صفحه 5 از 6 نخستنخست 123456 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 41 تا 50 , از مجموع 56

موضوع: * مانيفست آوا استار *

1. Top | #1
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    شماره عضویت
    1
    تشکر شده 43,792 بار در 2,956 ارسال

Lightbulb * مانيفست آوا استار *

سلام به همه اعضاي گرامي آوااستار در هركجاي ايران عزيز

ما يك گروهيم

يك گروه بزرگ و شايد بزرگترين گروه نجومي ايران با فصل مشترك علاقه به علم نجوم كه اعضاي آن در سرا تاسر ايران پهناور حضور دارند .

اما بزرگي به ابعاد و تعداد نيست !!! بزرگي به كارهاي تاثير گذار و ماندگاري است كه يك گروه انجام مي دهند

تا به حال در همين فروم مطالب علمي بسيار زيادي توسط خود اعضا منتشر شده كه بيشتر آنها واقعآ براي مخاطب علاقمند ، آموزنده و مفيد است .

تقويم نجومي ايران كه به همت و مديريت دوست و همراه عزيزمان آقاي محمدرضا شعباني ( rezash ) و فعاليت برخي از اعضاي علاقمند ، پي گيري مي شود و هر ماهه

وقايع نجومي را با دقت و وسواس زيادي درج و تاييد مي كنند .

ويكي نجوم ، كه در حال تبديل شدن به بزرگترين دايرة المعارف نجومي ايراني در اينترنت است . فعاليتي كه با ایده ایجاد یک دانشنامه در فروم شکل گرفت و بعدها به یک تاپیک

تبدیل شد و پس از آن با زحمات آقای علی رضایی ( Astronomer ) به شکل فعلی درآمد و حقيقتآ بدون همكاري اين تعداد از علاقمندان از سراسر ايران و مديريت ويژه

سركار خانم هانيه اميري به سرانجام نمي رسد .

( بد نيست اعضاي گرامي بدانند كه بارها تصميم گرفتيم خانم اميري مدير ارشد فروم باشند ، اما به دليل اهميت موضوع ويكي ، و مديريت منحصر به فرد ايشان در ويكي

همچنان تصميم بر اين مي گرفتيم كه ايشان در مديريت ويكي نجوم مشغول باشند )

اين 2 طرح ويژه به نظرم فعاليت هايي بودند كه مي بايست خيلي پيش از اينها توسط نجومي ها انجام مي شدند اما به دلايل مختلف انجام چنين فعاليت هايي به تعويق افتاده بود .

ولي به هر حال خوشحاليم كه بالاخره به سر انجام رسيدند و البته همه اينها كارهايي هستند كه تاثير مثبتشان درطول زمان بيشتر به چشم خواهد خورد و سالهاي سال مي توانند

راهگشاي علاقمندان به نجوم در ايران باشند .

اما ....

بنده هميشه به اين فكر مي كردم كه با توجه به اين پتانسيل عظيم علاقمندان به نجوم بايد بتوانيم كاري تاثير گذار تر و ماندني تر از همه اينها انجام بدهيم .

تقويم نجومي و ويكي نجوم فعاليت هايي به واقع مفيد براي جامعه نجومي ايران هستند ، اما هر كدام از اينها مي توانست توسط تعدادي از اعضاي يك گروه نجومي هم تكميل شود

( هر چند كه امروز تعداد زياد مشاركت كنندگان ، عامل اصلي پيشرفت ويكي نجوم است )

اما به نظرم اينها كافي نيست !

آوااستار با اين پتانسيل عظيم اعضا در سراسر كشور ، بايد بتواند كاري به مراتب بزرگتر انجام دهد .

كاري در سطح ملي كه نياز به استفاده از توانايي هاي اعضا در سراسر كشور داشته باشد .

پس از بررسي طرح هاي گوناگون ، با مشورت هاي زيادي با فعالان نجوم كشور و مديران گرامي و ايده گرفتن از نظرات خود اعضا تصميم گرفتيم كه سومين و بلند پروازانه ترين

طرح مشترك را عملي سازيم .

طرحي كه از نظر بنده ، مانيفست* آوااستار است و شخصآ معتقدم كه اگر اين طرح به سرانجام برسد ،نشان از اوج بلوغ يك گروه نجومي دارد و پس از آن تا مدتها

طرح جدید ديگري براي اين گروه نخواهيم داشت و سعی خواهیم کرد همین طرح ها را به سرانجام برسانیم .

امیدواریم بتوانيم بزرگترين خدمت به جامعه نجوم آماتوري ايران را رقم بزنيم .

مطمئنآ هر كدام از ما كه در اين طرح كوجكترين سهمي داشته باشيم ، مي توانيم از تاثير مفيدي كه در پيشرفت جامعه نجومي ايران داشته ايم ، به خود بباليم .

و اكنون ، در آستانه 3 سالگي آوا استار :

طرح ملي

طراحی نقشه آسمان تاريك ايران

-----------

* مانيفست : به طور خلاصه به معني چكيده است و در اصطلاح به كامل ترين اثري مي گويند كه يك گروه از خود به جا مي گذارد .

به نظرم تهيه " نقشه آسمان تاريك ايران " مانيفست و حاصل تمام تلاش هاي اعضاي آوااستار در طي 3 سال فعاليت خواهد بود

-----------

لطفآ برای کمک به پیشرفت طرح ، در نظر سنجی تعیین پراکندگی اعضا در کشور شرکت فرمایید :

( کلیک کنید )

2. 126 کاربر مقابل از Mostafa عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

(مرتضی, *sh, af.skylover, alipfcj, Amir Shayan Nejati, Amirali, andromeda-s, arashgmn, arefe jafarzadegan, Arian Soltani, asadbeygi, aseman zibast, Asteroid, Astronomy, Astro_M111, Atila Poro, avril, azadeh, Behnaz sasani, BigBang, celestial boy, Ehsan, El Naz, Emad Tabatabai, ESA Moon, estardast, e_moases, farimah sh, farshad, Fery.JWST, galaxy 1996, gandom, gissoo, Hadise, Hamed Mirzakhalil, hamidreza_mf, helix2011, Hesaby, Hodhod, Hojjat Zafarkhah, jalal jazayeri, javadstar76, jooyande, karimisss, kazem.mehrabi, Kian D, Kianoosh.S, kimiya-gh, Mahdieh. GH, Mahtabe kavir, maryam MP, masi, Mehrzad-jupiter, melika bidabadi, mh.noori, milad77, mohammad_reza, mohsen4465, Mojtaba Gholami, Mojtaba.M, moonlight13, mr mohamadreza, nakhodaye aseman, Navid MMM, neda-saye, Negar khalili, Negar Najafi, noori, omid akbari, paya, payam57, pulsar, rezash, Sadrieh fatoorchi, Saeed Jafari, sama.ara, sara shahabi, sasan20oo20, Scorpius, Setare KOchOlO, sky girl, skynight, soheil+, solh, space, SSgumS, star10, stargazer, subaro, Tahereh Ramezani, فهیم, فائزه معتضدیان, م.ح.اربابی فر, مهدی ناصری, محمد مهدی محمدی, محمد مهدی عسگری, محمدرضا صادقیان, مداد رنگیهام, مسعود فرح بخش, نیکو خشنودان, هانیه امیری, یوسف روشنی, یزدان بابازاده, گلناز, پیمان اکبرنیا, yperseusy, zahra H, |Alireza|, آیو, آریا برزن, آسمون, امین, امیر حسن زاده, ايران, حسین زارعی, خشایار زمانیان, رخساره روشنی, رضا طامهری, سارا21, شهلا ناصریان, شادي شهراييني, شادی حدادی زاده, شبنم مختاری, علیرضا محمدی, عرفان احمدی

3. Top | #41
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    6275
    تشکر شده 3,346 بار در 359 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Hamed Mirzakhalil نمایش پست ها
    دوستان عزیز
    نمی دونم چرا هنوز سایت شروع به کار نکرده، همه دنبال رصدگاه و کاروانسرا هستند. این سایت هدف بزرگتری را دنبال می کنه. و اون هم قدر سنجی شهر ها و نقاط تاریک کشور است. از توی این پروژه است که خروجی هایی مثل معرفی رصدگاه بیرون می یاد.
    بله شما درست میفرمایید، من عذر میخوام. اما خب مگه یکی از اهداف این طرح کاهش آلودگی نقاطی نیست که میتونن رصد گاه های خوبی باشن؟
    یعنی فقط به دنبال نقاط تاریک باشیم؟
    امضای ایشان
    حتی در انتهای بن بست نیز، راه آسمان باز است... !
    پس پرواز را بیاموز!

4. Top | #42
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    2166
    تشکر شده 7,688 بار در 659 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Mahdieh.GHG نمایش پست ها
    بله شما درست میفرمایید، من عذر میخوام. اما خب مگه یکی از اهداف این طرح کاهش آلودگی نقاطی نیست که میتونن رصد گاه های خوبی باشن؟
    درود بر دوست عزیز
    1- باید منتظر باشید که کار های سایت "نقشه آسمان تاريك ايران " تموم بشه و بعد سایت به طور رسمی اعلام بشه

2- هر نفر می تونه بره و مکانی رو که به ذهنش میرسه (با توجه به مشخصات و آیتم های ذکر شده در پست 31 ) در شهر خودش معرفی بکنه

3- بعد از بررسی های لازم مشخص میشه که اون مکان به عنوان یک رصدگاه به شمار میره یا تنها یک نقطه رصدی ؟؟

4- در صورت وجود منابع آلودگی نوری حتي الآمكان نسبت به رفع این مشکل اقدام خواهد شد

5. Top | #43
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    1850
    تشکر شده 23 بار در 2 ارسال

movafegam,in kar behtare,rizo dorosht be dast miyad
    موافقم، این کار بهتره، ریز و درشت به دست میاد

--------------------
    سلام دوست عزیز

ضمن عرض خوش آمد لطفا از نوشتار فارسی در پست گذاری و بیان نظرات و سوالات خود استفاده نمایید

در همین راستا تیم مدیریتی آواستار استفاده از مبدل آنلاین بهنویس را به شما توصیه می کند.

با تشکر

ویرایش توسط stargazer : 01-05-2013 در ساعت 10:20 AM

6. 17 کاربر مقابل از omid akbari عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

7. Top | #44
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    شماره عضویت
    1
    تشکر شده 43,792 بار در 2,956 ارسال

فراخوان همكاري در طراحي هدر و عكس براي سايت نقشه آسمان تاريك ايران

با تشكر از همه دوستاني كه با نظرات و پيشنهادات خوبشون به اين هدف مشترك كمك مي كنند

خوشبختانه به همت مديران و برخي از ديگر دوستان ، سايت به خوبي در حال آماده سازي است .

( به احتمال بسيار زياد در جلسه اعضا سايت رو به شكل رسمي به اعضاي گرامي معرفي خواهيم كرد )

اما مواردي هست كه هركدام از دوستان گرامي مي تونند به ما كمك كنند

يكي از اونها طراحي بنر براي سايت است

سايت " نقشه آسمان تاريك ايران " به صورتي طراحي شده كه امكان استفاده از چند بنر در كنار هم وجود داره

از همه دوستاني كه ذستي بر طراحي دارند درخواست مي كنم كه بنرهاي پيشنهادي شون رو براي ما ارسال كنند تا در سايت از اونها استفاده كنيم

در اين خصوص لطفآ موارد زير رو در نظر داشته باشيد :

- ترجيح ما اين است كه هدر هاي پيشنهادي ، عكس ها يا طرح هاي تلفيقي از آسمان تاريك و نماد هاي خاص شهر ها و استان هاي ايران باشند .

- سايز استاندارد هدر در سايت 300 * 950 پيكسل است .

- لطفآ هيچ نوشته اي روي هدر قرار داده نشود .

- لطفآ اگر قصد داريد از عكسهاي عكاسان داخلي استفاده كنيد حتمآ از صاحب آن عكس اجازه بگيريد

- نام طراح بنر و عكاس ، در گوشه كادر هدر درج خواهد شد

- لطفآ هدرهاي پيشنهادي خود را براي بنده يا خانم *sh ارسال بفرماييد

با تشكر

8. Top | #45
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    شماره عضویت
    1193
    تشکر شده 1,485 بار در 125 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Mahdieh.GHG نمایش پست ها
    مطمئنن بسیاری از محل هایی که ما تا به حال به نظاره آسمون پرداختیم سقفی بالای سرمون نبوده و در یک طبیعت باز رصد کردیم. حتمن بسیاری از پاتوق های رصدیمان، تنها یک نقطه رصدیه و نه رصدگاه. به علاوه اینکه انتظارمون از داوطلبان این طرح اینه که حتی به پشت بام خانه هایشان نیز بروند و حد قدر آنجا را هم ثبت کنند. تا نقشه آلودگی نوری و البته آسمان تاریک دقیق تر استخراج بشه.

9. Top | #46
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98
    تشکر شده 21,151 بار در 1,931 ارسال

آلودگی نوری فقط دغدغه ما ایرانیها نیست.

مقاله امروز در اسکای اند تلسکوپ:

http://www.skyandtelescope.com/

http://www.skyandtelescope.com/news/...185659592.html

امضای ایشان

وقتی آرامش را در خود نیابید, جستجوی آن در جای دیگر, کار بیهوده ای است.

10. Top | #47
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    شماره عضویت
    1193
    تشکر شده 1,485 بار در 125 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط rezash نمایش پست ها
    آلودگی نوری فقط دغدغه ما ایرانیها نیست.

مقاله امروز در اسکای اند تلسکوپ:

http://www.skyandtelescope.com/

http://www.skyandtelescope.com/news/...185659592.html

ممنون رضاجان
    بله سایتی که اسکای& تلسکوپ معرفی کرده حدود 7 سال است که با روش شمارش ستارگان صور فلکی سعی در ترسیم نقشه آلودگی نوری جهان را دارد.
    اگر به میزان مشارکت در این 7 سال نگاه کنید متاسفانه از ایران تنها 3 یا 4 سال و آن هم تنها نهایتن 2 نفر دراین پروژه شرکت کرده اند. البته کشورهای همسایه مان نیز زیاد از این آمار مستثنی نیستند. اما کمی آنطرف تر مثلن هند و ترکیه میزان مشارکت بسیار بالاست.(البته قضیه هند کمی متفاوت است) البته بیشترین مشارکتها را آمریکا و اروپا دارند. اما به لیست دیتاها که نگاهی میکردم برام جالب بود ببینم چه کشورهایی از آسمان قدر 7 برخوردارند. چندین رکورد از آمریکا، هند، شیلی(طبیعیه) و حتی مصر وجود داشت. با خودم گفتم مگر در ایران کم مناطقی با آسمان قدر 7 داریم؟؟ برای دوستان نجومی آوایی بد نیست قبل از شروع بکار سایت آسمان تاریک ایران، برای دست گرمی هم که شده به این سایت بروند و قدر منطقه زندگی یا رصدگاهشان را معرفی کنند.
    به امید خدا شرکت دراین پروژه جهانی بتواند هم آمادگی برای مشارکت سایت مانیفیستی خودمان رابالا برد و هم میزان مشارکت ایرانیان را در سال 2013 در بین جهانیان زبان زد کند.

11. Top | #48
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    210
    تشکر شده 1,220 بار در 140 ارسال

دوستان به نظرم از دیگر نکات مهم در تعیین یک مکان رصدی مناسب، ویژگی اقلیمی اون منطقه هم است باید توجه کرد که منظورم وضعیت جوی اون مکان خاص نیست بلکه وضعیت بلند مدت آب و هوایی اونجاست. اگه اطلاعات نسبتا دقیقی از وضعیت اقلیمی اون منطقه داشته باشیم، مطمئناً می تونیم حتی زمانهای مناسب رصدی دقیق تری به دست بیاریم. اکثر کشور ما ویژگی آب و هوایی بیابانی داره و اگه بخوایم در موضوع ریزتر و دقیق تر بشیم. آب و هوای حاکم بر ایران، غالب مدیترانه ای داره یعنی تابستان کم بارش و زمستان سرد و پر بارش. البته این غالب کلی آب و هوای ایرانه. و استثنا هم وجود داره خصوصا در نیمه شمالی کشور. اما بحث من بیشتر در مورد روزهای ابری و غیر ابری اون منطقه یا شهر و یا روستای خاصه. مطمئناً در فروم افرادی هستند که در منطقه آب و هوایی پر بارش زندگی می کنند و شاید امکان سفرهایی با مسافت زیاد برای رصد رو نداشته باشن. با آگاهی از تعداد روزهای ابری و غیر ابری هر منطقه قطعاً میشه زمان بندی بهتری برای رصد کرد. البته موردی که گفتم مکمل موارد دیگه در پیدا کردن مکان مناسب رصدی می باشد.
    امضای ایشان
    هر لحظهُ آسمان جایی برای شگفتی است

12. 10 کاربر مقابل از Mehrzad-jupiter عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

13. Top | #49
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای ويكی نجوم
    شماره عضویت
    375
    تشکر شده 5,596 بار در 572 ارسال

سلام طرح عالی ایده عالی همه چی عالی ولی من مطمئن هستم با یه سری مشکلات همکاری دوستان مواجه میشیم ...

همون طور که دوستان میدونن یکم توی جمع ما رصد های گروهی به نقاط مختلف ضعیف هست و به علت پاره ای مسائل زیاد نمیشه انجامش داد منظورم رصد های اوا نیست ها سوء تفاهم نشه کلی گفتم
    مثلا خود شما اخرین رصدی که خارج شهر رفتین کی بوده و کجا ؟؟؟ به این قضیه فکر کردین ؟؟؟ (احتمالا جواب پشت بوم هستش)

من خودم واسه اینکه به مشکل بر نخوریم چند تا راه حل دارم ....

چند وقت پیش با چند تا از دوستان واسه عکاسی به مرنجاب رفته بودیم اونجا وسط بیابون دو نفر رو دیدم که یه دو چشمی دستشون بود داشتن میرفتن کنجکاو شدم با ترس و لرز رفتم طرفشون داد زدم اقا شما گروه رصدی هستین؟؟؟ (نگو داشتن به سمت جایی که اردو زده بودن میرفتن اومده بودن دو چشمی وردارن) اونم اولش ترسید ... بعد با ترس اومد طرف ما (ما چند نفر بودیم اونا فقط یه زن و شوهر) گفت نه ما کوهنوردیم گروه رصدی نیستیم ولی علاقه داریم یه چیزایی هم بچه های گروه بلدن خود اون طرف نگو مسئول تور بودش اطلاعات نجومی خوبی هم داشت یکی از تفریحاتشون توی تور هایی که میرفتن رصد در شب بوده این کار رو مداوم انجام میدادن.... بعد پرسید شما چی؟؟
    گفتم ما خودمون اومدیم ولی اوا ستاری هستیم تا اسم اوا استار رو شنید چشاش برق زد ... کلی ما رو تحویل گرفت ( اونجا بود که دیدم حتی عضویت تو اوا استار هم یه مزیت هستش ...) خلاصه از ویکی پرسید گفت خیلی طرح عالی ای هستش من خیلی استفاده میکنم حتی کل ویکی رو توی گوشیش دانلود کرده بود .... 40 مگابایت بود ... میگفت هی ابدیتش میکنم ... گفتیم اره ما هم دو تا از مدیران ویکی هستیم ( مسعود جان و من ) کلی باهاش صحبت کردیم حتی میخواست ما رو ببره بین گروهشون گفت بیاین خیلی خوشحال میشیم ( اعتمادی که به اعضای اوا میشه .... من واقعا لذت میبرم از این حس ) ما نخواستیم مزاحمشون بشیم از گروهشون یکم اطلاعات کسب کردیم و خداحافظی کردیم ...

هدفم از گفتن این داستان اول این بود که به اوا استاری بودن خود افتخار کنیم و سعی کنیم اوا استارمون رو بهترش بکنیم ....

چند وقت پیش یه مشکل فنی توی یکی از قسمت های اوا بود یکی از دوستان از من سوال کرد چرا اینطوری شده من گفتم نمیدونم چون از اون بخش اطلاعی نداشتم گفتم پیگیری میکنم خبرش رو بهتون میگم طرف دید من خیلی مهم شد این قضیه واسم برگشت گفت مهم نیست (ولش کن) من گفتم نه پیگیری میکنم اصرار کرد کرد که ولش کن
    برگشتم گفتم شما دیوار خونتون خراب باشه راضی میشین اروم و راحت برین تو اتاقتون بخوابین؟؟ اوا استار هم مثل خونه دوم ماست
    خودم تا حالا به این همه حس علاقه به اوا توجه نکرده بودم

بعدش این بود که میشه با جذب این جور افراد توی اوا استار از تجربشون در این زمینه ( شناخت رصد گاه ها یا طبیعت و ... ) استفاده کرد ...

میتونیم در این مورد در جلسه بیشتر بحث کنیم حرف های بیشتری دارم اگه مایل باشین اونجا مفصل توضیح میدم ...
    ویرایش توسط *sh : 01-12-2013 در ساعت 01:27 PM دلیل: ادبی
    امضای ایشان
    دلي سربلند و سري سر به زير
    از اين دست عمري به سر برده ايم

قيصر امين پور

14. Top | #50
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    6535
    تشکر شده 32 بار در 5 ارسال

* مانيفست آوا استار *         
    سلام
    این پیامتون خیلی خوبه .
    آخه منم عاشق رصد کردنم ...
    امضای ایشان
    همه دارایی ام نداری من
    همه دانش ام نادانی من
    همه بودن ام نیستی من...

15. 3 کاربر مقابل از saran عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 5 از 6 نخستنخست 123456 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)