صفحه 5 از 31 نخستنخست 12345678915 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 41 تا 50 , از مجموع 305

موضوع: جویندگان دنباله دار

1. Top | #1
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98
    تشکر شده 21,151 بار در 1,931 ارسال

Post جویندگان دنباله دار

یکی از جذابترین زیباترین نادرترین و مرموزترین پدیده های آسمانی, ظهور ناگهانی اجرامی با نام دنبالهدار در آسمان است.

این اجرام زیبا و ستودنی از گذشته دور به وسیله انسانها رویت شدهاند و به دلیل غیرقابل پیش بینی بودنشان اغلب باعث ترس و شیوع خرافه در گذشته می‌شدند.

در گذشتههای دور و پس از آشنائی انسان با آسمان و اجرام آسمانی, و آگاهیشان نسبت به نظم موجود در افلاک شروع به ایجاد گاهنامه و تقویم نمودند حتی می‌توانستند وقوع خورشید گرفتگی را نیز پیش بینی کنند.

ولی گاها اجرامی غیر قابل پیش بینی ظهور می‌کردند که باعث شگفتیشان می‌شد. واز آنجا که نمی‌توانستند به مانند دیگر اجرام برایشان نظم و مداری متصور شوند به ماوراالطبیعه و اوهام رجوع می‌کردند و اغلب ظهور این اجرام را نشانه مصیبت و بدیُمنی می‌دانستند.

امروزه و با گذشت سالها از آنزمان و همینطور تلاش دانشمندان برای شناخت هرچه بیشتر جهان هستی, ما اطلاعات بسیار زیادی از این اجرام داریم و میتوانیم مدار آنها را پیش بینی کرده و در مواردی ظهور دوباره آنها را پیش بینی کنیم.

عکس از ویکی پدیا

در این تایپیک به چگونگی رصد دنباله دارها و بررسی مدار و حرکات ظاهریشان در پهنه آسمان می‌پردازیم.

لازم به ذکر است که تایپیکی با نام دنبالهدارها و سیارکها نیز در تالار علوم سیاره ای ایجاد شده که به ساختار و منشا دنبالهدارها میپردازد.
    امضای ایشان

وقتی آرامش را در خود نیابید, جستجوی آن در جای دیگر, کار بیهوده ای است.

2. Top | #41
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    80
    تشکر شده 5,177 بار در 631 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Astronomy نمایش پست ها
    بیشترین درخشندگیش چه روزی هست؟ و اون روز تا چند دقیقه بعد از غروب بالای افق هست؟ و حدودا چه ارتفاعی داره وقتی هوا کم کم تاریک میشه و میشه دیدش؟ ممنون!
    سلام.

شما میتونید در سایت http://www.heavens-above.com با وارد کردن مختصات محل زندگیتون به بخش comets برید و محل دقیقش رو در هر روزی که میخواهید اونجا ببینید و اگر میخواهید بدونید اون روز تا چند دقیقه بعد از غروب بالای افق هست به قسمت Sky Chart برید و با توجه به محلی که تو اون روز دنباله دار بوده در نقشه پیداش کنید وساعت رو هروقتی که خواستید تنظیم کنید تا ببینید تا چه زمانی در آسمان خواهد بود.

3. 11 کاربر مقابل از javadstar76 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #42
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98

امروز در افق غربی تهران نیز هوا ابری بود و نشد که این دنباله دار رو زودتر از موعد ببینم.

چند تا نکته رو لازم میبینم که بگم.

این دنباله دار از انجائیکه در افق قرار دارد و به خورشید نزدیک است یک هدف سخت رصدی به حساب میاد.به خصوص اینکه این جرم به صورت نقطه ای نیست.

برای مثال سیاره عطارد که اغلب نزدیک به خورشید رصد میشه برای دیدنش به افقی باز و عاری از آلودگی نیاز هست.در همین آخرین کشیدگی این سیاره که قدر درخشندگیش حدود 1- بود و قدر ظاهری خوبی در نجوم به حساب میاد در بعضی مواقع به سختی میشد آنرا رصد کرد.

البته در بیشترین کشیدگیهای این سیاره که تا 27 درجه نیز میرسد به راحتی میتوان آنرا تشخیص داد.ولی در برخی موارد که کشیدگی کمتر است و در گرگ و میش آسمان مبادرت به رصد میکنید حتما باید مکان دقیق سیاره را بدانید تا بتوانید با ابزار و گاهی با چشم غیر مسلح آنرا تشخیص دهید.

در آخرین کشیدگی سیاره عطارد که حدودا اواخر بهمن ماه بود در سفر رصدی که به سمنان داشتیم این سیاره را به راحتی رصد کردیم ولی سیاره مریخ را با قدر 1+ و در فاصله کمی پائین تر از عطارد بود را نتونستیم تشخیص دهیم.فکر کنم مریخ حدود 12 درجه از خورشید و 5 تا 6 درجه پائین تر از عطارد قرار داشت.

برای جرمی همچون دنباله دارها این قضیه سخت تر نیز میشود.به این دلیل که به صورت نقطه ای نیست.

به هر حال اگر جای دقیق این دنباله دار را بدانید میتوانید با ابزار آنرا رصد کنید.و همانطور که در پستهای قبل گفتم تا روز چهارشنبه 23 اسفند ماه دست نگه دارید تا از هلال ماه کمک بگیرید.

در آنروز هلال ماه کمی بالاتر از دنباله دار قرار دارد و با ابزار رصدی میتوانید آنرا به راحتی ببینید.اگر افق مناسبی داشته باشید و دنباله دار نیز در حضیض خورشیدی خود به درخشندگی قابل قبولی رسیده باشد میتوان آنرا با چشم غیرمسلح نیز تشخیص داد.

من اگر افق مناسبی در این روزها پدیدار شود حتما به سراغش میرم.ولی فعلا شانس باهام یار نبوده.

پ ن:شامگاه جمعه همه جای آسمون صاف بود الا افق غربی.وهمونجائی که من میخواستم ببینم!!

الان متوجه شدم دوستان دیگری هم همین شرایط رو داشتند.امیدوارم در روزهای بعد شرایط خوبی پیش بیاد.

نکته جالب اینکه کلی هواپیما دیدم که از پشتشون دود سفیدی برجا مانده بود و صحنه جالبی رو رقم میزد.همشون رو شکل دنباله دار میدیدم!!

به هر حال در آخر هفته فکر کنم اغلب منجمین یک سفر رصدی رو هماهنگ کنند به این دلیل که تعطبلات آخر هفته است و ماه نیز روزهای ابتدائی خود را در آسمان سپری میکند.دوستان عکاس یادشون باشه در آخر هفته شرایط مناسبی برای عکاسی هست.

چند عکس زیبا از این دنباله دار که در نیم کره جنوبی ثبت شده است:

John Sarkissian

Guillermo Abramson

Renato Sfalsin Passos
    ویرایش توسط rezash : 03-09-2013 در ساعت 02:24 AM
    امضای ایشان

5. Top | #43
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98

با وضعی که من میبینم گویا حالا حالاها نتونیم این دنباله دار رو ببینیم.

شاید رونما میخواد عروس خانوم!!

آب و هوا به شدت خرابه و گویا نمیخواد صاف و پاکیزه بشه!

البته مثل اینکه فردا سرشب هوا مناسب رصد باشه.یعنی امیدوارم.

سایتهای هواشناسی اینطور نشون میده.

پ ن:الان متوجه شدم منظور سایت هواشناسی روز دوشنبه است.و دوشنبه هوا بدون ابر میشود.
    امضای ایشان

6. 12 کاربر مقابل از rezash عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

7. Top | #44
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط rezash نمایش پست ها
    با وضعی که من میبینم گویا حالا حالاها نتونیم این دنباله دار رو ببینیم.

شاید رونما میخواد عروس خانوم!!

آب و هوا به شدت خرابه و گویا نمیخواد صاف و پاکیزه بشه!

البته مثل اینکه فردا سرشب هوا مناسب رصد باشه.یعنی امیدوارم.

سایتهای هواشناسی اینطور نشون میده.
    بله آقا رضا. اینجا هم هوا ابری بود. منم امیدوارم هوا فردا صاف بشه. هرچند که خیلی بعید میدونم. از بهمن تا حالا فک کنم فقط یکی دو بار ستاره‌های آسمونو دیدم. امیدوارم فردا غروب اولین عکس بچه‌های آوا رو از این دنباله‌دار تو این تاپیک ببینیم.

----------------------------------------

فردا صبح ساعت 7:30 دنباله‌دار c/2011 l4 پان-استارز در حضیض خورشیدی قرار میگیره. به امید هوایی صاف و دل انگیز برای تماشای این جرم زیبا. بدجوری هوس دنباله‌دار کردم. خیلی وقت بود دنباله‌دار درست و حسابی ندیده بودیم. امیدوارم بخاطر ابری بودن هوا از دستش ندیم.

---------------------------------------

الحاقیه:
    پیغامی از یکی از دوستان دریافت کردم و لازم دیدم یه توضیحی بدم.
    دوستان دقت کنید فردا لحظه حضیض دنباله‌دار در ساعت 7:30 ایران در نیمه روشن زمین قرار داره. یعنی خورشید تو آسمونه دنباله‌دار هم پایین‌ترش لب افقه و مسلماً چیزی نمیشه دید. گفتم یه وقت صبح کله سحر پا نشین. برای دیدن دنباله‌دار باید تا زمان غروب خورشید منتظر بمونین.

----------------------------------------

عجب کاری شد تعداد پیاما زیاد شد.

دوستان دقت کنین زمان بالا صرفاً لحظه حضیض دنباله‌داره و دلیلی بر این نیست که در ایران در این زمان دیده بشه.
    ویرایش توسط mohsen4465 : 03-10-2013 در ساعت 12:29 AM
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

8. 15 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

9. Top | #45
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98

هنوز عکس یا گزارش موثقی از رویت این دنباله دار در نیم کره شمالی ندیده و نشنیده ام.

در ایران و یا حداقل در تهران که شرایط هوا نامساعد بوده و حداقل تا فردا شب در تهران دیده نخواهد شد.

در فردا و پس فردا این دنباله دار به ارتفاع قابل قبولی خواهد رسید و احتمال اینکه در مناطق خارج شهر که آسمان و افق مناسبی باشد بتوان این دنباله دار را دید هست.

در مناطق شهری(تهران) هم همچنان منتظر مساعد شدن آب و هوا خواهیم شد و نهایتا در تعطیلات آخر هفته خودمون میریم یک جائیکه حداقل بشه آسمانی صاف را رویت کرد.

یکبار دیگر برای دوستانیکه موقعیت دنباله دار را میپرسند و دقیقا موقعیتش رو نمیدونند تصویر زیر را میذارم.

البته بهترین روز همانطور که بارها گفته شده است روز چهارشنبه و همزمان با رویت هلال جوان ماه میباشد که در فاصله کمی از دنباله دار قرار دارد.
    امضای ایشان

10. Top | #46
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط rezash نمایش پست ها
    هنوز عکس یا گزارش موثقی از رویت این دنباله دار در نیم کره شمالی ندیده و نشنیده ام.
    اینهم سه‌تا عکس از نیمکره شمالی، حتی بالاتر از مدار ایران.

9 مارس 2013، یونیون گروو، کارولینای شمالی ایالات متحده
    عکس از Chuck Adams

10 مارس 2013، مارکوپولو، یونان
    عکس از Elias Chasiotis

10 مارس 2013، اوتاوارا، توچیگی، ژاپن
    عکس از masa nakamura

البته اونطور که دوتا عکاس اول تو نوشته‌هاشون گفتن دنباله‌دار با چشم غیر مسلح و حتی با ابزار هم دیده نمیشد و صرفاً تونستن اونو داخل عکس ثبت کنن. بهرحال امیدواریم که هوا صاف بشه و بتونیم اونو با دوربین تماشا کنیم.
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

11. Top | #47
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    6814
    تشکر شده 718 بار در 90 ارسال

امروز که متاسفانه نشد که رصد کنیم.... هوا ابری بود....
    فردا پن استارز به حضیض مداری میرسه که بیشترین درخشش خودش رو داره (با قدر 3) و از صورت فلکی قیطس میگذره...
    امیدوارم فردا وضع هوا بهتر شه...با accuWeather که چک کردم مثله این که فردا اوضاع هوا بهتر میشه حالا ببنیم چی میشه..

12. 8 کاربر مقابل از Navid MMM عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

13. Top | #48
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    6374
    تشکر شده 6,841 بار در 590 ارسال

یه خبر خوب!

درود بر دوستان عزیز آوایی

تازه که از بیرون میومدم
    خیلی بارون شدیدی میومد ، نا امید شدم
    اومدم و سایت accuweather رو چک کردم.

این سایت یه قسمتی داره مخصوص منجمان!
    رفتم اونجا اطلاعات زیر رو زده بود.
    و الان خیلی امیدوار شدم!
    گفتم این اطلاعات رو برای بقیه دوستان به اشتراک بزارم.
    باید ذکر کنم که من همیشه به این سایت برای رصد استناد میکنم و بیشتر مواقع هم درست میگفته
    امیدوارم برای فردا هم درست گفته باشه.!
    سرمای هوا هم که مناسبه.
    اطلاعات زیر!

یه تصویر زیبا از این دنباله دار که تو کشور نیوزلند گرفته شده.

با سپاس
    ===================
    امضای ایشان

14. Top | #49
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98

از اطلاع رسانی دوستان خیلی ممنونم.

امیدوارم فردا بتونیم در آسمانی صاف این دنباله دار را ببینیم.

یک نکته اینکه هر چقدر در عرضهای بالاتری باشیم ارتفاع این دنباله دار را نسبت به خورشید بیشتر خواهیم دید.البته نسبتا کمی دیرتر نیز به عرضهای بالاتر خواهد رسید.

البته این تغییر در ارتفاع زیاد چشمگیر نیست ولی هنگام غروب خورشید هر یک درجه بسیار مهم است.

تصاویر زیر موقعیت خورشید و ناظر و همینطور ارتفاع دنباله دار از افق را نشان میدهد.

اگر از استوا و محدوده نزدیک به آن به هنگام غروب خورشیدبه افق نگاه کنیم و در تاریخهای متوالی که در تصویر مشخص است فاصله دنباله دار از خورشید وافق این مقدار خواهد بود.

این تصویر ارتفاع دنباله دار در کشوری مثل سنگاپور است.

این تصویر مربوط به شهرهای جنوبی کشور آمریکا میباشد اگر در این مناطق هم عرض به افق نگاه کنیم به این صورت خواهد بود.

فکر کنم شهرهای ایران نیز در همین عرض قرار خواهند گرفت.30 درجه شمالی.

در شهرهای شمالی امریکا بدین صورت دیده خواهد شد.

هر چه به سال جدید شمسی نزدیک شویم ارتفاع این دنباله دار بیشتر خواهد شد.و همینطور به افق شمال غربی آسمان عزیمت میکند.

هر چند از هنگام حضیض خورشیدی دنباله نیز دور خواهیم شد.

ولی به نظر من در حال حاضر ارتفاع بیشتر خیلی بهتر به ما کمک خواهد کرد که دنباله دار را در شرایط بهتری رصد کنیم.

در نظر داشته باشید افق مناسب و پاک از آلودگی نوری و آلودگی غباری و جوی بسیار مهم است.

این عکسی از این دنباله دار در منطقه ای از هند میباشد.که گویا با دوربین دوچشمی به راحتی دیده شده است.

تشخیص این دنباله دار مقداری تجربه و شرایط مناسب رصدی لازم دارد.این تصویر هم در 30 درجه شمالی ثبت شده است.

بسیار شبیه به ستارگانی است که در افق در حال طلوع و یا غروب هستند.وبا کمی دقت به دنباله ای کوچک پی خواهید برد.

عکس زیر را جی لاوسون از ایالت نوادا در آمریکا و توسط تلسکوپ 4 اینچی گرفته است.

تاریخ ثبت تصویر 9 مارس میباشد.دو روز قبل.

به گفته وی میتوان این دنباله دار را با یک دوربین 35*7 دید و حد رویت آنرا با این دوربین میداند.

با توجه به اینکه قدر ظاهری دنباله دار حدود صفر میباشد و هم قدر با ستاره نسر واقع,لیکن دیدن آن هنگام غروب خورشید و گرگ و میش هوا و با چشم غیر مسلح به نظر مشکل می آید.

به هر حال شاید در مناطقی مناسب از لحاظ ارتفاع دنباله دار از افق و همینطور افقی عاری از آلودگی بتوان بدون ابزار رصدی رویتش کرد.(البته شاید)

راستی خاطر نشان میکنم اگر موفق به رویت این دنباله دار در این ایام شدید,اولین و آخرین بارتان خواهد بود.زیرا این مسافر دیگر به این محدوده برنخواهد گشت.

منبع تصویری و اطلاعاتی از آستروباب
    عکس زیر از جان ویکینسون که دیروز گرفته شده است.

ویرایش توسط rezash : 03-11-2013 در ساعت 05:17 AM
    امضای ایشان

15. 19 کاربر مقابل از rezash عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #50
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    6374
    تشکر شده 6,841 بار در 590 ارسال

آشنایی با پن استارز و نحوه رصد آن(ویدیو)

جویندگان دنباله دار         
    زبان:انگلیسی
    منبع:

امضای ایشان

17. 7 کاربر مقابل از |Alireza| عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 5 از 31 نخستنخست 12345678915 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)