صفحه 2 از 2 نخستنخست 12
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 15 , از مجموع 15

موضوع: اسرار عکاسی

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    53
    تشکر شده 8,834 بار در 819 ارسال

Lightbulb اسرار عکاسی

سلام به همه دوستان

شاید اسم تاپیک وسوسه برانگیز باشد.....اما....
    حقیقتا هم همینطور است.... میخواهیم اسرار بعضی از عکس ها را فاش کنیم....

بعضی از ما،بعضی وقت ها،بعضی ایده ها به ذهنمان میرسد (چه در نحوه گرفتن،چه در چیدمان فضا،چه در نحوه پروسس و.....) و با همین پیشینه ذهنی عکسی میگیریم،که شاید با کمترین و ساده ترین امکانات و شرایط گرفته شده باشد، و این امر برای برخی ها جای سوال باشد که عکس با چه امکاناتی و چگونه گرفته شده است...

در این تاپیک میخواهیم آن دسته از عکس های ماهرانه و خلاقانه ای که به ظاهر بسیار ترکیب بندی سخت دارد (و گاها در عمل با ساده ترین اشیاء پیرامونمان گرفته میشوند) را به کمک دوستان عکاس توضیح داده شود...

از شما میخواهم آن دسته از عکس هایی که بنظرتان بسیار پیچیده و بقول معروف عجیب غریب هستند را به بنده اطلاع دهید تا پس از هماهنگی با عکاس آن اثر، توضیحات لازمه توسط عکاس داده شود...

این تاپیک جنبه آموزشی دارد....پس، اگر ایده ای هم داشتید میتوانید اجرا کنید و به اشتراک بذارید.....

ممنون...
    امضای ایشان
    عاشق دستپخت مادرمم
    اگرم سرد باشه مشکلی نیس
    در عوض یه ادویه ای می زنه که بکره
    تو هیچ رستورانی نیست و اسمش عشقه

orion سابق!!!

2. Top | #11
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

خب قبل از همه یه خلاصه ای از ابزارها و نرم افزارهایی که برای تهیه این عکس استفاده کردم رو عنوان میکنم.

اپتیک مورد استفاده من:
    -تلسکوپ 12 اینچی نیوتونی اسکای واچر (فاصله کانونی 1500 م.م. - نسبت کانونی 4.9)
    -مقر دابسونی گوتو سین اسکن
    -چشمی 5 م.م.
    -بارلو ×2
    -بدون فیلتر

ابزار عکاسی:
    -دوربین موبایل 5 مگاپیکسلی HTC Wildfire
    -فیلم برداری با حداکثر رزولوشن ممکن (288×352)
    -Metering Mode در حالت Spot
    -آفوکال و بدون اتصال به تلسکوپ (قرار دادن موبایل پشت چشمی روی دست)

منطقه و وضعیت رصدی:
    -مازندران، تنکابن (فاصله از دریا زیر 100 متر)
    -حیاط منزل در کنار جاده بین شهری با تیربرق و آلودگی نوری متوسط (فقط یکبار در یک هوای فوق العاده صاف تونستم راه شیری رو بشکل ابری خاکستری بسیار مبهم ببینم - فکر کنم قدر آسمون 5 باشه)
    -کیفیت هوا در شب تهیه عکس بسیار مطلوب*
    * نکته جالب اینکه شب رصدی رو از درون مه آغاز کردم. با وجود اینکه وضعیت بنظر نامطلوب بود اما چند ساعت بعد چنان هوا صاف شد که خیلی از اجرامی که تابحال نتونسته بودم ببینم رو دیدم. از جمله M1 که قبلاً با اینکه خیلی تلاش کرده بودم ولی ندیده بودمش. ولی اون شب همون بار اول که چشمم رو گذاشتم پشت چشمی براحتی دیدمش. همینطور M110، کهکشان مثلث و حتی M78 که بنظرم دیدنش غیرممکن می اومد اما اون شب یه قسمت کوچیکشو دیدم. سحابی جبار هم بسیار باشکوه تر از شب های دیگه دیده میشد. ضمناً سیاره کوتوله سرس رو هم برای اولین بار دیدم (زوم 600 برابر). بنظرم آبی خیلی کمرنگ می اومد (انگاری واقعاً روی سطحش یخ وجود داره).

نرم افزارهای ویرایش و پردازش عکس:
    -نرم افزار کادر بندی عکسهای نجومی Ninox 2.79
    -نرم افزار پردازش و ویرایش عکس و فیلم نجومی، RegiStax 6 (واقعاً معجزه میکنه!)
    -کمی هم ACDSee 12 و SangIt 8
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

3. Top | #12
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153

عکاسی آفوکال با موبایل

عکاسی آفوکال یکی از ساده ترین روش های عکاسی از اجرام آسمانیه. کافیه تا دریچه دوربینتون رو در مقابل چشمی قرار بدین و کمی اونو عقب و جلو کنین تا تصویر داخل کادر نمایشگر دوربین ظاهر بشه و بعد شاتر رو بزنین. از لحاظ کیفیت این عکسها اصلاً قابل توجه با عکسهایی که با دوربین های SLR و یا CCD گرفته میشن نیستن اما خب میشه یکاری کرد که حداقل بشه فهمید که شما از چی عکس گرفتین!

مهمترین مشکل تو این نوع عکاسی ها مخصوصاً با موبایل بیش‌نوردهی‌شدن عکسه (Over Exposure). موبایل برخلاف دوربین های پیشرفته، تنظیمات و رنج عملکرد خیلی پایینتری داره و بنابراین عکاسی نجومی کردن باهاش یکم سختتره. اگه شما بجای موبایل بتونین از یه دوربین دیجیتال استفاده کنین کار براتون خیلی راحتتر میشه و عکسهایی باز هم بمراتب بهتر میگیرین.

اما در مورد عکاسی با موبایل؛ قبل از همه در داخل تنظیمات دوربین گوشی بدنبال Metering Mode بگردین. در حال پیش فرض بر روی حالت Average قرار داره. یعنی از شدت نور کل کادر میانگین میگیره و طبق اون دیافراگم و سایر تنظیمات نوردهی رو تنظیم میکنه و چون جرمی که شما دارید ازش فیلم یا عکس میگیرین تو زمینه سیاه آسمون قرار داره که مساحتش از مساحت جرم توی کادر خیلی بیشتره بنابراین سیاهی آسمون به پرنوری جرم غالب میشه و عکستون اور اکسپوژور ثبت میشه. بنابراین باید حتماً این تنظیم رو عوض کنین. اونو روی حالت Spot بذارین؛ Spot یعنی نقطه یا لکه؛ یعنی شما قصد دارید از یک نقطه نورانی عکس بگیرین و بنابراین دوربین میفهمه که باید خودش رو با چنین جرمی تطبیق بده نه با زمینه آسمون. فقط موقع کادر بندی حتماً باید جرمتون رو در مرکز کادر قرار بدین چون حالت Spot معمولاً برای مرکز کادر تعریف شده و اگه اونو از مرکز کادر بیرون بندازین دوباره اور اکسپوژور میشه. چند ثانیه که در مرکز نگهش دارین از حالت اور اکسپوژور خارج میشه. اگه گوشیتون تنظیم Metering Mode نداره باید یه نرم افزار عکسبرداری جداگونه برای گوشیتون پیدا کنین.

از اونجایی که اندازه و مساحت جرم روی کادر حرف اول رو در تعیین تنظیمات نوری توسط موبایل میزنه بنابراین حتماً از زوم دیجیتال گوشیتون استفاده کنین. زوم دیجیتال رزولوشن رو زیاد افزایش نمیده (یخورده ولی تأثیر داره) ولی باعث میشه که جرم مساحت بیشتری روی کادر رو بپوشونه و بنابراین تنظیمات نوری سریعتر توسط موبایلتون اندازه گیری و اعمال میشه و بنابراین از اور اکسپوژور شدن جلوگیری میکنه. بنابراین حتماً از زوم دیجیتال موبایل تا جای ممکن استفاده کنین.

تنظیمات دیگه ای مثل حساسیت (ISO) و مدت زمان نوردهی (Exposure Time) و ... هم هستن که مهمن. تنظیم مدت زمان نوردهی مهمتره و به شما این امکان رو میده که شدت نور جرم رو بطور دستی کنترل کنین تا اور اکسپوژور نشه. ISO پایینتر هم جلوی بیش‌نوردهی رو میگیره اما در عین حال سرعت ثبت رو میاره پایین و ممکنه جرم بخاطر تکون خوردن دنباله دار و یا با هاله ثبت بشه.

اگه هیچکدوم از این ترفند ها برای شما جواب نداد و یا تنظیماتش رو در اختیار نداشتین اونوقت فقط یک راه میمونه و اون تکنیک چراغ قوه ست!!! تو این تکنیک که واقعاً کارسازه شما باید دوربینتون رو گول بزنین!!! چطوری؟ خب معلومه با چراغ قوه دیگه! اسمش روشه که. برای دوربین های که سر لج بازی دارن و اصلاً قصد ندارن تنظیمات نوردهی خودشون رو با جرم کوچیک وسط کادر هماهنگ کنن بهترین کار اینه که یه چراغ قوه بگیرین جلوی دهنه تلسکوپ. اینطوری نور داخل تصویر تلسکوپ زیاد میشه و دوربین تنظیمات نوردهی خودش رو میاره پایین. اینجاست که باید ضربه نهایی رو بزنین. شاتر رو بزنین و سریع چراغ قوه رو بکشین کنار. اینطوری قبل از اینکه دوربین فرصت کنه دوباره به تنظیمات نور کم قبلی برگرده شاتر عمل میکنه و عکس ثبت میشه. بله شما موفق شدین دوربینتون رو گول بزنین. تنها بدی این روش اینه که حتماً باید از یه آداپتور اتصالی برای دوربینتون استفاده کنین مگه اینکه مهارت زیادی در استفاده بهینه از اعضای بدنتون داشته باشین. بشخصه یکبار این تکنیک رو روی ماه امتحان کردم و بشدت نتیجه مطلوب داد (چاله های ماه خیلی خوب ثبت شدن) البته تا زمانی که آداپتور اتصالی نسازم دیگه قصد استفاده کردن از این روش رو ندارم چون یه چی حدود نیم ساعتی طول کشید تا تونستم اون یه شات رو بندازم! (کنار کشیدن سریع چراغ قوه بتنهایی کافیه تا دست دیگتون یه کوچولو جابجا بشه و جرم از کادر خارج بشه، حالا شاتر زدن با دماغ بماند!).

بهرحال تو تکنیک عکاسی آفوکال بیشتر ممارست حرف اول رو میزنه. خیلی از شات ها خراب میشن و همینطور خیلی از فریم های ویدئو. تکنیک آفوکال در اصل همینه که شما وسط این شات ها و فریم های خراب بگردین و یدونه خوبشو پیدا کنین.
    امضای ایشان
    Benjamin Franklin

4. Top | #13
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153

Ninox 2.79

همونطور که آقای اوریون اشاره کردن در فیلم برداری آفوکال از اجرام عمق آسمان بخاطر دلایل مختلف از لرزیدن دست و تکون خوردن تصویر بخاطر اوتو ترکینگ مقر تلسکوپ گرفته تا اعوجاج تصویر ناشی از اغتشاشات اتمسفری، در نهایت باعث میشن که شما تصویری لرزان رو ضبط کنین تا حدی که حتی ممکنه تصویر از یطرف کادر بره بیرون از طرف دیگه دوباره بیاد.

نهایتاً شما بعد از جدا کردن فریم هایی که بهتر از بقیه هستن از فیلمی که ضبط کردین (میتونین از KMPlayer برای اینکار استفاده کنین) و ذخیره اونها با فرمت BMP متوجه میشین که سوژه عکاسیتون هربار در یک گوشه از کادر جا خوش کرده و این کار رو برای مرحله بعد که روی هم انداختن فریم هاست مشکلتر و بی دقت تر میکنه. هر چند که نرم افزار قدرتمند RegiStax خودش به تنهایی خیلی از این جابجایی ها رو خنثی میکنه اما با این حال بهتره که فریم هایی مناسبتر برای ترکیب کردن تهیه کنیم.

من بشخصه همیشه قبل از ReiStax کردن عکسهام اونها رو با نرم افزار Ninox کادر بندی میکنم. این نرم افزار که بر پایه داسه و از این لحاظ شاید کارکردن باهاش یکم سخت باشه، پرنورترین جرم رو در زمینه سیاه عکس های نجومی پیدا میکنه و اونو دقیقاً در مرکز قرار میده و نهایتاً عکس رو برش میده (Crop میکنه). لازم نیست که این کار رو تک تک برای عکسها انجام بدین و نایناکس روی عکسهاتون این عملیات رو بصورت دسته ای و خیلی سریع انجام میده و کپی اصلاح شده رو در پوشه دیگه ای قرار میده. نایناکس علاوه بر تنظیم کادر تصاویر، میتونه اونها رو ویرایش هم کنه که البته بر پایه داسه و از این لحاظ یکم کار کردن باهاش سخته و من فعلاً فقط در حد همون کادر بندی باهاش کار میکنم.

خب و اما روش کار با نایناکس بدین صورته که برنامه Command Prompt ویندوز رو باز میکنین و داخلش دستوری با فرمت کلی زیر رو اجرا میکنین:

ninox [ options ] files or directories

با این دستور نایناکس اجرا شده و طبق Optionهایی که براش مشخص کردین اون فایل و یا پوشه ایی رو که مسیرش رو دادین براتون ویرایش و ذخیره میکنه. خب و اما در مورد این دستور؛ ninox در ابتدای این دستور همون فایل ninox.exe هست که داخل پوشه نرم افزار دنلود شده قرار داره. برای اینکه CMD یا همون Command Prompt بتونه پیداش کنه باید مسیر صحیح رو بهش بدین. قسمت دوم Optionهایی هست که میخواید برای ویرایش عکس انتخاب کنید. اگه فقط خود برنامه اجرایی ninox.exe رو بدون هیچ پارامتر دیگه ای در CMD اجرا کنین براتون لیستی از تمامی Optionهایی که میتونید ازشون استفاده کنید رو میاره. از بین این عملکردها من فعلاً فقط با اونهایی که مربوط به کادر بندی عکس هستن کار میکنم و در مورد بقیه چیز زیادی نمیدونم. خب برای اینکه کارتون رو راحتتر کنم پیشنهاد میکنم داخل همون پوشه ی نرم افزار نایناکس یه پوشه دیگه درست کنین با نام دلخواه. حالا برنامه NotePad رو اجرا کنین. داخل اون این دستور رو کپی پیست کنین:

..\ninox.exe -cutx=410 -cuty=410 -width=410 -height=410 -outdir=OUT

حالا اونو داخل همون پوشه ای که ایجاد کردین با فرمت BAT ذخیره کنین. برای ذخیره کردن با فرمت BAT باید بعد از نام فایل آخرش یه نقطه بذارین و بنویسین BAT در ضمن از کشوی پایینی فرمت فایل رو بذارین رو All Files اینطوری شما یه فایل اجرایی برای نایناکس درست کردین. تو دستور بالا اون چهارتا عدد 410 طول و عرض تصویر نهایی هستن. Cutx و Cuty طول و عرض مستطیلی که نایناکس داخلش عملیات روی عکس انجام میده رو مشخص میکنه. باید حداقل به اندازه ای باشه که جرمتون وقتی در مرکزش قرار گرفت داخلش جا بشه. Width و Height هم طول و عرض برش عکس رو مشخص میکنه. Outdir هم مسیر پوشه اییه که نهایتاً تصاویر ویرایش شده داخلشون ذخیره میشن. من بسادگی اسمشو گذاشتم OUT. خودش در پایان کار این پوشه رو داخل همون پوشه فایل BAT میسازه.

برای شروع کار کافیه تا عکس هاتون رو داخل پوشه ای که فایل BAT اونجا قرار داره بریزین. این عکسها حتماً باید با فرمت BMP-24bit رنگی و یا BMP-8bit سیاه و سفید فشرده نشده و یا از نوع FIT-8bit و FIT-16bit سیاه و سفید باشن. حالا فایل BAT رو اجرا کنین (حواستون به ابعاد داخلش باشه). به همین سادگی و به همین خوشمزگی!

توضیحات بیشتر بهمراه لینک دانلود نرم افزار در اینجا قرار داره.
    امضای ایشان
    Benjamin Franklin

5. 14 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #14
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153

RegiStax 6

خب و اما آخرین پست من در مورد RegiStax. این نرم افزار یکی از پرطرفدارترین نرم افزارهای ویرایش عکس های نجومی و هر کی باهاش کار کرده باشه به معجزه اون اعتقاد داره. این نرم افزار بجز فایل های تصویری با فرمت BMP، TIF، JPG، PNG و FIT دوتا از انواع فرمت های ویدیویی رو هم قبول میکنه (AVI و MPG). یعنی بجای چند عکس میتونین یک ویدئو قرار بدین تا یک عکس از فریم هاش براتون ایجاد کنه. در مورد Codec فایل AVI چیز زیادی نمیدونم اما فکر کنم باید از خانواده همون MPG باشه. من از MPEG4 استفاده کردم و جواب داد. باز کردن فایل ها بروش drag and drop بنظر من راحتتره.

مرحله اول تراز کردن عکسهاست (Aligning). نایناکس تا حد بسیار زیادی این کار رو انجام داده اما کافی نیست و باید دقیقتر انجام بشه چون قراره عکسها بیفتن روی هم. بالای برگه Align سه تا دکمه هست. اولیش Set Alingpoints دومیش Align و سومیش Limit هست. باید به ترتیب این سه تا دکمه رو بزنین تا بتونین وارد برگه بعدی یعنی Stack (روی هم انداختن) بشین. خب در برگه Align باید نقاطی برای تراز کردن عکس معرفی بشه تا تراز کردن عکس با منطبق کردن جزئیات داخل اون نقاط انجام بشه. تنظیمات مختلفی اینجا وجود داره. از اندازه نقاط و تعداد اونها گرفته تا تصحیح چرخش عکس در هنگام تراز کردن و ... . در پایین تنظیم مهمی وجود داره و اون محدود کردن تعداد عکس هاست (Limit Setup). این محدود سازی رو من معمولاً روی حالت بهترین فریم ها قرار میدم و بعد از جعبه مقابل درصد محدود سازی رو انتخاب میکنم. مثلاً اگه بزنین 50 درصد. اونوقت خود RegiStax میاد و 50 درصد از بهترین عکس ها یا فریم ها رو انتخاب میکنه و فقط از اونها استفاده میکنه. دکمه Set Alignpoints رو بزنین تا بطور اتومات نقاط تراز ایجاد بشن. با کلیک کردن روی عکس میتونین خودتون بطور دستی نقاط تراز جدیدی رو معرفی کنین و یا با راست کلیک اونها رو پاک کنین. حالا میتونین دکمه Align رو بزنین. دکمه بعد فعال میشه و اون Limit کردنه. اون رو هم اجرا کنین.

در تمام مراحل کار از جعبه های تیک شونده بالای پنجری عکس میتونین برای حالات نمایش مختلف و نمایش بعضی پنجره های کمکی استفاده کنین. الان در برگه Stack قرار داریم. من معمولاً از پنل سمت چپ همه رو تیک میزنم و بعد دکمه Stack رو فشار میدم. میبینین که تصویرها با هم ترکیب شدن. میتونین همینجا عکستون رو ذخیره کنین. اما من پیشنهاد میکنم برای دیدن معجزه RegiStax به برگه آخر یعنی برگه Wavelet برین.

خب اینجا یکی از بهترین محیطهای نرافزاری رو برای پردازش عکس های نجومی میبینین. از دکمه های سمت راست شروع میکنیم. RGB Balance رو بزنین و بعد Auto balance. حالا به پنل چپ میریم. اینجا یکی از بهترین پردازشگرهای نجومی قرار داره. حالات مختلفی برای پردازش هست که میتونین همشون رو امتحان کنین. با تنظیمات متفاوت روی Waveletscheme و Wavelet filter میتونین تا چهار حالت مختلف برای پردازش رو تست کنین. هر حالتی رو که انتخاب کردین در زیرش نوارهایی وجود داره که با کشیدن اونها بسمت راست میتونین جزئیات سطح سیاره رو مشخص تر کنین. حالات مختلف رو امتحان کنین تا ببینین کدوم بهتره. اگه حالت Gaussian رو انتخاب کرده باشین پایینش یه جعبه تیک شونده باز میشه که با تیک کردن اون بعضی مواقع نتیجه بسیار زیباتر میشه؛ البته اگه خراب شد باید نوارهای لغزنده رو بیارین پایین تر. با تنظیم کنتراست و نور و همچنین گاما از پنل سمت راست نتیجه باز هم بهتر میشه. در هر مرحله از کار میتونین با راست کلیک کردن روی نوارهای لغزنده اونها رو Reset کنین. در نوار وضعیت پایین هم میتونین مشخصات عکس رو ببینین از جمله تعداد عکس های روی هم افتاده رو به این شکل نشون میده: Stack=x.

این نرم افزار واقعاً معجزه میکنه و من در اینجا فقط تا اون حدی که خودم بلد بودم در موردش گفتم. تو منوهاش خیلی چیزهای دیگه هست که هنوز نمیدونم چی هستن. بهرحال امیدوارم برای شروع کار با RegiStax توضیحاتم مفید بوده باشن.

RegiStax 6 رو میتونین از اینجا دنلود کنین.

از آقای اوریون بخاطر تاپیک خوبشون و همچنین همه دوستانی که با تشکرهاشون به آدم روحیه مضاعف میدن خیلی ممنونم.

گذر سایه و خود آیو
    10 نوامبر 2012
    ثبت آفوکال توسط موبایل
    امضای ایشان
    Benjamin Franklin

7. 16 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #15
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153

Wink هلو هلو بپر تو گلو!

اسرار عکاسی         
    آقای اوریون ازم خواستن تا چندتا عکس از روش کار با رجیستکس رو اینجا قرار بدم. اینم از عکس ها.
    معجزه کردن زیاد سخت نیست.

اینم عسک نهایی:
    نه SLR میخواد نه CCD گرون قیمت. همش یدونه موبایل 5 مگاپیکسلی کافیه.

زحل دو هفته پس از مقابله
    28 آوریل 2012
    ثبت آفوکال توسط موبایل
    امضای ایشان
    Benjamin Franklin

9. 16 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 2 از 2 نخستنخست 12

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)