صفحه 69 از 75 نخستنخست ... 1959656667686970717273 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 681 تا 690 , از مجموع 741

موضوع: پرسش و پاسخ اختر فیزیک

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    5
    تشکر شده 2,230 بار در 263 ارسال

Question پرسش و پاسخ اختر فیزیک

دوستان عزیز

با سلام

لطفا پرسشهای راجع به کیهان شناسی و اختر فیزیک را در این تاپیک مطرح کنید

ممنون
    ویرایش توسط Ehsan : 01-17-2013 در ساعت 11:55 PM

2. Top | #681
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    137
    تشکر شده 5,538 بار در 611 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Pale_Rider نمایش پست ها
    درسته ، ولی این وقتیه که ذره رو فرانسبیتی در نظر بگیریم و در اصل جرم در حال تبدیل شدن به انرژی هستش ولی چیزی که ذهن منو مشغول کرده اینه که تونل زدنی که توی اصل عدم قطعیت داریم زمان رو نمی شناسه ، یعنی از حالت 1 به 2 رسیدن ذره رو نمی تونیم مشاهده کنیم اما می بینیم که در حالت اول و دوم حضور داره ، وقتی از سرعت کم شروع می کنیم می تونیم تکانه رو برابر همون mv در نظر بگیریم ، اگه بخواد تونل بزنه ( چون فرآیند رو نمی بینیم ! ) جرمش تغییر نمی کنه و فقط سرعتشه که تغییر می کنه و به بالاتر از C هم برسه احتمالا :|
    ببخشيد من وسط حرفاتون اومدم ولى چند تا نکته رو بگم
    وقتى از نسبيت حرف ميزنيم بايد جرم رو هم نسبيتى در نظر بگيري
    و اون رو در محاسبات بيارى وقتى شرايط نسبيتى هست همه رو باىد شامل بشه ديگه نه؟
    واينکه ميگيد زمان رو در نظر نگيريد من خيلى موافق نيستم
    وقتى ميخواى کت حالت رو بگيريد و تحول اون رو بررسى کنيد بايد از عملگر ى حرف بزنيم که اون هم پارامتر زمان و هم هاميلتونى داره پس زمان براى ما معنى داره ,
    حالا يه چيز ديگه ,فرض کنيد در زمان صفر ذره رو انداختم تو چاه, شما الان مىتونيد بگيد ذره در بيرون چاه است ,؟بهتر. بگم در حالت يک و دو هست؟ شاید از اصل سوالتون دور شدم ولى خوبه که نقش زمان رو بىشتر بشناسيم

3. 7 کاربر مقابل از narcissus flower عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #682
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    10767
    تشکر شده 22 بار در 7 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط solh نمایش پست ها
    این تصویر فکر میکنم به اندازه ی کافی گویا هست :

سلامsolh عزيز.راستش اطلاعات من از اختر فيزيك خيلي كم است .اگه امكان داره بيشتر توضيح بدي ممنون ميشم. با تشكر

5. 3 کاربر مقابل از رامين عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #683
    کاربر ممتاز
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    737
    تشکر شده 3,855 بار در 697 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط رامين نمایش پست ها
    سلامsolh عزيز.راستش اطلاعات من از اختر فيزيك خيلي كم است .اگه امكان داره بيشتر توضيح بدي ممنون ميشم. با تشكر
    اگر به شکل دقت کنیم تا اندازه ای زمان رو بهتر درک میکنیم . کهکشان ها که ابتدا به وجود نیومدن ، قطعا فرایندی داشته و این فرایند در مدت زمان خاصی تکمیل شده . مسئله اینه که شما میگین حدود 13 میلیارد سال هم کهکشان بوه هم انفجار بزرگ ، این حدود مهم هست ، یکیش 13.7 هست یکیش 13.4 ، یعنی حداکثر 300 میلیون سال طول کشیده که کهکشان ها تشکیل بشند . و این نسیت به عمر عالم خوب زمان کوتاهیه . کهکشان ها خیلی سریع به وجود امدند .

7. 4 کاربر مقابل از solh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #684
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    7263
    تشکر شده 286 بار در 53 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط narcissus flower نمایش پست ها
    ببخشيد من وسط حرفاتون اومدم ولى چند تا نکته رو بگم
    وقتى از نسبيت حرف ميزنيم بايد جرم رو هم نسبيتى در نظر بگيري
    و اون رو در محاسبات بيارى وقتى شرايط نسبيتى هست همه رو باىد شامل بشه ديگه نه؟
    واينکه ميگيد زمان رو در نظر نگيريد من خيلى موافق نيستم
    وقتى ميخواى کت حالت رو بگيريد و تحول اون رو بررسى کنيد بايد از عملگر ى حرف بزنيم که اون هم پارامتر زمان و هم هاميلتونى داره پس زمان براى ما معنى داره ,
    حالا يه چيز ديگه ,فرض کنيد در زمان صفر ذره رو انداختم تو چاه, شما الان مىتونيد بگيد ذره در بيرون چاه است ,؟بهتر. بگم در حالت يک و دو هست؟ شاید از اصل سوالتون دور شدم ولى خوبه که نقش زمان رو بىشتر بشناسيم
    نه اتفاقا شما هم اطلاعات جامعی دارید خوشحال می شم کمک کنید ، دقیقا من منظورم اینه که می تونیم بگیم در زمان صفر ذره بیرون چاه هم هست ! یعنی بر طبق مطالعاتی که داشتم فهمیدم سای شرودینگر احتمال وجود ذره هستش و هیچ جا از فضا هم صفر نیست ( اگه اشتباه می گم نخندید ) و از لحاظ منطقی نمی تونیم بین این دو جا فرقی قائل شیم بجز اینکه احتمال جایی بیشتره ! از طرفی وقتی ذره غیرنسبیتی هستش ، خب غیر نسبیتی در نظر می گیریم یعنی توی عدم قطعیت روندی اتفاق نمی افته ( تابعش پیوسته نیست احتمالا ! ) نمی دونم می تونم منظورمو بفهمونم یا نه ... از حالت غیرنسبیتی به بالاتر از سرعت c تونل می زنه !
    امضای ایشان
    شاهزادهی جوان تو در قطب سرد فقط مرگ را پیدا خواهد کرد ...

9. 3 کاربر مقابل از Pale_Rider عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #685
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    137

نقل قول نوشته اصلی توسط Pale_Rider نمایش پست ها
    نه اتفاقا شما هم اطلاعات جامعی دارید خوشحال می شم کمک کنید ، دقیقا من منظورم اینه که می تونیم بگیم در زمان صفر ذره بیرون چاه هم هست ! یعنی بر طبق مطالعاتی که داشتم فهمیدم سای شرودینگر احتمال وجود ذره هستش و هیچ جا از فضا هم صفر نیست ( اگه اشتباه می گم نخندید ) و از لحاظ منطقی نمی تونیم بین این دو جا فرقی قائل شیم بجز اینکه احتمال جایی بیشتره ! از طرفی وقتی ذره غیرنسبیتی هستش ، خب غیر نسبیتی در نظر می گیریم یعنی توی عدم قطعیت روندی اتفاق نمی افته ( تابعش پیوسته نیست احتمالا ! ) نمی دونم می تونم منظورمو بفهمونم یا نه ... از حالت غیرنسبیتی به بالاتر از سرعت c تونل می زنه !
    ببینید من یک اصلی رو میشناسم که براساس این اصل بالاتر از سرعت نور چیزی رو نمی شناسه،
    دوم اینکه درسته شما احتمال حضور رو حساب میکنید ،وشاید غیر صفر بشه اما من عرضم این هست که تابع موج ،تابع هم زمان و هم مکان است ،همون سای شما ،
    بر خلاف شما من میگم احتمال اینکه ذره در لحظه ی صفر بیرون هم باشه وجود نداره ،چون نا باید علیت رو هم در نظر بگیریم ،یعنی سلسله مراتبی که برای رخدادهای مرتبط به هم با توجه به زمان حادث شدنشون باید رعایت بشه،قبول دارید؟
    پس دوتا موضوع رو الان باید مد نظر بگیریم یکی حد سرعت نور
    و یکی علیت .این دو تا به ما میگه باید یک تاخیر زمانی هر چند کوچک (کاری به میزانش ندارم) بین حضور ذره در چاه واحتمال اینکه بعدا در بیرون رویت بشه وجود داره .
    در واقع اصل عرض من این هست که بعد از یک بازه ی زمانی( اگر ذره شرایط تونل زنی داشته باشه ) احتمال حضور در همه جا غیر صفر میشه همین!

11. 7 کاربر مقابل از narcissus flower عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #686
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    10767

سلام solh عزيز.با توجه به اينكه هر سال با تلسكوپهاي دقيقتر و قدرتمندتر عمق بيشتري از فضا كاوش مي شود.اگر تلسكوپي در آينده مثلا به عمق رصد 14 ميليارد سال دست پيدا كرد ، در آن صورت اين فرضيه به چه صورتي در خواهد آمد.پس بايد در زمان شروع مهبانگ تجديد نظر شود ؟يعني عمق فضا با زمان مهبانگ ارتباط مستقيم دارد؟ باتشكر

13. 5 کاربر مقابل از رامين عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #687
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    536
    تشکر شده 2,761 بار در 325 ارسال

سلام solh عزيز.با توجه به اينكه هر سال با تلسكوپهاي دقيقتر و قدرتمندتر عمق بيشتري از فضا كاوش مي شود.اگر تلسكوپي در آينده مثلا به عمق رصد 14 ميليارد سال دست پيدا كرد ، در آن صورت اين فرضيه به چه صورتي در خواهد آمد.پس بايد در زمان شروع مهبانگ تجديد نظر شود ؟يعني عمق فضا با زمان مهبانگ ارتباط مستقيم دارد؟ باتشكر
    پیش بینی که از آینده شده تا 200میلیون سال بعد از انفجار قابل رویت هست . تا اونجا که اطلاع دارم همونطور که در تصویر هم میبینید دورانی به نام دوران تاریک وجود داره که در اون زمان گسیل فوتونی وجود نداشته و حتی اگر تلسکوپی توان بیشتری هم داشته باشه بعد از این دوران برای رصد امکان پذیر نیست .
    امضای ایشان
    هر چه با من اینجاست رنگ رخ باخته است آفتابی هرگز گوشه چشمی هم بر فراموشی این دخمه نینداخته است
    اندر این گوشه خاموش فراموش شده کز دم سردش هر شمعی خاموش شده یاد رنگینی در خاطر من گریه می انگیزد
    ارغوانم آنجاست ارغوانم تنهاست ارغوانم دارد می گرید
    چون دل من که چنین خون ‌آلود هر دم از دیده فرو می ریزد

15. 5 کاربر مقابل از rock_iml عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #688
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    10767

با سلام خدمت آقا solh و همه دوستان. آقا solh سئوالي از شما دارم . آيا انفجار بزرگ خود در نقطه اي از فضا اتفاق افتاده يا اينكه خود انفجار بزرگ خالق زمان و مكان فضاي كنوني و قابل رويت ما مي باشد؟ اگر اينطور باشد ،يعني كهكشانهائي كه هر لحظه از هم فاصله مي گيرند فضا و مكان جديدتري را بوجود مي آورند ؟آيا اين به اين معني است كه در وراي كهكشانها فضايي وجود ندارد؟ باتشكر

17. 3 کاربر مقابل از رامين عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #689
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    137

با سلام خدمت آقا solh و همه دوستان. آقا solh سئوالي از شما دارم . آيا انفجار بزرگ خود در نقطه اي از فضا اتفاق افتاده يا اينكه خود انفجار بزرگ خالق زمان و مكان فضاي كنوني و قابل رويت ما مي باشد؟ اگر اينطور باشد ،يعني كهكشانهائي كه هر لحظه از هم فاصله مي گيرند فضا و مكان جديدتري را بوجود مي آورند ؟آيا اين به اين معني است كه در وراي كهكشانها فضايي وجود ندارد؟ باتشكر
    سلام با اجازه تون من یک توضیح مختصر در مورد سوالتون بدم تا دوستان دیگه توضیحات بیشتر رو ارایه کنند.
    اول اینکه نظریه های گوناگونی در مورد پیدایش جهان وجود داره که یکی از اینها مهبانگ هست.
    فرض بفرمایید در ابتدا هیچ چیزی وجود نداشته .یعنی فضایی که ما میبنیم و...وجود نداشت.و سپس در یک نقطه انجفار بزرگی که عامل همه چیز بوده ایجاد میشه .یعنی فضا ,زمان و عوامل سازنده ی این جهان در اثر این انفجار به وجود میایند. یعنی فوتون و ذرات سازنده .و در فضایی بسیار داغ که احتمالا اسمی به نام سوپ داغ رو شنیده باشید و بعد در زمانی وارد شدیم که اندرکنش ماده و فوتون به نحوی بوده که نوری ازون ناحیه خارج نمیشده که دوران مه گرفتگی نامیده میشده .مثل ما که تو مه چیزی رو نمیبینیم .ولی بعداز گذشت زمان مه از بین رفته و فوتون یا نور اجازه ی پراکندگی رو پیدا میکنه .و میاد و میاد...حالا بعد از این دوران یواش یواش سنگ بناهای اولیه ی اجرام کیهانی شروع به تولید میکنند و و رفته ی ساختار های کهکشانی ایجاد میشوند و...
    حالا ما کجا هستیم ؟؟
    ما پیشتازان زمان و فضا هستیم.
    برای اینکه بهتر متوجه بشوید یک مثال ساده میزنم.فرض کنید شما سوار یک قایق موتوری شدی.و دارید تو هیچ حرکت میکنید و فضا رو میسازید .پشت سرتون رو درست کردید و دارید پیش میرید .حالا عقب رو نگاه میکنید.چی میبینید؟؟انگار دارید گذشته رو میبیند .یعنی هر چه از نورهایی رو که مبینید انگار تاریخچه ی تولید جهان رو دارید میبیند.
    در واقع نوری که از کهکشان های دیگه میرسه مال زمان اکنون اونها نیست مال گذشته ی اونهاست که اکنون به ما میرسه ولی حالا ممکنه اون دچار تغییر شده باشه.
    انگار یک فیلمی رو الان دارید میبینید ولی محصول سال1950 هست .ممکنه اون ادما مرده باشند و اون لوکیشن عوض شده باشه

19. 5 کاربر مقابل از narcissus flower عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #690
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    477
    تشکر شده 332 بار در 55 ارسال

پرسش و پاسخ اختر فیزیک         
    سلام
    نکته ای که باید بهش توجه کرد اینه که فضا و زمان با انفجار بزرگ به وجود اومده.
    و این پرسش که در ورای عالم چیه عملا مفهومی نداره. هرچی هست تو همین عالمه (با توجه به نظریه بیگ بنگ)
    امضای ایشان
    مزرع سبز فلک دیدم و داس مه نو / یادم از کِشته خویش آمد و هنگام درو

21. 2 کاربر مقابل از cosmologist عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 69 از 75 نخستنخست ... 1959656667686970717273 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)