صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 15

موضوع: اسرار عکاسی

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    53
    تشکر شده 8,834 بار در 819 ارسال

Lightbulb اسرار عکاسی

سلام به همه دوستان

شاید اسم تاپیک وسوسه برانگیز باشد.....اما....
    حقیقتا هم همینطور است.... میخواهیم اسرار بعضی از عکس ها را فاش کنیم....

بعضی از ما،بعضی وقت ها،بعضی ایده ها به ذهنمان میرسد (چه در نحوه گرفتن،چه در چیدمان فضا،چه در نحوه پروسس و.....) و با همین پیشینه ذهنی عکسی میگیریم،که شاید با کمترین و ساده ترین امکانات و شرایط گرفته شده باشد، و این امر برای برخی ها جای سوال باشد که عکس با چه امکاناتی و چگونه گرفته شده است...

در این تاپیک میخواهیم آن دسته از عکس های ماهرانه و خلاقانه ای که به ظاهر بسیار ترکیب بندی سخت دارد (و گاها در عمل با ساده ترین اشیاء پیرامونمان گرفته میشوند) را به کمک دوستان عکاس توضیح داده شود...

از شما میخواهم آن دسته از عکس هایی که بنظرتان بسیار پیچیده و بقول معروف عجیب غریب هستند را به بنده اطلاع دهید تا پس از هماهنگی با عکاس آن اثر، توضیحات لازمه توسط عکاس داده شود...

این تاپیک جنبه آموزشی دارد....پس، اگر ایده ای هم داشتید میتوانید اجرا کنید و به اشتراک بذارید.....

ممنون...
    امضای ایشان
    عاشق دستپخت مادرمم
    اگرم سرد باشه مشکلی نیس
    در عوض یه ادویه ای می زنه که بکره
    تو هیچ رستورانی نیست و اسمش عشقه

orion سابق!!!

2. Top | #2
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    شماره عضویت
    1
    تشکر شده 43,792 بار در 2,956 ارسال

ضمن تشكر از جناب Orion بابت ايجاد اين تاپيك

براي شروع ميخوام از خود ايشون درخواست كنم كه درباره روش و جزئيات نحوه ثبت اين عكس توضيحاتي براي علاقمندان ارائه كنند .

فكر كنم با اين روش كم كم بچه ها با انواع تكنيك هاي عكاسي به صورت عملي آشنا بشوند .

ممنون

3. Top | #3
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    53

ممنون از آقای امام...برای ادامه بحث

عکاسی با زوم کشی،برای تاکید بر روی یک موضوع یا یک سوژه...و یا حتی منحرف کردن ذهن از یک سوژه یا قضیه....
    در این عکس برای تاکید بر روی مسیر بودن بین درختان با زوم کشی بر انتهای مسیر....که همان مقصدمون میشه....

اما برای ثبت این نوع عکس ها... ما دو راه داریم...
    1) با دوربین،و تغییر فاصله کانونی همزمان با زده شدن شاتر...:
    این روش با دوربین هایی انجام میشود که معمولا با دوربین هایی که قابلیت جدا شدن لنز هاشون دارن انجام میشه...که اصطلاحا دوربین های SLR ها.....
    بطوریکه وقتی کادر بسته شده،و نورسنجی انجام و نوردهی مناسب انتخاب شد،ما همزمان با فشار دادن دکمه شات رینگ تغییر فاصله کانونی را به میزان مورد نظر تغییر میدهیم (اصطلاحا زوم یا زوم بک میکنم)....
    برای مثال اگر فاصله کانونی ما در ابتدا 18میلیمتر میبود، برای اینکه بخواهیم عمق بیشتری تاکید بیشتری بر روی سوژه داشته باشیم،باید در چرخاندن رینگ به بیشترین عدد برسونیم....

یعنی اگه اختلاف دو فاصله کانونی اگر زیاد باشه،عمق بیشتری خواهیم داشت.... و معمولا در این حالت اشیاء اطراف بصورت خیلی محو ثبت میشه!!
    اما اگه تاکید کمتری مد نظرمون باشه...اصولا تفاضل این دو عدد (عدد فاصله کانونی در ابتدا و انتهای عکس)
    کمتر باشه....

البته تو عکاسی روز که مدت زمان شاتر بسیار کم است،ما باید تغییر فاصله کانونی (تغییر زوم) رو بسیار سریع انجام بدیم،که هم همه جزئیات مورد نظر ثبت بشه،و هم لرزش به حداقل برسه.....

اینم بگم،کار به این سختی هام نیست ها.....

اما روش دوم: (اصلاح نرم افزاری)
    بالفرض ما دسترسی به دوربین های SLR نداریم،و میخواهیم از این نوع عکس ها بگیریم...
    کادر را بسته و نور و.... انتخاب میکنیم و شات میزنیم....عکس به وضوح خوبی ثبت شد...
    عکس رو توی نرم افزاری مثل فوتوشاپ باز میکنیم، و بعد از ادیت و اصلاح زنگی و ... این عمل رو انجام میدیم....
    برای اینکار اول از منو filter گزینه blur رو انتخاب میکنیم...و گزینه radial blur رو میزنیم...

پنجره ای مانند شکل زیر باز میشود که از گزینه zoom استفاده میکنم...

filter ===> blur ===> radial blur...i

گزینه amount هم میزان زوم کشی هست که میتوان با عدد دلخواه و متناسب برای عکس استفاده کرد...

البته این شکل زوم مانندی که که در تصویر هست،میشه با جابجایی نقطه وسطش، تاکید و زوم رو جاهای دیگه تصویر منتقل کنه....

.................................................. .........
    ببخشید طولانی شد.....!!!
    البته این عکس از روش دوم استفاده شده....

سوالی مطلبی بود در خدمتم...
    امضای ایشان
    عاشق دستپخت مادرمم
    اگرم سرد باشه مشکلی نیس

orion سابق!!!

4. Top | #4
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای ويكی نجوم
    شماره عضویت
    375
    تشکر شده 5,596 بار در 572 ارسال

سلام نمیخواین ادامه بدین بحث خوبی بود ها (من که دنبال میکردم )

نمیخواین در مورد عکس های دیگه صحبت کنین یا باید ما سوال بپرسیم؟؟؟

یعنی ما بگیم در مورد این عکس توضیح بدین ؟؟؟

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

اگه این طوری هستش خواهشن در مورد این سه عکس توضیح بدین (فکر کنم روش هر سه یکی باشه) درسته؟؟

اولی

دومی

سومی
    امضای ایشان
    دلي سربلند و سري سر به زير
    از اين دست عمري به سر برده ايم

قيصر امين پور

5. 16 کاربر مقابل از sasan20oo20 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #5
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    53

نقل قول نوشته اصلی توسط sasan20oo20 نمایش پست ها
    سلام نمیخواین ادامه بدین بحث خوبی بود ها (من که دنبال میکردم )

نمیخواین در مورد عکس های دیگه صحبت کنین یا باید ما سوال بپرسیم؟؟؟

یعنی ما بگیم در مورد این عکس توضیح بدین ؟؟؟

اتفاقا در حال مذاکره با یکی از عکاسا بودم
    اگه عکسایی که جدا نمیدونین (اونایی که عکاس هاشون توی فروم هستن) چجوری گرفته شده یا حتی ادیت شده بگین تا خود عکاس توضیحات لازمه رو بده...

ممنون...

نقل قول نوشته اصلی توسط sasan20oo20 نمایش پست ها

اگه این طوری هستش خواهشن در مورد این سه عکس توضیح بدین (فکر کنم روش هر سه یکی باشه) درسته؟؟

اولی

دومی

سومی

چون اینجا یکی از عکس ها برای خودم هست همینجا توضیح رو میدم....

خب بعضی از دوربین ها یه امکاناتی مثل این قضیه دارند...مثلا یه ته رنگی از محیط انتخاب میکنیم و هنگامی که از سوژه مورد نظر عکس میگیریم فقط آن رنگی که انتخاب کردیم میماند و بقیه جاها سیاه سفید میشود...

اما این کار عملا توی نرم افزاری مثل فوتوشاپ انجام میشه:
    برای اینکار کل عکس رو سیاه و سفید میکنیم...
    برای اینکار از دستور زیر استفاده میکنیم:
    image => adjustments => black &white
    یا برای سهولت کار میتوان:
    alt + shift + ctrl + B
    البته تنظیمات سیاه و سفید کردن هم در همون پنجره وجود داره که میشه هرنوع که بخواهیم ادیت کنیم...

سپس گزینه history brush tool رو انتخاب میکنیم:

شکل زیر:

(با اجازه از خانوم گندم بخاطر این عکس)

و با کلیک راست میتوان سایز این عملگر رو تعیین کرد....
    و یک دایره کوچک در صفحه دیده میشه که روی هر نقطه ای که بخواهیم میتوانیم بکشیم و رنگ سیاه سفید به رنگ اصلی برگردد....
    امضای ایشان
    عاشق دستپخت مادرمم
    اگرم سرد باشه مشکلی نیس

orion سابق!!!

7. Top | #6
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    53

سلام به همگی....

بعضی وقت ها ما با چیز های دم دستی اشیائی که شاید بی اهمیت برسند ابتکار های عجیبی به خرج میدیم....که ممکنه یه عکسی ازش در بیاد که خیلی جالب باشه و بقیه حدس آتلیه ای بودن عکس رو بدن....(یا جاهایی که امکاناتش زیاده)
    اما در حقیقت عکس با یک سری چیز هایی که تو خونه میشه پیداش کرد....

مثل این دوتا عکس...
    تضاد
    و
    پاییز

خب اینجا از احسان عزیز میخوام که بیاد شرایط اونجا رو بازسازی کنه تا یاد بگیریم که با چیز های کوچیک میشه کارای بزرگ انجام داد....
    امضای ایشان
    عاشق دستپخت مادرمم
    اگرم سرد باشه مشکلی نیس

orion سابق!!!

8. 14 کاربر مقابل از Hojjat Zafarkhah عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

9. Top | #7
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    4703
    تشکر شده 375 بار در 31 ارسال

سلام به شما دوستای خوبم
    البته یه کار دیگه میشه کرد ..... میشه با ابزار پن دور شی یا فرد مورد نظر رو بگیرم به حالت انتخاب (با کلیک راست و انتخاب make selection) در بیاریم بعد زبانه select> inverse کل عکس بجز همون نقطه رو به حالت انتخاب درمیاد و بعد سیاه سفید کنیم یا با magnetic lasso tool ....
    یه توصیه از داداش کوچیکتون (البته همتون میدونید ولی صرفا یاد آوریه) : همیشه اول عکس رو توی محیط فتوشاپ کپی کنید بعد شروع کنید به کار که اگه یکی از لایه ها خراب شد مشکل سنگینی پیش نیاد که دوباره کاری بشه
    ویرایش توسط miladpn : 10-28-2012 در ساعت 04:00 PM

10. 5 کاربر مقابل از miladpn عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

11. Top | #8
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545
    تشکر شده 17,035 بار در 1,523 ارسال

خیلی ممنون از جناب ِ اوریون

راستش ایده و اجرای ِ جفت ِ این عکسها دقیقا مشابه بوده تنها فرقشون در اینه که توی ِ یکیش سیب گذاشتم و توی ِ دیگری برگ ِ درخت ِ خشکیده!!

اون پس زمینه ی ِ زیری در واقع یک لوح ِ تقدیر ِ بیچاره بوده به امضای ِ رئیس ِ دانشگاهمون که کاربردی بهتر از این واسش پیدا نکردم

این لوح رو گذاشتم روی ِ زمین، دقیقا زیر ِ مهتابی ِ اتاقمون تو خوابگاه، و دوربین رو دقیقا بین ِ لامپ ِ مهتابی و لوح قرار دادم تا هم از ایجاد ِ سایه ی ِ برگ و سیب در عکس جلوگیری کنم و هم این که منبع ِ نورم خیلی نرم تر بشه و نور ِ تیز و شدیدی توی ِ عکس نباشه. (سایه ی ِ دوربین توی ِ عکس ِ دومی درون ِ قطرات معلومه! )

و یه کمی هم آب پاشیدم واسه خوشگل بازی و نهایتا با دو سه فریم سعی کردم یک عکس ِ اچ دی آر درست کنم (چون آبی ِ لوح خیلی تاریکتر از برگ ِ درخت بود) و نهایتا با ویرایش ِ رنگها، اون رنگی رو که دلم می خواست رو روی ِ عکس پیاده کردم. همین!

نکته ی ِ ایستادن ِ خیلی تر و تمیز ِ اون سیب هم اینه که یک پوست ِ پسته ی ِ خورده شده (که به خاطر ِ هم اتاقی ِ سیرجانیمون پسته تو اتاق زیاده) زیر ِ سیب گذاشته شده تا عکس دقیقا از نیمرخ ِ سیب باشه

نکته ی ِ دیگه ای اگر مبهمه بنده در خدمتم
    امضای ایشان
    یک سر به هوای کوچک در این دنیای بزرگ

12. Top | #9
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    53

درود....

عکاسی نجومی اغلب با هزینه های بسیار بالا و کلی ابزار آلات گران قیمت (البته با این وضع موجود بسیار گران قیمت تر) انجام میشه.....
    ولی بعضی ها ثابت کردند با امکانات کمتر هم میشه نتایج بهتری گرفت.....
    بقول معروف "کمبود امکانات خلاقیت به بار می آورد" که به عینه میبینیم....

عکاسی از سیارات کار بسیار دشواریست که معمولا با ccd هایی با قیمت های نجومی انجام میشه یا حداقل با وب کم هایی که به تلسکوپ های قوی احتیاج هست....
    اما دوست عزیزم آقای mohsen4465 جدیدا بهمون ثابت کردن با گوشی موبایل هم میشه عکاسی از سیارات رو به نحو قابل قبولی (حتی بیشتر) انجام داد....

مشتری به همراه دو قمر گالیله ای خودش

خب.....از ایشون میخوام که اون شرایط محیطی.... لزرش ها بین فیلم برداری...استخراج فریم های متعدد....فیت کردن آنها باهم.....استفاده از رجیستکس (یک برنامه بسیار عالی و مورد نیاز برای عکاسی نجومی)...... کاهش نویز...... توضیح بدن....

به امید اینکه بتونیم با خلاقیت های بیشتر عکس های بهتری با امکانات در حد معمول به جامعه ارائه بدیم.....

ممنون
    امضای ایشان
    عاشق دستپخت مادرمم
    اگرم سرد باشه مشکلی نیس

orion سابق!!!

13. 17 کاربر مقابل از Hojjat Zafarkhah عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #10
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

اسرار عکاسی         
    خیلی ممنونم آقای اوریون
    راستش تو فورام ما و مخصوصاً تو سایت عکاسی آوا جای خالی یک چیزی به شدت احساس میشه و اون عکسبرداری از سیاراته که واقعاً یکی از مهیج ترین و جذاب ترین شاخه های فعالیت آماتوریه اما تو کشور ما خیلی کم بهش پرداخته میشه. کافیه تو اینترنت یه سرچ کوچیک بکنید تا ببینید چقدر تعداد عکس های نجومی که از سیارات توسط آماتورها گرفته میشه زیاده که خیلی هاشون با امکاناتی خیلی کم مثل وب کم های معمولی گرفته میشن. تغییرات کمربندهای مشتری، شکار جزئیات و شکاف های حلقه زحل، گذر زیبای سایه اقمار مشتری و زحل از روی سیاره مرکزی، ثبت طوفان های فصلی زحل (لکه سفید بزرگ)، عکسبرداری هیجان انگیز از مریخ، طوفان ها و عوارض زیبای سطحی اون، حتی ثبت اقمار اورانوس و نپتون و ... واقعاً این شاخه از نجوم بدلیل پویایی این دسته از اجرام فوق العاده جذاب و هیجان انگیزه.

خب اما در مورد تخصص خودم، عکاسبرداری سیاره ای با موبایل! آره همین موبایلی که باهاش sms میدیم رو میگم! شاید خنده دار باشه اما تکنولوژی پیشرفته CCD و CMOS رو نباید دسته کم گرفت حتی اگه در حد یه موبایل باشه. با همین موبایل هم میشه عکس های خوبی گرفت. نه خیلی خوب ولی خب نباید انتظار داشته باشین که با بهترین ابزار شروع کنین. حرفه ای ترین عکاس ها هم با افتضاح کارشون رو شروع کردن! بله اولین عکس تقریباً همیشه افتضاح از آب درمیاد اما این ممارست و مصمم بودنه خود عکاسه که نهایتاً اونو به یک حرفه ای تبدیل میکنه. موقعی واقعاً میتونید بگید امکانات ندارم که از حداکثر توان همین امکانات کمی که دارید استفاده کرده باشید و راضیتون نکرده باشه. ولی تا زمانی که نتونستید از حداکثر توان دوربینی که تو دستتونه استفاده کنید اونوقت دیگه حق ندارید تقصیرها رو گردن امکانات و دوربینتون بندازید؛ این خود شمایید که محکم و قاطع نیستید.

خب در ادامه سعی میکنم تجربیات هرچند ناشیانم رو در اختیار دوستان قرار بدم تا شاید با مشارک افکارمون و استفاده از تجربه همدیگه، هم من عکاس بهتری بشم هم شما. من هنوز اول راهم و مطمئناً تو توضیحاتم نقص های زیادی پیدا میشه و خیلی چیزها که برای خودم هنوز نامفهومه. بهرحال در ادامه سعی میکنم همونطور که آقای اوریون عزیز ازم خواستند هر چیزی که تابحال با تجارب شخصی و مطالعات اینترنتی از سایت های مختلف بدست آوردم رو در اختیار دوستان قرار بدم. به امید اینکه با کمک هم بتونیم از تمام توان دوربین که در اختیار داریم استفاده کنیم و حتی یدونه پیکسلش رو هم هدر ندیم.

تو پست بعد با یه خلاصه کوتاه از روش عکاسی آفوکال و تنظیمات و روشی که شخصاً استفاده میکنم شروع میکنم و در ادامه به ویرایش و پردازش تصاویر و ویدئوهای گرفته شده میپردازم. البته اینها همه روشیه که خودم انجام میدم و اگه جاییش ایراد داشت یا شما روش بهتری سراغ داشتید حتماً همینجا مطرح کنین.
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

15. 12 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)