صفحه 5 از 5 نخستنخست 12345
نمایش نتایج: از شماره 41 تا 42 , از مجموع 42

موضوع: نجوم در جامعه شناسی و روانشناسی

1. Top | #1
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    58
    تشکر شده 271 بار در 42 ارسال

Post نجوم در جامعه شناسی و روانشناسی

در زندگی انسان امروزی سه عنصر وجود دارند که انسان با به کارگیری از اون ها در زندگی شخصیش میتونه به تکامل و رشد برسه :
    علم
    هنر
    ورزش

هر سه عنصر در عالم خود تاثیرات بسزایی در ابعاد مختلف زندگی انسان میزارن و به نظر من هر انسانی در یکی یا چند زیر مجموعه ی این سه عنصر علاقه نشان میدهد و میتواند با به دنبالگیری علاقه اش راه تکامل فردی و شخصی رو بپیماید . علم به عنوان گسترده کننده ی دانش بشری از جایگاه ویژه ای برخورداره و از دیرباز مورد توجه بشر قرار داشته . امروزه علم زیرشاخه های گوناگونی دارد مانند : ریاضی ، فیزیک ، علوم پزشکی ، علوم روانشناسی ، نجوم و ... . خیلی وقت ها از تلفیق دو علم و یا بهتر بگیم ، به خدمت درآمدن علمی برای علم دیگری ، نتایج خوب و جالب توجه و از آن مهمتر کارامد به وجود می آید . به طور مثال از به خدمت در آمدن علم شیمی برای پزشکی میتوان به تولید دارو رسید که از نیازهای تقریبا واجب انسان امروزی است . و یا حتی تلفیق زیر مجموعه های عناصر مختلف با هم ، مانند هنر و فیزیک که منجر به به وجود آمدن معماری میشود .
    اما نجوم در این بین مانند عروسی میان علوم مختلف خودنمایی میکند و همواره یاری دهنده علومی چون ریاضی و فیزیک بوده . اما علمی که من در این جا میخواهم آن را با نجوم آمیزش دهم ، علم روانشناسی و جامعه شناسی است .
    هدف من از به وجود آوردن این بحث ، تحلیل و بررسی تاثیرات علم نجوم و دانستنی های اون بر روان ، فکر ، اندیشه و حتی اعتقادات و باور های انسان امروزی است . انسانی که در دنیای پر مشغله و پر چندو چون آن که وی را دچار روزمرگی های فراوان کرده ، زندگی می کند . از دوستانم تقاضا دارم نظر های قشنگ و خرد مندانشونو در رابطه با این تاثیر گزاری ها از هر بخش دلخواه که دوست دارن ، بگن تا بتونیم یک تحقیق جمعی خوبی برای خوانندگان بدست بیاریم تا افراد نجومی از جمله نویسندگان و خوانندگان بتونن ازین به بعد در فعالیت های نجومیشان خصوصا فعالیت های ترویجی علم نجوم به اون ها دقت کنن . تا اینکه در گام های بزرگ حتی تونسته باشیم به سلامت روان جامعه خودمون کمک کرده باشیم

2. Top | #41
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    1257
    تشکر شده 57 بار در 10 ارسال

سلام به دوستان گرامی. از اونجایی که بحث کلاً داره کشیده میشه به سمت روانشناسی، ما بچه های رشته جامعه شناسی مجبوریم وارد صحنه بشیم. همانطور که واقفین در زمانهای خیلی گذشته انسانها بعضی از اجرام آسمانی رو میپرستیدن، حالا به علت تحیری که در مقابل این اجرام داشتند یا هر دلیل دیگه ای. مسأله مهم اینه که آسمان و اجرامی که داخلشه رو زندگی انسانها و رفتار و مناسکشون تأثیر میذاشته. این یک تأثیر اجتماعیه. حالا در یه زمان هایی هم همونطور که میدونید خیلی از پادشاهان، یه منجم تو دربارشون داشتند. خب این منجمه چیکار میکرده؟ واسشون کارکرد داشته دیگه. با پیش بینی شکست یا پیروزی تو یه جنگ(جدا از اینکه این پیش بینی درست یا غلط بوده)، آینده یک کشورو تغییر میداده. پس اینجا نجوم داره رو زندگی مردم یک اجتماع، رو آیندشون و رو هست و نیستشون تأثیر مستقیم میذاره. اینجا به مسأله تأثیرش بر روح و روان فرد نمی پردازم چون اون کار بچه های روانشناسیه. داریم به کلیت نجوم نگاه میکنیم که چطور رو یه جامعه داره تأثیر میگذاره.
    این یک مورد جزئیش بود. حالا نگاه کنید به جنگ سرد. به اون موقع که چطور قدرت نمایی های فضایی (مثل سفر به ماه)، تو استراتژی های طرفین جنگ تأثیر میذاشته.اینجا هم نجوم داره رو سرنوشت جوامع تأثیر میذاره.
    میخوام بگم که نجوم همیشه با جامعه مرتبط بوده و بر اون تأثیر میگذاشته. تأثیراتی که به هیچ وجه کوچیک یا قابل چشم پوشی نبوده و نیستند.

3. 2 کاربر مقابل از آندرومدا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #42
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    1257
    تشکر شده 57 بار در 10 ارسال

نجوم در جامعه شناسی و روانشناسی         
    در رابطه با مسأله روزمره گی که دوستان عنوان کردند، منم فکر میکنم نجوم خیلی میتونه به احساس رضایت آدم از زندگیش کمک کنه. اما... متأسفانه واسه خود من همیشه کار و درس مانع شده که به علاقه ام به نجوم بپردازم. با اینکه از روزمره گی متنفرم، با اینکه این جمله دکتر شریعتی همیشه تو ذهنمه که : "زندگی را همچون سوسمار، در خانه خود چپیدن و مشغول سعادت خانوادگی شدن، بد است..." با اینحال نمیدونم باید چطور از این وضعیت رها شد. قبول دارین که آدم بخواد واقعاً وارد وادی نجوم بشه باید غرقش شه و خیلی چیزها رو کنار بذاره؟ واقعاً چطور آدم بین واقعیت زندگی و علایق آرمانیش انتخاب کنه؟ (اینو هم بگم که فکر میکنم نجوم علاوه بر کمک به فرار از روزمره گی، باعث میشه آدم احساس کنه که "هست"، مثل همه ی ستاره ها، مثل همه اجرام آسمانی، جزئی از یه کله. فکرمیکنم نجوم میتونه به زندگی انسانها معنا بده).

5. 4 کاربر مقابل از آندرومدا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 5 از 5 نخستنخست 12345

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع