صفحه 13 از 20 نخستنخست ... 391011121314151617 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 121 تا 130 , از مجموع 192

موضوع: زمین در خطر

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

Exclamation زمین در خطر

سلام به تمام دوستان

این تاپیک را به درخواست یکی از کاربران جدید با نام کاربری I ♥ O ایجاد کردم. همان طور که از نام کاربریشون میشه تشخیص داد ایشون از دوستداران کره زمین هستند(مثل بسیاری از خود ما).

اما این تاپیک برای چه ایجاد شده؟ میدونیم که سیاره زمین را خطرات زیادی تهدید میکنه. برخی از این خطرات از جانب اجرام نجومی مانند سیارکها و اجرام سنگی منظومه شمسی است که تاپیکی در این مورد داریم به نام
    برخورد از نوع نزدیک . برخی دیگر از خطرات از جانب اجرام نجومی دیگر هم ممکن است ما را تهدید کند مانند انفجارهای ستاره ای نزدیک، انفجارهای پرتو گاما و ... .

اما چه خطری بیش از همه زمین را تهدید می‌کند؟ شاید پاسخ به این سوال تلخ باشد اما شواهد نشان می‌دهد که خود انسانها و توسعه ناپایدار جوامع بزرگترین تهدید برای زمین هستند. این تهدیدها همه جا دیده می شود از افزایش گازهای گلخانه ای و گرمایش زمین بگیرید تا نیروگاه ها و زرادخانه های هسته ای، مواد شیمیایی موجود در صنعت، کاهش مساحت جنگلها در اثر قطع درختان و تغییر اکوسیستم ها به وسیله انسان.

در این تاپیک می خواهیم درباره خطرات بیرونی و درونی که زمین را تهدید می کنندصحبت کنیم. درباره برخی از این خطرات را در سایر تاپیکها هم صحبتهایی شده ولی اینجا علاوه بر بیان خطرات، جایی است برای پیدا کردن راهکارهایی برای جلوگیری از اتفاق افتادن فجایع!

فقط لطفا از موضوع خاصی شروع بشه و پس از اتمام به صورت منظم بریم سراغ سایر موضوعات

این گوی و این میدان

2. Top | #121
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    7904
    تشکر شده 640 بار در 126 ارسال

راستی میشه از هجوشی در بمب ها هم استفاده کرد!
    دیگه اینجا لازم نیست انرژی کنترل شده آزاد بشه
    امضای ایشان
    بعد 6 ماه دوری از آوایی ها برگشتم
    دلم براتون تنگ شده بود

3. کاربر مقابل از s_karam76 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

4. Top | #122
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    4659
    تشکر شده 261 بار در 44 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط s_karam76 نمایش پست ها
    اصلا قابل مقایسه نیست!مثل اینه که انرژی تولیدی خورشید رو با انرژی تولید یک نیروگاه هسته مقایسه کنی!(انرژی تولیدی=انرژی تبدیلی )
    به نظر من خیلی فاصله داریم و شاید نشه بهش دست یافت!چرا؟ چون تا حالا ماده ای ساخته نشده و یا وجود ندارد که بتونه در دمای خورشید ذوب یا بخار نشه!
    مثلا فرض کن که یه نیروگاه بسازن که از طریق همجوشی انرژی تولید کنه(به پرانتز قبلی مراجعه شود )اون وقته که کل نیروگاه تبدیل به مایع میشه
    البته مایع هم نه پلاسما
    امضای ایشان
    "موانع" چيز هاي وحشتناكي هستند كه وقتي چشمتان را از روي "هدف" برميداريد، به نظر مي رسند.

5. کاربر مقابل از Zahra Shakeeb عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

6. Top | #123
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    7904

اگه همه دوستان موفق باشن دیگه از بحث انرژی هسته ای بریم بیرون و بحث انرژی زمین گرمایی رو شروع کنیم
    منتظر نظر هاتون هستم
    امضای ایشان
    دلم براتون تنگ شده بود

7. Top | #124
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

بنظر من بحث داره به براهه میره. قرار نیست که در مورد خود انرژی هسته ای صحبت کنیم. بلکه قراره اینجا در مورد خوب بودن یا بد بودن اون و تأثیر این انرژی روی آب و هوای زمین صحبت کنیم. انرژی هسته ای تنها منبع انرژیه که در اون انرژی بجای تبدیل شدن مستقیماً تولید میشه. درست همونطور که خورشید انرژی تولید میکنه (جرم محصولات کمتر از واکنش دهنده هاست که مابقی بشکل انرژی تابش میشه: E=mc²). وقتی که ما انرژی های آزاد طبیعت رو کنار بگذاریم و در عوض خودمون انرژی تولید کنیم این در واقع مثل این میمونه که خورشید ما داغتر شده باشه و انرژی بیشتری رو به سطح زمین برسونه. بنابراین میشه متصور شد که استفاده از انرژی هسته ای زمین رو گرم میکنه. اما سوال اساسی اینجاست که مقدار این گرم شدن چقدره؟ مسلماً باید حساب بشه.

خب بیاید سرانگشتی حساب کنیم. برای شروع به داده نیاز داریم. اولین داده مورد نیازمون میزان کل انرژی مصرفی توسط انسان در یک بازه مثلاً یکساله هست. من مقدار مربوط به سال 2008 رو از ویکی پدیا استخراج کردم:

سوخت فسیلی: 117.076 پتا وات ساعت
    هسته ای: 8.283 پتا وات ساعت
    تجدید پذیر: 18.492 پتاوات ساعت
    -------------------------------------------------
    جمعاً: 143.851 پتا وات ساعت

برای اینکه با داده بعدی هم واحد بشه اونو به ژول تبدیل میکنم. کافیه تا بجای ساعت بنویسم 3600 ثانیه:

3600 ثانیه × 143.851 پتا وات = 517863.6 پتا ژول = 517.9 اگزا ژول

حالا بیاین و این مقدار انرژی رو که ما در هر سال بهش نیاز دارین رو با انرژی ای که هر ساله خورشید به زمین میتابه مقایسه کنیم. میزان انرژی خورشیدی که سالانه توسط اتمسفر، اقیانوس‌ها و زمین جذب میشه برابر با 3850000 اگزا ژوله. اگه از این دوتا درصد بگیریم انرژی مصرفی انسان میشه 0.013 درصد از انرژی ای که خورشید به زمین میتابونه که اگه کلشو با انرژی هسته ای یا فسیلی تولید کنیم اونوقت میشه اونو به انرژی خورشیدی اضافه کرد که میشه 100.013 درصد....

چرا هر چی زور میزنم ثابت کنم ما داریم زمینو گرم میکنیم نمیشه؟ بقیشو حساب نکردم ولی همینجوری با چشم هم که قضاوت کنم انگاری این انرژی خیلی کمتر از اونیه هست که بتونه تأثیری روی شرایط اقلیمی زمین بذاره.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

حالا اینها رو ول کنین. ببینین چی پیدا کردم. به نمودار زیر نگاه کنید:

همونطور که در تصویر مشاهده میکنید ایرانی ها تقریباً در صدر جدول هستند و عنوان نایب قهرمانی رو در مسابقات «هر کی بیشتر انرژی رو هدر داد» کسب کردن! این نمودار به ما نشون میده که هر کشور در ازای مصرف انرژی چقدر تولید داخلی داشته. در این بین هندوستان در ازای مصرف انرژی بیشترین بازدهی رو داشتن و بیشترین تولید رو در ازای این مقدار انرژی انجام دادن. جالب اینکه وضع زندگی ما هم تفاوت آنچنان زیادی با هندی ها نداره! و برعکس آمریکایی ها انرژیمون رو صرف تفریح و گردش نمیکنیم و 24 ساعت داریم کار میکنیم. وقتی این وضع زندگی مثل هندی ها و ولخرجی آمریکایی ها رو میذاریم کنار هم و دوباره به نمودار کشورمون ایران نگاه میکنیم تازه متوجه میشم که بابا این مملکت چقدر شیر تو شیره. ! نوروژی ها اگه قهرمان شدن خب لابد مایه دارن و کاخ نشینن و احتیاجی به تولید داخلی آنچنان بالایی ندارن و بیشتر انرژی رو صرف تفریحاتشون میکنن اما ما چطور؟ ما که تفریح درست و حسابی نداریم؟ با این اوصاف علامت سوال بزرگ من اینه که:

این همه انرژی که ما مصرف میکنیم صرف چی میشه؟
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

8. 9 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

9. Top | #125
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

اگه همه دوستان موفق باشن دیگه از بحث انرژی هسته ای بریم بیرون و بحث انرژی زمین گرمایی رو شروع کنیم
    منتظر نظر هاتون هستم
    البته دقت کنید که هدف از این تاپیک همون طور که از اسم تاپیک مشخصه بررسی خطراتیه که زمین رو تهدید میکنه نه اینکه روش های تولید انرژی رو بررسی کنیم. انرژی زمین گرمایی هم جزء انرژی های تجدید پذیره و بنابراین جزء انرژی های آزاد طبیعت محسوب میشه که استفاده از اونها اگه صحیح انجام بشه خطری برای زمین نداره. بهتره که خطرات رو مطرح کنیم و بعد راههای جلوگیری از اونها رو بررسی کنیم. مثلاً در مورد همین قضیه گرم شدن زمین خیلی خوب میشه یکی از ماها حساب کنه ببینه که اگه مثلاً همه ماها بیایم و روی سقف خونه هامون آینه کار بذاریم اونوقت زمین چقدر خنکتر میشه؟
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

10. 6 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

11. Top | #126
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    7904

نقل قول نوشته اصلی توسط mohsen4465 نمایش پست ها
    مثلاً در مورد همین قضیه گرم شدن زمین خیلی خوب میشه یکی از ماها حساب کنه ببینه که اگه مثلاً همه ماها بیایم و روی سقف خونه هامون آینه کار بذاریم اونوقت زمین چقدر خنکتر میشه؟
    اولا لازم نیست که بیایم روی سقف خونه هامون آیین کار بذاریم!چرا؟چون بیشتر خونه ها سقفشون رو با ایزوگام می پوشونن که اگه دقت کرده باشید ایزوگام یه سطح براق و نقره ای داره که خودش بخش زیادی از انرژی نورانی رو بازتاب میکنه
    دوما،اگه ما بیایم روی سطح اقیانوس ها آیینه کار بذاریم خیلی به خنک تر شدن زمین کمک کردیم
    به نمودار زیر که میزان نور بازتابی هر سطح رو نشون میده توجه کنید

سوما اگه ما بتونیم از آسفالت سفید به جای آسفالت سیاه استفاده کنیم دوباره باعث خنک تر شدن زمین میشه چون آلبدو آسفالت0.04 تا0.12 است یعنی فقط بین 4% تا 12 % نور رو بازتاب میکنه البته اگه چیزی به اسم اسفالت سفید وجود داشته باشه که اگر هم نباشه میتونیم با اضافه کردن رنگ سفید اونو سفید کنیم ولی آلبدو به جنس ماده هم بستگی داره که من نمیدونم با سفید کردن آسفالت چقدر به آلبدو اون افزوده میشه
    اگه شما میدونید به ما هم بگید
    تصاویر کوچک فایل پیوست تصاویر کوچک فایل پیوست زمین در خطر-429px-albedo-e_hg-svg-jpg   زمین در خطر-2000px-albedo-e_hg-svg-jpg  
    امضای ایشان
    دلم براتون تنگ شده بود

12. 9 کاربر مقابل از s_karam76 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

13. Top | #127
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    7476
    تشکر شده 4,689 بار در 597 ارسال

دوما،اگه ما بیایم روی سطح اقیانوس ها آیینه کار بذاریم خیلی به خنک تر شدن زمین کمک کردیم
    البته کار خطرناکیه که بخوایم اقیانوس ها رو با آینه بپوشونیم چون آب به دلیل ظرفیت گرمایی بالایی که داره در طول روز نور خورشیدو جذب میکنه و در شب با آزادکردن تدریجی گرما باعث تعدیل آب و هوا میشه بنا بر این اگه سطح اقیانوس ها با آینه پوشانده بشه ما اختلاف دمای عجیبی بین روز و شب خواهیم داشت و همچنین باعث میشه اکوسیستم موجودات دریازی بهم بریزه والبته پرندگان و خلبان های هواپیما حین پرواز به خاطر نور بازتابی شدید بیچاره میشن!
    فک کنم بهتره اول یه فکری برای سوراخ ازون بکنیم که مهمترین عامل گرم شدن زمینه.
    امضای ایشان
    با احتیاط نا امید شوید معجزه خبر نمیکند

14. 8 کاربر مقابل از مداد رنگیهام عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

15. Top | #128
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

دوستان این همه مدت طبیعت بدون انسان به کارش به خوبی ادامه داده حالا به جای اینکه ما بیاییم و بخواهیم با تغییر دادن طبیعت مثلا با گذاشتن آینه روی اقیانوسها که علمی نیست آن را عوض کنیم، بیاییم به این فکر کنیم که اثر خودمان را روی طبیعت کم کنیم. روشش هم خیلی از دیگر روشها ساده تر است:

1- جمعیت جهان را به هر نحوی کنترل کنیم که در طولانی مدت زیاد نشه.
    2- به گونه ای تولید و مصرف کنیم که کمترین آلودگی و تغییر در محیط زیست ایجاد شود.

به نظرم راهی جز این نیست. ما باید به طبیعت احترام بگذاریم و بگذاریم به شیوه‌ای که تا همین چند صد سال پیش در حال تعادل بوده، در حال تعادل باقی بمونه.

البته ممکنه بگید حرفام ایده آل گرایانست ولی واقعا راه دیگری نیست ما باید اثر مخرب خود را روی محیط زیست کم کنیم، کمک به آن بماند

این خبر را بخوانید:

هشدار جدی دانشمندان: تا سال 2100 نصف گیاهان و یک سوم حیوانات منقرض می شوند

16. 9 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

17. Top | #129
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    7904

به نظر شما کدام یک بر طبیعت آثار مخرب تری دارد؟
    1-سوراخی لایه اوزون
    2-ورود گاز های گلخانه ای به جو زمین
    امضای ایشان
    دلم براتون تنگ شده بود

18. 2 کاربر مقابل از s_karam76 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

19. Top | #130
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    7312
    تشکر شده 2,399 بار در 324 ارسال

زمین در خطر         
    اقاي اكبر نيا منو نجات دادين.بالاخره يكي پيدا شد كه مثل من فك كنه اينجا.
    چي ميشه در مورد اين كه دولت ايران سعي در افزايش نيروي جوان داره(منظور افزايش جمعيت)حرف بزنيم؟!
    براي شروع بر اساس آمار بنا به امكانات و وسعت زمين ايران مقدار جمعيت رو35 ميليون در حالت تعادل در نظر گرفتن.
    البته من به اين موضوع زياد اعتماد ندارم .حالت طبيعيش حداكثر 55 ميليون هست يعني 20ميليون كمتر...!!!
    (آقا محسن از بحث خارج نشدم ها عامل گرم شدنو ميگم...)
    دوستان حالا اگه راضي هستين بحث رو ادامه بدين...

20. 2 کاربر مقابل از aysa عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 13 از 20 نخستنخست ... 391011121314151617 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع