صفحه 2 از 2 نخستنخست 12
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 17 , از مجموع 17

موضوع: سیاره اي مثل سیاره زمین!؟

1. Top | #1
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    84
    تشکر شده 161 بار در 32 ارسال

سیاره اي مثل سیاره زمین!؟

سرانجام انتظارها به پایان رسید. امروز درست همان روزی است که بسیاری از ستاره شناسان و دوستداران فضا در انتظار آن بودند. پس از سال ها تحقیق و جستجو پیرامون سیارات فراخورشیدی، ستاره شناسان بالاخره موفق به یافتن سیاره ای شدند که دارای شرایطی کاملاً شبیه به کره زمین می باشد. این سیاره از لحاظ علمی "منطقه گولدیلاکس برای زندگی" خوانده می شود یعنی سیاره ای که نه بسیار گرم و نه بسیار سرد است و دارای شرایط آب و هوایی بسیار عالیست.

سیاره ای که از ستاره میزبان خود نه آنچنان دور و نه بسیار نزدیک است. درست در فاصله مناسب قرار گرفته و از این رو وجود آب مایع در آن امکان پذیر است. این سیاره از لحاظ اندازه نه بسیار بزرگ و نه بسیار کوچک است و بدین خاطر دارای سطح، نیروی گرانش و شرایط جوی کاملاً مناسب است. به بیان بهتر این درست همان سیاره ای است که به دنبال آن بودیم. سیاره ای درست مانند زمین.

پل باتلر از موسسه تحقیقاتی کارنگی واشنگتن در اینباره می گوید: " این واقعاً اولین سیاره گولدیلاکس است که انسان تابدین روز موفق به یافتن آن شده است"

برخلاف تمامی سیاراتی که ستاره شناسان تا پیش از این موفق به یافتن آنها شده بودند (در حدود 500 سیاره در خارج از منظومه شمسی ) ، این سیاره جدید درست در نقطه ای قرار گرفته است که ستاره شناسان آنرا "منطقه قابل سکنی" می خوانند. بعلاوه این سیاره در همسایگی کهکشانی ما قرار دارد که این موضوع خود حاکی از وجود سیارات بسیار زیاد دیگری با شرایط قابل سکنی می باشد.

منبع سایت نجوم
    http://www.noojum.com/top-news/80-to...exoplanet.html

2. Top | #11
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    936
    تشکر شده 4,026 بار در 343 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط masoud farahbakhsh نمایش پست ها
    آیا ما تنها هستیم؟!

کهکشان راه شیری بیش از صد میلیارد ستاره دارد و کل جهان دارای حدود چهارصد میلیارد کهکشان است.آیا کره زمین تنها سیاره قابل سکونت و دارای حیات در کل این مجموعه ی بزرگ است!؟
    پس تکلیف صد میلیارد ستاره دیگر کهکشان راه شیری و چهارصد میلیارد کهکشان دیگر چیست؟آیا اگر سیاره ای دارند شرایط برای زندگی در آن سیاره ها وجود دارد؟آیا آن سیاره ها دارای موجودات زنده ی هوشمندی هستند؟آیا اگر موجودات هوشمندی در سیارات دیگر وجود دارند امکان دارد که از ما پیشرفته تر باشند؟جواب همه این پرسش ها نمیدانم است!
    این چیزی که بنده می خوام بگم یک نظره کاملاً شخصیه(!!!!):
    از نظره من بی شک موجوداتی دیگر که شاید بتوان نام آنها را انسان نهاد در این عالم وجود دارد. دلیل حرفم رو به نحوی اثبات می کنم:
    شما گفتین که 400 میلیارد کهکشان در عالم وجود داره (البته این تعداد به هیچ وجه قطعی نیست چون ما هنوز درکی از ابعاد عالم نداریم که بخوایم تعداد کهکشان هارو تخمین بزنیم.)پس ===>
    اگر در هر یک از این کهکشان با تریلیون ها ستاره یک سیاره هم شبیه زمین (توجه کنید فقط یک سیاره) وجود داشته باشه (که بی شک وجود داره)پس الآن منهای سیاره ی عزیزمون باید 399 میلیارد سیاره شبیه زمین داشته باشیم!!

3. 10 کاربر مقابل از Negar Najafi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #12
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Negar Najafi نمایش پست ها
    این چیزی که بنده می خوام بگم یک نظره کاملاً شخصیه(!!!!):
    از نظره من بی شک موجوداتی دیگر که شاید بتوان نام آنها را انسان نهاد در این عالم وجود دارد. دلیل حرفم رو به نحوی اثبات می کنم:
    شما گفتین که 400 میلیارد کهکشان در عالم وجود داره (البته این تعداد به هیچ وجه قطعی نیست چون ما هنوز درکی از ابعاد عالم نداریم که بخوایم تعداد کهکشان هارو تخمین بزنیم.)پس ===>
    اگر در هر یک از این کهکشان با تریلیون ها ستاره یک سیاره هم شبیه زمین (توجه کنید فقط یک سیاره) وجود داشته باشه (که بی شک وجود داره)پس الآن منهای سیاره ی عزیزمون باید 399 میلیارد سیاره شبیه زمین داشته باشیم!!
    حرف شما ممکنه درست باشه اما مشکل اینه که نمیتونیم با قطعیت بگیم که در هر کدوم از این کهکشانها حتما یک سیاره مانند زمین دارای حیات وجود داره. چون آماری در دست نداریم که احتمال وجود حیات در هر کهکشان چقدره. ممکنه در هر کهکشان 1000 تا سیاره دارای حیات باشه یا در هر 1000 کهکشان 1 سیاره دارای حیات. هنوز معلوم نیست دقیقا احتمالش چقدره چون به پارامترهای زیادی بستگی داره. اما به نظر من هم در جاهای دیگه حیات هست. امیدوارم تا زمانی که زنده ام خبر کشف یک سیاره با حیات را بشنوم! (هرچند خیلی احتمالش کمه چون ابزارهامون در حدی نیستند که بتونن این کشف را انجام بدهند).

5. 14 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #13
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    2400
    تشکر شده 6,172 بار در 666 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط پیمان اکبرنیا نمایش پست ها
    حرف شما ممکنه درست باشه اما مشکل اینه که نمیتونیم با قطعیت بگیم که در هر کدوم از این کهکشانها حتما یک سیاره مانند زمین دارای حیات وجود داره. چون آماری در دست نداریم که احتمال وجود حیات در هر کهکشان چقدره. ممکنه در هر کهکشان 1000 تا سیاره دارای حیات باشه یا در هر 1000 کهکشان 1 سیاره دارای حیات. هنوز معلوم نیست دقیقا احتمالش چقدره چون به پارامترهای زیادی بستگی داره. اما به نظر من هم در جاهای دیگه حیات هست. امیدوارم تا زمانی که زنده ام خبر کشف یک سیاره با حیات را بشنوم! (هرچند خیلی احتمالش کمه چون ابزارهامون در حدی نیستند که بتونن این کشف را انجام بدهند).
    سلام آقای اکبرنیا
    بله ، به هیچ وجه نمیشه با قطعیت از این موضوع صحبت کرد اما میشه با توجه به مقیاس عالم و ابعاد فوق العاده بزرگ اون که واقعا از درک بشر خارجه، به نظر من میشه احتمال این مسئله رو بررسی کرد.
    توی یکی از مستند های استیفن هاوکینگ راجع به حیات اینطوری صحبت می کنه:
    "هر جای دنیا که می رم مردم از من می پرسن که آیا بیگانه ها وجود دارن؟سوال خوبیه،چون جواب به این سوال مستلزم شناخت جایگاه ما در جهانه.
    آیا ما روی این توپ کوچیک گرد آبی تنهائیم؟یک دلیل وجود داره تا من فکر کنم نه.جهان بزرگه ،واقعا بزرگ،سیاره ما تنها یکی از هشت تایی که تو مدارشون به دور خورشید می چرخن،خود خورشید یک ستاره ویژه هست،یک از 200 میلیارد ستاره که یک مارپیچ گسترده رو تشکیل می دن،کهکشان ما همون راه شیری اونقدر بزرگه که بعضی روزها درکش واسه من مشکل میشه.ولی حتی راه شیری یک قطره کوچیک توی اقیانوس کیهانیه،فقط یکی از میلیاردها کهکشان که در یک شبکه عظیم در تمام جهان گسترده شدن،در این مقیاس جایگاه کوچیک ما واقعا مشخص و باور اینکه ما تنها هستیم رو مشکل میکنه،
    بنابر این در مغز ریاضی من، خود این ارقام به تنهایی فکر کردن به بیگانگان رو عقلانی می کنه."
    پس میشه از نظر ریاضیات احتمال این رو داد که در یک دنیای بسیار دور و شاید حتی نزدیک حیات وجود داشته باشه،یعنی اینجا فقط با توجه به مقیاس عالم این احتمال رو مطرح می کنن.ولی اگه بخوایم پارامترهای دیگه ای رو هم لحاظ کنیم این نیاز به درک و شناخت ما از عالم داره ،این نیاز به این داره که ما از داخل کهکشان های دیگه بتونیم اطلاعات زیادی استخراج کنیم که اینجا قضیه خیلی پیچیده تر میشه و به قول شما ابزار های امروزی بشر این توانایی رو ندارن. ولی به نظر من اگه به همون مقیاس عالم نگاه کنیم خودش به تنهایی احتمال این رو به وجود میاره که حیات الان در جایی غیر از زمین وجود داشته باشه.
    ویرایش توسط مسعود فرح بخش : 01-24-2012 در ساعت 02:01 PM دلیل: اشتباه تایپی

7. 11 کاربر مقابل از مسعود فرح بخش عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #14
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    210
    تشکر شده 1,220 بار در 140 ارسال

البته دوستان به این موضوع توجه کنید که درسته الان اکثر دانشمندان به دنبال حیاتی بر پایه کربن و وابسته به آب هستند درست مثل زمین، اما نباید از این نکته گذشت که در این دنیای ناشناخته و بی نهایت وسیع حیات زمین میتونه تنها یک گونه از صدها گونه موجود از حیات باشه. توجهتون رو به یکی از مقاله های ماهنامه نجوم جلب می کنم شماره 202 و 208. در اون مقاله راجبه امکان حیات از نوع میکروارگانیسم در قمر تیتان صحبت کرده بود که به جای اکسیژن امکان داره از متان تنفس کنند!!!! یعنی نوعی حیات متان خور!!!! درسته که این فرضیست. ولی خالی از لطف نسیت که به این فکر کنیم که امکان وجود حیات در سایر منظومه های ستاره ای که چه عرض کنم باید گفت سایر کهکشانها. بر اساس عنصر دیگه ای غیر از کربن و آب وجود داره. تا کنون انسان به دنبال زمینی دیگر بوده در سایر سامانه های خورشیدی. به این مطلب می شه از یافته های تلسکوپ کپلر پی برد. اما اگر زمانی حیات از نوعی دیگر پیدا بشه واقعا قضیه خیلی پیچیده تر می شه. اونجاست که بازهم مرتبا معمایی به دیگر معماهای کیهانی اضافه می شه.
    امضای ایشان
    هر لحظهُ آسمان جایی برای شگفتی است

9. 6 کاربر مقابل از Mehrzad-jupiter عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #15
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    3224
    تشکر شده 4 بار در 1 ارسال

دقیقا محل این سیاره کجاست؟

نقل قول نوشته اصلی توسط a_talebi نمایش پست ها
    سرانجام انتظارها به پایان رسید. امروز درست همان روزی است که بسیاری از ستاره شناسان و دوستداران فضا در انتظار آن بودند. پس از سال ها تحقیق و جستجو پیرامون سیارات فراخورشیدی، ستاره شناسان بالاخره موفق به یافتن سیاره ای شدند که دارای شرایطی کاملاً شبیه به کره زمین می باشد. این سیاره از لحاظ علمی "منطقه گولدیلاکس برای زندگی" خوانده می شود یعنی سیاره ای که نه بسیار گرم و نه بسیار سرد است و دارای شرایط آب و هوایی بسیار عالیست.

سیاره ای که از ستاره میزبان خود نه آنچنان دور و نه بسیار نزدیک است. درست در فاصله مناسب قرار گرفته و از این رو وجود آب مایع در آن امکان پذیر است. این سیاره از لحاظ اندازه نه بسیار بزرگ و نه بسیار کوچک است و بدین خاطر دارای سطح، نیروی گرانش و شرایط جوی کاملاً مناسب است. به بیان بهتر این درست همان سیاره ای است که به دنبال آن بودیم. سیاره ای درست مانند زمین.

پل باتلر از موسسه تحقیقاتی کارنگی واشنگتن در اینباره می گوید: " این واقعاً اولین سیاره گولدیلاکس است که انسان تابدین روز موفق به یافتن آن شده است"

برخلاف تمامی سیاراتی که ستاره شناسان تا پیش از این موفق به یافتن آنها شده بودند (در حدود 500 سیاره در خارج از منظومه شمسی ) ، این سیاره جدید درست در نقطه ای قرار گرفته است که ستاره شناسان آنرا "منطقه قابل سکنی" می خوانند. بعلاوه این سیاره در همسایگی کهکشانی ما قرار دارد که این موضوع خود حاکی از وجود سیارات بسیار زیاد دیگری با شرایط قابل سکنی می باشد.

منبع سایت نجوم
    http://www.noojum.com/top-news/80-to...exoplanet.html
    ویرایش توسط آسمون : 02-22-2012 در ساعت 12:47 AM

11. 4 کاربر مقابل از asby عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #16
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    210
    تشکر شده 1,220 بار در 140 ارسال

اسم سیاره و ستاره میزبان و در کدام صورت فلکی هست رو میشه ذکر کنید. تشکر
    امضای ایشان
    هر لحظهُ آسمان جایی برای شگفتی است

13. 3 کاربر مقابل از Mehrzad-jupiter عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #17
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    6114
    تشکر شده 2,560 بار در 294 ارسال

سیاره اي مثل سیاره زمین!؟         
    نقل قول نوشته اصلی توسط Mehrzad-jupiter نمایش پست ها
    اسم سیاره و ستاره میزبان و در کدام صورت فلکی هست رو میشه ذکر کنید. تشکر

سلام
    این طور که از مطالعه سایت معرفی شده متوجه شدم این سیاره به نام همسر یابنده سیاره نام گذاری شده است یعنی دنیای زارمینا . البته ستاره میزبان هم در صورت فلکی ترازو قرار دارد .

با همه این صحبت ها اگر ما کمربند حیاتی در جای دیگر این عالم بدون مرز در ذهن خود تجسم کنیم که سیاره ایی به نام دیگری و مشابه زمین و موجودات دیگری نه به نام انسان به نام دیگری زندگی میکنند دور از ذهن نیست .
    امضای ایشان
    اهل ابادی عشقم ز همین ویرانم
    همه رفتند ولی با دل خود میمانم
    همسفر باشم اگر با تپش شب بوها
    دست اخر به گلستان تو سرگردانم
    هر چه کردم که نگویم دل ما هم تنگ است
    خیره شد یاد تو بر ما که خودم میدانم

15. 5 کاربر مقابل از SAEED560 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 2 از 2 نخستنخست 12

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع