صفحه 4 از 82 نخستنخست 123456781454 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 31 تا 40 , از مجموع 813

موضوع: پرسش و پاسخ رصدی

1. Top | #1
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    26
    تشکر شده 1,409 بار در 282 ارسال

Question پرسش و پاسخ رصدی

با سلام

اين تاپيك برای مطرح نمودن سوالات مربوط به نجوم رصدی ایجاد شده است. می توانید سوالات خود را مطرح نموده و با کمک اساتید و سایر دوستان عزیز به جواب خود برسید.

موفق باشيد
    ویرایش توسط stargazer : 12-18-2012 در ساعت 11:50 AM دلیل: تغییر پست اول

2. Top | #31
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    53
    تشکر شده 8,834 بار در 819 ارسال

سلام ببخشيد من توي پيدا كردن اجرامي كه حداقل يه بار يدمشون مشكلي ندارم و لي اجرامي رو كه مي خوام براي اولين بار بينمشون مشكل اساسي دارم يعني نمي تونم پيداش كنم حتي آسمون صاف صاف هم باشه!!

به نظرتون چيكار كنم؟؟
    امضای ایشان
    عاشق دستپخت مادرمم
    اگرم سرد باشه مشکلی نیس
    در عوض یه ادویه ای می زنه که بکره
    تو هیچ رستورانی نیست و اسمش عشقه

orion سابق!!!

3. 4 کاربر مقابل از Hojjat Zafarkhah عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #32
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    131
    تشکر شده 5,043 بار در 474 ارسال

پیمایش آسمون...

نقل قول نوشته اصلی توسط orion نمایش پست ها
    سلام ببخشيد من توي پيدا كردن اجرامي كه حداقل يه بار يدمشون مشكلي ندارم و لي اجرامي رو كه مي خوام براي اولين بار بينمشون مشكل اساسي دارم يعني نمي تونم پيداش كنم حتي آسمون صاف صاف هم باشه!!

به نظرتون چيكار كنم؟؟
    سلام اریون عزیز...
    سوال جالبی پرسیدی.ازاین لحاظ میگم جالب،چون به بحثی که شروع کردیم ربط داره،پیمایش توی آسمون خیلی می تونه کمکت کنه برای جرم زدن،حالا با چشم باشه یا تل یا دوچشمی فرقی نمیکنه.
    حالا اگه اجازه بدی این بحث رو بزاریم تا دیگر دوستان نیز شرکت کنن.اگه کسی نیومد خودم این بحث رو تموم میکنم.
    با آرزوی بهترین ها برای تو دوست عزیز...
    امضای ایشان
    همیشه مراقب اشتباه دوم باش!
    اشتباه اول حق توست...!

5. 7 کاربر مقابل از محمدرضا صادقیان عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #33
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    131

پیمایش آسمون با دست... ۲

مثل اینکه کسی نمی خواد این بحث رو ادامه بده... پس خودم می گم...
    ....استوای آسمون همان تصویر استوای زمینه که روی کره سماوی درست شده.نقاله بزرگی با ۳۶۰ قسمت که هر قسمت نشانه ۱درجه هست.فاصله هر دو جرم آسمانی هم تکه ای از کره سماویه که اندازه کمان،درست با اندازه زاویه مرکزیی که رأس اون چشم ماست برابره...وقتی با منجم آماتوری همراه میشیم به محض پنهان شدن خورشید،با واژه هایی همچون:نیم درجه ای زهره،۲درجه ای ماه و... مواجه میشیم ،در حقیقت فاصله ی بین اجرام سماوی روی کره سماوی،اندازه زاویه ایه که:راس اون شما( چشمان شما )و دو ضلع این زاویه به دو جرمی ختم میشه که میخوایم فاصله اونها از هم دیگه بدونیم.این زاویه به جدایی زاویه ای بین دو جرم شهرت داره.یعنی فاصله دو جرم روی کره سماوی...الان سوالی که ممکنه براتون مطرح بشه اینه که حدس زدن جدایی زاویه ای بین دو جرم آسون نیست.باید بگم وسایل بسیار ساده ای مثل: دیرک صلیبی و زاویه سنج میتونن فاصله دو جرم آسمونی رو بر حسب درجه برای ما مشخص کنن.
    اما تا قبل از ساختن چنین وسیله ای و به کارگیری اون بهتره از دسترس ترین وسیله، یعنی دستامون استفاده کنیم...
    تا اینجارو داشته باشین تا ادامشو توی اولین فرصت بگم...
    با آرزوی بهترین ها صادقیان

7. 9 کاربر مقابل از محمدرضا صادقیان عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #34
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    283
    تشکر شده 6,306 بار در 874 ارسال

به نظرتون چيكار كنم؟؟
    من تجربه چندانی ندارم ولی راه حلی دارم که امیدوارم بهت کمک کنه!
    اولین کاری که باید بکنی اینه که نرم افزار starry night pro plus رو نصب ( بالای 5.2) کن و توی قسمت FOV دقیقا تلسکوپ و پشمی هاتو قرار بده ببین با این چشمی و تلسکوپ میدان دیدت چقدره و به سمت اون جرمی رو که میخوای نشانه برو( داخل خوده استاری نایت!) توی ورژن های بالا هر جرم مثلا کهکشان دورش محدوده جر مرو مشخص میکنه و همون کافیه تا بعدا جرم اصلی رو تو اسمون پیدا کنی! حالا اصل کار اینجاست ببین چه فضایی از چشمی رو پر میکنه!مثلا سحابی رینگ (فکر کنم m27 باشه) توی میدان دید مثلا نیم درجه ای چقدره! بعد برو تو اسمون و با فایندر قسمت شلیاق رو نشانه برو و از داخل چشمی بگرد دنبالش! برای اینکه راحت پیدا کنی باید باید باید باید روی کل میدان تمرکز کنی نه در وسط!!!( حتی توی شناسای صورت فلکی های کوچک و کم نور مثله دولفین بهترین کار همینه که به محوطه صورت فلکی دولفین به صورت کلی نگاه کنی با زوم کنی رو پیدا کردن ستاره اش!) و اروم اروم تلسکوپ و حرکت بده و مستمر داخل پشمی رو نگاه کن ! اگه سحابی رینگ که خیلی هم کوچیکه یه دفعه به صورت لکه مه مانند داخل میدان دید خیلی خیلی تابلو نمایان میشه! البته این تجربه خودمه تو پیدا کردن چیزای کم نور و سخت!

9. 9 کاربر مقابل از 169 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #35
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    131

قسمت آخر پیمایش با دست...

وامامایش با دست بسیار ساده و جالبه.اگه امشب که ماه کامله،دستتون رو کاملا کشیده جلوی صورت خود نگه دارین و انگشت کوچک خودتون رو روی قرص ماه قرار بدین،میبینین که نوک انگشت شما در فاصله طول بازوی کشیدتون به طور کامل قرص ماه رو میپوشونه.در حقیقت قطر کوچکترین انگشت شما در راستای بازوهاتون برابر نیم درجه یا همون قطر ماه بدر هست.یادتون باشه در راستای بازوهاتون که کاملا کشیدس.
    واسه همه افراد این قانون چون نسبت قطر انگشت با طول بازو در حالت کاملا کشیده مقدار مشخص و ثابتیه برابره.قطر ظاهری خورشیدهم با قطر انگشت کوچیکتون در راستای بازوهاتون برابره.
    همچنین فاصله میان انگشت اشاره و انگشت میانی تون در امتداد بازوهاتون در حدود ۵درجه س.آره درست به اندازه فاصله بین دوتا ستاره راهنمای دب اکبر یعنی دبه و مراق.
    مشتتون در راستای بازوهاتون مقدار ۱۰درجه رو توی آسمون تخمین میزنه.
    قطر انگشت اشارتون در راستای بازوهاتون یک درجه و قطر انگشت شصتتون هم در راستای بازوهاتون دو درجه رو نشونتون میده.
    اگه انگشت اشارتونو خم کنید،از سه ناحیه یا مفصل خم میشه.از نوک انگشتتون تا مفصل اول دوباره در راستای بازوهاتون ۳ درجه،قسمت میانی در راستای بازوهاتون ۴ درجه و قسمت آخرانگشتتون که به ناحیه کف دستتون متصل میشه،در راستای بازوهاتون ۶درجه رو توی آسمون بهتون نشون میده...تا اینجا براتون جالب نبوده؟؟؟
    و اما قسمت آخر این که یک وجبتون در راستای بازوهاتون نماد ۲۰درجه رو توی آسمون داره...اندازه گیری فاصله ها با انگشتان دستتون یکی از کارآمدترین و سریع ترین راه در حدس زدن ارتفاع اجرام و فاصله میان دو جرم در آسمانه که میتونه در شب های رصدی بهتون خیلی کمک کنه...
    اگه عمری بود حتما توی این رصد پیش رو از این پیمایش استفاده میکنیم تا همگی بهتر یاد بگیریم...
    با بهترین آرزوها برای دوستان خودم...
    امضای ایشان
    اشتباه اول حق توست...!

11. 11 کاربر مقابل از محمدرضا صادقیان عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #36
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    131

پیمایش در آسمان...

من به زودی ادامه مراحل پیمایش رو توی آسمون براتون قرار می دم...
    اما اگه دوستان تونستن مطالب رو شروع کنن...
    اینجانب و دیگر دوستان نیز در خدمتیم...
    امضای ایشان
    اشتباه اول حق توست...!

13. 3 کاربر مقابل از محمدرضا صادقیان عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #37
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    53

نقل قول نوشته اصلی توسط astronomer169 نمایش پست ها
    من تجربه چندانی ندارم ولی راه حلی دارم که امیدوارم بهت کمک کنه!
    اولین کاری که باید بکنی اینه که نرم افزار starry night pro plus رو نصب ( بالای 5.2) کن و توی قسمت FOV دقیقا تلسکوپ و پشمی هاتو قرار بده ببین با این چشمی و تلسکوپ میدان دیدت چقدره و به سمت اون جرمی رو که میخوای نشانه برو( داخل خوده استاری نایت!) توی ورژن های بالا هر جرم مثلا کهکشان دورش محدوده جر مرو مشخص میکنه و همون کافیه تا بعدا جرم اصلی رو تو اسمون پیدا کنی! حالا اصل کار اینجاست ببین چه فضایی از چشمی رو پر میکنه!مثلا سحابی رینگ (فکر کنم m27 باشه) توی میدان دید مثلا نیم درجه ای چقدره! بعد برو تو اسمون و با فایندر قسمت شلیاق رو نشانه برو و از داخل چشمی بگرد دنبالش! برای اینکه راحت پیدا کنی باید باید باید باید روی کل میدان تمرکز کنی نه در وسط!!!( حتی توی شناسای صورت فلکی های کوچک و کم نور مثله دولفین بهترین کار همینه که به محوطه صورت فلکی دولفین به صورت کلی نگاه کنی با زوم کنی رو پیدا کردن ستاره اش!) و اروم اروم تلسکوپ و حرکت بده و مستمر داخل پشمی رو نگاه کن ! اگه سحابی رینگ که خیلی هم کوچیکه یه دفعه به صورت لکه مه مانند داخل میدان دید خیلی خیلی تابلو نمایان میشه! البته این تجربه خودمه تو پیدا کردن چیزای کم نور و سخت!
    ممنون از این پستت آره اینجوری بهتره!!!!!!!!

ولی فقط سحابی رینگ m57 هستش نه m27 !!!!!!

m27 سحابی دمبل هستش!!!!!!!!1
    امضای ایشان
    عاشق دستپخت مادرمم
    اگرم سرد باشه مشکلی نیس

orion سابق!!!

15. 4 کاربر مقابل از Hojjat Zafarkhah عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #38
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    53
    اگر ستاره ضعيفي كه داريد مي بينيد 1 درجه بالاي ستاره پرنور كنار دستش باشد اين بدين معناست كه اگر دو خط از چشم شما به آن دو ستاره كشیده شود،‌ آنگاه زاويه بين آن دو 1 درجه مي باشد.
    در اين جا شما را با يك ابزار اندازه گيري تقريبي آشنا مي كنيم. اين ابزار چيزي جز دستان شما نخواهد بود. براي اين منظور دست خود را كشيده و به اندازه طول بازويتان دراز كنيد. سپس دست خود را مشت كنيد. مشت شما در حدود 10 درجه از آسمان را مي پوشاند. البته از شصت تا انگشت كوچكتان. حال اگر دستتان را باز نموده و در آسمان وجب كنيد. هر وجب شما از سر انگشت شصت تا سرانگشت كوچك حدود 20 درجه را مي پوشاند.
    عرض ناخن انگشت سبابه شما حدود 1 درجه است. (2 برابر قرص ماه كامل). اينك انگشت شصت دست خود را بسته و سپس از چهار انگشت باقيمانده دو انگشت وسط را نيز ببنديد و سعي كنيد تا آنجا كه مي توانيد انگشت كوچك و سبابه را كه باز هستند از هم فاصله شان دهيد. حال اگر با آنها آسمان را نشانه برويد، از سرانگشت كوچك تا سرانگشت سبابه حدود 15 درجه را اندازه مي گيريد.
    در جائي ديگر ميتوانيد از انگشت سبابه براي اندازه گيري زوايا استفاده كنيد بدين ترتيب كه دست خود را در طول بازويتان بكشيد و سپس تمام انگشتان را غير از انگشت سبابه ببنديد.

بعضی از عکس ها رو هم ضمیمه کردم خوبه که ببینید!!

من اطلاعاتم در این حده!!!!! شاید بعضی هاش تکراری باشه!!!!
    تصاویر کوچک فایل پیوست تصاویر کوچک فایل پیوست پرسش و پاسخ رصدی-picture2-jpg   پرسش و پاسخ رصدی-picture3-jpg   پرسش و پاسخ رصدی-picture4-jpg  
    امضای ایشان
    عاشق دستپخت مادرمم
    اگرم سرد باشه مشکلی نیس

orion سابق!!!

17. 4 کاربر مقابل از Hojjat Zafarkhah عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #39
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    286
    تشکر شده 538 بار در 108 ارسال
    نقل قول نوشته اصلی توسط mohammad.s.nojum نمایش پست ها
    یعنی کسی در مورد پیمایش آسمون با دست چیزی نمیدونه؟یا نمی خواین بنویسین و تنبلی می کنین؟من خودم می تونستم این بحث رو تموم کنم ولی دوست دارم دیگر عزیزان نجومی هم توی این بحث شرکت کنن...
    منتظر نوشته های شما دوستان عزیز هستم...

من توی کلاس نجوم رصدیمون در مورد بیدا کردن ستاره ها با اندازه گیری توسط دست یه چیزایی یاد گرفتم که امیدوارم مفید باشه :مشت دست 10 درجه دست باز 20 درجه چهار انگشت دست 8 درجه انگشت سوابه 1 درجه و فاصله ی انگشت سوابه و انگشت کوچک به صورتی که دو انگشت کناری خم شده باشه 15 درجه امیدوارم کمکتون کنه
    امضای ایشان
    ما چیستیم؟

جُز مولکولهای فعال ذهن ِ زمین ،

که خاطرات کهکشان ها را

مغشوش می کنیم !

حسین پناهی

19. 5 کاربر مقابل از SaBa Ho0shmanD عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #40
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    131

اختلاف ها حدودیست...

پرسش و پاسخ رصدی         
    اگر ستاره ضعيفي كه داريد مي بينيد 1 درجه بالاي ستاره پرنور كنار دستش باشد اين بدين معناست كه اگر دو خط از چشم شما به آن دو ستاره كشیده شود،‌ آنگاه زاويه بين آن دو 1 درجه مي باشد.
    در اين جا شما را با يك ابزار اندازه گيري تقريبي آشنا مي كنيم. اين ابزار چيزي جز دستان شما نخواهد بود. براي اين منظور دست خود را كشيده و به اندازه طول بازويتان دراز كنيد. سپس دست خود را مشت كنيد. مشت شما در حدود 10 درجه از آسمان را مي پوشاند. البته از شصت تا انگشت كوچكتان. حال اگر دستتان را باز نموده و در آسمان وجب كنيد. هر وجب شما از سر انگشت شصت تا سرانگشت كوچك حدود 20 درجه را مي پوشاند.
    عرض ناخن انگشت سبابه شما حدود 1 درجه است. (2 برابر قرص ماه كامل). اينك انگشت شصت دست خود را بسته و سپس از چهار انگشت باقيمانده دو انگشت وسط را نيز ببنديد و سعي كنيد تا آنجا كه مي توانيد انگشت كوچك و سبابه را كه باز هستند از هم فاصله شان دهيد. حال اگر با آنها آسمان را نشانه برويد، از سرانگشت كوچك تا سرانگشت سبابه حدود 15 درجه را اندازه مي گيريد.
    در جائي ديگر ميتوانيد از انگشت سبابه براي اندازه گيري زوايا استفاده كنيد بدين ترتيب كه دست خود را در طول بازويتان بكشيد و سپس تمام انگشتان را غير از انگشت سبابه ببنديد.

بعضی از عکس ها رو هم ضمیمه کردم خوبه که ببینید!!

من اطلاعاتم در این حده!!!!!:x3: شاید بعضی هاش تکراری باشه!!!!
    مرسی دوست گلم...
    چیزی که من گفتم یه مقدار با این موضوعی که شما گفتین فرق می کرد...
    اما منظور کلی، پیمایش حدودی در آسمانِ.یعنی این درجه ها حدودیه...
    امضای ایشان
    اشتباه اول حق توست...!

21. 6 کاربر مقابل از محمدرضا صادقیان عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 4 از 82 نخستنخست 123456781454 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 3 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 3 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع