صفحه 2 از 5 نخستنخست 12345 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 , از مجموع 43

موضوع: نجوم در جامعه شناسی و روانشناسی

1. Top | #1
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    58
    تشکر شده 271 بار در 42 ارسال

Post نجوم در جامعه شناسی و روانشناسی

در زندگی انسان امروزی سه عنصر وجود دارند که انسان با به کارگیری از اون ها در زندگی شخصیش میتونه به تکامل و رشد برسه :
    علم
    هنر
    ورزش

هر سه عنصر در عالم خود تاثیرات بسزایی در ابعاد مختلف زندگی انسان میزارن و به نظر من هر انسانی در یکی یا چند زیر مجموعه ی این سه عنصر علاقه نشان میدهد و میتواند با به دنبالگیری علاقه اش راه تکامل فردی و شخصی رو بپیماید . علم به عنوان گسترده کننده ی دانش بشری از جایگاه ویژه ای برخورداره و از دیرباز مورد توجه بشر قرار داشته . امروزه علم زیرشاخه های گوناگونی دارد مانند : ریاضی ، فیزیک ، علوم پزشکی ، علوم روانشناسی ، نجوم و ... . خیلی وقت ها از تلفیق دو علم و یا بهتر بگیم ، به خدمت درآمدن علمی برای علم دیگری ، نتایج خوب و جالب توجه و از آن مهمتر کارامد به وجود می آید . به طور مثال از به خدمت در آمدن علم شیمی برای پزشکی میتوان به تولید دارو رسید که از نیازهای تقریبا واجب انسان امروزی است . و یا حتی تلفیق زیر مجموعه های عناصر مختلف با هم ، مانند هنر و فیزیک که منجر به به وجود آمدن معماری میشود .
    اما نجوم در این بین مانند عروسی میان علوم مختلف خودنمایی میکند و همواره یاری دهنده علومی چون ریاضی و فیزیک بوده . اما علمی که من در این جا میخواهم آن را با نجوم آمیزش دهم ، علم روانشناسی و جامعه شناسی است .
    هدف من از به وجود آوردن این بحث ، تحلیل و بررسی تاثیرات علم نجوم و دانستنی های اون بر روان ، فکر ، اندیشه و حتی اعتقادات و باور های انسان امروزی است . انسانی که در دنیای پر مشغله و پر چندو چون آن که وی را دچار روزمرگی های فراوان کرده ، زندگی می کند . از دوستانم تقاضا دارم نظر های قشنگ و خرد مندانشونو در رابطه با این تاثیر گزاری ها از هر بخش دلخواه که دوست دارن ، بگن تا بتونیم یک تحقیق جمعی خوبی برای خوانندگان بدست بیاریم تا افراد نجومی از جمله نویسندگان و خوانندگان بتونن ازین به بعد در فعالیت های نجومیشان خصوصا فعالیت های ترویجی علم نجوم به اون ها دقت کنن . تا اینکه در گام های بزرگ حتی تونسته باشیم به سلامت روان جامعه خودمون کمک کرده باشیم

2. Top | #11
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    54
    تشکر شده 8,442 بار در 878 ارسال

آواستار از نگاه دورکیمی

دورکیم از جامعه شناسان سرشناس است.

در میان نظریه های جامعه شناسی دیدگاه دورکیمی دیدگاه معروفی است:

اگر منبع و منشا تصورات آگاهی وجدان اعمال یک شخص وجود عینی و واقعی خود فرد است پس برای این امور در جامعه نیز باید ما به ازایی یافت.

از این رو دورکیم وجود جامعه را به عنوان یک امر واقعی معرفی می کند که در واقع برآیند تعامل افراد جامعه با یکدیگر است .

بدین قرار جامعه دارای شخصیتی خواهد بود که حاصل و برآیند شخصیت های فردی افراد تشکیل دهنده آن است.

بنابر این هستی جامعه نه صرفا یک هستی اعتباری و قرار دادی بلکه وجودی عینی و واقعی

است که از ترکیب وجود افراد آن تشکیل گردیده است « به عبارت دیگر جامعه نه مجموعه افراد بلکه کلی از اجزای خود است»دورکیم می گوید:

«« این اوست، برآیند است که می اندیشد، احساس می کند و می خواهد هر چند نتواند جز با میانجی آگاهی های جزیی بخواهد، احساس کند یا عمل نماید»»

پس اگر از نگاه دورکیم به آوااستار و هر مجموعه ی نجومی که برآیندی از افراد هستن نگاه کنیم

باید بدونیم که اون جامعه وجودی واقعی داره جدای از افرادش

یعنی آوااستار به خاطر برآیند شخصیت های فردی تک تک ما اعضاش برای خودش وجود واقعی و عینی پیدا کرده جدای از جمع ما

ساده ترش می شه :

من + کاربر 1+ کاربر2+ کاربر3 + ....+ شما = آواستار ( یک وجود واقعی نه صرفا به عنوان اسم گروه ما)

دور کیم می گوید:

جامعه فرمانروای ماست چون بیرون از ما و بر فراز ماست فاصله اخلاقی میان ما و او اقتداری برایش می آفریند

که اراده ما در برابر آن سر فرود می آورد اما چون از سوی دیگر در درون ماست چون از ما و چون خود ماست آن را دوست داریم

و خواهانش هستیم
    گر چه با تمایلی آویژه!
    منبع:

خودم با استفاده از کتاب نظریه های جامعه شناسی ریمون آرون
    امضای ایشان
    گاهی ستاره هدیه کن به مشت پوچ شب ها ...

3. 19 کاربر مقابل از ستاره بنیادی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #12
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    54
    تشکر شده 8,442 بار در 878 ارسال

آواستار از نگاه پارسونز؛ کارکردگرایی ساختاری

پارسونز هم از دیگر جامعه شناسان بنام در قرن بیستم است. یکی از بخش های مشهور نظریاتش کارکردگرایی ساختاری است.

کارکردگرایی ساختاری از يك سو كاركردها و نتايج پديده‌هاي اجتماعي را مورد توجه قرار مي گیرد و از سوي ديگر بر رابطه پايدار و تداوم بين عناصر جامعه و كل نظام اجتماعي نظارت می شود.

هر ساختار كه از روابط ثابت و پايدار تشكيل مي‌شود با يك سلسله كاركردها در نظام اجتماعي تناسب دارد.

بنابراين كاركردگرايي ساختاري از دو منبع الهام مي‌گيرد:

1) كاركردگرايي‌‌‌اي كه جامعه را داراي عناصري كه هر يك در جاي خود و به خوبي كار مي‌كنند و در كل نظام ضرورت دارند، تلقي مي‌كند.

2)ساختارگرايي‌اي كه در آن پديده‌هاي اجتماعي از طريق كيفيت ساخت جامعه تحليل مي‌شود. در اين حالت اجزاي مجموعه به واسطه عامل ساختي در اتصال و ارتباط پيوسته و پنهاني هستند.

كاركردگرايي ساختاری شرط دوام نظام اجتماعي را در تامين كاركردهاي اساسي جامعه مي‌داند و هر ساخت نيز بر حسب ضرورت‌هاي كاركردي نظام اجتماعي تعين و تشكيل مي‌يابد
    .

پس از دید جامعه شناسان کارکردگرا:

آوااستار سیستمی از عناصر ( افراد + غیر افراد ) است که هر کدام کارکردی دارند و

این کارکرد آنها را تعریف می کندو اساسا آنها را به آوااستار ربط می دهد و وجود آنها در سیستم

ضروری است نه اینکه حتما اگر نباشند سیستم همان زمان از هم می پاشد ! ولی شرط دوام

آوااستار در تامین کارکردهای اساسی اش توسط هر یک از عناصرش است
    .

منبع :

من با استفاده از کتاب آرون
    امضای ایشان
    گاهی ستاره هدیه کن به مشت پوچ شب ها ...

5. 16 کاربر مقابل از ستاره بنیادی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #13
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    1553
    تشکر شده 23 بار در 3 ارسال
    آقای امین تره کار سلام
    من برای اولین بار که دیشب وارد سایت آوا استار شدم به خاطر خواندن مقاله شما با موضوع بسیار جذاب "نجوم در روانشناسی"(از نظر من)علاقه مند به عضویت در سایت شدم وهمان دیشب ثبت نام کردم.
    خیلی خیلی دوست دارم که دراین تحقیق شرکت کنم و راجع به آن به نتایج خیلی خوبی برسیم.فعالانه تر!

7. 8 کاربر مقابل از avayemehr عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #14
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    1553
    تشکر شده 23 بار در 3 ارسال

تفریح به عنوان بخشی از فعالیت زمان فراغت،به منظور فاصله گرفتن و رهایی فرد از ملالت و کرختی زندگی روزمره صورت می گیرد. در واقع آنچه که تا حدودی دورشدن از چارچوب های زندگی یکنواخت و تکراری و تجویزشده امروز را ممکن می سازد تفریح بشمار می آید.
    افراد یک جامعه درکنار تاثیرات مثبت جسمی که از کنار تفریح به ویژه تفریح فعال می گیرند،افسردگی و اضطراب آنان نیز کاهش می یابد و افزایش یادگیری،کاهش استرس و افزایش اعتماد به نفس آنها از دیگر اثرات روانی است که تفریح بر روان افراد باقی می گذارد.
    تفریح دارای اثراتی همچون اثرات جسمی،روانی،اجتماعی و معنوی است که به نظر می رسد هرچه میزان تفریح البته از نوع فعال آن در یک جامعه بیشتر باشد،آن جامعه از نیروی انسانی سالم تری برخوردار است.
    از این رو می توانیم انجام فعالیت های نجومی وآموختن علم نجوم را به عنوان یک تفریح سالم و فعال در ساعات اوقات فراغت خود بگنجانیم و با انجام این تفریح علاوه بر آنکه از رصد ماه وستارگان و سیارات وآموختن ویژگی و خصوصیات آنها لذت وافری می بریم، نوعی علم را هم آموخته باشیم و با گذراندن اوقات فراغت خود به آگاهی هایمان هم اضافه کنیم.

9. 7 کاربر مقابل از avayemehr عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #15
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    1810
    تشکر شده 102 بار در 29 ارسال

موضوعش خیلی جالبه شبیه کارتحقیقی منه اماچراادامش ندادین؟اگردوباره بحثوشروع وادامه بدیدمی تونم تحقیقاتم رواثربدهم.

11. 4 کاربر مقابل از نجم62 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #16
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    کاربر برگزیده زمستان 91
    شماره عضویت
    1461
    تشکر شده 2,676 بار در 337 ارسال

سلام
    مردم (همه ي انسان ها) دنبال چيز هاي جديدن پس نجوم مي تونه اين دروازه هارو برا همه وا كنه چون همه تا حالا وقتي به آسمون نگاه كردن سياره و ستاره و ماهواره رو همش ستاره ديدن حالا اگه منجم هاي آماتور سعي بر اين بذارن تا با تلسكوپ يه سياره اي رو براي فرد مخاطب نشون بدن كه تا حالا حتي فكرشم نميكرد كه اون سياره باشه
    باعث شگفتي سازي ميشه و فرد دوباره تشنه ي علم ميشه
    حالا دو تا نتيجه : 1. علم بازم به داد مردم رسيد
    2.بازم منجم هاي آماتور شگفتي ساز شدن و باعث گيج كردن مخاطبشون شدن
    امضای ایشان

به یاد ستار خان یگانه قهرمان آزادی ایران

13. 2 کاربر مقابل از nakhodaye aseman عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #17
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1003
    تشکر شده 3,297 بار در 484 ارسال

من شخصا دوست دارم در کمال سکوت و آرامش به رصد بپردازم سکوت آسمان خودبخود برای من نیروبخشه. از رصدهای شلوغ و پرهمهمه چندان خوشم نمیاد.

15. 4 کاربر مقابل از smhm عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #18
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    1668
    تشکر شده 689 بار در 92 ارسال

موضوع جالبیه شاید دانستن نجوم و شگفتی های آن به بیمار افسرده و کسانی که از زندگی نا امید شدند کمک زیادی بکنه

17. 4 کاربر مقابل از دختر ستاره عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #19
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    1810
    تشکر شده 102 بار در 29 ارسال

راهکارروانشناسی ازراه نجوم

نمیدونم چیزی که میخوام بگم تاچه حددرعلوم جهانی مطرحه واصلاوجودداره یانه!شایدهم اشتباه باشه اما: من سه ساله که کارمشاوره روشروع کردم.البته فعلامجانی
    سال آخرفهمیدم که میشه ازطریق نجوم مراجعه کننده هارو درمان کرد.درواقع ازهمه روشهای گفتاردرمانی انرژی درمانی وعرفان استفاده میکردم امااثرکاربانجوم بیشترازآنهااثربخش بود:
    به چندشیوه میتوان استفاده کرد.یکی اثرتلقین ذهنی درشب توسط همراه شدن باستاره هاست که روی15نفرامتحان شد.میزان افسردگی آنهابعداز5روزبیش از70درصدکاهش پیداکرد...دیگری که برای من خیلی تازگی داشت.ارتباط عمل یوگاوانجام دادن مدیتیشین آرامش توسط کمک ازستاره شباهنگ بودکه یک ماهی ازاین ایده میگذره.9نفرروبه این کارتشویق کردم بعدازفقط یک روز توانستندارتباط ذهنیشان رابادنیای حقیقی برقرارکنند.ومیزان بیماری جسمی آنهایک روزه بهبودیافت.البته مشکلات جسمی که فقط به عصبی بودن وبزرگنمایی ذهنیشان بود.اگراجازه دهیدوخواستیدکمی درموردآنهاتوضیح بدهم.البته هنوزبه جزئیات آن اطلاع پیدانکردم.شایدعلت آن اعتقادمراجعه کنندگان به من بوده وربطی شاخص به ستارگان نداشته...
    باسپاس فراوان..

19. 7 کاربر مقابل از نجم62 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #20
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    58
    تشکر شده 271 بار در 42 ارسال

نجوم در جامعه شناسی و روانشناسی         
    نقل قول نوشته اصلی توسط avayemehr نمایش پست ها
    تفریح به عنوان بخشی از فعالیت زمان فراغت،به منظور فاصله گرفتن و رهایی فرد از ملالت و کرختی زندگی روزمره صورت می گیرد. در واقع آنچه که تا حدودی دورشدن از چارچوب های زندگی یکنواخت و تکراری و تجویزشده امروز را ممکن می سازد تفریح بشمار می آید.
    افراد یک جامعه درکنار تاثیرات مثبت جسمی که از کنار تفریح به ویژه تفریح فعال می گیرند،افسردگی و اضطراب آنان نیز کاهش می یابد و افزایش یادگیری،کاهش استرس و افزایش اعتماد به نفس آنها از دیگر اثرات روانی است که تفریح بر روان افراد باقی می گذارد.
    تفریح دارای اثراتی همچون اثرات جسمی،روانی،اجتماعی و معنوی است که به نظر می رسد هرچه میزان تفریح البته از نوع فعال آن در یک جامعه بیشتر باشد،آن جامعه از نیروی انسانی سالم تری برخوردار است.
    از این رو می توانیم انجام فعالیت های نجومی وآموختن علم نجوم را به عنوان یک تفریح سالم و فعال در ساعات اوقات فراغت خود بگنجانیم و با انجام این تفریح علاوه بر آنکه از رصد ماه وستارگان و سیارات وآموختن ویژگی و خصوصیات آنها لذت وافری می بریم، نوعی علم را هم آموخته باشیم و با گذراندن اوقات فراغت خود به آگاهی هایمان هم اضافه کنیم.
    خیلی ممنونم از مطالب آقا یا خانم آوای مهر (خیلی عذر میخوام که نتونستم تشخیص بدم :d) ، واقعا ایشون به نکات مهمی اشاره کردن . فقط منم میخواستم مطلبی رو به اون اضافه کنم و اون اینکه فعالیت هایی که بتونه آدمو از روزمرگی و کرخی در بیاره تنها با عنوان تفریح نمیشه ازشون یاد کرد ! چه بسا حتی این نوع فعالیت ها میتونن شغل و حرفه افراد باشه که بر از طلاطم (اگه اشتبا نوشتم عذز میخوام:d) و تغییر باشه . که این خودش به نوعی شیوه ی خاص زندگیه ، به طور مثال میتونم به حرفه بلیس ها به خصوص کاراگاهان اشاره کنم که خودتون میدونین چقدر شغلی ماجراجویانه ایه . البته خب ضرر هایی هم این نوع زندگی ها داره که باز هم خودتون فک کنم بدونین منظورم چیه ، به نوعی میشه خلاصش کرد و گفت خلاف جهت رودخانه شنا کردن ، یعنی به طوری که همه زندگی میکنن (،عادی) شما زندگی نمیکنین :d
    بازم ممنون از آوای مهر
    امضای ایشان
    هر چی شعر عاشقانست من برای تو نوشتم
    تو جهنم میسوختم ، می نوشتم تو بهشتم

21. 2 کاربر مقابل از امین تره کار عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 2 از 5 نخستنخست 12345 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع