صفحه 2 از 10 نخستنخست 123456 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 , از مجموع 99

موضوع: نورهای آسمانی

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

Question نورهای آسمانی

سلام به همه دوستان و همراهان

با یک تاپیک بسیار مهیج در خدمت شما هستم که مطمئنم مشابه این تاپیک و مطالبش را به این صورت گسترده و یکجا و به زبان فارسی تا به حال ندیده اید اگر این تاپیک تموم بشه که فکر کنم چندین ماه طول بکشه، مجموعه ای بسیار ارزشمند خواهد شد.

همه ما اجرامی را در آسمان می شناسیم و رصد می کنیم از جمله ستاره، سیاره، سحابی، کهکشان، دنباله دار، شهاب، قمرهای واقعی و مصنوعی.(درباره این اجرام میتونید در آکادمی نجوم آوااستار و تاپیکهای مختلف تالار رصدی اطلاعات کسب کنید) اما برخی از پدیده های آسمانی هستند که در طی روز یا شب دیده می شوند و جز هیچ کدام از این دسته ها قرار نمی گیرند.

امتیاز تصویر: ویکیپدیا

در این تاپیک میخواهیم درباره پدیده های نوری گسترده ای صحبت کنیم که درباره برخی از اونها را تا به حال شنیدید یا آنها را در آسمان دیدید و برخی را تا به حال اسمی ازشون نشنیدید و ندید. لیست زیر بخش عمده مطالبی را نشون میده که میخواهیم به تدریج درباره شون صحبت کنیم. فقط لازمه که حتما به ترتیب پیش بریم و دونه به دونه درباره این پدیده ها صحبت کنیم و بعد از تموم شدن بریم سراغ بعدی بررسی علمی این پدیده ها نیاز به دانش مقدماتی نورشناسی درباره شکست، بازتاب، پراش و پراکندگی نور داره.

رنگین کمان خورشید , رنگین کمان ماه، هاله های ماه و خورشید , شفق و فلق , شفق قطبی , سایه زمین , الماس غبار , درخش سبز , ابرهای درخشان , نور دایره البروجی , سراب , گگن شاین , کمان زیر سمت الراسی , گلوری , تاج , طلوع کاذب , قوس مه , کمانهای نوری , خرمن خورشید , ستونهای نور و ... .

قطعا پیشرفت این تاپیک به کمک همه نیاز داره و سوالات و نظرات و مطالب شما میتونه خیلی موثر و مفید باشه
    ویرایش توسط پیمان اکبرنیا : 10-15-2012 در ساعت 10:55 PM

2. Top | #11
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    906
    تشکر شده 3,386 بار در 317 ارسال

منم یه سوال دیگه دارم چرا بیشتر مواقع کمانِ رنگین کمان به سمت زمینه؟
    این سوال رو پرسیدم چون مدتی پیش تصویری عجیب دیدم که در اون رنگین کمان بصورت برعکس تشکیل شده بود.
    كسي رنگين كمون وارونه شنيده!!؟...اگه شنيدين... يه توضيحي بدين قبلا تو يه كتاب عكسشو ديده بودم... (تو كودكي) خونده بدم چون پيشرفته بو چيزي نهميده بودم الانم يادم نمياد...
    الان که گفتید من کمی سرچ کردم و به این لینک برخوردم:

در لینک گفته شده که این پدیده بیشتر در نواحی قطبی و به علت شرایط آب و هوایی این ناحیه رخ میده. در واقع وقتی نور خورشید به کریستال های یخ موجود در اتمسفر (با زاویه مناسب) برخورد میکنه، نور رو بازتاب میدن و این نحوه قرارگیریشون رو نشون میده. البته ذکر شده که شرایط باید خاص باشه. برای مثال آسمان شفاف باشه و کریستال های یخ هم به شکل خاصی باشن. در واقع مجموعه ای از شرایط اگر با هم وجود داشته باشن این اتفاق رخ میده.
    ----------------------------
    قسمت پایین این لینک در مورد اون کمان تک رنگ هم که در پست قبل بهش اشاره کردم توضیح داده و گفته که در این پدیده (مه کمان!!) قطرات آب به شکلی هستند که اصلاً نور رو نمیشکنن و به خاطر همین هم این رنگین کمان، تک رنگه! جالبه!! البته من نفهمیدم باید چه طور قطره هایی باشن؟!

3. 22 کاربر مقابل از sara shahabi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #12
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

در مورد تشکیل قوس وارونه در اثر کریستال های یخ چیزی نمیدونم اما من فکر میکنم که دلیل وارونه دیده شدن کمان قرار داشتن خورشید در مکانی پایین تر از ارتفاع 0 درجه باشه. یعنی ناظر در ارتفاع بالا (مانند قله یک کوه، داخل هواپیما و ...) قرار داشته و خورشید از ارتفاع منفی در حال تابش بوده. بدین ترتیب کانون تشکیل رنگین کمان از سطح زمین فاصله میگیره و در نتیجه نیمه پایینی دایره رنگین کمان که در حالت عادی توسط سطح زمین محدود میشه، قابل دیدن میشه. در حالت خاصی مثل عکس بالا ممکنه نواحی مرتفع تر بالایی فاقد قطرات آب باشن و در نتیجه ناظر فقط نیمه پایینی دایره رنگین کمان رو میبینه.
    ============================================

یک سوال چطور میشه فاصله رنگین کمان (فاصله قطرات آب) رو حساب کرد. آیا از روی اندازه ی شعاع رنگین کمان میشه این کار رو انجام داد؟
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

5. 13 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #13
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    1120

خب دوستان خیلی ممنون از توضیحات خوب همه شما و همکاری خوبتون در تاپیک. خانم شهابی و آقا میلاد به خوبی درباره چگونگی شکست نور توضیح دادند. من کمی تصاویر بیشتر استفاده کنم برای درک بهتر و همچنین چند مطلب تکمیلی بگم

اول این که آیا میدانستید فردی به نام کمال الدین الفریسی حدود 700 سال پیش یکی از اولین افرادی بود که سعی کرد رنگین کمان را به صورت علمی توضیح دهد و تا حد خوبی موفق شد؟ وی و فردی دیگر به نام تئودوریک از فرایبرگ به صورت تقریبا همزمان ولی مستقل در شرق و غرب کره زمین روی این موضوع کار می کردند. در لینک زیر مقاله مفصلی درباره کارهای ایشون و تاریخچه این مطلب خواهید یافت:

http://www.idosi.org/hssj/hssj2%281%2907/10.pdf

اما تصویر معروفی از رنه دکارت وجود دارد که چگونگی پیدایش رنگین کمان را به صورت شماتیک نمایش می دهد:

اما از این مطلب تاریخی که بگذریم میرسیم به چگونگی تشکیل که توضیح داده شد اما بهتره برای درک بهتر چگونگی تشکیل رنگین کمان اول و دوم شکل زیر را ببینید:

این تصویر به خوبی چگونگی تشکیل رنگین کمان های تک و دوتایی را نشان می دهد که بستگی به تعداد بازتابهای نور در داخل قطره آب دارد در حالت رنگین کمان دوگانه هر دو این اتفاقها همزمان می افتند. مسلما به دلیل این که در هر بازتاب مقداری از نور پراکنده یا جذب می شود، رنگین کمان دوم همیشه کمرنگتر است:

اما گاهی اوقات میتوان رنگین کمان را به صورت دایره کامل دید به شرطی که در ارتفاع مثلا سوار هلی کوپتر باشید:

خب به زودی بر می گردم به سوالات باقی مانده جواب می دهم (البته شما به جواب دادن ادامه بدهید اما لطفا از موضوع رنگین کمان خورشید خارج نشویم چون وارد موضوعات دیگری که در ابتدا نام بردم می شویم که هنوز وقتش نیست )

راستی منابع تصاویر از ویکی پدیا یعنی اینجا:

http://en.wikipedia.org/wiki/Rainbow

و یک منبع بسیار خوب یعنی اینجا بود که توصیه میکنم هر دو را مطالعه کنید

http://www.webexhibits.org/causesofcolor/13.html

ویرایش توسط پیمان اکبرنیا : 09-29-2012 در ساعت 12:38 PM

7. 23 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #14
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    4703
    تشکر شده 375 بار در 31 ارسال

بعد یه نکته که باید گفته شه اینه که هیچ وقت رنگین کمان سه تایی تشکیل نمیشه ! حداکثر همون دوتایی هست (منظور به همون شکلی که تکی یا دوتایی هست ) چون اگه به عکسی که آقا پیمان گذاشتن نگاه کنید متوجه میشید پرتو سوم از همون جهتی که نور خورشید وارد شده خارج میشه !
    بعد یه نکته بود توی این سایتی که آقا پیمان دادن و من یه نگاه انداختم این بود که اندازه قطرات باران روی شکل رنگین کمان تاثیر ندارن ! اگرچه توی قطرات خیلی کوچیک مثل مه تائیر خیلی کمی دارن
    __________________________________________________ ________________
    آقا محسن همونطور که خانم شهابی گفتن طیف میشه ! فکر نمیکنم بشه فاصله قطرات رو تشخیص داد ! بازم میگم فکر میکنم شاید بشه
    ویرایش توسط miladpn : 09-29-2012 در ساعت 04:12 PM

9. 11 کاربر مقابل از miladpn عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #15
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153

نقل قول نوشته اصلی توسط miladpn نمایش پست ها
    آقا محسن همونطور که خانم شهابی گفتن طیف میشه ! فکر نمیکنم بشه فاصله قطرات رو تشخیص داد ! بازم میگم فکر میکنم شاید بشه
    با وجود اینکه هیچ تحقیقی در موردش نکردم ولی یجورایی مطمئنم که به همون شکلی که گفتم هم میتونه قوس وارونه تشکیل بشه. البته در مورد فاصله سنجی حق با شماست. از اونجایی که هیچ داده ای نداریم که واحد اون یکی از واحدهای مسافت باشه بنابراین محاسبه ی فاصله از لحاظ ریاضی غیر ممکنه. مگه اینکه از دو زاویه مختلف نگاه کنیم که اون هم محاسبات پیچیده ای داره. ضمناً برخلاف چیزی که گفتم اندازه کمان رنگین کمان همیشه یکسانه.
    امضای ایشان
    Benjamin Franklin

11. 7 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #16
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    949
    تشکر شده 1,855 بار در 238 ارسال

سلام
    خیلی ممنون از مبحث بسیار جالبتون.من یک سئوال داشتم.تو یکی از تصاویر زوایای تابیدن نور برای تشکیل رنگین کمان عدد 42 و 45 ثبت شده است.ایا برای تشکیل هر رنگین کمان نور باید با این زاویه خارج شود؟میشه در مورد این زوایا توضیح دهید؟

13. 8 کاربر مقابل از subaro عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #17
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    1120

نقل قول نوشته اصلی توسط subaro نمایش پست ها
    سلام
    خیلی ممنون از مبحث بسیار جالبتون.من یک سئوال داشتم.تو یکی از تصاویر زوایای تابیدن نور برای تشکیل رنگین کمان عدد 42 و 45 ثبت شده است.ایا برای تشکیل هر رنگین کمان نور باید با این زاویه خارج شود؟میشه در مورد این زوایا توضیح دهید؟
    بله در واقع این زاویه هایی که ذکر شده زاویه بین پرتوهای ورودی به قطره و پرتوهای خروجی از قطره است که رنگین کمان را می سازند. در تصویر زیر یک قطره را می بینید که پرتو نور سفید وارد آن شده و پس از شکست در هنگام ورود به رنگهای مختلف تجزیه شده، سپس در سطح داخلی بازتاب شده و دوباره به سمت بیرون حرکت کرده و باز هم شکسته و دوباره وارد محیط بیرون شده.

با توجه به این که پرتو نور در اثر شکست به طیفی از پرتوها تبدیل شده است، زاویه بین تک پرتو ورودی و پرتوهای رنگارنگ خروجی بین حدود 41 تا 42 درجه متغییر است برای نور قرمز زاویه با نور سفید ورودی 42.6 درجه و برای بنفش حدود 40.4 درجه است.
    ویرایش توسط پیمان اکبرنیا : 09-30-2012 در ساعت 12:06 AM

15. 15 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #18
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    1120

نکات نهایی درباره رنگین کمان

خب دوستان عزیز چند نکته دیگه درباره رنگین کمان باقی مونده. اول این که گاهی رنگین کمانها تک رنگ دیده میشوند مثل رنگین کمان زیر که قرمز رنگ دیده میشه:

این اتفاق در زمانهایی نزدیک به غروب و طلوع خورشید می افته یعنی زمانی که به دلیل پراکندگی شدید نورهای آبی و سبز در لایه های ضخیم جو، نور قرمز به مقدار بسیار بیشتری به ناظر می رسد و در نتیجه رنگین کمان به رنگ قرمز دیده خواهد

و اما نوع دیگری از رنگین کمان، رنگین کمانی است که در اثر بازتاب نور از سطح دریا یا دریاچه دیده می شود و در کنار یک رنگین کمان معمولی قرار دارد:

همان طور که گفتم رنگین کمان دوم در اثر بازتاب نور از سطح دریا و برخورد به قطره ها ایجاد شده است انگار که یک خورشید اضافه هم در دریا باعث تشکیل رنگین کمان شده است. در شکل زیر شماتیک ایجاد این نوع رنگین کمان ثانویه را در کنار رنگین کمان اصلی می بینید:

خب کسی سوالی درباره رنگین کمان براش باقی نمونده؟

منبع تصاویر این پُست: ویکی پدیا و www.eo.ucar.edu

17. 14 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #19
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153

من یک نتیجه گیری شخصی انجام دادم که میخوام یخورده در موردش بحث کنیم. خب نتیجه گیری من اینه:

هر چقدر مکان تشکیل رنگین کمان از مکان ناظر دورتر باشه رنگین کمان درخشانتره.
    دلیلم هم برای این نتیجه گیری اینه که عرض ظاهری 2.2 درجه ای نوار رنگین کمان در فاصله دورتر عرض واقعی بیشتری رو در برمیگیره. در نتیجه تعداد قطرات بیشتری رو شامل میشه. بنابراین میشه اینطور نتیجه گرفت که در فاصله ی تشکیل دورتر بدلیل عرض واقعی بیشتر نوار رنگین کمان میزان انعکاس نور بیشتر شده و در نتیجه شدت روشنایی رنگین کمان بیشتر میشه. ضمناً احساس میکنم تأثیر این افزایش بیشتر از کاهش شدت ناشی از تفرق در اتمسفر باشه. نظرتون چیه؟
    امضای ایشان
    Benjamin Franklin

19. 3 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #20
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153

نورهای آسمانی         
    امروز یه نتیجه گیری دیگه هم کردم که میتونه روی میزان درخشندگی رنگین کمان تأثیر بذاره:
    قطرات منعکس کننده نور آفتاب لزوماً مجبور نیستند روی یک صفحه قرار داشته باشن و میتونن در فواصل مختلفی از ناظر قرار بگیرن و در عین حال رنگین کمان واحدی رو تشکیل بدن.
    میشه گفت که قطرات میتونن بشکل یک حجم سه بعدی در مقابل ناظر باشن. از این بین هر قطره ای که تحت زاویه مطلوب بین 40.4 تا 42.6 درجه قرار بگیره طیف خورشید رو بسمت ناظر منعکس میکنه. یعنی فقط زاویه ست که مهمه و فاصله هیچ نقشی در این میان نداره. بنابراین علاوه بر فاصله که در پست قبل گفتم، عمق مکان حضور قطرات معلق آب هم در میزان انعکاس نور و درخشندگی رنگین کمان موأثره. با این توضیح محاسبه فاصله رنگین کمان که در پست 12 خودم عنوان کردم کاملاً بی معنی میشه و باید گفت که رنگین کمان در تمام طول خطوط مستقیم 40.4 درجه تا 46.2 درجه بشرط حضور قطرات آب وجود داره. بنظرتون این استنباط هایی که تا اینجا کردم صحیح هستن؟
    امضای ایشان
    Benjamin Franklin

صفحه 2 از 10 نخستنخست 123456 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع