صفحه 2 از 6 نخستنخست 123456 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 , از مجموع 55

موضوع: چگونه و از کجا المپیاد را شروع کنیم ؟

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای ويكی نجوم
    شماره عضویت
    960
    تشکر شده 6,841 بار در 934 ارسال

Talking چگونه و از کجا المپیاد را شروع کنیم ؟

خوب احتمالا هنگامی که خواسته اید برای المیپاد نجوم مطالعه ی خود را شروع کنید حتما در ابتدا با مشکل روبه رو خواهید شد و شاید حتی از خواندن برای المپیاد منصرف شوید .

اینهمه فرمول ، سینوس ها و کسینوس های بی معنا ، درک ناصحیح از سوال شاید شمارا هم عاصی کرده باشد یا حتی مجبور شوید قید المپیاد نجوم را بزنید و دیگر مطالعه نداشته باشید که خیلی بعید است .

ما در این تاپیک قصد داریم به طور کلی به بررسی راهکار های مقابله با اینطور سردرگمی ها بپردازیم تا شاید شما و من المپیادی در ابتدای المپیاد با مشکل کم تری روبه رو شویم

موفق و پیروز باشید .

2. Top | #11
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    7312
    تشکر شده 2,399 بار در 324 ارسال

خيلي ممنون ازهمتون بابت همه ي مطالب.
    من يه راهنمايي مي خواستم.آقاي اكبرنيا شما اونايي كه گفتين همش حله.فقط من سال اولم .اين كه ميگين مباحث رياضي.خب اينا واقعا سختن.من خودم يه چيزايي مي دونم درسطح دبيرستان.ولي آقاي ابراهيميان گفتن كه كافي نيست.نشستم حساب ديفرانسيل وانتگرال بخونم.خودشون نه ولي به قول شما كاربردشون خيلي سخته .من با اين مشكل رياضي چيكار كنم؟از بابت موضوعات ديگه مشكل ندارم. مثلا هاليدي خيلي راحته.فقط رياضي...
    فك كنم اين سؤال تموم سال اوليا باشه...

3. 2 کاربر مقابل از aysa عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #12
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط aysa نمایش پست ها
    خيلي ممنون ازهمتون بابت همه ي مطالب.
    من يه راهنمايي مي خواستم.آقاي اكبرنيا شما اونايي كه گفتين همش حله.فقط من سال اولم .اين كه ميگين مباحث رياضي.خب اينا واقعا سختن.من خودم يه چيزايي مي دونم درسطح دبيرستان.ولي آقاي ابراهيميان گفتن كه كافي نيست.نشستم حساب ديفرانسيل وانتگرال بخونم.خودشون نه ولي به قول شما كاربردشون خيلي سخته .من با اين مشكل رياضي چيكار كنم؟از بابت موضوعات ديگه مشكل ندارم. مثلا هاليدي خيلي راحته.فقط رياضي...
    فك كنم اين سؤال تموم سال اوليا باشه...
    سلام

ببینید برای سال اولی ها یادگیری مشتق و انتگرال لازم نیست دلخواه هست فعلا به نظرم بیشتر روی مثلثات، ریاضی پایه و مفهوم و کاربرد تابع کار کنید. وقتی که رفتید به سال دوم و مطالب ریاضی پایه تون تکمیل شد، برید سراغ حد و مشتق و بعدش انتگرال. اول از کتابهای ساده‌ی دبیرستانی حد و مشتق آغاز کنید و بعدش برید سراغ کتابهای دانشگاهی مثل حساب دفرانسیل و انتگرال توماس یا آدامز.

خلاصه اینکه سال اولی ها اصلا نگران ریاضیات پیشرفته نباشند به تدریج و به مرور باید یاد بگیرید و چون مباحث جدید هست کمی زمان بر و سخته ...

5. 8 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #13
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    7312

نقل قول نوشته اصلی توسط پیمان اکبرنیا نمایش پست ها
    سلام

ببینید برای سال اولی ها یادگیری مشتق و انتگرال لازم نیست دلخواه هست فعلا به نظرم بیشتر روی مثلثات، ریاضی پایه و مفهوم و کاربرد تابع کار کنید. وقتی که رفتید به سال دوم و مطالب ریاضی پایه تون تکمیل شد، برید سراغ حد و مشتق و بعدش انتگرال. اول از کتابهای ساده‌ی دبیرستانی حد و مشتق آغاز کنید و بعدش برید سراغ کتابهای دانشگاهی مثل حساب دفرانسیل و انتگرال توماس یا آدامز.

خلاصه اینکه سال اولی ها اصلا نگران ریاضیات پیشرفته نباشند به تدریج و به مرور باید یاد بگیرید و چون مباحث جدید هست کمی زمان بر و سخته ...
    خيلي خيلي ممنون ولي من مشتق واينارو بلدم همون طوركه گفتم كاربردشون سخته.خوندن كتاب توماس واسه يكي من بدون معلم 6ماه وقت ميخواد.واسه اين ميگم چون ما ازسال دوم المپياد ميديم.
    كلا ميشه اينارو نخونيمو رو بقيه ي قسمت ها تمركز كنيم؟ يعني همه ي قسمت هايي كه گفتين به جز رياضي در حد پيشرفته.

7. 3 کاربر مقابل از aysa عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #14
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    1120

خيلي خيلي ممنون ولي من مشتق واينارو بلدم همون طوركه گفتم كاربردشون سخته.خوندن كتاب توماس واسه يكي من بدون معلم 6ماه وقت ميخواد.واسه اين ميگم چون ما ازسال دوم المپياد ميديم.
    كلا ميشه اينارو نخونيمو رو بقيه ي قسمت ها تمركز كنيم؟ يعني همه ي قسمت هايي كه گفتين به جز رياضي در حد پيشرفته.
    بله اولها نیاز نیست ریاضی پیشرفته را بخونند فعلا سایر مطالب را بخونید ریاضی پیشرفته را بگذارید برای سال دوم

9. 9 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #15
    کاربر ممتاز
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    737
    تشکر شده 3,855 بار در 697 ارسال

توماس فکر نمیکنم زیاد طول بکشه بخونی تازه شما که خیلی چیزا بلدی ، مسائل توماس هم ساده است هم بعضیهاش جالبه اگر مسئله های خودش رو حل کنی فکر نمیکنم باز هم سخت باشه . من تابستان سال اول که میرفتم دوم توماس رو با روزی شاید کمتر از یک ساعت(مطالعه نه مسئله !) یک ماه و نیم تمام کردم (تا آخر فصل توابع نمایی ) بعدش یک ماه و نیم 5 فصل هالیدی خوندم !

نکتش هم همونیه که گفتم سعی کن مسئله های زیادی برای هر بخش حل کنی از خود کتاب ، و اینکه ارتباط برقرار کنی بین مطالبی که خوندی . شما که فیزیک هالیدی رو میخونی اتفاقا میتونی برای خودت مسائل فیزیکی زیادی مثال بزنی که کاربرد حساب دیفرانسیل رو برات واضح کنه .

میتونی یه روز یه بخش رو بخونی ، فرداش مسئله های بخش رو حل کنی ، آخر فصل هم مرور کنی .

در ضمن اینکه ریاضی را خوب یاد بگیرید مخصوصا الان خیلی میتونه در درک شما از مطالب دیگه موثر باشه و البته اون ها رو بسیار شیرین کنه.
    امضای ایشان
    مستقبل این مجلس جز قصه ماضی نیست
    تا صبحدم محشر دی خفته به فرداها

11. 13 کاربر مقابل از solh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #16
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    7312

نقل قول نوشته اصلی توسط solh نمایش پست ها
    توماس فکر نمیکنم زیاد طول بکشه بخونی تازه شما که خیلی چیزا بلدی ، مسائل توماس هم ساده است هم بعضیهاش جالبه اگر مسئله های خودش رو حل کنی فکر نمیکنم باز هم سخت باشه . من تابستان سال اول که میرفتم دوم توماس رو با روزی شاید کمتر از یک ساعت یک ماه و نیم تمام کردم (تا آخر فصل توابع نمایی ) بعدش یک ماه و نیم 5 فصل هالیدی خوندم !

نکتش هم همونیه که گفتم سعی کن مسئله های زیادی برای هر بخش حل کنی از خود کتاب ، و اینکه ارتباط برقرار کنی بین مطالبی که خوندی . شما که فیزیک هالیدی رو میخونی اتفاقا میتونی برای خودت مسائل فیزیکی زیادی مثال بزنی که کاربرد حساب دیفرانسیل رو برات واضح کنه .

میتونی یه روز یه بخش رو بخونی ، فرداش مسئله های بخش رو حل کنی ، آخر فصل هم مرور کنی .
    چشم حتما.بعد يه سؤال ديگه:كل خوندن اون كتاب لازمه؟چون من درحال حاضر هاليدي رو ميخونم.فقط هم تابستونو وقت دارم.مثلا تا آخر فصل توابع نمايي كافيه؟
    دوستان ببخشيد من اگه زياد سؤال مي پرسم!

13. 8 کاربر مقابل از aysa عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #17
    کاربر ممتاز
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    737
    تشکر شده 3,855 بار در 697 ارسال

چشم حتما.بعد يه سؤال ديگه:كل خوندن اون كتاب لازمه؟چون من درحال حاضر هاليدي رو ميخونم.فقط هم تابستونو وقت دارم.مثلا تا آخر فصل توابع نمايي كافيه؟
    دوستان ببخشيد من اگه زياد سؤال مي پرسم!
    فکر کنم اون دیگه به خودت بستگی داره ، راستش الان عقیدم رو در این مورد بهت میگم !

اینکه چقدر اینها مهمه به خودت بستگی داره ، شما حتی اگه فقط محاسبات رو از معلم دبیرستانت در مورد مشتق و انتگرال یاد بگیری به نظر من زیاد هم چیزی برای المپیاد کم نداری ، همونطور که خیلیا که میان المپیاد نمیرن ریاضی بخونن و معلم ها و یا خودشون صرف محاسبات مهم رو بهشون یاد میدن .

اما دو نکته ی دیگه میمونه یکی اینکه اگر شما ریاضیات رو درست بخونی در واقع کار خودت رو در فیزیک و اختر فیزیک راحت کردی ، این دید ریاضی داشتن به مسائل بسیار چیز مهمیه ، گاهی وقتها قشنگ و گاهی وقتها راه بسیار ساده ای برای درک قضایا . که اگر بخایم اونها رو از راه دیگه ای توضیح بدیم برای کسی که درک درستی از مفاهیم ریاضی نداره کار مشکل میشه و شاید ناقص .ولی خوب برای صرف المپیاد شاید نیاز نباشه !

دوم هم اینکه شما که سال اولی هستی نباید از پایه ی قوی دریغ کنی شما با یه پایه ی خوب از ریاضیات و فیزیک زمان رو برای آینده به جای از دست دادن ذخیره میکنی .

چقدر بخونی هم هر چه بیشتر بهتر ، ولی فکر کنم فعلا تا همون حد خوبه .هر وقت دیدی بخشی رو نیاز داری بخونی عموما میشه بقیه رو بدون مقدمه خوند .
    امضای ایشان
    مستقبل این مجلس جز قصه ماضی نیست
    تا صبحدم محشر دی خفته به فرداها

15. 11 کاربر مقابل از solh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #18
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    6369
    تشکر شده 33 بار در 7 ارسال

ميشه لطف كنين بازه ى زمانى سوم رو هم بنويسيد ما ببينيم سال ديگه بايد چيكار كنيم؟
    امضای ایشان
    "نجوم، فراتر رفتن از مرزهاى افق است."
    -ادوين هابل-

17. 3 کاربر مقابل از Kian D عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #19
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    مدال طلای جهانی المپياد نجوم
    شماره عضویت
    3538
    تشکر شده 4,710 بار در 536 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Kian D نمایش پست ها
    ميشه لطف كنين بازه ى زمانى سوم رو هم بنويسيد ما ببينيم سال ديگه بايد چيكار كنيم؟
    منظور از بازه زمانی سوم ، سال سومه ؟! (فرض می کنم جواب مثبته و ادامه می دم)

تو سال سوم ، بهتره کتاب های سطح بالاتری مثل کلپنر و فاولز و ماریون در مکانیک ، برخی از فصول اسمارت مثل فصل 5 ،کتاب های اخترفیزیکی خوب مثل "فاندامنتال" و "مدرن"و "فیلیپس" ، و هم چنین کتاب های کیهانشناسی مثل رایدن یا هارویت یا فصول 29 مدرن رو بخونید.

البته تمامی قسمت های این کتاب ها لازم نیست که خونده بشن و قسمت های زیادی هم هم پوشانی وجود داره بینشون.

صد البته حل مسئله نیز نباید فراموش شود
    امضای ایشان
    عجیب ترین چیزی که تا به حال تو نجوم دیدم نه ابعاد و ارقام ماه و ستاره و فاصله و جرم اجرام کیهانیه و نه اسرار سر به مهر درون سیاهچاله ها !
    اینه که یک علاقه مشترک چه جوری می تونه این همه آدمو با هم آشنا کنه !

19. 12 کاربر مقابل از arashgmn عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #20
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    1120

چگونه و از کجا المپیاد را شروع کنیم ؟         
    با تشکر از آقا آرش بابت توضیحات خوبشون منظور ایشون بازه زمانی سوم طبق چیزی بود که در صفحه قبل تاپیک برای بازه‌های 1 و 2 گفتم. تقریبا همون چیزی که شما هم گفتی یعنی در سال سوم باید چه کنند

خب دوستان من بحث خودم را تموم کنم

در پست قبل گفتم که اگر بازه های زمانی برای مطالعه را 3 بازه در نظر بگیریم (که اختیاری هست البته و قانون نیست). با فرض این که هر بازه بین 8 ماه تا 1 سال زمان برای مطالعه نیاز داره و هدف قبولی در مرحله دوم هست، میریم سراغ بازه ی سوم:

بازه زمانی سوم:

الف: نجوم

در این بازه زمانی لازم هست که سطح خودتون را به مرحله اول المپیاد و حتی کمی بالاتر برسونید. لذا در زمینه نجوم باید مطالب زیر را مطالعه کنید:

-در زمینه اخترفیزیک، با توجه به این که تا الان تقریبا به سطح سوالات مرحله اول رسیدید، باید بروید سراغ مسائل و مطالب کمی پیشرفته تر و چیزهایی که هنوز مطالعه نکردید. مثلا مباحث مربوط به فشار تابشی، ساختار و معادلات داخل ستارگان، معادلات گازهای کامل، قضیه ویریال و کاربردهای گسترده آن، مباحث پیشرفته مربوط به تابش، محاسبات مربوط به خوشه‌های ستاره‌ای و ساختارهای بزرگ ستاره‌ای، محاسبات مربوط به کهکشانها از جمله منحنی سرعت، درخشندگی کهکشان و مطالبی از این دست. همچنین مسائل ترکیبی و کاربردی اخترفیزیک مانند به دست آوردن دمای سیارات، منحنی سرعت ستارگان دوتایی و ... .

- در زمینه کیهان شناسی که در سالهای اخیر مهم شده دوستان باید در مورد تولد جهان، انبساط جهان و قانون هابل، تابش زمینه کیهانی و مباحث مربوط به آن، معادلات بنیادین کیهان شناسی مثل معادله فریدمن و معادله سیال، مفهوم ضریب مقیاس کیهان و کاربردهای آن، مدل سازی‌های مختلف کیهان و اینکه آینده جهان چگونه خواهد بود، هندسه جهان و ... مسلط شوند. کل این مباحث در کتاب آشنایی با کیهان شناسی نوین یا فصل‌های کیهان شناسی کتاب مقدمه‌ای بر اخترفیزیک نوین آمده است.

- در زمینه نجوم کروی باید وارد مباحث محاسباتی و ترکیب آن با مسائل مکانیک سماوی شوید. مثلا چگونگی حرکت سیارات در دایره البروج و به دست آوردن طول دایره البروجی آنها در زمان های مختلف، مفهوم زمان و مسائل مربوط به آن، محاسبات اوقات شرعی، محاسبات نجوم کروی با در نظر گرفتن عواملی مثل شکست، ابیراهی، حرکت تقدیمی، افق منفی (اثر ارتفاع در مسائل نجوم کروی)، مسائلی که در آن ناظر روی سطح زمین متحرک است، مسائلی که در آن زمین را نقطه‌ای فرض نمی کنیم و اختلاف منظر مهم است و همچنین مسائلی که در آن از روی سیاره‌ای دیگر به آسمان نگاه می‌کنیم. مسائل مربوط به ساعت‌های آفتابی و انواع مختلف آن نیز اهمیت دارد

- در زمینه مکانیک سماوی پس از یادگیری معادلات پایستگی انرژی و تکانه در مدارها در بازه زمانی قبل، حال روی معادله کپلر و موقعیت اجسام در مدار بر حسب زمان کاملا کار کنید. معادله‌ی کپلر و یادگیری حل مساله از آن خیلی مهم است. انواع مانورهای بین سیاره‌ای و کلا مانورهای مداری را یاد بگیرید. کاربرد دستگاه‌های مختصات در مسائل مکانیک سماوی و یادگیری معادلات مداری در سه بعد مهم است. سعی کنید مسائل ترکیبی مکانیک سماوی و نجوم کروی را یاد بگیرید.

- در این بازه زمانی باید به طور جدی روی مسائل مرحله دومی کار کنید. خیلی مساله حل کنید و انواع مسائل را ببینید. سعی کنید از خوانده‌های خود شهود کسب کنید. مسائل را تصور و تجسم کنید با حل مسائل مرحله دوم سالهای گذشته و همچنین مسائل آزمونهای آزمایشی و مسائل طرح شده توسط معلمان با سابقه، می‌توانید اعتماد به نفس خودتان را بالا ببرید.

ب: فیزیک

در این بازه زمانی فیزیک شما بیشتر محدود به مسائل مکانیک سماوی خواهد بود که در بالا توضیح داده شد. اگر فرصت دارید مسائل کتابهای مکانیک تحلیلی مثل فولز و ماریون را که مربوط به گرانش و نیروی مرکزی است حل کنید. مطالعه کامل این کتابها لازم نیست شما باید کاربردهای مکانیک در نجوم را بلد باشید و دانسته‌های قبلی خود را تقویت کنید. مسائل را از سه دیدگاه نیرویی، تکانه‌ای و انرژی حل کنید و سعی کنید این سه روش مهم حل مسائل در فیزیک را یاد بگیرید.

ج: ریاضی

در ریاضی سعی کنید کاربردهای مشتق و انتگرال در حل مسائل فیزیک را پیدا کنید و با آنها دوست شوید. دورانهای دستگاه‌های مختصات را یاد بگیرید. سعی کنید در مسائل فیزیکی دید ریاضی پیدا کنید و بر عکس. کار با تابع‌های نمایی و لگاریتمی را به خوبی فرا بگیرید و فرق بین نمودارهای با مقیاس لگاریتمی و معمولی متوجه شوید. مسائل تحلیل داده و برازش نمودارها را هم یاد بگیرید. اگر همه این کارها را انجام دهید، شما حتی فراتر از سطح مرحله 2 خواهید بود

این بود از آخرین بازه مطالعه. در انتها باید دوباره تاکید کنم که این تنها یک برنامه راهنمای پیشنهادی است و بسته به شرایط دانش آموزان ممکن است برای همه مناسب نباشد و مثل رژیم غذایی که برای هر فرد فرق می کند این برنامه نیز ممکن است با توجه به هر فرد تفاوتهایی داشته باشد بهترین راه مشورت با یکی از مدال آوران سالهای قبل و گرفتن راهنمایی از آنهاست.

قبولی و کسب مدال در المپیاد کار دست نیافتنی نیست، تنها برنامه ریزی منظم و تلاش نیاز دارد امیدوارم که موفق باشید

21. 14 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 2 از 6 نخستنخست 123456 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)