صفحه 51 از 82 نخستنخست ... 4147484950515253545561 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 501 تا 510 , از مجموع 813

موضوع: پرسش و پاسخ رصدی

1. Top | #1
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    26
    تشکر شده 1,409 بار در 282 ارسال

Question پرسش و پاسخ رصدی

با سلام

اين تاپيك برای مطرح نمودن سوالات مربوط به نجوم رصدی ایجاد شده است. می توانید سوالات خود را مطرح نموده و با کمک اساتید و سایر دوستان عزیز به جواب خود برسید.

موفق باشيد
    ویرایش توسط stargazer : 12-18-2012 در ساعت 11:50 AM دلیل: تغییر پست اول

2. Top | #501
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای ويكی نجوم
    شماره عضویت
    960
    تشکر شده 6,841 بار در 934 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط hadi669 نمایش پست ها
    قطرش تقریبا 60 میلی متره و مارکش رو هم نمیدونم
    به نطرتون میتونم با این تلسکوپ سحابی یا کهکشانهارو رصد کنم؟

بنده فکر کنم که بدونم مارک و نوع تلسکوپ شما چی هست ؟

فکر کنم اگر یادم باشه مارک کامار و توسی رنگ باشه

متاسفانه با این تلسکوپ نمیشه مشتری و اقمار گالیله ای رو مشاهده کرد .

ولی با کمی طاقت و صبر فکر کنم بتونید مه خوشه های باز ستاره ای رو با اون رصد کنید .

موفق باشید

...........

پ.ن: خوب طی تحقیقاتی که به عمل آمد تلسکوپ مورد نظر همانی است که در بالا گفتم.
    امضای ایشان
    این سرا را سزا بیش از این است ....

3. 6 کاربر مقابل از Mojtaba.M عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #502
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    5361
    تشکر شده 52 بار در 20 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Mojtaba.M نمایش پست ها
    بنده فکر کنم که بدونم مارک و نوع تلسکوپ شما چی هست ؟

فکر کنم اگر یادم باشه مارک کامار و توسی رنگ باشه

متاسفانه با این تلسکوپ نمیشه مشتری و اقمار گالیله ای رو مشاهده کرد .

ولی با کمی طاقت و صبر فکر کنم بتونید مه خوشه های باز ستاره ای رو با اون رصد کنید .

موفق باشید
    بله فکر کنم مارکش کامار باشه
    و اون مه خوشه های باز ستاره ای چیه؟

5. کاربر مقابل از hadi669 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

6. Top | #503
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای ويكی نجوم
    شماره عضویت
    960

بله فکر کنم مارکش کامار باشه
    و اون مه خوشه های باز ستاره ای چیه؟
    در ویکی نجوم میتوانید اطلاعات کاملی از خوشه ستاره ای به دست بیاورید .

خوشه باز
    امضای ایشان

7. 4 کاربر مقابل از Mojtaba.M عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #504
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    5361
    تشکر شده 52 بار در 20 ارسال

من این خوشه باز رو کجای آسمون میتونم پیدا کنم؟

9. کاربر مقابل از hadi669 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

10. Top | #505
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای ويكی نجوم
    شماره عضویت
    960

من این خوشه باز رو کجای آسمون میتونم پیدا کنم؟
    ببینید خوشه های باز ستاره ای ، دسته ای از اجرام هستند که به طور گسترده با ویژگی هایی که خواندید در آسمان پراکنده هستند.

در واقع یک خوشه ستاره ای دسته ای از ستارگان هستند که از یک ابر مولکولی به وجود آمده اند و یکی از ویژگی های آن ها گرانش کم در میان ستاره های آن هاست.

خوشه پروین یا m45 (مسیه 45) از اجرام مسیه و یکی از بهترین انتخاب های شما برای رصد است.

این شب ها به راحتی میتوان این خوشه رو در حوالی شب در شرق آسمان پیدا کرد .

خوشه قلائص ، خوشه کندوی عسل ، از معروفترین خوشه های باز هستند .

در مورد هر یک در ویکی نجوم اطلاعات کاملی موجود است.
    امضای ایشان

11. 12 کاربر مقابل از Mojtaba.M عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #506
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98
    تشکر شده 21,151 بار در 1,931 ارسال

من دیروز تونستم m45 رو ببینم ولی قبلا هم دیده بودم ولی نمیدونستم چیه ولی دیروز که دیدم فهمیدم چیه

در حال حاضر آسمان از نظر اجرام خیلی خوبه.به غیر از اجرام نزدیک به صورتهای فلکی قوس و عقرب که شرایط رصدی زیاد مناسبی ندارند میتونید در قسمت مثلث تابستانی در ابتدای شب و صورتهای فلکی فصل پائیز اجرام قابل رصد مناسبی رو رویت کنید که در شهرها هم قابل رصد باشند.

همین طور بعد از نیمه شب تا نزدیک صبح صورتهای فلکی فصل زمستان همچون جبار و شش ضلعی زمستانی به ارتفاع مناسبی میرسند.مثلا صورت فلکی ارابه ران پر از خوشه های جذاب است.

برساووش ذات الکرسی جوزا و غیره.. رو هم میتونید کاوش کنید.

راه مناسب استفاده از نقشه های آسمان است ولی در فروم خودمون میتونید برای رصد اجرام از این تایپیکها کمک بگیرید.

ابتدا مطالعه صورتهای فلکی فصلهای مختلف و سپس استفاده از تایپیک زیر که روش رصد اجرام ساده و سخت رو باهم عنوان میکنه.

http://forum.avastarco.com/forum/sho...85%D8%A7%D9%86
    امضای ایشان

وقتی آرامش را در خود نیابید, جستجوی آن در جای دیگر, کار بیهوده ای است.

13. Top | #507
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    5996
    تشکر شده 0 بار در 0 ارسال

سلام من یک سوال از دوستان محترم دارم .
    دایره البروج را که از نقطه اعتدال بهاری شروع میشود علامت نجومی حمل می خوانند، اگرچه این قسمت – برخلاف ۲۵۰۰ سال پیش ، اکنون بهطور کامل در برج حوت قرار دارد. یعنی تقریباً ۳۳ درجه فرق کرده است. بنابرایننشانه نجومی حمل امروزه در صورت فلکی حوت قرار دارد در حالی که حدود۲۰۰۰ سال پیشعلامت نجومی و صورت فلکی حمل تقریباً بر یکدیگر منطبق بودند.
    با آگاه شدن بر این موضوع تمام تقویم های نجومی کههر سال در ایران چاپ می شود غلط می باشد نظر شما دوستان محترم چیست ؟

14. Top | #508
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط ashraf2000 نمایش پست ها
    دایره البروج را که از نقطه اعتدال بهاری شروع میشود علامت نجومی حمل می خوانند، اگرچه این قسمت – برخلاف ۲۵۰۰ سال پیش ، اکنون بهطور کامل در برج حوت قرار دارد. یعنی تقریباً ۳۳ درجه فرق کرده است. بنابرایننشانه نجومی حمل امروزه در صورت فلکی حوت قرار دارد در حالی که حدود۲۰۰۰ سال پیشعلامت نجومی و صورت فلکی حمل تقریباً بر یکدیگر منطبق بودند.
    با آگاه شدن بر این موضوع تمام تقویم های نجومی کههر سال در ایران چاپ می شود غلط می باشد نظر شما دوستان محترم چیست ؟
    سلام به شما

بله صحبتهاتون درباره جابه جا شدن نقطه اول حمل درست است و این نقطه هر سال اندکی جا به جا می شود اما در نظر داشته باشید که این قضیه در تقویم لحاظ می شود. یعنی در تمام محاسبات تقویمی حرکت نقطه اول حمل محاسبه شده و در نتیجه اول سال بعد با توجه به مکان لحظه ای این نقطه تعیین می شود

15. 4 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #509
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

تقویم غلط نیست بلکه معیار اندازه گیری که از اول برای اون انتخاب شده غلط بوده. اون زمان نمیدونستن که زمین حرکتی بسیار آهسته بنام حرکت تقدیمی داره و فکر میکردن فروردین هربار از حمل شروع میشه و این یک امر ثابته. اما امروزه ما میدونیم که حتی ستارگان آسمان هم با سرعتی اندک حرکت میکنن، چرخش وضعی زمین روز به روز کندتر میشه، ماه روز به روز از زمین فاصله میگیره، تمام منظومه شمسی ما بدور کهکشان میگرده و حتی کهکشان ما هم با حرکت ظاهری بسیار کمی نسبت به سایر کهکشان ها جابجا میشه و از جمله آندومدا که در آینده راه شیری رنگ دومی رو در آسمان خلق میکنه. هیچ جرم مادی در جهان در نقطه ای در کائنات ثابت نیست و همه چیز در حال حرکته. بهرحال نباید انتظار داشته باشیم که تقویمی که گذشتگان ما ساختن برای همیشه منطبق بر این رویدادهای متغییر جهان باشه. چه بسا اگه اونطور که شما گفتید تقویم رو جابجا کنن تا برج حمل به مکان اولش برگرده اونوقت باید عید نوروزمون رو در فصل زمستان و در اسفند ماه میگرفتیم. بنابراین عاقلانه تر اینه که بجای جابجا کردن فصل ها برج ها رو جابجا کنیم. هدف از تقویم ملی هر کشوری کلاً برنامه ریزی کارها و فعالیت های روزانه ست. مطمئناً در آینده که جمعیتی از انسان ها بر روی مریخ ساکن شدن به تقویمی جدید احتیاج دارن، حتی ساعتی جدید که با مدت زمان تاریکی و روشنایی اون سیاره هماهنگی داشته باشه. به روز مریخی همونطور که تو تاپیک اخبار مریخ نورد کنجکاوی اشاره کرده بودم میگن Sol و ساعتش هم ساعت 24 ساعته مخصوص مریخه (ساعت مریخی، Mars Time، نرم افزارش رو قبلاً تو هم تاپیک اخبار کنجکاوی قرار دادم - پست 21). ثانیه شمار این ساعت یکم کندتر حرکت میکنه (2.7 درصد).

حرکت تقدیمی زمین

جابجایی اعتدال بهاری (اول فروردین) در طول 6000 سال گذشته.
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

17. 6 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #510
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    مدال طلای جهانی المپياد نجوم
    شماره عضویت
    3538
    تشکر شده 4,710 بار در 536 ارسال

پرسش و پاسخ رصدی         
    بر اساس تعریفی که بقیه دوستان هم ارائه کردن ، در قدیم ، سال رو فاصله ی زمانی بین دو لحظه ی متوالی عبور خورشید از نقطه ی اعتدال بهاری (یا همون اول حمل) تعریف می کردن. اما چون این نقطه با آهنگ بسیار کندی حرکت می کنه ، برای همین گذشتگان فکر می کردن که اون نقطه در آسمون ثابته. اما این جابجایی بسیار کند بعد چند هزار سال خودشو به وضوح نشون داد و دانشمندان اون زمان فهمیدن که اون نقطه ی ثابتی که سال رو از روش تعریف می کردن ، گویا ثابت نیست . برای همین سعی کردن تعریفشونو با این نقطه ی متحرک جدید مطابقت بدن . یعنی :
    سال رو باز هم مدت زمان بین عبور خورشید از همین نقطه ی متحرک تعریف می کنیم با این تفاوت که این بار حرکت اونو هم در نظر میگیریم . به این سال میگیم سال اعتدالی . و دقیقا همون مدت زمانیه که توپ عید نوروز شلیک می کنن تا توپ عید نوروز بعدی .
    چون این نقطه داره روی مسیر سالانه ی حرکت خورشید عقب میاد ، برای همین ، خورشید زودتر از اون سال قبلی ازش رد میشه و سال اعتدالی کمی کوتاه تره . (سال قبلی رو بهش سال نجومی میگن و تقریبا 365.25
    روز طول می کشه اما سال اعتدالی 365.2422 روز ! )
    دلیل حرکت این نقطه در آسمان هم بعد از این که مدل های ما در مورد کیهان پیشرفت کرد و از باور زمین مرکزی به خورشید مرکزی رسیدیم ، و همین طور بعد از پیشرفت شگرف علم فیزیک ، به طور کامل توضیح داده شد که به طور خیلی اجمالی میشه این بیانش کرد : چون استوای زمین با دایره البروج اختلاف زاویه داره ،برای همین نیروها ی وارد شده از طرف خورشید به زمین سعی می کنن که این اختلاف زاویه رو از بین ببرن اما به دلیل چرخش زمین دور خودش، محور چرخش زمین فقط جهتش عوض میشه و این زاویه تغییری نمی کنه . که دقیقا یه حرکتیه مثل حرکت فرفره ( دائما محورش عوض میشه اما تا مدت زیادی به خاطر چرخش به دور خودش ، نمی افته ) که همونطوری هم که اشاره شد بهش میگن حرکت تقدیمی .
    امضای ایشان
    عجیب ترین چیزی که تا به حال تو نجوم دیدم نه ابعاد و ارقام ماه و ستاره و فاصله و جرم اجرام کیهانیه و نه اسرار سر به مهر درون سیاهچاله ها !
    اینه که یک علاقه مشترک چه جوری می تونه این همه آدمو با هم آشنا کنه !

19. 7 کاربر مقابل از arashgmn عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 51 از 82 نخستنخست ... 4147484950515253545561 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع