صفحه 40 از 46 نخستنخست ... 30363738394041424344 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 391 تا 400 , از مجموع 455

موضوع: پرسش و پاسخ علوم سیاره‌ای

1. Top | #1
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    16
    تشکر شده 8,571 بار در 984 ارسال

Question پرسش و پاسخ علوم سیاره‌ای

سلام

اینجا محلی است برای طرح پرسش درباره علوم سیاره‌ای یعنی کلیه مسائل مربوط به سیارات، خورشید، ماه و سایر اجزای منظومه شمسی ...

سؤال اول:

چرا سیارات منظومه شمسی ( به جزء زهره و اورانوس ) پاد ساعتگرد می چرخند ؟

در جایی شنیده ام که کل کیهان پادساعتگرد می چرخد ، آیا صحت دارد ؟ اگر درست است دلیلش چیست ؟

2. 15 کاربر مقابل از Tahereh Ramezani عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

3. Top | #391
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    5841
    تشکر شده 1,000 بار در 112 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط sasan20oo20 نمایش پست ها
    سلام خوب هستین ...

ببخشید از یکی میخوام که حد روچ رو واسم خلاصه توضیح بده ....

احسان جان شما توضیح بدین بهتره ... زبون شما رو خیلی خوب میفهمم قشنگ قانعم میکنی ...
    سلام دوست عزیز

ضمن تشکر از آقا احسان و توضیحات بسیار جالب و کامل ایشان، به نظرم نکته زیر برای تکمیل مطلب لازم باشد:

«...این رابطه تنها برای اجسامی معتبر است که هیچ‌گونه مقاومت و استحکام درونی ندارند. اجسام کوچکتر با مقاومت درونی می‌توانند داخل حد روش نیز دوام بیاورند. شما خواننده‌ی عزیز، یک مثال عالی برای این موضوع هستید، چرا که در حالی این کتاب را مطالعه می‌کنید که کاملاً درون حد روش زمین قرار دارید. یک سیارک سنگی 100 کیلومتری، حتی اگر درست بالای جو زمین به‌دور آن بچرخد، شکل خود را حفظ خواهد کرد؛ اما یک کره از آب در این فاصله متلاشی خواهد شد.»

کتاب مبانی ستاره‌شناسی، صفحه 215

ضمناً در صفحه زیر از ویکی نجوم نیز میتوانید مطالب جامعی در این باره ببینید:

http://wiki.avastarco.com/index.php?...B1%D9%88%DA%86

موفق باشید.
    امضای ایشان
    «مبارزه با احمق و حماقت مبارزه با نفاق نیز هست، زیرا احمق ابزار دست منافق است»
    علامه شهید مطهری

4. 9 کاربر مقابل از gshahali عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

5. Top | #392
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط sasan20oo20 نمایش پست ها
    سلام خوب هستین ...

ببخشید از یکی میخوام که حد روچ رو واسم خلاصه توضیح بده ....

احسان جان شما توضیح بدین بهتره ... زبون شما رو خیلی خوب میفهمم قشنگ قانعم میکنی ...
    در مورد حد روچ من خودم یخورده خوب درکش نکردم. یعنی درکش کردم اما رابطشو با جزر و مد رو نفهمیدم. تا اونجایی که من میدونم نقاط مختلف یک قمر در مدارهای متفاوتی بدور جرم مرکزی قرار دارن. مثلاً در مورد ماه نیمه نزدیک ماه در مدار کوتاه تری بدور زمین میگرده. هر چقدر که قمر درازتر باشه این اختلاف مداری بین دو سرش بیشتر میشه. حتماً میدونی که سرعت در مدارهای مختلف متفاوته. از طرف دیگه هرچقدر که فاصله قمر با جرم مرکزی کم تر بشه شدت جاذبه و در نتیجه اختلاف سرعت بین دو طرف قمر بیشتر میشه. نتیجه اینکه از یک حد خاصی به پایین قمر تاب تحملش رو در مقابل این اختلاف سرعت مداری در دو طرف خودش از دست میده و در نتیجه متلاشی شده و بشکل یک حلقه (مثل حلقه زحل، یا کمربند سیارکی) دور جرم مرکزی قرار میگیره. حالا ربطشو با جزر و مد خودت کشف کن!

شایدم من اشتباه میکنم. نمیدونم. قاطی کردم خودم.
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

6. 2 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

7. Top | #393
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545
    تشکر شده 17,035 بار در 1,523 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط mohsen4465 نمایش پست ها
    در مورد حد روچ من خودم یخورده خوب درکش نکردم. یعنی درکش کردم اما رابطشو با جزر و مد رو نفهمیدم. تا اونجایی که من میدونم نقاط مختلف یک قمر در مدارهای متفاوتی بدور جرم مرکزی قرار دارن. مثلاً در مورد ماه نیمه نزدیک ماه در مدار کوتاه تری بدور زمین میگرده. هر چقدر که قمر درازتر باشه این اختلاف مداری بین دو سرش بیشتر میشه. حتماً میدونی که سرعت در مدارهای مختلف متفاوته. از طرف دیگه هرچقدر که فاصله قمر با جرم مرکزی کم تر بشه شدت جاذبه و در نتیجه اختلاف سرعت بین دو طرف قمر بیشتر میشه. نتیجه اینکه از یک حد خاصی به پایین قمر تاب تحملش رو در مقابل این اختلاف سرعت مداری در دو طرف خودش از دست میده و در نتیجه متلاشی شده و بشکل یک حلقه (مثل حلقه زحل، یا کمربند سیارکی) دور جرم مرکزی قرار میگیره. حالا ربطشو با جزر و مد خودت کشف کن!

شایدم من اشتباه میکنم. نمیدونم. قاطی کردم خودم.
    وقتی قمر صلب باشه همه ی ِ قمر با سرعت ِ یکسان حرکت می کنه (صرف نظر از حرکت وضعی)

اما برای ِ حد ِ روچ اختلاف ِ سرعت مد ِ نظر نیست، نیرویی که وارد میشه مسئله ی ِ اصلی هستش.اختلاف ِ سرعت ِ مداری در اجرام ِ مستقل به خاطر ِ مقدار ِ نیروی ِ متفاوتت ایجاد می شه، در جزر و مد این اتفاق خودش رو نه به صورت ِ اختلاف ِ سرعت، بلکه به صورت ِ پخ شدن، نشون می ده.

در واقع همون طور که گفتم متلاشی شدن در فاصله ی ِ کمتر از حد ِ روچ به خاطر ِ جزر و مد ِ بسیار قوی رخ می ده نه اختلاف ِ سرعت یا همچین چیزی.
    امضای ایشان
    یک سر به هوای کوچک در این دنیای بزرگ

8. 8 کاربر مقابل از Ehsan عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

9. Top | #394
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153

نقل قول نوشته اصلی توسط Ehsan نمایش پست ها
    وقتی قمر صلب باشه همه ی ِ قمر با سرعت ِ یکسان حرکت می کنه (صرف نظر از حرکت وضعی)

اما برای ِ حد ِ روچ اختلاف ِ سرعت مد ِ نظر نیست، نیرویی که وارد میشه مسئله ی ِ اصلی هستش.اختلاف ِ سرعت ِ مداری در اجرام ِ مستقل به خاطر ِ مقدار ِ نیروی ِ متفاوتت ایجاد می شه، در جزر و مد این اتفاق خودش رو نه به صورت ِ اختلاف ِ سرعت، بلکه به صورت ِ پخ شدن، نشون می ده.

در واقع همون طور که گفتم متلاشی شدن در فاصله ی ِ کمتر از حد ِ روچ به خاطر ِ جزر و مد ِ بسیار قوی رخ می ده نه اختلاف ِ سرعت یا همچین چیزی.
    بله مثل اینکه حق با شماست. الان رفتم ویکی رو چک کردم دیدم انگار من حد روچ رو قبلاً بد متوجه شده بود. بذارین طبق چیزی که الان فهمیدم یکبار دیگه توضیح بدم:

میتونیم قمر رو بشکل یک انباشته و توده از ماده تصور کنیم که در حال چرخش بدور جرم مرکزیه. چون یک جرم واحده، با وجود قرار گیری نقاط دور و نزدیک اون در مدارهای مختلف اما با سرعت یکسانی (فکر کنم میانگین) میگردن. از طرف دیگه این سرعت یکسان باعث میشه که نقاط دور که در فاصله بیشتری از جرم مرکزی بدور اون میگردن نیروی گریز از مرکز بیشتری رو حس کنن چون سرعتشون از سرعت مداری واقعیشون بیشتره. از طرف دیگه نقاط نزدیک که در فاصله کمتری از جرم مرکزی میگردن چون سرعتشون از سرعت واقعی مدارشون کمتره بنابراین تمایل دارن بسمت جرم مرکزی سقوط کنن.

نتیجه اینکه اثر جزر و مدی بوجود میاد که در اثر اون توده جرم قمر از دو طرف حالت کشیده پیدا میکنه. با کم شدن فاصله قمر از جرم مرکزی این اثر تشدید میشه و در فاصله‌ای خاص شدت جزر و مد بحدی بالا میره که قمر از هم میپاشه. با آزاد شده قطعات توده قمر از دام جاذبه اون، این خرده اجرام میتونن با سرعت واقعی مداری خودشون بدور جرم مرکزی بگردن. در این حالت خرده اجرام در مدارهای مختلف پراکنده شده و نواری حلقوی بدور جرم مرکزی شکل میدن.

و این بود رابطه بین جزر و مد با سرعت مداری.
    درست گفتم دیگه.
    ویرایش توسط mohsen4465 : 03-02-2013 در ساعت 08:35 PM دلیل: روش ----> روچ
    امضای ایشان
    Benjamin Franklin

10. 7 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

11. Top | #395
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    مدال طلای جهانی المپياد نجوم
    شماره عضویت
    3538
    تشکر شده 4,710 بار در 536 ارسال

من فقط یک تصویر معروفی رو از حد روچ بگم :

در دهه ی 1980 یا 1990 (یادم نیست دقیق !) یه دنباله داری (که فکر می کنم اسمش شومیکر - لویی یا یه همچین بود) از کنار مشتری گذشت . این دونباله دار از قبل هم قرار بود به مشتری برخورد کنه . اما وقتی از کنار مشتری گذشت ، چون از حد روچش گذشته بود ، متلاشی شد و به چند تا تیکه تبدیل شد که ناسا هم از این رویداد فیلم گرفت. و خلاصه خواستم بگم که استادش موجوده !

پ.ن : اگر کسی اطلاعات دقیقی از این رویداد رو میدونه ، دریغ نفرمایه لطفا !
    امضای ایشان
    عجیب ترین چیزی که تا به حال تو نجوم دیدم نه ابعاد و ارقام ماه و ستاره و فاصله و جرم اجرام کیهانیه و نه اسرار سر به مهر درون سیاهچاله ها !
    اینه که یک علاقه مشترک چه جوری می تونه این همه آدمو با هم آشنا کنه !

12. 9 کاربر مقابل از arashgmn عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

13. Top | #396
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

این هم اسناد و مدارکش

تکه تکه شدن دنباله دار

برخورد تکه ها با مشتری و اثرات آن

این هم لینک برای اطلاعات بیشتر:

http://en.wikipedia.org/wiki/Comet_S...E2%80%93Levy_9

پی نوشت: تمام پستهای مربوط به حد روش و بحثهای اون به پرسش و پاسخ علوم سیاره ای می رود

14. 13 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

15. Top | #397
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    2400
    تشکر شده 6,172 بار در 666 ارسال

اینجا هم اطلاعات اندکی راجع به این رویداد (شومیکر-لویی)وجود داره

16. 4 کاربر مقابل از مسعود فرح بخش عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

17. Top | #398
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153

دنباله‌دار تازه کشف شده (C/2013 A1 (Siding Spring هم ممکنه وارد حد روچ در مدار مریخ بشه و تکه تکه بشه.
    امیدوارم فقط اگه اینطور شد تکه هاش سمت ما نیاد.
    امضای ایشان
    Benjamin Franklin

18. 7 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

19. Top | #399
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    6114
    تشکر شده 2,560 بار در 294 ارسال

دنباله‌دار تازه کشف شده (C/2013 A1 (Siding Spring هم ممکنه وارد حد روچ در مدار مریخ بشه و تکه تکه بشه.

سلام
    محسن جان میشه زحمت بکشی و منبع خبر و اعلام کنی شاید بشه اطلاعات دیگه ای ازش به دست اورد .
    امضای ایشان
    اهل ابادی عشقم ز همین ویرانم
    همه رفتند ولی با دل خود میمانم
    همسفر باشم اگر با تپش شب بوها
    دست اخر به گلستان تو سرگردانم
    هر چه کردم که نگویم دل ما هم تنگ است
    خیره شد یاد تو بر ما که خودم میدانم

20. کاربر مقابل از SAEED560 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

21. Top | #400
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    5841
    تشکر شده 1,000 بار در 112 ارسال

پرسش و پاسخ علوم سیاره‌ای         
    سلام دوستان
    ضمن تشکر از آقا محسن، به این نکته توجه کنید:

حد روش حدود دو برابر و نیم شعاع کره سماوی است (R=2.5 S ، در اینجا S شعاع کره سماوی است و R یعنی حد روش از مرکز کره سماوی)؛ به عبارت دیگر، اگر فاصله جسم (با شعاع خیلی کوچکتر از کره) از مرکز یک کره سماوی کمتر از حدود دو برابر و نیم شعاع کره شود، نیروهای کِشندی بر جسم میتواند بر نیروی جاذبه‌ای که ذرات آنرا دور هم نگه داشته است غلبه کند.

در مورد مریخ و با توجه به شعاع حدود 3400 کیلومتری آن، حد روش تقریباً 8500 کیلومتر است. این در حالی است که محاسبات فعلی، عبور دنباله دار را از فاصله حدود 50000 کیلومتری از مرکز مریخ برآورد میکند (در منابع مختلف، این عدد اندکی متفاوت است). این محاسبات در آینده دقیقتر میشود، و ممکن است که فاصله دنباله دار کمتر شود. اما یک نکته را حتماً در نظر داشته باشید؛ محاسبه مدار دنباله دار به دلیل داشتن دنباله، و ذوب شدن یخ موجود در آن در نزدیکی خورشید، مشکل تر از شهابسنگ است. لذا هنوز به طور دقیق نتوانسته اند فاصله گذر آنرا از کنار مریخ برآورد کنند. ضمن اینکه در صورت استحکام هسته دنباله دار، ممکن است حتی اگر فاصله اش از مریخ کمتر از حد روش شود، تکه تکه نشود.

* در مورد تلفظ این عبارت (Roche limit) ظاهراً حد روش صحیح است.

موفق باشید
    امضای ایشان
    «مبارزه با احمق و حماقت مبارزه با نفاق نیز هست، زیرا احمق ابزار دست منافق است»
    علامه شهید مطهری

22. 4 کاربر مقابل از gshahali عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 40 از 46 نخستنخست ... 30363738394041424344 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)