صفحه 10 از 13 نخستنخست ... 678910111213 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 91 تا 100 , از مجموع 125

موضوع: گزارش هايي از مشاهده يك جسم نوراني در آسمان ايران

1. Top | #1
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    شماره عضویت
    1
    تشکر شده 43,792 بار در 2,956 ارسال

گزارش هايي از مشاهده يك جسم نوراني در آسمان ايران

سلام

چند دقيقه پيش يكي از دوستان منجم از سمنان ( آقاي مطهري ) تماس گرفت و اعلام كرد كه يك شيي نوراني و با حركات عجيب در آسمان مشاهده كرده است .

بلافاصله يكي از اعضاي خوبمان آقاي محمد مهدي عسگري نير از زنجان تماس گرفتند و همين موضوع را اعلام كردند كه خوشبختانه ايشان توانسته اند از

اين موضوع عكس بگيرند

الآن هم يكي از دوستان در پيام خصوصي چنين موردي را اعلام كردند

طبق پيش بيني آقاي عسگري احتمالآ اين شيي يك ماهواره بر يا موشك بوده كه محزن سوخت آن قبل از قرار گيري در مدار آتش گرفته است

منتظر تصاوير و گزارش هاي بعدي از اين پديده هستيم

اگر ساير دوستان نيز اطلاعي در اين زمينه دارند ، ممنون مي شويم كه اعلام نمايند

نکته مهم: پستهای صفحات ابتدایی این تاپیک متعلق به گزارشهای رصد اولین پدیده نورانی مشاهده شده در سال 2012 در ایران هستند. از این پس گزارشهای رویت اشیا نورانی مشابه این پدیده، در همین تاپیک قرار خواهد گرفت لذا هنگام مطالعه گزارشات به تاریخ ارسال آنها توجه داشته باشید تا پدیده های مشابه در تاریخهای مختلف با هم اشتباه گرفته نشوند.
    ویرایش توسط پیمان اکبرنیا : 09-15-2012 در ساعت 10:38 PM

2. Top | #91

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    5594
    تشکر شده 73 بار در 3 ارسال

علی نوروزی و همراهانش در قصر بهرام، این تصاویر را ثبت کرده اند.
    تصاویر بیشتر درhttp://khabaronline.ir/detail/243061/science/astronomy

3. Top | #92
    کاربر طلایی عکاسی

عنوان کاربر
    كاربر طلايی عكاسی
    شماره عضویت
    254
    تشکر شده 3,054 بار در 218 ارسال

عکس های پدیده ناشناس 23 شهریور

ممنون ار دوستان بابت اطلاع رسانی سریع و ممنون ار آقای امام که با خوش برخوردی به تماس بنده در اون زمان از بامداد انگیزه مان را برای کارهای رصدی بیشتر میکنند.
    ظاهرا کسی از هاله ی اولیه تشکیل شده عکسی نداره متأسفانه. دیشب به همراه دوستانم به منطقه ای در حدود 100 کیلومتری زنجان عازم رصد شدیم. به خاطر سرمای زیاد نیمه شب رصد رو تعطیل کرده و کنار آتش نشستیم. من از ابتدا ظهورش رو متوجه نشدم و با هیجان دوستانم اطلاع پیدا کردم که ابری به طول حدود 20 درجه و به شکل کاملا بیضوی از جنوب شرقی محل رصد به سمت شمال شرقی حرکت میکرد. بازم میگم از ابتدای تشکیل شدنش رو ندیدیم. فکر میکردم ابر ارتفاع پایینی است که نور ماه روشنش کرده. ولی دو سه دقیقه بعد شکلی مخروطی گرفت که در عکسها مشخص است. ادامه گزارشم دقیقا شبیه گزارشهای دوستان است.

ضمنا سرعت بسیار زیادی داشت که باعث تفاوتش با پدیده ی خرداد ماه است.(چون هر دو را به عینه دیدم)
    امضای ایشان
    "ارزش واقعی هر تلسکوپ به این است که چند نفر با آن به عالم نگریسته اند." جان دابسون

4. Top | #93
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1764
    تشکر شده 4,023 بار در 349 ارسال

ممنون از گزارش جناب عسگری، من و دوستان هم مشاهداتی شبیه به شما داشتیم. ابتدا با تشکیل ابر وبعد انتشارش و سپس مخروطی شدنش مواجه شدیم!
    عکسهای عالی شما بخوبی وجود نقطه ی نورانی را نشان میدهد که ما برای لحظاتی فکر کردیم چیزی مثل بالون، باسرعت از بالای سرمان عبور میکند، اما با دورتر شدنش و دیدن رد سفید رنگ ابر مانندش و مسیری که طی میکرد فاصله ی زیادش از سطح زمین محرز شد!
    واقعا دوستان فکر میکنید چی بوده؟
    امضای ایشان
    مرگ اگر مرگ است آيد پيش من
    تا كشم خوش در كنارش تنگ تنگ

من از او جانی برم بی رنگ و بو
    او ز من دلقی ستاند رنگ رنگ

5. Top | #94
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    301
    تشکر شده 3,243 بار در 483 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط rezash نمایش پست ها
    مشاهده مجدد شيئ نوراني در آسمان ايران ( پنجشنبه 23 شهريور )

پدیده ناشناخته و عجیب رصدی

دیشب پنج شنبه با تعدادی از دوستان برای رصد و عکاسی به حوالی دماوند رفتیم.

به غیر رصد بسیار عالی که در آسمانی مناسب انجام دادیم.یک پدیده عجیب رصدی دیدم که هم ناشناخته بود هم عجیب.

در حوالی ساعت 5 صبح ابری درخشان و عجیب را در سمت جنوب غربی مشاهده کردیم.در وهله اول به شدت شوکه شده بودیم و نمیدونستیم که این ابر عجیب که به سمت ما میامد چیست؟!!!

ناگهان این ابر حالت مخروطی به خود گرفت و به مانند مخروطی چرخان به نظر میرسید.

راستش با چشمانی گشاد و حیران فقط مشغول نظاره بودیم و اینکه این پدیده عجیب(از نظر ما)چه چیز میتواند باشد.

بعد از مدتی به ناگهان در زیر این مخروط شی درخشانی دیدیم که به سمت شمال شرقی به حرکت در آمد و ابر درخشان نیز با فاصله به دنبال آن!!

پس از اینکه از حالت شوک و تعجب درآمدیم تصمیم گرفتم این ابر و شی درخشان را با تلسکوپ رصد کنم.

این شی درخشان که به مانند یک ماهواره در حال حرکت بود در پشت چشمی تلسکوپ کاملا فرق میکرد و شیئی مثلثی به نظر میرسید که چند چراغ دارد.

پس از این بود که به ناگهان از دوستم خواستم از آن عکس بگیرد و وی نیز که دوربینش در حال عکاسی از اجرام آسمانی بود پس از مدتی آماده عکسبرداری شد.

در آخر تونستیم عکسی از این جرم بگیریم که در آنزمان دیگر شبیه به دنباله داری بسیار بلند شده بود که از سمت شمال شرق تا میانه آسمان ادامه داشت.

از دوست خوبم آقای نوری خواهم خواست که در صورت امکان عکس این جرم ناشناخته برای ما را ارسال کند.

در آخر به گمانه زنی مشغول شدیم و خودم احتمال دادم که شاید بالن باشد و دیگر دوستان نظرشون ماهواره یا موشک بود.

به هر حال پدیده بسیار جالبی بود.

احتمال اینکه دیگر منجمین نیز این پدیده را دیده باشند هست.به این دلیل که به نظر در ارتفاع بالائی حرکت میکرد.
    مشغول صحبت با دوستان بودیم که به نظر امد در اسمانی که در طول شب کاملا خالی از ابر بود بک دفعه یک تکه ابر در جنوب غربی اسمان شکل گرفت ...کم کم به شکل یک مخروط در امد وپرنورتر شد ...کم کم در جهت

شمال شرقی حرکت کرد . یک جرم پر نور در شمال شرقی ابر در حال حرکت بود و گویی در حال نورپردازی سمت غرب را در محدوده 10 درجه ای بود( تصور من اینگونه بود ).سرعت بسیار بالایی داشت و به نظرم ارتفاع بسیار زیادی نیز داشت ...

کم کم ابر به صورت

دنباله ای بلند در پشت جرم شکل گرفت وبعد از مدتی در شمال شرقی افق ناپدید شد ...

شرایط عکاسی خوب نبود و دوربین نیز تنظیم نبود جهت ثبت این واقعه ... به هر صورت سعی کردم این جرم را در لحظات اخر ثبت کنمکه نتیجه این شد ...

ایزو به علت کم نور بودن جرم و نداشتن وقت کافی برای موراد لازم 6400 می باشد .

6. Top | #95
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

با سلام به همه

ما هم دیشب رصد بودیم در منطقه ای بین شاهرود و سبزوار و ساعت 5 صبح این پدیده را دیدیم. من اولش را ندیدم ولی دوستان گفتند وسط آسمان شروع شده و سپس به سمت شمال آسمان حرکت کرد. من وقتی دیدمش که در افق شمال و در صورت فلکی دب اکبر بود و شکل کشیده ای داشت. خانم خادم از همراهان ما و اعضای آوا استار هم عکس گرفتند که میگم ارسال کنند.

این موشک بازیها هم داستانی شده!

7. Top | #96
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98
    تشکر شده 21,151 بار در 1,931 ارسال

تا جائیکه میدونم هنگامیکه ماهواره ای را در مدار قرار میدهند از ابتدا باید موشک حامل را برای ارتفاعی خاص و همینطور سرعتی خاص تنظیم کنند تا ماهواره بتواند در مدار باقی بماند و سقوط نکند.

ولی فکر کنم اگر چند ماهواره را با یک حامل به مدار بفرستند هریک از این ماهوارهها در ارتفاع مخصوص خود و در هنگام سرعت حامل با سرعت تعیین شده متفاوت با دیگر ماهواره ها از حامل جدا خواهد شد.

حال اگر احتمالا یکی از این ماهوارهها قرار باشد سرعت و ارتفاعی خاص داشته باشد و با دیگر ماهواره ها هماهنگ نباشد باید توسط نیروئی که احتمالا نوعی موشک ثانوی باشد در مدار خودش قرار بگیرد.

از آنجا که طبق گفته ها موشک اطلس 5 چندین ماهواره را حمل میکرده است احتمال دارد که یکی از این ماهواره ها توسط موشکی کمکی در ساعتی بعد به مدار خود منتقل شده باشد.

البته همه اینها حدس و گمان است و شاید علتی دیگر در بروز این پدیده نقش داشته باشد.

بعضی از ماهوارههای حساس و مهم برای اینکه از مدار خود خارج نشوند توسط موشکهائی کوچک هر از چند گاهی کنترل میشوند مثل ایستگاه بین المللی فضائی که به دلیل وزن زیاد و شرایط ویژه ای که دارد و گهگاه حاملهائی به آن متصل میشود توسط موشکهای کوچکی شتاب میگیرد یا در مدار صحیح قرار میگیرد.

حدس شخصی من اینه که احتمالا موشکی ثانوی یکی از ماهوارهها را در مدار صحیح قرار داده باشد.
    امضای ایشان

وقتی آرامش را در خود نیابید, جستجوی آن در جای دیگر, کار بیهوده ای است.

8. 15 کاربر مقابل از rezash عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

9. Top | #97
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای ويكی نجوم
    شماره عضویت
    375
    تشکر شده 5,596 بار در 572 ارسال

تا جائیکه میدونم هنگامیکه ماهواره ای را در مدار قرار میدهند از ابتدا باید موشک حامل را برای ارتفاعی خاص و همینطور سرعتی خاص تنظیم کنند تا ماهواره بتواند در مدار باقی بماند و سقوط نکند.

ولی فکر کنم اگر چند ماهواره را با یک حامل به مدار بفرستند هریک از این ماهوارهها در ارتفاع مخصوص خود و در هنگام سرعت حامل با سرعت تعیین شده متفاوت با دیگر ماهواره ها از حامل جدا خواهد شد.

حال اگر احتمالا یکی از این ماهوارهها قرار باشد سرعت و ارتفاعی خاص داشته باشد و با دیگر ماهواره ها هماهنگ نباشد باید توسط نیروئی که احتمالا نوعی موشک ثانوی باشد در مدار خودش قرار بگیرد.

از آنجا که طبق گفته ها موشک اطلس 5 چندین ماهواره را حمل میکرده است احتمال دارد که یکی از این ماهواره ها توسط موشکی کمکی در ساعتی بعد به مدار خود منتقل شده باشد.

البته همه اینها حدس و گمان است و شاید علتی دیگر در بروز این پدیده نقش داشته باشد.

بعضی از ماهوارههای حساس و مهم برای اینکه از مدار خود خارج نشوند توسط موشکهائی کوچک هر از چند گاهی کنترل میشوند مثل ایستگاه بین المللی فضائی که به دلیل وزن زیاد و شرایط ویژه ای که دارد و گهگاه حاملهائی به آن متصل میشود توسط موشکهای کوچکی شتاب میگیرد یا در مدار صحیح قرار میگیرد.

حدس شخصی من اینه که احتمالا موشکی ثانوی یکی از ماهوارهها را در مدار صحیح قرار داده باشد.

منم با نظر شما موافقم چون من اولین کاری که کردم اون جسم نورانی که زیرش بود رو با دوچشمی نگاه کردم چیز خاصی نبود یه نقطه نورانی بود فقط

سرعتش دقیقا مثل ماهواره بود و اینکه من قبلا ماهواره رو با دوچشمی دیدم میشه گفت همون بود چیز خاصی دیده نمیشه یه نقطه نورانی که با یه سرعت ثابت حرکت میکنه (البته وقتی از بالای سرمون داشت رد میشد)

پس میشه گفت ماهواره بود اون نور روشنی هم که بالای اون نقطه نورانی بود معلوم بود از سوختن یه سوخت مخصوص به وجود اومده چون واقعا مسیری رو که داشت میرفت رو روشن میکرد .
    امضای ایشان
    دلي سربلند و سري سر به زير
    از اين دست عمري به سر برده ايم

قيصر امين پور

10. 16 کاربر مقابل از sasan20oo20 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

11. Top | #98
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

از لحاظ روش قرار گرفتن ماهواره ها در مدار خیلی جالب بود آقا رضا
    اما فکر نمیکنم موشک تنظیم مدار ماهواره بتونه چنین چیزی رو ایجاد کنه. چون مدار ماهواره ها حتی اونهایی که کمترین ارتفاع رو دارن خارج از جو قرار داره و بنابراین گاز اگزوز راکت قادر به ایجاد ابر نیست و به سرعت در خلاء فضا پراکنده میشه. این پدیده بایستی در ارتفاعی زیر 85 کیلومتر (زیر ترموسفر) اتفاق افتاده باشه. به نظر من حتی میشه از روی سرعت افزایش حجم گاز اگزوز ارتفاع تقریبی اونو بدست آورد (گاز اگزوز در فشار کم سریعتر و بیشتر پراکنده میشه).
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

12. 9 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

13. Top | #99
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98
    تشکر شده 21,151 بار در 1,931 ارسال

اگر یکبار دیگه بخوام پدیده را مرور کنم با جزئیات بیشتر حدسهای دیگر هم میشه زد که نمیدونم اصلا عملی هست یا نه؟

ابتدای رویت ما فقط یک توده ابر مانند بیضی شکل را دیدیم که مدت زمانی بدون هیچ عملیات خاصی به سمت ما میومد.تنها دلیل تفاوتش با ابرهای طبیعی,درخشش عجیبش بود.

بیشتر از اینکه به بخار آب شبیه باشد به احتمالا نوعی سوخت مایع پراکنده شباهت داشت.

حتی من به شوخی گفتم نکنه دارند سم پاشی میکنند.

پس از این مدت زمان به شکل مخروط در آمد(گردبادی در آسمان)

ولی نکته مهم این بود که پس از آن در زیر این مخروط جسمی ستاره مانند شروع به حرکت به سمت شمال شرقی کرد که تا آن زمان حداقل ما ندیده بودیمش.

دقیقا پس از رویت این شی نورانی به سمت تلسکوپ رفتم.البته به دلیل سرعتی که داشت کمی رصد را مشکل میکرد ولی حالت مثلثی شکل آنرا تشخیص دادم.

نقطه درخشان در جلو و چند منبع نوری ضعیف تر در اطراف که شبیه به یک فلش شده بود و راس آن به سمت شمال شرقی.

جالب این بود که در هنگام حرکت ابر درخشانی که ذکر شد به صورت کشیده در آمد و با فاصله ای دو تا سه درجه از شی نورانی به دنبالش حرکت کرد.

از نگاه ما اینطور به نظر میرسید که این شی نورانی دارد این ابر را به دنبال خود میکشد!

سپس سرعت گرفته و شبیه به دنباله داری بزرگ شد که در عکسها و تصاویر مشخص است.

حال چه چیز تونسته همچین پدیده ای را شکل دهد برای من هم خیلی سوال شده است.

باز هم تاکید میکنم از نگاه با چشم غیر مسلح, شی نورانی دو تا سه درجه با ابر درخشان فاصله داشت و گوئی در این بین لوله ای قرار گرفته بود!!
    امضای ایشان

وقتی آرامش را در خود نیابید, جستجوی آن در جای دیگر, کار بیهوده ای است.

14. 19 کاربر مقابل از rezash عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

15. Top | #100
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    1292
    تشکر شده 814 بار در 96 ارسال

Exclamation خبر مهم

گزارش هايي از مشاهده يك جسم نوراني در آسمان ايران         
    با سلام خدمت همه ی کاربران عزیز منم هنگام وقوع این واقعه بیدار بودم و چند تا عکس از گرفتم سایر مشخصاتش هم در زیر نوشتم:

زمان: شروع پدیده از سر سو ۵:۰۵ بامداد تا ۵:۱۸ زمان کامل محو شدن پدیده
    مکان رصدی: پارک ملی‌ توران -استان سمنان
    موقعیت پدیده: از سر سو به سمت شمال شرقی‌ با سرعت نسبتا متوسط حرکت می کرد و بعد از عبور از صورت فلکی دب اکبر محو گردید
    حد قدر آسمان: ۶.۸
    شکل: نقطه‌ که مانند سیارات چشمک نمی‌زد و به دلیل حرکتش نتونستم قدرشو به دست بیارم و به دنبال خودش دنباله ای به شکل ۷ داشت لازم به ذکراست که دنباله فاصله مشخصی‌ رو از خود نقطه داشته

سمتی که پدیده محو شد ، آلودگی نوری بسیار شدید بود و عکسهای گرفته شده در همین موقعیت بوده است

بر روی عکسهای فوق ویرایشی انجام نشده است
    امضای ایشان
    NEVER NEVER NEVER GIVEUP

16. 17 کاربر مقابل از hermes عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 10 از 13 نخستنخست ... 678910111213 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)