صفحه 5 از 11 نخستنخست 123456789 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 41 تا 50 , از مجموع 107

موضوع: سرعت جاذبه

1. Top | #1
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545
    تشکر شده 17,035 بار در 1,523 ارسال

Post سرعت جاذبه

تا به حال فکر کردید که اگر ناگهان خورشید از وسط ِ منظومه ی ِ شمسی غیب بشه، ما چند دقیقه بعد می فهمیم؟ ( می دونم محاله اما فرضِ محال که محال نیست! هست؟ )

دو راه عمده برای این وجود داره که بفهمیم خورشید غیب شده!

1.قطع شدن نور
    2.قطع شدن جاذبه

چون سرعت ِ نور محدود هستش، به خاطر فاصله ی ِ 150 میلیون کیلومتری خورشید از زمین ، تا اثر قطع شدن ِ نور به ما برسه، 8 دقیقه طول می کشه.

اما سوال ِ اصلی ِ این تاپیک اینه:

اثر ِ قطع شدن ِ جاذبه کی احساس میشه؟ اون هم مدتی طول می کشه یا در لحظه ی ِ غیب شدن ِ خورشید، احساس میشه؟

به عبارتی ما اثر ِ جاذبه ی ِ اجرام رو آناً در کل کیهان حس می کنیم یا این اثرات با تاخیر به ما میرسن؟ مثلا ما اثر جاذبه ی ِ کنونی سیاهچاله ی ِ مرکز ِ کهکشان رو الان حس می کنیم یا بعداً حس خواهیم کرد؟ یا اصلاً قبلاً حس کردیم!!؟

اگر با تاخیر میرسه چرا و با چه سرعتی، و اگر آناً میرسه چرا؟
    ویرایش توسط Ehsan : 02-03-2013 در ساعت 08:08 PM دلیل: عنوان

2. Top | #41
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    6310
    تشکر شده 388 بار در 44 ارسال

خب همون 8 دیقه بعدش میفهمیم دیگه
    البته بستگی داره که قبل اون 8 دیقه از مسیر خارج شیم و تو فضا پراکنده شیم یا بعدش!

3. 3 کاربر مقابل از Viola عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #42
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1574
    تشکر شده 2,674 بار در 300 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط ویولا نمایش پست ها
    خب همون 8 دیقه بعدش میفهمیم دیگه
    البته بستگی داره که قبل اون 8 دیقه از مسیر خارج شیم و تو فضا پراکنده شیم یا بعدش!
    دقیقا در این تاپیک دنبال همین سوال هستیم.
    در نظریه نسبیت عام ؛انیشتن گرانش رو وارد معادلات خودش کرد.
    درواقع در نسبیت خاص گرانش نادیده گرفته شده بود.
    نسبیت عام گرانش رو بصورت خمیدگی فضا زمان در اثر جرم میبینه.
    حالا وقتی این جرم که عامل خمیدگی فضا زمان هست ناگهان ناپدید بشه چه بلایی سر خمیدگی فضا زمان اون میاد؟
    فکر کنم پاسخ این سوال میتونه ما رو به جواب تاپیک برسونه.
    امضای ایشان

Imagination
    is more important than knowledge

5. 7 کاربر مقابل از space عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #43
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    6023
    تشکر شده 864 بار در 125 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Behnaz sasani نمایش پست ها
    من هم با برخی از دوستان موافق هستم که با ناپدید شدن خورشید جاذبه آناً از بین بره
    طبق گفته ی دوستمون smhm مثل موج سونامی شوک به منظومه ی ما وارد میشه و فکر هم میکنم اثر شدید خودش رو بیشتر روی سیارات داخلی نشون بده تا خارجی...!

همون طور که میدونیم هر گاه دو جسم در فاصله اي از يكديگر قرار بگيرن، نيرويي برهم وارد مي كنن كه با حاصلضرب جرم دو جسم متناسبه و با مجذور فاصله نسبت عكس داره. اين نيرو خاصيت ذاتي ماده هست و تجربه هم نشون داده که مستقل از خواص فيزيكي، شيميايي و محيطي همواره بر همه چیز اعمال مي گردد حتی ذره اتم. پس به این نتیجه میرسیم که برد اين نيرو بينهايت است و اگر خورشید یک دفعه از صحنه ی روزگار محو بشه منظومه ی شمسی دچار شوک بزرگی میشه.
    امضای ایشان
    زندگی پاداش است نه یک مکافات
    فرصتی است کوتاه تا ببالی، بیابی
    بدانی، بیندیشی، بفهمی و زیبا بنگری
    و در نهایت در قلب ها بمانی

7. 2 کاربر مقابل از Behnaz sasani عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #44
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Ehsan نمایش پست ها
    با مثال میله ای به طول یک سال ِ نوری، اگر تمام ِ میله آناً تحت ِ اثر ِ دست ِ ما جا به جا بشه و میله صلب باشه چه طور مفهوم ِ فضا-زمان دچار ِ چالش میشه؟
    طبق نسبیت خاص اجسام هنگامی که در جهتی سرعت پیدا میکنن طول اونها در همون امتداد کاهش پیدا میکنه. جابجا شدن میله در واقع سرعت دادن به اونه. مقدار این سرعت خیلی کمه اما چون این میله خیلی بلنده بنابراین اثر ناچیز این کاهش طول محسوس میشه. بنظر من کاهش طول به میزانیه که باعث میشه یکسال طول بکشه تا سمت مقابل میله با سرعت کمش در فاصله یکسال نوری جابجا بشه. بنابراین فوتون همزمان با جابجا شدن میله به نقطه مورد نظر میرسه! جسم هرچقدر هم که صلب باشه در مکان-زمان تاب برمیداره.

(تا حالا شده خودتون یه چی بگین بعد خودتون اینجوری بشین: ! من شدم! در مورد کاهش طول میدونستم اما در مورد نتیجه عجیبی که ازش تو این مثال گرفتم اصلاً.)
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

9. 3 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #45
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153

همون طور که میدونیم هر گاه دو جسم در فاصله اي از يكديگر قرار بگيرن، نيرويي برهم وارد مي كنن كه با حاصلضرب جرم دو جسم متناسبه و با مجذور فاصله نسبت عكس داره. اين نيرو خاصيت ذاتي ماده هست و تجربه هم نشون داده که مستقل از خواص فيزيكي، شيميايي و محيطي همواره بر همه چیز اعمال مي گردد حتی ذره اتم. پس به این نتیجه میرسیم که برد اين نيرو بينهايت است و اگر خورشید یک دفعه از صحنه ی روزگار محو بشه منظومه ی شمسی دچار شوک بزرگی میشه.
    این فرمول مربوط به فیزیک نیوتونیه و نمیشه ازش برای نتیجه گیری در محدوده فیزیک نوین استفاده کرد.
    امضای ایشان
    Benjamin Franklin

11. 4 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #46
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    6023

نقل قول نوشته اصلی توسط mohsen4465 نمایش پست ها
    این فرمول مربوط به فیزیک نیوتونیه و نمیشه ازش برای نتیجه گیری در محدوده فیزیک نوین استفاده کرد.
    من همچنان روی عقیده ی خودم هستم که سرعت جاذبه قابل مقایسه با سرعت نور نیست...
    امضای ایشان

13. 4 کاربر مقابل از Behnaz sasani عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #47
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153

من همچنان روی عقیده ی خودم هستم که سرعت جاذبه قابل مقایسه با سرعت نور نیست...
    دلیل؟
    در مورد سرعت جاذبه من اینطور فکر نمیکنم. بنظر من سرعتش محدوده. بنظر من هیچ چیزی نمیتونه در داخل دستگاه مختصات عالم (مکان-زمان) سریعتر از نور حرکت کنه. وگرنه خود نور قبل از همه اینکار رو میکرد.
    امضای ایشان
    Benjamin Franklin

15. 4 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #48
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    4659
    تشکر شده 261 بار در 44 ارسال

یه سوال ذهنمو مشغول کرد در این مورد،
    جاذبه خورشید الان رو ما انسان هایی ک رو زمینیم اثر میذاره دیگه، حالا اگه غیب بشه، این غیب شدنش باعث میشه ک حتی یه ذره ما فشرده تر بشیم؟؟؟؟؟ینی اثر جاذبه زمین رومون بیشتر شه و فشرده مون کنه؟؟؟؟

17. 5 کاربر مقابل از Zahra Shakeeb عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #49
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    5398
    تشکر شده 3,050 بار در 259 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Zahra Shakeeb نمایش پست ها
    یه سوال ذهنمو مشغول کرد در این مورد،
    جاذبه خورشید الان رو ما انسان هایی ک رو زمینیم اثر میذاره دیگه، حالا اگه غیب بشه، این غیب شدنش باعث میشه ک حتی یه ذره ما فشرده تر بشیم؟؟؟؟؟ینی اثر جاذبه زمین رومون بیشتر شه و فشرده مون کنه؟؟؟؟
    احتمالش هست...
    اگه اینجوری که شما فرمودید باشه، اونوقت توی شب که خورشید پشت ماست، ما باید کمی فشرده تر بشیم!!!
    نیروی جاذبه بین دو جسم به حاصلضرب جرم آنها بستگی داره، حالا شما بیا 70 کیلوگرم رو در دو ضرب در ده به توان سی کیلوگرم ضرب کن، تقریبا هیچ تاثیری نداره......
    امضای ایشان

19. 4 کاربر مقابل از حسین زارعی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #50
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    6023

سرعت جاذبه

سرعت جاذبه         
    نقل قول نوشته اصلی توسط mohsen4465 نمایش پست ها
    دلیل؟
    در مورد سرعت جاذبه من اینطور فکر نمیکنم. بنظر من سرعتش محدوده. بنظر من هیچ چیزی نمیتونه در داخل دستگاه مختصات عالم (مکان-زمان) سریعتر از نور حرکت کنه. وگرنه خود نور قبل از همه اینکار رو میکرد.

دلیل هم براتون میارم

عده ای از دوستان با واژه سرعت نیروی جاذبه آشنا نیستن که در اینجا لازم دیدم تعریفی از این پارامتر و نحوه محاسبه ی آن داشته باشم :دانشمندان برای اولين بار موفق به اندازه گيری سرعت قوه جاذبه شده اند که نشان ميدهد سرعت آن معادل سرعت نور است.اين امر نشان ميدهد نظريه نسبيت عام انيشتين بار ديگر از بوته آزمايش سربلند بيرون آمده است.اين اندازه گيری توسط "اد فومالت" و "سرگی کوپيکين" انجام شده است.حال بد نيست توضيح مختصری نيز در اين ارتباط داشته باشيم:موضوع جاذبه از زمان نيوتن مطرح ميشود.وی معتقد بود که قوه جاذبه آنی است.يعنی با نابودی منبع جاذبه بلافاصله جاذبه از بين ميرود.اما بعدها انيشتين اين فرضيه را مطرح کرد که قوه جاذبه با سرعت نور حرکت ميکند و نظريه نسبيت عام خود را بر اين اساس در سال ۱۹۱۵ مطرح کرد.اثبات اين موضوع بدين معنی است که اگر روزی خورشيد ناپديد شود ۸ دقيقه طول خواهد کشيد تا کره زمين اثر آن را احساس کند و از مدار خود خارج شود و بحث ما نیز روی همین موضوع هستش!!!! که آیا آناً این اتفاق رخ میده یا بعد از 8 دقیقه!اين موضوع در عين سادگی ميتواند مقدمه اکتشافات بسيار مهمتری برای بشر باشد. طبق اين نظريه، سرعت جاذبه، برابر با سرعت نور است. دانشمندان اميدوارند با گروهي از تلسكوپها اين امر را اثبات كنند. آزمايش بر اساس اندازه گيري فاصله ي زاويه اي ميان كوازارهاي مختلف است، اجرامي بسيار دور كه مشابه ستارگان به نظر مي آيند
    . وقتي كه سياره ي مشتري از نزديكي يك كوازار عبور مي كند، جاذبه ي آن سبب مي شود كه موقعيت كوازار در آسمان مقداري تغيير كند كه اين ميزان تغيير، بستگي به سرعت جاذبه دارد.
    کوازارها- بلازارها- اختر وش ها- سیاهچاله ها دارای سرعت جاذبه ی فوق العاده بالایی هستند و به شدت باعث خم شدن فضا و زمان اطراف خود میشوند و میدونیم که سیاهچاله ها دارای مرزی کروی هستند که به آن افق رویداد گفته میشود و هر چیزی که وارد این محدوده بشه سیاهچاله آن را می بلعد حتی نور! پس نتیجه میگیریم نیروی گرانشی فوق العاده بالایی باید وجود داشته باشه که حتی نور هم نمیتونه از چنگش فرار کنه!!!
    بالاخره خورشید ما هم با جرمی که داره این خمش رو ایجاد میکنه نه به اندازه ی سیاهچاله ها! و من فکر میکنم اگر یک دفعه خورشید غیبش بزنه این شوک هم یکدفعه باید باشه!!!
    این رو هم بگم که هنوز دانشمندان نتونستن سرعت دقیق جاذبه رو محاسبه کنن فقط گفتن اندازه ی سرعت نور هست!!!!
    حقیقت نیروی جاذبه چیست؟ میگویند: هنوز کشف نشده است. عقیده نیوتن، کاشف نیروی جاذبه زمین این است که منشأ جاذبیت زمین، اراده آفریدگار است و بس. و آن نیروئی است معنوی که خودش درک نمی شود ولی از آثارش شناخته می شود. نکته قابل ذکر آنکه دانشوران سرعت جاذبه زمین را هفت میلیون برابر سرعت نور تشخیص داده اند با آنکه سرعت نور در هر ثانیه سیصد هزار کیلومتر می باشد. دیگه تاثیر جاذبه ی خورشید بر روی منظومه ی شمسی حسابش جداست!!!
    بشر تکامل یافته، با هزاران وسائل علمی موجود، هنوز به حقیقت جاذبه زمین پی نبرده است. آیا ماده ابتدائی به این حقیقت پی برده است که توانسته خود را دارای جاذبه کند؟! هرگز.

نتایجی که تئوری انیشتین را به چالش کشونده در رابطه با سرعت نوترینوها هست!!!!

این آزمایش رو هم چند بار تکرار کردن که سرعت ذرات نوترینو با سرعت 60 نانوثانیه سریعتر از سرعت 300 هزار کیلومتر بر ثانیه نور فاصله 730 کیلومتری میان سرن تا گرن ساسو را پیموده و هستند نیروها و ذرات ناشناخته ی دیگه ای که میتونه سرعتشون بیشتر از نور باشه!
    پس داخل دنیای به این بزرگی فرض محال وجود ندارد و علم ما ناقص وبی خبر از رمز و رموز عالم است....

من هنوز روی حرف خودم هستم که سرعت جاذبه بیشتر از سرعت نوره و ما هنوز کشفش نکردیم!!!!!
    امضای ایشان

21. 3 کاربر مقابل از Behnaz sasani عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 5 از 11 نخستنخست 123456789 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)