صفحه 4 از 31 نخستنخست 1234567814 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 31 تا 40 , از مجموع 305

موضوع: جویندگان دنباله دار

1. Top | #1
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98
    تشکر شده 21,151 بار در 1,931 ارسال

Post جویندگان دنباله دار

یکی از جذابترین زیباترین نادرترین و مرموزترین پدیده های آسمانی, ظهور ناگهانی اجرامی با نام دنبالهدار در آسمان است.

این اجرام زیبا و ستودنی از گذشته دور به وسیله انسانها رویت شدهاند و به دلیل غیرقابل پیش بینی بودنشان اغلب باعث ترس و شیوع خرافه در گذشته می‌شدند.

در گذشتههای دور و پس از آشنائی انسان با آسمان و اجرام آسمانی, و آگاهیشان نسبت به نظم موجود در افلاک شروع به ایجاد گاهنامه و تقویم نمودند حتی می‌توانستند وقوع خورشید گرفتگی را نیز پیش بینی کنند.

ولی گاها اجرامی غیر قابل پیش بینی ظهور می‌کردند که باعث شگفتیشان می‌شد. واز آنجا که نمی‌توانستند به مانند دیگر اجرام برایشان نظم و مداری متصور شوند به ماوراالطبیعه و اوهام رجوع می‌کردند و اغلب ظهور این اجرام را نشانه مصیبت و بدیُمنی می‌دانستند.

امروزه و با گذشت سالها از آنزمان و همینطور تلاش دانشمندان برای شناخت هرچه بیشتر جهان هستی, ما اطلاعات بسیار زیادی از این اجرام داریم و میتوانیم مدار آنها را پیش بینی کرده و در مواردی ظهور دوباره آنها را پیش بینی کنیم.

عکس از ویکی پدیا

در این تایپیک به چگونگی رصد دنباله دارها و بررسی مدار و حرکات ظاهریشان در پهنه آسمان می‌پردازیم.

لازم به ذکر است که تایپیکی با نام دنبالهدارها و سیارکها نیز در تالار علوم سیاره ای ایجاد شده که به ساختار و منشا دنبالهدارها میپردازد.
    امضای ایشان

وقتی آرامش را در خود نیابید, جستجوی آن در جای دیگر, کار بیهوده ای است.

2. Top | #31
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98

نقل قول نوشته اصلی توسط smhm نمایش پست ها
    آقا چه خبر داره میشه؟ اینهمه دنباله دار یکدفعه از کجا پیداشون شد؟!
    اوایل مهر سال آینده (1392) دنباله دار آیسون، مریخ را قلقلک میده.
    اواخر مهر هم شاهد مقارنه زیبای آیسون و مریخ خواهیم بود. (بامداد 27 مهر 1392 را فراموش نکنید)
    فکر میکنم آیسون در همین زمان، برای ناظران زمینی هم قابل رویت میشه (ظاهرا افسانه ها داره به حقیقت می پیونده و شاید اون تیری که از مریخ پرتاب میشه و به زمین میرسه همین آیسون هست)
    دقیقا یکسال بعد یعنی 27 مهر 1393 دنباله دار بهار با مریخ ملاقات میکنه و شاید بهار را برای مریخ به ارمغان بیاره.
    به نظر شما اگر برخورد بقدری شدید باشه که جو مریخ را دود فرا بگیره از اون تاریخ به بعد سیاره سرخ ما تبدیل به سیاره سیاه میشه یا سیاره سفید؟

واقعا ظهور دنباله دارها در آسمان,رنگ و بوئی نجومی و جالب داره.و دیدن آسمان را بسیار جذابتر میکنه.

در گذشته دو ستاره شناس که بر روی ظهور دنباله دارها و همینطور نابودی نسل دایناسورها تحقیق میکردند نظریه ای جالب ارائه کردند.

این دو ستاره شناس میگفتند که احتمالا خورشید یک همدم نامرئی دارد.جرمی مثل کوتوله سیاه یا کوتوله قهوه ای که باعث میشوند هر چند میلیون سال یکبار بر اثر جاذبه این جرم تعداد زیادی دنباله دار از ابر اورت به سمت داخل منظومه شمسی هدایت شوند.

آنها میگفتند که هنگامیکه این جرم که آنها با نام هریس عنوان میکردند در مدار بیضی خود به ابر اورت نزدیک میشود باعث اختلال در نظم اجرام این قسمت از منظومه شمسی شده و تعداد بسیار زیادی از این اجرام را به داخل منظومه شمسی میفرستد.

البته این فرضیه تا چه حد درسته جای بحث داره.

ولی اینکه هر چند وقت یکبار این اجرام به ناگهان زیاد میشوند را میتوان بر اساس این فرضیه پیگیری نمود.

شاید نوع قرار گیری سیارات گازی و غول پیکر منظومه شمسی و به خصوص مشتری و زحل بر روی این پدیده تاثیر گذار باشد.

بعضی دانشمندان بر این عقیده هستند که دایناسورها بر اثر برخورد تعداد زیادی از دنباله دارها منقرض شده اند.

البته این نکته را هم باید مدنظر داشته باشیم که شاید ظهور دنباله دارهای فراوان به دلیل پیشرفت در تکنولوژی نیز باشد که این اجرام را هرچه کم فروغتر رهگیری میکنند.

به هرحال ما خیلی خوش شانس هستیم که ظهور دنباله دارها بیشتری را رویت میکنیم.ظهور دنباله دارهای پرفروغ در گذشته نشان داده که این اجرام و به خصوص دنباله دارهای درخشان هر چند دهه یکبار رخ میداده اند.

من هم مثل شما از این همه خبر در مورد دنباله دارها هم متعجبم و هم کلی هیجان زده.

دنباله دارها از جمله اجرام مورد علاقه من و بسیاری از منجمین و حتی عموم مردم هستند.

امیدوارم این اجرام فقط برای اضافه شدن به دانش بشر و همچنین زیبائی آسمان ظهور کنند.ومثل دوران دایناسورها در 60 میلیون سال پیش ما را مورد تهدید قرار ندهند.
    امضای ایشان

3. 16 کاربر مقابل از rezash عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #32
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای تالار عكاسی
    شماره عضویت
    2731
    تشکر شده 4,902 بار در 439 ارسال

سلام
    فکر می کنم پن استارز دیگه کم کم وارد آسمان تهران هم شده و هفته بعد هم که فرصت ماسبی برای رصد کنار هلال ماه رو پیش رو داره. من خیلی علاقه مندم که بتونم این دنباله دار رو رصد کنم اما کمی اطلاعات می خوام. طبق پیش بینی های تقریبی:
    دنباله دار در شب 13 مارس از قدر ظاهری خواهد درخشید؟
    ارتفاعش از افق چقدر خواهد بود؟
    و اینکه حدودا طول دنباله چقدر میشه؟
    البته طبق اطلاعاتی که فعلا دارم الآن به قدر 2 رسیده و اواخر هفته بعد هم 15 درجه با خورشید فاصله داره.
    امضای ایشان
    .

5. 11 کاربر مقابل از مهدی ناصری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #33
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98

نقل قول نوشته اصلی توسط مهدی ناصری نمایش پست ها
    سلام
    فکر می کنم پن استارز دیگه کم کم وارد آسمان تهران هم شده و هفته بعد هم که فرصت ماسبی برای رصد کنار هلال ماه رو پیش رو داره. من خیلی علاقه مندم که بتونم این دنباله دار رو رصد کنم اما کمی اطلاعات می خوام. طبق پیش بینی های تقریبی:
    دنباله دار در شب 13 مارس از قدر ظاهری خواهد درخشید؟
    ارتفاعش از افق چقدر خواهد بود؟
    و اینکه حدودا طول دنباله چقدر میشه؟
    البته طبق اطلاعاتی که فعلا دارم الآن به قدر 2 رسیده و اواخر هفته بعد هم 15 درجه با خورشید فاصله داره.
    در صفحه قبل در این مورد گفته بودم ولی در قسمت دوم پست بود احتمالا دیده نشده.

طبق پیش بینی باید قدر ظاهری نزدیک به صفر داشته باشه و در بهترین موقعیت درخشندگیش هست.در این روزها پان استارز در حضیض خورشیدی است.

ولی از آنجا که این دنباله دار در گرگ و میش هوا رویت میشه حتما در رویتش تاثیر گذار خواهد بود.

هر چقدر ارتفاع بگیره بهتر دیده میشه.در روزی که شما گفتید به دلیل وجود هلال ماه در نزدیکی دنباله دار راحتتر میشه تشخیصش داد.

در روزهای قبل از آن هم با دوربین دوچشمی و تلسکوپ به راحتی قابل دیدن هست.

چند وقتیه که در تهران هوا ابریه و من در هفته گذشته نتونستم یکبار هم افق غربی رو صاف ببینم.حتی اگر بالاسرم صاف بود ولی در افق غربی ابر وجود داشت!

البته ناگفته نباشد وقتی میگیم دنباله دار قدرش صفر میباشد باید موقعیتش در افق و همینطور گرگ و میش آسمون رو هم در نظر بگیریم.

همه اینها در کیفیت تصویری که از این دنباله دار میبینیم تاثیرگذاره.چون هسته دنباله دار رو به راحتی میشه تشخیص داد ولی دنباله به تناسب شرایط کوچکتر یا بزرگتر دیده خواهد شد.

از همین فردا میشه احتمالا با ابزار این جرم رو رصد کرد.

البته آقای ناصری شما هم که عکاس متبحری هستید و ما رو از عکسهای زیباتون بی نصیب نمیکنید.

انشا.. فردا هوا صاف بشه و ببینمش و بتونم دقیقا براتون تا حدودی توصیفش کنم.و امیدوارم مثل دنباله دار النین نابود نشه!

مطلب مربوط در صفحه قبل

راستی:دوستانی که پرسیدند بهترین زمان رویت پان استارز چه موقعی هست؟

در صفحه قبل دوستمون آقای میلاد تصاویری از شبهای مختلف که هفتم مارس آغاز میشه قرار داده اند که گویای موقعیت این دنباله دار هستش.

ولی به نظر شخصی خودم از روز جمعه یا شنبه میشه پان استارز رو با دوربینهای دوچشمی رویت کرد و برای دیدنش با چشم غیر مسلح بهترین زمان روزی است که با هلال ماه در مقارنه قرار میگیره.که میشه چهارشنبه 23 اسفند ماه.

هلال جوان ماه در این روز به همه کمک میکنه تا این دنباله دار رو در نزدیکی هلال تشخیص بدهند.

هر چقدر هم به روزهای آخرسال برسیم ارتفاع این دنباله دار بیشتر و بیشتر میشه و راحتتر دیده خواهد شد.

تصویری از روز 23 اسفند ماه

لینک زیر در تقویم نجومی ایران:

http://almanac.avastarco.com/detail....631&modal=true
    امضای ایشان

7. 12 کاربر مقابل از rezash عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #34
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    6374
    تشکر شده 6,841 بار در 590 ارسال

تجسمی از فواصل نزدیکی دنباله دارc/2013 a1 به مریخ

دوستان انیمیشن زیر یه تجسمی(شبیه سازی) از فواصل نزدیکی دنباله دارC/2013 A1 به مریخ می باشد.

که در سه کیفیت مختلف برای شما آپلود کردم!

فایل اول:کیفیت 360P با حجم 4.10 مگابایت.

فایل دوم:کیفیت SD 480p با حجم 5.44 مگابایت.

فایل سوم:کیفیت HD 720P با حجم 15.15 مگابایت
    .

برگرفته از سایت http://spaceobs.org نوشته شده توسط:Leonid Elenin

امضای ایشان

9. 10 کاربر مقابل از |Alireza| عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #35
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    7499
    تشکر شده 491 بار در 52 ارسال

می بخشید یک سوال: در حال حاضر اگه به استوا نزدیک تر بشیم ارتفاع دنباله دار بیشتر میشه؟

11. 4 کاربر مقابل از Mat عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #36
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Mat نمایش پست ها
    می بخشید یک سوال: در حال حاضر اگه به استوا نزدیک تر بشیم ارتفاع دنباله دار بیشتر میشه؟
    ارتفاع دنباله‌دار در هر کجای زمین هیچ وقت نمیتونه بیشتر از جدایی زاویه‌ای اون از خورشید بشه. 3 مارس دنباله دار پان-استاز با وجود جدایی زاویه‌ای 19 درجه‌ای از خورشید در ایران دیده نمیشد. دلیلش این بود که جدایی زاویه‌اییش به موازات افق بود و همزمان با خورشید غروب میکرد. اما 14 مارس با وجود اینکه جداییش به 16 درجه کاهش پیدا کرده اما میشه دیدش. چون موقع غروب دقیقاً عمودی بالای افق ایستاده. حالا اگه شما در همون تاریخ 3 مارس میخواستید دنباله‌دار رو ببینید بایستی به مکانی متفاوت از کره زمین سفر میکردید که از افق اونجا دنباله دار عمود به افق ایستاده باشه. مثلاً در همین تاریخ 3 مارس دنباله ‌دار پان استارز در بالای افق کیپ تاون بخوبی دیده میشد.
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

13. 9 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #37
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153

کسی پان-استارز رو ندید؟ منتظریم ها...

مثله اینکه پان-استارز داره بدجوری درخشان میشه. پیش بینی‌ها رو رد داد. قدرش رسید به 0.2-.

امضای ایشان
    Benjamin Franklin

15. 11 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #38
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای فعالیت در فروم
    شماره عضویت
    1590
    تشکر شده 11,473 بار در 1,308 ارسال

بیشترین درخشندگیش چه روزی هست؟ و اون روز تا چند دقیقه بعد از غروب بالای افق هست؟ و حدودا چه ارتفاعی داره وقتی هوا کم کم تاریک میشه و میشه دیدش؟ ممنون!

17. 9 کاربر مقابل از Astronomy عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #39
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Astronomy نمایش پست ها
    بیشترین درخشندگیش چه روزی هست؟ و اون روز تا چند دقیقه بعد از غروب بالای افق هست؟ و حدودا چه ارتفاعی داره وقتی هوا کم کم تاریک میشه و میشه دیدش؟ ممنون!
    سلام

اینجا را ببینید توضیحات خوبی درباره این دنباله دار و رصد آن هست

http://nojum.ir/fa/events/1391/12/14...s-c2011l4.aspx

19. 13 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #40
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153

جویندگان دنباله دار         
    امروز تو افق غربی خیلی دنبال پن-استارز گشتم اما چیزی ندیدم. البته میدونستم چیزی نمیشه دید. شاخ و برگ درختهای ردیف کاشته شده پشت خونمون بکنار، میشد با هی اینور و انور رفتن زاویه دید رو از لابلاشون عوض کرد اما متأسفانه رشته کوه 8 درجه‌ای البرز تو افق رو دیگه نمیشد کاریش کرد. کلاً یکی از مهمترین عوامل در پیدا کردن چنین اجرامی تو گرگ و میش هوا اینه که بدونیم اون جرم دقیقاً کجاست. استاری نایت رو چک کردم. امشب دقیقاً رأس ساعت 22:30 دو ستاره پای شکارچی (Rigel و Saiph) دقیقاً به نقطه‌ای اشاره میکنن که فردا در لحظه غروب خورشید دنباله‌دار پان-استارز در اونجا قرار داره. کافیه تا به همون اندازه که دو ستاره پای شکارچی فاصله دارن این خطو ادامه بدین تا به محل دنباله‌دار در آسمان غروب فردا برسین. رأس ساعت 23:22 دقیقه هم سحابی جبار به 1 درجه‌ای از محل دنباله‌دار میرسه.

سعی کنین محلش رو واسه خودتون علامت گذاری کنین. من میخوام یه لوله خودکارو ببندم به میله ایوون خونمون. حالا شایدم یه مدل دیگه علامت گذاریش کردم نمیدونم.
    امضای ایشان
    Benjamin Franklin

21. 12 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 4 از 31 نخستنخست 1234567814 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)