صفحه 4 از 9 نخستنخست 12345678 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 31 تا 40 , از مجموع 86

موضوع: شناخت خورشید

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    3665
    تشکر شده 5,416 بار در 440 ارسال

Post شناخت خورشید

ســــــــــــــــلام بر دوستان آوایی

در تالار علوم سیاره ای جای بررسی تفضیلی خورشید خالی بود که به پیشنهاد و درخواست خانم somaye این بخش رو هم ایجاد کردیم.

محور این بحث بررسی فیزیک خورشید، لکه های خورشیدی و تاثیرش روی آب هوا است.

(دیگه چیکار کنیم دیگه، همین یه خورشید رو که بیشتر ندارم. ادای دین باید بهش کنیم )

برای شروع از ایشون میخوایم که یه توضیحی راجع به این بحث بدن و بطور اجمالی خورشید و ویژگی های مهمش رو ذکر کنن و ادامه ماجرا ...

2. Top | #31
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    7669
    تشکر شده 615 بار در 73 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط mohsen4465 نمایش پست ها
    در مورد سوال خانم مدادرنگیهام باید بگم که پس از اینکه دما و فشار داخل خورشید به اندازه کافی بالا رفت و اولین واکنش های هسته‌ای شروع شد. موجی انفجاری ناشی از آغاز فعالیت هسته‌ای خورشید از هسته به سطح خورشید رسید و مقدار زیادی از پوسته خورشید رو بهمراه گازهای اولیه منظومه شمسی به بیرون پرتاب کرد. این رخداد همونطور که گفتم بصورت یک انفجار و در کسری از ثانیه رخ داده که البته تا بخواد به سطح خورشید برسه یک مقدار زمان برده. اما اینکه اولین فوتون‌ها کی به سطح خورشید رسیدن احتمالاً حول حوش همون 1 میلیون سالی که دوستان ذکر کردند باید باشه.

البته اینا رو از تجزیه التحلیل های ذهنی خودم گفتم و باید یه تحقیق روش انجام بشه.
    باسلام تشکر می کنم از دوست خوبم - اینکه چگونه ستارگان از مرحله پیش ستاره ای به رشته اصلی می رسند ، مطمئنا با یک انفجار صورت نمیگیره ! بلکه به آرامی صورت می گیره ، شما می تونید خطوط هایاشی رو در نمودار hr دنبال کنید که برای پیش ستاره هاست ، به آرامی وارد رشته اصلی می شه نه با یک جهش : منظورم اینه که ستارگان ابتدا فروسرخی ، بعد در طیف مرئی ، نارنجی ، سرخ ، و از اینجا بسته به جرمشون و دماشون رنگش مشخص میشه ، همه ستارگان بعد از مرحله پیش ستاره سرخ هستند، سپس با بالا رفتن دما طبیعتا رنگ ستاره تغییر می کنه ، و موضوع دوم انکه قرص غبار ازچرخش غبار بدور ستاره اولیه تبدیل به سیاره میشه ، مواد سیارات همون گازها و غبار های سحابی اولیه اند که بدور پیش ستاره می چرخند.موفق باشی
    امضای ایشان

3. 2 کاربر مقابل از MSFA عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #32
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    7669

با سلام ، موضوع بعدی بنده در رابطه با شکل گیری لکه های خورشیدیه ، از مهمترین مکانیزم هایی
    که در خورشید رخ می ده و برای بشر بسیار با اهمیته و بسیار تاثیر گزار ، نخستین بار گالیله با
    تلسکوپ خود اینلکه ها را مشاهده کرده و طی چند روز دنبال کرد ، با دنبال کردن این لکه ها براحتی می تونید دوره تاناوب خورشید رو بدست بیارید ، همونطور که گفته شد این لکه ها از بالا آمدن مبدان های مغناطیسی بوجود می آید و دارای دو قطبه ، ببینید وقتی میدان بالا می آید در این میدان ها میدان مغناطیسی عظیمی وجود دارد در حد چند هزار تسلا و مانع حرکت پلاسمای خورشید می شود یعنی نمی گذارد مواد سطح خورشید ، همگام با همرفت داغ شده و به بالا باز گردد ، در نهایت این مواد سرد می شود ( البته سردی نه به معنای دمای خیلی پایین ، بلکه فقط مقدار ی کمی سردتر از سطح خورشید می شود) از آنجایی که نور یک شمع در مقابل یک پروژکتورقرار دهیم سیاه و تاریک به نظر می رسد بخاطر دمای کمتری که دارد ،
    در نتیجه لکه ها هم نسبت به سطح خورشید تاریک به نظر می رسد وگرنه اگر در آسمان قرار دهیم ،
    به اندازه ماه کامل درخشش دارد، جالب اینجاست در هین لکه ها با برخورد میدان های مغناطیسی انرژی عظیمی در حد پرتو ایکس به فضا پرتاب می شوند که به شراره های خورشیدی نامگذاری می شوند و بسیاری از فعالیت های خورشیدی از لکه ها ناشی می شود ،
    و در اوایل دوره فعالیت های خورشیدی که در مینیمم است ، تعداد لکه کم است و با نزدیک شدن به بیشینه
    فعالیت های خورشید تعداد لکه های زیادی بر سطح خورشید ظاهر می شوند ، زیرا میدان ها بالا می آیند .

بنده برای درک بهتر این مفاهیم تماشای انیمیشن های زیر را پیشنهاد می کنم :

بالا آمدن میدان مغناطیسی خورشید :

http://sohowww.nascom.nasa.gov/galle...amo/dynamo.mov

شکل گیری لکه های خورشیدی :

http://sohowww.nascom.nasa.gov/galle...tsForm_snd.mov

موفق باشید.
    ویرایش توسط MSFA : 03-23-2013 در ساعت 03:52 PM
    امضای ایشان

5. 2 کاربر مقابل از MSFA عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #33
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    7669

موضوع بعدی بنده درباره ساختار داخلی خورشیده :
    خورشید از سه لایه هسته ،منطقه تابش ، منطقه همرفت تشکیل شده ،البته این موضوع برای ستارگان پر جرم فرق می کند
    در هسته خورشید که شکافت هسته ای رخ می دهد و به دلیل دمای زیاد براحتی 4 اتم خیدروژن به هلیوم تبدیل می شوند ولی آلبرت اینیشتین ثابت کرد که انرژی 4 اتم هیدروژن کمی بیشتر از یک اتم هلیومه پس این انرژی مضاف چه بلایی سرشون میاد؟
    این انرژی مضاف به شکل فوتون پر انر ژی گاما می خواد خودشو به سطح خورشید برسونه ولی در راه آنقدر جذب و نشر می شه که تا به سطح برسه در حد نور مرئیه و انرژیشو از دست می ده همونطور که عرض کردم 1 میلیون سال طول میکشه.
    منطقه تابش همون منطقه ای کا داین فوتون های پر انرژی جذب و نشر شده و انرژی از دست می دهند و بیشترین تاخیرشون در منطقه تابشه
    منطقه همرفتی هم که انرژی نور از طریق همرفت خودشونو به سطح می رسونند و شیدسپهرخورشید اولین لایه جو ،خارجی خورشید ، مواد پلاسمایی خورشید در بالای منطقه همرفت خودشو به صورت دانه برنجی ها نمایش می ده این دانه ها ابتدا طلایی اند پس از مدت کوتاهی تاریکم و سرد و دوباره پایین می رند تا گرم بشند همواره ما شیدسپهر را رصد می کنیم

برای مشاهده سطح زیبای خورشید به سایت زیر مراجعه کنید :

برای مشاهده لکه ها به اینجا :

http://www.solarphysics.kva.se/

یکی از زیباترین فیلم های لکه های خورشیدی :

http://www.solarphysics.kva.se/galle..._23May2010.mov

http://www.solarphysics.kva.se/galle...2010_color.mov

امیدوارم که لذت برده باشید.
    ویرایش توسط MSFA : 03-23-2013 در ساعت 03:54 PM
    امضای ایشان

7. 7 کاربر مقابل از MSFA عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #34
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط msfa نمایش پست ها
    باسلام تشکر می کنم از دوست خوبم - اینکه چگونه ستارگان از مرحله پیش ستاره ای به رشته اصلی می رسند ، مطمئنا با یک انفجار صورت نمیگیره ! بلکه به آرامی صورت می گیره ، شما می تونید خطوط هایاشی رو در نمودار hr دنبال کنید که برای پیش ستاره هاست ، به آرامی وارد رشته اصلی می شه نه با یک جهش : منظورم اینه که ستارگان ابتدا فروسرخی ، بعد در طیف مرئی ، نارنجی ، سرخ ، و از اینجا بسته به جرمشون و دماشون رنگش مشخص میشه ، همه ستارگان بعد از مرحله پیش ستاره سرخ هستند، سپس با بالا رفتن دما طبیعتا رنگ ستاره تغییر می کنه ، و موضوع دوم انکه قرص غبار ازچرخش غبار بدور ستاره اولیه تبدیل به سیاره میشه ، مواد سیارات همون گازها و غبار های سحابی اولیه اند که بدور پیش ستاره می چرخند.موفق باشی
    حالا این خطوط هایاشی در نمودار hr چی هست اصن؟

ولی در مورد تولد ستارگان، همگی ستارگان با انفجاری عظیم متولد میشن و این موضوع تناقضی با اون نمودار هایاشی که فکر کنم یکجور نمودار تغییرت تابشی باشه نداره. همون پست قبلیم رو اگه یکبار دیگه بخونید این دو مقوله انفجار و رسیدن گرما به سطح خورشید و سپس تابش اونو جداگونه بیان کردم.

همونطور که خودتون هم میدونید هسته ستاره بدلیل رمبش شدید گاز حتی قبل از شروع واکنش هسته‌ای بسیار داغه و هر لحظه با پرجرمتر شدن پیش-ستاره داغ‌تر هم میشه تا اینکه نهایتاً دما و فشار به حدی میرسه که ماشه شروع واکنش هسته‌ای رو میکشه. همونطور که میدونید واکنش هسته‌ای پروتون-پروتون درون ستارگان یک واکنش زنجیره‌اییه. یعنی با جوش خوردن اولین هسته‌های هیدروژنی، محصولاتی چنان داغ از جمله پروتون‌های بسیار داغ ایجاد میشن که با برخورد با پروتون‌ها و هسته‌های اتم‌های مجاور مجدداً این فرآیند رو تکرار و باز تکرار میکنند. این واکنش زنجیره‌ای در کسری از ثانیه چنان انرژی عظیمی آزاد میکنه که هسته ستاره همچون یک بمب هیدروژنی بسیار عظیم منفجر میشه. حاصل تقابل این انفجار درونی با نیروی گرانش که در حال رمبش مواد به درون ستاره‌ست یک موج ضربتی بسیار پر قدرته که پس از رسیدن به سطح حجم عظیمی از پوسته ستاره رو میکنه و سحابی اطراف رو درمی‌نورده. هسته ستاره در این لحظه روشن شده ولی مسلماً ستاره هنوز تاریکه و طبق گفته خودن چیزی حدود 1 میلیون سال زمان لازمه تا گرمای این راکتور عظیم هسته‌ای به سطح اون برسه.
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

9. 5 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #35
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

درباره تولد و تحول ستاره‌ها در تاپیک تحول انواع ستاره‌ها به صورت کامل بحث شده اگر سوالی هست در همون تاپیک مطرح کنید. بهتره برگردیم به موضوع خورشید و طبق روندی که در صفحه قبلی ذکر شده بود مطالب را پیش ببریم

11. 9 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #36
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    1751
    تشکر شده 273 بار در 43 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط پیمان اکبرنیا نمایش پست ها
    درباره تولد و تحول ستاره‌ها در تاپیک تحول انواع ستاره‌ها به صورت کامل بحث شده اگر سوالی هست در همون تاپیک مطرح کنید. بهتره برگردیم به موضوع خورشید و طبق روندی که در صفحه قبلی ذکر شده بود مطالب را پیش ببریم

آخیش... یکی بالاخره به حرف من گوش کرد . بچه ها به موقش راجه به لکه ها حرف میزنیم... بیاید با نظم پیش بریم ...مرسی

نقل قول نوشته اصلی توسط MSFA نمایش پست ها
    موضوع بعدی بنده درباره ساختار داخلی خورشیده :
    خورشید از سه لایه هسته ،منطقه تابش ، منطقه همرفت تشکیل شده ،البته این موضوع برای ستارگان پر جرم فرق می کند
    در هسته خورشید که شکافت هسته ای رخ می دهد و به دلیل دمای زیاد براحتی 4 اتم خیدروژن به هلیوم تبدیل می شوند ولی آلبرت اینیشتین ثابت کرد که انرژی 4 اتم هیدروژن کمی بیشتر از یک اتم هلیومه پس این انرژی مضاف چه بلایی سرشون میاد؟
    این انرژی مضاف به شکل فوتون پر انر ژی گاما می خواد خودشو به سطح خورشید برسونه ولی در راه آنقدر جذب و نشر می شه که تا به سطح برسه در حد نور مرئیه و انرژیشو از دست می ده همونطور که عرض کردم 1 میلیون سال طول میکشه.
    منطقه تابش همون منطقه ای کا داین فوتون های پر انرژی جذب و نشر شده و انرژی از دست می دهند و بیشترین تاخیرشون در منطقه تابشه
    منطقه همرفتی هم که انرژی نور از طریق همرفت خودشونو به سطح می رسونند و شیدسپهرخورشید اولین لایه جو ،خارجی خورشید ، مواد پلاسمایی خورشید در بالای منطقه همرفت خودشو به صورت دانه برنجی ها نمایش می ده این دانه ها ابتدا طلایی اند پس از مدت کوتاهی تاریکم و سرد و دوباره پایین می رند تا گرم بشند همواره ما شیدسپهر را رصد می کنیم

برای مشاهده سطح زیبای خورشید به سایت زیر مراجعه کنید :

http://www.solarphysics.kva.se/gallery/images/2010/gran2.png

برای مشاهده لکه ها به اینجا :

http://www.solarphysics.kva.se/

http://www.solarphysics.kva.se/galle...1393_color.jpg

http://www.solarphysics.kva.se/galle...1807_color.jpg

http://www.solarphysics.kva.se/galle...strt_color.jpg

از زیباترین تصویر دانه برنجی و شیدسپهر خورشید :

http://www.solarphysics.kva.se/galle.../gran2_100.png

یکی از زیباترین فیلم های لکه های خورشیدی :

http://www.solarphysics.kva.se/galle..._23May2010.mov

http://www.solarphysics.kva.se/galle...2010_color.mov

امیدوارم که لذت برده باشید.
    ممنون و حالا که انقدر کامل بحث فوتونها به شیرسپهر(فتوسفیر) رسید، میریم تو نخ دانه های خورشیدی... بسم اله
    امضای ایشان
    جهان از آن من است ، میخواهم آن را بسازم به شیوه ی خود

13. 2 کاربر مقابل از somaye عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #37
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    1751

دانه های خورشیدی
    عمر این دانه ها در حدود ۸تا 20 دقیقه واندازه آنها در حد چند هزار کیلومتراست وبا از بین رفتن یکی٬ دیگری جانشین آن می شود.در مرکز دانه ها مواد داغ به سمت بیرون غلیان داشته وبعد ازتابش انرژی سرد شده و در مناطق لبه ای دانه ٬به سمت پایین سقوط می کنند.

دانه های بزرگ یا super granule دارای ابعاد تا 30000کیلومتر بوده ومی توانند تا 24 ساعت هم دوام بیاورند.در زیر یه شکل و یه انیمیشن میذارم براتون...انیمیشنو بعدن میذارم چون نمیدونم چه جوری بیارمش اینجا
    امضای ایشان

15. 6 کاربر مقابل از somaye عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #38
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    7669

نقل قول نوشته اصلی توسط mohsen4465 نمایش پست ها
    حالا این خطوط هایاشی در نمودار hr چی هست اصن؟

ولی در مورد تولد ستارگان، همگی ستارگان با انفجاری عظیم متولد میشن و این موضوع تناقضی با اون نمودار هایاشی که فکر کنم یکجور نمودار تغییرت تابشی باشه نداره. همون پست قبلیم رو اگه یکبار دیگه بخونید این دو مقوله انفجار و رسیدن گرما به سطح خورشید و سپس تابش اونو جداگونه بیان کردم.

همونطور که خودتون هم میدونید هسته ستاره بدلیل رمبش شدید گاز حتی قبل از شروع واکنش هسته‌ای بسیار داغه و هر لحظه با پرجرمتر شدن پیش-ستاره داغ‌تر هم میشه تا اینکه نهایتاً دما و فشار به حدی میرسه که ماشه شروع واکنش هسته‌ای رو میکشه. همونطور که میدونید واکنش هسته‌ای پروتون-پروتون درون ستارگان یک واکنش زنجیره‌اییه. یعنی با جوش خوردن اولین هسته‌های هیدروژنی، محصولاتی چنان داغ از جمله پروتون‌های بسیار داغ ایجاد میشن که با برخورد با پروتون‌ها و هسته‌های اتم‌های مجاور مجدداً این فرآیند رو تکرار و باز تکرار میکنند. این واکنش زنجیره‌ای در کسری از ثانیه چنان انرژی عظیمی آزاد میکنه که هسته ستاره همچون یک بمب هیدروژنی بسیار عظیم منفجر میشه. حاصل تقابل این انفجار درونی با نیروی گرانش که در حال رمبش مواد به درون ستاره‌ست یک موج ضربتی بسیار پر قدرته که پس از رسیدن به سطح حجم عظیمی از پوسته ستاره رو میکنه و سحابی اطراف رو درمی‌نورده. هسته ستاره در این لحظه روشن شده ولی مسلماً ستاره هنوز تاریکه و طبق گفته خودن چیزی حدود 1 میلیون سال زمان لازمه تا گرمای این راکتور عظیم هسته‌ای به سطح اون برسه.
    با سلام به همه دوستان - با احترام به نظر دوست عزیز آقای اکبرنیا ، در پاسخ صحبت آقای (mohsen4465) فکر کنم ایشون تولد پیش ستار گان را با مرگ ستارگان کم جرم اشتباه گرفته ، چرا
    که تمامی صحبت های ایشون شواهدی دال بر مرگ غول سرخ ها و از دست رفتن جو غول سرخ ها و باقیماندن هسته و همچین ، ایجاد سحابی های سیاره ای است ، ثانیا جرقه یا انفجار تنها برای هلیوم رخ میده اونهم در مرحله هلیوم سوزی که به درخش هلیومی معروفه ،و ما دیگه هیچ فرایند انفجار یا جرقه برای مصرف هیچ عنصری نداریم ، به جز هلیوم .اگر مایل به بحث بیشتر هستید ،با توجه به نظر آقای اکبرنیا ، در تاپیک مربوط مفصلا صحبت می کنیم.

تشکر می کنم از خانوم somaye ، دانه برنجی ها همانطور که عرض کردم در اولین لایه خارجی خورشید یعنی شیدسپهر (فوتوسفر) قرارگرفته اند ، همانطور که از نامش پیداست تصویر مرئی که ما همیشه از خورشید می بینیم تصویر شید سپهر و دانه برنجی هاست و مهمترین فعالیت های خورشیدی از شیدسپهر نشات می گیره، شاید این سوال بوجود بیاد پس تکلیف لایه های دیگه جو خورشید چی میشه ، در واقع باید بگم لایه های دیگه رقیق هستند ، در مورد دانه برنجی ها هم خانومsomaye توضیح مفید رو دادند ، و میمونه تاریگ گرایی لبه : اگر در تصاویر مرئی خورشید خوب نگاه کنید خوب متوجه میشید که لبه اون نسبت به مرکز ی که مشاهده می کنید به تاریکی می گراید :

اگر علت اون رو بصورت ساده بیان کنم اینه که شما وقتی داریدبه وسط تصویر خورشید نگاه می کنید مستقیما دارید به شید سپهر و سطح داغ پلاسمای اون نگاه می کنید، ولی وقتی به لبه تصویر خورشید مشاهده می کنید دارید به لایه های بالایی و بیرونی نگاه می کنید که دمای کمتر دارند ، تقریبا شبیه به افق در زمین خورشید در وسط آسمون درخشش بیشتری نسبت به افق داره ، دانه برنجی ها بسیار با اهمیت هستند ، چرا که تمام انرژی تولید شده خورشید به واسطه شیدسپهر خارج می شوند ، فکر کنم دیگه توضیحات برای شیدسپهر کافی باشه ، حالا یک فیلم واقعی و زیبا از شیدسپهر ببینیم:

http://www.solarphysics.kva.se/galle..._2h_bottom.mpg

فیلم بالا ، بالا و پایین رفتن دانه برنجی ها رو نشون میده.

موفق باشید.
    امضای ایشان

17. 5 کاربر مقابل از MSFA عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #39
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    1751

نقل قول نوشته اصلی توسط MSFA نمایش پست ها
    با سلام به همه دوستان - با احترام به نظر دوست عزیز آقای اکبرنیا ، در پاسخ صحبت آقای (mohsen4465) فکر کنم ایشون تولد پیش ستار گان را با مرگ ستارگان کم جرم اشتباه گرفته ، چرا
    که تمامی صحبت های ایشون شواهدی دال بر مرگ غول سرخ ها و از دست رفتن جو غول سرخ ها و باقیماندن هسته و همچین ، ایجاد سحابی های سیاره ای است ، ثانیا جرقه یا انفجار تنها برای هلیوم رخ میده اونهم در مرحله هلیوم سوزی که به درخش هلیومی معروفه ،و ما دیگه هیچ فرایند انفجار یا جرقه برای مصرف هیچ عنصری نداریم ، به جز هلیوم .اگر مایل به بحث بیشتر هستید ،با توجه به نظر آقای اکبرنیا ، در تاپیک مربوط مفصلا صحبت می کنیم.

تشکر می کنم از خانوم somaye ، دانه برنجی ها همانطور که عرض کردم در اولین لایه خارجی خورشید یعنی شیدسپهر (فوتوسفر) قرارگرفته اند ، همانطور که از نامش پیداست تصویر مرئی که ما همیشه از خورشید می بینیم تصویر شید سپهر و دانه برنجی هاست و مهمترین فعالیت های خورشیدی از شیدسپهر نشات می گیره، شاید این سوال بوجود بیاد پس تکلیف لایه های دیگه جو خورشید چی میشه ، در واقع باید بگم لایه های دیگه رقیق هستند ، در مورد دانه برنجی ها هم خانومsomaye توضیح مفید رو دادند ، و میمونه تاریگ گرایی لبه : اگر در تصاویر مرئی خورشید خوب نگاه کنید خوب متوجه میشید که لبه اون نسبت به مرکز ی که مشاهده می کنید به تاریکی می گراید :

اگر علت اون رو بصورت ساده بیان کنم اینه که شما وقتی داریدبه وسط تصویر خورشید نگاه می کنید مستقیما دارید به شید سپهر و سطح داغ پلاسمای اون نگاه می کنید، ولی وقتی به لبه تصویر خورشید مشاهده می کنید دارید به لایه های بالایی و بیرونی نگاه می کنید که دمای کمتر دارند ، تقریبا شبیه به افق در زمین خورشید در وسط آسمون درخشش بیشتری نسبت به افق داره ، دانه برنجی ها بسیار با اهمیت هستند ، چرا که تمام انرژی تولید شده خورشید به واسطه شیدسپهر خارج می شوند ، فکر کنم دیگه توضیحات برای شیدسپهر کافی باشه ، حالا یک فیلم واقعی و زیبا از شیدسپهر ببینیم:

http://www.solarphysics.kva.se/galle..._2h_bottom.mpg

فیلم بالا ، بالا و پایین رفتن دانه برنجی ها رو نشون میده.

موفق باشید.
    اولن تشکر از شما بابت فیلمی که گذاشتین... دیگه نیازی نیس من فیلم بذارم ... مرسی و در ضمن توضیحات واسه شیدسپهر کافیه بله. اما حالا باید وارد بحث لکه ها بشیم چون لکه های خورشیدی در شیدسپهر اتفاق می افتن... بچه ها لطفا نظراتتونو بگین
    امضای ایشان

19. کاربر مقابل از somaye عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

20. Top | #40
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    7669

شناخت خورشید         
    با سلام - به نظر بنده موضوع مهم دیگه مکان خورشید در عالم ، وضعیت خورشید در راه شیری و حرکت خورشید
    و عمر خورشیده و... اگر دوستان باز هم نظری دارند بیان کنند ؟
    امضای ایشان

21. کاربر مقابل از MSFA عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

صفحه 4 از 9 نخستنخست 12345678 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)