توسط Kianoosh.S : 03-27-2013 در ساعت 09:04 AM
    امضای ایشان
    جهان از آن من است ، میخواهم آن را بسازم به شیوه ی خود

3. 8 کاربر مقابل از somaye عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #62
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    1751

اینم شراره در طول موجهای مختلف...
    فیلم گذاشتن چقد راحت بوداااااا
    امضای ایشان

5. 4 کاربر مقابل از somaye عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #63
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    1751

دوستان عزیزم میرسیم به بحث سی ام ای (coronal mass ejections)یا همون پرتاب های جرم تاجی
    این پدیده ها پرتاب های جرم از خورشید هستن!!! از اسمشونم معلومه. کلیپ رو که ببینید کاملا متوجه می شید راجع به چه پدیده هایی صحبت میکنم. جرم سی ام ای ها حدودا 10 به توان 16 هستش و طول عمر حدود 30 دقیقه تا 50 دقیقه دارن.
    این تصویری که گذاشتم یه تصویر لاسکو هستش
    امضای ایشان

7. 7 کاربر مقابل از somaye عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #64
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    1751

امضای ایشان

9. کاربر مقابل از somaye عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

10. Top | #65
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    7669
    تشکر شده 615 بار در 73 ارسال

با سلام بنده قصد دخالت در کار دوستان را ندارم ، فقط میخواستم یک سری فیلم ها و عکس های بیشتیر از Cme ها و زبانه ها در جهت درک مفاهیم فوق الذکر مشاهده کنید ،

باتشکر :

http://sohowww.nascom.nasa.gov/galle...1/C2_Apr01.mpg

http://sohowww.nascom.nasa.gov/galle...8/C2_may98.mov

http://sohowww.nascom.nasa.gov/galle...97/C3May97.mov

این هم یم Cme شگفت انگیز ، البته اسمش این بود ، خودم نمیدونم چرا ؟ ندیدمش !!!

http://sohowww.nascom.nasa.gov/galle...98/C3may98.mov

Large Flare and CME - February 16, 2011

http://sohowww.nascom.nasa.gov/picko...2_C2_combo.mpg

موفق باشید .
    ویرایش توسط MSFA : 03-28-2013 در ساعت 11:21 PM
    امضای ایشان

11. 9 کاربر مقابل از MSFA عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #66
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    1751

خب دوستان بحث لایه های خورشید و لکه و باد و آب و هوا و :D اینا تموم شد.
    میرسیم به جایگاه خورشید در نمودار هرتسپرونگ راسل.
    خورشید بعداز گذشت چهارونیم میلیارد سال ،در این نمودار در رشته ی اصلی قرار داره (توضیحات این نمودار در تاپیک های دیگه موجوده) و حالا حالا ها (حدود همون چهارونیم میلیارد سال ) مونده تا تبدیل به غول سرخ بشه. اگر تاپیک تولد و مرگ ستارگان رو خونده باشید ، می بینیم که بعد از مرحله ی غول سرخ برای ستارگان هم جرم خورشید، به مرحله ی کوتوله ی سفید میرسیم
    در این تصویر خورشید رو به همراه سایر ستارگان رشته ی اصلی می بینید.

امضای ایشان

13. 6 کاربر مقابل از somaye عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #67
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    7669

در ادامه بحث خانم Somaye ، باید بگم که که خورشید بعد از رشته اصلی وارد مرحل جدیدی میشه تا بتونه با جاذبه گرانشی خودش مبارزه کنه ، خورشید دیگه هیدروژنی برای تعادی هیدرو استاتیکی خودش نداره و تعادلش برهم می خوره در نهایت درخش هلیومی بوجود می آد ، که این درخش ، جانی دوباره به خورشید می بخشه و برای مدتی کوتاه مبارزه را بر عهده می گیرد ، اما با چهره ای متفاوت ، ستاره ما دیگه ستاره زرد رنگ و کو چک نیست ، بلکه با چهره ای خون آلود و حجمی متفاوت رخ نمایی می کند ، این وضعیت زیاد طول نمی کشد ، (حدودا 10 میلیون سال ) ، که گرانش ضربه نهایی خود را بر پیکره ای که خودش عامل و پدید آورنده اش بوده می زند ، خورشید ، تاب تحمل نداره و اینجاست که فشار تبهگن الکترونها در هسته کربنی خورشید مانع از نابودی این ستاره خواهد شد ، بیشتر جرم ستاره در هسته مرکزی سقوط می کنه و کسری از جرم در غالب جو ستاره ای به فضا پرتاب میشه ، هسته خورشید به قدری چگالی بالایی پیدا می کنه و دمای اون بالا می ره ، بیاد جوانی به سپیدرنگ میشه ، اما فرق های اساسی با خورشید کرده ،حجمی در اندازه کره زمین و جرمی در اندازه خود خورشید ، به این اجرام کوتوله های سفید گفته می شه ، و به جرمی که از خورشید ازدست میرود و دارای شکل منظمی هم هست سحابی سیاره ای گفته می شود ، در تمامی سحابی های سیاره ای کوتوله های سفید قابل رویتند.

به نظر شما سحابی خورشید در آینده نچندان دور چه شکلی خواهد شد ؟

موفق باشید.
    ویرایش توسط Kianoosh.S : 04-01-2013 در ساعت 09:53 PM
    امضای ایشان

15. 9 کاربر مقابل از MSFA عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #68
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    7669

باسلام
    خورشید ستاره ای معمولی در یکی از بازوان راه شیری بنام جبار در فاصله 21 سال نوری از مرکز راه شیری واقع است ، این ستاره از استثنائات کیهان به شمار می آید ، چرا که هیچ همدمی نداره ، و جز ستارگان مزدوج نمی باشد ، سرعت خورشید 230 کیلومتر بر ثانیه است که حدود 240 میلیون سال طول می کشد تا یک دور کامل به دور مر گکز کهکشان بزند ، در واقع سال کهکشانی گفته می شود ، صفحه منظومه شمسی ، دایره البروج با انحراف 66 درجه به دور کهکشان در گردشه ، یعنی زاویه بین دایره البروج و صفحه کهکشان 66 درجه است ، و حرکت خورشید در راه شیری بصورت سینوسی می باشد و ستاره ما به سمت ستاره نسر واقع در حرکت است .
    موفق باشید
    امضای ایشان

17. 9 کاربر مقابل از MSFA عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #69
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    1751

همون طور که میدونیم ما در داخل کهکشان راه شیری هستیم و هرگز فضاپیمایی رو به خارج کهکشان راه شیری نفرستادیم،پس هیچ عکسی هم از کهکشان راه شیری نداریم ،اما رادیو تلسکوپ ها اطلاعات خوب و مفیدی در اختیارمون گذاشتن .بازرهای کهکشان راه شیری به اسم صورت فلکی که در مسیر دیده میشن نامگذاری شدن،مثل بازوی برساووش، قوس،قنطورس و ماکیان. منظومه ی شمسی ما هم که همونطور که گفته شده ، روی بازوی جباره.
    مرکز کهکشان راه شیری پر از ستارگان پیره و ستارگان جوون تر همراه با گرد وغبار میان ستاره ای در بازوها قرار دارن.
    امضای ایشان

19. 8 کاربر مقابل از somaye عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #70
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    1751

شناخت خورشید         
    یکی از دوستان غزیزم به نام آقای رضازاده توی فیس بوک یه مطلب گذاشته بودن که حیفم اومد راجع بهش حرف نزنم. راجع به اینکه " توهم خورشید چیست؟"

شکست نور توسط جو زمین باعث می‌شود ماه، خورشید،ستاره‌ها و همه‌ی اجرام آسمانی در ارتفاعی بالاتر از موقعیت واقعی خود روئت شوند؛ میزان تغییر این ارتفاع در افق به نیم درجه می‌رسد ، در ارتفاع 10 درجه میزان تغییر ارتفاع جرم حدود یک دهم درجه و در سرسو صفر است.(نجوم به زبان ساده ص 269)
    با توجه به توضیحات فوق و از آنجایی که قطر زاویه‌ای ظاهری قرص خورشید نیز برابر میزان شکست نور در افق یعنی نیم درجه است ،در شکل زیر خورشید غروب کرده و آنچه دیده می‌شود توهمی از خورشید است که به همین علت در این هنگام می‌توان با چشم برهنه به خورشید خیره شد.
    جالبه نه؟؟؟؟

امضای ایشان

21. 3 کاربر مقابل از somaye عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 7 از 9 نخستنخست ... 3456789 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)