صفحه 4 از 12 نخستنخست 12345678 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 31 تا 40 , از مجموع 112

موضوع: حيات فرازميني هوشمند

1. Top | #1
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    39
    تشکر شده 1,121 بار در 109 ارسال

Exclamation حيات فرازميني هوشمند

چند وقت پيش يكي از دوستانم ازم خواست يكبار ديگه ششمين سمفوني بتهوون رو گوش بدم.بهم گفت:فوق العادست و يكي از عميق ترين و زيباترين اثاريه كه تا حالا گوش دادم.گفتم:نظر اكثر منتقد هايي روكه نظراتشون رو خوندم اين بوده كه سمفوني شش بتهوون با تمام عظمتش در مقابل پنجمين سمفوني و هفتمين سمفونيش خيلي حرفي براي گفتن نداره.دوستم جواب جالبي به من داد.گفت:
    "دو نوع نقد داريم،يك نقد تكنيكي و يك نقد هنري.مسلما يك منتقد موسيقي در مورد قوانين ساخت و تكنيك اهنگسازي خيلي از ما شايسته تره و بايد حرفش رو سند دونست اما در مورد نقد هنري ما هيچ فرقي با كسي كه عمرش رو رو موسيقي گذاشته نداريم.ما ازاديم بگيم خوشمون اومد يا بدمون اومد"
    صحت و سقم نظر دوستم در مورد هنر بماند اما به نظرم در مورد علم مدرن اين حرف صحت داره.خيلي جا ها دانشمندان صرفا يك نتيجه گيري منطقي انجام ميدن و از اونجايي كه ما هم اينكارو ميتونيم انجام بديم اين اجازه رو داريم كه نظرشون رو بيشتر بررسي كنيم و راحت نپذيريم.
    (عذر ميخوام بابت مقدمه ي طولاني بي ربط به نجوم)

امروز همه جا صحبت از حيات فرا زميني هوشمنده.عده اي واقعا نگران اين هستند كه موجودات بيگانه ي پيشرفته اي به ما حمله كنند و نسل انسان رو منقرض كنند.هزينه اي كه اختصاص داده شده تا وويجر 1 و 2 ديسك هاي طلايي همراه خودشون داشته باشند كه اطلاعات ما رو به موجودات هوشمند فضا برسونن.فيلم هاي خيلي زيادي در مورد جنگ ما با ساكنان فضا ساخته شده و...

اما با اين وجود به نظرم ما اين حق رو داريم كه به اين راحتي ها اين رو نپذيريم.در پست بعد دليلم رو ارائه ميدم.
    (هدفم از ايجاد اين تاپيك اينه كه سعي كنيم به يك نتيجه در مورد حيات هوشمند برسيم.مهم نيست اين نتيجه چيه.ميتونيم نظراتمون رو بگيم يا داده ي معتبري به اطلاعات پايمون اضافه كنيم كه نتيجه گيري ما رو كمك كنه)
    ویرایش توسط Esmaeilpour : 07-26-2012 در ساعت 09:48 AM
    امضای ایشان
    بکش ای دل چراغت را که خورشیدست در سرسو/بهل یعقوب پیراهن عزیز مصر رویت شد

2. Top | #31
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1764
    تشکر شده 4,023 بار در 349 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Astro_M111 نمایش پست ها
    ببخشید یک سوال برای من پیش اومده : ما به دنبال چگونه موجود هوشمندی هستم موجودی که سطح هوش خودش بالاتر یا حداقل برابر ما است یا موجودی که به نظر در حال تکامل هست؟
    برای بررسی موجودات با سطح هوش پایین تر (برای مثال حیوانات ) باید دوباره به سمت نظریه تکامل بریم ولی اگر منظور ما موجوداتی با سطح هوش مساوی یا بیشتر از خودمان باشد ( موجوداتی با بهره هوشی بالا) باید به دنبال شواهدی از تکنولوژی ان ها باشیم(پروژه seti)
    به نظر من باتوجه به این که دوستان کدوم مورد را برای ادامه موضوع انتخاب کنند هم بحث این تاپیک متمرکز میشود و هم این که بعد از نتیجه گیری میتونیم به مورد بعدی رسیدگی کنیم
    ممنون

باتوجه به اسم تاپيك يعني*حيات فرازميني هوشمند* قاعدتا بدنبال موجوداتي با سطح هوش برابر يا بالاتر وحتي متفاوت تر هستيم. فكر ميكنم بد نباشه با اجازه ي اقاي اكبر نيا چنانچه به روند بحث لطمه اي وارد نميشه در مورد پروژه ي seti *searching for extra_terrestrial intelligence* اطلاعاتي در اختيارما قرار بديد.
    امضای ایشان
    مرگ اگر مرگ است آيد پيش من
    تا كشم خوش در كنارش تنگ تنگ

من از او جانی برم بی رنگ و بو
    او ز من دلقی ستاند رنگ رنگ

3. 12 کاربر مقابل از gissoo عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #32
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

سلام

من فکر کنم در این تاپیک بیشتر به دنبال موجوداتی هستیم که حداقل به اندازه انسان مدرن هوش داشته باشند. بهترین حالتش اینه که هوششون در حدی باشه که قادر به برقراری ارتباط رادیویی با جهان اطرافشون باشند. اتفاقا پروژه seti هم به دنبال چنین موجوداتی می گرده و دوستان میتوانند درباره این پروژه توضیح بدهند

5. 8 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #33
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1389
    تشکر شده 3,041 بار در 301 ارسال

Seti

SETI یک پژوهش علمی است که در میان امواج رادیویی رسیده از سوی فضا ، به دنبال الگوهای منظم و منحصر به فردی می گردد که ممکن است از سوی موجودات هوشمند کیهانی ارسال شده باشند.
    امواج راديويي توسط راديو تلسكوپ هاي قدرتمندي جمع آوري و بوسيله ي نرم افزار هاي ويژه اي كه براي اين كار طراحي و بر روي كامپيوتر ها نصب شده اند، آناليز مي شوند تا بعد از حذف امواج رسيده از منابع طبيعي كيهان امواج راديويي منظمي با منشا غير طبيعي يافت گردد.
    اين احتمال وجود دارد كه موجودات هوشمند نيز مانند انسان زميني جهت اعلام موجوديت، امواج راديويي هدفمندي را بسوي فضا ارسال نمايند.
    همچنين
    پروژه گروهي توسط شماري از افراد در سراسر جهان صورت ميگيرد.بعضي از شناخته شده ترين پروژه ها در اين زمينه توسط دانشگاه هاروارد، دانشگاه بركلي كاليفرنيا و موسسه ي ستي اجرا ميشود.براي مشاركت با ستي از طريق دريافت يك نرم افزار رايگان و نصب بر روي كامپيوتر شخصي، در زمان هايي كه كامپيوتر غير فعال است به صورت screen saver وارد عمل ميشود و اطلاعات دريافتي را آناايز ميكند.
    امضای ایشان
    If everyone cared and nobody cried
    If everyone loved and nobody lied
    If everyone shared and swallowed their pride
    We'd see the day when nobody died

7. 13 کاربر مقابل از Flare star عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #34
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    1200
    تشکر شده 487 بار در 70 ارسال

در مورد تاريخچه پروژه SETI(جستجو برای موجودات فضایی هوشمند) اين رو بايد بدونيم كه درسال 1960 دانشمندي به نام فرانك دريك(موسس ستي) با يك تلسكوپ راديويي كه به سمت 2ستاره نزديك اپسيلون نهر وتاو قيطس نشونه رفته بود اولين پرو‍ژه براي يافتن سيگنال هاي هوش فرازميني رو انجام داد البته با اين كه چيزي به جز صداي امواج به گوشش نرسيد ولي كار خودش رو ادامه داد و به اين جا رسيد كه الان مشاهده ميكنيم
    پرو‍ژه ستي به طور اماتوري هم اجرا ميشه :1)SETI@home و2) SETI league(ليگ ستي)
    اما چيزي كه مهم هست اينه كه پروژه ستي فقط به دنبال دريافت سيگنال نيست و خود پژوهشگران ستي با فرستادن سيگنال هايي به فضا (در صورت وجود هوش فرا زميني) انهارا از وجود ما مطلع ميكنند.

در مورد فاصله نزديكترين تمدن فرازميني به زمين دانشمندان به دو دسته تقسيم ميشوند عده اول (دانشمندان بدبين) تعداد تمدن در كهكشان (عدد N در معادله دريك) را يك ميدونند يا به عبارت ديگر ماكاملا تنها هستيم
    اما گروه دوم با فرادي مثل كارل ساگان پيشنهاد ميكنند كه عدد N ميتواند يك مليون باشد با توجه به نظريه اين گروه به راحتي ميتوان فهميد نزديك ترين تمدن كهكشاني به ما در حدود فاصله 100 سال نوري از ما قرار دارد
    با اين وجود دريك عدد N را براي محاسباتش 10000 تمدن پيش بيني كرد كه اگر حق با دريك باشد نزديك ترين همسايه ما حدود 500 تا 1000 سال نوري ازما فاصله دارد.
    امضای ایشان
    در زمین عشقی نیست!!!
    آسمان را دریاب
    ....

9. 8 کاربر مقابل از Astro_M111 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #35
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Astro_M111 نمایش پست ها
    در مورد تاريخچه پروژه SETI(جستجو برای موجودات فضایی هوشمند) اين رو بايد بدونيم كه درسال 1960 دانشمندي به نام فرانك دريك(موسس ستي) با يك تلسكوپ راديويي كه به سمت 2ستاره نزديك اپسيلون نهر وتاو قيطس نشونه رفته بود اولين پرو‍ژه براي يافتن سيگنال هاي هوش فرازميني رو انجام داد البته با اين كه چيزي به جز صداي امواج به گوشش نرسيد ولي كار خودش رو ادامه داد و به اين جا رسيد كه الان مشاهده ميكنيم
    پرو‍ژه ستي به طور اماتوري هم اجرا ميشه :1)SETI@home و2) SETI league(ليگ ستي)
    اما چيزي كه مهم هست اينه كه پروژه ستي فقط به دنبال دريافت سيگنال نيست و خود پژوهشگران ستي با فرستادن سيگنال هايي به فضا (در صورت وجود هوش فرا زميني) انهارا از وجود ما مطلع ميكنند.

در مورد فاصله نزديكترين تمدن فرازميني به زمين دانشمندان به دو دسته تقسيم ميشوند عده اول (دانشمندان بدبين) تعداد تمدن در كهكشان (عدد N در معادله دريك) را يك ميدونند يا به عبارت ديگر ماكاملا تنها هستيم
    اما گروه دوم با فرادي مثل كارل ساگان پيشنهاد ميكنند كه عدد N ميتواند يك مليون باشد با توجه به نظريه اين گروه به راحتي ميتوان فهميد نزديك ترين تمدن كهكشاني به ما در حدود فاصله 100 سال نوري از ما قرار دارد
    با اين وجود دريك عدد N را براي محاسباتش 10000 تمدن پيش بيني كرد كه اگر حق با دريك باشد نزديك ترين همسايه ما حدود 500 تا 1000 سال نوري ازما فاصله دارد.
    به نظر من در جهان حیات بوفور وجود داره و شاید از این لحاظ جزء دسته ی افراد بسیار خوشبین باشم. اما در مورد حیات هوشمند چند عامل باعث شده با وجود احتمال زیادی که به وجود داشتنشون دارم اما حداقل احساس کنم که ما در مجموعه ی ستارگان همسایه خورشید تنهاییم. اگه تمدنی در این نزدیکی هاست پس چرا تابحال به منظومه ما سفر نکردن؟ چرا در طول تاریخ هیچ اثری از مسافران فضایی نیست؟ چرا حتی یک سیگنال رادیویی از اونها دریافت نکردیم؟ آیا ما واقعاً تنهاییم؟ البته شاید هم اونها از لحاظ تمدن هنوز به مرحله ایی نرسیده باشن که بتونن با ما ارتباط برقرار کنن و مهمتر اینکه از زمان استقرار رادیو تلسکوپها در زمین زمان زیادی نمیگذره. ولی با این حال هر لحظه که از ثبت این سیگنال های خالی میگذره احساس تنهایی بیشتر میشه؟ مطمئناً تمدن هایی بسیار پیشرفته تر از ما وجود دارن. ولی واقعاً نزدیکترین تمدن پیشرفته به ما مگر کجاست؟ چقدر دوره که نتونسته به منظومه ما سفر کنه؟ این همه ستاره و این همه کهکشان؛ فقط دو نتیجه میشه گرفت: یا هیچ راهی برای سفرهای دوردست بین ستاره ای وجود نداره و یا اینکه ما واقعاً در سکوت عظیم کائنات تنهاییم. چه حیف! هر کدام را انتخاب کنید تنهاییم!
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

11. 7 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #36
    کاربر طلایی عکاسی
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    شماره عضویت
    2817
    تشکر شده 13,336 بار در 1,103 ارسال

درود بر دوستان

این چند صفحه رو خوندم و چیزی که تقریبا توی همه مطالب مشترک هستش اینه که ما داریم دنبال چیزی میگردیم که توقع داریم در بعدهای زمانی و مکانی که ما میشناسیم باشه!
    اگر موجوداتی وجود داشته باشن که بتونن در ابعادی غیر از اونها که مامیشناسیم زندگی کنن، همه فرضیات در مورد پروژه های که فرمودید به هم میریزه!
    یه مورد دیگه اینکه ( البته به نوعی با مورد اول مرتبط هستش ) ما داریم همه چی رو با حواس خودمون میسنجیم!! این غیر منطقیه!
    اصلا حیات هوشمند یعنی چی!؟
    مثال ها و توضیحات همه دوستان رو خوندم و چیزی که قبول ندارم اینه که همه چی رو داریم با علم محدود خودمون میسنجیم! از انواع هوش گرفته تا ...
    یه مثال میزنم:
    به نظر شما یه شپش انسان رو به عنوان یک موجود هوشمند میشناسه و با خودش میگه یه حیات هوشمند فراشپشی وجود داره!؟
    یا اینکه فقط آثار وجود مارو با ضربه هایی که میخوره توی سرش میبینه و اصلا فکرشم نمیکنه که این ضربه ممکنه از یه ماشین بسیار هوشمند تر از خودش و کاملا آگاهانه بخوره توی سرش!؟

چرا فکر میکنید این حیات فرازمینی باید موجودی باشه با ابعادی که ما بتونیم درکش کنیم!؟
    ما بیخ گوش اون شپشه هستیم ولی فکر نمیکنیم مارو به عنوان یه موجود زنده در کنار خودش ببینه که مثلا از خودش کامل تره!!

شاید این حیاتی که دارید در موردش کنکاش میکنید بیخ گوشتون باشه و نتونید با حواستون درکش کنید!
    شاید راه های ارتباطی این حیات، فراتر از امواجی که مامیشناسیم و داریم دنبالشون میگردیم باشه!

آیا اون شپشه میتونه درک کنه که ما ادمها رادیو داریم؟!

پس ما هم نمیتونیم درک کنیم اون حیات ( اگه وجود داشته باشه ) چی داره که بخوایم دنبالش بگردیم.

ادامه داره...
    امضای ایشان
    ما را، نه غم دوزخ است و
    نه حرص بهشت...

13. 15 کاربر مقابل از farshad عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #37
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1764
    تشکر شده 4,023 بار در 349 ارسال

اتفاقا منطقيه!
    ضمن تشكر از جناب فرشاد بخاطر چالش جديدي كه به بحث وارد كردن!
    كاملا منطقي است كه براي حل هر مسئله اي ما به داشته هامون تكيه كنيم و اولين قدم را با شناخت قابليتها و ويژگيهاي خودمون بر داريم. ما مجبوريم همه چيز را با بقول شما علم محدود خودمان بسنجيم چون قرار است بحث بر مبناي علم پيش برود نه تخيل و رويا! اگر چه كم نبوده مواردي كه تخيلات راهگشاي انسان بوده است.

پس ما هم نمیتونیم درک کنیم اون حیات ( اگه وجود داشته باشه ) چی داره که بخوایم دنبالش بگردیم.
    خوب پس با اين حساب بحث به نتيجه ي منطقي نخواهد رسيد!!!
    مگر اينكه شما در *ادامه داره... *ما را در جريان نظراتتون بگذاريد...
    ویرایش توسط gissoo : 08-02-2012 در ساعت 11:39 PM
    امضای ایشان
    مرگ اگر مرگ است آيد پيش من
    تا كشم خوش در كنارش تنگ تنگ

من از او جانی برم بی رنگ و بو
    او ز من دلقی ستاند رنگ رنگ

15. 12 کاربر مقابل از gissoo عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #38
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    کاربر برگزیده زمستان 91
    شماره عضویت
    1461
    تشکر شده 2,676 بار در 337 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط farshad نمایش پست ها
    درود بر دوستان

این چند صفحه رو خوندم و چیزی که تقریبا توی همه مطالب مشترک هستش اینه که ما داریم دنبال چیزی میگردیم که توقع داریم در بعدهای زمانی و مکانی که ما میشناسیم باشه!
    اگر موجوداتی وجود داشته باشن که بتونن در ابعادی غیر از اونها که مامیشناسیم زندگی کنن، همه فرضیات در مورد پروژه های که فرمودید به هم میریزه!
    یه مورد دیگه اینکه ( البته به نوعی با مورد اول مرتبط هستش ) ما داریم همه چی رو با حواس خودمون میسنجیم!! این غیر منطقیه!
    اصلا حیات هوشمند یعنی چی!؟
    مثال ها و توضیحات همه دوستان رو خوندم و چیزی که قبول ندارم اینه که همه چی رو داریم با علم محدود خودمون میسنجیم! از انواع هوش گرفته تا ...
    یه مثال میزنم:
    به نظر شما یه شپش انسان رو به عنوان یک موجود هوشمند میشناسه و با خودش میگه یه حیات هوشمند فراشپشی وجود داره!؟
    یا اینکه فقط آثار وجود مارو با ضربه هایی که میخوره توی سرش میبینه و اصلا فکرشم نمیکنه که این ضربه ممکنه از یه ماشین بسیار هوشمند تر از خودش و کاملا آگاهانه بخوره توی سرش!؟

چرا فکر میکنید این حیات فرازمینی باید موجودی باشه با ابعادی که ما بتونیم درکش کنیم!؟
    ما بیخ گوش اون شپشه هستیم ولی فکر نمیکنیم مارو به عنوان یه موجود زنده در کنار خودش ببینه که مثلا از خودش کامل تره!!

شاید این حیاتی که دارید در موردش کنکاش میکنید بیخ گوشتون باشه و نتونید با حواستون درکش کنید!
    شاید راه های ارتباطی این حیات، فراتر از امواجی که مامیشناسیم و داریم دنبالشون میگردیم باشه!

آیا اون شپشه میتونه درک کنه که ما ادمها رادیو داریم؟!

ادامه داره...
    سلام
    ببخشید اینو هم باید بدونیم که ما شپش نیستیم
    ما انسانی هستیم که عقل محدودی داریم ولی میتونیم باهاش یه تحقیقاتی انجام بدیم و وسایلی رو بسازیم که بتونیم باهاش جهان اطراف مون رو درک کنیم پیشرفتی که انسان داشته رو میتونیم کاملا درک کنیم پس اگه بنا به گفته ی شما اگه هوش فرازمینی در اطراف ما باشه باید اثراتش رو در پیرامون خودمون حس کنیم حتی پشه هم این مطلب رو درک میکنه و همیشه در یک تقابل در سود و زیان هستش یا خون ما رو میخوره یا کشته میشه پس ماهم باید اثرات اونارو درک کنیم
    امضای ایشان

به یاد ستار خان یگانه قهرمان آزادی ایران

17. 7 کاربر مقابل از nakhodaye aseman عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #39
    کاربر طلایی عکاسی
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    شماره عضویت
    2817
    تشکر شده 13,336 بار در 1,103 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط nakhodaye aseman نمایش پست ها
    سلام
    ببخشید اینو هم باید بدونیم که ما شپش نیستیم
    ما انسانی هستیم که عقل محدودی داریم ولی میتونیم باهاش یه تحقیقاتی انجام بدیم و وسایلی رو بسازیم که بتونیم باهاش جهان اطراف مون رو درک کنیم پیشرفتی که انسان داشته رو میتونیم کاملا درک کنیم پس اگه بنا به گفته ی شما اگه هوش فرازمینی در اطراف ما باشه باید اثراتش رو در پیرامون خودمون حس کنیم حتی پشه هم این مطلب رو درک میکنه و همیشه در یک تقابل در سود و زیان هستش یا خون ما رو میخوره یا کشته میشه پس ماهم باید اثرات اونارو درک کنیم
    درود بر شما

من کی چنین جسارتی کردم که بگم ما شپشیم!؟
    من فقط خواستم مقایسه ای بکنم برای درک بهتر موضوع.
    جهت توضیح بیشتر عرض کنم که اتفاقا رابطه ما و شپش به مراتب نزدیکتر از رابطه ما و موجودات فرازمینی هستش!
    ما و شپش ها در یک بعد مکانی زندگی میکنیم، در صورتی که شاید موجودات فرازمینی بافرض وجود، در ابعاد دیگری که برای ماناشناخته هست زندگی کنن و شناسایی اونها با ابزار و حواس ما در حد غیرممکنه!
    نمیخوام کسی رو نا امید کنم و خودم رو هم در حدی نمیدونم که بگم صاحب نظر هستم در این قضیه...
    اما:
    فرمودید شپش ها کشته میشن پس در نتیجه اثر مارو درک میکنن و ما هم باید اثر اونهارو درک کنیم
    آیا شما مطمئن هستید که وقتی شپشی با ضربه آدمی میمیره خودش و یا دوستاش متوجه میشن که یک انسان برای دفاع از خودش اونهارو کشته و این رو به همین شکل درک میکنن!؟
    و یا فقط متوجه میشن که بر اثر حادثه ای که نمیدونن چیه مردن!؟
    لازمه اینکه شپش درک کنه چرا و چطور مرده اینه که تا حدی به ماهیت وجودی انسان آگاهی داشته باشه ...من فکر نمیکنم اصلا شپش ها به ما انسان ها فکر کنن و بخوان سعی کنن درکمون کنن!!

البته در این مورد که میفرمائید ما عقل محدودی داریم و از شپش جلوتریم باهاتون موافقم ولی مسئله اینجاست که این عقل و حواس ما که در دنیای زمینی خودمون از همه برتر میدونیمش، در تقابل با حواس حیات فرازمینی چه وضعیتی داره!؟

اون دیسک های طلایی که به فضا ارسال شده در صورتی پیام مارا به گوش حیات فرازمینی خواهد فرستاد که حواس اونها از جنس حواس ما باشه!

شما چقدر مطمئنی که مثلا موجودات تک سلولی اعماق اقیانوس ها در صدد ارتباط با ما نیستن!؟ ( دقت داشته باشید که ما اونهارو تک سلولی میدونیم چون نتونستیم بیشتر از این جلو بریم.شاید در درون همان تک سلولی ها دنیایی عظیم قرار داشته باشد !! )
    حالا آیا فکر میکنید ممکنه روزی اون تک سلولی ها بتونن پیامشون رو به ما برسونن؟! ممکنه البته ولی بسایر بعید مینماید!!!
    چون جنس حواس ما با جنس حواس اونها تفاوت داره ( البته باز هم این مثال گویای کامل نسبت ما با فرازمینی ها شاید نباشه )

معمولا توی فیلم های تخیلی موجودات فرازمینی در اندازه و ابعادی که ما میشناسیم ظاهر میشن و راه های ارتباط برقرار کردنشون هم کم و بیش شبیه ماست !

حرف من اینه که شاید اصلا این طور نباشه و ما داریم بیراهه میریم و حیات فرازمینی جنسی متفاوت داشته باشه که خارج از قدرت درک حواس ما باشه.
    __________________________________________________ _______________________________________

پ.ن : از اینکه مثال شپشی زدم پوزش میخوام و فقط میخواستم به نوعی نسبت رو مقایسه کنم
    امضای ایشان
    ما را، نه غم دوزخ است و
    نه حرص بهشت...

19. 6 کاربر مقابل از farshad عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #40
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

حيات فرازميني هوشمند         
    نقل قول نوشته اصلی توسط farshad نمایش پست ها
    درود بر شما

من کی چنین جسارتی کردم که بگم ما شپشیم!؟
    من فقط خواستم مقایسه ای بکنم برای درک بهتر موضوع.
    جهت توضیح بیشتر عرض کنم که اتفاقا رابطه ما و شپش به مراتب نزدیکتر از رابطه ما و موجودات فرازمینی هستش!
    ما و شپش ها در یک بعد مکانی زندگی میکنیم، در صورتی که شاید موجودات فرازمینی بافرض وجود، در ابعاد دیگری که برای ماناشناخته هست زندگی کنن و شناسایی اونها با ابزار و حواس ما در حد غیرممکنه!
    نمیخوام کسی رو نا امید کنم و خودم رو هم در حدی نمیدونم که بگم صاحب نظر هستم در این قضیه...
    اما:
    فرمودید شپش ها کشته میشن پس در نتیجه اثر مارو درک میکنن و ما هم باید اثر اونهارو درک کنیم
    آیا شما مطمئن هستید که وقتی شپشی با ضربه آدمی میمیره خودش و یا دوستاش متوجه میشن که یک انسان برای دفاع از خودش اونهارو کشته و این رو به همین شکل درک میکنن!؟
    و یا فقط متوجه میشن که بر اثر حادثه ای که نمیدونن چیه مردن!؟
    لازمه اینکه شپش درک کنه چرا و چطور مرده اینه که تا حدی به ماهیت وجودی انسان آگاهی داشته باشه ...من فکر نمیکنم اصلا شپش ها به ما انسان ها فکر کنن و بخوان سعی کنن درکمون کنن!!

البته در این مورد که میفرمائید ما عقل محدودی داریم و از شپش جلوتریم باهاتون موافقم ولی مسئله اینجاست که این عقل و حواس ما که در دنیای زمینی خودمون از همه برتر میدونیمش، در تقابل با حواس حیات فرازمینی چه وضعیتی داره!؟

اون دیسک های طلایی که به فضا ارسال شده در صورتی پیام مارا به گوش حیات فرازمینی خواهد فرستاد که حواس اونها از جنس حواس ما باشه!

شما چقدر مطمئنی که مثلا موجودات تک سلولی اعماق اقیانوس ها در صدد ارتباط با ما نیستن!؟ ( دقت داشته باشید که ما اونهارو تک سلولی میدونیم چون نتونستیم بیشتر از این جلو بریم.شاید در درون همان تک سلولی ها دنیایی عظیم قرار داشته باشد !! )
    حالا آیا فکر میکنید ممکنه روزی اون تک سلولی ها بتونن پیامشون رو به ما برسونن؟! ممکنه البته ولی بسایر بعید مینماید!!!
    چون جنس حواس ما با جنس حواس اونها تفاوت داره ( البته باز هم این مثال گویای کامل نسبت ما با فرازمینی ها شاید نباشه )

معمولا توی فیلم های تخیلی موجودات فرازمینی در اندازه و ابعادی که ما میشناسیم ظاهر میشن و راه های ارتباط برقرار کردنشون هم کم و بیش شبیه ماست !

حرف من اینه که شاید اصلا این طور نباشه و ما داریم بیراهه میریم و حیات فرازمینی جنسی متفاوت داشته باشه که خارج از قدرت درک حواس ما باشه.
    __________________________________________________ _______________________________________

پ.ن : از اینکه مثال شپشی زدم پوزش میخوام و فقط میخواستم به نوعی نسبت رو مقایسه کنم
    اما این حرفی که شما می زنید با منطق و روند علمی منطبق نیست. ما در جهان علم درباره مسائلی صحبت می کنیم که مشاهده پذیر باشند و درباره مسائل ماورایی و ابعادی که درکی از آنها نداریم نمیشه درستی یا نادرستی گزاره ها را مشخص کرد. این بحث فقط مختص به حیات فرازمینی نیست. شما در هیج مبحث علمی نمی تونید ادعا کنید که ممکنه چیزهایی باشند که ما حس نمی کنیم یا در محدوده درک ما نیست. به همین دلیل مجبوریم که در مورد مسائلی صحبت کنیم که از آنها آگاهی داریم. بقیه اش به نوعی حدس و گمان محسوب میشه و دیگه مبنای علمی نداره.

21. 11 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 4 از 12 نخستنخست 12345678 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع