صفحه 5 از 5 نخستنخست 12345
نمایش نتایج: از شماره 41 تا 42 , از مجموع 42

موضوع: کیهانشناسی ازدیدالمپیادی

1. Top | #1
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    5176
    تشکر شده 631 بار در 94 ارسال

Post کیهانشناسی ازدیدالمپیادی

سلام بردوستان آسمانی
    دریکی دوسال اخیرباواردشدن بیشتراخترفیزیک پیشرفته به المپیاد،این زمینه هم به وجوداومده که خارج ازمنظومه ی خورشیدی ماهم درالمپیادشناخته بشه وبدین منظورکمیته ی المپیادنجوم درس کیهانشناسی روبه صورت پیشرفته تروارددرس های دوره تابستانه کرده.اما ازامسال وضعیت فرق میکنه وکیهانشناسی به صورت پیشرفته درمرحله ی دوم المپیادمیادولی حتی اگرتومرحله2 بازم سوال نیادازش حتماتودوره به صورت جدی تری بهش نگاه میشه.به همین سبب تصمیم گرفتم باایجاداین تاپیک هم علم خودم رودرکیهانشناسی بالا ببرم وهم باکمک دوستان واستادهایی که مدال آوران سال های گذشته بودن کمی به کیهانشناسی ازدیدالمپیادی نگاه کنیم.
    دروهله ی اول بایدبگم که کیهانشناسی بهشت ریاضیات هست وبرای این که بتونیم به صورت المپیادی باهاش برخوردکنیم بایدبا درس هایی مثل مشتق وانتگرال آشنابشیم ازهمین جهت توصیه میکنم کسانی که بامشتق وانتگرال آشنایی ندارن سعی کنن سریعتریادبگیرن.
    ازدوستانی که تجربه ای دراین زمینه دارن عاجزانه درخواست کمک دارم.
    ویرایش توسط Amir Shayan Nejati : 09-25-2012 در ساعت 04:03 PM

2. Top | #41
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    مدال طلای جهانی المپياد نجوم
    شماره عضویت
    3538
    تشکر شده 4,710 بار در 536 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط mohammad 1375 نمایش پست ها
    در جوابتون باید بگم که همونجور که قبلا گفتم ما برای بررسی هر فضایی به یک بعد بالا تر نیاز داریم یعنی مانمیتونیم مثلا یک کره رو در یک فضای 2 بعدی بررسی کنیم و باید به یک فضای 3 بعدی بریم همین طور برای بررسی یک کره ی 3 بعدی به یک بعد اضافی نیاز داریم یعنی باید اون رو توی 4 بعد بررسی کنیم که بعد چهارم رو میتونیم بر حسب بقیه مولفه ها بنویسیم در نتیجه اون متریک در فضای 4 بعدی به 3بعد اون برای مشخص کردن حجم بیشتر نیاز نداریم و بعد چهارمش فقط برای مشخص کردن فاصله فضا-زمانی بین 2 رویداد به کار میره و در مشخص کردن حجم کاربردی نداره و کره صرفا در بعد فضایی بررسی میشه و به بعد بعدی فقط برای درکش نیاز داریم
    اون انتگرال حجم رو من جایی ندیدم که اثباتش کنه و فکر کنم اثباتش مربوط به کتاب های نسبیت عام پیشرفته تر باشه اما اون جوری که من متوجه شدم اون دترمینان متریک یه جورایی حکمr رو در محاسبات معمولی داره (اگر یک بردار رو به زبان تنسوری بنویسید فکر کنم متوجه شید اون g از کجا میاد) و میگردم اگه توی کتاب های پیشرفته تر اثباتش رو دیدم میذارم
    موفق باشید
    -------------------------------------
    پ.ن:اثبات رابطه رو پیدا کردم اگه خواستید میذارم و مربوط میشه به درس هندسه دیفرانسیل در نسبیت عام
    قسمت اول قرمز رنگ : الان من سوالی دارم. تعریف دقیق کره 3 بعدی چیه ؟ و آیا کره دو بعدی یک دایره نیست ؟
    قسمت دوم قرمز رنگ : مسئله حجم رو می خواست. اما ما یه دفعه اومدیم یه انتگرال سه گانه نوشتیم برای حجم. خوب الان یکی اگه ازمون بپرسه این انتگرال حجم یهو از کجا اومد چی جواب بدیم بهش ؟
    امضای ایشان
    عجیب ترین چیزی که تا به حال تو نجوم دیدم نه ابعاد و ارقام ماه و ستاره و فاصله و جرم اجرام کیهانیه و نه اسرار سر به مهر درون سیاهچاله ها !
    اینه که یک علاقه مشترک چه جوری می تونه این همه آدمو با هم آشنا کنه !

3. Top | #42
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    6720
    تشکر شده 684 بار در 123 ارسال

کیهانشناسی ازدیدالمپیادی         
    نقل قول نوشته اصلی توسط arashgmn نمایش پست ها
    قسمت اول قرمز رنگ : الان من سوالی دارم. تعریف دقیق کره 3 بعدی چیه ؟ و آیا کره دو بعدی یک دایره نیست ؟
    قسمت دوم قرمز رنگ : مسئله حجم رو می خواست. اما ما یه دفعه اومدیم یه انتگرال سه گانه نوشتیم برای حجم. خوب الان یکی اگه ازمون بپرسه این انتگرال حجم یهو از کجا اومد چی جواب بدیم بهش ؟
    ببخشید من لفظ کره 3 بعدی رو که استفاده میکنم منظورم همون 3-کره است که معادلش رو نوشتم
    برای اون انتگرال حجم هم میتونید به کتاب GRAVITATION AND COSMOLOGY: PRINCIPLES AND APPLICATIONS OF THE GENERAL THEORY OF RELATIVITY STEVEN WEINBERG یا کتاب Differential Geometry in Physics, Gabriel Lugo مراجعه کنید اثباتش هم در زیر میذارم :

موفق باشید

4. کاربر مقابل از m.Sadat عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

صفحه 5 از 5 نخستنخست 12345

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)