صفحه 8 از 12 نخستنخست ... 456789101112 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 71 تا 80 , از مجموع 115

موضوع: سحابی ها

1. Top | #1
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545
    تشکر شده 17,035 بار در 1,523 ارسال

Post سحابی ها

اگر در یک شب ِ رصدی شرکت کرده باشید قطعا کلمه ی ِ «سحابی» به گوشتان خورده، در بین ِ تصاویر ِ نجومی هم سحابی ها جز ِ پر طرفدار ترین تصاویر هستند و همیشه زیبایی مسحور کننده دارند.

اما براستی سحابی ها چیستند؟ از چه چیز تشکیل شده اند؟ چرا این همه گوناگونی ِ رنگ دارند؟
    موضوع ِ این تاپیک بررسی ِ سحابی هاست

2. Top | #71
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Ehsan نمایش پست ها
    خدا رو شکر گردباد هم که پیدا شد

البته با گردبادهای ِ زمین بسیار متفاوته، هم در نحوه ی ِ تشکیل و هم در نحوه ی ِ تحول

چون چیزی وجود نداره که جلوی ِ نیروی ِ گریز از مرکز بایسته نهایتا بعد از «مدت»ی این ساختار کاملا در فضا پخش می شه که این «مدت» در مقایسه با همتایان ِ غیر ِ چرخنده اش بسیار کوتاهتره
    البته من فکر میکنم اون ستارهه تو نوک گردباد نقش پایدار کننده رو داره آقا احسان و نمیذاره براحتی ساختارش از هم بپاشه. علاوه بر اون خود گردباد هم بخاطر اندازه بزرگش جاذبه زیادی داره و براحتی پراکنده نمیشه. علاوه بر همه اینها با گردش ذرات باردار داخل اون گردباد، میدان مغناطیسی ایجاد میشه و میدان مغناطسی هم بنوبه خودش ذرات رو میچرخونه و ذرات هم بازم میدان مغناطیسی تولید میکنن و بازم میدان ذرات رو میچرخونه و ... کلاً بنظر من این گردباد تموم شدنی نیست. اما چیزی که برای من جالبه سرانجام این سیستم ستاره و گردباده. بنظرتون آخرسر اون ستارهه تو نوک گردباده که گردبادو بداخل خودش میبلعه یا اینکه این گردباده که با هر لحظه قویتر شدن گاز ستاره رو در خودش میمکه؟ سیستم جالبیه مگه نه؟
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

3. 4 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #72
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545

نقل قول نوشته اصلی توسط mohsen4465 نمایش پست ها
    البته من فکر میکنم اون ستارهه تو نوک گردباد نقش پایدار کننده رو داره آقا احسان و نمیذاره براحتی ساختارش از هم بپاشه. علاوه بر اون خود گردباد هم بخاطر اندازه بزرگش جاذبه زیادی داره و براحتی پراکنده نمیشه. علاوه بر همه اینها با گردش ذرات باردار داخل اون گردباد، میدان مغناطیسی ایجاد میشه و میدان مغناطسی هم بنوبه خودش ذرات رو میچرخونه و ذرات هم بازم میدان مغناطیسی تولید میکنن و بازم میدان ذرات رو میچرخونه و ... کلاً بنظر من این گردباد تموم شدنی نیست. اما چیزی که برای من جالبه سرانجام این سیستم ستاره و گردباده. بنظرتون آخرسر اون ستارهه تو نوک گردباده که گردبادو بداخل خودش میبلعه یا اینکه این گردباده که با هر لحظه قویتر شدن گاز ستاره رو در خودش میمکه؟ سیستم جالبیه مگه نه؟
    این گردبادها فقط از لحاظ ظاهری شبیه ِ گردباد هستند، فقط یک سیستم ِ تولید ِ دود که داره می چرخه، همین، نه قدرت ِ مکندگی دارند نه پایداری ِ زیاد. اون ستاره ی ِ هم اگر باد ِ خورشیدی داشته باشه و درخشندگی ِ مناسبی هم داشته باشه اتفاقا گرد باد رو نابود می کنه. گرانش ِ یک دسته گاز این قدر زیاد نیست، گرانش ِ ستاره هم این سیستم رو از شکل می ندازه و نمی تونه شکل ِ پایداری مثل گردباد ایجاد کنه.

در ضمن تجربه ی ِ یک ترم الکترومغناطیس گذروندن بهم ثابت کرده که تحلیل ِ یک مسئله ی ِ الکترومغناطیسی ِ پیچیده (مثل ِ این مورد) اصلا و ابدا با اتکا به شهود ممکن نیست!!
    امضای ایشان
    یک سر به هوای کوچک در این دنیای بزرگ

5. 9 کاربر مقابل از Ehsan عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #73
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    5402
    تشکر شده 833 بار در 77 ارسال

دوستان میتونم یک پیشنهاد بدم؟

بعد از اینکه راجب نمونه های سحابی از هر نوع حرف زدیم
    میتونیم بیایم نظرمونو راجب هر سحابی بگیم

مثلا عکس سحابی عقاب رو میذاریم
    همه نظرشونو راجب ساختارش و آینده ش و شکل و رنگش میگن

ی کار جدیده
    امضای ایشان
    Hallelujah.,

7. 7 کاربر مقابل از Ali Ahmadi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #74

عنوان کاربر
    شماره عضویت
    17
    تشکر شده 12,423 بار در 1,283 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Ali Ahmadi نمایش پست ها

ی کار جدیده
    واسه این قضیه ایشالا یه تاپیک جدا باز میکنیم این تاپیک جزوه آکادمی آوااستار هستش و جنبه ی آموزشی داره
    امضای ایشان
    [CENTER][COLOR="navy"][B]as days and nights,
    would pass me by
    i tell myself that i was waiting for a sign
    then she appeared,
    a love so fine,
    my valentine[/B]
    [/COLOR]:ORLY::ORLY::ORLY::ORLY:

[/CENTER]

9. 11 کاربر مقابل از yperseusy عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #75
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545

سحابی سه تکه

سحابی سه تکه یکی از جالبترین انواع سحابی هایی هستش که می شناسم. این سحابی دقیقا سه دستگاه در یک دستگاهه! یعنی همه ی ِ سه نوع ِ کلی سحابی که نام بردیم در این سحابی جمع هستش. این هم تصویر ِ این سحابی ِ ترکیبی:

قسمتهای ِ آبی رنگ، غبار هایی هستند که نور ستاره ها رو بازتابش کردند و طیف جذبی ِ ستاره در اونها دیده می شه و سحابی ِ بازتابی هستند، قسمتهای ِ سرخ رنگ، نواحی ِ هیدروژن ِ یونیده هستند و طیفی نشری دارند و سحابی ِ نشری هستند، رگه های ِ تاریک هم غبارهایی هستند که نور سحابی رو سد کردند و سحابی ِ تاریک حساب می شن. و اینه که میگیم: سه سحابی در یک سحابی!

در طول موجهای ِ بلند ِ فروسرخ، قسمتهای ِ تاریک ِ سحابی شفاف می شن (تقریبا تمام ِ سحابی ِ های تاریک در طول موج فروسرخ شفاف هستند) قسمتهای ِ بازتابی هم بسیار ضعیف می شن و در نتیجه تصویر ِ فروسرخ پایین دیده می شه:

همچنین در طول موجهای خاصی قسمتهای ِ نشری ِ سحابی کاملا واضح دیده می شود. در تصویر ِ زیر، قرمز نشانگر ِ گوگرد یک بار یونیده است، سبز نشانگر ِ هیدروژن آلفا و آبی نشانگر ِ اکسیژن دو بار یونیده است، همچنین غبارهایِ تاریک که سحابی رو به سه قسمت تقسیم کرده به راحتی دیده می شه:

همین طور اجرام هربیگ-هارو ای که معرفی شد نشون می ده این سحابی در حال ستاره زایی هستش:

ـــــــــــ
    رصد نوشت: این سحابی در فهرست مسیه جرم ِ 20 ام هستش و در آسمان هم در جای ِ ساده ای قرار داره و در تابستان ها به راحتی رصد می شه، البته نه شبیه ِ این عکسها ولی میشه فهمید که یه چیزایی هست

پی نوشت: یه سحابی ِ دیگه رو هم معرفی می کنم که خـــیــــــــلی چشممو گرفته و حقیقتا زیباست و دیگه بعدش کارِ من تو این تاپیک تمومه.

نقل قول نوشته اصلی توسط Ali Ahmadi نمایش پست ها

ی کار جدیده
    نقل قول نوشته اصلی توسط yperseusy نمایش پست ها
    واسه این قضیه ایشالا یه تاپیک جدا باز میکنیم این تاپیک جزوه آکادمی آوااستار هستش و جنبه ی آموزشی داره
    نیازی به ایجاد ِ تاپیک ِ جدید نیست اما به شرطها و شروطها! برنامه ای که برای ِ این تاپیک در نظر گرفته شده اینه که بعد از معرفی ِ دو تا سحابی ِ مورد نظر ِ من (که یکیش تو همین پست معرفی شد) بعدش هر کسی سحابیی رو که به نظرش جالبه معرفی و تحلیل کنه (به شکلی که دو تا نمونه اش رو خواهید دید یکیش تو همین پست و یکش تو پست بعدی).

اما این پیشنهاد که یه سحابی بگذاریم و بعد همه نظرشون رو بگن رو نمی فهمم! مثلا یکی عکس سحابی ِ عقاب رو بگذاره و بقیه بگن: به به چه قدر قشنگه؟ اگه این طوریه که اصلا جاش توی ِ این تاپیک نیست! اصلا کلا جاش تو این فروم نیست! در غیر این صورت اگر منظورتون یک تحلیل ِ علمی هستش، اصلا فلسفه ی ِ وجودی ِ این تاپیک همینه تحلیل ِ علمی ِ سحابی ها. (ترجیحا بهتره کسی که سحابی رو نشون می ده، خودش هم تحلیلش کنه. این تاپیک هدفش یاد دادن ِ همین موضوع بوده)

(البته این تاپیک می تونه در ادامه تا حدود ِ زیادی با تاپیک ِ تحلیل ِ رنگها همپوشانی داشته باشه اما اینجا علاوه بر رنگها، ما به ساختارها و چرای ِ شکل گرفتنشون و همین طور تحلیل ِ موادشون خواهیم پرداخت که بحثش رو جدای از تحلیل رنگها خواهد کرد)
    امضای ایشان

11. 21 کاربر مقابل از Ehsan عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #76
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    7021
    تشکر شده 150 بار در 22 ارسال

درود

خب احسان اگر هر کسی نگاره ای گذارد و تحلیلش کند. تقریبا این جستار همانند جستار نگاره های نجومی جالب میشود

13. 6 کاربر مقابل از اماتور عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #77
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545

نقل قول نوشته اصلی توسط اماتور نمایش پست ها
    درود

خب احسان اگر هر کسی نگاره ای گذارد و تحلیلش کند. تقریبا این جستار همانند جستار نگاره های نجومی جالب میشود
    یه ذره توضیح ِ بیشتر و علمیتری از تاپیکی که فرمودید باید ارائه بشه، همین طور فقط در مورد ِ سحابی ها خواهد بود. یه جورایی یه تاپیک ِ تخصصی راجع به سحابی ها، حالا صبر کنید اون یکی رو توضیح بدم تا بعد خودتون ببینید چه طوری
    امضای ایشان

15. 18 کاربر مقابل از Ehsan عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #78

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    5528
    تشکر شده 47 بار در 5 ارسال

سحابی یک توده از گاز است که میتواند در اطراف و داخلش ستاره تشکیل شود . و ستاره هایی که نزدیک سحابی های بازتابی اند را میتوان با ویژگیشان آشنا شد (منظور از ویژگی نوع عناصر تشکیل دهنده است) و از سحابی های نشری نیز میتوان با ویژگی های خود سحابی آشنا شد . و یک نکته دیگر اینکه دلیل بازتاب سحابی این است که آن ها پرتو های نوری را که بهشان میرسد را پراکنده میکنند.

17. کاربر مقابل از Amirali Fchi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

18. Top | #79
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    5402
    تشکر شده 833 بار در 77 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Ehsan نمایش پست ها
    [B]
    اما این پیشنهاد که یه سحابی بگذاریم و بعد همه نظرشون رو بگن رو نمی فهمم! مثلا یکی عکس سحابی ِ عقاب رو بگذاره و بقیه بگن: به به چه قدر قشنگه؟ اگه این طوریه که اصلا جاش توی ِ این تاپیک نیست! اصلا کلا جاش تو این فروم نیست! در غیر این صورت اگر منظورتون یک تحلیل ِ علمی هستش، اصلا فلسفه ی ِ وجودی ِ این تاپیک همینه تحلیل ِ علمی ِ سحابی ها. (ترجیحا بهتره کسی که سحابی رو نشون می ده، خودش هم تحلیلش کنه. این تاپیک هدفش یاد دادن ِ همین موضوع بوده)
    منظورم تقریبا این بود که هرکس برداشت و نظر علمی شو بگه
    دقیقا همین کاری که شما در مورد سحابی سه تکه انجام دادین
    تحلیل علمی..
    حرف یاشار درسته اینجا مال آکادمیه ممنون بهرحال
    امضای ایشان
    Hallelujah.,

19. کاربر مقابل از Ali Ahmadi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

20. Top | #80
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545

ان جی سی 5189 (یک سحابی خارق العاده زیبا)

سحابی ها         
    بنده مدتهاست سایت ِ اِیپاد ، APOD ، رو ساباِسکرایب کردم!! یعنی خوراکش رو در گوگلریدر دنبال می کنم تا آخرین عکسهاش به موقع بهم اعلام بشه، یک روز عکسی از یک سحابی ِ گمنام منتشر کرد که بی اندازه زیبا و بود و حقیقتا من رو پشت مانیتور میخکوب کرد و واقعا معنی ِ عکس ِ مسحور کننده رو درک کردم، سحابی ِ ngc 5189 :

البته این سحابی جنوبی هستش و در آسمان شمالی دیده نمی شه و صد البته که این عکس مربوط به هابله و انتظار نداشته باشید با تلسکوپ ِ گوشه ی ِ خونه تون همچین چیزی ببینید یا ثبت کنید!

این سحابی غیر از یک رنگ، تماماً در طول موجهای ِ مرئی ثبت شده. شکل نسبتا پیچیده ی ِ این سحابی برای ِ اخترشناسان سوال برانگیز بوده چون در مقایسه با هماتایان ِ دیگرش (سحابی ِ هلیکس یا حلقه...) نامنتقارن تر هستش.

در عین حال شبیه دسته ای از سحابی های ِ سیاره نماست که شکل دو قطبی (متقارن نسبت به یک صفحه) دارند. از نمونه ی ِ این سحابی های ِ دو قطبی میشه به سحابی ِ دمبل و سحابی پروانه اشاره کرد. (البته عموما همون حالت ِ کاملا متقارن رو دارند و به ندرت حالت ِ دوقطبی دیده میشه).

در این تصویر، طول موج هیدروژن آلفا با نارنجی نشان داده شده، گوگرد یونیده با رنگ سرخ و اکسیژن دو بار یونیده با رنگ آبی نشان داده شده. اکسیژن ِ بسیار مشخص در تصویر واقعا حیرت انگیزه و بقایای ِ زمان ِ اکسیژن سوزی ِ ستاره است. هیدروژنی که در لایه های ِ خارجی دیده میشه هم نشان از گذشته ی ِ پوسته ای ِ ستاره داره که هیدروژن در پوسته ی ِ انتهایی قرار داشته و الان هم داره. قسمت های ِ نارنجی ِ مرکزی علاوه بر هیدروژن آلفا به خاطر وجود گوگرد هم هستش و اون هم بقایای ِ زمان ِ گوگرد سوزی ِ ستاره است که البته به نسبت ِ اکسیژن واقعا شدت کمی داره.

صد البته باید یادآوری کنم که شدت ِ طول ِ موجِ هر عنصر، نشانگر ِ فراوانی ِ اون عنصر نیست، چرا که شدت ِ طیف به پارامتر های ِ دیگری هم بستگی داره.

توی ِ لینک ِ پایین عکس ِ با کیفیت ِ بسیار بالا رو می تونید دانلود کنید. کوتوله ی ِ سفید توی ِ این تصویر ِ با کیفیت مشخصه.

ngc5189
    ـــــــــــــ
    یادآور نوشت: برای ِ یه بحث ِ کوتاه راجع به مرگ ستاره های ِ سبک و تشکیل ِ سحابی های ِ سیاره نما به این پست مراجعه کنید.

پی نوشت ِ صفر: برای ِ کسب ِ اطلاعات ِ بسیار فنی تر راجع به این سحابی به مقاله ی ِ پایین مراجعه کنید:

http://arxiv.org/pdf/1203.1297v1.pdf

(من که خودم سر در نیاوردم )

شخصی نوشت: اگر بهم بگن سه تا از زیباترین تصاویر ِ نجومیی که تاحالا دیدی رو نشون بده، بلاشک تصویر ِ این سحابی در بین ِ اون سه عکس قرار داره! شاید به خاطر ِ علاقه ی ِ بی حدم به سحابی های ِ سیاره نما باشه! (یکی دیگه از اون سه عکس، عکسی مربوط به سحابی ِ عشق ِمن، هلیکس، هستش ) من یه کمی زیادی این اجرام رو دوست دارم! حقیقتا زیبا هستند.

پی نوشت1: کار ِ من تو این تاپیک تمام شده، از این به بعد هر سحابی رو که به نظرتون جالب اومده می تونید در این تاپیک تحلیل کنید. اطلاعاتی که ازش ذکر می کنید حد اقل شامل همین اطلاعاتی که در این پست قرار دادم باشه. بیشتر هم شد مشکلی نیست استفاده می کنیم.

پی نوشت 2: از گشت و گذار در دنیای ِ سحابی ها لذت ببرید. سحابی ها واقعا اجرام ِ حیرت انگیز و زیبایی هستند.
    امضای ایشان

21. 17 کاربر مقابل از Ehsan عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 8 از 12 نخستنخست ... 456789101112 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع