صفحه 2 از 12 نخستنخست 123456 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 , از مجموع 112

موضوع: حيات فرازميني هوشمند

1. Top | #1
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    39
    تشکر شده 1,121 بار در 109 ارسال

Exclamation حيات فرازميني هوشمند

چند وقت پيش يكي از دوستانم ازم خواست يكبار ديگه ششمين سمفوني بتهوون رو گوش بدم.بهم گفت:فوق العادست و يكي از عميق ترين و زيباترين اثاريه كه تا حالا گوش دادم.گفتم:نظر اكثر منتقد هايي روكه نظراتشون رو خوندم اين بوده كه سمفوني شش بتهوون با تمام عظمتش در مقابل پنجمين سمفوني و هفتمين سمفونيش خيلي حرفي براي گفتن نداره.دوستم جواب جالبي به من داد.گفت:
    "دو نوع نقد داريم،يك نقد تكنيكي و يك نقد هنري.مسلما يك منتقد موسيقي در مورد قوانين ساخت و تكنيك اهنگسازي خيلي از ما شايسته تره و بايد حرفش رو سند دونست اما در مورد نقد هنري ما هيچ فرقي با كسي كه عمرش رو رو موسيقي گذاشته نداريم.ما ازاديم بگيم خوشمون اومد يا بدمون اومد"
    صحت و سقم نظر دوستم در مورد هنر بماند اما به نظرم در مورد علم مدرن اين حرف صحت داره.خيلي جا ها دانشمندان صرفا يك نتيجه گيري منطقي انجام ميدن و از اونجايي كه ما هم اينكارو ميتونيم انجام بديم اين اجازه رو داريم كه نظرشون رو بيشتر بررسي كنيم و راحت نپذيريم.
    (عذر ميخوام بابت مقدمه ي طولاني بي ربط به نجوم)

امروز همه جا صحبت از حيات فرا زميني هوشمنده.عده اي واقعا نگران اين هستند كه موجودات بيگانه ي پيشرفته اي به ما حمله كنند و نسل انسان رو منقرض كنند.هزينه اي كه اختصاص داده شده تا وويجر 1 و 2 ديسك هاي طلايي همراه خودشون داشته باشند كه اطلاعات ما رو به موجودات هوشمند فضا برسونن.فيلم هاي خيلي زيادي در مورد جنگ ما با ساكنان فضا ساخته شده و...

اما با اين وجود به نظرم ما اين حق رو داريم كه به اين راحتي ها اين رو نپذيريم.در پست بعد دليلم رو ارائه ميدم.
    (هدفم از ايجاد اين تاپيك اينه كه سعي كنيم به يك نتيجه در مورد حيات هوشمند برسيم.مهم نيست اين نتيجه چيه.ميتونيم نظراتمون رو بگيم يا داده ي معتبري به اطلاعات پايمون اضافه كنيم كه نتيجه گيري ما رو كمك كنه)
    ویرایش توسط Esmaeilpour : 07-26-2012 در ساعت 09:48 AM
    امضای ایشان
    بکش ای دل چراغت را که خورشیدست در سرسو/بهل یعقوب پیراهن عزیز مصر رویت شد

2. Top | #11
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    39
    تشکر شده 1,121 بار در 109 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط پیمان اکبرنیا نمایش پست ها
    فکر کنم این تاپیک دیگه محل مناسبی برای بحث تکامل نباشه. شاید بهتر باشه تاپیکی با نام تکامل ایجاد کنیم و از یک زیست شناس دعوت کنیم برامون کامل توضیح بدهند
    من هم موافقم...
    منظورم از ذكر دايناسور ها صرفا اين بود كه قدمت حيات غير تك سلولي رو بيان كرده باشم.
    به نظرم يك سري چيز ها رو هركاري هم بكنيم نميشه حاصل تكامل دونست و متصور شد كه حيوانات هم روزي به اون برسند.چيزي كه در پست قبل ذكر كردم هنره.يك دلفين كوچكترين دركي از هنر ميتونه داشته باشه...البته مي تونيم بگيم بله ميتونه داشته باشه.اگر اين كه گياهان در كنار موسيقي رشد بهتري دارند و امثال اين اخبار رو بپذيريم اين يعني يك درك هنري كوچك در موجودات ديگر شاهد هستيم(دوستان فكر نكنيد با خودم در گيري دارم فقط بعضي وقتها خودم به سوالاتم پاسخ مي دم.)
    واقعا مي تونيم بگيم هنر مختص انسان نيست؟...
    امضای ایشان
    بکش ای دل چراغت را که خورشیدست در سرسو/بهل یعقوب پیراهن عزیز مصر رویت شد

3. 3 کاربر مقابل از Esmaeilpour عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #12
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    کاربر برگزیده زمستان 91
    شماره عضویت
    1461
    تشکر شده 2,676 بار در 337 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط C&P نمایش پست ها
    با تشكر از شما.من هم به دنبال فرمايش اقاي اكبر نيا از دوستان خواهش ميكنم كه داروين رو به تاپيك ديگري واگذار كنند.

اين حرفتون به نظرم تامل برانگيزه و به هيچ عنوان نمي تونم كاملا ردش كنم.اما به دو نكته اشاره ميكنم.
    1-حيات روي كره ي زمين 2.1 ميليارد سال پيش ايجاد شده و 65 ميليون سال پيش دايناسور ها كه نمونه ي كاملي از حيات بودند منقرض شدند.اين در حاليه كه انسان ها فقط 200000 ساله كه روي زمين زندگي ميكنند(منبع :ويكيپديا).اگه فرصت تكامل به اين شكل به انسان داده شده و به بقيه نه چطور اين همه مدت قبل از انسان ها هيچ هوشمندي روي زمين فرمانروايي نمي كرده؟
    2-اجازه بديد قسمتي رو از ويكي پدياي فارسي كپي كنم:
    با توجه به قابلیت‌های بالای مغز انسان در فعالیت‌های سطح بالا مغز انسان به عنوان هوشمندترین مرکز عصبی در بین تمامی گونه‌های حیوانی شناخته می‌شود. در حالی که بسیاری از حیوانات قادر به ساختن ساختارها و استفاده از ابزارهای ساده –بیشتر با استفاده از غریزه یا تقلید- هستند مغز انسان قادر به ساختن ساختارهای بسیار پیچیده و وسیع است و این قابلیت به طور واضحی در طول زمان روشن شده‌است. حتی ابزارها و بناهای ساخته شده به وسیله انسان‌های اولیه هم بسیار پیشرفته‌تر از هر ابزار یا بنایی بودند که به وسیله حیوانات ساخته شده...
    وجود آثار هنری از گذشته‌های دور در آثار هنری پیش از تاریخ تا آثار هنری عصر جدید با بشریت همراه بوده‌است. هنر یک نمود غیر جاندار از رفتار انسان‌ها و یک خصوصیت کلیدی متمایز کننده انسان از گونه‌ها دیگر است. هنر قدمت تاریخی نزدیک به ۳۵٫۰۰۰ سال پیش را دارد، درست زمانی که بشر توانست اندیشیدن را آغاز کند.

اگر اين رو صحيح بدونيم پس انسان ها فرق اساسي تري دارند نسبت به اين كه شانس تكامل داشته اند و بقيه نه و اون فرق در اساسشونه و در چيزيه كه هستند.ومن هم همون چيزي رو كه فقط در وجود انسان هاست مورد بحث قرار ميدم.
    با تشكر
    سلام
    شرمنده جسارت مي كنم البته بهتره بگيم كه حيات به 3/5ميليارد سال پيش بر ميگرده (زيست پيش) و (بيولوژي كمپل) و ما نميتونيم دايناسور هارو نمونه ي كامل از حيات بدونيم چون زندگي پيشرفته اونا به دليل حاكميت شرايط خشك و گرم بر زمين بوده به نظر ميرسه كه حتي در زمان زندگي دايناسور ها هم پستانداران بيشترين سازگاري رو با شرايط داشتن چون بعد عصر يخبندان پستانداران كوچك تونستند تكامل پيدا كننند و پيشرفت كننن
    و در مورد انسان اينم هست كه انسان ها يك نوع نبودن انواع هومو داشتند كه حالا ما آخريش هستيم
    راستي آقاي اكبر نيا فك كنم نظريه ي ميلر همون سال رد شد و نظريه حباب جاي اونو گرفت
    امضای ایشان

به یاد ستار خان یگانه قهرمان آزادی ایران

5. 7 کاربر مقابل از nakhodaye aseman عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #13
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

اول يك نكته رو عرض مي كنم بعد روي اين بحث مي كنم كه قوانين رياضي در اين مورد بجاست يانه.
    نكته ي اول تعميم هست.
    قبل از اين كه بحث من روي قوانين رياضي پايه گذاري شده باشه روي تعميم دادن بنا شده.من در پستم خيلي حرفي از احتمالات نزدم(هرچند عقيده دارم رياضيات در هر كجا كه اسمش رو جهان ميزاريم به يك ميزان حرف براي گفتن داره)من اومدم يكي از اتفاقات اطرافم رو به كل جهان تعميم دادم.هيچ كجا هم انتخاب طبيعي رو زير سوال نبردم.و به طور كلي اساس كل حرفي كه بشر تا كنون زده تعميم دادن بوده.جايي گفته ام كه اصلا اين كه ما جهان رو قانون مند مي دونيم و انتظار داريم محاسباتمون عملي بشن همون تعميم است.تا به حال بي قانوني از جهان نديديم پس جهان رو منظم در نظر مي گيريم:
    http://m51.blogsky.com/1389/05/14/post-54/
    در مورد اين هم كه گفتم عرايضم منافاتي با داروين نداره اينه كه تكامل مسلما انكار ناپذيره(با همين قاعده ي تعميم).اما تكامل به اين شكل رو فقط در انسان شاهد هستيم.زرافه ها هم احتمالا گردنشان دراز تر شده و ماهي ها باله دار شده اند و...اما ايا در طول تاريخ حيات كره ي زمين(كه دوران حيات انسان ها بخش بسيار اندكي از ان است)شاهد تكا مل تا حد انديشمند شدن بوده ايم؟عرضم با تكامل منافاتي ندارد،مي گويم اين خصوصيت(هوشمندي)فقط در انسان ها بوده اما تكامل به هيچ وجه!
    اما در مورد رياضيات:
    رياضيات علم استدلال انسان است.در شبانه روز به شدت از ان استفاده مي كنيم.نه ما.هر انساني.مثلا وقتي مي گوييم "دلم برات تنگ شده بيا خونمون"بدون اينكه بدانيم از رياضي بهره مي بريم كه چون دلم برايت تنگ شده به خانه ي من بيا.اگر رياضيات رو از انسان بگيريم سكوت محض بايد عالم را فرا بگيرد.هيچ فهمي نمي توان كرد،هيچ حرفي نبايد زد.
    و از اين جهت رياضيات هر كجا كه انسان مي خواهد حرف بزند لازم است.جايي نمي توان بي خيال رياضيات شد.در كل هيچ علمي با علم ديگر در تضاد نيست.مگر داده هاي ما اشتباه باشد.اگر تمام داده ها درست بررسي شود مو لاي درز نتيجه ي دانشمنداني كه مي فرماييد نخواهد رفت.به نظرم اين جمله از جرج پولياست:
    ارزش هر علم به اندازه ي بهره ايست كه از رياضي ميبرد.
    با تشكر
    خوشحالم از اینکه شما با نظریه داروین موافقید. اما در مورد ریاضیات خودتون جواب خودتون رو دادید: «مگر داده های ما اشتباه باشد» و این دقیقاً منظور من بود نه اینکه علم ریاضی رو بخوام زیر سوال ببرم. ریاضی پایه و اساس تمام علومه و به قول گالیله «جهان یک زبان بیشتر ندارد و آن ریاضیات است». اما مشکل اینجاست که ما در این مورد زبان ریاضی جهان رو داریم اشتباه ترجمه میکنیم. هیچ وقت نمیشه گفت که چون نسبت انسان به حیوان 1 به مثلاً 100 میلیونه بنابراین قضیه ی موجود فضایی هوشمند منتفیه، به این دلیل که حیوان آغازگر تکامل انسانه. وقتی شما در یک سیاره حیوان پیدا کنید مسلماً موجود هوشمند رو هم دیر یا زود پیدا خواهید کرد. البته باید به موجودات اون سیاره فرصت تکامل رو بدید. انگار نهالی رو که هنوز بزرگ نشده انتظار داشته باشیم میوه بده و چون اون سال میوه نداد تصور کنیم اون گیاه میوه ای نداره. نه این طور نیست؛ در جهان مسلماً موجودات دیگری هم هستن و موجود هوشمند هم میتونه باشه بشرط اینکه موجودات اون سیاره زمان کافی برای تکامل موجود هوشمند رو سپری کرده باشن. بنابراین از لحاظ ریاضیات اگر بخوایم بررسی کنیم من اینطور میگم:

نشانه هایی از وجود یک مولکول DNA = موجودی هوشمند در چند میلیارد سال آینده

نسبت ریاضیش هم 1 به 1ه. بشرط اینکه زمان به اندازه کافی برای تکامل در دسترس باشه. فکر کنم حالت اصولی تر ریاضیش اینه که اونو با تابع حد نشون بدیم. یعنی مثلاً بگیم تابع سلول زنده اگه زمان به سمت مثلاً 4 میلیارد سال میل کنه اونوقت جواب برابر با موجود هوشمنده.

البته در کل بهتره بجای اینکه ریاضیات عظیمی رو که منجر به تکامل میشه رو بیایم انقدر خلاصه کنیم، در عوض با همون زیست شناسی و بیوشیمی و ... بررسیش کنیم بهتره.

نقل قول نوشته اصلی توسط nakhodaye aseman نمایش پست ها
    راستي آقاي اكبر نيا فك كنم نظريه ي ميلر همون سال رد شد و نظريه حباب جاي اونو گرفت
    نظریه میلر نه تنها رد نشده بلکه در سال 2007 مجدداً تکرار شد و نه تنها نتایج آقای میلر و تأیید کرد بلکه مشخص شد که تعداد اسیدهای آمینه و مواد آلی ساده کشف شده در این آزمایش بمراتب بیشتر از اون چیزیه که آقای میلر عنوان کرده بودند.

نقل قول نوشته اصلی توسط Astro_M111 نمایش پست ها
    مورد بعدی : به وجود آمدن نخستین سلول زنده بر خلاف نظر شما کاملا در حوزه داروینسم قرار دارد
    آنها می گویند که نخستین سلول در زیر حجم عظیمی از آبهای گل آلود و بر اثر تابش نور و وزش بادهای سهمگین، به طور غیرارادی و ناگهان ظاهر شد. وقتی از آنها می پرسید که چگونه چنین چیزی ممکن بوده، آنها می گویند که به شکل معجزه آسایی این اتفاق روی داده است. سپس وقتی می پرسید که چگونه سلول لاشعور توانسته انسان ها، گیاهان و حیوانات را حیات ببخشد، آنها با گفتن این که "اتفاقی" بوده، قضیه را جمع بندی می کنند.

ممنون
    این موضوع که گفتین بوجود اومدن موجود زنده در حوزه تکامل داروینی قرار داره رو کاملاً تأیید میکنم. اما با اون توضیحاتی که دادید کاملاً مخالفم و اصلاً نمیدونم اون رو از کجا آوردید؟ فکر نمیکنم در هیچ جایی چنین خلقت معجزه آسایی رو به تکامل داروینی نسبت داده باشن و دقیقاً برعکس این خلقت معجزه آسا و ظهور ناگهانی موجودات چیزیه که چارلز داروین با اون مبارزه میکرد.

در مورد تکامل سلول زنده علم شیرین بیوشیمی براحتی اونو توجیه میکنه. ساختارهای اصلی مولکول های زیستی همگی براحتی توسط مولکول های معدنی قابل سنتز هستن و این موضوع حتی در آزمایشگاه هم تأیید شده. مسلماً ما نمیتونیم محتوای ظروف آزمایشگاهیمون رو چندین میلیون سال و حتی چند میلیارد سال مورد آزمایش قرار بدیم تا به اولین سلول برسیم اما علم شیمی و یکی از زیرشاخه های اون بنام بیوشیمی بخوبی اونو توجیه میکنن. من نمیتونم تمام بیوشیمی رو اینجا برای شما توضیح بدم و برای فهمیدن موضوع خودتون باید برید دنبالش. فقط همینقدر ساده میگم که مولکول های ساده ای مثل اسیدهای چرب بطور خوبخود در محیط حلال آب در کنار هم قرار میگیرن و لیپوزوم تشکیل میدن که اساس ساختار غشاء سلول هاست. مولکلول های دیگری میتونن مثل اسیدهای چرب در داخل این غشاء قرار بگیرن و کانال ها و منافذ غشاء سلول رو تشکیل بدن. مولکول های زیادی هم میتونن در داخل فضای سلول اولیه قرار بگیرن. به مرور و با گذر زمان انتخاب طبیعی سلولی رو که قابلیت حفظ ساختار بیوشیمایی خودش رو داشته باشه انتخاب میکنه. مولکول dnA میتونه اطلاعات رو در خودش ذخیره کنه و پروتئین های خاص رو سنتز کنه که این پروتئین ها هر کدوم نقش و وظیفه خاصی دارن. خیلی دارم خلاصه میگم و ممکنه اصلاً متوجه نشین و حتی با این مطلب شدیداٌ خلاصه شده هم باز متن داره طولانی میشه. فقط همینو بهتون میگم که علم بیوشیمی براحتی توجیه ش میکنه.

ضمناً بنده از چنین بحث هایی که حالت مشاجره دارن اصلاً خوشم نمیاد و ترجیه میدم دیگه ادامه ندم.
    با تشکر از دوستان ضمناً اگه ناراحتتون کردم هیچ منظوری ته دلم نبود به دل نگیرین.
    فقط یه چی بگم:

به امید روزی که تلاش های ناسا برای یافتن حیات هر چند سلولی در فضا به حقیقت بپیونده.
    به امید دریافت اولین پیام های بین ستاره ای.
    و به امید اولین مسافرت بین ستاره ای.
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

7. 8 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #14
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    4853
    تشکر شده 311 بار در 45 ارسال

من کاملا نظریات داروین و انتخاب طبیعی را قبول دارم
    باید یه مطلب رو بگم که الان بعضی از دانشمندان معتقدند که تمام انواع دایناسور ها منقرض نشدند بلکه برخی از انواع آنها تکامل پیدا کردن و به برخی حیوانات امروزی تبدیل شدن مثلا من توی یه مستند دیدم کهحيات فرازميني هوشمند-chasmosaurus-ma-jpgبه حيات فرازميني هوشمند-rhinob1-jpg تبدیل شده

و یک چیز دیگه این که انواع گوناگونی از انسان ها وجود داشته و این که چند نوع بودن رو دقیقا نمیدونم اما یک گونه که نزدیک به ما بوده نئاندرتال ها بودن بعد راجع به اینکه چی شده که حالا فقط گونه ما مونده دو نظر وجود دارد اول اینکه این انواع انسان طی جنگ هایی که با هم در زمان قبل از تاریخ داشتن نسل هم را منقرض کردن و طی انتخاب طبیعی نوع ما چون قویتر و باهوشتر بوده حفظ شده و نظر دوم اینکه این انواع باهم ازدواج کردند و حاصل انسان کنونیست چون چندین سال پیش فصیل کودکی پیدا شد که حاصل ازدواج یک نئاندرتال و یک انسان از نوع ما بود
    و برای اینکه چطور انواع انسان پدید اومد نظریات مختلفی وجود داره
    یک نظریه میگه که انسان حاصل تکامل معمولیه
    نظریه دیگری میگه که تمام اانواع انسان از آدم و حوا به وجود اومده و بعد طبق یکی از نظریات بالا فقط انسان کنونی باقی مانده
    اگرچه که من نمیتونم نظر بدم ولی به عقیده من انسان کنونی از آدم و حوا به وجود اومده وسایر انواع حاصل روند تکامل بودن که به یکی از دو شکل بالا فقط ما موندیم
    پس امکانش هست که et های دیگری با هوش ما خلق شده باشند یا باهوش کمتر از ما و فطرت تا حدی غریزیتر و بعد مادی بیشتر حاصل تکامل در ورای زمین با باشند
    امضای ایشان
    جهان پر از پلیدیست
    نه به خاطر وجود انسان های بد
    بلکه به خاطر سکوت انسان های خوب

9. 8 کاربر مقابل از نجمه عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #15
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

خب دوستان برای پیشبرد این سوال من یک سوال مطرح می کنم.

به من بگید که هوش چیه و چه تعریفی داره؟ برای این که موجود هوشمند فرازمینی را تعریف کنیم اول باید ببینیم به چه موجودی می گویند هوشمند؟

پس سوال اینه که هوش چیه؟ آیا انواعی از هوش داریم؟ اگر بله چه انواعی هستند و مبنای این تقسیم بندی ها چیه؟

در منابع بگردید و جواب این سوال را اینجا بنویسید

فقط لطفا سعی کنید چند مطلب بخونید و بعد اینجا به صورت جمع آوری شده و خلاصه شده برای بقیه هم تعریف کنید که قابل خوندن و فهم باشه

11. 8 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #16
    کاربر ممتاز
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    737
    تشکر شده 3,855 بار در 697 ارسال

با تشكر از شما.من هم به دنبال فرمايش اقاي اكبر نيا از دوستان خواهش ميكنم كه داروين رو به تاپيك ديگري واگذار كنند.

اين حرفتون به نظرم تامل برانگيزه و به هيچ عنوان نمي تونم كاملا ردش كنم.اما به دو نكته اشاره ميكنم.
    1-حيات روي كره ي زمين 2.1 ميليارد سال پيش ايجاد شده و 65 ميليون سال پيش دايناسور ها كه نمونه ي كاملي از حيات بودند منقرض شدند.اين در حاليه كه انسان ها فقط 200000 ساله كه روي زمين زندگي ميكنند(منبع :ويكيپديا).اگه فرصت تكامل به اين شكل به انسان داده شده و به بقيه نه چطور اين همه مدت قبل از انسان ها هيچ هوشمندي روي زمين فرمانروايي نمي كرده؟
    2-اجازه بديد قسمتي رو از ويكي پدياي فارسي كپي كنم:
    با توجه به قابلیت‌های بالای مغز انسان در فعالیت‌های سطح بالا مغز انسان به عنوان هوشمندترین مرکز عصبی در بین تمامی گونه‌های حیوانی شناخته می‌شود. در حالی که بسیاری از حیوانات قادر به ساختن ساختارها و استفاده از ابزارهای ساده –بیشتر با استفاده از غریزه یا تقلید- هستند مغز انسان قادر به ساختن ساختارهای بسیار پیچیده و وسیع است و این قابلیت به طور واضحی در طول زمان روشن شده‌است. حتی ابزارها و بناهای ساخته شده به وسیله انسان‌های اولیه هم بسیار پیشرفته‌تر از هر ابزار یا بنایی بودند که به وسیله حیوانات ساخته شده...
    وجود آثار هنری از گذشته‌های دور در آثار هنری پیش از تاریخ تا آثار هنری عصر جدید با بشریت همراه بوده‌است. هنر یک نمود غیر جاندار از رفتار انسان‌ها و یک خصوصیت کلیدی متمایز کننده انسان از گونه‌ها دیگر است. هنر قدمت تاریخی نزدیک به ۳۵٫۰۰۰ سال پیش را دارد، درست زمانی که بشر توانست اندیشیدن را آغاز کند.

اگر اين رو صحيح بدونيم پس انسان ها فرق اساسي تري دارند نسبت به اين كه شانس تكامل داشته اند و بقيه نه و اون فرق در اساسشونه و در چيزيه كه هستند.ومن هم همون چيزي رو كه فقط در وجود انسان هاست مورد بحث قرار ميدم.
    با تشكر
    با تشکر از آقای اکبرنیا که سولی رو مطرح کردن که از ابتدای موضوع بر آن بودم که بپرسم ، موجود هوشمند کیست ؟
    و بعد طبق اطلاعاتی که من دارم جدایی سیر تکاملی انسان و میمون ها ی دیگر به گستره ی 4 تا 5 میلیون سال برمیگرده .

به شخصه باید بگویم گاه احساس میکنم همانطور که در متن اشاره شد ملاک هوشمندی بشریت از آنجایی شروع میشود که برای نخستین بار بر دهانه ی غارها نقش هایی زدند و هنر را نمایان ساختند.یعنی همان حدود40هزار سال . جز این تفاوت یعنی هنر تفاوت دیگر میان انسان و میمون ها ی بزرگ بسیار کم خواهد بود تا آنها را در طبقه بندی جدای از انسان ها بگنجانیم .
    امضای ایشان
    مستقبل این مجلس جز قصه ماضی نیست
    تا صبحدم محشر دی خفته به فرداها

13. 5 کاربر مقابل از solh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #17
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط پیمان اکبرنیا نمایش پست ها
    خب دوستان برای پیشبرد این سوال من یک سوال مطرح می کنم.

به من بگید که هوش چیه و چه تعریفی داره؟ برای این که موجود هوشمند فرازمینی را تعریف کنیم اول باید ببینیم به چه موجودی می گویند هوشمند؟

پس سوال اینه که هوش چیه؟ آیا انواعی از هوش داریم؟ اگر بله چه انواعی هستند و مبنای این تقسیم بندی ها چیه؟

در منابع بگردید و جواب این سوال را اینجا بنویسید

فقط لطفا سعی کنید چند مطلب بخونید و بعد اینجا به صورت جمع آوری شده و خلاصه شده برای بقیه هم تعریف کنید که قابل خوندن و فهم باشه
    بحث خیلی جالبیه. متأسفانه بنده بخاطر یکسری فعالیت های دیگه وقت ندارم در این خصوص پست بذارم اما یه نکته ای در این مورد به نظرم رسید گفتم عنوان کنم. اونهم اینکه خیلی از افراد به اشتباه تصور میکنن که دلیل بیشتر بودن هوش انسان نسبت به جانوران دیگه اندازه بزرگتر مغز انسانه این در حالیه که جانوران دیگه ای با مغزی بسیار بزرگتر هم وجود دارن اما بهیچ وجه به اندازه انسان باهوش نیستن (مانند فیل ها، 5 کیلوگرم و نهنگ عنبر، 8 کیلوگرم - برای مقایسه مغز انسان فقط 1.5 کیلوگرم وزن داره). اگه یکی از دوستان بتونه در مورد مقایسه ابعاد و اندازه مغز انسان و جانوران و میزان هوش اونها تحقیق کنه خیلی جالب میشه.
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

15. کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

16. Top | #18

عنوان کاربر
    شماره عضویت
    17
    تشکر شده 12,423 بار در 1,283 ارسال

چه بحث عجیبی اینجا شده کلی لذت بردیییم
    در یک تعریف ساده به موجودی میگند دارای هوش که بنا بر داده هایی که بهش بدیم بتونه تجزیه و تحلیل کنه و نتیجه ی دلخواه رو بگیره!
    هواس 5گانه انسان به علاوه ی 2 حس متافیزیکی که در انسان وجود دارد هوش انسان را شامل میشود. که مغز از تحلیل این منابع داده میتواند حرکت های درست را در مقعیت های درست انجام بده!
    اما خب این چه ربطیبه هوش فرا زمینی داره؟
    هرچند من به هوش فرازمینی اعتقاد زیادی ندارم و اصلا چه اصراریه که ما ثابت کنیم که موجوداتی هوشمند در کرات دیگه زندگی میکنند؟!
    ما درکره ی زمین همه انسانیم و از یک نوع هستیم ولی یک روز خوش کناره هم دیگه نداریم حالا تصور کنید مجوداتی هوشمند در کراتی دیگه پیدا بشند به نظرم بعدش دیگه سنگ رو سنگ بند نمیشه
    امضای ایشان
    [CENTER][COLOR="navy"][B]as days and nights,
    would pass me by
    i tell myself that i was waiting for a sign
    then she appeared,
    a love so fine,
    my valentine[/B]
    [/COLOR]:ORLY::ORLY::ORLY::ORLY:

[/CENTER]

17. 3 کاربر مقابل از yperseusy عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #19
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    4949
    تشکر شده 111 بار در 19 ارسال

در برسی سوال آقای اکبر نیا (موجود هوشمند کیست؟؟) می تونیم جانوران دیگری رو که به پردازش اطلاعات محیط می پردازند تحلیل کنیم ،
    مثلا وال.
    وال ها مغز بزرگی دارن که احتمال داده شده بیشتر قشر مخ اون ها به تحلیل داده های شنوایی که برای برقراری ارتباط اون ها است می پردازه، حالا این سوال پیش میاد که همان طور که solh فرمودن آثار ابتدایی هوش مربوط به نقاشی روی غار هاست و بنا به فرمایش mohsen4465 به چنین موجوداتی با اینکه به پردازش اطلاعات محیط می پردازند با هوش گفته نمیشه؟؟؟

نقل قول نوشته اصلی توسط yperseusy نمایش پست ها
    چه بحث عجیبی اینجا شده کلی لذت بردیییم
    در یک تعریف ساده به موجودی میگند دارای هوش که بنا بر داده هایی که بهش بدیم بتونه تجزیه و تحلیل کنه و نتیجه ی دلخواه رو بگیره!
    هواس 5گانه انسان به علاوه ی 2 حس متافیزیکی که در انسان وجود دارد هوش انسان را شامل میشود. که مغز از تحلیل این منابع داده میتواند حرکت های درست را در مقعیت های درست انجام بده!
    اما خب این چه ربطیبه هوش فرا زمینی داره؟
    هرچند من به هوش فرازمینی اعتقاد زیادی ندارم و اصلا چه اصراریه که ما ثابت کنیم که موجوداتی هوشمند در کرات دیگه زندگی میکنند؟!
    ما درکره ی زمین همه انسانیم و از یک نوع هستیم ولی یک روز خوش کناره هم دیگه نداریم حالا تصور کنید مجوداتی هوشمند در کراتی دیگه پیدا بشند به نظرم بعدش دیگه سنگ رو سنگ بند نمیشه
    پس به نظر شما هوش به انسان اختصاص نداره؟؟ چون علاوه برانسان بقیه ی پریمات ها(میمون ها ولمور ها) هم چنین رفتری رو که حل مساله نام داره رو دارن!!

19. Top | #20
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1764
    تشکر شده 4,023 بار در 349 ارسال

حيات فرازميني هوشمند         
    نقل قول نوشته اصلی توسط mohsen4465 نمایش پست ها
    بحث خیلی جالبیه. متأسفانه بنده بخاطر یکسری فعالیت های دیگه وقت ندارم در این خصوص پست بذارم اما یه نکته ای در این مورد به نظرم رسید گفتم عنوان کنم. اونهم اینکه خیلی از افراد به اشتباه تصور میکنن که دلیل بیشتر بودن هوش انسان نسبت به جانوران دیگه اندازه بزرگتر مغز انسانه این در حالیه که جانوران دیگه ای با مغزی بسیار بزرگتر هم وجود دارن اما بهیچ وجه به اندازه انسان باهوش نیستن (مانند فیل ها، 5 کیلوگرم و نهنگ عنبر، 8 کیلوگرم - برای مقایسه مغز انسان فقط 1.5 کیلوگرم وزن داره). اگه یکی از دوستان بتونه در مورد مقایسه ابعاد و اندازه مغز انسان و جانوران و میزان هوش اونها تحقیق کنه خیلی جالب میشه.
    بين هوش يا iq وبزرگي مغز نسبت به وزن كل بدن رابطه ي مستقيمي وجود دارد، مثلا نسبت ميانگين وزن ماهي به وزن كل بدنش يك به 5000، در پرندگان يك به 220، در پستانداران يك به 180 ودر انسان يك به 50 است.
    البته هوش هر فرد تحت تاثير عوامل محيطي و اكتسابي، ژنتيكي و... قرار دارد كه باعث ميشود فردي با مغز كوچك ضريب هوشي بالايي داشته باشد.
    امضای ایشان
    مرگ اگر مرگ است آيد پيش من
    تا كشم خوش در كنارش تنگ تنگ

من از او جانی برم بی رنگ و بو
    او ز من دلقی ستاند رنگ رنگ

20. 7 کاربر مقابل از gissoo عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 2 از 12 نخستنخست 123456 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع