صفحه 2 از 4 نخستنخست 1234 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 , از مجموع 31

موضوع: عکاسی به روش پانوراما

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای تالار عكاسی
    شماره عضویت
    2731
    تشکر شده 4,902 بار در 439 ارسال

Cool عکاسی به روش پانوراما

سلام به دوستداران هنر عکاسی

پیش از این در تالار عکاسی موضوعاتی داشتیم که به بحث تخصصی در مورد یک سبک عکاسی می پرداختند؛ مثل عکاسی از قطره، عکاسی HDR، عکاسی از آذرخش و یا عکاسی مینیمالیسم؛ و در نهایت هم تاپیک جامعی با موضوع "سبک های عکاسی" به بررسی انواع سبک های عکاسی خواهد پرداخت.

این تاپیک رو ایجاد کردم تا در اون در مورد عکاسی به روش پانوراما بحث کنیم. قرار هست روند کار این تاپیک هم مثل موضوعات مشابه دیگه باشه، یعنی علاوه بر آموزش نکات و تکنیک های این سبک، به پرسش های کاربران در این مورد هم پاسخ داده بشه.

با توجه به راه اندازی سایت عکاسی آوا، قرار هست مثل سایر عکس ها، عکس های پانوراما هم در خود سایت عکاسی قرار بگیرن تا اون جا به طور دقیق مورد بررسی قرار بگیرن، پس لطفا عکس هاتون رو این جا قرار ندید و در سایت تخصصی برای نمایش و تقد منتشر کنید تا بتونیم با کمک هم این موضوع رو جلو ببریم و عکاسی پانوراما رو با هم یاد بگیریم.

خوشبختانه عکاسان خوبی رو در فروم داریم که با این سبک آشنایی دارن و عکس های خوبی ازشون با این روش دیدیم، انتظار داریم اون عزیزان هم ما رو از آموزش های حرفه ای خودشون بی نصیب نذارن تا به تدریج این نوع عکاسی هم بین عکاسان عزیزمون رایج بشه.
    ویرایش توسط مهدی ناصری : 09-22-2012 در ساعت 09:40 PM

2. Top | #11
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    2731

قبل از این که سراغ ادامه بحث پانورامای نجومی بریم، عذر خواهی می کنم که اسم عکاسان دو تصویر بالا رو ننوشتم. عکس اول (پانورامای عمقی از راه شیری) از آقای John P. Gleason و تصویر دوم (پانورامای عمودی) از آقای بابک امین تفرشی. این هم لینک عکس ها در سایت TWAN و APOD:
    http://apod.nasa.gov/apod/ap110710.html
    http://www.twanight.org/newTWAN/phot...=3001466&Sort=
    امضای ایشان
    .

3. 16 کاربر مقابل از مهدی ناصری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #12
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    2731

کسی علاقه به ادامه بحث نداره؟! اگه فقط من و آقای ثابتی زاده بخواهیم پست بذاریم این تاپیک هفته ای بالا میادا!!!
    - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
    پانوراما های نجومی (2)
    اما دسته ای دیگر از پانوراما های نجومی که ثبت شان کار ساده ای هم نیست، گرفتن پانوراما از منطقه متوسطی از آسمان (مثلا 15*15 درجه) با تلسکوپ است!! تصویر زیر را مشاهده کنید:

این عکس زیبا و حیرت انگیز از سحابی ها و اجرام ژرف صورت فلکی جبار که توسط آقای Rogelio Bernal Andreo ثبت شده است، در سایت APOD نیز منتشر شده و با قاطعیت می توان گفت از بهترین تصاویر از این سوژه است. گالری عکاس این تصویر رو می توانید در آدرس زیر ببینید:
    http://blog.deepskycolors.com/
    تمام تصاویری که در این گالری می بینید به همین تکنیک مورد نظر ما گرفته شده اند. در واقع عکاس با صرف چند روز یا حتی چند هفته وقت توانسته از مناطق مختلف صورت فلکی جبار با استفاده از تلسکوپ عکس بگیرد و آن ها را در نرم افزار به صورت موزائیکی کنار هم قرار دهد تا همچین تصویری خلق شود. تلسکوپ مناسب برای این گونه عکس ها، آپوکرومات های لوله کوتاه و سریع هستند، مثلا فاصله کانونی 400 میلی متر و نسبت کانونی 4 تلسکوپی مناسب برای استفاده از این تکنیک است. آب و هوا باید در شب هایی که فرد عکاسی می کند یکسان باشد. این طور عکس ها بسیار با ارزش اند و بار ها تصاویر همین گالری در سایت APOD قرار گرفته اند.
    در بین عکاسان ایرانی، آقای محمد رحیمی کار هایی شبیه به این عکس دارند، مثل تصویر زیر:

البته این عکس جاصل کنار هم قرار گرفتن تصاویری با لنز 85 میلی متر است که تعداد فریم ها را پایین آورده و کار را ساده تر می کند.
    نکات کلیدی این تکنیک شباهت زیادی به نکات کلیدی عکاسی از عمق آسمان دارند:

*استفاده از فیلتر های مناسب مثل هیدروژن آلفا و دوربین اصلاح شده در ثبت جزئیات بسیار موثر است
    *ردیابی صحیح، عکاس در این تکنیک باید ترک دقیقی داشته باشد، پس اتوگایدر نیز مورد نیاز است
    *بهترین تلسکوپ ها برای این کار تلسکوپ های آپوکروماتیک با نسبت کانونی پایین هستند (هر چند که با استفاده از لنز های بین 85-200 میلی متر هم کار شبیه به این خلق کرد)
    *پردازش صحیح تصویر می تواند تنیجه کار را به حد مورد نظر نزدیک نماید، کنار هم قرار دادن صحیح عکس ها، تنظیمات نور و رنگ و تقویت جزئیات بسیار تاثیر گذارند
    *آب و هوا باید یکسان باشد؛ همچنین بهتر است ارتفاع منطقه آسمانی مورد نظر هم باید از افق و غبار آن زیاد باشد
    * اصول عکاسی همان اصول عکاسی دیپ اسکای است، روی هم انباشتن فریم ها و اچ دی آر در این تکنیک استفاده می شوند

ادامه دارد...
    امضای ایشان
    .

5. Top | #13
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    2731

گفتم اگه مشارکت نباشه هفته ای میشه برای همین بود!! با عرض معذرت بعد از 1 هفته بخش سوم پانوراما های نجومی رو قرار می دم.
    - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
    پانوراما های نجومی (3)
    تا الآن تمام انواع سوژه های پانوراما های نجومی که گفتیم در میدان دید های باز قابل عکاسی بودند، گرچه در تکنیک دوم عکاسی با تلسکوپ، تلسکوپ را پیشنهاد کردیم، اما تصویر نهایی این گونه کار ها میدان دید بازی دارد. حالا می خواهیم دسته ای جدید از پانوراما ها را معرفی کنیم که در نوع خودشان جذاب هستند و می توان مفهومشش را این طور خلاصه کرد : "پانورامای نجومی عمق آسمان"!

این تصاویر در واقع همان عکس های دیپ اسکای یا عمق آسمان هستند، با این تفاوت که در چند عکس کنار همه تهیه شده اند. برای مثال اجرامی مثل سحابی پرده (ویل) یا سحابی آمریکای شمالی (ngc7000) گستردگی زیادی دارند و معمولا در کادر تلسکوپ های کوچک جای نمی گیرند (مگر همان آپوکرومات های لوله کوتاه)؛ در این جا عکاسی که تلسکوپ متوسط دارد مجبور است چند عکس از قسمت های مختلف سوژه تهیه کرده و کنار هم قرار دهد (معمولا تعداد این عکس ها بیشتر 10 قطعه نیست).

چرا این تکنیک را توصیح می دهیم؟ چون عموم ما تلسکوپ های قاصله کانونی 700 به بالا داریم و از دوربین های غیر فول فریم استفاده می کنیم که اجرام زیادی همچون کهکشان آندرومدا، سحابی سر جادوگر، سحابی آمریکای شمالی، سحابی ویل، تعداد زیادی سحابی تاریک، سحابی کالیفرنیا و بسیاری از اجرام دیگر در کادر آن جای نمی گیرند. اتفاقا در کشور ما عکاسان نجومی توجه زیادی روی این تکنیک ندارند (خود من شاخص ترین عکسی که به این سبک از عکاسان ایرانی دیده ام تصویر آقای فرزاد زمانفر از سحابی آمریکای شمالی متشکل از 9 قطعه عکس است که در مجله آسمان شب چاپ شده است). در ضمن تصاویر زیادی هم از سوژه های مناسب این تکنیک گرفته نشده است، مثلا سحابی های تاریک اجرامی هستند که از نظر عکاسی تلسکوپی در ایران خیلی کم مورد توجه قرار گرفته اند.

لازم به ذکر است این تکنیک تماما نکات مهم عکاسی دیپ اسکای را دارا می باشد که تعدادی از آن ها را در پست پیش بیان کردم و مابقی هم سایر تکنیک های عکاسی عمق آسمان است؛ فراموش نکنیم در این جا تعدادی عکس تلسکوپی داریم که تنها تفاوتش با عکس های عادی دیپ اسکای، کنار هم قرار گرفتن چند فریم است که عکسی واحد تشکیل می دهد.

ادامه دارد...
    امضای ایشان
    .

6. 20 کاربر مقابل از مهدی ناصری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

7. Top | #14
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    2731

و پس از مدت ها... بخش چهارم پانوراما های نجومی...
    - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
    پانوراما های نجومی (4)

به جز سوژه هایی که در پست های پیش ذکر کردیم، تعدادی سوژه دیگر نیز در آسمان برای عکاسی پانوراما وجود دارد. البته تمام این موارد جزو
    موارد رایج پانوراما های نجومی هستند و عکاس می تواند با استفاده از خلاقیت نجومی و هنری خود، عکس های خاص و تازه ای در خصوص پانوراما های نجومی تهیه کند.
    گفته بودیم
    راه شیری از جمله مناطقی است که عکاس نیاز به به کار بردن تکنیک پانوراما دارد و این مورد را برای راه شیری تابستانی توضیح دادیم. اما عکس هایی هم وجود دارند که در آن ها راه شیری به صورت کمانی در افق دیده می شود. این تصاویر نوعی دیگر از پانوراما های راه شیری اند که در یک زمان خاص قابل عکاسی می باشند.

1. یکی از زمان های مناسب، اندکی پس از طلوع جبار و صور فلکی زمستانی است. این موقعیت از صبحگاه اواخر تیر ماه تا تقریبا اوایل شب های واپسین شب های دی ماه به زیبایی در سمت شمال آسمان دیده می شود. اگر در این زمان ها شمال آسمان را در مکانی به دور از آلودگی نوری نظاره کنید، ابتدا در شرق آسمان اجرام زیبای صورت های فلکی زمستانی دیده می شوند (سحابی جبار، خوشه پروین، تعداد زیادی خوشه باز ستاره ای و اجرامی همچون حلقه بارنارد، سحابی کالیفرنیا و ... نیز در تصویر با نوردهی طولانی مدت دیده خواهند شد). دقیقا بالای ستاره قطبی صورت فلکی ذات الکرسی، و در سمت غرب مثلث تابستانی در حال غروب است (اجرامی مانند سحابی آمریکای شمالی، سحابی تاریك لئو جنتیل و ... نیز در این منطقه قرار دارند).
    در نتیجه گرفتن عکسی که در آن تمام اجرام بالا قرار بگیرند بسیار زیبا خواهد بود. برای نمونه یکی از عکس های این ناحیه آسمان که به روش پانوراما گرفته شده اند در ذیل قابل مشاهده است (عکس از امیر رضا کامکار، http://www.twanight.org/newTWAN/gues...p?ID=5002012):

2. یکی دیگر از زمان های مناسب که می توان راه شیری را به صورت کمان در افق مشاهده کرد، زمان طلوع بخش درخشان آن در افق شرقی است. تقریبا از صبحگاه اسفند ماه تا اوایل شب های آخر بهار و اول تابستان، بخش درخشان راه شیری در میان صورت فلکی قوس و صورت فلکی عقرب به همراه مثلث تابستانی در سمت شرق طلوع می کنند و فرصت مناسبی برای عکاسی از این سوژه جذاب پدید می آید. تصویر زیر نمونه ای از منظره آسمان در این زمان را نشان می دهد (عکس از Wally Pacholka: http://www.twanight.org/newTWAN/photos.asp?ID=3003690):

نکات مهم در این سری تصاویر:
    *انتخاب صحیح و بکار بردن مناظر زمینی
    *استفاده از لنز مناسب و فاصله کانونی ثابت با
    دیافراگم باز
    *انتخاب نوردهی مناسب برای جلوگیری از خطی شدن ستارگان و در عین حال ثبت اجرام کم نور
    * کاهش نویز به روش های مختلف مثل کم کردن دارک فریم

ادامه دارد...
    امضای ایشان
    .

8. Top | #15
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    2731

به فضل الهی...امروز...پانوراما های نجومی بعد از 30 سال تلاش از سمت من جمع و جور میشه! اگر سوال یا مطلب یا نکته ای در رابطه با پانوراما های نجومی وجود داره مطرح کنید که توضیحات این بحث رو دیگه جمع و جور کنیم.
    - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
    پانوراما های نجومی (5)
    به جز پانوراما هایی که طبق خلاقیت خود عکاس خلق می شوند، در جمع سایر انواع رایجی که در بالا معرفی کردیم، یک نوع پانورامای بسیار خاص و استثنایی نیز موجود است که برای آن عکاس مجبور به طی کردن مسافتی طولانی در زمین خواهد بود! البته واضح است که در این جا صرفا قصد معرفی این پانوراما ها را داریم.
    در هیچ کجای کره زمین نمی توان در یک لحظه، مرکز درخشان راه شیری را همراه با لبه های آن مشاهده نمود؛ تکنیک پانوراما در این جا به کمک عکاس خواهد آمد. به این ترتیب که در زمان هایی مشخص در مکان مشخص تعداد زیادی عکس تهیه کرد. با کنار هم چیدن این تصاویر در کنار یکدیگر، تصویری موزاییکی از تمام نمای راه شیری به دست می آید.
    از معروف ترین افرادی که به این روش کار کرده اند، دکتر Axel Mellinger، فیزیکدان دانشگاه میشیگان می باشد که هر دو تصویر زیر توسط ایشان ثبت گردیده (گالری: http://canopus.physik.uni-potsdam.de...astrophot.html). در تصویر دوم که در سال 2009 منتشر شد، 3000 قطعه عکس با مدل های مختلف ریاضی در کنار هم قرار گرفته اند و آقای ملینجر برای ثبت آن قریب به 2 سال مسافتی حدود 26000 مایل را پیموده اند!

عکس زیر نیز یکی دیگر از عکس های بسیار جالبی است که به این روش تهیه شده اند. 37440 قطعه عکس و ماه ها سفر در سراسر کره زمین، نهایتا منجر به تولید عکسی شده است که با زوم کردن به هر قسمت آن می توان جزئیات آن بخش را مشاهده نمود! (تصویر زیر نمای کلی از این اثر است، برای زوم و مشاهده کامل نواحی درون عکس به لینک مقابل بروید: http://media.skysurvey.org/openzoom.html)

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
    و در نهایت این چند پست، این نکته مورد توجه هست که پانوراما ها به این چند حالت محدود نیستند؛ در گالری TWAN فردی عضو هست که به طور هم زمان با سه دوربین فقط پانوراما عکس می گیره! امیدوارم بتونیم در این سایت شاهد عکس های بیش تری به این سبک باشیم...
    امضای ایشان
    .

9. Top | #16
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    53
    تشکر شده 8,834 بار در 819 ارسال

ممنون بابت توضیحاتتون.....
    خیلی خوب بودن...من که خودم خیلی استفاده کردم....

ولی یه پیشنهاد: حالا اگه آموزشش رو هم بفرمایید....خیلی خوب میشه.... نحوه گرفتن و نحوه ادیت....چون این آموزش تئوریکال تا حدودی ناقص هستش (تو هر آموزشی صدق میکنه ها ) اگه روش گام به گام برا گرفتن این نوع عکس ها و ادیتشون تو نرم افزار های مختفل بذارید بنظرم بهتر میشه... و آموزش تکمیل میشه....
    ماشالا دوستان عکاسی که اینجا حضور دارن توی این زمینه تبحر های ویژه ای هم دارند.....یاری برسونن دیگه....

در کل ممنون......
    امضای ایشان
    عاشق دستپخت مادرمم
    اگرم سرد باشه مشکلی نیس
    در عوض یه ادویه ای می زنه که بکره
    تو هیچ رستورانی نیست و اسمش عشقه

orion سابق!!!

10. Top | #17
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    2731

نقل قول نوشته اصلی توسط orion نمایش پست ها
    ممنون بابت توضیحاتتون.....
    خیلی خوب بودن...من که خودم خیلی استفاده کردم....

ولی یه پیشنهاد: حالا اگه آموزشش رو هم بفرمایید....خیلی خوب میشه.... نحوه گرفتن و نحوه ادیت....چون این آموزش تئوریکال تا حدودی ناقص هستش (تو هر آموزشی صدق میکنه ها ) اگه روش گام به گام برا گرفتن این نوع عکس ها و ادیتشون تو نرم افزار های مختفل بذارید بنظرم بهتر میشه... و آموزش تکمیل میشه....
    ماشالا دوستان عکاسی که اینجا حضور دارن توی این زمینه تبحر های ویژه ای هم دارند.....یاری برسونن دیگه....

در کل ممنون......
    ممنون از اوریون عزیز
    من شخصا تا همین حد تئوریکال بلدم، این تاپیک رو زدم که بیش تر یاد بگیرم... دیگه در مورد نحوه تهیه عکس و ادیت و کنار هم چیدنش در نرم افزار که فکر می کنم بخش عمده کار باشه دوستان حرفه مون توضیح بدن تا ما هم استفاده کنیم. دیگه همه افرادی که در فروم پانوراما دارن رو می شناسین، ما منتظریم که ما رو از آموزش هاشون بهره مند کنند! پس بسم الله...
    امضای ایشان
    .

11. 14 کاربر مقابل از مهدی ناصری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #18
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    2731

خاک روبی می کنیم!

خب پس از مدتی طولانی بالاخره رفتم سراغ یادگیری نحوه ساخت پانوراما در نرم افزار... . البته چون قرار هست از پایه جلو بریم و در این مورد هم نرم افزار پر کاربرد فتوشاپ پایه هست، من هم اول از اون یاد گرفتم تا بعدا سراغ نرم افزار های قدرتمند و حرفه ای تر هم بریم.
    اما روش کار:
    ساخت پانوراما در فتوشاپ بر خلاف چیزی که تصویر می کردم بسیار ساده و البته با نتیجه نسبتا خوب هست. پس از گرفتن عکس ها، وارد فتوشاپ میشیم (در این جا چون خودم از CS5 استفاده کردم دارم در مورد اون این توضیحات رو میدم)، بدون باز کردن هیچ عکسی به قسمت File »Atuomate»Photomerge میریم:

با پنجره ی زیر مواجه خواهیم شد:

داخل پنجره ای که باز میشه Browse رو میزنیم و عکس ها رو انتخاب می کنیم. تیک Blend Image Together رو بهتره همیشه بزنید چون عکس ها رو از لحاظ نور و رنگ با هم یکی می کنه تا هیچ اثری از یک عکس روی عکس دیگه نباشه.تیک Geometric Distortion Correction هم از نظر ابعاد عکس ها رو یکسان می کنه. سمت چپ هم یک سری تنظیمات دیگه داره که شنیدم معمولا Auto بهترین نتیجه رو داره.
    بعد از این اعمال کافیه دکمه OK رو بزنید و صبر کنید تا عکس ها ترکیب بشن. و سپس پانوراما آماده میشه، به همین سادگی! البته مثلا من در ساخت پانورامای عمقی از آندرومدا به مشکل برخوردم و ترکیب فتوشاپ نتیجه خوبی نداد. برای عکس های میدان دید باز امتحان کردم، نتیجه خیلی خوب بود (نمونه این کار رو وقتی کاملش کردم این جا یا در بخش عکاسی خواهم گذاشت). برای تصاویر غیر نجومی هم امتحان نکردم هنوز!
    دوستان دیگه اگر نکته ای دارن مطرح کنن و بعد سراغ نرم افزار های بعدی بریم.
    امضای ایشان
    .

13. Top | #19
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    4475
    تشکر شده 658 بار در 85 ارسال

اینم یه فیلم واسه همین آموزش فیلم 6 دقیقه است اما یه سری نکات هم درباره خود فتوشاپ هم گفته:
    http://www.3dxpromotion.com/tutorial...anorama_ps.rar
    منبع: www.3dxpromotion.com
    امضای ایشان
    به پدر و مادر خود حتی اف هم نگویید.

وقتی خدا مشکلاتت رو حل می‌کنه، تو به توانایی‌های او ایمان داری
    وقتی خدا مشکلاتت رو حل نمی‌کنه، او به توانایی‌های تو ایمان داره

14. 11 کاربر مقابل از SSgumS عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

15. Top | #20
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    5521
    تشکر شده 195 بار در 37 ارسال

عکاسی به روش پانوراما         
    رکورد بزرگترین عکس پانورامای جهان روز گذشته شکسته شد. این عکس سال گذشته از فراز برج BT لندن گرفته شده و اکنون به صورت آنلاین قابل مشاهده است.

این عکس ۳۶۰ درجه کیفیتی بیش از ۳۲۰ گیگاپیکسل داشته و از ۴۸۶۴۰ فریم مجزا تشکیل شده است. جالب اینکه رکوردار قبلی هم یک عکس ۸۰ گیگاپیکسلی بود که سال ۲۰۱۰ از شهر لندن گرفته شده.

در این عکس می توانید مقدار زیادی ابر خاکستری و مردم مینیاتوری را ببینید که در اطراف شهر در حال گشت و گذار هستند. این عکس در یک بازه سه روزه توسط جفری مارتین، هولگر شولز و تام میلز عکاسی شده است. این گروه برای یک شرکت متخصص در زمینه عکس های پانوراما کار می کنند.

فریم های مورد استفاده در این عکس توسط دوربین های Canon EOS 7D با لنز EF 400 میلیمتریf/2.8 و نوع خاصی از پایه های رباتیک پانوراما ثبت شده اند. و تنها پردازش ساده عکس ها تقریبا ۳ ماه زمان برده است.
    اینم لیک خود عکسhttp://btlondon2012.co.uk/pano.html

16. 10 کاربر مقابل از sk..galaxy عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 2 از 4 نخستنخست 1234 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)