صفحه 5 از 10 نخستنخست 123456789 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 41 تا 50 , از مجموع 99

موضوع: نورهای آسمانی

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

Question نورهای آسمانی

سلام به همه دوستان و همراهان

با یک تاپیک بسیار مهیج در خدمت شما هستم که مطمئنم مشابه این تاپیک و مطالبش را به این صورت گسترده و یکجا و به زبان فارسی تا به حال ندیده اید اگر این تاپیک تموم بشه که فکر کنم چندین ماه طول بکشه، مجموعه ای بسیار ارزشمند خواهد شد.

همه ما اجرامی را در آسمان می شناسیم و رصد می کنیم از جمله ستاره، سیاره، سحابی، کهکشان، دنباله دار، شهاب، قمرهای واقعی و مصنوعی.(درباره این اجرام میتونید در آکادمی نجوم آوااستار و تاپیکهای مختلف تالار رصدی اطلاعات کسب کنید) اما برخی از پدیده های آسمانی هستند که در طی روز یا شب دیده می شوند و جز هیچ کدام از این دسته ها قرار نمی گیرند.

امتیاز تصویر: ویکیپدیا

در این تاپیک میخواهیم درباره پدیده های نوری گسترده ای صحبت کنیم که درباره برخی از اونها را تا به حال شنیدید یا آنها را در آسمان دیدید و برخی را تا به حال اسمی ازشون نشنیدید و ندید. لیست زیر بخش عمده مطالبی را نشون میده که میخواهیم به تدریج درباره شون صحبت کنیم. فقط لازمه که حتما به ترتیب پیش بریم و دونه به دونه درباره این پدیده ها صحبت کنیم و بعد از تموم شدن بریم سراغ بعدی بررسی علمی این پدیده ها نیاز به دانش مقدماتی نورشناسی درباره شکست، بازتاب، پراش و پراکندگی نور داره.

رنگین کمان خورشید , رنگین کمان ماه، هاله های ماه و خورشید , شفق و فلق , شفق قطبی , سایه زمین , الماس غبار , درخش سبز , ابرهای درخشان , نور دایره البروجی , سراب , گگن شاین , کمان زیر سمت الراسی , گلوری , تاج , طلوع کاذب , قوس مه , کمانهای نوری , خرمن خورشید , ستونهای نور و ... .

قطعا پیشرفت این تاپیک به کمک همه نیاز داره و سوالات و نظرات و مطالب شما میتونه خیلی موثر و مفید باشه
    ویرایش توسط پیمان اکبرنیا : 10-15-2012 در ساعت 10:55 PM

2. Top | #41
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    80
    تشکر شده 5,177 بار در 631 ارسال

فکر کنم هاله درست نیست بهتره بگیم خرمن ماه.

3. 5 کاربر مقابل از javadstar76 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #42
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98
    تشکر شده 21,151 بار در 1,931 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط javadstar76 نمایش پست ها
    چرا؟ از لحاظ لغوی یا علمی؟
    امضای ایشان

وقتی آرامش را در خود نیابید, جستجوی آن در جای دیگر, کار بیهوده ای است.

5. 4 کاربر مقابل از rezash عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #43
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط javadstar76 نمایش پست ها
    هاله یا به انگلیسی Halo یعنی حلقه نور. فکر کنم با واژه هلال هم ریشه باشه. اما خرمن معنی توده و کپه میده. ضمناً اسم هایی مثل خرمن ماه و ... دیگه خیلی حالت سنتی و قدیمی دارن. بهتره از واژه های جدیدتر استفاده کنیم.
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

7. 4 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #44
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    1120

خب اما نکته دیگه ای درباره این هاله وجود داره که نگفتم و اون هم اینه که این هاله میتونه از 22 تا حدود 50 درجه پهنا داشته باشه. یعنی شعاعش دقیقا 22 درجه نیست و میتونه امتداد بیشتری داشته باشه البته بیشتر پرتوهای نور با همون زاویه 22 درجه منحرف می شوند. حالا به من بگویید که چرا اینگونه است؟

ممکنه حدس زدن جواب سخت باشه در این صورت به لینک زیر بروید و تصویر متحرک را ببینید تا متوجه شوید بعد هم بیایید برای بقیه ماجرا را تعریف کنید

http://www.atoptics.co.uk/halo/circ1.htm

عکس زیر از یک هاله زیبا را هم ببینید و لذتش را ببرید:

عکاس: Rafael Schmall

اطلاعات بیشتر: http://apod.nasa.gov/apod/ap120211.html

9. 14 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #45
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    906
    تشکر شده 3,386 بار در 317 ارسال

با اجازه من میگم
    در لینکی که آقای اکبرنیا قرار دادند مشخص هست که وقتی موس رو روی نشانگر مربوطه جابه جا می کنیم، با چرخش کریستال، زاویه شکست تغییر میکنه
    مینیمم انحرافی که داریم 21.7 درجه هست برای نور قرمز. و وقتی اتفاق می افته که زاویه انحراف در هر وجه یکسان باشه و پرتو درونی، موازی با وجه کریستال باشه و گفته شده که وقتی موس رو حول این نقطه مینیمم جابه جا می کنیم، می بینیم که تعداد زیادی از موقعیت و پوزیشن ها نزدیک به همین نقطه مینیمم (21.7) هست و مجموع این نحوه شکستهای نور، هاله نورانی درونی رو تشکیل میده.
    بعد گفته شده که وقتی که نور از دو ضلع منشور (یا حالا کریستال) که با هم زاویه 60 درجه میسازند (منظور همان دو ضلعی هستش که پرتو به یکی وارد و از دیگری خارج میشه) عبور میکنه، از زاویه 22 تا 50 درجه منحرف میشه. و همون طور که آقای اکبرنیا گفتند بیشتر پرتوها با همان زاویه 22 منحرف میشن و هاله نورانی درونی رو تشکیل می دن. و برای تشکیل این هاله هم شرایط ذکر شده (یکسان بودن زاویه انحراف و موازی بودن پرتو با وجه کریستال) رخ میده و بیشتر پرتوها با چنین وضعی منحرف میشن. برای زاویه های کوچکتر از 22 درجه، نور شکسته نمیشه و در نتیجه اون ناحیه تاریک هست ....

11. 14 کاربر مقابل از sara shahabi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #46
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

آقای اکبرنیا مثل همیشه منبعی که قرار دادید فوق العاده بود. بجز هاله ها تمام انواع پدیده های نوری جوی رو بخوبی و با تصاویر و توضیحات بسیار خوبی ارائه داده. پیشنهاد میکنم در ادامه بحثمون بیشتر از همین منبع استفاده کنیم. تو یکی صفحات مربوط به هاله ها در این سایت یک عکس خیلی جالبی از بلورهای میکروسکوپی یخ قرار داره که با اینکه نمیشد Saveش کرد اما من با یه کلکی کش رفتم. برای درک بهتر واقعیت خیلی خوبه.

این کریستال های میکروسکوپی یخ توسط آقای والتر تِیپ در هنگام ظهور یک هاله در قطب جنوب نمونه برداری شده. این بلورها در دو شکل هندسی شش وجهی تخت و شش وجهی استوانه ای دیده میشن.
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

13. 13 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #47
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    1120

خب با تشکر از همکاری خوب دوستان

بله درست گفتید. راستی این سایتی که معرفی کردم و دوستان هم مراجعه کردند بهش واقعا عالیه تازه کشفش کردم در واقع دکتر نوروزی یک روز در رصدخانه زعفرانیه معرفیش کردند تمام پدیده های جوی را با انیمشن و فلشهای زیبا و تصاویر خوب توضیح داده. از این به بعد منبع ثابتمون خواهد بود

http://www.atoptics.co.uk

اما سوال بعدی من اینه:

چرا داخل هاله ماه تاریکتر از بیرون هاله است؟ به تصویر زیر نگاه کنید و تفاوت روشنایی داخل و بیرون را حس کنید. جواب این سوال را بهش فکر کنید اگر پیدا نکردید در خط آخر توضیحات خانم شهابی در دو پست قبل (پست شماره 45) به صورت کوتاه توضیح داده شده است برای اطلاعات بیشتر به همین منبعی که ذکر شد مراجعه کنید

منبع عکس: http://deanwolf.net/vlog/tag/moon-halo/

ویرایش توسط پیمان اکبرنیا : 10-26-2012 در ساعت 07:15 PM دلیل: ادبی

15. 16 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #48
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    1120

خب مثل این که اینجا داره خاک میخوره

یک سوال دارم و اون هم اینه که sundog چیه؟ توی فارسی بهش چی میگیم؟ اگر عکسی ازش پیدا کردید با ذکر عکاس اینجا بگذارید تا بقیه هم با این پدیده آشنا بشوند. بعد درباره چگونگی پیدایش این پدیده زیبا صحبت می کنیم

17. 7 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #49
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    3665
    تشکر شده 5,416 بار در 440 ارسال

خورشید کاذب

تصاویر زیر متعلق به ویکی پدیاست . توضیح هر کدام در پستهای بعدی . (لطفا سایز عکسها کوچک نشود! ) به Sundog هم خورشید کاذب گفته میشه.

The so-called "Sun Dog Painting" (Vädersolstavlan) depicting Stockholm in 1535 and the celestial phenomenon at the time interpreted as an ominous presage
    امضای ایشان
    در خرابات مغان نور خـــــــــــــدا میبینم
    این عجب بیـــــن که چه نوری ز کــــــجا میبینم

Follow Me On YouPic

19. 11 کاربر مقابل از Kianoosh.S عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #50
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای فعالیت در فروم
    شماره عضویت
    1590
    تشکر شده 11,473 بار در 1,308 ارسال

نورهای آسمانی         
    نقل قول نوشته اصلی توسط پیمان اکبرنیا نمایش پست ها
    خب مثل این که اینجا داره خاک میخوره

یک سوال دارم و اون هم اینه که sundog چیه؟ توی فارسی بهش چی میگیم؟ اگر عکسی ازش پیدا کردید با ذکر عکاس اینجا بگذارید تا بقیه هم با این پدیده آشنا بشوند. بعد درباره چگونگی پیدایش این پدیده زیبا صحبت می کنیم
    sundog که در فارسی همون خورشید کاذب (یا پیراخورشید) میگن پدیده ای هست که باعث میشود به علت شکست نور دو نقطه ی نورانی اطرف خورشید به وجود بیاید که بسیار به خود خورشید شبیه هستند!

پدیده پیراخورشید زمانی رخ می‌دهد که خورشید نزدیک به افق ایستاده باشد و نور آن از ابرهای پراکنده سیروس گذشته و به ما برسد و بلورهای یخ هوا نور آن را بشکنند.

جهت قرارگیری این بلورها در ایجاد این پدیده اهمیت دارد و این کریستال‌ها که استوانه‌هایی شش‌ضلعی هستند باید برای شکستن نور خورشید در حالتی عمودی بایستند.

پدیده خورشید کاذب ممکن است در همه نقاط جهان و در همه فصول رخ دهد.

منبع: ویکیپدیا فارسی

این لینک رو هم ببینید:

http://en.wikipedia.org/wiki/Sun_dog

این عکس رو هم اسم عکاس رو نمیدونم ولی از ویکیپدیا انگلیسی گرفتم:

21. 10 کاربر مقابل از Astronomy عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 5 از 10 نخستنخست 123456789 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع