صفحه 3 از 10 نخستنخست 1234567 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 , از مجموع 99

موضوع: نورهای آسمانی

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

Question نورهای آسمانی

سلام به همه دوستان و همراهان

با یک تاپیک بسیار مهیج در خدمت شما هستم که مطمئنم مشابه این تاپیک و مطالبش را به این صورت گسترده و یکجا و به زبان فارسی تا به حال ندیده اید اگر این تاپیک تموم بشه که فکر کنم چندین ماه طول بکشه، مجموعه ای بسیار ارزشمند خواهد شد.

همه ما اجرامی را در آسمان می شناسیم و رصد می کنیم از جمله ستاره، سیاره، سحابی، کهکشان، دنباله دار، شهاب، قمرهای واقعی و مصنوعی.(درباره این اجرام میتونید در آکادمی نجوم آوااستار و تاپیکهای مختلف تالار رصدی اطلاعات کسب کنید) اما برخی از پدیده های آسمانی هستند که در طی روز یا شب دیده می شوند و جز هیچ کدام از این دسته ها قرار نمی گیرند.

امتیاز تصویر: ویکیپدیا

در این تاپیک میخواهیم درباره پدیده های نوری گسترده ای صحبت کنیم که درباره برخی از اونها را تا به حال شنیدید یا آنها را در آسمان دیدید و برخی را تا به حال اسمی ازشون نشنیدید و ندید. لیست زیر بخش عمده مطالبی را نشون میده که میخواهیم به تدریج درباره شون صحبت کنیم. فقط لازمه که حتما به ترتیب پیش بریم و دونه به دونه درباره این پدیده ها صحبت کنیم و بعد از تموم شدن بریم سراغ بعدی بررسی علمی این پدیده ها نیاز به دانش مقدماتی نورشناسی درباره شکست، بازتاب، پراش و پراکندگی نور داره.

رنگین کمان خورشید , رنگین کمان ماه، هاله های ماه و خورشید , شفق و فلق , شفق قطبی , سایه زمین , الماس غبار , درخش سبز , ابرهای درخشان , نور دایره البروجی , سراب , گگن شاین , کمان زیر سمت الراسی , گلوری , تاج , طلوع کاذب , قوس مه , کمانهای نوری , خرمن خورشید , ستونهای نور و ... .

قطعا پیشرفت این تاپیک به کمک همه نیاز داره و سوالات و نظرات و مطالب شما میتونه خیلی موثر و مفید باشه
    ویرایش توسط پیمان اکبرنیا : 10-15-2012 در ساعت 10:55 PM

2. Top | #21
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    5550
    تشکر شده 46 بار در 7 ارسال

با سلام خدمت دوست مجازیم.
    در واقع مکانیزم تشکیل رنگین کمان خیلی ساده هست.کافیه تا کمی دقت کنین به اثر منشور بر تجزیه نور.
    به محض بارش باران اگه هوا افتابی شود.هر قطره باران نقش به منشور را بازی میکنن که اجتماع میلیاری قطرات در فضای بین ابر و
    زمین
    نور خورشید را تجزیه و در پس زمینه ی بی نهایت نمایش می دهند.برای همینه که هر قدر به طرف رنگین کمان حرکت میکنین بهش نمی رسین.
    امضای ایشان
    هيچ عبادتي به پاي تفكر در اسرار افرينش الهي نميرسد
    حضرت علي (ع)

3. 3 کاربر مقابل از My style A&F عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #22
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    1120

نقل قول نوشته اصلی توسط mohsen4465 نمایش پست ها
    امروز یه نتیجه گیری دیگه هم کردم که میتونه روی میزان درخشندگی رنگین کمان تأثیر بذاره:
    قطرات منعکس کننده نور آفتاب لزوماً مجبور نیستند روی یک صفحه قرار داشته باشن و میتونن در فواصل مختلفی از ناظر قرار بگیرن و در عین حال رنگین کمان واحدی رو تشکیل بدن.
    میشه گفت که قطرات میتونن بشکل یک حجم سه بعدی در مقابل ناظر باشن. از این بین هر قطره ای که تحت زاویه مطلوب بین 40.4 تا 42.6 درجه قرار بگیره طیف خورشید رو بسمت ناظر منعکس میکنه. یعنی فقط زاویه ست که مهمه و فاصله هیچ نقشی در این میان نداره. بنابراین علاوه بر فاصله که در پست قبل گفتم، عمق مکان حضور قطرات معلق آب هم در میزان انعکاس نور و درخشندگی رنگین کمان موأثره. با این توضیح محاسبه فاصله رنگین کمان که در پست 12 خودم عنوان کردم کاملاً بی معنی میشه و باید گفت که رنگین کمان در تمام طول خطوط مستقیم 40.4 درجه تا 46.2 درجه بشرط حضور قطرات آب وجود داره. بنظرتون این استنباط هایی که تا اینجا کردم صحیح هستن؟
    من هم فکر می کنم حرفتون درسته. یعنی رنگین کمان یک صفحه نیست بلکه عمق داره و اگر کل محیط پر از قطرات آب باشه میتونه عمق زیادی داشته باشه. البته این که ما تا چه عمقی ازش را می بینیم بستگی داره به عمق اپتیکی و باید محاسبه کرد ولی به طور کلی درسته

خب دوستان به نظرم به اندازه کافی درباره رنگین کمان خورشید صحبت کردیم.

حالا وقتشه بریم سراغ رنگین کمان حاصل از ماه. آیا تا به حال رنگین کمان ماه را دیده اید؟ آیا اصلا می توان از ماه هم رنگین کمان دید؟ شما جواب بدید...

5. 6 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #23
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای فعالیت در فروم
    شماره عضویت
    1590
    تشکر شده 11,473 بار در 1,308 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط پیمان اکبرنیا نمایش پست ها
    من هم فکر می کنم حرفتون درسته. یعنی رنگین کمان یک صفحه نیست بلکه عمق داره و اگر کل محیط پر از قطرات آب باشه میتونه عمق زیادی داشته باشه. البته این که ما تا چه عمقی ازش را می بینیم بستگی داره به عمق اپتیکی و باید محاسبه کرد ولی به طور کلی درسته

خب دوستان به نظرم به اندازه کافی درباره رنگین کمان خورشید صحبت کردیم.

حالا وقتشه بریم سراغ رنگین کمان حاصل از ماه. آیا تا به حال رنگین کمان ماه را دیده اید؟ آیا اصلا می توان از ماه هم رنگین کمان دید؟ شما جواب بدید...
    من چند وقت پیش پدیده داغ ماه رو مطابق شکل زیر دیدم:

ربطی به این موضوع جدید رنگین کمان حاصل از ماه داره؟

7. 7 کاربر مقابل از Astronomy عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #24
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

من قبلاً این پدیده رو بشکل کاملتر از اون چیزی که آقای آسترونومی دیدن مشاهده کردم. یک دایره رنگین کمانی کامل بدور ماه. اون شب ماه کامل بود و در آسمان لایه ی ابر بسیار نازک و شفافی قرار داشت. فاصله حلقه رنگین با ماه خیلی کم بود. فکر کنم روش تشکیل اون با روش تشکیل رنگین کمان خورشید فرق داره چون اولاً در سمت منبع نور تشکیل شد و ثانیاً با اون زاویه شکست 42 درجه نمیشه توصیفش کرد.
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

9. 7 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #25
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    5532
    تشکر شده 742 بار در 73 ارسال

منم این پدیده رو دیدم مثل چیزی که اقا محسن دیدن،به صورت دایره کامل دور ماه.
    این پدیده زمانی رخ می دهدکه ابر نازک سردی بخش اعظمی از آسمان را فراگیرد که اگر در این ابر سرد کریستالهای یخی موجود باشد نور خورشیدی که از طریق ماه منعکس می شود در برخورد با این کریستالهای یخی در جو فوقانی زمین شکسته شده و چنین پدیده ای را به وجود می آورد.
    منبع:http://www.iranastro.ir/fa/1387/12/moon-x/

11. 6 کاربر مقابل از masi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #26
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    1120

نه دوستان پدیده ای که شما ذکر کردید خرمن ماه نام داره و شیوه تشکیلش با رنگین کمان اندکی تفاوت داره که بهش میرسیم در آینده تاپیک

چیزی که مد نظر من هست، دقیقا مانند رنگین کمان تشکیل میشه و در سمت مخالف ماه هست. یکم بگردید ببینید اطلاعاتی درباره اش می یابید یا نه

مرسی از همکاری خوبتون

13. 6 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #27
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153

نقل قول نوشته اصلی توسط masi نمایش پست ها
    منم این پدیده رو دیدم مثل چیزی که اقا محسن دیدن،به صورت دایره کامل دور ماه.
    این پدیده زمانی رخ می دهدکه ابر نازک سردی بخش اعظمی از آسمان را فراگیرد که اگر در این ابر سرد کریستالهای یخی موجود باشد نور خورشیدی که از طریق ماه منعکس می شود در برخورد با این کریستالهای یخی در جو فوقانی زمین شکسته شده و چنین پدیده ای را به وجود می آورد.
    منبع:http://www.iranastro.ir/fa/1387/12/moon-x/
    البته تو منبعی که شما گذاشتید در مورد هاله ماه صحبت شده ولی اون چیزی که من دیدم هاله نبود بلکه یک حلقه رنگین کمانی دور ماه بود که فاصلش هم نسبت به اون هاله داخل عکس به ماه کمتر بود. من بشخصه احساس میکنم که پدیده ای که من دیدم برخلاف رنگین کمان معمولی که توسط قطرات آب ایجاد میشه، توسط کریستال های یخ ایجاد شده. دلیلمم اینه که یک شب زمستونی سرد بود.

نه دوستان پدیده ای که شما ذکر کردید خرمن ماه نام داره و شیوه تشکیلش با رنگین کمان اندکی تفاوت داره که بهش میرسیم در آینده تاپیک

چیزی که مد نظر من هست، دقیقا مانند رنگین کمان تشکیل میشه و در سمت مخالف ماه هست. یکم بگردید ببینید اطلاعاتی درباره اش می یابید یا نه

مرسی از همکاری خوبتون
    ولی آقای اکبرنیا من مطمئنم که یک حلقه ی رنگین کمانی دیدم.
    امضای ایشان
    Benjamin Franklin

15. کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

16. Top | #28
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153

همین الان رفتم تو google سرچ کردم و اون چیزی که دیده بودم رو پیدا کردم. اسمش Moon Corona ست و با رنگین کمان ماه فرق داره.

همونطور که میبینین خیلی زیباست. من هم اون شب مات و مبهوت این حلقه زیبا شده بودم. البته تو واقعیت زیباییش بیشتر هم هست.
    آقای اکبرنیا چون پدیده متفاوت و در عین حال مشابه اییه پیشنهاد میکنم بعد از رنگین کمان ماه در مورد این پدیده یعنی Moon Corona صحبت کنیم.
    امضای ایشان
    Benjamin Franklin

17. 6 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #29
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    1120

نقل قول نوشته اصلی توسط mohsen4465 نمایش پست ها
    البته تو منبعی که شما گذاشتید در مورد هاله ماه صحبت شده ولی اون چیزی که من دیدم هاله نبود بلکه یک حلقه رنگین کمانی دور ماه بود که فاصلش هم نسبت به اون هاله داخل عکس به ماه کمتر بود. من بشخصه احساس میکنم که پدیده ای که من دیدم برخلاف رنگین کمان معمولی که توسط قطرات آب ایجاد میشه، توسط کریستال های یخ ایجاد شده. دلیلمم اینه که یک شب زمستونی سرد بود.

ولی آقای اکبرنیا من مطمئنم که یک حلقه ی رنگین کمانی دیدم.

خرمن ماه هم به صورت رنگین کمان است اما جای آن با جای رنگین کمانی که درباره اش حرف زدیم فرق دارد. هر دو این پدیده ها حلقه های نوری با رنگهای مختلف هستند ولی در مکانهای متفاوتی از آسمان تشکیل می شوند

پی نوشت: با پست قبلی همزمان شد

19. 4 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #30
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153

نورهای آسمانی         
    خرمن ماه هم به صورت رنگین کمان است اما جای آن با جای رنگین کمانی که درباره اش حرف زدیم فرق دارد. هر دو این پدیده ها حلقه های نوری با رنگهای مختلف هستند ولی در مکانهای متفاوتی از آسمان تشکیل می شوند

پی نوشت: با پست قبلی همزمان شد
    ولی مطمئناً اونی که من دیدم Moon Corona بوده چون فاصلش خیلی به ماه نزدیک بود و حلقه ی پهن رنگین و بسیار زیبایی داشت. اینجا در موردشون گفته.
    امضای ایشان
    Benjamin Franklin

21. 5 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 3 از 10 نخستنخست 1234567 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع